Alkmaarsctie Gourant Eerste Nederlandsche Radio Gentrale Kerklaan 361 B - Heiloo. Kantoor en Gentrale Geeft U op als abonne. Honderd negen en tfintlgstf Jaargang, Zaterdag 19 Februari. Radio-hoekje 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Afdeeling Alkmaar en Helloo. van onze Centrale is wat kwaliteit en sterkte betreft Onze ahonn^'s zijn enthousiast! Wij kunnen vanal heden direct aansluiten. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Hrieven uit Weenen. No. 49 dTafgeTodpen Zcndag 20 Februari. Hilversum, 1050 M. 8.30 Vrijz. Morgen- Wijding in het Gebouw van den Ned. Prot. Bond te Hilversum. Spr. Ds. J. A. Konin<j\ Mevr. M. Bruyn-de Vries, viool. Ferd. Kloek, «rgel. V. P. R. O.-koor. 1. Fantasia in C, Bach (orgel)2. Lied 230:1 en 3 (koor). 3. .{Toespraak: Menschelijke ontfenmng. 4 fAdagio in B (le sonate), Corelli (viool). 5. pToespraak: Christus, innerlijk met ontfer- iriing bewogen. 6. Lied'248:1 en 2 (koor) 7. Andante in D, Bach (viool). 8. Toespraak: Gods ontferming. 9. Improvisatie, Kloek (or gel). 10. Lied 75:1, 6 en 8. (koor). 11. Sim- ting. 10.15—12.— Uitzending van den kerk- dienst in de St. Laurentiuskerk te Alkmaar. >De H. Mis wordt opgedragen door den Pau- selijken Internuntius Mgr. L. Schioppa. Ge- zongen'wordt door het koor van de St. Lau rentiuskerk de Missa Sancti Servati van 'Bartholomeus (4st mannenkoor met orgel- begeleiding). Zangkoor onder leiding van den heer A. Klooster. Organist, G. Kiebert ^Predikatie door den Weleerw. Pater H. Ray- makers. Voor de H. Mis speelt het orgel Praludium van Jos. Renner. Na de H. Mis speelt de heer G. Kiebert: Grand dhoeur en re majeur, van Guilmant. Bij het intreden van den Nuntius zingt het koor „Ecce Sacer- dos", van A. Mosmans (4 st. mannenkoor orgelbegeleiding)1.30 Het Hawaiian Radio zirigt het koor „Adore Te", van Ph. Loots (a cape 11a) en na de H. Mis „Laudate Domi- num" van Ig. Mitterer (4st. mannenkoor met orgelbegeleiding). .30 Het Hawaiian Radio Vijftal. Chris de Vos Jr. Hawaiian guitaar, iEug. Sholten, Hawaiian guitaar. Jan de Vos, Bas-guitaar. H. Fernandas, guitaar. Chris Seeger, Ukelele. 2.30 Namiddag-Concert door de Amsterdamsche Orkest Vereenigiag, in Artis te Amsterdam onder leiding van Frans van Etiepenbeek. 5.50 Dienst in de Nieuwe Weterkerk te Rotterdam. Voorganger Ds. N Buffinga. 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Zegen 4. Zingen Ps. 91:5. 5. Lezen van de 12 Ge- loofsartikelen en 2 Kon. 6:8-23. 6. Gebed. 7 Tekst: 2 Kon. :16 en 17. 8. Zingen Ps. 118: 3, 4 en 6. 9. le ged. preek. 10. Tusschen- zang. Ps. 34:4. 11. 2e ged. preek. 12. Dank- gebed. 13. Zingen Ps. 68:9. 14. Zegen. 15. Orgel. 8.— Persberichten en sportuitslagen 8.10 Concert door het H. D. OSymphome- concert onder leiding van Willem van War- melo. Medewerking van het H. D. O.-koor Voor de pauze: Syniphonie an der neuen Welt, Dvorak. In de pauze een causerie door den heer Louis Schmidt, over: Alphonse Daudet's drama „L'Arlesienne", in verband met G. Bizet's gelijknamige muziek. Daventry, 1600 M 3.50 Concert door de militaire band H. Williams, bariton. S. de Solis, piano. 5.25 Vertelling uit het Oude Tes tament. 5.50—6.20 Kinder-kerkdienst. 8 29 Religieuse Dienst door het Leger des Heils Zang. Rede door Generaal Booth. 9.20 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 9.351105 Con cert door het Colombo-orkest van Hotel Vic toria. J. Patterson, tenor. W. Coombes, so- praan. Parijs „Radio-Paris"1750 Al. 12.20 I.05 Concer. Zangkoor La Sainte Chapelle Preek. 1.05—2.20 Orkestconcert. 5.05—5.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8 50 II.20 Concert. Orkest en solisten. Dansmu- ziek. Langenberg, 469 M. 8.209.20 Concert Kerkkoor St. Kunibert. 11.20—12.20 Liede ren en balladen. 