Alkmaarsche Courant Gezondheid met qlazenL Wie is Edmund Uray FEIIILLETON. ©insdag 15 Februari. Ko. 39. 1927 Honderd Negen en Twinti^sto Jaargang. fladio-hoekje Woensdag 16 Februari. Hilversum, 1050 M. 12Politicberichten 2.3.Engelsche les voor kinderen. 3. 4.Knipcursus. 4.4.30 Halfuurtji «oor de fruisvrouw. Mevr. H. Bommel-v Vloten, over: De kunst van zeggen en verbejcren van spraakgebreken. 4.356.15 Concert d-ror liet H. D. O.-or'kest. Sol-isle: Nellie van Wierin gen, mezzo-sopraan. 6.156^5 Lezing door d'en heer Dr. C. Thomassen, over: Onze le tters, die wij verge veil. 6.45—7.45 Duitsche vervolgles en converts tides. 7 45 Politiebe- richten. 10.30 Persbenchb-n. 8.10 Christcl avood. Ds. A. G. Wolfc spreekt over: 'Nietzsche. Mevr. J. v Hsloma v. Nidtnven- hoven, sopraan. De hew W. Breman, piano. De heer H. v. Brug'gen, viool. De heer- G. >.d. Hcek-Ostende, piano. Mondharmonika- club „De Echo". 1Ps. 42 (2 verzen) mond- harmonikaclub). 2. Zonnelied, C. v. Rennes (mondharmonika). 3. Fantasie (mondhar- monika). 4. Sonate no. op. 137, Schubert (viool en piano). 5. le ged. van de rede van Ds. A. G. Wolf. 6a. Recit. en aria uit .,Sieg cler Zest und Wahrheit", Handc-l. b. Recit. eh aria mt „Acis und Galatea", Hiindel A Aria van Tenaglia (vicol en orgel). 8. 2e ged. van de rede van Ds. Wolf. 9a. Ridente la calma, Mozart, b. Agnus Dei, uit de Kro- nungsmesse, Mozart. 10a. Alte Kameraden b. Brandweermarsdh. c. Slotmarsch van de Gladiatoren (mondharmonikaclub)11 Me- lodie van Jehin (viool en piano). 12a. Die mijns harten vrede zijt, Waals. b. 'n Hoort gij voor uw venster niet, Cauwelaert. e Ge- bet, Stuart (Henry v. Nieuwenhoven. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwar- tet en solisten (sopraari, bariton, piano). 12.05 Victorian-trio. 12.25 Concert (vervolg). I.202.20 Orkest'oneert. 3.15 Voorlezing: Pickwickpapers. 3.20 Lezing: Our native ongue. 3.40 Causerie: Books Round the world in eighty days. 4.05' Lezing: Village life in England 200 yaers ago. 4.20 Het Da- ventry-kwartet en duet (mezzo-sopraan, bari ton). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling i nde New Gallery Kinema. 6.40 Tuinpraatje 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Oi- gelconcert (vervolg). 7.20 Tuinbouwpraatje 7.35 De pianosonates van Mozart. 7.45 Le zing: Food Our daily ration. 8.05 Elsa Mac- farlane. 8.20 Een muziek-fantasie, van E. Longstaffe (saxophone, trom, trompet, piano., viool). 9.05 Orkestmuzick. 9.20 Speech van Mr. Baldwin. 9.50 Weerbericht, nieuws 10.05 Populaire suites en balletten. Orkest en L. Gcwings, tenor. 10.35 Discussie over: University men in business. 11.05 Orkest muzick. 11.20 Een experiment in telepathy Speciale proef. 11.5012.201 Dansmuziek. Par'tjs Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Nieuws en muziek. 12.502.10 Con cert. Orkest. 5.055.55 Concert. Radio jazz Symphonic. 9.0510.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 10.20—11.20 Orkest concert. 12.50—1.50 Concert. Aria's met pianobegeleiding. 3.50—4.20 Voorlezing 4.205.15 Concert. Orkest en K. Mtiller, zang. 7.359.20 Volks-orkestconcert. 9 40— 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhaiisen, 1300 Af. 11.20— 7.05 Lezingen en lessen. 7.50—11.10 Basz, Bombardon und Gousaphon. Volksfeestmu- ziek. Orkest en E. Bolt, zang. Dameskwartet B. Jaksc'htat, zang. Heeren- en dameskoor Daarna moderne dansmuziek door de Flie- dermause. Hamburg, 394.7 M. 1.252.05 Kamermu- ziek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.206.10 Kwartetmuziek. 