DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I No. 36 flonderd ncgen en twintigste Jaarganpr 1927 ZATERDAG 12 FEBRUARI De Gemeentebegrooting voor 1927, v. BuifenBanci y\ Dit nummer oesraaf nit 3 bfadetf Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nitgegeven. ibonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsriummers 5 cents. v PRUS DER OEWONE ADVER'I ENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Qroote letters naar plaatsrnfmte, Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handetodrnkkerty v/b HERMs. COSTBRft A0OR» Voordam C9. Oirecteuri O. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEAAA. B. en W. hebben wat hun uiteenzettin- gen in den aanbiedingsbjief der gemeente begrooting betreft nu het ergste achter den rug. Het getij is gekeerd en in plaats van als predrkers der bezuiniging op zoo velerlei ge- bied naar voren te komen, treden zij thans als redders in den nood op en beschermen scholen, instellingen en vereemigingen tegen' de booze plannen van enkele gevaarlijke leden van onze commissie van bij-sta-nd voor it Financien Deze commissie is namelijk tot de overtui- ging gekomen, dat niemand graag meer be lasting betaalt dan waartce hij gedwongen wordit. 1 En zij heeft als gevolg van deze belangrijke ontdekking de conclusie getrokken, dat men het algemeen apprecieeren zal, dat de factor niet zooals B. en W. hebben voorgesteld van 0.65 tot 0.75 verboogd wordt, opdat een belastingverhooging van 15 procent ach- terwege zal kunnen blijven. Het spreekt van zelf, dat B. en W. dat ook hadd'en kunnen uitvind-en, ma-ar die zijn nu eenmaal minder op de critiek dan op de prac- tijk aangewezen ,en kunnen geen begrooting sluitend makcn als het benoodigde geld er voor blijft ontbreken. Dat geld zal ten slotte ergens vandaan moeten komen en het blijkt, dat ook de Finan- cieele commissie dit heeft begrepen, doordat zij, in plaats van die belastingverhooging nog een serie bezuinigingen naar voren brengt, die over het algemeen weinig sym- pathie zul-len vinden en in het College reeds met een „non pcssumus" in ontvangs! zijn genomen. De Financieele commissie aldus B. cn W oordeelt, dat het telcort zooveel moge- lijk op andere wijze moet worden gevonden. Zij dringt derhalve aan op vers-terking van de inkomsten, maar ook op verdere bezuiniging, omdat vele van de nu toegezegdfe bezuinigin gen, inzonderheid ten aanzien van gemeente- werken en onderwijs, 'niet duurzaam kunnen worden geacht, zoodat in 1928 en volgend'e jaren weer verhooging van uitgaven ge- vreesd moet worden. Daama volgt dan de opsomming van een reeks voorstellen, die de commissie naar vo ren gebracht heeft, maar waarmede B. en W. zich niet hebben kunnen vereenigen. De commissie heeft opheffing aanbevoltn van het gemeentelijk bureau voor beroepskeu- ze en intrekking ^yan het subsidie aan het R. K. bureau. De bezuiniging die men hierdoor denlct te verkrijgen, zal heel gering blijkcn. Zorgvuldige beroepskeuze is iets van den laatsten tijd. Zij is gebaseerd cp de ged'aehte, dat door het brengen van den rechten man op de rechte plaats de arbeidsgeschiktheid °n de arbeidslust en daardoor in het algemeen het productievermogen en de levensvoldoe- nin-g vergroot zullen worden. Vele jaren is „Beroepskeuze" hier ter stede in particuliere ha-nden geweest en nog geen twee jaren geleden heeft men, in navolging van andere plaatsen, een gemeentelijk bureau gevestigd, dat met een betrekkelijk kleine som gesubsidieerd wordt. 