Alkmaarsciie Gaoraot Wie is Edmund Gray Radio-hoekje Binneniand FE11LLETON. Siadsnieuws Yrijdag 11 Februari. Het 75jarig bestaan der St. Vincentiusvereeniging. No^ 35 1927 Henaerd negsn sn twintigsti Jaargang. Zaterdag 12 Februari. Hilversum, 1050 M 12.Politieberichten. 4.305.Concert door het H. D. O.-orkest. 5.5.30 Deutsche les voor beginners. 5.30— 6.Fransclit les voor beginners 6.6.45 Vervolg concert. Operette-programma 6 45 7.45 Cursus voor boekhouden en Handels- kennis. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe- richten. 8.10 V.A.R.A.-avord. 8.109.Le- zing door den heer Dr. L. Heyermnns, Dir. v. d. Gem. Geneeskund. dienst ie Amsterdam, over: Het lot der minderwaardige arbeids- krachten. 9.10.30 Mevr. M. Emeis-van Buuren, declamatie. Trio: S. Metz, piano J Honing, viool, W. Slier, cello, la. My Cu- dey's due at two, to two day, foxtrott. b. When it's twilight on Missouri, wals (trio). 2, Romance, Svend-en (viool). 3. Serenade, Widor (trio). 4a. -'t Versken, Timanermans b. Ambiorix, Timmcrmans (declam.). 5 Au! einem Persischen Markt, Ketelbey, (trio). 6. Kol Nidrei, Bruch (cello). 7. Ex.ase, Ganne (trio). 8a. Van Vrouwenlevcn, Swarth. b. De moeder die den lump „vredc zocht, Roland Hoist, c. „De Daad Adnmia v. Snhelteina (declam 9. Prise de mer, Leoncavallo (cel lo). 10. In a little garden, foxtrott (trio). 11. Zelfmoord, Sam. Falkland. 12 The clock is playing, Blasuw (piano). 13. Any see to-day, lady, foxtrott (trio). Daventry, 1600 M. 3.10 Intern. Ruaby, match Engeland— Ierland4.50 Concert. Or Krest en solisten (ccntra-alt, barifon, piano) 5.2.0 Causerie: A garden chat. 5.35 P nder- aurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsem. weerbcricht, nieuws. 7.05 Vocaal concert. Koor van jongens en meisjes. 7.20 Causerie. 7.35 Vioolsonates van Corelli met basbegel. 7.45 LezingHockey. 8 05 Thompson, humo rist. 8 20 „King Arthur", opera van H Pur- cell. D. Vane, sopraan G. Palmer, contra- al't. J. Adams, tenor. H. Heyner, bariton. Or kest. 9.20 Weerbercht, nieuws. 9.35 Vervolg „King Arthur" 10.35 Mr. Flotsam en Mr Jetsam, humoristen. 10.5012.20 Dansmu- ziek. Parijs ..Radio-Paris"1750 M. 10 50 11.20 Niieuwsberichten en muziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest Locatelli en de heer Ber- nonville, zaiig. 5.05—5.55 Concert. Radio Jazz Symphonic. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest, iazzband, instrument, en vocale so listen. Langenberg, 469 M. 10.20—11.20 Orkest concert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4.20— 5.15 Operette-muzielc. Groot orkest. -7.50— 9.50 Vroolijke avond. Orkest en solisten 9.50 12.20 Dansmuziek uit de Bastei in Keulen Konigswusterhaasen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 2.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.5 OVroolijke liedjes bij de luit, door Sepp Summer. 8.20 Blaas-orkest concert. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25—2.10 Kamermuziek. 3.35— 4 20 Orkestconcert. 5.20—6.20 Kwartet-mu ziek. 6.50—11.10 „Madame Butterfly", ope ra in 3 acten van Puccini. Concert uit cafe Wallhof. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.5010.50 Con cert. Orkest en vocale solisten. dFmoord te ierseke. Woensdag is de justitie uit Middelburg weer den geheelen middag te Ierseke geweest, waar zij verscheidene personen heeft gehoord. Het onderzoek beweegt zich nog steeds in de zelfde rich ting. Naar verluidt, is bij het sectie-onderzoek uitgemaakt, dat de wonde niet is toegebracht met een bijl of een zwaar stuk ijzer, zooals aanvankelijk gedacht werd, doch met een vlijmscherp mes, dat diep in de hersenen is doorgedrongen. De verdachte R. blijft hardnekkig ontken- nen en beweert, den avond van den moord om 10 uur naar bed te zijn gegaan De barbier Remtne heeft evenwel gisteren voor de justi tie pertinent verklaard, dat hij verdachte na 11 uur zijn woning heeft zien.binnengaan. De Telg. meldt nog de volgende bijzonder- faeid: Ook zijn er tegenstnjenge verklaringen. Zoals men weet staat't vast, dat de moorde- naar op klompen hard is wegegloopen. De verdachte beweerde dien avond op zijn pan- toffels uit t'e zijn geweest en gaf verschillen- de adressen van personen, waar men hier naar informeeren Icon. Deze personen ver- Waarden echter, dat verdachte klompen aan had. De bloedvlek op de klomp moet nog ondier- zocht worden. Men tracht uit^te vorschen of de vlek werxelijk van een bij net houthakken verkregen wondje afkomstig kan zijn. Onder doodsche stilte zagen de konderden toegeloopen nieuwgierigen hun dorpsgcrcot gisteravond wegvoeren. De begrafenis van het sla:htoffer zal he- den plaats hebben VALSCHE-MUNTER. Te Repeln heeft de politic bij een Neder- landschen veefokker in beslag genornen een aantal uit gips gemaakte platen tot vervaardi- ging van valsch Duitsch zilverge'd en Neder- landsche guldens, alsmede een aantal valsche munten en gereedschappen. ONDER HET SCHIP GERAAKT. Tocn mej. B. uit Arendonk (Belgie) per ficts van de Hollandsche grens bij Reusel (N. Br.) huiswaarts keerrie, en langs het Kem- penkanaal reed, werd zij geraakt door het touw, waaraan een panrd een schip trok. De scheepsjager bad de fout begaan het paard aan den verboden kant te laten trekken De vrouw kwam in het kanaal onder het schip Credit en boewel de schipper zwemmende al- les in het werk stelde, om mej. B. te redden, slaagde hij daarin niet. Toen men haar bo- venhaalde, wns zij dood. GERMANIA LEVENSVERZ. MIJ. De Germania I evensverzekering Mij. te Stettin heeft naar de N. R. Crt. meldt, den Nederlandschen verzekerden tot afkoop van hun vorderingen ongeveer 11 pCf. geboden. Een Nederlandsche commissie bevindt zich op het oogenblik te Berliin, om den grond- slag van het aanbod te onderzoeken. EEN WORSTELING. Gistermiddag kv/ant de 47-jarige schipper Van D. uit Veghel met zijn schuit voor de Blauwpoortbrug te Leiden. De brugwachter gaf hem eenige aanwijzingen, alvorens de brug te openen. Hieraan wilde de schipper niet voldoen. Evenmin wilde hij zijn naam aan den brugwachter opgeven. De hulp van de p-ditie werd ingeroepen, waarna een wor- steling tusschen schipper en politic ontstond, v/aarbij een politieagent een bloedneus opliep. De vrouw en de zoon van den schipper maak- ten aanstalten, mede de politic te lijf te gaan. De vrouw had een bijl in de hand. Tij- dens de worseling met den schipper werd er uit het publiek met steenen naar de politie gegooid, echter zonder deze te treffen. De schipper werd tenslotte overmand en geboeid naar het politiebureau gefcracht, waar pro- ces verbaal tegen hem werd opgemaaki. HET „CONCOURS D'ART" TfJDENS DE IXe OLYMPIADE. Zooais men weet, zal aan de Olympische Spelen ook een „Concours d'Art" w or den vcrbaidi&n, dat in een apart gebouw op de Stadion-terreinen zal worden ondergebracbt In verband hiermede is de heer C. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, uitgenoodigd door het Comite 1928, om met de verschiltende genootschap- pen en vereenigingen op het gebitd van schilderkunst. architectuur en literatuur, beeldhouwkunst en muziek, besprekingen te voeren, waarmede inmiddels reeds een begin is giemaakt. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Ter beurze te Amsterdam heeft dezer da gen een adres aan de Eerste Kamer tegen het verdrag met Belgie ter teekening gele- gen. Dit adres is door 394 chefs van te Am sterdam gevestigde liandelshuizen, onder wie vele leidende personen uit de Amsterdam- sche handels- en scheepvaartwereld, getee- kend. DE HERZIENING VAN HET handeLsverdrag MET SPANJE De Bond van Kaasproducentea te Gouda heeft aan den ministei" van binnenlandsche zaken en landbouw geschreven, dat hij, gezien de bezwarende omstandigheden waaronder de. producten van den Holiandschen landbouw als kaas en vee in Spanje kunnen worden in- gevoerd, waarbij naast zeer hooge invoerta- rieven, waardoor de afzet dezer producten sterk wordt belemmerd, nog komt de bezwa rende concurrence, doordat uit andere lan- den, met name uit Zwitserland, tegen lager invoerx-echt mag worden iingevoei'd; hoopt, diat het mogelijk zal zijn bij de herziening van het handelsverdrag met deze groote Ne derlandsche belangen reken'.ng te houden en indien het al niet mogelijk is, gunstiger vooy- waard edan andere landen te bedingen, in deze toch de meest begunstiginigsclausule in het verdrag worde opgenomen. BUITENLANDSCHE POST OVER VLISSINGEN. Men schrijftaan de N. R. Crt.: Sedert eenige maanden laat het Duitsche postbestuur de voor Duitschland bestemde Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 43) „Dat is de brief. Het is niet de manier van handelen die u gewend is, toch kan ik er niets buitengewoons in vinden. „Neem mij niet kwalijk, zei George. „Ik ben niet zoo gewoon stukken te koopen, als mijn deelgenoot. Wilt u er mij dus alles van vertellen?" „Wij zouden het gedaan hebben en onzen cli'e'nt de rekening hebten gezonden van het bedrag, tegelijk met onze commissie. Als we instructies hadden gekregen, om te verkoopen, zouden we mr. Dering hebben uitbetaald het bedrag, verminderd met ons commissieloon. Met een overdracht is dat iets anders. Mr. Dering droeg deze stukken over aan zijn client mr. Edmund Gray. Het was dus aan hem, om met den client den prijs van de overdracht en de waarde van de stukken te verhandelen. Daarom zonden wij een reke ning voor de overdracht. Die werd uit de hand geleverd en de bode ontving daarvoor een wissel." George nam den brief van hem over, keek <fen inhoud in en legde'm voor zijn deelge- noot. Mr. Dering las den brief, hield'm bij het licht bekeek'm zere nauwkeurig en schoof 'rri toen naar Checkley: „Als iemand mijn handschrift kent, dan ben jij't wel. Wiens schrift is dat?" „Het lijkt het uwe. Maar de letters beven wat. Het is niet zoo flink als uw schrift in den regel placht te zijn.-Toch zou ik het 't uwe noemen, als ik niet aan uw gezicht zag, dat het niet zoo is." „Neen, het is niet mijn schrift. Ik heb dien brief niet geschreven. Dit is voor het eerst, dat ik van den inhoud van den brief hoor. Kijk naar de onderteekening, Checkley. Twee puntjes ontbreken na het woord Dering, en de krul na de laatste n is verkort tot half de lengte. Heb je ooit gezien, dat ik ook maar in het m-inst afweek van mijn' onderteeke ning?" „Nooit," antwoordde Checkley. „Twee puntjes ontbreken en een halve krul. Gaat u voort, sir! Ik dacht daar juist zoo iets. Maar gaat u voort!" „U meent toch niet dat dit, bijvoorbeeld een vervalsching in geschrifte is?" vroeg mr. Ellis. „Maar dan O, dat is onmoge- lijk. Dan zou het't begin zijn van een heele serie vervalschingen. Dat valt haast niet aan te nemen. De brief kwam van dit kantoor, het poststempel toonf aan, dat hij uit dit dis trict kwam. Het antwoord werd hierheen ge zonden. De overdrachten, let wel, de over- drachten werden eveneens naar dit kantoor gestuurd. Ik zond het bewijs van overdracht, gesteld op naam van Edmund Gray, naar dit kantoor. Ik zond de berekening van de over dracht met mijn commissiekosten naar dit post uit Noord- en Miuaer.