12.20—1.20 Kamermuziek (piano, viool, cello). 3.505.20 Vroolijk con cert voor 2 piano's. 5.20—5.50 Gedichten- voorlezing. 6.207.20 Declamaties. 7-31— 9.05 Carnavalszitting. 9.2010.20 Ledjes bij de luit. Fasching-Fest und Tanz. 10.20 -11.20 Dansmuziek door de Iseglio-kapel Kbnigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 8.20 Morgenconcert. 10.50 12.10 Concert door de militaire kapel. 3.5c —5.20 Concert. Steiner-Kapel. 6.50 „Das REeingold", opera van Wagner. Hamburg, 394.7 M. 8.35—10.10 Vocaa concert. Werken van Cornelius. 10.5011 50 Orkestconcert. 12.25—1.05 Orkestconcert I.051.50 Kamermuziek. 3.254.25 Vroo lijk concert. 4.50—6.— Operamuziek. 6 45 II.10 Madame Butterfly", opera van Puc cini. Brussel, 509 M. en Antwerpen266 M 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. On 9.50 onderbroken door 'n lezing. Maandag, 21 Februari Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 3.304.Vrouwenhalfuurtje door Rhemon da. 4.-5.— Concert door het muziekcorps Genietroepen te Utrecht, ter gelegenheid van de overhandiging van de rauio-installatie in het Militair Hospitaal aldaar. 5.-6.Kin^ deruurtje, door Mevr. Ant. v. Dijk. 6. 6.45 Orgelconcert door Wouter Westerhoud m de Zendingskapel aan de Keizersgracht te Amsterdam. 6.457.15 Tuinbouwpraatje door den heer H. Kinksma uit Naarden, over: IDe behandeling en snoei van de rozen in net 'voor jaar en den zomer 7.157.45 Engelsche des voor beginners. 7.45 Politieberichten. ,6.10 Een avond in Drenthe. Assen. 1. Ope ning door den heer J. F. Nijssen. Symphonie- •rkest van het Muziekcorps van het le .Reg Inf. Rede door den heer Mr. J. F. Linthorst 'Homan, Commissaris der Koningin in ©renthe. Vrouwenkoor en Mej. M. W. Serva- tius, mezzo-sopraan. Mr. Brender a Brandes. viool. Gemengd koor onder leiding van den heer S. P. v. Leeuwen. Kinderkoor onder lei ding van den heer van Wessem. Pianobege- leiding van Mevr. Lier Leis-Brocke. De heer H. Tiesing, voordrachtkunstenaar. Mannen koor onder leiding van den heer v. Aalst Het a eapellakoor onder leiding van den heer van Wessem. Fanfarecorps „Oranje", onder leiding van den heer de Wit. Mevr. Content- Hofstede( declamatie. Arbeidersmuziekver- eeniging „Voorwaarts", onder leiding van den heer de Wit. Mandoline, Mandola en guitaar, onder leiding van den heer K. H Moed. 10.30 Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwartet en solisten (sopraan, bas, bariton, viool, piano). 1.20—2.20 Orgelconcert van St. Michaelskerk. 3.15 Lezing: Sailing 3.35 Speech door Prins George. 3.40 Ver volg lezing: Madagascar. 3.50 „Hallowing" van de Leicester Cathedra al. 4.35 Lezing; The movements of living creatures. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Causerie: Economies in food. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert 6.50 Tijdsein, weerberiidht en nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Dram, critiek. 7.36 Schu mann's Poet's love. D. Smith, bariton. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 Populaire muziek- potpourri. Orkest en Mabel Constanduros. 9.20 Tijdsein, weerbericht nieuws. 9.35 Or- kestmuziek. 9.50 Speech door den Prins van Wales. 10.05 Variete. Marie Dainton, in haar repertoire. L. Western, humorist. 10.35 Muziek van Eric Fogg. Orkest. I. I'Anson, sopraan. D. Smith, bariton. K. Moorhouse, cello. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Nieuwsberichten en muziek. -12.50 2.10 Concert. Orkest Gayina en Mile. Kerla- ne, zang. 5.05-5.55 Concert. Gedichtenvoor- lezing. Mine. Coudray, zang. Piano- en viool muziek. 9.0510.50 Concert Orkest en so listen. Langenberg, 469 M. 10.2014.20 Orkest concert. 12.50—1.20 Orkestconcert 4.20— 5.15 Orkestconcert. 7.359.20 Dansen en marschen door orkest. 