1 H'oe men nu ook over het nut van een def- gel-ij-ke inetdling m-oge den ken, men zal moc- ten toegeven, diat, evenals bij het bewaar- schoolonderwijs, elke eontinuiteit zo-ek is en elke richtingslijn ontbreebt als men nu weer een bureau gaat opheffen, dat nog maar fcort geleden werd opgericht en zijn moeiiijk- ste jaren ternauwerood achter dlen rug heeft. Juist de eerste jaren heeft de leider noodig om propaganda te maken, om de ouders met het bureau vertrouwd te laten worden en om zijnerzijds uit de ondervinding der eerste practijkjaren de beste werkwijze te kunnen vastleggen. Juist in dit stadium zouden we dat bu reau maar weer cmver moeten gooien, zooals een kind doelloos een toren omwerpt, die het met veel rnoeite en geduld uit zijn blokken heeft opgestapeld. Welbewust heeft de Raad het bureau in het leven geroepen en bij dte eerste de beste moei iijk sluitbare begrooting wil de Financieele commissie het .maar weer overboord werpen, om het straks misschien weer op te richten als de begrooting een meevallertje gaat vet- toonen. Het schijnt een soort Krebbesteeg-bureau te moeten worden, dat nu weer eens wel en dan weer eens niet moet verdwijnen en het is zeker wenschelijk, op het maatschappelijk nut van deze installing te dezer plaatse nog eens de aandacht te vestigen. LWij hebben vroeger al eens in het licht ge- steid hoe het Bureau van Advies bij beroeps keuze thans samenwerkt met allerlei scholen cn tevens met d'en schoolarts. Op het Bureau worden de in cijfers uitge- drukte capaciteiten van alle leerlingen bijge- houden en wanneer advies gevraagd is, wordt niet alleen met de geesteiijke maar ook met de lichamelijke gesteldheid van de aanvragers rekening gehouden. De schoolarts bezit kaarten voor de meest voorkomende betrekkingen, waarop is aange- geven welke kinderen daarvoor al dan niet lichamelijk geschikt zijn. Zoowel de bemiddelitig van het Bureau als de bemoeii'ngen van den schoolarts wor den belanghebbenden gratis verstrekt en in vele gevallen heeft men reeds gunstige resul- taten kunnen bereiken Zwakke of achterlijke kinderen, candidaten met lichaamsgebreken, kinderen die geen en kele voorliefde hebben, in al die gevallen is advies verstrekt en zijn de betrokkenen zoo gced tnogelijk geholpen, terwijl ook aan groo- teren, die van betrekking wenschen te veran- deren, gratis hulp werd geboden. Het Bureau bestaat nog maar anderhaif jaar en heeft in dien tijd reeds een 80-tal ge vallen behandeld,. waardoor het een goed fi- guur maakt tegenover sooi'tgelijke bureaux, zooals die te Almelo, Enschede, Groningen, Den Bosch of Zaandam zijn gevestigd. Wij kunnen ons heel goed voorstellen, dat B. en W. niet bereid zijn geblcken aan dezen maatschiappelijken arbeid ontijdig een einde' te maken. Ook vcor opheffing van het vervolg-onder- wijs zijn B. en W. niet te vinden. Wij weten niet welke overwegingen daarbij in het College den doorslag hebben gegeven, maar waar, in het bijzonder het R. Kath. ver- volgxnderwijs in den afgelcopen cursus nog 157 leerlingen telde, blijkt, dat er voor deze cursussen na de eigenlijke schooljaren nog voldcende belangstelling bestaat. Het is juist het streven van B. en W. ge weest in de laatste jaren door een betrekkelijk gering schoolgeld propaganda voor deelne- niing aan deze nuttige cursussen te maken, waarvan door velen, die- uitsMtenr op het Lager Onderwijs zijn aangewezen, een'dlank- baar gebruik gemaakt is. De Financieele commissie heeft B. en W. geadviseerd alle subsidies met 20 procent in plaats van met 10 procint te verminderen. Bijzonder origineel is de ontdekking van deze bezuinigingsmogelijkheid niet. B. en W. hebben de subsidies reeds o 90 procent ge bracht en het is natuurlijk attijd mogelijk er nog 10 of 20 procent meer af te trekken Wij hebben in een onzer Vorige artikelen zoo duidelijk het onwenschelijke en gevaar lijke van dergelijke bezuinigingen aange- toond, dat er geen aanic-iding meer is daarop thans nog terug te komen. Als bezuinigingsmad'tregel heeft de Finan cieele commissie voorgesteld de subsidie aan de Vereeniging voor Kinderkleeding in te irekken. De begrooting vermeldt onder volgnum- mer 328 een subsidie van 4015 aan veree- nigingen in het belang van de voeding en bleeding van schoolgaawde kinderen en de memcrie van tcelichting splitst deze verge?