DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Ziekenhnisplannen. No. 40 Honderd negen en twmtigstc Ja&rgang 1927. AtoonnemeBtsprljs bij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regcl, grootere letters nmr Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. tAl Herms. Coster Zoon, Voor dam CO, TcL Admlnistr. No. 3. Redact!© No, 33. DONDERDAG 17 FEBRUARI. Uit het PariemewS BuitesralarRdi Stagignieaiwg Dit nummef besfaat uit 2 bladec. I, Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeut Tj. N. ADEMA. L Den Haag, 16 Februari 1927. I Minister Kan heeft heden in de Tweede Ka mer wel de deugd der beknoptheid betracht bij de wrdediging van het vocrstel tot grens- regeling van Haarlem en omliggende gemeen- ten. Terwijl de heer Walraven Boissevain gister heel wat tijd noodig had om de wcm- schelijkheid te betoogen om bij deze grensre- geling Heemstede buiten schot te laten en het f historische karakter van die gemeente te eerbiedigen, heeft de minister in de helft van dicci tijd uiteengezet, dat uitbreidmg van I gebied voor Haarlem onmisbaar was en dat jhet niet aanging om aan Haarlem wel te ge- veil de magere beestjes, vertegenwoordigd door de gemeenten Schoten en Spaarndaai, tctwijl Heemstede cn Bloemendaal, de vette kluifjes, aan de Spaarncstad zouden worden onthouden. Voor het historisch karakter van Heemstede, dat feiteliik reeds deel uitmaakt yan de stad Haarlem," gevoelde de minister niet veel en voor Bloemendaal blijft genoeg over cm tot hooger bloei te komen. De minister ried dus de Kamer aan niet te gaan tornen aan het advies van Gedep Staten van Noord-Holland, dat ook hem een leiddraad was geweest. De Kamer heeft zich aan dim raad gehou- den. Een beperking van de annexatie van een deel van het gebied van Bloemendaal, door d'en heer Boissevain bij wijze van arnende- I ment ingediend, werd eerst verworpen met - 55 tegen 27 stemmen. Een daarop volgend amendement van de Commissie van Rappor teurs, onder meer strekkende om een belang- rijk stuk minder van Heemstede te annexee- ren, werd met 55 tegen 34 stemmen verwor- pen en nadat de Kamer afgewezen had een amendement van den heer Gerhard (S. D. A. P.) om den tijddijken ambtenaren der om Haarlem gelegen gemeenten bij de annexatie een betere positie dan was voorgesteld te be- zorgen, werd het geheeele wetsvoorslel goed- gekeurd met 55 tegen 34 stemmen. Darop nam de Kamer onder handfen het voorstel tot grenswijziging tusschen Breda, Teteringen, Ginniken en Princenhage. Er is nog niet over gestemd, maar er bestaat, gelocf ik, niet de minste leans op verwerping, hoe- wel de heer Van den Heuvel (R.-*I£.) een rede- van misschien anderhalf uur over dit vrijwel doodgepraat onderwerp hield om het voorstel op alle punten te bestrijden Aan den aanvang van de vergadering heeit de Kamer den heer De Visser (Comm.) toch toegestaan zijn interpellates over het com- munistische oproer in Indie en over de ze»v ding van de „Sumatra" naar Shanghai te honden. Hij zal daarmee evenwel nog een paar dagen geduld moeten hebben: er list nog heel wat op afdoening te waehten. