DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o. 42 Honderfl negen en fwtntlgste Jaargan# 1921 ZATERPAG De Gemeeatebegrooiing voor 1927. 19 FEBEUARI Buifenland Dit niimmer besfaat uft 3 bfadefl- Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestoagcnnftgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling pel 3 maanden voor Alkmaax /2.—fraaco door bet geheele Ri]k 2JOl AfzonderlUke en bewTjsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERf ENTIfiNt Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Qroots letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V« Boek* en Handelsdrukkerjj r/h tlERMs. C08TBR 0 COORi Voordam C9. VI. Er is dezer dagea in een der beschouwin- gen over de •gemeente-begrooting door het K.-Holl. Dagblad een buitengewoon interest sante ontdekking gedaan, die van de recht- gche raadsfracties afkomstig schijnt te zijn. Waarom zou elk bedrijf hier ter stede eea eigen directeur noodig hebben, zoolang er nog directeuren zijn die overal verstand van hebben? We kunraen de directeuren van het Grond- bedrijf, het Sportpark en het Marktwezen, die van Bouw- en Woningtoezicht en van Plantsoenen heel best op waclitgeld stellen en d'an al'les b.v. ond'er brengen onder het bedrijf van Gemeentewerken. Wei ja, we zouden nog verder kunnen gaan en het abattoir b.v. oader toezicht van den comniissaris van politie kunnen stellen. Die brengt nog al eens licht in duistere zaken en kan dus eigetilijk oak heel best de licMbedrijven er nog bij hebben en desge- wenscht ook nog wel den dienst der gemeen- te-reiniging. Op die manier kunnen we reusachtig be- zuinigen. We houden dan nog maar een of twee ambtenaren over, die een paar extra sterren meer op hun -kraag kunnen krijgen en met een dictatoriale macht bekkcd1 kunnen worden. 1 Inderdaad, welk een enorme bezuimging zai hierdoor niet verkregen worden. De hoofdambtenaren, .die men op straat zet, zullen wellicht ads dank voor deze er kenning hunner verdiensten hun wachtgeid of pensioen wel aan de gemeente cadeau wil- len geven. En aan de takken van dienst, wettker direc teuren dan overblijven, heeft men toevallig loch niets te doen en kan men er dus zonder eenig bezwaar nog wel een paar bedrijven bij nemcn. Het zou goed treffcn als d'e betrokkcn directeuren overal verstand van bleken te hebben en als ze op geen salaris-v-erhooging prijs stellen en niet voor alle bij-bedrijven weer onder-directeuren aanstellen, is er alle kans dat oj> deze wijze nog enkele duizenden op de ambtenaars-salarissen uitgespaard kunnen worden. S Als al die bedrijfsdireeteuren er uit gezet worden, maakt men meteen op radicale wijze een einde aan de afgunst onder het korps hoofdambtenaren, die in Alkmaar sterker dan elders op den voorgrond pleegt te treden. Het zou alleen te betreuren zijn wanneer de een of twee na de afslachting overblijvende directeuren uit bescheidenheid zouden weige- ren den werkkring en een goed deel van het safaris hunner collega's in de wacht te stee pen, maar een passende toespraak van enkele wethouders zou hen er wellicht van kunnen overtuigen, dat men zonder te groote beschei denheid in de wereld nog altijd de promotie kan maken. meeste Het idee heeft bij nadere beschouwing veel aantrekkelijks en nu wij er dieper over nadenken, gelooven wij wel, dat er op deze wijze nog heel wat meer te bezuinigen zai vallen. Waarom zou b.v. de burgemeester niet te- gelijkertijd secretaris kunnen zijn of omge- keerd? Dan hadden we geen secretaris of burge meester meer noodig en wat de wethouders betreft, waarom zou die van Sociale Aangele- genheden niet tegelijkertijd wethouder van de Bedrijven en die van de Financien niet tevens