Atkmaarsche Oourant glazm! Met Dr. Van der Sleen op reis, Van reoM en onreelit. MSt m Kippn en Konijnen. Zaterdag 12 Februari. Radio-hoekje Londensch aanteekenboek. Ho. 38. 1927 Neo;en sn Twintig$t8 'aargang. Zondag 13 Februari. Hilversum, 1050 Ai. 8.309.30 R K. Morgenwijding. Mej. J. Boelen, alt. Mej. R v. Arem, piano. De heer J. Hendriks, tenor De heer H. Ramselaar, piano. 1. Sonate quasi una fantasia op. 27 no. 1, Beethoven (piano). 2. Ave Maria, Cuypers (alt). 3 Pieta Signore, bferoemde aria van het jaor 1807, Stradella (tenor). 4. Du bist o Herr, rnein Schirrn und Sehild, Dvorak (alt). 5 Danklied, Verhulst (tenor) 6. Rede door dm heer D. G. G. v. Ringel stein, over: Naasten- liefde. 7. Ave Maria, Ciierubini (tenor) 8. Git 12 Marialiedereo, Cuypers (alt). 9. Alle gro appassionato op. 70, St. Saens (piano). 9 30 Dienst n de Ned. Herv. Kerk te Almen fcij Zutphen. Vcorganger Ds. J. Poort. 1 Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen Gez 208:1 er. 2. 4. Voorlezen van de Wet des Heeren: Ex. 20:1-17 en Matih. 28:37-4. Daarna Gez. 61:18. 5. Gebed. 6. Lezen: Genesis 9 31. 7 Zingen: Ps. 66 v. 2 en 4. 8 Tekst: Gen 32:31a. 9. Preek. 10. Zingen 245:1. 11 Dankgebed. 12. Zingen Ps.: 73: 22- 1/5. Zegenbede. 14. Orgelspel. 1.10-— 2 30 Concert.Kamermuziek door h<rt Trio Pro Arte. De heeren Boedyn, viool. B. Rich. Sombroek, cello. G. J. Haalebos piano. 2.3o Concert door de Amsterdamsche orkestvc- eeniging in Artis te Amsterdam Dir F v iDiepenbeek. 6.45 Vnjz urizending uit het Gcbouw van dc N P B te Hilversum 1. (Vctum. 2 Gez 11:1 en 3 N. P B.-bundel. lied 84:1 en 2 3 Voor.mng Matth. 6:24-34 4. Gebed. 5. Psalm 89:1 en 7 N. P. B-bun- del, lied 3:1 er. 2 6. Preek door Ds I L. Faber, over: Het greeiende Godsrijk. Tekst: iuc. 17:21. 7. Orgelspel: 8. Gebed. 9 Ge- zang 188:2, N.P B.-bundel 102:2. 10. Slui- ten 8 Persberichten en sportuitslagen 8.10 Opvcering van de opera „Tosca", Puc- rini F'ora Tosca, Greta Santhagens. Cava- r.adossi, j. R. Schulze. Scarpia, Anton Dirks. 'Angelotti, H. Bloemgarten. De koster, M. v. Reen Spoletta, Iw. Monasch. Sciarone, B Leeuwin. Een cipier, J. Hendriks. Een her der, A. Toet. Het zeer versterkte H. D. O orkest onder leiding van den heer J. J. van Amerom. Algem. voorbereidine: Chris de Vos. Daventry, 1600 Ai. 3.50 Licht orkestcon- cert. E. Coleman, contra-alt. R. Helder, te nor. C. Sharpe, cello. 5.355.50 Vertelling uit het Oude Testament. 8.20 Luiden van de klokken van St. Martin-in-the-Fields. 8.35 Kerkdienst. 9.15 Causerie: St. Mary's con valescent Home. 9.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 9.35 Concert. Het Chenil kamer-or- kest. D. Smith, bariton. De Orania-Singers 11.05 Epiloog. 11.10 The Silent Fellowship Parijs „Radio-Paris:'1750 Ai. 12.20 <1.05 Gewijde muziek en preek. 1.052 10 Orkestconcert en zang. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8.5011.20 Con cert. Dansmuziek. Langenberg, 469 Ai. 8.209.20 Morgen wijding. 11.2012.20 Gedichtenvoorlezing door T. Wegner. 12.201.20 Concert (2 vidlen, viola, cello, piano). 3.505.20 Or kestconcert. 5.50—6.20 Internationale liede- ren. 6.357.50 Bokswedstrijd Ditoersv. d Veer. 7.5010.20 „De Barbier van Sevillat", kom. opera van Rossini. 10.3511.20 Dans •nuziek. Konigswusterhausen, 1300 Ai. 8.20 9.50 Morgenconcert. 11.20—1.20 Declama- tie van moderne gedichten. 3.505.20 Con cert. Gebr. Steiner, kapel. 5.50 „Tannhau- ser", opera van Wagner. 9.5011.50 Dans muziek. Jazz Symphonie-orkest. Hamburg, 394.7 Ai. 8.359.30 Vocaai concert. 10.5011.50 Orkestconcert. 12.25 '1.05 Orkestconcert. 1.051.50 Kamermu ziek. 3.254.25 Vroolijk concert 4.50—6 35 Orkestconcert. 7.20—11.10 „Die Fasching- fee", operette. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 Ai. en Antwerpen, 266 Ai. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. Om 9.50 onderbroken door een lezing. i Maandag 14 Februari. Hilversum, 1050 At. 12.Politieberichten. 3.30—4.Vrouwenhaliuurtje door Rhemon- da. 5.-6.Kinderuurtje door Mevr. Ant v. IDij'k. 6.6.45 Concert door het H. D. O.- orkest Bloemen en vlinders. 6.45—7.15 Tuin- bouwpraatje doer den heer Dix, over: Bol- en knolgewassen, welke in het corjaar ge< plant worden. 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 10.Pers berichten. 8.10 Een avond vol afwisseling. Populaire avond, aangeboden door de E. N. R. C. te Koog aan de Zaan. 1. Zaanlandsche kapel. Dir. P. Swager. 2. Het radio-dansor- kest, onder leiding van Hans Mossel. 3. Het Hum. dubbelmannenkwartet „Octavo". 4 Gebr. de Laet, humoristen. 5. Clarinetten- duo D. Vet en S. Karten. 6. Piet Melk, bari- 4on. 7. Zaandam's accordeongezelschap ^Crescendo", onder leiding van den heer P. Haan. Daventry, 1600 At. 11.20 Daventry-kwar- itet en solisten (contra-alt, cello, piano). 12.05 (Duetten voor mezzo-sopraan en bariton *12.25 Concert (vervolg). 1.20—2.20 Orgel- concert van de Southwark Cathedraal J. jElwes, zang. 3.15 Lezing: Sailing round iBie world. 3.20 Lezing: Tilings seen in South {America. 4.20 Dansmuziek. 4.35 Lezing: iThe movements of living creatures. 4.50 ilDansmuziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5 35 'Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.45 Me dedeelingen. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Literaire critiek. 7.35 Pianosonates van Mozart. 7 45 Fransche voorlezing. 8.05 Concert. Het Olof- Sextet en D. Bennett, sopraan. 9.05 Speech van Lloyd George. 9.50 Weerbericht, nieuws 10.05 „Paul Jones", opera-comique in 3 ac- ten van H- B. Farnie. 11.2012.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 Ai. 10.50 11.20 Nieuwsberichten en muziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest Gayina en Mme. Allart, zang. 5.055.55 Concert. Declamaties, zang en piano- to vioolmuziek. 9.0510.50 „Le Chalet", opera-comique in 1 acte van Adam. Koorzang. Langenberg, 469 Ai. 10.20—11.20 Orkest concert. 12 SO—1.50 Orkestconcert 3 50— 5.15 Concert. Viool en zang. 7.50 „Emilia Galotti", treurspel in 5 acten van Lessing 10.11.20 Concert door de Iseglio-kapel Konigswusterhausen, 1300 Ai. 1.507 05 Lezingen en lessen. 7.50 Orkestconcert. Or kest en Prof. Zeiler, viool. 9.5011 5ff Dansmuziek door de Kermbachkapel. Hamburg, 394.7 Ai. 1^.501,20 Orkest concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Solistenconcert. 5.205.50 Orkestcon cert. 7.208.20 Modeme kaniMnuziek door strijkkwart-t. 8.20—11 10 „Patria"', 1-acter van Strmdberg. Brussel509 Ai. en Antwerpen, 266 Ai. 8.5010 50 Opera-concert. Vcrsterht orkest en -vcBle solisten. Een upziinbartnde rechtszaak. 3 Februari 1927. De zaak Captain Peter Wright versus Lord Gladstone, die de Londensche blacten, mcer in het bijzonder de op scnsatie beluste avcrsd- bladen, weer eens een uitgeznchte gelegen^eid heeft verschaft niet sleets koiommen maar hee.e bladzijden met gepeperden kost te vul- 'en, die zaak vlocit in eerste mstcntie vooH un een nieuwrn vorm van letterk.mde (de aanduiding is te goed rvor Lctgten ik be- doel), die bier in Lngeian4 de laatste j^ren ingang heeft gekr»gen. Lie „vorm van ietter- kun«tehoudt zich bezig m»t h»t te bo«4 Ue!