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In welingelichte kringen te Sjangnai ge looft men, dat zich een offensief der Kantcn- neezen in de buurt van Tsjoetsjau, op 70 K M ten Z.W. van Hankau, ontwikkelt. Tsjoets jau zou door de Kantonneesche croepeii bezet zijn. In het Britsche Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Austen Chamber lain, gezegd, zeer goed te weten. dat beide partijen in China vliegtuigen en bewapening daarvoor uit Europa kregen en ook Euro- peesche vliegers in dienst hadden. Door de groote omzichtigheid, waarmee een en ander in China werd binnengevoerd, was het zeer moeilijk het bewijs te leveren van overtre- ding van de overeenkomst op het invoerver- bod van wapens. Verder leverde moeilijk- heden op het feit, dat enkele der voornaam- ste landen die wapens leverden, de overeea- ikornst niet hadden geteekend, en eveneens het feit, dat onder de mogendheden, die ze wel geteekend hadden, verschil van meening bestond, wat haar mtergretatie betreft. k, HET VOORSTEL VAN COOJLIDGE. De Amerikaansche minister van buitenkod- sehe zaken, Kellogg, verklaarde met betrek- fking tot het antwoord der Fransche regee- ring op de ontwapeningsvoorstellen'vaa pre- I siden-t Ccolid'ge, dat uit dit anbvoord op som- niige punten misverstand blijkt ten aanzien van de strekking der Amerikaansche voor- j steilen. Het uitstel voor onbepaalden tijd, jjjaldus Kell'og, van de pegingen tot beperking •der maritieme bewapening zou een ernstigen •slag beteekencn voor de geheele zaak der jentwapening. Hij uitte de hoop, dat Frank- jrijk zal medewerken tot het bereiken van een overeenkomst nog voor het einde van de cenferentie van Geneve. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat de Engelsche regeering ten aanzien van het voorstel van president Coolidge tot het bijeenroepen van een nieuwe conferentie in- zake de bewapeningen ter zee haar Domi nions raadpleegt. In verband hiermede, en ook in verband met het raadplegen van de daarvoor in aanmerking komende ministe- ries, zal het nog eenigen tijd duren alvorens de Engelsche regeering kan overgaan tot het opstellen van haar antwoord. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. Er gaat geen dag voorbij of uit alle deelen van Duitschland komen berichten over ar- beidsconflicten in den miinbouw en de In dustrie. De loonbeweging is over de geheele linie begonnen en zij vindt een sterke stimu- lans in het plaa om den wettelijk vastgestel- den minimum werktijd andermaal te verhoo- gen. Thans schijnt de loonactie, naar het Hbl. zegt, ook op het overheidspersoneel over te si a an. De volgende week komen de organisa- ties der spoorwegemploye's bijeen, ten einde te overleggen of de bestaande nog tot April loopende tariefovereenkomst al dan niet zal worden verlengd. Juist met het oog op de aanstaande verhooging der woninghuren is het zoo goed als zeker, dat men de bestaande overeenkomst zal opzeggen en verhooging der loonen zal eischen. Mocht het spoorweg- personeel inderdaad tot het steilen van dezen eisch overgaan, dan lijdt het geen twijfel of de andere categorien van staats- en rijksper- soneel zullen zich bij deze loonactie aanslui- ten. EEN COMMUNIST GEWEIGERD. De communistische Fransche afgevaardig- de Cachin, die Parijs had verlaten om zich via Zwitserland naar Roemenie te begeven, is te Parijs teruggekeerd, omdat hem het rei- zen door Zwitserland door de Zwitsersche autoriteiten geweigerd was. Hij zal zich thans via Duitschland naar Roemenie begeven. DE RUSSISCHE POLITIEK IN CHINA. De „Daily Telegraph" meldt, dat te Lon den bericht is ontvangen, dat de Sovjetregee- ring een nieuwen afgecant naar Kanton zendU die naar men gelooft tot taak heeft een gematigder richting te geven aan de Rus- sische politiek in China. DE BEZETTING DER STAATSFUNCTIES. De secretaris-generaal van de Italiaansche fascistische partij heeft te Milaan een rede- voering gehouden, waarin hij verklaarde, dat alle staatsfuncties, zoowel de hooge