vvethouder van Publieke Werken kunnen wor den? Dan waren ook de heeren Leesberg en Ringers overbodig en we duirven haast niet berekenen hoeveel bezuiniging dat al weer niet voor d'e gemeentelijke schatkist zou bren gen,. Het verstand kornt wel met de jaren en zoo noodig kan er we! eens een raadscomtnissie van bijstand gevormd worden, die de taak der overgebleven wethouders natuurlijk op meer dan doeltreffende wijze zou kunnen verlich- ten. Zoo kan men in Alkmaar liefde voor het werk en toewijding aan hun arbeid door de bedrijifcdirecteuren kweeken. Opbouwen en weer afbreken het sy- steem van bewaarschool- en beroepskeuze het systeem straks ook voor de door den Raad in het leven geroepen bedrijven. Rendeerende bedrijven uit elkaar rukken, alle in den loop der mceilijkste jaren tot stand gekomen relaties weer verliezen, be drijven versnipperen onder andere waar men er absoluut vreeind tegenover staat. Straks, als de terugslag der bedrijfsresui taten blijkt, misschkn haastig onder-directeu ren aanstellen met extra salaris, om weldra tot de conclusie te komen, dat men het nooit Directeur t G. H. KRAK. meer zoo goed zai krijgen als het geweest is, dat de onkosten zijn gestegen en dat de be- drijfsresultaten een zoo ongunstig beeld ver- toonen, dat de winst als die er al komen mocht lang niet opweegt tegen de min- dere ontvangsten. Dat schijnt het Alkmatarsche systeem te moeten worden. Gezegend zijn ambtenaren en hoofdambte naren, die zich in zulke omstandigheden met hart en ziel aan den bioei van hun bedrijf moeten wijden. Na dit korte uitstapje op het terrein der phantasie want dat zai het hopelijk ten slotte wel blijken keeren we weer tot de werbelijkheid terug. En tot welk een werkelijkheid! Tot het meest prozai'sche van alles wat men zich denken kan, tot de posten van in komsten en uitgaven van de begrooting on- zer gemeente. Het is na alle beschouwingen uit vorige artikelen ten slotte weer onze jaarlijks, terug- keerende plicht om in vogelvlucht die ver- schillendte posten nog even na te gaan, de meest belangrijke met die van vroegere jaren te vergelijken en te enderzoeken of hier en daar niet opmerkelijke verschillen te consta- teeren zijn. Hoofdstuk I brengt ons al dadelijk tot de treurige ontdekking, dat het batig slot van den dienst 1925 niet meer dan 17005.55 be- draagt tegen 69957.57 in het jaar te voren. Dat is geen hoopvol begin, hoewel men er zich niet over verbazen mag in het tijdperk oer in zich zelf sluitend'e zoogenaamde ,,nor- male" begrootingen, waarin wij, dank zij de rechtsche raadsfracties, langzamerhand ver- zei'ld geraakt zijn. Niet meer- dan 8443.86 (vorig jaar 11000) wordt geraamd als gedeelte van het Vermoedelijk batig slot van het dienstjaar 1926, maar aan achterstalhge inkomsten wordt op 84000 gehoopt, terwijl dit het jaar -tevoren slechts op 50.000 werd bere- kend. Dat zijn de bekende vogels in de lucht, waarvan er tien minder waard zijn dan een dien men in de hand houdit. Trouwens, de vreugde over dat bedrag van 84000 wordt al gauw getemperd, als men ziet, dat voor achterstallige uitgaven van vorige dienstjaren op een bedrag van niet minder dan 82000 wordt gerekend. Dank zij de vergrooting van ons zielental krijgen we dit jaar 52.250 als uitkeering van het rijk, dat elke ziel op 1.90 getaxeerd heeft. i Verder blijkt bij Hoofdstuk II (algemeen beheer), dat de burgemeester thans met een inkomen van f 7000 zijn maximum-salaris ge- niet. De wethouders die trouwens in hun financieele eischen altijd bijzonder bescheiden geweest zijn blijven als gewoonlijk op 6000 (de 4 stuks) in functie, de secretaris en de ontvanger genieten met resp. 6000 en 4600 hun maximum-salaris err voor de raadsleden is 1520 als presentiegeld uitge- irokken. Ook thans blijkt het aantal voor het pu- biiek gratis toegankelijke voorstellingen op niet meer dan 16 te zijn geraamd. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* leden der stembureaux een presentiegeld van 720 ontvangen, is er nog geen reden met deze slachtoffers der kieswet veel medelijden te betoonen. De kosten vallende op het houden der lo- ting en het keuren voor den dienstplicht wierden thans op 210 geraamd. Blijkbaar zai er dit jaar extra gekeurd worden, daar men in 1926 met een bedrag van 100 heeft kunnen volstaan. De inkomsten uit de nalatenschap van wijlen den heer C. W. Bruinvis worcfen op 3020 en de bijdragen van de bedrijven in de algemeene bestuursleden oip 27500 geraamd De posten schrijf- ea bureau-behoeften en druk- eh bindwerk zijn resp. 300 en 100 hooger dan een jaar te voren, het onderhoud van het stadhuis vraagt 38 meer en de ver - lichting en verwarming 48 meer dan in 1926. Voor meubileering is ditmaal slechts op 1156 gerekend, maar het archief vraagt dit jaar 5100 (vorig jaar 3525). Een bedrag van 476 wordt als contribu- tie aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeaiten gegeven, een tamelijk hooge con- tributie, die als zij alihans niet verplich tend gesteld is wellicht wat verminderd of geheel geschrapt zai kunnen worden. Het verheugt ons natuurlijk buitengewoon dat dit jaar weer in het teeken der verkie- zingen staat. We zullen opnieuw onze vertrouwensman nen naar de Prov. Staten mogen zenden en daarna in de gelegenheid gesteld worden de meest volmaakte burgers naar onze raads- zaal af te vaardigen, wat natuurlijk zeggen wil, dat zij die daar thans reeds hun licht over duistere vraagstukken laten schijnen, in den loop van dit jaar alien herkozen zui len worden. Daar hebben we graag een extra uitgave voor over en we begroeten dus met vreugde den d<qsbetreffenden begriotingspost, die dit maal 3280bedraagt tegen 300 in het jaar te voren. .Verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming zijn dit jaar blijkbaar niet voor rekening der gemeentee maar waar' de Aan de Ned. Ver. voor gemeentebelangen wordt 25 subsidie gegeven. De Memorie van Toelichting volstaat met de opmerking Wordt jaarlijks toegekend", maar licht niet nader toe of deze toekenning noodzakelijk is, noch waarom ook subsidies van dez-m aard niet, evenals de andere, dit jaar met 10 procent werden veiminderd. In tegenstelling met 1926 toen er voor 1500 „officieel ontvangen" werd, is thans voor dit doel slechts 1000 op de begrooting uitgetrokken. Waarom men dit jaar met 500 minder toe kan, wordt ook in de memorie van Toe lichting niet duidelij'k gemaakt. Waarschijnlijk heeft de concierge van het stadhuis, die bij officieele ontvangsten als opper-schenker optreedt, een goedkooper merk cherry ontdekt en zullen de glazen ranja een wat lichter oranje-kleur ver toon en dan in vroeger jaren het geval was. Het raadsverslag moet nog altijd 10OO kosten, een bedrag, dat zeker niet te hoog is am de woorden onzer edelachtbaren voor het nageslacht te kunnen bewaren, maar dat-toch aanzienlijkverlaagd zou kunnen worden wanneer men geen stenograaf uit Den Haag liet komen, maar H i werk aan een der vele gediplomeerde Alkmaarsche krachten ge- gund werd. Het bureau voor verificatie en controte wordt op 7722 geschat. Waar dit slechts de helft der totaalkosten blijkt, zou het ons niet verwonderen als men hier of daar op de ge- dachte kwam ook dit bureau ergens anders b.v. onder de begraafplaats onder te brengen. Aan een Ned. Inst, voor documen+atie e.n een Hinderwetsvereeniging blijken wij elk jaar nog f 36 contribute kwijt te