DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 39 Monderd negen en twlnfigste Jaargang 1927. Utxmnementsprijs bij voornltbetallng per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Eewijsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 ct p. rcgclgrootcre letters naar Brieven franco H.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactle No. 33. WOENSDAG 16 FEBRUARI. Uit het Pariemenf BuitenBand Dit nammer besfamf uit 2 bladen. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 15 Febr. 1927. Met frisschen moed en opgewektheid heeft de Tweede Kamer heden hare werkzaamhe- den rvat. De laatste eigenschap heeft zich den ganschen middag doen bemerken door de levendige gesprekken, welke voortdurend werden gevoerd ook als een spreker aan het ■woord was, zoodat de voorzitter meer 'dan eens een vermanend hamergeklap deed hoo- ren, als de heeren wat al te luidruehtig werden. Begonnen werd met de installatie van den heer Bierema, die de plaats moet innemen van den betreurden leider van de Kamer- Fractie van den Vrijheidsbond, den heer Dresselhuijs. De heer Bierema legde de ver- eisehte beloften af en nam daarop zitting. Wei typeerend voor de veranderde tijdsom- standigheden, dat, terwijl voorzitter Ruys de Beerenbrouck zich hield aan het ceremo- nieel om zich met een witte das te tooien in plaats van de gebruikelijke zwarte eeh rok draagt hij steeds als hij presideert terwijl dle heer Bierema in een gewocn col- bertje verscheen, hoewel in vroeger dagen ook voor het nieuwe kamerlid een rok door het ongeschreven gebruik verplichtend was gesteld1! Dat de comimunistische afgevaardigde L. de Visser verzocht een interpellatie te mogen houden over het optreden der regeering tegenover de communisten in Indie waarbij hij nog voegde het zenden van de „Sumatra" naar Shanghai, zal wel niemand verwonde- ren. De beslissing op dat verzoek zal in een volgende vergadedng worden genomen; naar verluidde zou er nog al verzet bestaan tegen inwilliging van dat verzoek, omdat men een dergelijke interpellatie van dien kant maar tijcfverspilling vindt. Het eerste punt van de agenda was ver- volgens het wetsvoorstel tot grenswijziging van Haarlem. Het"heeft heel wat stof opge- worpen buiten den Kamer, maar in de Ka mer gaat men er ook niet onmiddellijk mee accoord. Hedenmiddag hebben ten minste een aantal sprekers er hun licht over laten schijnen en er werd lang niet steeds uit het- zelfde vaatje getapt! Een der heftigste te- genstanders van het voorstel opende de rij der sprekers: de heer Walraven Boissevain (V. B.) nam het in het bijzonder op voor Heemstedte, en meende, dat het veel billijker was die gemeente intact te laten en aan te sturen op gemeenschappelijke regeling van met Haarlem gemeenschappelijke belangen. Hij heeft dan ook een amendement ingediend om Heemstedte buiten de annexatie te laten vallen en een ander om Bloemendaal intact te laten, omdat dit ook recht heeft om zelf- standig te Mijven bestaan. Op hem volgde een voorstander, de heer Vliegen (S. D. A. P.) die in de nieuwe grensregeling een middel zag om een einde te maken aan verschillende misstanden. Toen kwam de heer De Visser (C. P.), die het voorstel half werk vond. Hem volgden voorstanders, die heeren Ketelaar (Vr. Dem.) en Gerhard (S. D A. P.). Daarop deed we heer Beumer (A. R.) een scherpen aanval op het voorstel, dat vervolgens weer verde- digd werd door den heer Bomans (R. K.) als morgen de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Kan, gesproken zal hebben, komt er wel wat meer teekening in het debat. DE MOGENDHEDEN IN CHINA. Voert Peking den