als de lage, door fascisten moeten en ook zullen worden bezet. In de toekomst zal evenwel moeten blijiken of de daarvoor aangewezen personen geschikt zijn en indien blijkt, dat er ook buiten de Fascistische Partij betere krachten zijn, dan moeten de fascisten niet denken, dat zij de functies op den duur zullen blijven bezetten. De overheidsambtenaren moeten in de eerste plaats eerlijk en betrouw- baar zijn. DE MOORD OP DEN TENOR OROSSAVESCU. De Berlijnsehe bladen melden eenige bij- zonderheden omtrent den moord op den Weenschen tenor Trajan Grossavescu. De zanger stond op het punt naar Ber- lijn te vertrekken, waar hij eenige gastrollen zou vervullen aan de Berlijnsehe Staatsope- ra. Zijn vrouw, die uiterst jaioersch was en vermoedde, dat Grossavescu in Berlijn met een andere vrouw had afgesproken, wilde hem daarheen vergezellen. Grossavescu wei- gerde echter haar mee te nemen. Er volgde een heftige scene, in welker verloop mevronw Grossavescu plotseling cen revolver te voor- schijn haa'de en haar echtgenoot een kogel door het hoofd joeg. De kunstenaar v/as pas 31 jaar oud en had juist een driejarig contract met de Staatscpera te Berlijn gesloten, dat op geweldige rotsblokken stortten van de berg- hellingen in het dal. Uit de te Weenen ingekomen berichten wordt afgeleid, dat de aardbeving in Zuid- Slavie alle dergelijike rampen overtreft, welke in de laatste 50 jaar in Z. O. Europa zijn voorgekomen. In het getroffen gebied (Dalmatie en Her- zegowina) vormden zich dadelijk benden, die de wanhopige bevolking begonnen uit te plunderen, zoodat de regeering in allerijl sterke militaire detachementen heeft uitgezon- den om tegen die hyena's op te treden en te- vens om streken, waar gevaar dreigde tenge- volge van aardverschuivingen enz., af te zetten. Wegens de vernieling van telefoon- en tele- graafverbindingen is het onmogelijk voor- loopig een juist beeld te krijgen van den om- vang van de catastrofe; maar wat reeds be- kend is, wijst er wel op, dat men hier te doen heeft met een ramp, die een zware beproeving zal blijken voor het jonge koninkrijik en zware eischen zal steilen aan zijn economische krachten om de geteisterde bevolking voor ondergang te behoeden. DE OVERSTROOMINGEN IN QUEENSLAND. De overstroomingen in Queensland nemen af, maar ofschoon het reeds een week geleden is, dat de cycloon heeft gewoed, blijven er nog steeds uitgestrekte streken geisoleerd. De regeering wil thans trachten vanuit Cloncurry vliegtuigen met voedingsmiddelen te zenden en zal eveneens eenige schepen re- quireeren. Gemeld wordt, dat veertig personen zijn omgekomen, waarvan 24 te Ingham. Door den aanhoudetiden zwaren regenval zijn ver- schillende spoorbruggen vernield en is de treindienst geheel ontwricht. Alleen te Cairns bedraagt de schade, die aan de suiker is toegebracht, zeshondertMui zeiud pond sterling. In vele streken wordt het voedsel gedistribueerd. DE DAWES-LASTEN VOOR DUITSCH LAND. Harry M. Robinson, een der personen, die bij de opstelling vaji het Dawesplan betrok- ken was, heeft in den Amerikaanschen ciatio- alen raad voor den buitenland-schen handel bevestigendl geantwoord op de vraag, of Duitschland de bepalingen van het Dawes plan zou kunnen voldoen. Het Duitsche volk, aldus besloot Robinson, is thans in de gelegenheid1 zijn voile herstei- annu'iteiten te betalen, terwijl het toch tot meerderen bloei kan geraken. De fasten, die op het Duitsche volk zijn gelegd, zijn name- lijk waarschijnlijk minder, in elk gevai niet grooter dan die Duitschland te dragen had toen het voor 1914 zijn oorlogsuitrusting moest betalen. 