if Hechfszaken Binnenland Prikkelbaarheid Foste r's triscli polctergenml in den WaardpoJder is met algemeene stemmen aangenomen. UIT VVIERINGEN. Van den aanuemer van bet alhier aau te ieggen buizennet voor het Provinciaal Water- leidingbedrijf is in den nacht van Woensdag- op Donderdag 350 Kg. lood gestolen, dat in een wagen was opgeborgen. Van de dacters tot heden geen spoor. 25 stuks gaf tot uitslag, dat de winners wa- eW7 e,ren fV J- dipper, A. Jongsma, de Waal en C. Butter. De prijzen werden met opgewektheid aanvaard. Door den heer C. Prins werd gewezen op te diep geiaden vaartuigen. Dit mag niet meer gebeuren. Door den heer S. Akerboom werd naar vo- ren gebracht of het uiet goed was om te krachten de betaling van de rente van die Co- operatieve Boerenleenbank te verplaatsen tot April in plaats van einde December. Ook zal een dergelijk schrijven gericht worden tot de gemeente, het Burger! ijk Armbestuur en de Diaconie, met verzoek de pach+en dcr lande- rijen drie maanden later- te doen plaats heb ben. Hierna sluiting met dank voor de aangena- me samenwerking. UIT WARMENHUIZEN. De inventarisatie per 15 Februari 1927 van de stapelproducten van de verschillende ver eenigingen, aangesloten bij de veilingver- eeniging „Warmenhuizen" bedroeg: 4.907.700 K.G. roode kool, 1.021.800 K.G. gele kool, 3.442.400 K.G. Deensche witte kool, 390.800 K.G. then, 244.350 K.G. p-en, totaal 10018.050 K.G. De voorraden zijn over de verschillende vereenigin-en als volgt verdeeld: Warmenhuizen: 2.439.100 K.G. roode kool, 366.800 K G. gele kool, 937.500 K.G. Deen sche witte kool, 130.700 K.G. uien, 44 700 K.G. peen, totaal 3.918.800 K.G. Harenkarspel1099.000 K.G. roode kool, 251.000 K.G. gele kool, 1.231.500 K.G. deen sche witte kool, 137.500 K.G. uien, 129.000 K.G. Peen, totaal 2.348.000 K.G. Stroet: 390.500 K.G. roode kool, 180.500 K.G. gele kool, 532.000 K.G. Deensche witte kool, 60.000 K.G. uien, 10.800 K.G. peen totaal 173.800 K.G. Eenigenburg: 466.000 K.G. roode kool, 91.000 K.G. gele kool, 459.900 K.G. Deensche witte kool, 41.800 K.G. uien, 65.850 K.G peen, totaal 1.124.550 K.G. Krabbendam: 258.000 K.G. roode kool, 60.000 K.G. gele kool, 130.500 K.G. Deensche witte kool, 18.000 K.G. uien, totaal 466.500 Kilogram. Schoorldam: 255.100 K.G. roode kool, 72.500 K.G. gele kool, 151.000 K.G. Deen sche witte kool, 2.800 K.G. uien, 5.000 K.G. peen, totaal 486.400 K.G. Op 15 December j.l. bedroeg de totale voorraad 9.538.100 K.G. roode kool, 1.986.800 K.G. gele kool, 5.587.600 K.G. Deensche witte kool, 648.550 K.G. uien, 346.500 K.G. peen, totaal 18.107.550 K.G UIT HEERHUOWAARD. De inventarisatie van stapelproducten, ge- liouden bij de vereenigingen van den Noor- dermarktbond op 15 Februari, gaf tot resul- taat van den aanwezigen voorraad in spoor- wagons a 10.000 Kg., verdeeld als volgt: Roode kool 88314 wagon, gele kool 333 wa gons, Deensche witte kool 866 wagons,, uien 85 -wagons, peen 3814 wagon. Bij de inventarisatie van 15 December j.l. waren dcze cijfers in dezelfde voleorae 1660, 680, 1435, 112 ea 65. UIT NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagavond werd alhier een staaltje van baldadigheid vertoond. Een kwajongen uit Oudkarspel had de -aardigheid zijn klomp tegen de voorruit van de autobus te werpen, met het gevolg, dat deze verbrijzeld werd. Het is al meerdere malen voorgekomen, dat er tegen de bus een of ander voorwerp ge- gooid werd, maar dit is zeker het toppunt van baldadigheid. Het is te verwachten, dat het jongemensch eens flink onderhanden genomen wordt. In de nabijheid van de R. K. kerk zal voor de jogens van de parochie een sportterrein ter grootte van ongeveer 1 H.A. in orde worden gemaakt. Het terrein bij de Roskambrug, dat thans door de R. I<. jongens gehuurd wordt en voor het doel geheel is gedraineerd, eerder in ge bruik bij de club „Hoiland", zal daardoor als sportterrein komen te vervallen. UIT OUDE NIL DORP. Vrijdagavond hield de commissie der fancy- fair, welke onlangs alhier gehoudai werd, Jiaar slotvergadering in het cafe van den heer Balk. Door omstandigheden waren de burge- meester or de heer Tromp verhindcrd aanwe- zig te zijn. Na een korte kernachtige opening door den voorzittcr werd de vereeniging bij monde van den heer Waijboer gecomplimenteerd met het succes in dtn vorm van een nieuw vanadel. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de totaal ontvangsten 654.58 cn de to taal onkosten 292.78 bedroegen, zoodat een netto saldo van f 361.80 kon worden ge- boekt. Door dtn heer Schroevers werd spt-cificee- ring van enkele uitgavenposten, gevraagd, die echter tot algeheele voldoening van de com- missieleden werden goedgekeurd. De com- misise bracht den penningmeester, den heer Liefhebber, dank voor zijn accuraat beheer. Een gezellige bespreking was een waardig slot van de respectievelijke bijeenkomsten. Nog verdient vermeld, dat ook het tekort van dezcrr zomer kon worden gedekt. „Turnlust" kan met genoegen op deze da- gen terugzien. UIT SCHAGEN. Verschillende gemeentebsturen in den om- trek van Schagen hebben besloten voor ge- zamenlijek rekening de noodige schoolbehocf- ten aan te schaffen en niet meer ieder afzon- derlijk, zooals tot nu toe geschiedde. Man doet ditnaar de N. Rott. Crt. meldt, uit een oogpunt van zuinigheid. Het voorstel tot stichting van een clec- UIT HEEMSKERK. Donderdagavond had in het cafe „Flora" alhier een damwedstrijd plaats tusschen de clubs van Castricum en Heemskerk. De strijd bleef onbeslist. Beide clubs bs- haalden elk 10 punten. OndertrouwdG. Huisman en M. Duhimeijer. Getrouwd: J. Brasser cn M. H. van Egmond. Be v a 11 e n W. van Hooff-v. Hoorik, d. P. Voormeer-Verdonk, z. N. Beentjes- Strik, d. P. Meijer-Welboren, z. C. Beentjes-Zonneveld, d. J. v. Tunen- Adrichem, d. A. v. Roon-Eiking, z. C. Kuil-Kemps, z. UIT BERGEN. Tot onderwijzeres aan de R. K. lagere school „St. Ursula", alhier, is benoemd meh D. H. Schneiders alhier. Ter ondersieitnmg van het R. K. missie- werk zal Dins-hag a.s. een verlotiing worden gehouden, waarvan de prijzen door ingezete- nen vrijwillig ter beschikking zijn gesteld. UIT HEILOO. Door den architect K. Veldkamp alhier werd Vrijdagavond aanbesteed het bouwai van een dubbel woonhuis aan den Rijketraat- weg, voor rekening van den heer J. V. Eck- hart. Ingeschreven werd als volgt: Kloppeoburg ie Bergen 8998; W. Renvoi te West-Graft- dijk 8974; Glas en Brouwer te Heiloo 8956; P. A. Holtes te Heiloo 8780; H. v. d. Peet te Heiloo f 8216; Kuitwaard te Broek op Langendijk 8159; P. Buis te Heerhugo- waard 7880; N. Blokker Jr. te Akersloot j 7525. Het werk is aan den laagsten in- schrijver gegund. De bocrderij „Hoeve Petronella", eigendorn van de Erven Bommer, groot pl.m. 19 hecta- ren, is in eigendom overgegaan aan den heer I. Onderwater, bloembollenkweekcr te Lisse. Naar men ons mededeelde, is het waar- schijnlijk, dat het weiland wordt omgezet in kweckiand voor bloembollen. Voor de tweede maal heeft de Arbeiders- tooneelvereeniging „Falkland" een kunst- avond gegeven. L>e zaal was vrij goed bezet. De heer Stemheim, uit Amsterdam, die on vorigen keer was uitgenoodigd, was ook nu weer gevraagd. Iiij had mej. Marie Ha- mel meegebracht, die een goede kracht bleek te zijn, want dadelijk bij haar introductie had zij het pleit gewonnen. Het ensemble heeft ons een avond van kunstgenot bezorgd, welke naar meer smaakt, zoowel het optreden van hen beidtn als af- zonderlijk was zeer goed. Resumeerende, constateerden we, dat het optreden van het ensemble wel heeft vol- daan. UIT OUDKARSPEL. Bij de tweede kooltelling op 15 Rebruari bij de leden van „De Eendracht" was de voorraad als volgt: Roode kool 184 wagons (312); gele kool 85 wagons (140) Deensche witte kool 205 wagons (304); uien 19 wagons (34H); peen 4 wagons (8). Tusschen haakjes zijn de getal- kn van 15 December. Bus Sr. Keizer. S. Jb. Wijn, 9. I. Nol en 10. W. UIT LANGER'EIS—VEENHUIZEN. In een gehouden ledenvergadering van de Ijsclub Langereis is met algemeene stennnen besloten zich af te scheiden van den ljsbond Hollands Noorderkwartier. UIT LIMMEN. In den damwedstrijd tusschen Egmond- Binnen en Limmen, waaraan 6 personen deel- namen, was de stand 38—24 in het voordeel