- ding in een bedrag van -j 700' vcor de Veree niging voor Kinderkle'eding en van 3150 aan die voor Kindervoeding, benevens 165 voor de d'iensten van het bedrijf der Gemeen- tewerken. Het is niet duidelijk of de commissie de ge heele subsidie dan wel alleen de 700 voor de kleeding wil schrappen. In het laatste geval zal er van een bezuiniging van betee- kenis gten sprake zijn, al mag de vraag wel eens onder de cogen gezien worden of het in het algemeen niet beter is de armenzorg tot het gezim in zijn geheel en niet tot de kinde ren- afzonderlijk uit te strekken. Het adminisirat'ief personeel bij den Plant- soendienst schijnt niet zoo gering te kunnen zijn, in vergelijking met dat van andere be- drijven, of er wordt geoordeeld, dat er juist hier wel een of meer slachtoffers kunnen val- lcn. Nog maar kort geleden heeft de soc.-dem. fractie jacht gemaakt op een gewezen Rijfcs- veldwachter-majoor, wiens sporen in het kreupelhout van onze plantscenen ontdekt waren en wien ten laste gelegd werd, diat hij het, in het bezit van een Rijkspensicen, gewaagd had, zij het d'an ook voor een be trekkelijk klein salaris, in los-vasten dieast der gemeente te komen. Die dienst was meer los dlati vast en wij weten op het oogenblik niet of het zwaard van den heer Westerhof, dat destijds dag en nacht boven's man's boofd liing, al dan niet naar beneden is gevalkn. .Is hij de schrijver der planrsoenen, die thans nog in dienst is, dan heeft hij op- nieuw de bezuinigingsgc-dachte in de hcofden vaa eeoige edelachtbaren te voorschijn ge- rcepcu, daar de Financieele commissie zan der meer voorstelt de betrekking op te heffen en dien man dus ootslag te verlecnen. Blijkbaar behoeft er bij de „Plantsoenen" niet geadmiuistree.'d te worden, maar B. en W. achten het niettemin onwenschelijk den d'irecteur van dezen tak van dienst elke adnii- nistratieve hulp te ontnemen. Toch moet Barbertje hangen, al zal het dan dicht boven den ground zijn en B. en W. komen in zooverre aan de wenschen der com missie tegemoet, dat zij het salaris van den schrijver van"/ 1043.50 tot 600 terug wil- len bretngen. Naar wij bij informatie nader vernemen heeft een administratieve volon-tair de vorige maand zijn betrekking er aan gegeven. Waar- schijnlijk is dit het gezochte slachtoffer, die voor de politieke bui boven hem losbarst, vrijwiliig onze gemeente heeft verlaten. Voor de vanwege de Financieele commis sie voorgestelde verhboging der belasting op de gebouwde eigendommen zijn B. en W. niet te vinden. Deze verzwarirfg acht het college niet ge- raden, mede met bet oog op de reeds uit an- deren hoofde op de gebouwde eigendommen drukkSnde lasten als grond- en waterschaps- belasting. 4 De pogingen der Financieele commissie, om verhooging der inkomsten-be 1 asting te voorkomen door het verzwanen van indirecte belastingen, kunnen wij geenszrns gelukkig noemen. Wanneer een begrootings-tekort noodge- dwongen door belastingverhooging moet weggewerkt worden, is de biMijkste meihode deze belasting naar draagkracht van alle inge- zetenen te heffen. Er is geen enkele reden, waarom juist de eigenaren van gebouwde eigendommen dat tekort moeten bijpgssen, noch waarom het ontbrekende door een indirecte niet-progres- sieve belasting als verhooging van gasprijs bij elkaar-gebracht moet worden. De gasprijs is hier al hoog genoeg, zoo hoog, dat het jjasgebruik er door wordt be- lemmerd. Amsterdam heeft bewezen, dat juist ver- 1 aging van gasprijs een beduidende vergroo- timg van den omzet met zich meebrengt. De directeur der Lichtbedrijiven