raken. De cpenbare veiligheid blijkt alles behalve onze portemonnaie te beveiligen. We mogen dan al gerust onder de wol kruipen wanneer om met Van Alphen te spreken die goede beste klepperman maakt dat ik rustig slapen kan wij leven helaas niet meer in den tijd van den beken- den kinderdichter en de klepperman is lang zamerhand vervangen door een volledig agentencorps, met inspecteurs, een oommis- sar.is en alles wat daarbij behoort. De comraissaris nadert met 4850 zijn maximum van 5000. Zijn salaris kan althans vergeleken met wat andere hoofd ambtenaren hier genieten niet te hoog ge- noemd worden. Aan ihspecteurs en agenten „mitsgaders" dat is nog een woord uit den kleppermans- tijd mitsgaders dus -de veldwac'hters zai dit jaar e'en bedragje van 75.825 uitge- keerd worden. Ongetwijfeld niet te veel voor de zekerheid, dat er zoo streng mogelijk op stationneerende auto's, rijwielplaatjes en fietslantaarns zai gelet worden, mi'egaders dat we de zekerheid zullen hebben, dat ver gaderende ingezetenen bijtijds naar huis en naar bed gestuurd zullen worden. Voor bureaubehceften wordt ditmaal 1500' uitgetrokken, volgens de memorie van toelichting tevens te gebruiken voor het photografisch atelier en andere diensten der politie. Van een radio blijkt nog geen sprake en ook de noodzakelijk geachte auto-, eel- en ziekenwagen is blijkbaar van het verlang- lijstje geschrapt om tot een voordeeliger be- grootingsjaar in gedachten te worden ge- houden. Bewaring van gearresteerden zai voor 150 per jaar kunnen geschieden, wat zeker niet te hoog is als men nagaat welk comf ort men den gedetineerden in prettige kleine ka- mertjes daarvoor pleegt aan te bieden. Voor onderhoud van lantaarns en verdere kosten van veriichting wordt 48.280 ge rekend, wel een bewijs dat veriichting van straten nog geen veriichting van lasten met zich mcebrengt. Voor het lidmaatschap van den A. N. W. B. wordt 25 betaald evenals voor dat der Kon. Ned. B ra r^i w c e r ve re en ig i ri gWaarom ook 'deze subsidies niet met 10 procent ver minderd warden, is alweeir niet duidelijk. Aan politie-scholen te Hilversum en Den Bosch wordt 68 subsidie gegeven. Waar Alkmaarsche Vereenigingen thans door be zuiniging veel minder dan vroeger ontvan gen, zien wij geen enkele reden waarom deze 68 als uitgaafspost op de begrooting moe ten blijven. Dat wij ook zonder hulp van Hilversum en Den Bosch uitstekende politie-dienaren kun nen verkrijgen mag thans wel afdoende be- wezen geacht worden. In hoofdstuk IV (Volksgezondheid) wordt 1400 als kosten ter bestrijding van epide- mische ziekten geboekt em 3680 ter bestrij ding van tuberculose. Waarom aan vereenigingen voor drankbe- sfrijding en een reizend drankweermuseum 473 subsidie gegeven moet worden, is niet duidelijk als men nagaat, dat vele andere nuttige instellingen tevergeefs om eenigen steun vragen. Alkmaar is zeker geen plaats waar de drankduivel hoogtij viert en het bedrag van f 473 had o. i. beter gebruikt kunnen worden voor uitzending van Irindertn naar vacantie- kolonies waarvoor de subsidie thans van 650 tot 450 vermindterd is geword'en Den malariamuggen wacht een minder zorgvolle tijd, daar er1 thans maar 1280 voor hun bestrijding op de begooting ge- bracht is tegen 1780 in 1926. Bij hoofdstuk V (Volkshuisvesting) wordl als ontvangstpost 220.738.26 geboekt als rente en aflossing van voorschotten verleend in het belang van de verbetering der volks- huisvesting en 50152 als bijdrage van het Rijk krachtens art. 38 cterde lid der Woning- wet. Het Rijk betaalt nl. 3/4 van het exploi- talietekort op de door de Ver. voor Volkshuis vesting gebouwde woningen. Dat aan huur van noodwoningen nog 7087 ontvangen