1 September a.s. inging. Mevrouw Grossa vescu werd in hechtenis genomen. EEN LAWINE.' Tengevolge van een iawine, die gisteren een mijnkampem'ent te Big Creek in Califor- nie verv/oestte, werden elf personen gedood en een twin-tig gewond. Drie slachtoffers wordsn nog vermist. GROOTE AARDBEVING BIJ KAMSJATKA. Het seismografisch observatorium te To^ kii signaleerde een hevige aardbeving bij Kamsjatka. Zij schijnt even ernstig te zijn geweest als de groote aardbeving in Japan in 1923. De schok werdl niet gevceld te To- kio, maar wel lichtelijk in Noord-Japan. Van slachtoffers of schadeXwerd nog geen mel ding gemaakt. SNEEUWSTORMEN IN CALIFORNIe. Hevige stormen hebben in de laatste twee dagen de kust van de Pacific geteisterd, waar- door 16 personen om het leven zijn gekomen in Zuid-Californie. Elf personen werden ge dood door een sneeuwstorting op 75 mijl ten Oosten van Fresno. Een sneeuwstorm ver- nielde de hutten van 11 mijnwerkers. die le- vend begraven werden. Een hunner wist zich te bevrijden, doch een volgende sneeuwstorm doodde hem, toen hij zijn kameraden trachtte te redden. DE AARDBEVING RONDOM DE ADRIATISCHE ZEE. Via Weenen wordt thans wat meer bekend over de catastrofe, welke het koninkrijk der Senders, Kroaten en Slowenen heeft getrof fen. Meer en meer blijkt, dat de aardbeving een bijzonder heftig karakter heeft gehad. Vooral Dalmatie heeft zwaar te lijden gehad. In de voorafgaande dagen woedden hevige sneeuw- stormen, zoodat talrijke dorpen totaal van het verkeer waren afgesloten. Zij verkeeren thans in den grootsten nood, daar vele hui- zen zijn ingestort. De regeering heeft maatregelen genomm om de zwaar getroffen bevolking te hulp te komen, aangezien het uitbreken van een hon- gersncod dreigt. Te Mostar (ten Z. W. van Serajewo) duurde de aardbeving niet minder dan tien seconden, gedurende welke geweldige schade werd aangerieht aan talrijke openbare en particuliere gebouwen Bij een aardverschui- ving te Serajewo kwamen 12 personen om; DE BURGEROORLOG IN NICARAGUA. De Nicaraguaan9che legatie te Washington ontkent, dat de regeering van Diaz zich be held1 heeft verklaard een compromis te sluiteu met de liberakn van Sacasa. De liberalen zetten hun ofiensieve operatic in het gebied van Matagalpa voort met een dagelijks toe- nemende troepenmacht. De buitenianders zijn uit de stad gevlucht. DE UITLEVERING DER ARGENTIJNEN. De drie Argentijnen, Ascaso, Durutti en Jover, die wegens het smeden van een com- plot tegen het leven van koning Alfons van Spanje, toen deze zich in Parijs bevond, reeds geruimen tijd in hechtenis zijn en thans door de Argenti]nsche regeering worden opge- eischt om zich wegens den moord op den aartsbisschop van Saragossa (Argentinie) te verantwoorden. zijn in de Parijsche gevange- nis een voedselstaking begonnen om aldus tegen hun uitlevering te protesteeren. Daar de Fransche regeering geneigd schijnt gehoor te geven aan het verzoek van Argentinie om de gevangenen uit te leveren, is er een groote. protestbeweging van Fran sche zijde op touw gezet. Verschillende soci- alistische Kameiieden hebben een onderhoul gehad met de ministers Herriot en Painleve om hen er toe te bewegen geen gevolg aan .hun voornemei te geven. Reeds heeft de m'.