- len van herinnenngen aan levende en doodt mannrn en vrouwen van beteekenis, van men^chcn die ^en rol van be'ang hebben ge- speeld of nog spelen in het openbare (politie- ke, kunstzinnige of eenvoudig „social) leven van BrittanjeDe letterlievende men- schen, die in deze beweging de leiding hebben genomen, reeds een half dozijn jaren geleden, zijn misschien Margot Asquith met haar Autobiographie en St. Loe Strachey met zijn „Life of Queen Victoria". Beiden hebben zich echter in de beperking meesters getoon^. Hoe- wel beide boeken in hun mededeelingen veel vrijmoediger waren dan men tot nu toe ge- woon was geweest, konden de persoohlijkhe- den, die er in hun goede en minder goede eigenschappen werden gekenschetst, geen aanstoot nemen aan hun portretten; de vrij- moedigheid der uitbeeldingen gaf den boeken een frischheid en menschelijkheid, die ze charmant en aantrekkelijk maakten. Helaas hebben zij sedert verscheidene navolgers en na-apers gekregen, die in faiftoen en fijn ^e- voel zoowel als in goeden smaak tekort scho- ten, die in hun mededeelingen over het intie- me leven der grooten veel te ver gingen en wat erger is het met de waarheid niet zoo nauw namen. De laatste jaren zijn de „Dag- boekbladen", „Herinneringen", „Afgeluister- de Gesprekken" en „Levensbeschrijvingen" bij dozijnen van de boekdrukpersen gekomen. De oogst is bijna uitsluitend kaf en zeer wei- nig koren. De nieuwe dagboek- en herinnerin- gen-schrijvers streven niet zoo zeer naar het schilderen van een juist en menschelijk beeld van hun menschen als naar het opeenhoopen binnen de beperktheid van een boek van zoo- veel mogelijk schandaal, met het vooropgezet- te doel den mmderwaardigen smaak en de ziekelijke nieuwsgierigheid van het groote pu- bliek te bevredigen. Dat brengt winst in het laadje, zoowel in het laadje van den uitgever als in dat van den auteur. Uit puur winstbe- jag ontziet men zich niet achterklap en kwaadsprekerij,,die geen schijn van bewijs- kracht hebben, als gouden waarheid in de boeken aan te bieden. Men weet hoe gretig het groote publiek kenni§ wiljnemen van schan- daaltjes en met hoeveel vervoering het repu- taties ziet vallen. En het wachtwoord van de moderne „diaristen" hier schijnt dan ook te zijn in hun boeken reputaties te laten tuime- len, zooals kegels tuimelen voor den bal. Ik kan u hier geen uittreksel geven van deze rechtszaak, die den Londenaars vele avonden van opwindende en onwelriekende courantenlectuur heeft verschaft. Het proces is trouwens, terwijl ik schrijf, nog niet ge- eindigd. Ik vertrouw dat eenige treffende bij- zonderheden reeds in uw courant zijn gepu- bliceerd. Captain Peter Wright is een dier moderne schrijvers, die noch wikt noch weegt wanneer hij zich neerzet proza-portretten te maken van beroemde mannen van voorheen en thans. Hij is een man die op schandaal be- lust is en die, blijkens de lange getuigenver- klaringen en kruisverhooren, een buitenge- woon slechten dunk heeft van zijn medemen- schen, zoo slecht, dat hij ordinaire klets- praatjes, waarmede een verantwoordelijk mensch nooit voorzichtig genoeg kan zijn, zonder meer als waarheid aanvaardt. In een boek, „Portraits and Criticisms", dat een goed half jaar geleden reeds is uitgekomen, heeft hij in een passage over wijlen Glad stone, den „Grand Old Man" van Engeland, beweerd dat deze in zedelijkheid schijnheilig was en dat hij de stichter was van de groote traditie, sedert door volgelingen en opvolgers pieus in stand gehouden, in het openbaar woorden van de hoogsten zuiverste beginse- len te spreken en in het geheim alle soorten vrotiwen te achtervolgen en te bezitten. Uit het verloop van het proces is gebleken dat deze beweringen op niets waren gegrond. En men is geneigd aan te nemen dat de schrijver ze in zijn boek heeft neergezet in de verwach- ting dat zij stormen van verontwaardiging zouden doen opwaaien en dientengevolge de belangstelling in het boek zouden aanwakke- ren, met goede financieele resultaten. Dat er tenslotte een rechtszaak lcwam heeft men te danken aan de actie van een der nog in leven zijnde zoons van Gladstone, Lord Gladstone, die den schrijver in het openbaar een leuge- naar, een lafaard en een verdorven kerel heeft genoemd, waardoor deze na veel aar- zelen gedwongen