7.5011.10 Basz, Bombar don und Gousaphon. Zie Konigswusterhau- sen. Brussel, 509 fM. en Aritwerpen, 266 Af. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. Om 9.50 onderbreken door een lezing. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8, 9, 10, 11 en 12 Februari 1927: hand- schoenen, sleutels, bril. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 8, 9, 10, 11 en 12 Februari 1927. Tjzeren jongenshoepel, G. de Haas, Kennemerstraatweg 108; beursi? met inh., A. v.d. Horst, Stationsstraat 51; Qeautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. $6) „Zoo is het. En wilt u ook den brief zien, dien wij kregen naar aanleiding van onze in formatics? Als u dan even wachten kunt?" Gdorge keek den brief eens in en zag weer precies dezelfde handteekening. Hij belde en een klerk verscheen, wien hij een opdracht gaf. „Ik kan niet anders- dan dat er geen makkelijker huurder bestaat, dan mr. Gray. Hij betaalt geregeld zijn huur per post- wissel, den dag voor den eersten Kijk, hier heeft u den brief. „Mijnheer, In anhvoord op uw schrijven van den 13en, deelen wij u mee, dat Edmund Gray een client van ons is, een man, van onbeperkte middelen, en dat hij volkomen in staat is, iedere billijke huur te betalen voor zijn ka- mers. Uw dienstw. DERING en ZOON." „Me dunkt, beter referentien dan van u zel- ven kunt u toch wel niet verlangen." „Neen, gewis niet?" George keek den brief eens in en zag weer precies dezelfde handteekening. „Ik kan mij begrijpen, dat u ten zeerste voldaaa waart over dezg inlichtingen. Heeft notitieboekje, J. Alberts, Landstraat 1sier- speld, H. v.d. Berg, Julianastraat 14; rij- wielplaatje, M. Fransen, Geest 46; mondhar- monica, M. v.d. Kuyt, Dijkgraafstraat 16; licht bruin hondje, J. v. Baden, Westerhofje 19; paar handschoenen en 1 pet, N. Adolf, Eimenbergstraat 25; zilveren pen holder S. Opmeer, Geest 30; belastingmerk, A. Dubois, Dahliastraat 1herdershond, S. Vos, Doelcn- straat 25; belastingmerk in etui, J. F. Wie- dijk, RijVs»traatweg B. 44. Hciloo; double armband, S. Agrlcola, v.d. Woudcstraat 77; gouden lorgnet, J. Kager, le Tuindwars- straat 13; damestasch met inh. T. Mienis, Bergen, Mosselcnbuurt; hondenpenning, 2e Kl. no. 127, J. Bicrmans, Oosterburgstraat 10; 2 sleutels aan een touwije, N. Put, Wolfs- pad 12 widen van een rijiwiel, J. Oudhof, Hekelstraat 1; sc'haats, H. cite, Laat 201; rozenkrans in etui, P. Joon, Heer-Hugo- waard Zuid; rozenkrans, B. Admiraal, Over- waard Zuid; rozenkrans, B. Admiraal, Over 27; br. portemonnaie met inhcud, H. P. v d Pol, N'ieuwpoertslaan 27; tasch met gereed- scihap, J. Wester, Bierkade, rijwielbelasting- merk, E. Buers, Houttil 52. Wanueer men weder in het bezit is van het verloren vootwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po- i'tie Bfigafiensiagid 3ETOOGING VOOR ONTWAPENING TE UTRECHT. Zondagmiddag had vanwege de S. D. A. P. en den Utrechtschen Besiuurdersfcond te Utrecht een betooging plaats voor ontwape- ning in verbaud met het binnenkort in de Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp van de S. D. A. P.