Q D D L D a o o D o cfl D 0 D 0 a Het cynische Westen. riic=iic=iic3i alaiczjiczn laiaialaiaiaii HuiiercflaBid BinsiefilaBici ttet weflterom verbmden van OchJ en ac Ne reid. Het is saber, maar juist in zijn sober- heid is het veel m diep. De twee universeele tegendeelen en de verhouding van beide is een beginsel, dat wij redelijk kunnen uitwer- ken en als wij dit wi l ten dan hebben wij ons heele leven daaraan genoeg. Hegel heeft ook de uiterste tegendeelen aanvaard en uitgewerkt op zijn wijze en daar- voor heeft hij zijn geheele leven van denkend mensch noodig gehad. A1 denkt spr. lang niet Hegeliaans, dan zegt dit toch zeker iets, dat hij met het inner lijk aanvaarden van de verhouding van de universeele tegendeelen zijn geheele leven heeft kunnen vullen. In zijn soberheid is het een verbazend rijk beginsel. Algemeene broederschap is alleen mogelijk, wanneer wij aan kunnen nemen een gemeenschappdijken vader en moeder. De kerken hebben ons den gemeenschappdijken vader gelaten, maar Gods legended, de schoone stof aan ons verboden. De natuur- lijke triniteit geeft ons een gemeenschappe- lijken vader en moeder, waardoor wij ons zonder overdrijving kunnen noemen broe- ders en zusters en dat is toch niet weinig Cn tenslotte, en dit is wel het allermooiste, zijn daardoor alle tegenstrijdigheden, waar- mee we zijn begonnen, geen tegenstrijdighe den meer. Zij zijn nu op hun eigen wijze waar gebleken. In het begin spreken ze el'kander tegen maar als men eenmaal heeft doorgedacht, dan kunnen wij ze tezamen begrijpen, want reiigie is kleinheidsgevoel, maar ook grootheidsgevoelwij begrijpen ze tezamen als wij zien dat het een sublimeering yan natuurlijke, onuitgeleefde erotiek is Is reiigie sociaal gevoel? 1 Ja, want wij gevoelen ons kindcren van een gemeenschappdijken vader en moeder. Maar van den anderen kant is het ook weer sterk individueel, omdat de universeele te gendeelen zich in ons universeeren en omdat ieders individuatiteit van die verhouding eer. unrake vertegenwoordiging is. Is reiigie fatalisme? Ja, als wij gelooven aan God en dte wereld, als een verhouding van tegendeelen, zoodat God niet identiek is met de wereld, maar ook niet geheel en al gescheiden van de we reld. Dan is God een universeele macht, waartegen geen individuutje op kan en dan is dat inderdaad fatalisme. Maar juist, omdat de universeele tegen deelen in ons werken, door de natuurlijke, niet uitgeleefde erotiek die zich omzet in ge- dachte, juist daarom zien wij die wereld macht als iets redelij ks en zoo is dat fatum niet een blind fatum, maar wordit het een re- del ijike wereldwijsheid. Spr. besprak hierna nog de twee tegenstel- lingen, die in het mensdielijk bewustzijn zoo werkzaam zijn: fanatisme en vrijheid. Het fanatisme geeft ons kracht van overtuiging en grond voor geestdrift, maar de vrijheid leeft in ons denken, juist uit het beginsel van erotieke omzetting. En eerst dan wordt war- ,me geestdrift en warme overtuiging iets waardevols, als wij vrijelijk het offer bren- gen van de daad, terwille van dte gedachte, het visioen, waarin wij die daad omzetten, omdat het behoort tot ons natuurlijk zijn. Als wij in zien, dat vanzelf ons diep, na tuurlijk gevoel het offer wil dan doen wij de daad, even warm en diep overtuigd als de fanaticus, maar in voile vrijheid. Geen daad zoo groot, of zij wordt grooter, als wij haar geven de wijding van het visioen en die klaar- heid van de gedachte. Applaus! De heer D a a 1 d e r sloot hierop de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan Dr. Schoenmaekers voor zijn buitenge- woon mooie lezing. P R E D 1KB EURTE N. 13 Februari. UIT DE OMGEVING. BERGEN, Rechtz. Herv. Evangdtsatie Ver. Maranatha, 10 uur, de heer Posthuma van Schagen; 2 uur Zondagsschool. 's Avonds geen dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, Ds. W. van Nooten uit Leiden. Herv. Gemeenten. BROEK OP LANGEN'DJIK, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Jukema. Geref. kerk, nog niet bekend. