DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 43 Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 MAANDAG 21 FEBB4JAEI BuitenBand Prowinciaal nieuws BinnenBand Dit nutmner besfaat ait 2 blades? Deze Coarant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestaagennitgegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewrjsnummera 5 cents. 7 PRUS DER OEWONE ADVERlENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Qroote tetteri oaar pfaatornfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkcry f/h U£KMi< COST&K k Voordam C 9, Dfrecteuri O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteun TJ. N. ADJSMA* Postgiro 37060. ismtsetafi DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een compromis tusschen Tsjang- Tso-lin en Tsjamg-Kai-sjek? De Noordelij'ke troepen zijn, zooals be- kend, in opmarsch door de provincie Honan, waar bun colonnes den Hoangho zijn over- getrokken. Over een week, hoogstens over veertien dagen, zou het dus tot een trefien tusschen dit leger en de Cantonneezen kunnen komen. L Er heeft evenwel, naar de correspondent te Peking van het „Berliner Tageblatt" seint, tusschen den opperbevelhebber der Noorde- lij'ken, Tsjang-Tso-lin en dien der Zuidelijken, rTsjang-Kai-sjek, een telegramwisseling plaats,' die volstrekt geen oorlogszuehtig karakter draagt, door het vaststellen der grens van beider machtsgebieden betoogt. Naar ver- luidt, zou die grens loopen door het Zuiden der provincie Honan em, meer naar het Oos- ten, door het dal van de Jangtse. De beide legeraanvoerders pogen zoo- doende tot een compromis te komen en tevens tot ec-n diplomatiek ednheidsfront tegenover de verdragsmogendheden. Bij deze onderlinge regeling spelen Woe- Pei-foe en Soen-Tsjoean-Fang geen rol; na de des-organisatie der troepen van laatstge- noemde en de desertie van een zijner onder- bevelhebbers is hi} als verdediger van Sjan- ghai, en voorloopig dus ook als politieke fi- guur van den eersten rang, uitgeschakeld. De laatste berichten uit Tsjekiang melden, dat de Noordelij'ke troepen zich al plunde- rende terugtrekken in de richting van Soeng- kiang. Soen Tsjoean Fang heeft meermalen Tsjang Tsjoen Tsang ter hulp geroepen, tot nu toe zonder resultaat. Bericht wordt dat generaal Soen Sjoean Fang's leger zich steeds dichter op Sjanghai terugtrekt en Kasjing op 50 mijl ten Zuid- westen van Sjanghai heeft prijsgegeven. De Algemeent staking in Sjanghai. Tegelijk met de nederlaag van Soen Tsjoean Fang te Tsjekiang heeft de algemeene vak- vereeniging van arbeiders de algemeene sta king te Sjanghai uitgeroepen, ten einde de eischen te steunen, t.w. de ontruiming van Sjanghai door de troepen van Soen en de Britsche troepen. Zaterdagmorgen heeft het geheele perso seel der posterijen, tramwegen en omnibus- sen in de Fransche concessie het werk neer- gelegd. Het aantal stakers is 40.000. De British United Press meldt, dat in de buitenwijken van Sjanghai de stakers trams hebben aangevallen en ruiten ingegooid; ook werden fabrieken bestormd. De politie maak- te echter een einde aan de ongeregeldheden In de Chineesche stad zijn de waterleiding en de tram geheel stopgezet. De Fransche nederzetting heeft zwaarder te lijden dan de Internationale concessie; er staan „roode stakingsposten bij het hoofdpostkantoor. Het vrijwilligerscorps is als voorzorgsmaatregel In uniform opgeroepen evenals de afdeelingen met machinegeweren en de speciale politie De staat van beleg is nog niet afgekondigd. Twee officieren gewond. Een Britsch zeeofficier en een Ameri- kaansch zeeofficier van gezondheid werden te Hankau door de koelies van Itsjang mis- handeld tengevolge van een weigering der bevolking om het lossen toe te staan van een Britsch vaartuig. Een detachement mariniers van de Britsche kanonneerboot .Cockchafer" ging aan land en herstelde de orde, maar twee officieren werden gewond. De buitenlandsche gewapende macht in en bij Sjanghai. Er