-fractie in zake ontwape- ning. In de Mahebaan werd de stoet opgesteld die naar het N.V. Huis zou trekken. Aan dezen cptocht namen een 35-tal organisaties met vaandels, banieren en doc km met op- schriiten deel, terwijl een vijftal muziekkorp- sen in den stoet liepen. Van de Maliebaan af werd. naar de Crt. meldt, door de binnenstad en Wijk C. getrok- ken naar de Oude Gracht, waar de optocht ontbonden werd. De betoogers trokken vervol- gens naar de groote zaal van het N.V. Huis waar een vergadering gehouden werd. Na een inleidend woord van den voorzitter van den Bestuurdersbond, den heer J. Gerritsen, hidden mevrouw Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer en de heer S de la Bella, penningmeester van het N. V. V luid toege- juichte redevoeringen. Toen de optocht door de stac! trok, werden van anarchistische zijde verschillende biljet- ten verspreid. De pciitie nam een drietal borden der anarchisten in beslag, waarop te lezen stond: „Alleen wereldvrede door dienst- weigering"; „Weiger dienst aan Staten- macht" en „Breekt met den Staat". Een en ancter veroorzaakte nogal wat con- sternatie ender het publiek. BEEN- EN GEWRICHTSTUBERCULOSE. Onder de slac.htoifers der Tubcrculose zijn de hj-ders aan been- en gewrichtstu-berculose bijzonder beklagenswaardig. Zij worden door hunne ziekte niet alleen twee, drie jaren en soms langer machteloos op h-un legerstede neergeworpen en door onnoemelijk lichame- en psychisch lijden gekweld, maar bovendien dreigt hen bij eene onvoldoende behandeling en verpleging dat hun ziekte onnoodig lang duurt en tensiotte'geneest met verminkingen en misvormingen, welke voorkomen hadden kunnen worden. Gedurende langen tijd wordt het gezi-n, waarvan een der lcden het ongeluk treft. door zorgen en verdriet bezocht en vrijwel steeds voor te zware g-eldelijke offers ge- plaatst. Zoo gaat het gezin van den lijder aan been- en gewrichtstuberculose reeds ge durende zijne ziekt maatschappelijk achter- uit, terwijl de getroffene zelf, voor zijn ge- heele leven invalide geiaakt en daardoor blij- vend een moeiliiik bestaan heeft. De Vereeniging tot behartiging van de be- langen van Nederlandsche lijders aan been- en gewrichtstuberculose tracht in deze toe- stand verbetering te brengen o.a. door het stichten van een speciaal sanatorium waarin genoemde lijders hulp en genezing voor hunne ziekte kunnen vinden en waar, door doelmatige behandeling de invaliditeit tot hef onvermijdelijke beperkt wordt. Naast een humanitair wordt hier door de Vereenigine tevens een sociaal werk verrieht. Dr. C. Thomassen _al Woensdag 16 Fe bruari, "s avonds van 6 1/4 tot 6 3/4 uur een lezing houden voor den Hilversumschen Draadloozen Omroep over „Lijders, die wij vergeten". GEHEIME DISTILLEEROERIJ. Zaterdagmorgen is bij een huiszoeking in d'e woning van N. in het H., wonende Laan Ons Genoegen te Schiedam, een geheinic u mr. Gray ook gezien?" „Zeker, meer dan eens: Vooreerst toen hij de kamers liet inrichten, en later nog menig- maal." „FIoe ziet hij er uit?" „Als een oudachtig heer. Niet de soort, die gewoonlijk kamers hebben. Dat zijn in den regel, jongelui, die hun vrijheid1 willen genie- ten. Maar een oudachtig heer, van eenaan- genaam voorkomen, hoogst-beschaafd en min- zaam en met grijs haar." O'" Er bestond dan toch een Edmund Gray en die al tien jaar in Gray's Inn kamers had, op h<?t nummer, ook genoemd in de vervalsch- te brieven! „Ik hoop, dat mijn huurder toch niets slechts heeft bedreven?" „Niet, waar ik van weet. Zijn naam is en- kel betrokken in een onaangenaam geval. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn, als u hem ontmoet we zullen hem natuurlijk ook schrijven hem te zeggen, dat we wel zeer verlangen hem te zien?" EHt beloofde de huisagent en hij gaf zijn bezoeker meteen nog een waardevolle inlich- ting: „Er is iemand, die u heel wat meer zal kunnen vertellen. Dat is zijn werkster. Ik weet niet, wie zij is, maar de politieagent in Gray's Inn weet dat zeker wel." Dus ging George weer terug naar die buurt en de agent was dan ook werkelijk in staat, het adres van de werkster te geven. „Ik zelve, sir, weet niets van dien heer. Als hij tot de luidruchtigen beboorde dan zou ik hem wel keiuien. Maar als hij op nummer distilleerderij ontdekt. Een zakje gemouten gerst werd gevonden, dat van diefsta-1 afkom- stig was. MOORDAANSLAG. Zaterd'ag is, zooals wij reeds in het kOrt onder d'e telegrafische berichten in ons vorig nummer meldden, onder Schaarsbergen, bij Arnhem, een moordaanslag gepleegd. Een landarbeider, die ongeveei een jaar gehuwd was, woonde met zijn vrou wbij zi]n schoon- ouders in. Het echtpaar had hcrhaaldelijk ruzie en de vrouw moet n rmalen mislian- d'eld zijn. Zij was onlangs -can haar man weggeloopen en had bij familie een on clerk o- men gezocht. De man was voorloopig blijven wonen bij zijn schoonouders, doch was on langs naar zijn vad'er in Kootwijkerbroek bij Barnev-eld gegaan. Na dien tijd is hij eemgc malen terug geweest om zijn vrouw te spre- ken, wat hem echter niet gelukte. Vrijdag, toen de vrouw bij haar ouders was terugge- keerd, heeft haar man, zooals thans gebleken is, in Barneveld' een automatisch pistool ge- kocht. .Daarmee heeft hij Vrijdagnacht om de woning gezworven, in de hoop zijn vrouw te kunnen spreken. Zaterdagmorgen in de vroegte verschool hij zich achter een regen- ton en toen de vrouw omstreeks half tien naar buiten kwarn om water te halen, loste hij op korten afstand een schot op haar, dat evenwel niet trof. De vrouw vluchtte in huis, terwijl de dader liet hazenpad koos en door de bosschen naar Wolfheze trok, waar hij den trein naar Barneveld nam. Hij is daar 's midd'ags gearresteerd en heeft aan de po- litie bek-end, den aanslag te hebben gepleegd DE SPOOROVERWEG TE BATHMEN. De gemecntepolitie te Bath men heeft Za- terdag drie processen-verbaal opgemaakt- naar aanleiding van het betreden van den spoorw^goverweg aldaar, terwijl het bordje: stop, was voorgedraaid. Deze bekeuringen zijn geschied om een uitsnraak te verkrijpen van den politierechter te Zutphen over het betreden van overweg, in geval de boomen open zijn; maar het stcpsein is voorgedraaid. EEN VLECHTENSNIJDER Juffrouw G. S. uit de Aert van Nesstraat te Rotterdam heeft aangifte ged'aan, dat een man haar 12-jarig dochtertje de haren heeft afgeknipt, toen het kind in het portaal van haar ouderlijke woning stond. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. De Eerste Kamer heeft aan het einde der vcrige week de memorie van antwoord van minister Van Karnebeek op het afdeelings- verslag dier Kamer noptns het wetsontwerp tot goedkeuring van het Neder.andsch-Bel- gische tractaat ontvangen. Daar het bij de Eerste Kamer de gewoon- te is in tegenstelling met de gebruiken bij de Tweede Kamer fegelijkertijd met het publiceeren van een memorie van ant woord eindverslag uit te brengen over he: wetsontwerp zelf, zal de commissie van rap porteurs der Eerste Kamer deze week nog even bijeenkomen om na te gaan, of het eind verslag zonder meer kan worden uitgebracnt, dan wel of de memorie van antwoord aisnog tot opmerkingen of nadere vragen aan den minister aanleiding geeft. In verband hier^iede zal de publiceering van de memorie van antwoord wel niet eer- der dan tegen het einde van deze week kun nen worden tegemoet gezien. Een ~omite heeft onlangs een oproep ge- richt tot d'e ingezetenen van Breda en aan- grenzende gemeente, waarbij de burgerij werd aabgespoord, te teekenen op een aan de Eerste Kamer te richten