boventoon? Uit Japaneche bron wordt gemeld, dat de regeering van Peking en de Britsche regee ring van in kennis heeft gesteld, dat iedere overeenikomst nopens Hankau moet worden geratificeerd door Peking. De vervangjng bij de post, Hoewel alle postcommissarissen, die, inge- volge bevel van den nationalistischen minis ter van verkeerswezen in het onder Kanton- neesch beheer staande gebied moeten worden vervangen, buitenlanders zijn, gelooft men dat deze zet meer bedoeld is als protest te gen het recht der regeering van Peking om benoemingen te doen met name op het gebied dat onder gezag van de nationalistische re geering staat, dan als teeken van vijandighe den tegen buitenlanders. Japan's standpunt. De Japansdhe minister van buitenlandsche zaken Sjidehara heeft in het Hoogerhuis ver- Idaard, dat de politiek van Japan van non- interventie in de OhineesChe aangelegenheden niet belet dat Japan zijn belangen in China iet verwaarloost. Japa zou verplicht zijn den toestand te bestudeeren als de Chineezen zou- den trachten de coneessies gewapenderhand te herinneren. De samenwerking tussc'hen de mogendheden is, zoo zeide hij, moreel, niet materieel. Wat betreft de aan China door Groot-Brittannie aangeboden memoranda ge- bdedt de voorzic'htigheid te zwijgen over den aard der besprekingen hierover tusschen de vertegenwoordigers van Engeland en Japan gevoerd. Terugtrekki.ng der troepen geeischt. Volgens een Japansch persagentschap zou Tsjen als voorwaarde voor hervatting der onderhandelingen stellen, dat de Britsche troepen in China ten Westen van Singapore worden teruggefrokken. Op het Britsche ge- zantschap te Peking, zoo wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, heeft men geen bevestiging van dit bericht ontvangen. De onderhandelingen te Hankaa. Retiter verneemt, dat in gezaghebbende kringen te Londen geen enkel bericht is ont vangen betreffende eenige verandering in den politieken toestad te Hankau. De jongste tele- grammen van O'Malley wezen erop dat tee- icening van de overeenkomst elk oogenblik kon worden verwaeht. Men merkt op, dat het Chineesdhe vraagstuk niet afhangt van de gebeurtenissen te Hankau. doch dat integen- deel de toestand van een breeder standpunt moet worden btschouwd. Intusschen is de po litiek der Engelsche regeering volstrekt hel- der en oprecht. Te Sjanghai hoopt men volgens de Cen tral Nes, in Engelsche kringen, dat indien de onderhandelingen te Hankau werkelijk zijn afgebroken, dit leiden zal tot een gewapend optreden voor de verovering van de conees sies te Hankau. Hetzelfde agentschap zegt, dat de houding van Woe-pei-Foe, den Chinee- sche bevelhebber in de provincie Honan on- rust baart. Daar de noordelijke troepen door die provincie naar Hankau oprukken, wordt het niet onmogelijk geacht, dat Woe-Pei-Foe de zijde van de national isten zal kiezen. HET VOORSTEL VAN COOL1DGE. Het antwoord van Frankrijk. De Franscbe ministerraad heeft het door Briand opgestelde antwoord goedgekeurd. Na afloop verklaarde Briand, dat hij niet op den inhoud wilde vooruitloopen, voorda-t de regeering van de Vereenigde Staten -het ant woord ontvangen had. Havas gelooft niettemin te weten, dat het antwoord er de aandacht op vestigt, dat de Volkenbond reeds werkt aan het probleem van algemeene ontwapening, bij welks opfos- sing alle volken belang hebben, zoodat er geen aanleiding bestaat den Volkenbond weer uit te schakelen. Het standpunt van Japan. Men meent te weten, dat het kabin-et beslo- ten heeft aan de Amerikaansche regeering te aintwoorden, dat het haar voorstel nopens de ontwapeningsconferentie aanvaardt, indien