zijn, naar uit een Reuterbericht in de Engelsche bladen blij'kt, thans met de vrijwil- ligers aan land te zetten marinetroepen niet meegerekeind. te Sjanghai aan Britsche zijd?. meer dan 8000 man beschikbaar. Er liggen voorts 21 corlogsschepen van verschillende national it-eit voor Sjanghai, n.l. zes Engelsche, vijf Amerikaansche, vijf Japansche, vier Fransche en een Italiaansch. Het aantal ma frozen en mariniers, voor landing beschikbaar, staat niet vast, maar de Britsche landingsdivisie zou ongeveer 600 man tellen en de Amerikaansche (met inbe- grip van de 12O0 onderweg zijnde mariniers) 2300 man. In de Fransche nederzetting vertrouwen de auto ritei ten meer op mod-erne toe rusting voor de verdediging d'a-n op het aantal troe pen. Vermoedelijk bedraagt dit, ongerekend de marinetroepen, niet meer dan 1500. maar het verdedigingsstelsel wordt w-etensohappe- lij'k en geweldig geacht. De algemeene staking in Sjanghai. Op het oogenblik zijn ongeveer 80.000 Chi- reezen installing. Hiertoe behooren de arbei ders van alle katoen-spinnerijen, Qhinegsche zocwel als buitenlandsche, de gehtele staf der posterijen en tramwegen in de internatio- nale nederzetting zoowel als in de Fransche concessie, de arbeiders van de electriciteits- en waterwerkn in de Chineesche districten van Nantao en Tsjapd, de zeelieden en ha- venkoelies, een aantal losse arbeidiers bij de waterleiding van Sjanghai en bij de gemeeo- te-electriciteits werken aldaar. Verder staken de geemployeeren bij enkele groote Chinee sche warenhuizen, die meerendeels Canton- neez nin dienst liebbn en do arbeiders bij ee der groote Chineesche drukkerijen. De Chi- neeschen werkgevers hebben evenzeer te lij den, en met uitzonderimg van de tramwegen blijven alle openbare diensten in de neder zetting goed gehand'haafd. De organisatie hiervan is reeds lang voorbereid tegen erger geeburtenissen dan die van het oogenblik. In kringen, waar men goed op de hoogte is, wordt gezegd, dat de huid'ige staking niet lang zal duren, omdat de werkelijke bedoe- ling hieivan thans slechts is een algemeene repetitie voor een veel grooter actie, wanneer de Kantonneezen de stad binnenkomen. Het lijdt niet den minsten twijfel, dat de groote meerderheid der arbeiders niet wenscht te staken, doch de ter rear van den algemeenen arbeidersraad is zoo groot, dat niemand durft weigeren. In de eerste plaats de Chineesche commu- nistische partij, die agiteert door bemidde- ling van de algemeene arbciders-unie, wier voornaamste doel is den terugtocht van Soen Tsjoean-fang op Sjanghai te bemodlij'ken. Als tweede voor een deel onafhankelijke factor moet de zeeliedenstaking genoemd warden, die door de zeelieden begemmen is op grond van het gerucht, dat de Engelsche troepen gebruikt zouden worden om Soen bij zijn mi- litaire cperaties te steunen. En ten derde is er een aantal Chineezen aan het werk, die in politick opzicht te Sjanghai vrij wat invloed hebben, van wie ook het voorstd is uitge- gaan tot het neutraliseeren van de stad en. die nu hopen zich in het bezit van Sjanghai te steteln, voordaT het Kanton-leger arriveert. Generaal Lip-So-tsjcng, het hoofd van het politie-corps te Sjanghai en Woesoeng, heeft de orders uitgevaardigd om alle agitatoren, die betrapt worden op aansporing tot wanor- delijkheden, onmiddellijk te executeerai. Reeds zijn ongeveer 20 opruiers in verschil- lcndc districten van de stad onthoofd, ter- wijl hun hoefden op lange palm zijn gesito- ken, als waarschuwing voor anderen. De besprekingen met Tsjen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engel sche zakgelastigde O'Malley en de Kantoa- neesche minister van buitenlandsche zaken Tsjen, Zaterdagavond de Engciseh-Chinee- sche overcenkomst hebben onderteekend. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. De bond van Saksische metaalindustrieelen heeft te Chemnitz een vergadering gehouden, -waarin werd besloten de uitsluiting der me- taalbewerkers, die tot dusver alleen te Leipzig heeft ^plaats gehad (2,&0'0|0 man) thans ook uit te' breiden tot Chemnitz, Zwickau, Dres den, Plauen^ e.a. steden, waardoor nog 150.000 arbeiders op straat komen. Het conflict is een uitvloeisel van den strijd om den werktijd, die tot dusver in de Saks>- sche metaalindustrie 48 uur per week be- droeg, terwijl de werkgevers vier uur onbe- taald en twee uur betaald overwerk mochten eischen en in het geheel dus 54 uur per week kenden laten werken De werknemers hebben deze overeenkomst opgezegd en eischen een maximum werktijd van 51 uur per week. De arbiter besliste, dat de werktijd 53 zou be- dragon, waartegen de arbeiders zich verzet- ten. Toen ten cvervloede het Saksische minis- terie van Arbeid weigerde deze arbitrate uie- spraak bindend te verldaren, besloten de in- dustrieelen tot uitsluiting. Het genoemde ministerie heeft, zooals reeds werd getneld, de werkgevers en werk nemers uitgenoodigd deel te nemen aan nieu- we cnderhandelingen over den werktijd, die Maandag a.s. te Dresden zullen beginnen. Een loonadie in de chemische Industrie Uit Frankfort a.d. Main wordt gemeld, dat de arbeiders in het tariefdistrict Frank fort de bestaande loonovereenkomst hebben opgezegd en een niet onbelangrijke verhoo- ging eischen. Zij zijn vast voornemens in ge val van een weigering de staking te procia- meeren. Deze staking /al alleen in Frank fort ruim 40.000 arbeiders omvatten. In verschillende aanverwante vakken,^ b.v. in de gummi-industrie, hebben de arbeibfcrs zich reeds thans met een groote meerderheid voor de staking uitgesproken. Ook de kellners. Ook de kellners komen met looneischen. Tot dusver kregen zij een bijslag van 10 pc-. op het bedrag der verteringen, die op de re- keningen werd bijgeschreven. Zij eischen thans, volgens het Hbld. 15 pet. en wel in dier voege, dat dfe gasten 10 pet. blijven beta- len, terwijl de restaurateurs de ovenge 5 pet. bijpassen. In de practijk zullen de gasten na- tuurlijk ook deze 5 pet. moeten beialen. Voorts eischen de kellners den aehturen- dag en betaking van overwerk met een bij slag van 15 pet. De organisatie van werkgevers in het hotel- en restaurati^bedrijf heeft deze eischen van de hand gewezeu. Een arbitrate uitspraak voor de N.W.-Duitsche metaalindustrie. Uit Essen wordt gemeld, dat in het loon- conflict in die N. W.-Duitsche ijzer- en staal- industrie gisteren een arbitrate uitspraak is gedaan, die neerkomt op een verhooging der loonen van geschoolde arbeiders van 70 tot 76 pf. per uur en der ongeschoolde van 55 tot 59 pf. De vaste bijslagen voor stukwei'k wor den met 5 en 3 pf. verhoogd. Deze uitspraak geldt tot 1 Dec. a.s. PROCBS TEGEN DRIE AUTO- BANDIETEN. Te Stendal (Duitsehland) is het proces be- gonnen tegen de drie Berlijnsche recidivisten die op 16 December 1926 te Seehausen een auto hadden gehuurd en zich door den zoon van den verhuurder naar verschillende om- liggende gemeenten lieten rijden. Op een een- zamen straatweg werd de jonge man onver- wachts doodgeschoten. Zijn lijk werd1 op den straatweg gevonden. De misdadigers werden reeds na enkele uren in hechtenis genomen. De beklaagden legden voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Het had in hun bedoeling gelegen met de auto naar Berlijn terug te keeren en daar een aanslag te plegen op een juwelier, die zich elken ochtend met een tasch vol kostbaarheden naar zijn zaak begaf en vervolgens weder per auto te ont- komen. Zij hadden zich reeds in het bezit ge- steld van revolvers en chloroform, om hun achtervolgers onschadelijk te maken. VULKAANUITBARStlNG AAN DE ZWARTE ZEE. Volgens mededeelingen van zeelieden, die te Constanza zijn gearriveerd, is de oogen- schijnlijk doode vulkaan „Sorin" in de Kau kasus, liggende aan de kust van de Zwarte Zee, plotseling tot een uitbarsting gekomen. De geheele omgeving werd door den lava- stroom en de aschregen zwaar geteisterd. Er v^erden tal \an personen gedood. EEN BELEEDIGINGSPROCES. Naar de Weensche correspondent van het „Berl. Tag." meldl):, heeft dezer dagen een proces plaats gehad, da,t groot opzien heeft gebaard. Twee welbekende figuren uit de eerste krin gen, graaf Adolf Sternberg en prins Johann Lichtenstein, stonden tegenover elkaar. D eerste had den prins beschuidigd de toonee1- speelster Ida Roland beleedigende anonieme br'ieven te hebben gescbreven. De prins noem- de dit laster, waarop een proces volgde, dat dozer dagen voorkwam en tot een reeks scenes en schandalen aanleid'ing gaf. De partij en voeren met razende woede tegen elkaar uit en scholden elkaar uit voor al wat leelijk is; de wcorden schurk, lasteraar, leugenaar enz.. waren niet van de lucht. Herhaaldelijk moest de president ingrijpen en zelfs de getuigen straffen opleggen. Zoo werd zelfs de getu' ge graaf Karl Lonyay veroordeeld tot 24 Uur celstraf en onmiddtellijk opgesloten. Tenslotte werd het proces verdaagd, maar het oordeel van het publiek, zoo besluit de correspondent, staat reeds vast. EEN AMERIKAANSCHE LEENING AAN POLEN? Volgens een bericht uit Warschau heeft de Amerikaansche gezant daar ter stede bericht ontvangen, dat de Amerikaansche regeering bereid is met Polen een handelsyerdrag. voor loopig voor den tijd van een jaar, te sluiten. De'cnderhandelingen hierover zijn reeds be- gonnen. Men gelooft dat het sluiten van een han- delsverdrag het Polen ook gemakkelijker zal maken van Amerika een leening te krijgen. EEN DRUKKEPSSCHANDAAL. Naar de correspondent te Leipzig van het „Berl. Tag." meldt, is te Leipzig de eigenaar van,een groote drukkerij, prof. Handl, gear- resteerd, terwijl zijn drukkerij gesloten is. Had! was tot Aug. van het vorige jaar be- drijfsleider van de Leipziger drukkerij van Drugulin, welke firma hem thans beschuldi^t op haar kesten een eigen drukkerij opgericht en een groot typenmateriaal en vreemde alfa- betten te hebben nagegoten en meegenomen. Ook op andere manier zou de professor ziin vroegere werkgeefster hebben benadeeld Ook de rechtmatigheid van diens professorstitei wordt betwijfeld. TE VEEL ADELL1JKE OFFICIEREN Bij de voortgezette befiandeling in de bc- grootingscommissie van de rijksweerbegroo- ting, heeft een democratische afgeyaardigde van den Duitschen rijtedag. von Richthoven critiek geoefend op de samenstelling en de mental iteit van het officierskorps. De beer von Richthofen richtte allereerst het verzoek aan den minister om, tezamen met Buitenlandsche Zaken, pogingen te doen teneinde een wijiZi.ging van het bestaande mi- litaire stelsel (vrijwilligersleger) mogelijk te maken. In afwachting daarvan wil de demo cratische oartij den minister naar vermogen steunen. Vocrwaarde daartoe echter is, dat de rijksweer waarborg geeft een bestrouwbaar instrument te zijn tot besoherming van den hu'idigen staat. Z.i. ontbrak daar o.a aar, dat de officieren over het algemeen de repu- bliek geheel zijn toegewijd. Vervolgens con- stateerde hij' o.m., dat de helft van het offi cierskorps van de cavalerie van adel is welk percentage hem wel wat hoog leek. Hij bepleitte de instelbng van een centraal li- chaam, dat de aanstelling en verdeeling der officieren' over de wa>pens regelt. ALS DE WIJN GOEDKOOP IS. Volgens de Bulgaarsche bladen is de wijn- oogst in Bulgarije het afgeloopen jaar bui- tengewoon rijk geweest. Men spreekt zelfs van een record-oogst van 200 millioen liter. Doch dit record heeft den autoriteiten heel wat onaangenaamheden bezorgd. De prijzen zijn namelijk aanzienlijk gedaald en daardoor is in vele dorpen en steden van Zuid-Bulga- rije een ware dnnk-epidemie uitgebroken. die maar al te vaak bloedige vechtpartijen tot ge- volg heeft. De vorige week is bij de politie van niet minder dan 16 bij drinkgelagen gedoode en van 35 gewonde boeren en burgers melding gemaakt. In de stad Tschirpan moesten vele kantoren sluiten, omdat het geheele personeel zich ziek had