-Amerika te Sout hampton lossen en niet mcer te Cherbourg, in zoover deze post wordt overgebracht door Engelsche slcomvaartlijnen of door het Ame- rikaansche tcomschip Leviathan. Deze maat- regel is genornen, omdat de Fransehe spoor- wegen niet voor een sneile doorzending kon- den zorg dragen, zoodat de post van Cher bourg naar Duitschland soms twee dagen noodig had. Deze wijziging heeft ten gevolge, dat nu de altijd zeer groote Amerikaansche-Duitsche post dikwijls over Nederland wordt vervoerd. Voor de Nederlandsche posterijen zit hierin een groot voordeel, omdat voor het vervoer over ons land transsitierechten worden ontvan gen. Wanneer r.u echter de locale spoorweg- autoriteit te Vlissingen van de 2000 zakken groote post een 700 a 800 zakken achterlaat, hetzij omdat zij een te laat vertrek van den mailtrein wil voorkomen, hetzij omdat de trein andters te zw^ar beladen zou worden, gaat het doel, dat het Duitsche postbestuur beoogde met de verandering van de haven van ontscheping, weer voor een goed deel ver- loren. Moeten de moeilijkheden, welke steeds ondervonden werden bij de doorzending van de te Marseille of Genua ontsclieepte Indische mails en welke allien afdoende onden on- dervangen worden door de in sidling van speciale mailtreinen door de maatschappijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd, nu ook op onzen eigen bodem ontstaan? De aan- komst van een groote post wordt lang te voren telegi'afisch aangekondigd, zoodat de noodrie maatregel voor directe doorzending getroffen kunnen worden. Indien er spoor- weg-technische bezwaren tegen bestaan, dat het vertrek van den mailtrein wordt uitge- setld tot het tijdstip, dat de geheele post daar in is geladen en aan de Duitsche postambte- naren is overgedragen, dan zou toch door de instelling van een onmiddellijk daarop ver- trekkenden, z.g. volgtrein aan die bezwaren wel tegemoet gekemen kunnen worden. Het is een Nederlandsch belang, dat buitenlandsche post, over ons land vervoerd wordt. Daarom is het noodig, dat alle maatregel en genorn en worden om te alien tijde aan die post den snelsten doorvoer te verzekeren. Anders zoekt men wellicht den weg door Belgie, waar de samenwerking tusschen spoorwegen en post mogelijk effectiever is. TEELT VAN TOMATEN EN KOMKOMMERS. Gisteravond kwamen een veertigtal heeren in het Landhouwhuis bijeen naar aanleiding van een oproep van de tuinderspatroo'nsver- eeniging „Algemeen Belang". Deze organi- satie achtte het wenschelijk een bespreking -te houden over de vroag of het, in verband met de uitbreiding der glasteelt in Alkmaar en omgeving, niet mogelijk is samen te wei"- •ken tot het telen van gelijksoortige produc ten, zulks met het oog op den afzet naar het buitenland. De vergadering werd gepresi- deerd door den heer W. J. G. Bier man, die de aanwezigen welkom heette, speciaal de van buiten gekomenen en de heeren W. Balk en J. G. Hazel oop, rijkstuinbouwcon- sulent. Spr. hoopte dat de vergadering vruch- ten zou mogen afwerpen. De heer B a l k, die een inleiding over het doel der vergadering hield, sprak er zijn te- leurstelling over uit, dat niet meer heeren van buiten waren opgekomen, omdat dte tuin- bouw niet alleen voor Alkmaar maar ook voor de omgeving van groot belang is. Spr. had dezer dagen op een vergadering van „Algemeen