9.3511.20 Dans muziek. Kbnigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.35 Gedichtenvoorlezing door E. Toller. 8.20 Concert. J. Schwarz, piano. W. Gutt- mann, bariton. H. Hoist, viool. B. Seidler- Winkler, piano. 0.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 Con cert. Strijkkwartet. 7.2011.10 „St. Eltns- fiier", spel in 4 acten. van P. Werth. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M .5010.50 Operaconcert. Groot orkest en solisten. dagen een „dorp der schaduwen" geweest is, deed wel onaangenaam aan. Zij bewees, oyer welk een macht de socialistische 1 eiders hier beschikken: even een bevel en het gansche openbare leven wordt stopgezet. Wanjieer wij echter den-ken aan de drfe minuten pauze, die op den wapensti lstandsdag gewijd worden aan de millioenen oorlogsslachtoffers, dan lijkt ons deze staking van een kwartier tocli werkelijik overdreven, afgezien nog van de schade, die zulk een-stilleggen van alle bedrij- ven met zich brengt. En daarbij zijn interna- tionale sneltreinen toch heusch geen kinder- spoortjes, die je naar believen kunt laten stoppen! Het was uit „Flaneurs" oogpunt wel eens grappig om dit alles mee te maken en te zien, hoe de trambestuurders van hun „vrij kwar tiertje" als schooljongens genoten (sommi gen wisten zelfs niet eens wat er aan de hand was en dachten aan kortsluiting) en hoe de beambten even van de eindelijk weer eens schijnende zon gingen profiteeren, terwijl velen dat extra vacantie-kwartier (wat een buitesnkans!) tot een heel uur wisten uit te rekiken, maar to den grond is voor een goe- den gang van zaken zooiets toch uit den boo- ze. De chauffeurs waren de eenigen, die er aan dadhten, dat tijd geld is. Zij maakten dan ootk voortreffelijke zaken en raasden als dolle- mannen rand. Verder was er dien dag een arbeiderspe.- grimstocht naar Schattendorf: ongeveer 15.000 uit geheel Oostenrijk trokken er heen en de rij groote demonstraties, die hier aan de orde van den dag zijn, was weer eens met een vermeerderd. Ik vraag me echter af, waai men hier voor zulke tochten op een werkdag den tijd vandaan haalt Maar hier bleef't niet bij. Oostenrijk is nu eenmaal het land van de onbegrensde on- mogelijikheden en stakingsmogelijkheden. We waren dien dag ook van het geheele buiten- 99 XVIII. Stakingen. Studentenvecht IJshookey en filmko- partijen. ningen. Weenen, begin Februari. Het is tusschen de politieke partijen, die in geen ander land zoo vol haat en verbittering tegenover elkander staan als in het overigens toch gemoedelijke Oostenrijk, weer eens tot een uitbarsting gekomen. Een pretiigen ind-ruk kan dit eeuwige politieke geharrewar in het buitenland niet maken en het land doet er zich zelf lang geen goed mee. In plaats van met voile energie te trachten er weer bo- venop te komen, berokkenen de menschen zich steeds nieuwe schade met het voordurende de- monstreeren en staken. En het land verliest den schat van sympathie, die het zich in vroe- ger jaren wist te verwerven, verliest het bui- tenlandsche vertrouwen en daarmee de credi- teuren. Het zal nog lang duren. voordat men hier wat wijzer wordt en er kan slechts ge- constateerd worden, dat in Oostenrijk, de jeugdigste der Europeesche vrijstaten, de de mocratie nog in haar kinderschoenen staat. Er is dezer dagen weer eens lustig ge- staakt Stakingen worden hier blijkbaar als een soort vermaak beschouwd, maar dilmaai was het al heel ernstig. Naar aanleiding van politieke onlusten in het dorpje Schattendorf, dat op een uur afstand van Weenen, dichibij de Hongaarsche grens ligt, waren de gemoe- deren in vuur en vlam geraakt. Want er was ditmaals zelfs bloed gevloed: twee slachtof- fers vielen te betreuren. En de socialistische partijleiders hadden op den