de keizer daartoe zijn verlof geeft. In antwoord op interpellaties zeide de eer ste minister, dat het besluit om deel te memen aan de conferentie niet uitstel van het vloot- wetsontwerp wettigt, omdat het niet moge- lijk is te voorzien, welk resultant de conferen tie zou opleveren. Eveneens in antwoord op interpellaties herhaalde de minster van ma rine, dat de vlootmacht van Japan op het oogenblik een minimum is, zoodat het niet tot verdere vermindering kan overgaan. NA DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. De Portugeesche minister van justitie heeft den ministerraad een decreet voorgelegd, waarbij de aanstichters der revolutie verant- woordel-ijk worden gesteld voor de schade, door het bombardement aan eigendommen veroorzaakt. De revoiutionnaire officieren uit Oporto en Lissabon zuilen heden naar de Portu geesche koionies worden gedeporteerd. De regeering maakt bekend, dat de rust in het beele land hersteld is. De politie te Oporto is ontbonden. DE „RIJKSVLAG" TEGEN DE DEUTSCHE REGEERING. De repuMikeinsche „Rijksvlag" heeft te Maagdenburg een rijksccinferentie gehouden. Hoofddoel van het con-gres was bespreking van den politieken toestand, zooals die ont- staan is door het optreden van em rechtsche regeering. Na een referaat van den voorzitter Hor sing werd met algemeene stemmen een lange motie aangenomen, welke hierop neerkomt, dat het voor de „Rijksvlag" zaak is waak- zaam en aaneengesloten te blijven, daar de or- ganisatie met groote zorg en wantrouwen tegenover de rechtsche regeering staat, wier eventueele aati-republikeinsche, handelingen scherp besitreden moeten worden. De verschillende sprekers wezen or op, dat de bij uiterst rechts en links gekoesterde verwachtingen van scheuring in de Rijiksvlag thans wel als ijdel kunnen worden be- schouwd. DE KO'NINGSKWESTIE IN HONGARIJE. De Hongaarsche minister-president, graaf Bethlen, heeft te Viszprem een groote poli- tieke rede gehouden, waarin hij ook over de koningskwestie heeft gesproken. Hij ver klaarde, dat de oplossing daarvan op het oogenblik onmogelijk is. „Zoolang wij in Hongarije niet vrij over ons eigen lot kunnen beschikken en in buitenlandsch politiek op- zicht zijn gebonden, aldus spr., zoolang wij weten, dat onze buren bij de oplossing van dit vraagstuk een woord willen meespreken, zoolang zou het onzin, of nog juister, waan- zin zijn, het op het tapijt te brengen". ANTI-SOCIALISTISCHE MAAT- REGELEN IN LITAUEN. In Litauen zijn volgens den Duitschen ra- diodienst een groot aantal socialisten gear- resteeVd, 28 leiders gd'nterneerd ea 16 vak- vereenigingen ontbonden. DREIGENDE ARBEIDSCONFLICTEN AAN DE RUHR. In een conferentie van christelijke mijnwer- kers te Gelsenkirchen heeft de leider der chr. vakvereenigingen, het rijksdaglid Im- busch, een rede gehouden, waarin hij duide- iijk liet doorschemeren,-dat men zich in vak- vereenigingskringen in het Ruhrgebied voor- bcreidt op ernstige arbeidsconflicten. De conferentie nam een resolutie aan, waarin werd gezegd, dat de -houding der grootindustrie ernstige conflicten in de ko- mende maanden doet voorzien. De opzegging der loonovereenkomsten door de mijneige- naars moet worden beschouwd als een ver- holen oodogsverklaring. ARBEIDERS-VERDEDIGINGS- CORPSEN IN ZUID-WALES. De „Times" maakt melding van communis- tisciie plannen tot stichting van een op mili- taire leest geschoeid arbeiders-verdedigings- corps („Workers Defence Corps") geheeten. De bedoeling er van is, zich meester te ma ken van de arbeiders-organisaties. In Zuid- Wales, waar'voor deze plannen propaganda wordt gemaakt, moeten zij bij de