heeft ver hooging van den gasprijs ontraden en B. en W. zijn niet bereid gebleken, te dien opzichte aan de wenschen van de Fin. commissie tege moet te komen. De aanbiedingsbrief der begrooting is dit jaar als een vu-urwerk, dat met een passend slotnummer wordt beeindigd. Nadat B. en W. in alle mogelijike voorstel len en beschouwingen de von'ken van hun vernuft hebben doeri spatten, volgt er een slotstuk vol knal-effect, waarin het coilege in een kort resume nog eens een politieke en financieele geloofsbelijdenis aflegt. De begrooting zoo staat er onder het opschrift „slotopmerking" heeft de ge meente geplaatst voor allerlei ingrijpende maatregelen. Het zal ook Uwe vengadering dat is de offieieele wijze, waarop de Raad wordt aangesproken uit het bovenstaande duidelijk zijn geworden, dat de gemeente eenige elasticiteit in de te'barer beschikking staande middelen niet kan ontberen, opdat zij in staat is de schokken op te vangen, die anders onvermijdeliik aan het financieele be- heer zijn verbonden. Uit een oogpumt van goede belasting- politiek, die er op gericht moet zijn, sterke schommelingen zooveel mogelijk te ver- miiden, §chijnt het derhalve raadzaam, het heffingspercentage niet al te zeer afhankelijk te maken van de behoeften van een bepaaid dienstjaar. Belastingverhooging toch heeft steeds een bedenkeliiken kant, omdat men zoo licht ge- neigd is, bij de beoordeeling van het te bren gen offer uit het oog te verliezen, dat een ge meente van de beteekenis van Alkmaar aller lei uitgaven moet doen, welke niet kunnen worden nagelafen, zonder de normale ont- wikkeling van de stad in hooge mate te be- lemmeren en het gemeentelijk organisme in een al te nauw keurslijf te sluiten. De van U gevraagde belasting-verhoogin- gen aldus B. en W. behooren ook uit dat oogpunt te word-en o^erwogen en, naar wij meen-en, daardoor te worden gerecht- vaard'igd. En daarbij moge men ten slotte bedenken. dat zelfs bij een factor van 0.74 de aan-sl-agen tot f 2COO niet van beteekenis meer, d-e zeer kleine aansla-gen zelfs n-og minder zullen heb ben op te brengen dan in 1913 en 1914. B. en W. deelen ten slotte med-e, dat de op- vattingen over allerlei voorstellen in h-e-t college zeer uite-en liepen. Bii de behand>eling der begrooting en de daarbij behoorende voorstellen zal telkens een -meerderheid en een min-derheid naar voren kom-en en wel blijken op welk stand- punt de ver.-chillerde leden van het college zich gesteld hebben. Het doet ons genoegen, dat ook B. en W. er van doordrongen blijken, dat belastingver hooging of -verlaging, al naarmate een be grooting er meer of minder gunstig uitzie-t, tot een funeste financieele politiek moet leiden. Hopelijk zullen we ons weldra weer in de voorzichtige lijn der reserve-potjes bewegen en zal het st-elsel van in zich zelf sluitende, zoogenaamde „normale" begrootingen met jaarlijksche verandering van belastingdruk, als onbru-ikbaar over boord geworpen wor den. Dat stelsel heeft nu gelegenheid gehad af- doende zijn mislukking te bewijzen. Dat er overigens in B. en W. bij allerlei voorstellen een meerderheid en een minder- heid geweest is, zal wel voor niemand een verrassing blijken. Het zal alleen in-teressant zijn, weldra op het politieke slagveld zelf na te gaan, in welke wapenrusiing de edelacht'bare college-ridders zich ieder afz-onderliik hebben gestoken, -en onder welke vlag zij ten strijde zullen -trekken. B. en W. stellen ten slotte voor, een be schikking op eenige adressen te nemen, waarbij over de meeste la mort sans phrase wordt uitgesproken. Afwijzend zal moeten beschikt worden op de subsidie-verzoeken van de Alkmaarsche commissie 'tot het opvoeren van goede too- neelwerken en de kweekschool voor vroed- vrouwen te Heerlen. De combinatie is een beetje ong-elukkig, maar het a-uteursrecht van deze samenkoppe- ling is van- het college. Het R.