Alkmaarsche Courant Honderd negen en twintigsti Jaargang, Vrij dag IS Februari. Mondaine Krabbols van da Riviera. Buiienland [e 1927 No. 41 jschillende fees ten daarna steeds grootscher vorm gaan aannemen, welks hoogtepunt wel bereikt was, toea de oorlog uitbrakHeeft sindsdien de geest, welke thans de wereld be- heerscht, niet genoeg ruimte nieer gel a ten voor fantasie en om den geest te ontwikkelen? Is ook hier niet gebleken dat menschen, wier aandachit van iedere minuut tot iedere minuut erop gericht moet zijn om voor hun bedrijf den, noodig voor de dolle fantasieen van een die luchtigheid van geest kunnen terugvin- den, oodig voor de dolle fantisieen van een Camavalsviering? Toont zich hier niet al eenigszins, waarom de Amerikan-en hier DIENSTPLICHT. Btkendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis dat omtrent de aanvrage I droge nudntere rekenmachines lijken, omdat om vrijstelling van den dienstplicht wegens weliswaar beste handelslui zijn, maar on- kostwinnerschap betreffende den hieronder herroepelijk daarin een deel van hun geestes genoemden persoon de volgende uitspraak is soepelheid1 hebben laten zitten, dat hen voor geschied: D. PRINS, lichting 1927, voor een ]aar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan binnen hen da gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- v sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Komn gin te richten, moet met redenen zijn oin- kleed en worden ingediend bij den Burge- de toch regenereerende zijde van expansieve vroolijkheid, hoeveel stijl daarin ook aanwe- zig kan zijn, ongevoelig of minstens ineapa- bel maakt! Men kan z'n leven uitne mend systematisch of geconcentreerd verstan- delijk organiseeren, onherroepelijk gaat er dan de „jus" van verloren! En Carnaval is een dier gelegenheden, waarbij men be- speuren kan, dat die „jus" een heel leven van droge noodzakelijkheid in waarde overtref- fen kan! "Ziedaar wat men ,,1'eloge de la Folie" zou kunnen noemen! Wat wel uit Nice stamt, is de schepping van Prins Carnaval in z'n verschillende ge- daanten. Een -zekere Saetone heeft uitge- dacht, eenige dagen tijdens Carnaval het be- meester, ter secretarie dezer gemeente afdee- stuur over Ve drag-en aan een groteske Majes- ling Militaire Zaken, die voor de doorzen- j teit) die het recht zou hebben, door ziin per iling zorgt. I soon een aanfluiting te vormen op alles wat t Alkmaar, 17 Febr. 1927. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Door Tom Schilperoort. II. Carnaval nadert! Carnaval nadertDe geestelijke box- kesprong, dien we ieder jaar maken en dien steeds ieder, die voelt voor wat humor en er zoo in het jaar aan waardige gemeentebe- stuui-spolitiek gebeurde. Dat idee heef zich natuurlijk uitgestrekt over alles. In de eerste jaren na den oorlog van '70 was Prins Car naval vaak een politiekeling, waarvan de ca- ricatuur echter van grootensdeel localen aard bleef. Daarna nam men z'n motief, waar he' te vinden was. In '89 diende Gordon-Bennet, die met z'n jacht in de haven van Nice lag, voor Prins Carnaval. Een jaar later deed de Prins op een reusachtigen benzine-driewieler z'n intrede In '89 bereed hij voor het Hoe het zij, de Carnavalstijd za! z'n jaar- lijksche voordeelen wel weer opleveren. De hotels staan open, de vreemdelmgen vloeien toe. Het spel kan beginnen! jolijt bevallen blijft, al is er op den letw t gerst au|omobiel, een jaar later stelde hij herhalingen vervallenden opzet wel eens wat Gar antua voor met een beroemde Piemon aan fe merken, en al missen- we de wonder ham die zooals men weet hier uit scheppingen, welke een dental 12"n ?eRx eii buurt ig Murger met z'n yie