mijnwer- kergfeiders niet veel* insiemming gevonden hebben. DE CYCLOON IN QUEENSLAND. Er wordt een groot aantal personen ver- mist als gevolg van den cyclcon en die over- stroomingen in Queensland. Men hoopt dat de verbindingen gistcr hersteld zouden zijn. Het giootste aantal mcnschenlevens is ver- loren gegaan in het district Ingham, waar de Herbert River met haar zijriviereo buiten haar oevers trad, zoodat 15 personen gedtaod werden. Te Green Island bij Cairns zijn vijf personen verdronken. DREIGENDE ARBEIDSCONFLICTEN IN OPPER-SILEZIe. Ook in Oost-Duitschland zijn de arbeiders thans tot een effensief overgegaan. In een gisteren te Kattowitz gehouden verg#dering van de „arbeidsgemeenscliap" der werkne- mers-crganisaties in Duitsch-Opper-Silezie werd besloten de bestaande locntarieven on middellijk op te zeggen. Er wordt een alge meene loensverhooging geeischt. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer bechtte haar goed- keuring aan een regeeringsv/etsontwerp, dat een crediet van tien miliioen francs opent voor het nationale werkloosheidsfonds, nadat Poincare had uiteengezet, dat, indien het aantal werkloozen steeg, het crediet noodza- kelijkerwijs zou moeten worden verhoogd. De regeering nam hot initiatief tot een besluit tot vcrhooging van den norm der toelagen van den Staat in de uitkecringen, door de gemeenten aan de werkloozen verleemd, op 60 pet. tebrengen. DUITSCHE PROPAGANDA IN DEN ELZAS. De „Action Frangaise" deelt bijzoiiiderlie- den mede omtrent de omkooping met Duitsch geld van een aantal personen in den Etzas, om de actie van den Heimatbund te steumen. Het blad publiceert stukken, waaruit blijken zou dat een z eke re geestelijke, Abbe Fa- schauer, die in den „Elzasser Kurier" schreef, tctdat mgr. Ruch, de bisschop van Straats- burg, hem elke verdere medewerking verbood, geholpen door zijn ,,vriendin", Agnes Egge- -mann, tot dusver ruim veertienbonderd dui- zend francs zou hebben uitgedteeld. De Fran sche regeering is van de feiten en namen der schuldigen volkomen op de hoogte. Daarom had de „Action" tot dusver niets willen pu- bliceeren om een strafvervolging niet te be- moeilijken. Nu echter uit Straatsburg verno- men werd, dat geen vervolging zal plaats hebben, omdat het aannemen van geld van Duitschland op zichzelf geen strafbaar feit is, volgde deze publicatie. HET CONGRES TEGEN KOLONIALE ONDERDRUKKING. Het ccngres te Brussel tegen koloniale on- derdrukking heeft zijn zittingen beeindigd, na nog eenige resoiuties te hebben aangeno men, waarvan de voomaamste zijn: De algemeene transportarbeidersstaking moet worden afgekondigd, wanneer een impe- rialistische regeering troepen of munitie naar haar kolonien wil verzenden. De Chineesche revolutie moet met alle mid- delen- worden gesteund, zoowel in Indcnesie als daarbuiten, De tekst der Indonesische eischen zal aan de Nedterlandsche regeering worden toege- z end en. De Ccntraal-Amerikaansche staten moeten volkomen onafhankelijk en het Pauamakanaal neutraail worden verklaard. Het congres heeft nog uitgesproken dat alleen een enkele vak-internationale een dam kan opwerpen tegen alle pogingen tot impe- rialistische oorlogen; voor alle arbeiders van heel en halfkoloniale landen wordt het recht van vereeniging, vergadering en sta king en de vrijheid van sprekai en drukpers opgeeischt. De statuten werden goed'egkeurd van een bond tegen het imperiaiisme en voor de na tional onafhankelijkheid en de tekst werd aangenomen van een manifest waarin een be- roep wordt gedaan op alle verdrukte volken om zich te verzetten tegen het „koloniale im- periale kapitalisme". MIST IN HET KANAAL. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat er gister wederom een zwaremist hing in het Engelsche Kanaal. Dit was n-u al de vijfde dag van zwaren mist. Alle overzeesche dien- sten zijn stopgezet. Het Belgische koninklijk paar, dat de Belgische tent'ocnstelling te Londen bezocht, heeft zijn vertrek naar Brus sel uitgestdd. De eerste zitting van de spe- ciale commissie van den Volkenbond ter be- studeering van de maatregelen ter bespoedi- ging van het optreden van den Volkenbond krachtens artikel 2 van het Covenant ingeval van een dreigenden corlog, moest worden uit- gesteld tengevolge van de omstandigheid, dat de Belgische gedelegeerde, de Brouckere, Engeland niet ken bereiken. De mist was gister in het Kanaal zoo dik, dat de schepen het niet waagden zich te be- wegen en over de heele lengte van het Kanaal voor anker zijn gegaan. SPrONNAGE VOOR FRANKRIJK. Terzake van spionnage werd door de Straf- senaat van het Rijksgerecht te Leipzig tot 6 jaar tuchthuisstraf en JO jaar eerveriies ver- oordteeld de schipper Martin Hofmann uit Mainz, die belangrijke documenten betreffen de de DuitS'Che, Marine had weten te ont- vreemden, welke hij ter kennis van den Fran- schen InlichEngendienst had gebracht CORSICA DOOR SNEEUW GETEISTERD. De laatste te Ajaccio ontvangen be- richten wijzen er op, dat het geheele centrum van Corsica bedekt is met een laag sneeuw, varieerend in dikte van een tot zes meter. Alle verbindingen zijn verbroken, zoodat het voor de autoriteiten onmogelijk is den tcestand te overzien en hulp te zenden. Meer dan honderd gemeenten in het binnenland zijn reeds dagenlarg door de sneeuw ingesloten, terwijl in sommige ge meenten gebrek aan levensmiddelen begint te heerschen. Reizigers in ingesneeuwde treinen zijn door soldaten op ski's veriest. Verschil lende treinen hadden beschutting gezocht in korte tunnels, doch zij werden daar door de sneeuw opgesloten. De spoorwegen zijn be dekt met groote hoeveelheden sneeuw en aar- de. Dit is de eerste keer, dat sneeuwstortingen op Corsica plaats vinden. De dertien Italiaansche arbeiders, die in de omgeving van Zicavo om het leven kwa- men, werden door sneeuwstcrmen verrast. Dagen later werd dit ongeluk eerst bekend, toen vier personen, die zich uit de sneeuw hadden kunnen bevrijden, in de bewoonde stre- ken kwamen. Een tweede ongeluk heeft plaats gehad te Piodicroce, waar een moeder en haar twee kinderen omkwamen, toen het dak van haar huis onder den last der sneeuw in- stortte. Een derde ongeval wordt van San Lorenzo gemeld, waar twee mannen gedood werden, door het instorten van een hut. Voorts zijn nog verscheidene huizen verwoest, zonder dat persoonlijke ongeva'len plaats hadden. Talrijke stuks vee zijn van honger en koude in het veld omgekomen. HET GEBRUIK VAN STIKGASSEN BIJ EVENTUEELE OORLOGEN. Op een vraag in het Britsche Lagdrhuis, die ten doel had, een verklaring van de regee ring uit te lokken met betrekking tot het ge- bruiken van stikgassen en bacterien in toe- kemstige oorlogen, gaf Baldwin ten ant woord, dat zoolang de mogendheden niet be- reid waren, het gebruik daarvan te verbieden, het de plicht der Engelsche regeering was, met de onderzoekingen voort te gaan, om de bevolking te kunnen beschermen. Niemand liever dan hij zou zien, dat het gebruik ervan werd verhoden, maar niet alle naties zijn lid van den Volkenbond en een of twee van de grootste staan er buiten. Het werk van den Bond kan niet andcrs dan beperkt zijn, zoo lang er nog geen universeele bond bestaat, waar alle naties bij ziin aanoesloten. HET GEVAL VON KEUDELL. Naar Wolff