wordt, wijst op allesbehal- ve gezondie woningtoestanden. Hopelijk zai men dit jaar wat minder angstvalilig zijn wanneer bouwvereemigingen gemeentelijken steun voor den bouw van goede arbeiderswo- ningen komen vragen. Dat overigens huizenbouw een dure ge- schiedenis is kan wel blijken uit den begroo- tingspost betreffende de annu'iteiten aan het rijk verschuldiigd terzake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting, welke post niet minder dan 192044.45 bedraagt. Voor bijdrage ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting is dit jaar 69196 genoteerd. De kosten der bouwpolitie zijn thans slechts op 12620 geraamd tegen 15200 in 1926 en voor de kosten van. noodwoningen wordt 2616 op de begrooting geplaatst. be- duidend minder dan het jaar te voren toen daarvoor 4169 werd uitgetrokken. Is dit sen verblijdend teeken, niet minder verheugen wij ons over het feit, dat voor de bergin? van op straat gezette inboed'els dit maal slechts f 50 wordt uitgetrokken tegen TOO in 1926, wat tot de conclusie leidt, dat er minder uitzettingen verwadit w-orden of wel, dat de arbeidsloonen in beduidende mate gedaald zijn. In beide gevaillen intusschen een verblij dend verschijnsel. MARX EN HET GEVAL-V. KEUDELL. Een brief van een arbtider aan den rijksRanselier. De ,Vorwarts" publiceert een brief van een landarbeider uit de omgeving van Konings- bergen aan rijkskanselier Marx. De man, Ernst Grasse, deelt daarin mede. uit de kranten gezien te hebben dat de vroe gere landraad-v. Keudell lid van de regeering is geworden. Ook had hij vernomen, dat de rijkskanselier v. K. in bescherming had geno- men tegen de critiek van de republikeinsche parijen. Dit, zoo schrijft Grasse dan, heeft hem ge weldig teleur gesteld, en wel in de eerste plaats, omdat hij, Grasse, bij de verkiezing van een rijkspresident op 26 April '25 door zijn toenmaligen werkgever v. d. Osten in Warmitz cntslagen werd, omdat hij gestemd had op Marx; en in de tweede p'aats, om dat hij weet, dat de heeren v. Keudell en v, d Osten politieke vriemden en tegenstanders zijn van de Duitsche republiek. Tengevolge van dat ontslag had hij met zijn vrouw en negen kinderen in de grootste ontbering moe- ent leven, zijn eenige koe moeten verkoopen enz. De heer v. d. Osten had hem toegevoegc dat hij zich maar door den heer Marx een nieuwe koe moest laten geven! „Vele republikeinen" zoo besluit Grasse zijn schrijven, „vele republikeinen, vooral ar- beiders bij den landbouw en het boschwezen, moesten toerunaals met hun gezinnen een der- gelijke behandeling dulclen van de partijvrien- den van den heer v. Keudell, omdat gij, Mijnheer de Rijkskanselier, (door hen) uit- verkoren waart tot hoogsten ambtenaar van de republiek. „Zorgt gij nu er voor, dat de partijvrien- Zijn wij zelf ontwapend, Als de baren vechten, Meent ge dat z' aan ons belang Waarde zouden hechten? Comite tot Waarschuwing tege» eenzijdige Ontwapening. den van den huidigen minister van binnen- landsche zaken v. Keudell in de toekomst der- gelijke wreedheden tegen republikeinen nala- ten en dat zij zich in de Duitsche republiek als beschaafde menschen gedragen." De brief van Grasse is reeds in den Land- dag ter sprake gekomen. Blijkens een tele gram van het W. B. n.l. heeft de D. nationale afgevaardigde v. d. Osten heden geconsta- teerd, dat de arbeider Grasse een open brief aan den rijkskanselier heeft geschreven ge- roep links: een brief, die voor u zeer onaange- naam is). Hij zai een strafrechtelijke vervol- ging instellen. Dergelijke aanvallen werden reeds 17 April '25 gedaan en toen op 20 April door hem weerlegd. Spr. heeft toen ver- klaard, dat hij G. niet wegens zijn politieke