de Boheme vaak deze wereldbekende feestehjkheid sier- ^^Want, Carnaval heeft een geschiedenis, en eene, welke met schoone en weelderige tii den, waarin kunst en vrouwenliefde nog in d wereld. sterker op den voorgrond traden dan thans nauw verwant is. Zoo langzamerhand is het Carnaval te Nice wel het sterkst in stand gebleven, niet het minst doordat hier, ook alweer helaas, deze traditie vreemdelm gen trok en daardaar beneficien verschafte aan duizenden, waardoor ook hier het argu ment, dat het in stand hield, niet geheel zui- ver was. Maar desniettegenstaande kunnen we blij zijn, dat het is blijven bestaan En nu we leven in een tijd, waarin duidehjker dan ooit het verkeerde van het pure mate- rialistische drijven begint te worden ingezien en de stemmen krachtiger worden aan deze Kust, die waarschuwen tegen een niets-ont ziende exploitatie van de voordeelen dezer streek en die van hare bezoekers, is er kans, dat ook in de Carnavalsfeesten nieuw leven gegoten wordt, vandaag of morgen; al kan er ook van gezegd worden, dat voor wie de vroolijkheid bemint en geest bezit, de Carna valsdagen toch steeds een bron van waarlijl. dolle pret vormen, al vormt dan ook de open- bare stoet niet meer als vroeger van de fees- ten het alks-overheerschende middelpunt Daarom laten we instemmen „Leve't Car- naval" en overgaan tot de orde van den 'lag Al is het dan ook geen Carnaval meer, gelijk het in Venetie placnt te wezen in de 17e eeuw, en zelfs in de 19e, en al missen we hie* de slanke Venetiaanschen, met hun kleine driehoeksteekjes en hun kanten „bafit- te", die wel de geraffineerdste en fijnste mas kers" vormden, die we kennen, toch bevat het Nische Carnaval genoeg elem-enten vcor niet- te-vei'geten ervaringen, voor avonluren, afge- speeld onder den zilveren maanglans, aan de fluweelen Baie des Anges, of dienomtrent, om er de ervaring niet eens van op te doen Zoowel op straat, als binnen de vier muren van Casino's en hotelzaken, zal de Noorder ling zich wel voelen in een Zuidelijke warmte van levensvreugd-e, die hem daarna de reis naar z'n vaderland wellicht wel eens zwaar kon doen vallenEn hem, sterker dan wellicht dienstig is voor z'n innerlijke rust der eerste dagen daaraanvolgend, nog den geest zal vullen met een kleuren- en lij- nenspel, en een herinn-ering van amoureuse perikelen, welke hij'ternauwernood ontsnapt is. of niet ontsnapt! Vcor wie wil, zal er ook stellig nog we1 iets terug te vinden zijn, onder de vele dui zenden gemaskerden en feestelingen, van de oude tradities van galanterie en hoffelijkheid, van onbezonken feestroezigheid en van de toch nooit grove losheid, welke eens de fees- ten te Florence kenmerkte, waar de groother- togen van Toscane feesten te geven listen, zooals we ze nu niet meer kennen! Waar op het souper op Mardi-Gras bij den Groother- tog de tafel in een weelde van rose-camelia's herschapen was, welke wel het schoonste parement vormen voor een mooien vrouwen- schouder Waar voor ieaeren gast het servies voorzien was van de wapens van Tos cane in email, en 44 bekers van verguld-zil- ver door Celline geciseleerd met een groote gouden van Palaiolo, omringd waren door jardinieres, tafelstukken van Finiguearra! Beroemd waren de twee immense schalen van Cellini: Orpheus, de dieren bekorend en „De schaking van Proserpine"Op straat waren de staarten der paarden en hunne ma- nen zelfs versierd. Alles rijdt in groot or naa-t uit, geleid door bedienden in fantasti- sche livrei Dat men echter ook in dien tjjd al op goed fatsoen gesteld bleef, bewijst wel, dat bij de Veglione's te Rome in de 18e eeuw, eenigszins gewaagde danspassen op de publieke bals met 5 sous