Belang" gesproken over de cultures in het algemeen en zou nu speciaal naar voren brengen den verkoop van tomaten en komkommers. Wanneer cultuurwijziging plaats heeft, wordt niet altijd die mogelijkhsid van afzet voldoende onder het oog gezien en het wil wel eens voorkomen, dat die afzet door een of andere oorzaak aan banden wordt ge- legd. Maatregelen dienen te worden beraamd om redelijken afzet tegen redelijke prijzen mogelijk maken. De vraag is waar men met het product heen moet, als de aanvoer zoo groot wordt dat de afzet in- het binnenland niet meer mogelijk is. Thans staan de tuin- ders in deze streek voor die vraag ten opzich te van tomaten en komkommers. Er is, door uitbreiding der glasteelt, een teveel voor binnenlandsch gebruik, maar nog te weinig voor export. Het had spr. verheugd dat de vereeniging „Algemeen Belang" be- reid-was geweest een deel van het beschik- bare glas disponibel te stellen voor de teelt van eenzelfde soort en af te zien van het af- zonderlijk aanbieden der producten en in stede daarv'an over te gaan tot gezamenlijken verkoop. De teelt van tomaten is in de laatste jaren zeei". toegenomen door vraag uit het buiten land, waar nog veel is te plaatsen. Nier over- al echter kan men van die afzetmogelijkheid kantoor en kreeg voor die kosten een cheque van dit kantoor. Hoe kan zulk een ingewikkel de zaak, en slechts de eerste van een serie overdrachten, nu een vervalsching zijn? Daar zou je wel een dozijn medeplichtigen voor noodig hebben!" „Het is mij nog niet geheel duidelijk," zei George, die nog onbedi'even was in de over dracht van effecten. „Kijk, ik kan geen effecten verkoopen, zon der machtiging van den eigenaar, die moet dan de overdracht teekenen. Maar, als ik op- dracht krijg van een notaris, om zijn papie- ren op een client over te dragen, is het niet mijn zaak cm er mij verder mee te bemoeien, of hij het geld nu krijgt of niet." „Jui§t, juist. En is er niets, dat dan op deze zesduizend pond waarde aan papieren, wijst?" vroeg George aan mr. Dering. „In het geheel niets. De brieven en alles zijn vervalschingen „En u, mr. Ellis, heeft een wissel ontvan- gen voor uw commissie?" Juist." „Geef eens even de oude wissels en het cheque-boek", zei mr. Dering. De wissel was geteekend, evenals de brief was geschreven in het handschrift van mr. Dering, met het kkine verschil in de onder teekening, waarop hij had gewezen. „Is u er waarachtig zeker van, dat u dien wissel niet geteekend heeft?" vroeg George. „Waarachtig zeker." „Maar van dien Edmund Gray 22 South Square, wat weet u van dien?" „Niets, in het geheel niets." voiaoeade profiteerea en vclen blijven daar- dtTor op binnenlaiuT -h gebruik aangev.ezcn Dit jaar breidt /;F de'cuTtuur nog ster;; uit, dank zm~de -ronaganda, zoodat voor binnenlandsche vi"ea^ beslist veel te veel ge- produceerd wordt. Daarom moet de varleden jaar genornen proef met export worden voorc- gezet. Noodiig is daarvoor de teelt van een zelfde soort door alle tuindei's, omdat het buitenland dat vraagt, alsmede eenzelfde sor- teering. Voor Engeland is de vraag naar „Elze Gre", voor Duitschland is de gevraag- de soort „Tuckwood". Engeland komt gere- geld hier aan de mailt, Duitschland niet en dit land vraagt het meest naar de grootte der tomaten. Spr. vond het wenschelijk, dat gewerkt ■wordt in de richting van teelt voor export naar Engeland, omdat Duitschland ook ge- noegen neemt met de soi'teering voor En- ge'and. Deze sorteering moet zorgvuldig geschie- den, opdat alle kistjes even veel van dezelfde soort en gelijk gewicbt bevatten.