- nisterraad zich met de aangelegenheid bezig gehouden, en er zijn interpellates in de Ka mer aangekondigd. Naar wordt betoogd gaat het niet om gratie voor de gevangenen, maar om eerbiediging van het asylrecht en de toepassing van de nieuwe wet op de uit levering. Intusschen verluidt dat de drie Argentijnen van het depot der prefectuur naar het spe- ciale hospitaal van Fresnes zullen worden overgebracht om daar kunstmatig te worden gevoerd. TYPHUS-EPIDEMIE IN BRITSCH-SOEDAN. Een vreeselijke typhus-epidemie, die naar verluidt minstens 600.030 slachtoffers heeft gemaakt, trekt langzaam van west naar cost door het Afrikaansche continent, dood en verderf zaaiend over een uitgestrektheid van 5000 kilometer. De plaag heeft zich ver- toond in Britsch-Afrika. het Nige'-gebied en de streek van het Tsjaad-meer. Zij deed zich het eerst voor in 1921, te Wadai. Het juiste cijfer van het aantal slachtoffers is niet bekend^maar in Borni zijn 50.000 menschen aan de ziekte gestorven, en te Kalo (Nigeria) moet het aantal dooden nog groo ter zijn De typhus heeft reeds Darfoer in den Engelseh-Egyptischen Soedan bereikt en teistert thans de districten Zalingei, Nyala en Kebkebia. De districtscommissaris van Za lingei meldt 10.0C0 dooden op een bevolking van 45.000 zielen. Ook in den Midden-Soedan woedt de epi- demie. DE UITSLUrnNG IN DE SILEZISCHE TEXTIELINDUSTRI EBEGONNEN. De eenigen tijd geleden aangelcoadigde uit- sluiting in de Silezische textielindustrie is te Gorlitz begonnen. eD textielfabrikanten al- daar hebben hun geheele personeel op straat gezet. In het district Seidenberg begint de uitstuiting op 18 dezer, te Reichenbach op 19 en in het district Grunberg op 26 Februari. TRAMOVERVAL IN OPPER-SILEZIe. Tusschen Myslowitz en Schoppinitz is een tram door vijf gemaskerde, met revolvers ge- wapende bandieten, aangehouden. Alle passa- gers werden uitgeplunderd. De bandieten verdwenen met den'buit ten bedrage van een paar honderd zloty en met" mcdeneming van de schakelkruk. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche rijkskabinet heeft na een breedvoerige bespreking het wetsontwerp tot wijziging der verordening op den werk tijd aangenomen. Een voorstel der Britsch-Indische regee ring om tusschenbeide te komen in de werk- staking van havenarbeiders te Colombo is door alle partijen aanvaard. De arbeid zal waarschijnlijk morgen worden hervat. Er is een voorstel bij het Canadeesche parlement aanhangig om in het vervolg de feenaming „Dominion Canada" te vervan- gen door „Koninkrijik Canada". De sneltrein van Cambridge naar Lon den botste bij een spoorwegovergang op een zwaarbeladen vrachtauto. De locomotief liep uit het spoor. Onder de passagiers en het personeel van den sneltrein zijn geen slacht offers, doch de bestuurder van de vrachtauto werd gedood. Naar gemeld wordt hebben te New- York groote protestvergaderingen tegen de nieuwe Amerikaansche immigratie-wet plaats gehad, waaraan vooral door Duitschers en Scandinaviers werd deelgenomen. Een telegram uit Bogota (Columbie) spreekt van een grooten brand in een petro- leum-onderneming in de zakenwijk van Girar- dot. Er zou voor een millioen dollar schade zijn aangerieht. Naar een bericht uit Leipzig meldt, is de arbitrale uitspraak door de metaalarbei.