boete werden be- straft en dat een oude prelaat aangewezen was, om de overtredingen te constateerc-n De danseressen van de theaters, die onder de Saint-Siege ressorteerden, droegen hard- groene kleedingst^cjes onder hare ballet- rokjes„Dat was", had Paus Pius IX gezegd, „om den ouden prelaat niet te veel aanstoot te geven!" verhaalt de geschiede nis. Na zeventig echter is er in Italie een gc- duchte vei'andering gekomen in de Carnavals- vieringen En onze nuchtere eeuw heeft dat niet verbeterd. Toch zijn in Nice de ver- volgde dezen op! En in 1902 vloog Prins Carnaval op een.... Zeppelin binnen!.. Ook aan den invloed van Bamum en Bailey ontkwam Nice niet, doordat in 1903 de stoet Barnum's circus voorstelde Dat ook Jacques I, Keizer van de Sahara, niet ont- snapte aan de eer, in Nice als Prins Carna val binnen te komen, bleek in 1904. En ken- schetsend voor de ontwikkeling van het vTeemdelingenverkeer was, dat een jaar later Prins Carnaval in den vorm van 'n Ame- rikaanschen „bussinessman" verscheen. In 1908 na de Agadir-affaire was de vorst voorgesteld als „le dieu Mars-en-cage", als een gelukkig bijtijds opgesloten oorlogs- god. Natuurlijk vloog hij in 19-09 op een vliegtuig. De'„jupe-culotte" in 1911 deed dit- maal Prinses Carnaval de eerste plaats in nemen, a-chter wier rug de Prins met de „Joconde". de vlucht nam! Die weer eer. jaar later teruggebracht wera in den stoet! Ik vergat nog te zeggen, dat in 1901 Sequah ook zijn beurt gehad heeft, en met 4 paarden als hoofdfiguur optrad Het zou te ver voeren, de stellig interes- sante details van al deze vieringen stuk voor stuk gaan opneemen en ontleden. Ze bieden een scfaat van details voor de locale geschie denis, zoowel als voor de op den voorgrond tredends gebeurtenissen van den dag, welke §tellig van belang kunnen zijn later uit his torisch oogpunt, als zedenschildering var een tijd, waarvan we door den grooten oor log, als door een afgrond geschei-den zijn. En die bijna een.ander tij-dperk lijkt. Nu staan de feesten weer voor de deur Den tienden van de Februari-maand kornt Prins Carnaval z'n goede stad Nice binnen Dat is vrc-eg van het jaar, maar er is ook een ommegang meer; welke zullen plaats heb ben den dertienden Fdbruari, den 20en en den 27en, terwijl d-en eersten Maarf pas het laatste C'orso carnavalesque plaats hebben zal, waarbij. Carnaval in effigie v?rbrand wordt. Daartussch-en-in is er den 17en Fe bruari Ba-1 populaire op de place Massena, met illuminatie's en maskerade heefc op den 24en Februari op de Promenade des Anglais de eerste Bataill-e des Fleurs plaats en wordt er een tweed-e Bal populaire op de Place Massena den 28en Februari gehouden. Daarna met, een tweede B&taille des Fleuri den vijfden Maart, zijn de feesten, tot den Carnavalstijd beboorend, afgeloopen. Pas den 24en Maart is er weer een derde Batailk des FleursIn d-e Opera hebben de veg lione's den 24en Februari plaats, welke „Les Joujoux" getiteld is, cn dus d-e deelnemers als stukken speelgo-ed dienen verkleed te zijn De tweede heeft in het Casino Municipal plaats en client in 't teeken van de rose geranium met blauwe myosotis gegarneerd te staan. De derde veglicne heeft weer in de Opera plaats, met als slot een vierde, een Redoute-Blanche weer in h-et Casino Municipal, op de place Massena, op 24 Maart. Ook in Cannes hebben ongeveer te-rzelfder tijd gelijksoortige feesten plaats, maar kor ter van duur. Carnaval komt daai pas den 20en Februari. Zooals men weet, valt Mardi Gras op 1 Maart. Daarnevens wemelt het van andere fees- ten: z-eil-, roei- en andere vvedstrij-den, tennis- tournooien paardenrenn-en, autofflobielren- nen, concours