dag der begrafe- nis een algemeene staking voor geheel Oos tenrijk uitgeschreven. In alle openbare be- drijven en in alle fabrieken werd het werk ge durende em kwartier neergelegd. Met alleen de post-, telefoon- en telegraafkantoren hid den hun deuren van elf tot kwart over elf pot- dicht, ook de trains stonden stil, terwijl de treinenvzelfs de internationale, -waar ze zich ook bevonden, eveneens stopten. De sirenen en fluiten der fabrieken gilden en huilden over de gansche stad: „een waarschuwing aan de burgerlij-ke partijen". Deze proteststaking van 15 minuten, die tevens bedoeld was als een nagedachten's aan landsche brievenverkeer uitgesloten. De post chauffeurs weigerden, onafhankelijk van de kwartierstaking, de brieven van de stations naar de hoofdpost'kantoren en naar verschil- lende Bezirken te vervoeren. Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Een postchauffeur had met z'n chef ruzie over het afnemen van zijn pet. Gevolg: ontslag. De andere chauf feurs namen t natuurlijk voor hun ambts- broeder op (die ondertusschen een zoon van een Ministerialrat is yi voor ingenieur stu deert, wel teekenend voor de Oostenrijksche toestanden!) en den volgenden dag krijgt niemand meer z'n brieven thuisbezorgd. Als gevolg van een luttel meeningsverschil tusschen twee postbeambten leden dus handel en industrie eyn niet onbelangrijke schade, terwijl tallooze particulieren op voor hen wel- licht belangrijke brieven moesten wachten. Zoo iets kan toch werkelijik alleen maar hier voor'komen. Het gelukte echter, deze chauffeurs, die a! heel weinig blijk gaven van verantwoordelijk- heidsgevoel tegenover de gemeenschap, na 27 uren rust weer tot werken tebewegen. Ondertusschen hadden zich de postpakkct- ten en brieven op de stations opgehoopt en 't de twee socialistische doocfen in't kleine -- W zal nog wel eenigen tijd duren, voordat deze achterstand ingehaald is. De duizenden menschen, die dezen dag zelf hun brieven naar de meestal veraf gelegen stations moesten brengen, zullen dankbaar zijn, dat ditmaal het conflict zoo spoedig opgelost kon worden. IntussChen: men weet hier nu eenmaal nooit, wat de komende dag weer voor nieuwe sensaties en tegenslagen brengen zal. Op politick gebied zitten we hier eigenlijk al midden in den Balkan. Terwijl ik dit schrijf, zijn ook de studenten aan het bakkeleien en de „Krawallen" en „Keilereien" zijn weer in vollen gang. Een menigte rood-wit-groen en bruin gemutste, echter verre van goedgemutste studenten staat te joelen voor 't groote universiteitsge- bo-uw en- hun gekerfde gezichten, die er op wijzen, dat ze al menig duel achter den rug hebben, toonen wel, dat het heeren zijn, die, als't op vechten aankomt, hun mannetje zul len staan. Zelfs eenige eerbiedwaardige pro- fessoren zijn bereids gemolesteerd. En de p<*- rademarschgang, waarmee ze in gesloten colonnes door de straten trekken, schenkt ons de overtuiging, dat het militaristische bloed flier"nog steeds niet in karnemelk' bvergesla- gen is. Gelukkig kunnen we van hier ook vroolij- ker gcbeurtenissen melden. Allereerst werden de ijshockeywedstrijden om het Europeesche kampioenschap gehouden, georganiseerd door den „Weiner Eislaufverein", die zijn 60 jarig jubileum vierde. Ik ben van ouds een voetbal enthousiast en herinner me nog goed den tijd, waarin ik 's Zondagsavonas bedenkelijke stenlbandaandoeningen had na 't bijwonen van een match, waarnaar we de gansche week met spanning hadden uitgekeken. Die jaren, waarin ons troepje vrienden uren stond'te tu- ren voor't competitielijstje aChter't sigaren- winkelraam, zijn echter lang voorbij. En ik meende werkelijk, dat dit oude sportvuur bij mij uitgeblazen was. Tot ik deze ijshockey- kampen zag. Daar is werkelijk voetbal nog maar kinderspel bij. En de Weeners schenen er ook zoo over te denken. Het aantal bewon- deraars, dat deze soprt hier in de afgeloopen dagen verwierf, is overweldigend. Avond aan avond waren de tribunes bezet met duizenden klappertandende enthousiasten. 