^ Machimale sorteering en verpakking door geschoold per- soneel is noodig In hun eigen belang dienen de tuinders hun vrijheid van export gedeeltelijk op te geven en over te dragen aan de veiling. Men voert de tomaten ongesorteerd1 en in eigen emballage naar de veiling. Daar wordt het product gesorteerd1, gewogen en verpakt in uniforme verpakking. De veiling geeft den aanvoerder dan bericht van de grootte van diens aanvoer en verkoopt het product In eens, om den hoogst mogelijken prijs te kun nen bedingen. Wil ieder tuinder afzonderlijk exporteeren, dan drukt dit de prijzen. Het Uitvoer-Centraal Bureau geeft het kenteeken van deugdelijkheid enz. aan den gezamenlij ken export eener veiling, wat een groote vooi- sprong geeft boven den afzonderlijken export. Door een en ander zal grootere uitbreiding van de tomatenteelt mogelijk zijn. Hierop besprak de heer Balk de teelt van komkommers, diie eveneens zeer toeneemt. Tot dusver toelde men voornamelijk de gele kom- kommer voor verbruik hier te lande, maar nu die teelt zooveel grooter omvang kreeg, dreigt een teveel voor binnenlandsch gebruik. Jammer is het dat het buiteni'and alleen de groene komkommer vraagt De gele is geen exportartikel. Spr. achtte het wel mogelijk om tot gere- gelden afzet van de komkommer te komen. Het is zeer wel mogelijk een voor export vol doende hoeveelheid: groene komkommers te telen. Overal blijkt, zei spr. nadrukkelijk, dat de prijzen stijgen naarmate de aanvoer grooter wordt, omdat dan export mogelijk wordt. De teelt van groene komkommers Is niet moeilijker of riskanter dan die van de gele, feitelijk is de groene nog vruchtbaarder. Zekerheid dat de exporteurs de komkom mers hier zullen afnemen voor export, kon spr. niet geven, maar de ondervinding heeft wel zooveel geleerd, dat men daar gerust op mag vertrouwen. Immers de groothandelaren uit deze omgeving kochten meermalen het artikel in het Westland, waarom zouden zij het dan niet hier doen, als zij in hunne on- middellijke nabijheid terecht kunnen? Mogelijk zal voor errkelen een bezwaar zijn, dat beslist onmogelijk moet worden ge- maakt, dat een tuinder individueel exporteert. Daardoor blijft echter de verzending in het binnenland nog evengoed mogelijk, gelijk spr. aangaf. Met het ooft in Westfriesland is deze wijze van gezamenlijken verkoop de beste gebleken, naar spr. aantoonde met te wijzen op het voorbeeld van de veiling „Bangert en om- sti'eken". Hoe grooter de partij voor export, aange- boden met de mogelijkheid van koopen in eens, hoe hooger de prijs, leerde de ondervin ding. Men dient hiermede het best een goede wijze van verkoop, beter dan door het aan- voeren en verkoopen van kle.inere partij en, waardoor meestal de prijzen worden gedrukt. Na deze inleiding werd gelegenheid gege- ven tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. De heer Be un vroeg of gezamenlijke aankoop van zaad van komkommers en toma ten niet aan te bevelen zou zijn. e De heer Balk meende dat hier zeer veel voor is te zeggen. De heer E 1 i o n vond het riskant de teelt in te richten op export naar een land, zon der dat men weet dat de vraag uit dat land zal blijven. Spr. zou vrijheid willen laten om het bedrijf in te richten op teelt voor ex port ook naar andere zijde. Nu het hier nog slechts een probeersel betreft en Engeland in den laatsten tijd toch al reeds chicanes be- proeft met Nederlandsche producten en zeer zeker geen prijzen worden gegarandeerd, vond spr. die vrijheid zeer gewenscht. De heer Balk gaf toe, dat Engeland het ons wel wat moeilijk maakt, maar andere landen xioen met anders. Voor