-? decs verworpen met ongeveer 17.000 tegen 3000 stemmen. In Polen zijn ongeveer zes millioen per sonen, die niet kunnen kzen of schrijven, d. i. ongeveer een op elke vier inwoners. In het oosten des lands is het analphabetisme het ergst. Te Cairo heeft een boef op klaarlichten dag ingebrc-ken in een juwelierswinkel, den kcopman en zijn zoon daarbij doodend. Bui ten komende liep hij in de armen van een de tective. Er ontstend een gevec'ht tusschen de twee met het gevolg, dat beiden werden ge dood. Als zeldzaamheid wordt gemeld, dat het te Jeruzalem zoo zwaar gesneeuwd heeft, dat de berg Tsion, de berg Scopus, de Olijfberg en alle.heuvelreeksen rondom de stad met een wit sneeuwkleed bedekt zijn. Te Londen en in de 105 groote steden van Engeland zijn de vorige week 759 per sonen overleden aan influenza, tegen 818 in de daaraan voorafgaande week. In den Pruisischen landdag diende afg. Sobottka (comm.) een voorstel in om den werktijd in de mijnen tot zeven uur en dien boven den grond tot acht uur te verminde- ren. De diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Turkije zullen wor den hervat. Het vooiiocpig Fransch-Duitsche han- delsverdrag is gister tot 31 Mei verlengd', on der voorbehoud, dat Fraokrijk tot 31 Maart het recht van opzegging heeft, indien voor- dien geen accoord aangaande den invoer van wiinen is bereikt. GESLAAGD. Vcor het gisteren in het St. Jozefsgezellen- gebouw gehouden examen machineschrijven vanv/ege de Vereeniging van Leeraren Steno- grafie en Machineschrijven slaagden de hee- ren: A. van Giezen, H. J. J. Bak, H. J. Ver- meulen, N. C. Bijl alien te Alkmaar en A. Nuijens te Limmen. Allen opgeleid door den heer D. J. Woldendorp. TEGEN DE LANTAARN. Gistermiddag moest de lantaarnpaal met booglamp, staande op de Kennemersingel, nabij de Kneppelbrug het ontgelden. Om circa half twee kwam de verhuisauto H 15449 van de firma H. A. Stam te Rotter dam met een matig gangetje deze singe! af- rijden. toen de diauffeur, wien blijkbaar de ijzeren mast cntging, tegen de lantaarn op- tufte, tengevolge waarvan de groote boog lamp in gruizelementen naar beneden kwam. De chauffeur reed door. ONGEVAL. Gistermiddag om ongeveer haff vier reed door de Huigbrouwerstraat een luxe auto in de richting van de Laat, toen plotseling op den hcek van beide straten, waar de bestra- tkig opgebroken is, e-en ongeveer 15-jarig meisje per rijwiel arm kwam rijdcn. Het kind, dat zich plotseling voor den auto geplaatst zag, was zoo onthutst, diat het ijlings van' de fiets sprong en zich snel ver- wijderde. Het rijwiel werd door den auto overreden en zeer beschadigd, door mej. Venneker in haar huis gebracht. Den chauffeur trof, wijl hij voldoende sig- naail liad gegeven, geen schuld. baai" willen steilen. i DE R. K. VOLKSPARTIJ EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. In de op Woensdag gehouden bestuursver- gadering van de afdeeling Alkmaar e. o. van de R. K. Volkspartij is besloten, mits goed- keuring van de ledenvergadering wordt ver- kregen, met d'e a.s. gemeenteraadsverkiezing met een lijst van 6 personen uit te komen. VOOR EEN PAARDENSTAL. Wij ontvingen voor een paardenstal op het woonwagenpark 1 van mej. A. H. B. en 1 van mej. W. T., beiden te Alkmaar, welke bijdragen wij aan de penningmeesteresse d'er plaatselijke afdeeling van „Dierenbescher- ming" zullen overdragen. Wellicht zijn er nog meer goede geefsters of gtvers, die hiervoor een bijdrage beschik- NOORDER BANK, ALKMAAR. In de heden gehouden jaarlijksche Alge- meene Vergadering van Aandee'.houders wer den balans en winst- verliesrekening goed- gekeurd en het dividend bepaald op 9 pCt. (div. No. 30). De heer M. Grcot Jz. werd als commissaris herkozen. Wij ontvingen heden een zeer uitvoerigc bijlage (No. 14) inzake de voorziening in de ziekenhuisbe'hoefte te Allonaar. De ziekenhuiscomimissie geeft daarin aan hoe B. en W. in de huidige omstandigheden de beste oplossing voor de bestaande zieken- huisplannen kunnen vinden. Wij laten hier allereerst die conclusie vo'- gen: Onze