meldt, heeft Marx in een inter view met de Germania verklaard, dat zijn uiteenzettingen over de beoordeeling van juridisch standpunt uit van het gedrag van von Keudell in de dagen van Kapp's staats- greep van verschillende kanten verkeerd schijnen te zijn -begrepen. Zijn verklaring van 11 dezer in den Rijksdag had niet ten doel klaarheid te scheppen over het juridisch vraagstuk of en in hoeverre bij omwentelings pogingen de ambtenaren de bevelen van hun superieuren hebben op te volgen. Marx' ver klaring betrof alleen de opheldering van het geval van Keudell, d.w.z. van een concreet geval. Gezien de bijzondere plaatselijke toe- standen, had van Keudell geen anderen weg open gestaan dan instructies in te winnen bij de regeering te Frankfort a. d. Oder, on der welke bij geplaatst was. Er is in geen en kel opzicht ook maar iets aan het licht geko- men, waaruit men de gevolgtrekking zou kun nen maken, dat hij geweten heeft, of zelfs maar weten kon, dat de verordeningen van den militairen commandant onwettig waren, daar de staat van beleg niet door het bewind van Kapp was afgekoridigd, maar reeds sinds 13 Januari 1920 bestond op grond van een onbetwistbare verordening van de recht matige rijksregeering. EEN MOORDZAAK. Te Breslau is gisteren onder groote belang- stelling een proces begonnen tegen een kan- toorbediende van een verzekeringsmaatschap- pij, met name August Kollek, die er van be- schuldigd wordt, op 29 April 1926 met zijn intusschen overleden broeder een vischkoop man en diens dochter te hebben vermoord en de woning van zijn slachtoffers daarna in brand te hebben gestcken, na eerst het aan- wezige geld te hebben ontvreemd. Het proces is daarom van belang, daar August Kollek nog nimmer in aanraking met de justitie is geweest. Hij is 39 jaar oud, ge- huwd en vader van twee kinderen. In den oorlog heeft hij het tot luitenant gebracht, hij bezit het IJzeren Kruis eerste klasse. Hij ontkent de hem ten laste gelegde feiten. Uit de dagvaarding blijkt, dat de misdaad met schier ongekende wreedheid is gepleegd. De vischkoopman die geheel verlamd was, is met een hamer neergeslagen. Bovendien zijn hem met een papierschaar een paar steken in den hals toegebracht. Toen hij reeds dood was, is zijn schedel met ten bijl gekloofd Zijn dochter is vrijwel op gelijke wijze omge- bracht. Uit het onderzoek is gebieken, dat de dubbele moord door twee personen moet zijn gepleegd. Kellek is op het tijdstip van den moord bij den vischkoopinan gezien. Toen hij gear- resteerd werd vond men in zijn bezit bankbil- jetten, die overeen kwamen met de nummers, die bij het slachtoffer zijn gestolen. Op de bankbiljetten vond men cporen van bloed en vischschubben. Kollek heeft zijn alibi nimmer kunnen bewijzen. Hij beweert dat hij en zijn broeder op den dag van de misdaad niet te Breslau zijn geweest. De broeder heeft kort na zijn arrestatie zelimoord gepleegd. Er zijn 89 getuigen in het proces gedag- vaard. - j EEN BEKENDE REVOLUTIONAIRE OVERLEDEN. Angelica Balabanof, bekend uit de Russi- sche revolutie te St. Petersburg, is 84 jaar oud overleden. Angelica Balabanof heeft reeds in 1871 te Parijs deelgenomen aan de commune. Jarenlang was zij als socialistische propagandiste werkzaam in Rusland, Oosten- rijk, Engeland en Italie. In de socialistische partij was zij voor den oorlog een figuur van beteekenis. Na den oorlog sloot zij zich aan bij de communisten, maar viel, zooals zoovele anderen, in ongenade bij de bolsjewiki. EEN MAN, DIE NIET GEDOOD KAN WORDEN. Te Montpellier leeft een man, Miglionico genaamd, wiens naam een Italiaansche af- komst laat