't Was een fantastisch schouwspel deze deinende, don- kere massa onder t' witte booglampmlicht. Men zat bedolven onder dikke dekens en pels- jassen, trachtte zich in de pauze weer met warme worstjes en gloeiende thee wat op te kikkeren en trappelde met de voeten, om de bevroren teenen op normale temperatuur te- rug te brengen. t Tempo van dit spel is verbijsterend De spelers blifcsemen van doel tot doel zonder een moment rust en slaan af en toe tegen 't keiharde ijs, zonder een kik te geven. De span- nende wedstrijden werden ook buiten de hek- km door honderden kijklustigen bijgewoond, die met vernuftig uitgedachte instrumenten (spiegels bovenop wandelstokken gebonden) over de schuttingen heenkoekeloerden en dus op deze manier gratis ook nog het opwinden- de spel konden volgen. De Oostenrijkers, voortreffelijk getraind op de Weensche kunst- ijsbaan, wisten ongeslagen't kampiomschap te bereiken, niet dan na een verwoeden strijd met de Duitschers en Belgen, die hun zwaar- ste concurrenten waren. Onder de toesChouwers zaten ook twee hee ren, die er druk oyer spraken, het groote Weensche voetbal terrein ,,Die hohe Warte* dat 60.000 toeschouwers bergen kan, maar als ijsbaan in te ridhten. „Want," zoo redeneer- aen zij, ,,ijshockey is 't eenige, waar tegen- woordig nog zaken mee te maken vallen In ieder geval is dit ijshockeytournooi hier boven alle verwachting ingeslagen en de poli- tie-agenten te paard die de bibberende menig te in bedwang moeten houden, zullen blij zijn, eindelijk weer eens op nieuwbehaalde lauweren te kunnen uiiblazen! Aan't feestvieren komt, ondanks alle poli tieke „gebroei", geen eind. De verschillende „Narrenabenden" schenker. zooveel kostelijke costumes en humoristische groepen, dat elk gemas'kerd feest in Nederland't daar toch nog tegen moet afleggen. Naast de gemoede lijke feesten, waarbij't soms wel heel erg vrij toegaat, bracht het schitterende „Philharmo- nikerbal" dat het iheeste representatieve feest in dezen tijd is, weer ouderwetsche, degelijke en gereserveerde tradities. Op dit bal van de leden van 't Opera-orkest komt't geheele Corps diplomatique en de Weensche elite. Wit te handschoenen. bouquetten voor de meisjes, gracieuse walsen: 't is net weer als 15 jaar geleden. Een hoffelijkheid, die je versteld doet staan en tegenwoordig over't algemeen met een loupe gezocht moet worden. Het lijkt wel, als of Charleston- en Black-Bottom-omwente lin-gen, die de wereld beroerden, hier geen vat hebben kunnen krijgen. Op de dezer dagen te houden Caligari-R;- doute, het „Hohe punkt des Faschings" zal 't wel anders toegaan. Hier wordt de mooiste vrouw uit Europa gekozen, die dan tevens een praehtig filmcontract van de Fanamet-Film- Gesellschaft aangeboden krijgt en dus bin- nerikort de nieuwe Hollywood-koningin wordt. Dat zal me een avond en een strijd ge ven! De 10 filmkoninginnen uit de verschil lende landen, die reeds een uiterst zware competitie moesten doorworstelen, om het tot dezen eindstrijd te brengen, zijn reeds in Hotel Imperial afgestapt, leven er als vor- stinnen op kosten van de Fanamet-Pictures en staan in 't brandpunt van de Weensche be- langstel'ling. De meest nog zeer jeugdige schoonen weten niet goed. hoe ze 't hebben! Bloemen, toespraken, aanbiddende bewonde- ring. Ik zag op de haar ter eere gehouden receptie nog nooit zooveel schoonheid bij elkaar. Wie zal 't zijn? De betooverende Weensche 19-jarige Hi'lde Bird, de slanke er. elegante Polin of D na Saffis, de