d'Elegance, en wat die$ meer zij tot eind April toe en langs de ge heele kust van Men ton tot Hyeres Met publi-ek is ondertusschen aanwezig ge- raaktAl is het geen overvol iaar, zoo als verleden jaar, hoewel toen het weer vee! ongunstiger was, er is toch schot gekomen ;n den toevloed van vreemdelingen; dat men echter water in z'n wijn gedaan heeft blijlct wel uit d-e groote ploo-ibaarheid der hoteldi- recties. al moet men zich over de prijzen nog geen illusies maken, want in vergelijking met de laatste jaren, is het momenteel hier vrij duur. Wat te danken is aan de plotsel-inge stijging van den frank, en de nastijging van de prijzen, ingevolge de vroegere daling. Bij welk laatste argument nog als oorzaak g-e noemd wordt het voor het seizoen gesloten. confracten-nadeel op een basis van een lage- ren frank, dwh nu natuurlijk evenzoo goed geldtend. Ook de enorme belastingdruk, die voor de hotels in dit jaar anderhalf, soms bij na tweemaal zoo zwaar is, dan de vorige ja ren, draagt bij tot de hoogere hotelprijzen. MR. S. VAN HOUTEN 90 JAAR. Oud-minister mr. S. van Houten heeft, zooals wij gisteren reeds in het kort in onze telegra-mmenrubriek gemeld hebben, gister onder zeer talrijlke blijken van belangstelling in Den Haag zijn 90sten verjaardag gevierd. Het huldigingscolnite, onder voorzitter- schap van mr. H. Smeenge, boob den 90-ja- rige gistermiddag 3 uur in het gebouW van de Maatschappij voor Hypothecair Crediet 'n gedenik-penmng in drie uitvoeringen (n.l. goud, zilver en brons) aan, welke penning aan de voorzijde den door Toon Dupuis ge- boets-eerden beeldenaar van den jubilaris draagt met het randschrift: „Mr. S. van Houten AET XC" -en aan de keerzijde de af- beelding van het raadhuis te Groningen (mr. Van Houten's geboortestad) met het om- schrift: „Curia prima fuit inveni quae publi- ca cura" (Het raadhuis, waar hij als jonge man zijn politieke loonbaan begon), welke afbeelding is gemodelleerd door Jac. J. van Goor te Utrecht. Deze penning, welke 60 m.m. in doorsnede meet, was gevat in een etui van Marokkijn Ieder, gemerfct met den naam van den begif- tigde. De penning ging vergezeld van een al bum, vermeldende de meer dan 500 namen van hen, die met de huldiging instemming betuigden, waaronder vo-orkomen de hand- teekmingen van de Koningin-Moeder en van Prins Hen-drik. Het album is gebon-den in blauw marok kijn Ieder, het draagt aan de voorzijde een afdruk van den penning en den naam van mr. Van Houten en het is inwendig calligra- fisch versierd. Zoo bevat het schutblad de jaartallea 1837—1927, de wapens van Den Haag, Nederland en Groningen, afbeeldin- gen van het Binnenhof, waar mr. Van Hou ten vele jaren de Kamerzittingen als lid bij- woonde, van het Vredespaleis, a-ls hcrinnc- ring, dat hij den grondslag legde voor de gedachte van een Volkenbo-nd en van het stadhuis te Groningen, waar hij zijn lcSop- baan begon. Verder komen op deze bladzijae een itnderkopje met beschermende hand en een fragment van een stembiljet voor, als sy-mbolen van de kinderwetten en do vroegere kieswet, waarvan mr. Van Houten de geeste lijke vader is. Op hetzelfdte schutblad is de volgende oor- konde vermeld: „Aan mr. Samuel van Houten, oud-lid van den Raad en wethouder van Groningen, oud- lid van de Tweede en Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal en oud-minister, den schepper en vurig voorvechter voor een sociale poli- tiek, gericht op het geordend samenleven van a-lle standen, den baanbreker voor de gedachte van een Bond van Volkeren, den schrijver van onderscheidene werken op staatkundig en philosophisch gebied, boden de vrienden en vereerders, wier namen hier- achter