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Drenth. Doopsgez. kerk, 10 uur, Ds. dte Jong. ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, niet ontvangen OBDAM, 10 uur, Ds. Spaargaren. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. Ger. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong Candidaat te Rotterdam. GROOTSCHERMER, geen dienst. BURGERBRUG, 10 uur, Ds. Groeneveld. DIRKSHORN, geen samenkomst. EENIGEN'BURG, 10 uur, Ds. v. Meurs. GRAFT, 10 uur, Ds. Zil'linger Molenaar. HEERHUGOWAARD, 9.30 uur, Ds. 'Jellema. LIMMEN, 10 uur, Ds. Bosch. R i=L Reeds velen, die in de mee- ning verkeerden, dat ze niet van pepermunt hielden,zijn later echte liefhebbers geworden door den bij- zonderen smaak van Voor H.H. Winkeliers b« J. F. Lieshout en 6. Sniper te Alkmaar. OUpKARSPEL, 10 uur, Ds. Schermer- horn. WINKEL, 10 uur, Ds. Staal. Doopsgez. gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, Ds. Kudper. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. DE RIJP, 10 uur, Ds. Keuning (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en VoTk.) Door de Oostersche wijk der West- Europeesche stad ging de Peseische tapijten- koopman in de richting van zijn onder- aardsch magazijn. Zijn naam was niet uit te spreken; aan uiterlijke kenteekenen kon hij niet beschreven worden. Niemand wist, hoe hij er eigenlijk uitzag. Zijn verschijning ver- spreidde een dusdanig vreemdsoortigen geur, dat alien, die hij te nabij kwam, onwillekeurig zich van hem afwendden. Daardoor had nie mand hem ooit precies opgenomeneen zeker- iets, grauw-kleurig en vermoedelijk kwalijk riekend was voorbijgegaan. De lucht was niet weerzinwekkendwas zelfs niet slecht, alleen maar zoo apart, dat men hier te lande zich niet daaraan kon wennen. Haschisch riekt aldus en de onbekende Per- zische steden rieken aldus, waar, in de stra- ten, aas en afval hoog opgestapeld wordt en, alleg-overheerschend, tezelfdertijd de rozen bedwelmend bloeien: het Oosten. In die West-Europeesche stad deden twee verhalen de ronde, die over dezen geur der vreemde verschijning handelden en voor grappen gehouden werden. Twee verhalen, waarvan de diepe beteekenis nauwelijks iemand vermoedde: twee legenden. Het eerste luidde: Een Europeaan was tegen den Pers, om diens doordringende lucht, uitgevaren. Die had hem tot een tweekamp uitgedaagd. Het antwoord, dat de Europeaan gaf, zou zijn geweest: „Meneer, als gij mij doodt, zult gij zeker niet beter ruiken. Daarentegen als ik u ge- dood heb, garandeer ik u, dat uw lucht nog veel erger zal worden." Het tweede verhaal luidde: Een prinses zou den meest bewonderens- waardigen man begeerd hebben. Alle bewon- derenswaardige mannen van de wereld waren door haar afgewezen. Toen~was de Perzische tapijten-handelaar voorbijgekomen en dade- lijk in aanzien gestegen. Waarom? De prin ses zou gezegd hebben: „Zoo afschuwelijk riekt geen werkelijk mensch: dat moet een betoovarde prins zijn." Aldus, door hoongelach omgeven, daalde de Perzische koopman in zijn zwart, onder- aardsch hoi. Allen lachten hem uit. Hoe hij er echter in werkelijkheid uitzag, niemand die Het weten kon. Een echter gaf hem, uit louter overmoed, een duw, toen hij op de eerste tre- de stond; een West-Europeaan, die echter niet wist, hoe de ander er uitzag, maar hem niettemin toch stietdit werd als 'n grap be- schouwd. Ook dit werd tot legende. Op de tweede trede verloor de koopman zijn evenwicht, viel op de knie, zocht met de handen naar een of ander houvast, vorid niets, buitelde verder en sloeg zwaar omlaag. Een bloedplas breidde zich onder hem uit: daarin bleef hij ineengerold liggen. Eveneens ineengerold lagen om hem heen honderden kleeden, vuil-bezoedeld, grijs- grauw en walgelijk. Kwam niemand ze op- rollen gedurende zoovele dagen? De lucht in het onderaardsche hoi werd, zooals reeds gezegd, steeds vreeselijker en vreeselijker. Zij