schoonst denbbare Grieksche? Ik dank den hemel, dat ik niet in de jury zit. Wijlen Paris had reeds te lijden onder een keus uit drie, hoe zal het dezen juryleden wel vergaan? Een keuze is werkelijk onmoge- lijk. Maar ze zullen't wel klaarspelen: daar zijn ze experts voor! Ik hoop u in mijn volgenden brief over haar, die naast Pola en Mary binnenkort dt oogen van honderdduizenden op het witte doek tot zich zal rekken, nog meer te vertei- len. Evenals over de prachtige sneeuwbergen hier in de buurt, waar't even mooi is als't hartje van Zwitserland en die wellicht nog mooier zijn dan deze voortreffelijke dames! Die brief zal dus in't teeken van liehame- lijke en natuurschconheid staan. Ik ben be- nieuwd, welke van deze twee schoonheden mij den diepsten indruk scheniken zal. Th. H. waarvan de belasfbare li'uurwaarde fief adrf- voud van de som, die ze onbelastbaar zou laten, niet te boven gaat, wordt verminderd in verband met het getal eigen en of aange- huwde kinderen, kleinkinderen en pupiller van den belastingplichtige, die met hem het perceel bewonen, ongehuwd zijn en op den len Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom van twintig jaar nog niet hebben bereikt. In de tot dusverre gevolgde schaal voor dezen kinderaftrek wordt verandering gebracht, die natuurlijk in verband staat met de verandering, welke de prijzen der huizen in den loop der laatste jaren hebben onder- gaan. We zullen onzen lezers opgeven de cij- fers voor de tweede, derde, vierde, vijfde en zesde klasse, omdat die voor hen van direct belang zijn. De vermindering geldt wegens elk der kinderen, kleinkinderen of pu- pillen. In gemeenten van de tweede klasse zal de aftrek bedragen: f 14 ten honderd bij een huurwaarde be- neden f 450. f 12 ten honoerd bij een huurwaarde tus schen f 451 en 675. 10 ten honderd bij een huurwaarde tus schen 676 en f 900. 8 ten honderd bij een huurwaarde schen f 901 en f 1125. f 6 ten honderd bij een huurwaarde schen f 1126 en 1350. 4 ten honderd bij een huurwaarde schen f 1351 en 1575. f 2 ten honderd bij een huurwaarde schen 1576 en f 1800. tus- tus- tus- tus- In de gemeentfin van de derde klasse wordt veertien procent afgetrokken, wanneer de huurwaarde blijft beneden f 400; f 12 als de huurwaarde ligt tusschen 401 en 600; f 10 als deze ligt tusschen f 601 en f 800; f 8 als ze ligt tusschen f 801 en 1000; f 6 als ze ligt tusschen f 1001 en f 1200; f 4 als ze ligt tusschen f 1201 en 1400; 2 als ze varieert tusschen f 1401 en 1600. In gemeenten van de vierde klasse wordt f 14 ten honderde afgetrokken van huur- waarden beneden f 350, terwijl de aftrek van 12 is voor huurwaarden tusschen 351 en f 525; 10 voor die tusschen 526 en f 700; f 8 voor die tusschen f 701 en f 875; f 6 voor die tusschen 876 en 1050; f 4 voor die tusschen 1051 en f 1225, en 2 voor di^ tusschen f 1226 en f 1400. In gemeenten van de vijfde klasse bedraagt de aftrek f 14 als de huurwaarde bliift be neden f 300, terwijl de aftrek van 12 pet. geidt voor huurwaarden van 301 tot 450; die van 10 pet. geldt voor huurwaarden van f 451 tot f 600 die van f 8 voor huurwaar den van 601 tot 750, die van f 6 voor huurwaarden van f 751 tot f 900, die van f 4 voor huurwaarden van 901 tot f 1050, terwijl de aftrek van f 2 geldt voor huur waarden van f 1051 tot f 1200. Uit enze Staatsmachine. Wet tot wijziging van de Wet op de Personeele Belasting 1896, van de Provinciale Wet en van de Gemeente- wet. Det wet op de Personeele Belasting, uit- gevaardigd in het jaar 1896, heeft al heel wat veranderingen ondergaan. Niet minder dan zes aanvullingen zijn op ieze wet ver- schenen, waarvan de laatste gedateerd is van den 3len Juli des vorigen jaars. Thans is weer een wet verschenen, waarvan we den inhoud