volgen, op zijn negentigsten verjaar dag een gedenk-penning aan, vergezeld van d'i't album". De calligrafeering van het album werd verzorgd door den teekenaar Van den Booga-erd. Namens de Koningin-Moeder ontving de 90-jarige een brief van haar particulier se- sretaris, baron Van Heemstra, waarin H. M. de lange reeks van jaren gedenkt ,gedureade we'ke ook zij getuige was van mr. Van Hou ten's zoo werkzame leven en waarin zij ver- klaart, dat ook haar gedachten met waardee- ring gaan naar de jaren van diens minister- schap tijdens haar regentschap. Zeer vele schriftelijke en telegrafische ge- lukw-enschen en verscheidene bloemstukken werden in den loop van den ochtend ten hui- ze van den grijzen staatsman ontvangen. O.m. waren er brieven van rector-magnificus en secretaris van de Groningsche universi- teit, namens den Academisehen Senaat en van de rechtsgeleerde facuiteit der universi- teit te Leiden. Ter recepti-e gistermiddag heeft de kamer- heer-ceremoniemeester van de Koningin, ba ron Van Hardenbroek van Lockhorst, Harer Majesteit's ^elukwenschen overgebracht aan den 90-jarige. D-e Prins kwam mr. Van Houten gister middag persoonlijk geluk wensch-en., Namens een aantal vrienden en vereerders -heeft jhr. mr. C. H. J. Van Haeften het le- vensgroote portret van den jubilaris, welk portret in olieverf is geschilderd door Dirk Schafer, den jarige aangeboden. zooveel mogelijk stuurboord. De Rio de Ja neiro gaf daarop drie stooten, daarmede te kennen gevende, dat de boot achteruit ging slaan. Het was evenwel al te laat. Met groote kracht liepen de schepen op elkaar in. Er weerklonk een luiden knal, dan een gerommel als van een zwaren don-derslag, gevolgd door een onheilspellend gekraak. De vonken sloe- gen van het over elkaar wrijvende ijzer. De Rio de Janeiro stootte met kracht in het achterschip van de Fianona, aan bakboords- zijde, ter boogte van de machinekamer, wel ke in het achterschip is ondergebracht. Drie dekhutten werden totaal versplinterd. Het sloependek is geheel ontzet en er ontstond een gat van ten minste tien meter middellijn, waardoor het v/ater met kracht naar binnen stroomde. Het schip maakt water in de ma chinekamer en in ruim IV. Het d-reef op den ebstroom af, botste tegen een paar tanklich- ters, welke bij het terrein van de Matex la- gen, en welke lichters licht werden bescha- digd, en liep ten slotte buiten den vaargeul onder den Noordwal aan den grond. Het scheelde maar weinig of de Fianona was te gen een groot tankschip opgeloopen, dat ook bij de Matex. Op slechfe een meter afstand van dit zeeschip bleef de Fianona aan den grond zitten. 1 Dadelijk na de aanvaring heeft de marco- nist van het Italiaansche stoomschip het S. O. S.-sein gegeven. Toen ik aan boord kwam, stond de geheele equipage al met hun spullen klaar om van boord te gaan. Later bleek, da: men rustig aan boord kon blijven. Persoonlijke ongelukken zijn er bij deze aanvaring, zoover mij bekend is, niei ge- beurd. De Rio de Janeiro is na de aanvaring doorgestoomd. Tot zoover het verhaa! van kapitein Paauw. De Rio de Janeiro is, zooals gemeld, opge- stoomd naar Rotterdam, waar het schip lig- plaats heeft genomen aan paal 6. De voor- steven heeft belangrijke averij opgeloopen. Deze steven is over een hoogte van ten minste zes meter geheel omgekruld. Ter hoogte van de waterlijn is een gat, waardoor het water in den voorpiek is gestroomd. Vele platen van den steven hangt er aan flarden bij. De Fianona, een dubbelschroefvrachtschip, van de Soc. Anon. Co-operatieva fra Lavera- tois del Mare Garibaldi te Genua, werd in 1914 gebouwd, meet 6240 ton, en was met een lading kolen op weg naar Livorno. De Rio