drong omhoog, naar de Europeesche straat en verwekte openlijk Europeesche ergernis. Politie moest erbij te pas komen. De commissaris vond niet dadelijk het lijk; aan een dergelijke mogelijkheid dacht hij Modern meisje, tot haar verloofde: „Hugo,' wat een aller- f aardigst sieraad heb je me gezonden. Maar wat is het eigenlijk? Is van goud, maar het is geen broche, en geen ring en geen armhand; ik heb nog nooit zoo iets gezien wat is het?" Hugo: ^Een vingerhoed", (Passing Show) heeiemaai niet. Hij net eerst alle aeuren en vensters openzetten, zelfs een houten wand slechten om zon en zonnelucht naar binnen te laten en beval daarop de honderden klee den, die door hun staat van ongedierte, ver- vuiling en opeenhooping de oorzaak moesten zijn van de te bestrijden lucht langzaam los te rollen. Het was een onuitsprekelijke moeite. Zon en zonne-lucht kwamen binnen en vie- len op de opeengerolde tapijten. Lang en breed lagen ze daar neer en ze waren plotse- ling als van zijde. Daar was een kleur groen, die als het ware riep en een rood, dat verlan- gend zong; in elk der millioenen steken was een gansche ziel geknoopt. Als planten wa ren zij dooreengeweven, als ruime, oneindig kleurig gevulde tuinen lagen daar de tapijten en leidden fen eigen stil en sterk droom- plantenleven. Dat zegt niet dat men om al deze sprook- jes-wonderen de verwaarloozing zou hebben overzien. Stellig hadden er, met bedoeling, kameelen over ae kleeden heen gemarcheerd om ze ouder, weeker, vervaagder, onwerkelij- ker te maken. Maar wat deed deze vuilheid er toe? Men werd immers op de ruggen van luizen het paradijs in gedragen? De commissaris van politie, niet ongevoelig voor iets schoons, schokte even voor het wonder. Doch opeens ontdekte hij het lijk. Het lag verwrongen, ineengerold onder de tapijten. „Wie is dat?" vroeg de commissaris. De doode scheen nog niet in ontbinding te zijn overgegaan; integendeel, de tapijten hadden hem geconserveerd. „Waarschijnlijk de tapijten-koopman", ging de commissaris verder. „In ieder geval draai het lijk om, spreid het uit, het moet geconfronteerd". Politie-agenten keerden het lijk om en leg- den het neer, als vormden ze een baar boven de wonderbaar lichtende kleeden van het paradijs. Een kreet van verbazing drong omhoog: hij, die daar lag, was een beeldschoone, jonge man geweest; weliswaar vuil, met luizen, verwaarloosd, maar met zwellenden, rooden mond en wondermooien baard en oogen, die, ondanks haar verglazing, nog vlamden. Een held uit duizend-en-een-nacht, een betooverde prins. Dat zou de tapijten-koopman ziin, dat grauwe, walgelijke, voorbijschuifelenae iets? Onmogelijk maar toch mogelijk, want wie zou hem kunnen herkennen? Niemand wist immers hoe de hand Haar er eigenlijk had uitgezien, in werkelijkheid „Hij is het", besliste de commissaris. „Hij is door zijn dood onkenbaar geworden". Nadenkend antwoordde een ander: „Dan zijn de kleeden, waarin hij leefde en stierf ook door zijn dood onkenbaar gewor den". Door de open wanden gingen zon en zonne lucht, de zonderlinge lucht werd zwakker en verdween. „Wat deze kleeden en deze menschen aan- gaat", besloot de geestige, voortreffelijke commissaris, „moet men zich de onbeschrijfe- lijke moeite getroosten om zich door de lucht niet te laten afschrikken, maar ze op te rol len. Het geheele Oosten zit in dit onderaard sche hoi; eerst als zon en zonne-lucht er over heen gaan, kunnen wij zijn onuitsprekelijk ^wonder met de oogen aanschouwen. Aldus neemt de Europeaan bezit van zijn erfenis". Daarop liet hij een zegel op den ingang plaatsen. „De erfenis van wien?" viel de ander in. „Hoe kunnen wij in's hemelsnaam weten wat hij daar beneden voor zijn bezit voelde en er mee deed! Misschien was hem zelfs de lucht aangenaam. Om van hem te nemen, wat ons mogelijk tot genot zou kunnen dienen en dan voorzeker nog slechts een klein deel heeft iemand van ons hem moeten vermoor- den. En het zijn inderdaad