adres, waarbij verzocht wordt haar goedkeuring aan het Nederlandsch-Belgisch everdbag te onthou- den. Het resul-taat van d'eze actie is geweest, dat 1985 personen uit Breda en omstreken een adres hebben gericht aan de Eerste Kamer. EEN HELERSBENDE GEARRESTEERD De politic van het bureau aan de Meer- mansstraat te Rotterdam zet nog steeds het onderzoek naar de d'ad'ers en de helers in de zaak betreffende d'e inbraken bij de firma Ameling Merkes aan den Goudschen Weg te Rotterdam met kracht voort. Gelijk be- kend is, heeft dit onderzoek eerste geleid tot d'en overval aan het Reigerpad, waar o.a. een agent en een ontslagen agent van politic zijn aangetroffen in het bezit van een groote voorraad gouden- en zilveren sieraden, welke wel gestolen bleken^e zijn, maar die niet af- komstig waren van de inbraak bij de firma Ameling Merkes. Het voortgezette onderzoek in deze zaak heeft nu geleid tot de arrestatie van vijf per sonen, n.l. den 58-jarigen koopman F. A. D., den 39-jarigen koopman C. P. G., en den 34-jarigen koopman P. L. v G., alien van Rotterdam, en den 37-jarigen winkelier W. J. v. D. en den 48-jarigen koopman J. K., beiden uit Den Haag. Bij hen is een groote partij goederen in beslag genomen, welke 22 woont, dan kan ik u in ieder geval vertel len, wie zijn kamers schoon houdt. Ouwe mrs. Cripps, uit Leather Lane." Nu daarheen! Mrs. Cripps woonde op de bovensfe verdie- ping dus het dichtst bij den Jiemel, waar ze dan ook wel veel aan denken moest, daar ze oud was en haar einde nabij! Ze werkte ook enkel nog maar bij mr. Gray, en dit kon ze nog al op haar gemak af daar er niemand was om de deugdelijkheid van haar werk te control eeren. Mrs. Cripps hcorde iemand naar boven komen, een mannenstap was het, en dies ver- wachte ze niet anders dan den domine, of een van diens afgezant'en. Maar neen, het was een jonge man. „Is u mrs. Cripps?" vroeg hij. „De poli tieagent in Gray's Inn verwees mij hierheen. U is schconmaakster, niet waar? Schoon- maakster bij mr. Edmund Gray, op nummer 22?" „Dat kon wel eens zoo wezen," antwoordde zij voorzichtig. „Ik kwarn mr. Gray opzeeken, naar aanlei ding van een heel gewichtige zaak. Ik vond zijn deur gesloten. Zoudt u nu ook zoo vrien delijk willen zijn, mij te vertellen, op welke uren hij gewoonlijk op zijn kamers is?" Ze schudde het hoofd, doch hield de hand op, waarin hij met zeer veel kieschheid en tact een halve souvereign liet vallen, dien zij, met de grootste behendigheid ergeng in een verborgen hoekje van een strook of plooi liet glijden. „Ik praat nooit over mijn heeren", be- gon zij, „voorai niet, als ze jong en knap afkomstig bleek van tal van inbraken, behal- ve van juist die van de diefstalen bij de firma Amelink Merkes. De goederen zijn afkom stig van inbraken welke zoowel te Rotterdam als elders zijn gepleegd en het is een heel werk, alles thuis te brengen. Men acht het intusschen niet onmogelijk, dat zij bij de fir ma Ameling Merkes gestolen gouden siera den wel in hun bezit hebben gehad, maar dat deze of al weer zijn verhandeld, of al j zijn versmolten Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. TAARVERGADER1NG VAN DE KON. NED. ATHLETIEK UNIE. Zondag hield te Utrecht de Koninklijke Ned. Althletiek Unie haar Jaarlijksche alge- meene vergadering. De voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comite, de heer Baron Schimmelpenninck van der Oye, woon de deze vergadering als belangstellende bij Herkozen werden bij acclamatie de voorzit ter, secretaris-penningmeester en de tweede