de Janeiro, een 5261 tons vrachtsehip, van de Hamburg Siidamerikanische Dampf- schiff-Gesellschaft te Hamburg, kwam met een lading graan van Buenos-Ayres. Reijden, gemeente-arts, leider der Quaraa- taine-im'ichting Zeeburg. Gisteravond is in het Koloniaal lnstituul te A'dam 'n gala-soiree van't Nederlandsch Indonesisch Verbond van Jongerenorganisa ties gehouden. Deze soiree was bedoeld ah introductie van dit verbond te Amsterdam. De belangstelling was zeer groot. AANVARING OP DE MA AS. Wcensdagavond kwart over zevenen zijn het binnenkomende Duitsche stoomschip Rio de Janeiro en het uitgaande Italiaansche stoomschip Fianona ter hoogte van de Vonde- lingenplaat bij Pernis met elkaar in aanva ring gekomen. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Het Duitsche stoomschip kon evenwel de r-eis naar Rotterdam voortzetten, het Italiaansche maakte veel water en is bij de petro-leumopslagplaatsen van dte naamloo- ze vennootschap Matex bij Vlaardingen aan den grond geloopen. Kapitein F. Paauw, van De Wit's ber- gingsbedrijf alhier, die met zijn pompboot, de Everdina, in de onmiddellijke nabijheid lag 'en dadelijk ter assistentie is uitgetrokken, heeft ons het volgende verteld: Om kwart vcor zeven was het zicht nog vrij goed. Weliswaar was het al wat heili-g, maar men ken nog goed van wal tot wal zien. De Rio de Janeiro, welke op kwam varen, droeg drie roode lichten, ten teeken, dat het schip meer dan 32 voet diepgang had en den vaargeul moest houden. Ook de Fianona, die recht voor het tij er stond een stevige eb afkwam varen, voer dit sein. De Fianoma gaf eerst een stoot, ten teeken, dat deze boot de Noordwal wilde houden; de Rio de Janeiro antwoordde met twee stooten, hetgeen beteekent, dat het schip naar bak boord zou uitwijken, dus eveneens naar den Noordwal zou koersen. De Fianona gaf weer een stoot en van de Rio de Janeiro klonken opnieuw twee stooten. Op dat oogenblik, zoo zeide kapitein Paauw, dacht ik al, dat dit niet goed zou afloopen, want de schepen wa ren elkaar inmiddels al dicht genaderd, en ik geloofd-e niet, dat de'een den an-der nog tijdig voor langs zou kunnen komen. De Fianona gaf voor den derden keer een stoot en hield L. PENNING. Woensdagavond is te Utrecht een vergade- ring gehouden van vrienden van den overle- den schrijver L. Penning, teneinde te komen tot huldiging van zijn nagedachtenis. De be- doeling is, op zijn graf een eenvoudig ge- denkteeken te plaatsen en vervolgens een be- drag bijeen te brengen, dat kan worden be- stemd naar inzichten van de familie van den overledene. Van de benoemde commissie is de heer A. L. L. van ITulsen secretaris-penning- meester. HET SPOORWEOGNGEVAL BIJ SCHENKENSCHANS. Men meldt aan de N. Rott. Crt, dat bij het onderzoek door deskundigen van de door de marechaussee in beslag genomen as van den bij Schenkenschans ontspoorden wagon is uitgemaakt, dat deze as een oude breuk ver- toonde. EEN AUTO TE WATER. Op den Loosduinschenweg in Den Haag is gisternacht, omstreeks half een, een ernstig ongeluk gebeurd. E>e heer en mevrouw v. d. M., wonende te Monster, waren gisteravond in Scheveningen geweest en zouden omstreeks middernacht per auto naar hun woonplaats terugkeeren. De 21-jarige G. v. d. M., uit 's-Graven- zande, hcauffeerde. Zij reden de Beeklaan af en wilden toen verder den Loosduinschenweg volgen. Door den sterken mist kon de chauffeur echter wei nig oderscheiden. Daar kwam bij, dat hij on- bekend was met den plaatseiijken toes tend. In de onmiddellijke nabijheid van den Loosduinschenweg minderde de chauffeur zijn vaart. Hij zag er, naar de inzittenden verklaarden, heel flauw lantaarns branden en memde, dat