heel aardige ta pijten. Ik doe er een bod op DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Peking meldt de correspondent van „Central News", dat generaal woe Pei Foe _weigert de troepen van maarschajk Tsjamg Tso Lin doorgang te verschaffcn in 'de door hem bezette provincie Honan. Hunan is te beschouwen als een bufferstaat tusschen de Noordelijke en de Zuidielijke legers. Deze wei- gering is een gevolg van den afkeer tegen de Mauds jots. De chef van den generalen staf van Tsjang Tso Lin verklaarde in een interview, dat, iu- dien Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber van de Kantonneesche strijdkrachten, het communisme vol'komen onderdrukte, het niiet omnogelijk zou zijn, tot een vergdijk te ko men tusschen de legers van het Noorden en het Zuiden. Wat betreft het Amerikaansche voorstel om Sjaoghai neutraal te verklaren, zeide hij Wij kunnen het niet goedkeuren. In offideele kringen te Washington zijn volgens den New Yorkschen correspondent van dte Daily Chronicle" vertrouwelijke be- rich ten ontvangen, da t de zgn. christen-gene raal Feng Joe Hsiang een offensief is be gonnen op een punt op de grens der provin cies Honan en Sjangsi ten N. W. van Han kau en dat hij oprukt langs den Loeng-hai spoorweg en den Hoang hp. Feng, die als een bondgenoot der Kantonneezen wordt be- schouwd, heeft een leger van 50.000 man onder zich. Als Feng slaagt, zou hij de verbindingen der Noordefijken bedreigen en den val van Sja-nghai en Nanking waarschijnlijk maken HET PROCES-BARMAT. In de Donderdag te Berlijfl gehouden ver- gadering van den raad van beneer der Duit- sche rijkspost werden mededeclingcn gedaan nopens den stand van dte zaak-Bannat. In totaal zijn uit de middelen van de rijiks- post 14.5 millioen mark aan de drie ban'ken yan het Barmat-concera geleend, waarvan slechts 2.3 millioen is terugontvangen en nog 1 millioen zal worden terugbetaakl, zoodat het verlies meer dan 11 millioen mark be draagt. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. In Oporto bedraagt het aantal doodten 76 en gewonden 350. Er werden 57 officieren gearresteerd. In Lissabon wordt het aantal dooden op 198 geschat. De bevolking keerde om zes uur 's mid dags weer in dte stad terug. In alle woningen zijn huiszoekingen gehouden. Onvanger van de belastingen tot jongmensch, dat de hand van zijn dochter vraagt: Jongmensch, hoe kan je met mogelijkheid mijn dochter onderhouden van het 6alari8, dat je opgeeft". (London Opinion) In Lissabon heersch-t een ongewone leven- digheid en de door de revolutionnairen be zette wijk biedt een indrukwekkend schouw- spel. Majoor Amerigo Olavo, oud-minister van oorlog, werd door dte revolutionnairen ver- moord. Het miTitaire bestuur nam speeiale veiligheidismaafregelen. Gister waren de dpeibare vermakelijkh'eden gesloten. Sedtert 7 Februari is geen post of telegra- fische mededeeling bezorgd. DE VERSTERKING DER FRANSCHE OOSTGRENS. In de legercommissie van den Franschen Senaat heeft Painleve, minister vanoorlog, vergezeld van generaal Debtiey, chef van den generalen staf, de sedert lang verv/achte ver- klaringen over het verdedigingsplan van de Fransche grenzen afgelegd. De minister verstiekte inlichtingen over den aard der aan te leggen verdedigingswer- ken, dte instelling van versterkte gebiedten en de urgentie van dc te verrichten werken. Op wenech der commissie zullen, voor de behan- deling in het openbaar, nog verschillende vragen aan den minister wordten gesteld, o.a. betreffendte de cntwapening van Duitsehland. De totale kosten der werken worden op 7 mi'lliiard geschat Het plan zou in 1920 ten voile uitgevoerd kunnen zijn. De Fransche oostgrens zal dus versterkt zijn wanneer de termijn van de ontruiming van het bezette Duitsche gebfed, in 1925, zal zijn aangebroken, zoodat dan de dekking, welke de bezetting thans verschaft, door de permanente defensiewerken kan wordten over- genomen en er dus in m-ilitair opzicht