gemeld! In andere plaatsen werden drarnkbestrij- dingsvergaderingen door drinklustigen ver- stoord en de lokaliteiten vernield. Na deze gevolgen van een overvloedigen wijnoogst pogen de Bulgaarsche autoriteiten het surplus zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te exporteeren. EEN STANDBEF.I.D BESCHADIGD In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben onbelccnden het standbedd van keize- rin Elisabeth van Oostenrij'k in het stedelijk park van Meran ernstig beschadigd. Zij sloe- gen het beeld den kop af en wierpen deze in den vijver. De prefect van Bozen heeft per proclama- tie de burgers aangespoord alles in het wer'k te stellen om de daders op te sporen. Het standbeeld zou worden hersteld. UIT EGMOND AAN ZEE. Donderdagavond vergpderde de afdeeling „De Drie Egmonden" van de vereeniging „Volksonderwijs" in de zaal van den heer Donia te Egmond aan den Hoef. De voorzitter, de heer J. G. Bosschaart, heette dp aanwezigen hartelijk welkom en re- leveerde de vorige vepgadering. Sinds de vo rige bijeenkomst". aldus spr. „is er in deze gemeente een droevige geschiedenis afge- speeld. Ik behoef alleen maar het woord „Openbare school Egmund Binnen" te noe- men en U begrijpt wel, wat ik daarmede be- doel. Die openbare school is in mijn oog nu niet bepaald gevallen louter en alleen als slachtoffer van de bezuiniging. Ik wil over d ze zaak hier op het oogenblik nog niet ver der spreken, alleen moet het mij van het hart dat in deze lcwstie verschillende menschen nu niet een rol hebben gespeeld, die ik bewonde- ren kan. Gevolg van deze opheffing is ge weest, dat wij eenige led-en van onze afdee ling hebben verloren. Hiertegenover staat. dat onze sercetaris weer eenige nieuwe leden heeft geboekt en ik geloof, dat ik een dubbel woord van welkom mag spreken aan onze nieuwe damesleden, van wie wij vertrouwen dat zij zullen zijn warme en ijvereige leden van volksonderwijs." Spr. drukte zijn spijt uit over het vertrek van pastoor Van der Oo-rd, een man die in zijn hart vol ijver en lief de was voor de ver eeniging en de openbare scho61. Het jaarverslag van den secretaris was in hoofdzaak een herhaling der notulen van de laatste vergadering. De secretaris-penning meest-er, de heer Blokker decide mede dat voor de kas was ingekomen 10 van iemand, die on-hekend wenschte te blijven De heer Pauw gaf een uitvoerig verslag van het werk der schoolfeest-commissie Door het schoolsparen werd een som verkre gen van tijna 600. Met de lijsten werd nog pl.m. 116 bij elkaar gebracht, welke gelden de commissie in staat stelden de schoolreis- jes te organiseeren naar Bergen, Schoorl en Amsterdam. Naast de schoolreisies stonden de St. Nicolaasfeesten, die als zeer geslaagd mogen worden- beschouwd. Hiervoor werd nog pl.m. 200 gecollecteerd. Spr. constateerde dat de ouders van de Hoever blijken hadden gegeven zeer op sa- menwerking met Egmond aan Zee te zijn ge- steld, doch dat van het Hoofd d-er Openbare school te Egmond aan den Hoef weinig me- dewerking werd verkregen. Op de aanvraag m-ede te willen werken aan het vertoonen van de Visscherijfilm voor de beide openbare en eenige bijzondere scholen in de Egmonden werd van dit hoofd het antwoord ontvangen: „Ik doe er niet aan mee. Ik houd school Ik zal het de jongens zeggen, dan kunnen ze 's avon-ds komen, als ze zin hebben. Samen werking tusschen den Hoef en Egmond aan Zee is er niet." De vergadering bl-eek het met de zi-enswijze van den spr. volkomen eens te zijn. De voorzittgi- meende, dat deze yergadeqng het leven-d bewijs was, dat er wel degelijk sa- menwerking bestond tusschen de beide Eg monden. Spr. betoogde dat men zich van een dergelijk verwijt niet behoefde aan te trek- ken. Het was uitgesproken door het Hoofd der school. Wanneer die werkelijk samenwerking gewenscht had, had hij al lang lid van deze afdeeling kunnen zijn. Daar het nu natuurlijk voor de buitenaf wonende kinderen ondoenlijk was gemaakt