Commissie. zoo wordt geconcludeerd, heeft zich in dit advies ten doel gesteld, aan te geven, langs welken weg Uw College in verband met het door Gedeputeerde Staten ingenomen stand'punt voor net brandende zie- kenhuisvraagstuk in deze gemeente de beste oplossing zou kunnen vinden. In hoofdstuk I hebben wij tegenover het betoog van den Inspecteur der Volksgezond- heid Dr. Doyer, aan de hand waarvan Gede- puteerden hun standpunt hebben geformu- leerd, trachten aan te toonen, dat het belang van een behoorlijke ziekenhuisverzorging in Alkmaar als specialisten-centrum en voor haar naaste omgeving niet gebaat kan zijn bij den bouw van een inrichting, welke niet meer dan een verplegingshuis kan worden ge- noemd, als hoedanig onze Commissie een me de door den Inspecteur aanbevolen kleiner plan van nieuwbouw als plan C is, wenscht te kwalificeeren. Dit plan zou nimrner die ex- pansie-mogelijkheid in zich kunnen sluiten, welke het Cadettenschoolcomplex onder zoo gunstige voorwaarden biedt en die blijkens onze uiteenzettingen vervat in hoofdstuk I, voor de ontwikkeling der ziekenhuisverple- ging in dit district een noodzakelijke ver- eischte is. Onze Commissie heeft immers aan- getoond, dat, waar men geredhtigd is, te re- kenen op een voortgezette toenaifie van 2000 veroleegdagen per jaar, een opzet van 110 bedden reeds 7 jaar na de stichting doorloo- pend het geheele jaar vol bezet en dus veel te klein zou zijn Ditzelfde zou het geval zijn bij een opzet van 96 bedden, ook wanneer men zijn verwaohtingen omtrent de toename van het aantal verpleegdagen niet hooger zou steilen dan 1500 pa* iaar. Onder deze omstandigheden zal het Uw College duideiijk zijn, dat onze Commissi' geneigd zou wezen, Uw College te adviseeren Gedeputeerde Staten te berichten, dat de ge meente de uitvoering der bouwplannen in hur aanvankelijken omvang zou willen handha- ven. Aangezien echter het provineiaal subsi- die van dien opzet een integreerend deel uit maakt en de kans op verleeriing daarvan onze Commissie gering, om niet te zeggen uitge- sioten, lijlct, hebloen wij gemeend, dat het be- ter is, dat Uw College de ziekenhuisplannen allereerst opnieuw in den Raad ter sprake brengt aan de hand van de gegevens, die wij U in hoofdstuk II verstrekten. De plannen. die in dat hoofdstuk zijn verwerkt (met name de plannen A en C), zijn zoo ongezet, dat zij zonder het bedoelde subsidie van de Provinrie te exploiteeren zijn. Voorts is uit deze gege vens gebleken, dat het exploitatietekort bij beide plannen (A en C) de gemeentekas in ongeveer gelijke mate zal bezwaren, terwijl dit in vergelijking met het tekort op het be staande Stadsziekenbuis, eveneens in gelijke. misschien zelfs in mindere mate het geval is. De financieele resultaten op zich zelve spre- ken zich derlhalve niet uit voor een bepaal- den voorkeur voor een der beide plannen. Wanneer men zich echter afvraagt, $p welke wijze de financieele offers in het belang van een behoorlijke ziekenhuisverzorging het meest wel besteed zou kunnen worden ge- acht, dan aarzelt een groote meerderheid van onze' Commissie niet (er terloops nog even op wijzende, dat in de stich'tingskosten van het kleine plan voor nieuwbouw, plan C, niet be- grepen is de bouw van een behoorlijk geouti- leerde zenuwinrichting als welke in het plan Cadettenschool (plan A) voorkomt). Uw Col lege te adviseeren, den Raad voor te steilen, zich voor de uitvoering van het bezuinigd pjan-Cadettenschopl (plan A) uit te spreken ALEMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1