geen bezwaricn meer kunnen zijn tegen een cntruir men. EEN MASSAPROCES. In het vccrjaar van 1926 hadden te Berlijn 122 leden van den Roten Frontkampferbund een troep rechtsradicalcn overvallen, waarbij het tot een kloppartij op groofe schaal was gebomen.Tegen dte ccmmunisten werd een aanklacht ingediend wegens „landsvrede- breuk". Than-s zijn alien vrijgesprokcn, daar uit het onderzoek is gebleken, dat de rechts- radicalen hun optreden hadden uitgeolkt. DE TOESTAND IN NICARAGUA. De conservatie\e president van Nicaragua, Diaz, heeft zich gistcren voor de eerste ma a I bereid verklaard, zijn zetel prijs te geven ten behoeve van iemand anders, wanneer Ameri- ka dat in hetbelang van Nicaragua mocht achteii. Deze verklaring werd afgelegd in een interview met de Associater Press. Diaz voegdte er aan toe, dat hij de voortd'urende aanwezigheid van Amerikaansche mariniers noodzabelijk acht. Daar de beide z.g. presidenten zich thaeis bereid hebben verklaard ,af te tredem, bv- staat er een mogelijkheid om het probleem op te lessen door de benoeming van een keurloozen derde tot presidtent. Naar ver- luidt, wordten in dit verband reeds namen genoemd. Deze inschikkelijke houding van Diaz is waarschijnlijk voor een deel toe te schrijven aan de toenemende militaire moeilijbheden. AUTO, ONTROUW EN ECHT- SCHEIDING. Leen een auto riet uit, zelfs niet aan uw vrouw! Tot de overtuiging is dte Amerikaan sche bankier Horace Dodge gekomen, die het vorig jaar Mei uit Parijs naar Amerika ver- trok om een htrwelijk bij te wonen en zijn auto met zijn echtgenoote achterliet. Eenige weken geleden las hij tot zijn groote verba zing in een Amerikaansche krant dat hij door de Parijsche rechtbank bij verstek tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld omdat hij in het Bois de Boulogne met zijn auto een kind had overreden. De heer Dodge pakte de eerste de beste hoot om naar Frankrijk terug te keeren en appel tegen het vonnis aan te teekenen. Ge- lukkig kon hij onomstootelijk vaststellen dat hij zich ten tijde van het ongeluk in de Ver. Staten bevond. Er kwam toen agn het licht dat ziin vrouw tiidens zijn afwezigheid met een vriend was gaan toeren, en dc vriend der- mate door haar lieftalligheid was gefasci- neerd geworden dat hij oflvcldoende aandacht aan het stuurrad had gewijd. Met het nood- lottige gevolg. Hij was toen hals over kop doorgereden; te laat. het nummer van de auto was al opgenomen. Toen de eigenaar door de justitie was opgeroepen had mevr. Dodge het niet noodig geoordeeld hem dit naar Amerika te berichten, temeer daar zij .toch juist aan het ecbtscheiden is. Horace Dodge is nu in hooger bero'ep vrij- gesproken. Het 12-jarig dochtertje van den heer Kloostra in de Vindicatstraat te Groningen is in de Moesstraat aldaar door een auto overreden. Het kind is naar het ziekenhuis gebracht, waar het kort daarna is overleden. KORTE BERICHTEN. De 30-jarige, ongehuwde smid J. Coop- mans te Franeker is gisteren, toen hij met paard en wagen door Rotterdam reed en het Eaard op hoi sloeg, van den wagen tegen een oom geslingerd. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Gistermiddag heeft de 44-jarige A. M. uit de Gerrit Jan Mulderstraat in de ketel- makerij van Wilton's machinefabriek en scheepswerf aan den Westkousdijk te Rotter dam, een vail end stuk ijzer op het lichaam gekregen, ten gevolge waarvan hij is overle den. Het lijk is naar de woning vervoerd. Er zijn 10 locomotieven voor Nederl.