vermoeden en die in ieder geval met Mussolini gemeen heeft. dat hij geen ge- weldadigen dood schijnt te kunnen sterven. Driemaal is er een aanslag op Miglionico gepleegd en driemaal heeft hij dezen over- leefd. De eerste keer, drie jaar geleden werd hij beschoten, toen hij zijn huis wilde bin nen gaan. Drie maanden daarna kreeg hij ver scheidene messteken, waarvan hij herstelde en Maandag is hij weer door iemand aange- vallen, die hem in den hals school Miglio nico is wel zwaar gewond, doch schijnt er ook ditmaal weer bovenop te zullen komen. Hij verklaart niet te kunnen nagaan wie het zijn, die het op zijn leven gemunt hebben. UIT ANGST VOOR ZIJN VROUW. Het Berlijnsche hof van gezworenen heeft Ulridh, een dokter in de staatswetenschappen, die een looper van een bank had aangeval- len om hem zijn portefeuille te ontrooven, tot 2 jaar en l'maand gevangenisstraf ver- oordeeld. Ulridh beweerde, dit te hebben ge daan, daar hij geen verdienste had en in aen iriflatietijd zijn gansche vermogen van 75 000 mark had verloren. Zijn vrouw, die 6 jaar ouder is dan hij, maakte hem dagelijks scenes. De vrouw van beklaagde, als getuige ge hoord, verklaarde, dat zij inderdaad door haar voortdurende verwijten het leven van haar man vergalde. De geneesheeren, die den geestestoestaand van beklaagde hadden on d-erzocht, meenden, dat hij de daad waar- schijnlij'k had gepleegd uit angst voor zijn vrouw. DE AARDBEVING RONDOM DE ADR1ATISCHE ZEE. In Bosnie en Herzegowina zijn ten ge- volge van de aardfceving meer dan 1000 hui zen volkomen verwoest. Groote landstre- ken in Herzegowina zijn herschapen in vel- den vol puinhoopen. Het aantal slachtoffers wordt op 600 geschat. De aardbeving werd ook waargenomen in geheel Montenegro en in Noord-Albanie. Volgens den Duitschen radiodienst wordt de schade op 100 millioen dinar geschat. De regeering heeft een hulpactie op touw gezet. In Popovopolje (een landstreek bij Ragusa) is een geheele huizen reeks ingestort en in de rivier terecht gekomen. De bewoners wer den onder de puinhoopen begraven. Het seismografisch observatorium te Bel- grado deelt omtrent de oorzaak der aard beving mede, dat deze een gevolg was van het in fceweging raken van drie groote stuk ken van de aardschors in Herzegowina, welke beweging wederom haar oorsprong vond in de versdhuiving van aardmassa's op den bodem der Adriatische Zee. ONTPLOFFING VAN NITROGLYCERINE. Tengevolge van een ontploffing van 13 ton nitroglycerine zijn in Texas tal van ge- bouwen bescbadigd, zoodat in de geheele omgeving over een omtrek van eenige mijlen een hagel van steenblokken ontstond. Een persoon werd gedood, terwijl tal van per sonen gewond werden. WINKELEN PER VLIEGTUIG. Londen krijgt een aardig nieuwtje. In hei voor jaar wordt een begin gemaakt met <Je uitgifte van eendaagsche retourbiljetjes der Im'perial Airways voor het luchttraject Lon denParijs, die de West End-dames in staat zullen stellen, in de Ville Lumiere te gaan winkelen. De heenreis begint om 7.15 's morgens uit Croydon; het vliegtuig, dat dte moegewinkelden thuisbrengt, vertrekt om 6.30 's namiddags uit Le Bourget. Waar- scbijnlijk zal Parijs een gelijksoortigen dienst op Londen instellen. ONTPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRIEK. In een kruitfabriek te Pirmasens heeft door onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad, waarbij een gedeelte van de fabriek geheel vernield werd. Een arbeider werd 100 M. van de fabriek in geheel verkoolden toe stand teruggevonden. Een tweede slachtof fer is nog niet gevonden. u_ ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1