werd tegen Lord Gladstone een aanklacht wegens laster in te dienen. Daar was het den zoon van den grooten man, die door de modder was gehaald, om te doen, opdat zijn doode vader voor den rechter zijn onkreukbare nagedachtenis terug zou kunnen krijgen. Het goede effect van dit opzien- barend proces zal misschien zijn dat de hier- boven aangegeven „vorm van letterkunde" uit de gratie geraakt. Luxe treinen. Mooie restaurant- en salonrijtuigen van internationale treinen hebben groote aantrek kingskracht voor alien, die zoo gelukkig zijn zoo nu en dan door Europa te kunnen spo ren en even veel aantrekkingskracht voor hen, die dat niet kunnen doen maar die, bij aanschouwing van de luxe-treinen, in de ver- beelding op reis gaan naar de schoonste, schilderachtigste en liefelijkste oorden. Rei- zen is heerlijken het bezwaar van treinen is lang geweest dat men er niet mee reist, maar dat men er mee aankomt. Reizen veronder- stelt zien, genieten en ervaren. Maar treinen zijn vaak een onvriendelijk reismiddel, waar- in men niet ziet, niet geniet en niet ervaart. Daar komt echter meer en meer verandering in. De nieuwste luxe-rijtuigen voor treinen, die hier in Engeland voor gebruik op de groote internationale liinen van hrt vasteland worden gemaakt, ojn ware salons en -restau rants op wielen. Er zijn er op het oogenblik dertig in aanbo»w bij de vermaarde construc- teurs Cammell Laird Co. De helft bestaat ait salonwagens, de andere helft uit restau- r«t-, anders gczegd kcukenwagens. Hun lengte is ongeveer 25 M. en elk der wagens is verd«*ld in twre gelijke ruimten of kamers. In de saionwagens biedt elke kamer plaats voor 12 passagiers, die in ruime leunstoelen kunnen zitten, twee voor elke tafel. In de restailratiewagens is de onderverdeeling an ders, een der kamers is grooter dan de andere en de zitplaatsen zijn er respectievelijk 16 en 8 in aantal. De wagens geven een indruk van groote ruimte, omdat de plafonds hoog zijn en omdat de zijwanden bijna uitsluitend bc- staan uit spiegelruiten van groote afmetin- gen, die het interieur licht en het uitzicht on- belemmerd houden. De interieurs zijn prach- tige stalen van binnenhuisbouw en versie- nng, geleverd door een der vooraanstaande meubel- en betimmeringfabrieken van Enge land. Kortom, met zulk een rijtuig als rij- middel moet zelfs reizen in treinen een schoo- r.e ervaring worden. XXXVIII. De vooribrengselen van Travancore. Een gedeelte van den lof van den cocos- palm beb ik u reeds gezongen, maar slechts een zeer klein deel; zijn schoonheid in het landschap. Maar bovendien wordt elk deel van de plant gebruikt/sterker, elk deel is on- misbaar! Het hout is natuurlijk bruikbaar voor allerlei doeleinden, de bladeren als dakbtdek- king, maar ook als zijwand van huizen en huifkarren, de vrucht levert behalve den kokosnoot, die het zaad is, vezels, die niet alleen gebruikt worden voor kokosmatten, maar ook voor touw. En de nood zelf levert als ze jong is een verkoelende drank, later den bekenden inhoud die ook hier te lande tot olie wordt verwerkt. Dat gaat weer heerlijk primi- tief in een grooten steenen mortier, waarin een geweldige steenen. nog met een hefboom bezwaarde stamper door twee buffels wordt rondgetrokken. De olie wordt natuurlijk voor spijsbereiding, bakken enz. gebruikt, maar ook om de huid soepel te houden en voor barsten te bewaren. En dan om he' haar mooi te doen glanzen! Dat veroorzaa!:' wel een eigenaardig luchtje, waar vele men schen bijeen zijn! De uitgeperste massa wordt door de rijst gekookt en dat smaakt best. De harde schaal dient voor alles en nog wat, beker, geldbakje, vormpje om de suikerstroop in te laten vastworoen, olielampje, o.a. in kleine tempeltjes, en vooral, ter bereiding van houtskool. De kalkbranderijen gebniiken als