voorzitter. Bij gehouden stemming werden alle overige bestuursleden met groote meer- derhcid herkozen. De Teohnische Commissie werd als volgt samen gesteld: G. A. Burger, J. Meijer, seer Buff. Kellenbach en J. C. de Vries. De Fi- nancieele Commissie werd herbenoemd. De reorganisatie-voorstellen werden hier- op na ampele bespreking, zonder hoofdelijke stemming' aangenomen. Als olficieel orgaan werd wederom aange nomen „De Sport". Een redactie-commissie zal vocrtaan op den inhoud van de athle- tiek-rubriek van dit blad* toezicht houden. In de recoi'd-commissie werden gekozen de Buff, Kellenbach, Hendriks, Hartog en Wes- seling. De ingediende begrooting werd goedge- keurd. m ZWENDEL IN NAGENOEG WAARDELOOZE EFFECTEN. Bij de centrale recherche te Rotterdam wa ren, naar de N. R. Crt. meldt, ,den laatsten tijd eenige klachten ingekomen over de gedra- gingen van een aantal menschen, die vermoe- delijk in Den Haag woonden en er hun werk van maalcten, bankinstellingen en in het bij- zender commissionnairs in effecten op te lich- ten. Het onderzoek bracht het' volgende aaa het licht: De leden van de zwendel-combinatie tracht- ten effecten, welke nagenoeg waardeloos wa ren, door aankoop of anderzins in hun bezit te krijgen. Een van de leden ging dan met deze aandeelen naar een Rctterdamcshen commissionnair en,verzocht dezen, de aan deelen cp den Rctterdamsche beurs te ver- koopen, tegen een koers van bijvoorbeeld 65 procent De commissionnair deed deze aan deelen plaatsen op de effectenlijst tegen den gevraagden koers. Inmidde's had een andere deelgenoot een tweeden commissionnair aan- "•ezocht. aandee'en in dezelfde maatschappij te koopen, tegen een koers. van 60 procent. Hij wees er daarbij op, dat de gevraagde in- courante fondsen juist op de effectenlijst veorkwamen tegen 65 procent. Het gevolg was, dat de tweede commissionnair bij den eersten ging cnd'erhandelen over den verkoop. In overleg met de opdrachtgevers kwarn men dan tot een vergelijk, en de effecten werden verhandeld tegen bijvoorbeeld 63 procent. De eerste opdrachtgever haastte zich de koop- penningen te gaan innen. De tweede liet taal ncch teeken van zich hooren, en het gevolg was, dat de tweede commissionnair met de nagenoeg waardelooze.aandeelen, waarvoor hij dikwijls een aanzienlijk bedrag had be- taald, bleef zitten. Deze machinaties zijn o.a. geUikt met aandeelen in een maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen en met aan deelen in een maatschappij tot exploitatie van terreinen met de daarop voorkomende on- roerende goederen. Gebleken is voorts, dat dezelfde zwendel- ondernemingen een tijd geleden te Brussel heeft geopereerd. Daar had zij een maat- schap opgegeven, welke telefoon-installaties zou leveren. De heeren plaatsten zooveel mo- gelijk aandeelen, maar verder is hun maat schappij ncoit gekomen. Toen de zaak in Belgie te bekend werd, zijn zij naar Neder- land gegaan, waar zij zich in Den Haag hebben gevestigd. Het onderzoek van de centrale recherche heeft geleid tot de arrestatie van een hunner, zekeren J. H., die op verzoek van de recher che te 's Gravenhage door de politic op een nacht van zijn bed is gelicht en naar hier op transport is gesteld. Het onderzoek in de zaak betreffende H. is beeindigd, en de stukken zijn ter beschikking van de iustitie gesteld. H. is wederom naar Den Haag op trans port gesteld, waar hij ter beschikking van de Haagsche recherche bliift. CONSUL ATI EBUREAUX VOOR MOEIL1JKE KINDEREN. In het Maandblad voor Berechting en Re- classeering van Kinderen