gezindheid ecoonmisch had benadeeld. Inte- gendeel heeft hij den socialist G. met het oog op zijn groot gezin steeds geholpen en heeft* hij nog verleden zomer zijn kinderen gekleed fgeroep links: bout, hout; kreten links: be- taal toch hoogere loonen). Juist is, aldus be- sloot de heer v. d. Osten, dat ik het contract met G. heb opgezegd, omdat deze niettegen staande alle hulp zijn kinderen liet verkom- meren en omdat zijn vrouw de oudste dochtei tot stelen verleidde. ALRHAARSCHE GOURANT. k DE OPSTAND IN NICARAGUA. Het Amerikaansche d'epartement van marine besloot de marmesexpeditiemacht naar Nica; ragua uit te breiden tot 1600 man. HET TRIERSCHE PERSDELICT. Uit Koblenz wordt gemcld, dat op vorzoek van den Rijkseommissaris voor de Bezette Ge» bieden, Freiherr Langwerth von Simmem, d-f Intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft toege-. zegd de vervolging, ingesteld tegen de veranri woordelijke redacteuren van twee Triersch( blade-n en het onderzoek te staken, en wel in het belang van de wederzijdsche harmonie en goede samenwerking. Naar men zich herinnert werd het proces destijds aanhangig gemaakt op grand van commentaar inzake een jubileuir van een garde^regiment te Berlijn. VUURGEVECHT MET INBREKERS. In het NoordsOosten van Berlijn heeft een hevig vuurgevecht plaats gevonden tusscheD inbrekers en hen achtervolgende politie^agem ten. De inbrekers werden bij een inbraak dooi den eigenaar der betreffende zaak verrast en sloegen ijlings op de vhicht. Politie^agenten die hen achtervalgden, riepen hun toe: „Handen omhoog, of wij schieten". Als eenig antwoord openden de bandieten toen anmiddellijk hei vuur op de politieAeambten, die terugschoten In totaal werden omstreeks twintig schoten go wisseld. Twee inbrekers zijn doodelijk getroffen. Een hunner kreeg een schot in de borst en was op slag dood, terwijl de tweede in hopeloozen toe« stand naar het ziekenhuis is overgebracht. Een derde inbreker slaagde er in, in de duistemis te ontkomen. NA DE REVOLUTIE IN PORTUGAL'. Uit Lissabon wordt gemeld, dat verschillend< politieke en militaire leiders der jongste reva lutianaire beweging er in zijn geslaagd om t< ontkomen. RELLETJES IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. In bet Britsche Lagerhuis werd bij de behai* deling der suppletoire begrooting van 700( pond sterling ten behoeve van de reis van den hertog en de hertogin van York naar Australie eenige sensatie gewekt, doordat een aantal Labourmannen protesteerden tegen „dit vloofc vertoon en de daarmee gepaard gaande vet; kwisting", vooral met het oog op de in hei land heerschende armoede. Kirkwood werd tot de orde geroepen wegens de opmerking, dat het er geen sikkepit op aan< kwam, als de hertog en de hertogin van York nimmer terugkeerden. Eenige conservatieven en een Labourlid ver- dedigden met warmte de( missie van het vorste lijk echtpaar, „de ambassadeurs des Rijks". De begrooting werd ten slotte zonder stemi m.ing aangenomen, De Postmaster General heeft WoensJag h een rede gezegd, dat de labourleiders, die ven klaard hadden in geval van een oorlog mei China hun best te zullen doen de verscheping van Engelsche soldaten en munitie te verhm# der en, zouden eindigen met hun rug tegen den muur en een vurend peleton voor hen. Dit aanleiding geweest voor vele labourleden on hem Donderdag, toen hij in het Lagerhuis opt stond om eenige vragen te beantwoorden, te begroeten met een oorverdoovend gejoel en geroep van „Schiet hem dood, zet hem tegen den muur" en hoewel de P. M. G. driemaal ging zitten en driemaal weer opstond, ,ko® hij 8 zic-h niet verstaanbaar maken.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1