Engeland worden alierlei waarborgen gevraagd, ter- wijl Duitschland invocrrechten eischt en verhooging daarvan dreigt. Als we het be- trekkelijk geringe gedeelte voor export naar het buitenland nog gaan splitsen, wordt de mogelijkheid van flinke prijzen kleiner en de risico voor den tuinder grooter Spr. bleef bij zijn mecning dat het aan te bevrien is zich toe te leggen op het voldoen aan de door Engeland geeischte waarborgen, omdat Duitschland ook het vow dat land geteelde wel neemt en niet omgekeerd. De heer E 1 i o n stelde de vraag of de ge- niepige wijze van optreden van Engeland te- genover het Nederlandsche product niet nog gevaadijker is dan de plompe, maar dan toch in elk geval operdijke bemoeilijking door Duitschland. Spr. geloofde, dat de vraag uit het buitenland zich regelt naar den prijs; hoe hooger die is, hoe meer de vraag stijgt. Spr: was niet tegen gezamenlijke teelt voor het buitenland, maar wilde daarbij voorzichfigheid en geen dwang in een be- paalde richting, omdat we nog niet weten wat de export zal opleveren. De v o o r z i 11 e r deelde mede, dat de le- den van de tuindersvereeniging een deel van hun glas beschikbaar hadden gesteld voor de teelt van groene komkommers. Voor de to maten is dit iets anders, omdat de tuinders in deze streek meestal nieuwe kassen hebben, die gemakkelijk zijn in te richten op de teelt van „Elze Gre". D£ heer Balk zette zijn standpunt nog nader uiteen, daarbij er den nadruk op leg- gend, dat hij alleen poogt te handelen in het belang van de kweekers. De heer H a z e 1 o o p voelde wel wat voor bet standpunt van den heer Elion, maar meende toch dat er groot gevaar bestaat in versnippering van de teelt, omdat er dan van elke soort niet voldoende voor export zal kunnen worden aangevoerd. Het beste zar dus zijn een teelt voor een land te kiezen en dan komt de vraag: welk land? Tot dusver is Engeland gebleken de trouwste en groot ste afnemer te zijn. Zoolang onze voorraden nog niet groot genoeg zijn voor verschillen- de landen, vond spr. het verkieselijk om voor Engeland te telen, wat toch ook steeds de hoogste prijzen geeft. Hij wilde echter de kweekers niet dwingen. De heer Elion wilde wel meedoen aan den voorgenomen maati-egel, maar men moet het niet contracted willen vastleggen. Spr. heeft met zijn teelt reeds rekening gehouden met de exportmogelijkheid van „Elze Gre", waaruit z. i. duidelijl* bleek, dat hij het plan als door den heer Balk onx- vouwd, niet wil tegenwerken De voorzitter gaf den aanwezigen ge legenheid om zich nog te beraden op het be schikbaar stellen van glas voor tomaten- en komkommerteelt. Opgave daarvan staat open bij den secretaris. Na rondvraag volgde sluiting. In aa'nsluiting op het gisteren medegeded- de omtrent de herdenking van het 75-jarig bestaan der St. Vincentiusvereeniging alhier, latea wij hieronder nog de bijzonderheden volgen van de l'eccptie, die gistermiddag ui het St. Vincentiusgebcuw heeft plaats gehad. Het eerst kwamen de afgevaai'digden van de conferentie te Bergen, de heeren H. Bou- chette, Sneiders en v. d. Steen hunne geluk- wenschen aanbieden. Voorts merkten wij o. m. op kap. Helmer en kapdaan van den Berg, het bestuur van de conferentie St. Domimicus, het bestuur van <«-■ St. Elisabethvereeniging, den broeder Overste, broeder Thomas, hoofd van schooi B, het bestuur van de conf erentie .van St. Vin- centius der St. Josepiiparochie, namens het schcolb^stuur Mr. Kusters en diens echtge- noote, heer de Wild, namens het Israeli- tisch Armbestuur den heer A. Englander en den heer A. de Wolff. Ook i.\.