- Indie in het butenland besteld, en 8 geheel gelijke locomotieven in Ncderlano, bij de fa- briek Werkspoor te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, rnr. Kan, heeft gister een be- zoek aan de landbouwwinterschool te Hoofd- dorp gebracht. De gemeenteraad van Duisburg heeft met 31 tegen 30 stejnmen besloten tot srv^i- deering van de luchtvaartlijn Duisburg Rotterdam. De Amsterdamsche wethouder voor de handelsinrichtingen, de heer J. ter Haar, heeft gistermiddag ten stadhuize gei'nstal- leerd de commissie van advies inzake de bf- vordering van de^cb^eovaart. on Amsterdam De militaire adviseur van Abd-U-Krim. de Duiischer Klems. die uit het Fransche vreemdenlegioen was gedeserteerd is door den krijgsraad te Meknes ter dood veroor deeld. De koelies aan de haven van Colombo ten getale van 5000 hebben het werk nee gelegd. Zij eischen hooger loon De wed- gevers wachten instructies af van hef hooid kantoor Het vertrek van vele scheper is ver traagd. De Amerikaansche multi-millionmb Samuel Infull, president der Opera-comranv wil een wo!kenkrabber van 22 v^rdiepineen laten bouwen, om die tot ..Tempel der Muziek" te wiiden Het gebouw zal een groo te zaal voor symphonie-concerten een kte; nere voor kamermuziek een groot en een k1': opera-tooneel, en verder studeervertrekkm bevatten. DE INTREKKING VAN DE HUURWEITEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid J tei Laan betreffende de door de regeering inge wonnen adviezen ter zake van de intrekkin van de Huurwetten, heeft de minister van I arbeid, handel en nijverheid geantwpord: In October 1924 is aan de besturen" var 49 gemeenten, waar toen nog huurcomn sies bestonden, die naar het aanvankelijk gt voelen voor opheffing in aanmerking kwa men, advies gevraagd; over opheffing. Die adviezen hebben ten deele geleid tot nader- correspondentie en tot nader onderzoek. In den loop van 1924, 1925 en 1926 is in ver schillende van de 49 gemeenten de hum commissie opgeheven, tneermalen in afwii king van de adviezen. Het aantal huurcom missies was daardoor gedaald tot laatstelijk 16, daaronder de vier groote gemeenten be- grepen. In Januari 1925 is aan de besturen der vier groote gemeenten het gevoelen gevraagd aangaande buitenwerkmgstelling van de Huurwetten, dan wel opheffing van de huur commissie. Toen de ondergeteekende aan het hoofd van het departement was gekomen, heeft hij, na kennis te hebben genomen van de schrii- telijke adviezen, zich persoonlijk door voor- lichten door wethouders en anderen, die krachtens hun ambt in staat waren tot het geven van advies. Mededeeling, wanneer al de schriftelijke adviezen bij het departement zijn ingekotnen. zou weinig nut hebben. De adviezen waren voor een groot deel ongunstig. Hier moet ui- tusschen worden opgemerkt, dat kennis van de strekking van een advies, zonder dat de argumenten worden gekend, weinig waarde bezit. De adviezen'zouden voor een juist oor- deel in hun geheel moeten worden medegte- deeld. Hiertegen nu bestaat het algemeen bezwaar, dat ambtelijke adviezen aan voi- ledigheid en daardoor aan betrouwbaarheid verliezen, wanneer kans op mededeeling aan anderen bestaat. Bovendien blijfct de betrek- kelijke waarde Van de adviezen uit de vol- gende feiten. Nadat uit Utrecht een ongunstig advies was ontvangen, heeft het gemeente- bestuur eigener beweging de huurcommis- sie opgeheven. Van het gemeentebestuur van Delft, dat een ongunstig advies, had uitge- bracht, werd later een rapport omtvangen. waaruit bleek, dat schokken niet waren voor- gekomen. Deze en andere soortgelijke feiten brachten den ondergeteekende er toe, den toestand uit en algemeen oogpunt te be schouwen en dien te toetsen aan de mofie- ven, die tot het maken van de Huurwetten hebben geleid, en die uit de memorie van toelichting tot de Huurcommissiewet woor- delijk zijn overger.omen in het antwoord, dat de minister van financien, voorzitter van den ministerraad, heeft gegeven op de hem ge- zonden vragen van den heer J. eer Laan. De conclusie kon geen andere zijn dan dat die motieven in niet de geringste mate meer kunnen gelden en dat dterhalve langer voort- bestaan van de Huurwetten door de omstan- digheden niet meer gevorderd werd en in strijd zou zijn met de duidelijk uitgesproken bedoeling van den wet ge ver. koorua-!' IN It DERTABLET HOET VOIUIT STAAIt KING EXTRA STRONG STROM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7