-K. Huisvestings-comite, alsmede het Dag. bestuur van „Het Witte Kruis' zullen in antwoord op hun subsidie-aanvragen ver- wezen worden naar de begrootingsposten, waarop, naar gewoonte, reeds iets voor kin- derverpleginig en voor den ontsmeitings- oven is uitgetrokken. Aan een tweetal adresseerende ingezetenen wordt voorgespiegel-d, dat het Oostelijk einde van de Vi-sscherslaan zal worden verstraa-t en dat de Koningsweg een beter plaveisel - zal krijgen. Last not least beein-digen B. en W. hun be schouwingen- met muziek of eigenlijk juist n-iet met mu-ziek door mede te deelen, dat het wel geen betoog zal behoeven, dat zij af wijzend blijven adviseeren op het verzoek van een viertal m-uziek-gezelschappen, om een gemeen-telijike su'bsfd'ie te mogen ontvan-gen. De betrokken vereemigingen zullen het best doen, rus-tig af te wachten-, welke kruim- t>jes er wellicht voor hen nog van de tafel van het Sted. Muziekcorps zullen vallen. Misschien zullen- de thans reeds in studie gen-om-en treurmarsehen nog eens door vroo- lijke fanfares vervangen kunnen worden. DE ONTWAPENING TER ZEE. Over het voorstel van president Coolidge (het bijeemroepen van een n-ieuwe ontwape- n-ingsconferentie) wordt uit Washington aan -de „Times" nog gemeld, dat de> boodsehap van Coolidge een volkomen verrassing ge weest is voor Washington en men vraa-gt zich af, of dit memorandum n-iet even onver- wach-t komt voor de regeerin-gen, aan- welke het gericht is. Het eerste onmiddel'lijke ge>>olg van het memorandum zal waarschijn-lijk zijn, dat de pogingen in het Congres om credieten te ver krijgen voor het aanbouwen- van nog drie kruisers misl-ukken zullen. Hoe ook de on-tvangst zij-n moge, welke aan de voorstellen van president Coolidge -door de andere mogen-dfaeden- bere-ikt zal worden, die voorstellen zullen in ieder geval krachtigen steun krijgen uit Amerikaansche vlootkringen. Daar van het Congres n-iet de credieten te verkrijgen zijn om de Amerikaan sche vloot tot de machtigste ter zee te maken, acht men in vlootkringen een gelijkstelling tus-schen de Engelsche en Amerikaansche vloten het meest nastrevenswaardige doel en een 5—53 over4en-komst voor alle soor- ten schepen zou daarom in die kringen ver- welkom-d worden. Uit Rome wordt gemeld, dat Mussolini heeft geweigerd zich uit te laten over het Amerikaansche memorandum inzake de be- wapening ter zee, dat hem door den Ameri- kaanschen ambassadeu-r Fletcher is ter hand gesteld. Hij verklaardc slechts, dat hij de decumenten met groote aan-d-acht zou 1-ezen en dat hij het vraagstuk ernsti-g zou over- wegen. Ook het ministerie van bu-itenlan-d- sche zaken weigerde een offieieele verklaring over h-et memorandum af* te geven. In regeeringskrin-gen is men evenwel alge meen van oordeel, dat Italic het Amerikaan sche voorstel in beginsel zal accepteeren, doch dat on-getwijfeld een aantal reserves zal wor den gemaakt. De Japans-che blad-en leveren geenerlei commentaar op het voorstel van Coolidge inzake de beperkin-g van de bewapeming ter zee. Echter zou de regeering bereid zijn een uitgebreider beperkin-g voor de secundaire eenheden der yloot te aanvaarden t§neinde Als werd gestolen bij Piet Jansen, Die steads- zijn huisdeur open liet, Zou dan iedereen niet zeggen: „Dat 's je eigen schuld, hoor Piet!" Comite tot Waarschawing tegen Eenzijdige Ontwapening. bezuinigingen op de begrooting te kunnen aan-brengen. Het voorstel van president Coolidge wordt te Parijs zeer slecht ontvan-gen. Men betoogc algemeen, dat het denkbeeld verkeerd is, om dat, nu eenmaal de Volkenbond zich actief met het geheele bewapeningsprobleem bezi-g- houdt, het beter is een on-derdeel daarvan niet weer afzonderlijk te gaan behandelen. Het Fransche beginsel van d-e on-deelbaarheid der bewapeningskwestie is na de interventie van Paul Boncour te Geneve algemeen aan- vaard. Men moet d-aaraan n-u niet weer gaan tornen. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN ENGELAND. De commissie. beuoemd door den minister van Arbeid om een onderzoek in te stellen naar de werking van de werkloosheidsver- zekering, heeft een eenstemmig rapport uit- gebracht. De commissie spreekt zich uit ten gunste van het han-dhaven van het systeem der verplichte bijdiage voor de werkloos- heidsverzekerin-g, doch stelf een aan-fal be langrijke wijzigingen \oor met betrekking tot de con-tribu-tie, de u-itkeering en de ad ministratie. BRIAND OVER DE SAM EN WE R KIN G MET ITALIe. Volgens een bericht van Havas maakt het „Journal" melding van een interview, dat een medewerk-er van de Italiaansche „Ga- zetta del Popo-lo" met den Franschen minis ter van buitenland-sche zaken, Brian-d, heeft gehad. Briand verklaarde dat het Fransche mi nisterie van buitenland-sche zaken erva-n overtuigd is, dat de vrede in Eu-ropa berust op een samenwerking tusschen Engela-nd, Duitschla-nd, Frankrijk en Italie. Briand ge- loofde aan de mogelijkheid van een verzoe- ning der belangen en rechten van Frankrijk met de w-ens-chen en aspiraties van Italie. Hij wees er op dat d-e o-penba-re meening ir Frankrijk gunstig gest-emd is voor een sa menwerking tusschen beide landen. EEN COMMUNISTEN-SCHOOL. De „Etoile Beige" dee;lt med-e,, dat te Luik een Poolsche communistische school is opge richt, die door veertig Poolsche werklieden wordt b-ezocht. Het blad meldt verder, dat er onderwijs wordt gegeven in sabotage in fabrieken, ter wijl propaganda wordt gemaakt voor een ar- beidsdag van vijf uur. De „Etoile Bel^e" zegt, dat de regeering van het bestaan dezer school weet en vraagt, of men de vrijheid zoover kan laten gaan om toe te staan, dat vreemdelir.gen in Belgie on derwijs geven in sabotage. DE KERKELIJKE GOEDEREN IN MEXICO. De Mexicaans-che regeering heeft gewei gerd aan de „Mexicaansche Apostolisch Kerk" d'e eigen-domm-en over te geven vat eenige roomsch-katholieke kerken, ondanks dt verklaringen van de Apostolisch-e Kerk. da' zij het geza-g van den Paus niet erkent." DE ECONOMISCHE CRISIS IN DENE MAR KEN. In het Folketing heeft d-e vroegere soc.< dem. premier Stauning een wetsvoorstel to" bestrijding van de economisch-e crisis inge diend, dat vrijwel d-eielfde lijnen volgt als d< wet, welke 1-eid-de tot de algemeene verkiezino en to-t de regeeringswisseling in December D-e hoof-dpunten van het voorstel zijn dat d< regeering gemachtigd wordt voorschotten ft verstrekken en voorschotten en exportcredie ten te garand-eeren ten behoeve van d-e nijver- heid. de scheepvaart, den landbouw en he) bouwbedrijf, een en ander tot een totaal van ongeveer 100 millioen kronen en voorts rechtstreekschen steun te verleenen tot een bedrag van ongeveer 23 millioen kronen, weL ke laatste som zou worden opgebracht dooi een buitengewone vermogensbelastipg. Verwacht wordt, dat de regeeringsvoor- stellen ter verlaging der begrooting de vol- gende week zullen worden in-gediend. HET CONFLICT IN DE SAKSISCHE METAALINDUSTRIE. Daar de parti-eele stakingen in de verschil- lends metaalbedrijven te Leipzig niet zijn ge eindigd, is Donderdag d-e door de werkgeven aangekondigde algemeene uitsluiting begon nen. Er zijn 31.000 arbeiders ontslagen Vandaag zullen er onder leiding van eer door de regeering benoemden arbiter tu» schen pa-troons en arbeiders onderhandelin- gen word-en geopen-d. Men gelooft echter niet dat de twee partijen het eens zullen worden In dit geval zal de uitsluiting Maandag a s over de geheele Sa'ksische melaalinduptrie word at LRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1