brandstof bijna uitsluitend aangebrande ko- kosnootschalen. Verder komen wij de halve schalen later nog tegen als aftapbakjes in de rubberplantages. De kokosnooten rijpen hier het heele jaar door. Elke twee maanden wordt er geoogst er. bovendien wordt nog op andere wijze van de geweldige productieve kracht van deze plant geprofiteerd. Wanneer een bloemtop zich ver- toont klimt de eigenaar of een Koelie omhoog, snijdt de tros af en hangt onder den orngebo- gen Stengel een aarden potje. Elken avond wordt de voorraad verzameld, elken morgejj wordt de sneevlakte schoongekrabt. Dat sap gist-spoedig en vormt den palmwijn. Gedistil- leerd arak. Maar de Toddy of palmwijn is al erg genoeg en helaas gaat ook hier menig ge zin aan drankmisbruik ten onder. De Hindoo uit hoogere kaste drinkt alleen wijn op religi- euse feestdagen, maar dan raken ze hem ook. En. Hindoe-holidays zijn er geloof ik zoo wat 300 in een jaar. Toch is openbare dron- kenschap zeldzaam. Een cocosnootkiem van een week is een voet hoog. Een plant van 3 maanden heeft bladeren, die ons boven het hoofd wuiven Met 6 maanden is het een prachtpalm Op 4—6-jarigen leeftijd begint de plant vrucht te dragen en menige palm wordt 150 jaar oud. En dat vrijwel zc-nder bemesting: 100 jaar lang 200 noten per jaar. Geen wonder, dat er een te veel is, dat vele jonge noten onrijp wor den geplukt om het koele sap, waarmee ze dan gevuld zijn te nuttigen. En ook geen won der, dat nu wat meer zorg aan de cultuur be- steed wordt en exportmogelijkheid bestaat, ook hier al meer en meer gewoonte wordt het wit uit de noot te drogen en onder den naam copra te verzenden. Daaruit wordt dan bij ons klappa of Delfiaplantenvet en nog aller lei andere artikelen bereid. En wat zou het. Europa van na den oorlog zijn, zonder de enorme aanvulling der vetvoorraden, die als copra wordt aangevoerd. Cocosvet, en het tweede product van Tra vancore, rijst, die twee zijn het, die Europa voor den hongerdood behoeden. Want denk niet, dat Travancore een grooc woud, een plantage van cocospalmen is. Al- lesbehalve. De cocospalm heeft nogal heei wat water noodig en groeit dus alleen in de breede rivierdalen en langs den voet der heu- vels. In de dalen nu wordt ook veel rijst ver- bouwd; aan den rand der rijstvelden staan bananen en areca palm; dan komt de gordel der cocospalmen en dan de hoogere gedeelten met tapioca en Palmyra. Onder de cocospal men groeit dan nog de peper, gember, kom- kommer, kerrie en ncg heel wat planten meer, die een aparte bespreking niet waard zijn. Wel moet ik u nog een ander van de pal- men vertellen. De Arecapalm, die ik u reeds noemde, is een prachtpalm. Mooie varenachtige blade ren en een donkergroene zeer dunne stam, bij een palm van 10 M. hoogte nog geen tien centimeter dik. Elk afvallend blad iaat een ge- len ring achter; wat een scbilderachtig effect maakt. De vrucht is een kleine noot, die met het betelblad bij sirih-kauwen gebruikt wordt Daar de palm zoo slank is moet het oogsten gebeuren door kleine jongens, die naar boven klimmen en als ze in een palm weten te be- reiken. Een eenig gezicht om zoo'n k'einen bruinen duvel een heele rij te zien afwerken. En dan de Palmyra. Deze is weer zeer be- langrijk. Wij zouden hem thuis waaierpalm noemen, maar de stam is weer 10 a 15 meter hoog, nu echter dikker en de bladeren zijn van dusdanige afmeting, dat een man er op kan zitten en een blad vaak als achterdeur van een huifkar wordt gebruikt. Als de wind ze doet ritselen maken ze een geluid alsof het plaatij-zer was. De belangrijkste eigenschap van deze palm is, dat het naar den bloemstengel stijgende sap zoo suikerrijk is, dat er zoete stroop en j bruine sinker uit wordt bereid. Vele Dravi da's, meest paria's, dus Hindoes van- lagere kaste maken er hun broodwinni van elken morgen en elken avond een 100 a 150 palm- boome te beklimmen. 