hij in dezelfde richting door kon rijden. Men mcent, dat hij de lantaarns, welke op De la Reykade staan, gezien heeft en niet heeft geweten, dat het water van de Loos- duinsche Vaart er tussohen was. De auto reed in het water. Het duurdc eenigen tijd, voordht de g-eneeslcund-ige dienst en de politie gewaarschuwd waren. Met den kraanwagen werd de auto op het droge ge- bracht. Het gelukte vrij spoedig, den heer en me vrouw J. v. d. M. uit den auto te halen. Geen van beiden had eenig letsel gekregen. Zij wer den gered door twee voorbijgangers, die in het water gesprongen waren. Om van den schrik te bekomcn, werden zij naar den cen tra-Ion post overgebracht. Men moest de achterruit intrappen om den chauffeur uit den auto te halen. Het bleek teen echter, dat de levensgeesten bij hem reeds geweken waren. Het lijk is naar het politiebureau aan de Archimedesstraat vervcerd. De auto werd naar het hcofdbureau van politie overge bracht. KORTE BERICHTEN. Te Oudega (Smallingerland), is afge- brand de boerderij van den heer Joh. de Jong, waarbij een paard, een kalf, zeven varkens en een aantal kippen en konijnen in de vlammen zijn omgekomen. De Vereeniging van Nederlandsche stcomvaartlijnen in de groote vaart, waar van leden zijn de Stoomvaartmaatschappij Nederland, de Konihklijke Nederlandsche Stoombooimaatschappij, de HollandAmeri- ka Lijn, de Koninklijkt- Hollandsche Lloyd en tie Stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd, heeft eon adres aan de Eerste Kamer gezond^n tegen het Ned.-Belgisch verdrag. De rijksmiddelen hebben in Januari 46.772.300 opgebracht, of f 3 667,000 meer dan verleden jaar De vermogensbelas- ting droeg daar 835 600 en de successiebe- lasting 638,600 toe bij. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot geneesheer-directeur van het Tesselschade-ziekenhuis den heer G. van dex KORTE BERICHTEN. De Britsche kolenproductie is de vorige week opnieuw gesfegen; de gedolven hoeveel- heid was de grootste sedert de stopzetting. Zij bedroeg 5,267.000 ton. Het aantal loon- trekkenden in de Brjtsche mijnen bedraagt thans meer dan een millioen. In de mijnen van St. Eloy (Frankrijk) is een mijnkooi, waarin zich zeventicn arbei- ders bevonden, naar beneden gestort. Twee arbeidesr werden gedood en de overigen ern stig gev/ond. Met het verdwiinen van den mist voor Dover konden Wocnsdag weer de gewone Kanaldiensten worden hervat na vijf dagen van de ergste mistervaringen, die de beman- ning ooit heeft medegemaakt Het communistische Fransehe Kamerlid Vaillatit-Couturier, dat na den mislukten aanslag op Mussolini in Bologna, deze daad had verheerlijkt in een artikel in „Humani- te", is tot drie maanden hechtenis cn 200 200 francs boete veroordeeld, tezamen met Bellanger, den gerant van het blad. Met het oog op de hernieuwd. actie voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Sovjet Rusland stelt de rcgeering een onderzoek. in bij haar aanhangers in het La- gerhuis over de stemming dienaangaande in de kiesdistricten. Vooi" het oogenblik is er geen vooruitzicht, dat de regeering haar po litie!: zal wijzigen. Naar „ITet Volk" verneemt heeft de heer Albarda, de voorzitter der soc.dern. Kamer- fractie, aan het Nobelcomite van het Noor- sche parkment in overweging gegeven het In- ternationaal Verbond van Vakvereenigingen in anmcrking te doen komen voor den Nobel- prijs, ide in 1927 zal worden toegekend. Uit Reggio di Calabria wordt gemeld, dat nabij Gerace-Marina een gezcischap brui- loftsgasten, 45 personen in totaal, op een tochtje per toerauto in een ravijn is gestort. Allen werden gewond ;vijf der gekwetsten verkeeret in levensgevaar. Frankrijk zal in