en Volwass-enen zijn, als u! Een arme werkster heeft oogen en ooren en handen, maar ze heeft geen tong! Had ze die, dan zou daar de grootste ellen- de uit kunnen voortkomen. O, zeker. Ja! Maar mr. Gray is geen jonge heer. Hij is oud en dat maakt het een ander geval." „Wanneer kan ik hem hier treffen?" „U kunt hem n et treffen. Soms komt hij en soms komt hij niet." „Woont hij dan niet op zijn kamers?" „Neen. Hij woont er niet. Hij gebruikt ze enkel maar, zoo nu en dan." „Waarvo6r gebruikt hij ze dan?" „Hoe weet ik dit nu? Alle heeren zijn met pennen en papier in de weer. Daar maken ze geld mee. En dat zal mr. Gray ook wel doen." „AIs hij op zijn kamers is, schrijft hij dan?" „Soms, verloopen er weken en maanden, dat hij in het geheel niet komt. Maar mijn geld krijg ik altijd geregeld gestuurd over de post." „Wat is dan zijn particulier adres?" „Ik weet niet, waar hij woont Ik ga daar iederen ochtend heen en ik maak er de kamers schoon* Anders weet ik niet." Meer was er ook niet uit haar te krijgen. Met dit weinigje informaties ging George terug naar Lincoln's Inn. Eerst had er een vervalsching in geschrif- te plaats gehad, in het jaar 1882, waarbij de naam van Edmund Gray was geburikt. En dan vervolgens in de serie vervalschingen, die zoo juist ontdekt waren, kwamen niet al leen de naam van Edmund Gray voortdurend voor, maar het handschrift van de brieven en wissels was precies hetzelfde, als van den Van Vollennoven's Stout. was in de afgeloopen maanden een serie arti- kelen verschenen over „Psychiatrische klinie- ken voor kinderen in Amerika", van mej. mr. E. C. Lekkerkerker, die deze instelhngen tij-, dens haar verder verblijf in Amerika van na bij had bestudeerd. Het Genootschap tot Ze- delijke Verbetering der gevangenen vond het daarin aan de orde gestelde onderwerp be- langwekkend genoeg om Heze artikelen, ver- meerderd met nog eenige andere gegevens, in een brochure uit te geven onder den titel ,,Consultatie-bureaux voor moeilijke kinderen in Amerika", en vej-volgens een aantal perso nen op het gebied der kinderbescherming en reclasseering uit te noodigen tot een bespre king van de vraag, in hoeverre dergehjke consultatie-bureaux ook voor ons land van belang zouden zijn. Deze bijeenkomst nu had Zaterdag te Amsterdanj in het „American Hotel" plaats. Velen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Opgemerkt werden o.a. behalve be stuursleden van het Genootschap, prof. J H. Gunning Wzn. te Hilversum, prof. H. G. Hamaker, prof. Kohnsfamm te Amsterdam, dr. F. S. Meyers, neurolcgisch-psychiatrisch adviseur van den Gemeente!ijken Genhcskun- digen Dienst te Amsterdam, de psychiaters dr. S. van Mesdag, dr. H Postma, dr. P. Bierens de Haan*en dr. Rosenstein, mevr. VerploeghChasse, freule E. Boddaert, jhr. H. O. Feith, kinderrechter te's Gravenhage, vertegenwoordigers van de Kinrferpolitie, °de Voogdijraden en afdeelingen v..r Pro Juven- tute van eenige onzer groote steclen, de direc- teur van het Observatiehuis te Groningen, de. directeur van de school voor maatschap- pe'iik wgrk te Amsterdam. De heer de Bruyn, voorzitter, van het ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen, opende de bijeenkomst en zette het standpunt van zijn vereeniging in deze aan- gelegenheid uiteen. Het genootschap had ge- meend gerechtigd te zijn deze kwestie aan de orde te stellen, omdat verbetering in de me- thode van behandeling van moeilijke kinderen cngetwijfeld ten gevolge heeft meer inzicht in de behandeling van volwassen misdadigers, waarmede het