's Avonds wordt een dun plakje van den afgesneden stengel ver- wijderd om een versohe wonde te hebben. Dan wordt een aarden potje er onder beves- tigd, waaronder in een weinig ongebluschte kalk is gedaan om l»t gisten van het sap te beletten. Den volgenden morgen worden de potjes geleegd in een gevlochten rieten mand- je en wordt het verzamelde vocht uitgekookt tot stroopdtkte of ook wel nog verder, zoodat de massa bij afkoelen tot bruine suiker (jag gery) stelt. Daarioe wordt ze dan weer in halve kokosnoten uitgegoten en komt zoo in d'en handel. Den laatsten tijd zijn een paar fabrieken veiTezen, die dit vliegenrijk product zuiveren en er prima wide suiker uit bereiden. Van ex port is echtet nog geen sprake. Het is een eenig gezicht om tegen den avond de zwarte, bijna naakte kerels tegen de stammen te zien opkruipen. Halfweg blijven ze even, tegen den stam gekleefd hangen on: te staren naar de vreemde blanken en schui- ven dan weer om-hoog, de voeten door een touwlus bijeengebonden, de handen ineenge- strengeld om den stam. Het lijkt erg makke- lijk, maar ik heb het toch maar niet gepro- beerd. Rondom Foster's bungalow, die op een heu- vel staat, wonen o-p de helling verscheidene treeclimbers gezinnen, verscholen in de dadel- palmen, een paar banen op het erf, wat pe per omhoog geleid langs touwtjes uit gesple- ten palmyra-bladsteel, een groote komkom- merplant over het dak van het huisje, dat na tuurlijk geheel van oude Palmyra-bladen is gebouwd. Dat is het tehuis van de armste der armen, die voor zijn werk betaald wordt m*t een gedeelte van den gewonnen suiker, dit met kameranden uit het dal onruilt tegen rijst en verder alles wat voor hem en zijn gezin noodig is, oogst in zijn tuntje van enkele tientalien meters. Arm in geld en in behoef- ten, rijk, d. w. z. van alles voorzien wat hij noodig heeft, door een overweldigend rij ken plantengrcei en onuitputtelijken bodem. Rijst! In sommige streken van Indie krijgt elke soldaat per dag een kilo suiker en een half pond rijst. Dat is voldcende Rijst is het voedingsmiddel in heel Zuid-Azie en misluk- king van den rijstoogst beteekent hongers- nood. Gelukkig zijn er drie oogsten per jaar want, althans op gunstig gelegen landen, waar geen watergebrek is "wordt dadelijk na het oogsten weer geploegd en dan rijst die op de zaaibedden was klaargehou-den, uitge- pjant. Pioegen! Ja, dat gaat ook anders ais hier. Eerst een voor midden over de lengte onder het aanroepen van thiwa, dan een over de breed te onder gebeden tot Menakshi, dan een paar zig-zag-slingers om de duivel in de war te brengen. Dan twee keer droog pioe gen en vier keer flat, ossen en menschen tct de knieen in het vater. Tusschen elke ploeg- beurt gaan pioeg en ossen naar den remnel om gezegend te worden, Evenzoo de sikkel voor het oogsten evenzoo eens per jaar de boeken van den advocaat. de geldla van den koopmaa en elk denkbaar werktuig of instru ment. Na de zegening buigt de landman dien voor zijn ploeg en ossen, spreekt ze in dicht- maat mooie woorden toe en. grijpt dan een stuk hout voor andere toespraken onder het werk in een taal, die de ossen beter verstaan. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. A (Nadruk verboden XXXIV. Statenwijzingen eener cooperdlieve vereeniging. Verreweg de meeste menschen bekomme- ren zich niet veel om de talrijke vereenigin- gen^ van welke zij gewoonlijk lid zijn, en den- ken er niet aan b.v. de jaarlijksche vergade- ringen bij te wonen, waar men op zulke wei nig interssante dingen onthaald wordt, als bestuursverkiezingen en debatten over wijzi- gingen in reglement of statuten, die toch, naar het wel eens den schijn heeft, voor som- miige anderen het brood des levens uitmaken. Echter gaat het op die vergaderingen ook wel eens om gewichtige belangen en vooral bij een ander soort -vereeniging dan de ge- wene, nl. bij de cooperatieve, kan de beurs der leden er bij betrokkan zijn. Daar kan het zeer cmverstandig zijn om de behandeling van aangelegenheden, die alle leden finan- cieel raken aan enkelen over te laten. Toch blijft altijd de mogelijkheid open om tegen onrecht door een beroep op den rechter op te komen. Dit blijkt weer eens in een procedure waar in de Hooge Raad onlangs arrest gewezen heeft. Het betrof een cooperatieve aardappel- meelfabriek, die slechte jaren had gemaakt en nu voor een aanzienlijk tekort stond'. Liqui- datie, d. w. z. ontbinding en algeheele afwik- keling der zaken, lag voor de hand. Dan zou den de leden en, kracbtens een bepaling der wet op de cooperatieve vereenigingen, ook zij, die in het laatst verloopen jaar waren uitge- t-reden, tezamen het tekort komende moeten bijpassen. De algemeene vergadering koos een anderen weg; zij wilde trachten de zaak weer op de been te brengen door het tekort aan te zuiveren door middel van een hoofde- lijken omslag van de leden te heffen. Daar hierin de in het laatste jaar uitgetreden le den niet konden worden betrokken, beteek-en- de dit voor hen, die wel lid waren gebleven, dat het bedrag over een kleiner aantal per- sonen verdeeld moest worden, zoodat ieder meer had te betalen. Nu deed zich echter de moeilijkheid voor, dat c? statuten het heffen van zulk een omsliag niet voorzagen. Men wii- zigde die daarom eerst en gang op een vol- gende algemeene vergadering tot net cpleg- gen van den omslag over. Dat I' d t:itr niet or. kleinigheden ging, blijkt wel uit het cijfer. dat een der leden te betalen kreeg, n.l-. 4875. Deze verzette zich daartegen en die wercl aanleiding tot een proces. Sedert eenigen tijd1 is men he1 er vr§wpl over eens, dat wijziging der statuten geoor- loofd is en ook de tegenstemmers alsmede zij, die niiet me Van Vollenhoven's Stoat, derworpen zijn. Die leden kunnen, wanneer ze zulke ernstige bezwaren hebben, dat ze onder de nieuwe regeling niet langer hd wen- schen te blijven, hun lidmaatschap opzeggen. Van terugwerkende kracht kan zulk een rege ling voorts niet zijn. Ook op de vraag al iedere wijzinging in beginsel is toegelaten, antwoord men tegenwoordige algemeen be- vestigend, waarbij echter deze beperking wordt gesteld, dat de wijzinging niet in strijd mag komen, met wat door de goede trouw ge- boden wordt, aanemende, dat wijziging der statuten yitvoering van de oprichtingsover- eenkomst is, bedient men zich van de bepa ling in het burgerlijk wetboek^ die verlangt, dat overecLikomsten te goedef tx-ouw wor den ten uitvoer gebracht. De goede trouw is echter een rekbaar begrip en het is duideliik, dat het onwillige lid, dat aanvankelijk niet van het bedoelde recht om uit te treden ge bruik maakte, zich daarop beriep. Bij recht- bank en hof had hij daarmede succes, doch de Hooge Raad nam een ander standpunt in. Dit college redeneerde niet: de wijziging der statuten, waardoor een lid meer in het tekort der vereeniging krijgt te dragen, dan hij zon der die wijzigine zou hebben gedaan en waardoor oud-leden van een verplichting, worden ontlast, ten koste van leden, i s zon der eenigen twijfel in strijd met de goede trouw. Maar het was van oordeel, dat eerst vast mcest staan of werkelijk de leden door de heffing van den omslag in strijd met de goede trouw onredelijk en onbillijk werden belast. Blijkbaar ging het daarbij uit van de overweging, dat het heel goed mogelijk zou zijn, dat alles bij elkaar gerekend de leden bij het voortbestaan der vereeniging zoo'n groot belang hadden, dat dit wel opwoog tegen de grootcre geldelijke verplichting, die niet-li- quidatie en het heffen van een