het Engelsche dienst- jaar 1927/28 zes millioen pond sterling be- talen van zijn oorlogsschuld aan Engeland. De Duitsche regeering zal de tijdens de. jongste kabinetscrisis opgestelde „richtsnoe- ren" officieel publiceeren. In het nitriet-gebouw van de Zwiiser- sche explosie-stoffenfabriek te Dettihofen heeft dopr tot nu toe onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad. Een werkman werd gedood en wee andere liepen ernstige brandwonden op. De materieele schade is zeer aanziertlijk. Ivegezonsien stukken (Buiten verantwuo;deLijkheid van de Re- dadie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de -edadie er nude i.nstemt.) Alkmaar, 17 Februari 1927. Aan de Redactie van de Aikmaarshe Courant Mijnheer de Redacteur, Naar aaaleiding van een ongevraagde me- dewerking in de propaganda voor een heden- avond te houden openbare vergadering van het Alkmaarsch Vredes-Comite, waar al.- spreckster Mevr. Roland Hoist zal optreden zag ik gaarne het volgende in uw blad op- genomen. Het is een verzuim geweest eer dergelijk bericht van oprichting niet vroegei te hebben ingezonden; mogeijk toch telder wij dan een dichier-propagancust in onze ge- lederen Nu werkt hij met met maar n a a S ons en daaraan zal het ook wel te wijten zijn oat hij iets van Mevr. Roland Hoist veronder stelt wat minder aardig en in elk geval zee! voorbarig klinkt, n.l. als zou Mevr. Ro'.anc Heist Moseau-propaganda gaan maken wanneer ze wordt gevraagd voor een „Vre des-Comite" te spreken, twee zalen van in. derdaad zeer verschillenden aard. Wat nu het Alkmaarsche Vredes-Comiti betreft? Het werd opgericht in Novembe! 1926 en is samengesteid uit vertegenwoordi.- gers van verschillende jeugdbewegingen ir Aikmaar, terwijl het ook eenige leden bui- tendieii telt. Het stelt zich ten doel het voeren van Vredes-propagandanaar buiten dool het beleggen van openbare vergaderingef met sprtkers van verschillende richting, na.'r runnen door het bestudeeren van de verschillende onderwerpen met vrede en oorlog in verband staande. Ook aan deze laatste bijeenkomsten, welke op iuitiatief van de „Praktisch ldealisten-As- sociatie" werden begonnen, kunnen belang- stellenden buiten P. 1. A. en A. J. C. deelne- men. Wij zijn er van overtuigd, dat wij met het oprichten van dit comite in een groote be- hoefte voorzien. Het overdenxen van de mo- gelijkhcid waarop wereldvrede kan worden bereikt, buiten en ios van bestaande politieke partijen, is toch zeker wel een heel ernstige zaak in een tijd dat wij geen krant kunnen opnemen zonder te lezen over oorlogskansen en b e\v a pen i ngsmoge 1 ij kheden, met daar- naast een doorloopende propaganda van mili- tairistische zijde voor bijzonderen vrijwilligen landstorm en van militairistisch denkende menschen als „het Comite tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening. Met dank voor de plaatsing, Voor „Het Alkmaarsch Vredescomite", J. ZEE, secretaris M. de Redacteur. In Uw blad van gisteravond las ik bij het bericht van een aanrijding, dat den chauffeur geen schuld tre ft, daar hij voldoende signa- len had gegeven. Het komt mij voor, dat signal en geven al- leen niet voldoende is. De uiterste voorzidi- tigheid is bovendien bij het omrijden van dec hoek eener drukke straat geboden, wat bij beroepschauffeurs zeker bekend mag worden geacht. Wordt dit in acht genomen dan kun nen dergelijke ongelukken, dunks mij, niet plaats vinden. Met dank voor de plaatsing. C T* hcl •en] inpl h-' is- cvij De- lc<- ier I a, 7 'I en I de egi puj gej :n en de o) ar at ab :etl en x- ;et 3e Ul I-J L ef .J ".i d er; I ik- imv aii Kli 1 Hi i.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5