genootschap zich bezig houdt. Intusschen meende het verdere actie in deze zaak over te moeten laten aan anderen, die zich meer op kinderbeschermingsterrein be- wegen. In verband hiermede werd de verdere leiding van de vergadering overgedragen aan prof. J. H. Gunning Wzn. De Amerikr- ^?che Consultatie-bureau, wel ke het onderwerp van deze bespreking uit- maakten, zijn instellingen, samengesteld uit tenminste een psychiater-psvcholoog, een psv- cho-technicus en ren psychologisch-geschool- den maatschappeliike worker, welke in alle gevallen een intersief lichamelijk, psychplo- gisch, psychiatrisch en maatschappelijk on derzoek verrichten en in onderlinge samen- werking de moeiliikheden bij de kinderen en hun families trachten op te lossen. Wie een onderwerp als dit aan de orde stelt, kan op levendige belangstelling rekenen bij de kin- derbeschermers van onzen tijd, nu allerwegen het inzicht dcorbreekt, hoe weinig wij vaak, ook met de beste bedoelingen, onze moeilijke kinderen,begrijpen, en hoe zeer deskundig* voorhchting bij de leiding van dergelijke kin* deren van noode is. Het is bekend, hoe ook in ens land reeds veel in dezelfde richting wordt gedaan wij herinneren aan de ob- servatiehuizen, aan het consul tatiebureau voor individueel-paedagogiek te 's Graven-, hage, de pas opgerichte paedagogisch-psy4 chologische polikliniek van dr. Hamaker te Utrecht, het werk te Amsterdam verrieht door het bureau voor zenuw en zielszieken, de we- tenschappelijke observatie en behandeling, zooals die in de Boddaert-dagtehuizen &e- schiedt, e. d. Voor het principe in deze Amerikaansche consulatie-bureaux belichaamd kwarn, dan ook op deze bijeenkomst niets anders dan warme belangstelling tot uiting, ook al kwa men bij de uitwerking van het beginsel ver schillende gezichtspunten aan den dag. Be- sproken werd o.a. de verhoutling tusschen eventueele consultatie-bureaux en observatie- huizen; het belang dat een reizend consul- eersten wissel. Dit kan geen toeval zijn. De zelfde man moest dit alles geschreven heb ben, Maar wie was Edmund Gray toch? Hij was bepaald iemand; geen firma. De eigenaar van zijn kamers en zijn werkster kenden hem al vast, zoo nog niet enkele anderen. Hij woonde niet op zijn kamers, maar gebruikte ze om er zoo nu en dan zaken te doen. Maar waar was hij en wat deed hij, als hij niet op zijn kamers was? Misschien was "hij de leider van de een of andere geheime dieven- bende? Men leest wel eens van zulke benden in Fransche novellen, waar die leiders dan menschen uit de hoogste standen zijn! Waar- om zou er nu niet in Londen ook zoo'n bende bestaan? Aldus: Een man, die zich noemde Edmund Gray, krijgt een huurcontract voor kamers in Gray's Inn, door middel van een valschen brief, in antwoord op een brief om inlichtin gen. 't Zal hem makkelijk zijn geweest een vast adres te hebben, al werd dit dan ook nooit gebruikt. Maar feitelijk moest het wel een complot zijn. Dit complot opent z'n werk- zaamheden met de vervalsching van een cheque, aan Gray's order, voor zeven-hon- derd tvrintig pond. Dit was in den beginne, toen de samenzweerders nog jong waren. Het ondernemen werd echter gevaarlijk ge- acht en de banknoten werden daarom weer in de safe teruggelegd. Aangenomen dan, dat de samenzweerders door een van hun leden toegang hadden tot de safe. Mogelijk was dit door middel van een sleutel op den avond, na de kantoor-uren, of door iemand, die den heelen dag in het gebotiw was, (Wordt vervolffdA ,,W

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5