hoofdelijken omslag mede bracht. Het arrest van het hof werd daarom ver- nietigd en de zaak teruggewezen met de be- doeling, dat dit punt nader onderzocht zou worden. WINDEIEREN. Onder wind- of vlieseieren verstaan wij zul ke, waar'de kalkschaal geheel of bijna geheel ontbreekt en de dooier met het wit alleen om- huld zijn door het dubbele eivlies. Vaak laat de hen zulk -en ei buiten het legnest vallen, het wordt aangepikt en verorberd. Soms ook vindt men het ongedeerd, wanneer de kippen van hun kuikentija af door het rollen en spe- len en met een naar kunsteieren in de ren het eierpikken zat zijn en dus nalaten. Het leggen van een windei kost de kip heel wat meer moeite en pijn dan een normaal ei. Het kan zelfs gebeuren, d zoo'n vlies-ei binnen in het licnaam breekt en dus de inhoud op zich zelf te voorschijn komt. Later volgt dan in gunstige gevall m het achtergebleven vlies. Meermalen bereikt ons de vraag wat er tegen te doen is en wil men tevens de oorzaak ervan weten. De wetcnschaopelijke wereld spjeekt van een jaarlijks optredende windeierenziekte in bepaalde streken van ons land, veroorzaakt door een'zeer kleine platte worm, die in de verschillende deelen van den eileider allerlei prikkelingen te weeg brengt. Hierdoor ont- staat dan het legg»n van windeieren, maar de ontsteking kan z;ch zoo sterk uitbreiden, dat het aangetaste dim ervan ten gronde gaat. Deze ziekte zou dan heerschen in de maan den Mei en Juni^speciaal als er veel libellen rondzwermen. Wij hebben alle -espect voor de wetenschap en denken er niet aan deze oorzaak in twijfel te trekken. Integendeel, hoewel alles nog niet opgehelderd is, vooral niet de wijze van be- smetting, mogen wij er ons in verheugen dat de geleerden deze zaak ernstig aan het on- derzoeken zijn. Daar vij ons echter bij voorkeur bemoeien met louden van hoenders in de stad, zijn wij niet bekend met de hiervoor bedoelde vaak uitgebreid optredende windeieren-ziekte. Ons bereikten i" Mei of Juni nooit mededeelingen of vragen omtrent het leggen van windeieren, maar wel komt dit vaak voor in December en Januari, midden in den winter dus. Blijkbaar zijn dus Eve gevallen in de stadsren van ge- hee. anderen aard en kunnen wij stedelingen dan 4 met meepraten over zulk een ziekte. Hoeveel wij onze leekengedachten wel ge- form«leerd hebben over de oorzaak van het v--1 windeieren bij onze stadskippen, die meening toch voor ons en vin- W veel beter om aan te geven, wat wij succes toepasten tegen dit kwaad. y7ij wachten niet tot het euvel zich voor- doet wij zijn altijd in de voorbaat en mengen geregeld door het zoo droog mogelijk aange- maakte voer een paar eierlepels zelf ge- schrapt natuurkrijt. Een blok krijt, zoo groot als een kinderhoofd, kan jaren dienen. Past men dit toe, dan zal een windei bij de stads kippen tot de zeer groote zeldzaamheden be- hooren. Maar behalve deze krijt-toevoeging zorgen wij elken dag voor groen het heeie jaar door. Verder waken wij zoo streng mogelijk tegen overvoeding, omaat daardoor vervetting ont- staat, die naar onze meening een der aanlei- dende oorzaken voor windeieren is. Wij heb ben zoo het leeken-idee dat de legorganen van de vervetbng het eerst te lijden hebben en dat het ontstaan van een vetlaagje op de kalkaf- scheidende klieren, deze laatste in hun func- t'e neiemmeren. Zoo komen wij ongemerkt toch weer terug op de grondoorzaak en daar wdden wij immers juist buiten blijven. Dus maanden vooraf moet reeds tegen de windeieren opgetreden worden. Men moet niet wachten tot ze er zijn. Het lichaam van de kip is geen trechter, waardoor in eens de krijtdeelen aan hun adres belanden, neen er is goed tijd voor noodig voordat de stoffen m organen ziin oggenomen om dienst te dom,

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5