->men ter recepne burgemeester W. C. Weiaodaar en mevr. Zijlstra, namens den Armenr'"vi, Mr. Wenddaar vvenschte het bestuur der jubiieerende vereeniging geluk en zeide steeds met groote ■"•eugde het werk van de St. Via centiusvereeniging te hebben gadeslageo. In het 1/Tender was spr. getroffen door de mooie 'vnw van de uitdeding aan de j\lgemeene .'oTxec <er staa, welke tallooze gezinnen moment van verheldaing bracht in dezen tijd van nood. Spr. juichte het sympathieke idee van hade toe en waaHcei'de ten zeerste den goeden geest der S' Vincentiusvereeniging, welke zich door deze da^ "penbaarde. (Aplpaus). De heer Th. v. A Klei danktc burgemeester Wendelaar voor zijn waar dee rendt- wooi'den en hoopte, dat het voorbeeld bij tal van an dere vereenigingen navolging moge vinden, ter voorzieniag in de behcefte van de armen. „Ik weet iets," zei Checkley. „Maar ga voort, ga voort." „Hij kan een gefingeerd persoon zijn. „Zeker. Ik weet niets van een Edmund Gray." „Wacht even," mompelde Checkley. „Nu maar," ging mr. Ellis voort, dit was slechts een begin. In Maart schreef u mij weer, dat wil zeg gen, kreeg ik weer een brief, dien ik hield voor een van u. U gaf mij orders, enkele pa pieren over te dragen, voor een waarde van twaalf duizend pond aan voorgenoemden Ed mund Gray. Op dezelfde wijze als te voren, werden de overdracht-papieren u ter ondertee kening gezonden. Op dezelfde wijze werden ze, geteekend, teruggezonden en op dezelfde wijze werd het commissiegeld u in rekening gebi'acht en ook dcor u betaald. Het was pre- cies dezelfde handeling als daarvoor, enkel met dit onderscheid, dat het nu voor het dubbele van de som was, van die in de maand Februari." Mr. Dering nam den tweeden brief en keek dien in, met een soort lijdzame berusting. „Ik weet er niets van," zei hij. „In 't ge heel niets." „Er was nog een derde en laatste hande ling", sprak de makelaar. „Ditmaal in April. Hier is de brief, die door u geschreven werd en orders inhoudt, preeies gelijk aan die van de vorige keeren, maar het bedrag waar het nu over gaat, belcopt in de negentien-duizend pond, en wij'ontvingen weer uw cheque voor commissiegeld." „Elk van die brieven, iedere onderteekening voor de overdracht, van de papieren, en op de wissels, was een vervalsching", sprak mr. Dering langzaam. „!k heb geen client van name Edmund Gray ik ken niemand van dien naam. Ik heb nooit eenig geld voor de overdracht ontvangen, deze beleggingen zijn gestolen!" „Laat mij de bi'ieven nog eens zien," vroeg George. Hij bekeek ze nauwlettend, vergeleek ze met elkaar. „Ze zijn zoo verwonderlijk knap-vervalscht, dat de meest-oplettende er door bedrogen zou worden! Ik zou geen oogenblik dralen, om er een eed op te doen, wat het handschrift- be treft." Gelijk reeds gezegd, had ir.r. Dering's handschrift het eigenaardige, dat het schrij- ven kenmerkt van alien die veel de pen ge- bruiken: de woorden van belang kwamen duidelijk uit, terwijl de andere slechts een soort verbindingshaakje vormden. Maar cle onderteekening ,die was zoo flink en duidelijk, of daarmee als het ware de bloei van het huis werd te kennen gegeven. „Kijk toch eens," zei George. „Wie zou nu niet zweren op dit handschrift?" „Ik tenminste!" antwoordde mr. Ellis. „En ik heb het nu al meer nan veertig jaren ge- kend! Als dat niet je eigen schrijven is, De- ring, dan is'het toch al een bijzonder knappe nabootsing!" „Ik geloof toch niet, dat mijn geheugen, geheel\veg is. Zeg Checkley, hebben wij ooit een client gehad, die Edmund Gray heette?" Wordt vtrvolgd. 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5