om te komen, informeerde spr. naar de kasten van een autobus om ze thuis te brengen en vroeg, of die kosten reden konden zijn om die kinderen de gelegenheid te onthouden Uit het in klinkende munt gegeven antwoord sprak duidelijk, dat over samenwerking niet. te klagen viel. In de commissie voor het nazien der reke- ning en verantwoording werden benoemd mej. G. F. Happee en de heeren T. Hoppener en A. Vogelenzang. Bij de best'uursverkiezing werd herkozen de heer" Gorter en in de vacature Van der Oord werd gekozen pastoor A. B. van Kleef. De schoolfeestcommissie werd aangevuld met den heer Vogelenzang, in verban-d met het vertrek van pastoor Van der Oord. De voorzitter deelde mede, dat aan het bestuur der R.K. en dat der Chr. school te Egmond aan Zee evenals aan de O. L. S. te Egmond aan den Hoef gelegenheid was ge- boden gebruik te maken van de vertooning der visscherij film, omdat deze ondememing financieel bezwaarlijk was voor een kleine school. (Inmiddejs is bericht ingekomen dat de bijzondere scholen niet mee doen.) 1) Na de rondvraag, die weinig opleverde sloot de voorzitter met een kort woord de ver gadering. 1) Voor de kinderen der Openbare Lagere school te Egmond aan den Hoef zullen de leerkrachten der Openbare Lagere school te Egmond aan de Zee zorg dragen. DE ARRESTATIE TE ANTWERPEN. Het Hdbl. v. Antw. meldt, dat de siera- dea, die op de te Antwerpen gearresteerde NederlanUers zijn gevonden, met behooren tot de bui-t van den mbraak bij den juwelier Davidson te Amsterdam. VACANTIEOORD PERSONEEL OVER'HEIDSDIENST. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van personeel in overheidsdienst heeft be sloten, een onderzo-ek in te stellen naar de mogeiijkheid van de stichting van een va- canueoord voor dededen van den bond, zulks naar aankiding van een aanbi-eding van de gemeente Rfaeoen, welke voor billijten prijs ten buitenipraats aan de organisatie aanbood. MET EEN' SCHOP OP HET HOOFD GESLAGEN. Uit Althe wordt aan de Telg. gemeld: Bij de werken aan het kanaa-t B-uinen— Schoonooid sloeg J. S. te Odoorn den mede arbeider W. Korst te Exloermond met een schop o-p het hoofd. W. K. werd zwaar ge wond en moest naar Assen worden vervoerd. waar hij l-nmiddels aan de verwondingen is ov-erleden. Nader wordt gemeld: Gistermorgen begaven de verschillende ploegen van arbeiders zich omstreeks zever uur aan den arbeid. De verslagene K., had den vorigen dag-van S., den dader, een krui- wagen geleend, welke deze thans bij zijn eigen werk noodig had. K. wenschte den wa- gen niet terug te geven, zoodat daarover een woordenwisseling ontstond. K. greep zijn m-es en dreigde S .daarmee, die terug week, waarop K. hem aanviel. S pa-kte daarop zijn tegenstander aan, en wierp hem in een sloot. Daarop gre-ep hij een schop (deze werktuigen zijn met het oog op den moeilijken graafar- beid zeer scherp gemaakt) en gaf K. daar mee een hevigen slag op het hoofd. De ge- troffene kreeg een gapende wonde in den schedel. Hevig bloedend en zwaar gewond werd hij naar het Wilhelmina-Ziekenhuis te Assen vervo-erd. De da-der is onmiddellijk door toevaldig in de nabijheid zijnde politie, g-earresteerd en gevankelijk naar Assen ge bracht. De dader staat niet gunstig bekeh-d. Onge veer een jaar geleden is hij ontslagen uit de gevangenis, waar hij een straftijd van drie jaar had ondergaan wegens moordaanslag op een rijks- en een onbezoldigd veldiwachter. DE NOODLOTTIGE TWIST TE GRONINGEN. De toestand' van den 39-jarig-en L. H. B., die Donderdagnacht op het Martinikerkhof te Groningen bij een twist om een vrouw ernstig werd gewond, is thans redelijk wel. Achteraf is nog gebleken, dat de aangehou- d'ene niet, zooals hij aanvankelijk^ had be- weerd. het mes waarmede hij stak, in het wa ter heeft geworpen. Hij werd ten huize van een vriend gevonden. De dader had hot nl. na bet p'egen van zijn daad aan dezen ken- nis gtleenck ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1