hier zullen weergeven in de overtui ging, dat de meeste lezers voor belastingaan- gelegenheden groote belangstelling koeste- ren. Wet wetswijzigingen betreffen de artike- len 7, 12, 13 en 18. Het eerste artikel handelt over den z.g.n. kinderaftrek en zegt, dat het bedrag der belasting naar den eersten en tweeden. grondslag (huurwaarde en meubi- lair) wegens het ge'oruik van perceelen, In de zesde klasse wordt de aftrek van f 14 toegepast op huurwaarden beneden 250, de aftrek van f 12 is voor huurwaarden van f 251 tot f 375, die van f 10 voor huur waarden van 376 tot f 500, die van f 8 voor die van f 501 tot 625, die van f 6 voor huurwaarden van 626 tot 750 en die van f 4 voor huurwaarden van f 751 tot f 875, terwijl de aftrek van f 2 geldt voor huurwaarden van 876 tot f 1000. Gelijk we reeds zeiden, onze lezers zullen aan deze cijfers genoeg hebben. Artikel 12 heeft ook een verandering ondergaan, die al leen in getallen is uit te drukken en geen verdere verklaring behoeft. De belasting naar den eersten grondslag wordt niet geheven, wanneer de belastbare huurwaarde van het perceel in gemeenten of gedeelten van ge meenten, behoorende tot de 2e klasse minder bedraagt dan f 225, tot de derde klasse min der bedraagt dan f 200, tot de vierde klasse minder bedraagt dan 175, tot de vijfde klasse minder bedraagt dan f 150 en tot de zesde klasse behoorende minder is dan f 125. De belastbare huurwaarde wordt volgens het nieuwe artikel 13 voor de berekening der be lasting verminderd in gemeenten of gedeel ten van gemeenten behoorende tot de 2de klasse met f 220, tot de derde klasse met f 195, tot de vierde klasse met 170 tot de vijfde klasse met 145 en tot de zesde klasse met f 120, van het aldus veikregtn bedrag wordt pen belasting geheven var f 10 ten honderd. Ook de tweede grondslag dezer belasting, het meufcilair, neeft veran Jering ondergaan, welke ook niet anders dan in cijfers kan wor den uitgedrukt. De belasting toch naar de waarde der stoffeering wordt niet geheven, wanneer de be'astoare huurwaarde van ^et perceel in gemeenten of gedeelten van ge- menten, behoorende tot de twyde klasse niel meer bedraagt dan f 225, tot de deicie klasv niet meer dan 230, tot de vierde klasse niel meer dan f 205, tot de vijfde klasse niet meer dan f 180 en tot de zesde klasse niet meer dan f 155. Ook wordt, gelijk we reeds opmerkten, door deze wet een verandering gebrasht in de Provinciate wet. Ook hier gaat het weer om een cijfer. Zoolang het getai der opcen- ten op de hoofdsom der grondbel isling voo1" de ongebouwde eigendommen minder dan vijftig bedraagt, worden de opcenten voor de provincie op de hoofdsom der personeele be lasting tot geen hooger getal dan vijftig ge heven. In de Gemeentewet vervallen het tweede en derde lid van artikel 247. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe alinea, die voor- schrijft, dat wanneer de opcenten hooger zijn dan 50, het geoorloofd is het tarief voor de opcenten op de personeele belasting zoo in te richten, dat een geleidelijk stijgend ge tal opcenten wordt geheven bij toeneming van de belastbare huurwaarde, maar zoo, dat het maximum der opcenten wordt bereikf uiterlijk bij de aanslagen van hen, wier hui zen een belastbare huurwaarde hebben, wel ke tienmaal zoo groot is als de huurwaarde kan wezen zonder belastbaar te zijn. We gaven daarvan boven reeds de cijfers. Hei eventueele maximum der opcenten wcrdt dug uiterlijk bereikt in gemeenten der tweede klasse in de aanslagen voor huizen met eer belastbare huurwaarde van 10 X 225 f 2250, enz. - Deze wet treedt in werking 1 Januan 1928 zoodat we dit jaar nog naar de oude wette lijke voorschriften worden aangeslagen. 99

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5