van Limmen. Hierdtoor 'komt men hier in het bezit van de zilvcren medaille, welke door Egmond was beschikbaar gesteld. De heer J. Valkering Tz. heeft zijn ont- slag iugediend als lid van de commissie van schooltoezicht en lid van de commissie tot wa ring van schoolverzuim. De red en van dit bedanken zal zijn, dat ie heer Valkering vrij zeker als lid van de Pro vinciate Staten wordt gekozen. Geboren: Gerardus Theodoras, z, van jac. Metselaar en M. de Winter. Ja cobus, z. van M. Metselaar en E. Kuijper. Jacobus Wilhelmus, z. van Jac. Pepping r„n M. J. Res.. Anna Clazina, d. van C. Groot cn K. M. Viesies. Petrus Adrianus, z. van G. Valkering en G. van Wonderen. Anna Theresia Maria, d. van W. Goedhart en G. Bekendam. Getrouwd: Willem Kr'aakmaii en Elizabeth Maria van Kessel. Wil'lem Cor- nelis Adrichem van Montfoort en Anna Cornelia Al. Johannes Theodoras van der Aar en Maria Cornelia Winder. Over leden Jacob Kuijper, 82 jaar, werduwnaar van E. Scholten. Jetje Booij, 65 jaar, echtgen. van J. Koorn, Klaas Vcnnik, 84 jaar, echtgen. van T. Schip- per. Adriana Maria Rothuijs, 86 jaar, we duwe van C. F. Stadegaard. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De uitslag van de kooltelling der Langen- dijker groentencentrale gaf op 15 Februari aan totaal 329714 wagon, verdeeld als volgt: 458 wagons roode kool a 10.000 Kg., 688 wa gons gele kool a 10.000 Kg., 484 wagens Deensche kool a 10.000 Kg., 85 wagons uien a 10.000 Kg., 25 wagons peen a 10.000 Kg., totaal 1740 wagons, tegen totaal 329714 wa gons op 15 December 1926 en 1524 wagons op 15 Februari 1926. UIT HOORN. ©e heer J. Thie, leeraar in de wiskunde en magnetica arm de gemeentelijke Hoogei-e Burgerschool B met 5-jarigen cursus te Haarlem, verzoekt den raad der gemeente Haarlem, hem wegens zijne benoeming tot d-irecteur van de Rijks Hoog-ere Burgerschool te Hoorn, eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking te verleenen ingaande 15 April of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. UIT ST. PANCRAS. De candidatenlijst in te dienen door de -.g.n. Wilde partij bevat de volgende namen: 1. D. Kloosterboer (aftr.), 2. J. v. Kampen (aftr.), 3. Tj. Koelemeij, 4. Jb. Kloosterboer Dzn., 5. J. Boskamp, 6. Jb. Wit Jzn., 7. Jb. POLITIEMAN-INiBREKER. Vrijdag heeft, zooals wij reeds in het kort in de telegrammen van Vrijdag gemeld heb ben, voor de Dordtsche rechtbank terechtge- staan A. L. A., vroeger agent-majoor van de Dordtsche politie, wien verschillende dief- stallen zijn ten laste gelegd. Zoo zou lrij in den nacht van 14 op 15 Nov. 1924 uit het kantoor van de naaml. vemn. Morks* en Geuze's boekhandel hebben weggenomen een bedrag van 1000 en uit den winkel een vulpenhouder; in 1924 zou hij uit het ma- gazijn van de firma Kramer zich hebben toegeeigend twee bonten en verdere kleeding- stukken; in dsn naeht van 25 op 26 Januari 1925 zou hij uit de toonbank in het Luxor- theater een bedrag van 42.50 hebben oot- vreemd en in den nacht van 10 op 11 Nov. van dat jaar een bedrag van 17.50; ver der zou hij nog uit verschillende winkelzaken in den loop dhr jaren 1924, 1925 en 1920 hebben gestolen levensmiddelen en manufac- turen en ten slotte zoi; ij in den nacht van 8 op 9 December 1926 zich toegang hebben verschaft tot de werkplaats van de firma Giltay en Zoon met het oogmerk, daar goe- deren weg te nemen bij welke gelegenheid hij door verdekt opgestelde politiemannen o>p heeterdaad is betrapt. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij door het begaan van voormelde strafbare handelingen als ambtenaar zijn bijzonderen ambtspiicht heeft geschonden, daar hij deze feiten heeft gepl'eegd gedurende den tijd, dat hij als agent-majoor van politie en onbezoi- digd rijksveldwachter in uniform gekleed, surveillance en controiedienst verrichtte, waarbij hij zich telkens tot de verschillende percee'en toegang verschafte door middd van valsche sleutels. Reeds een paar uur voor cten aanvang van de zitting had zich voor het gerechtsgebouw- een talrijk publiek verzameld om zeker te zijn van een plaatsje op de publieke tribune. Na voorlezing van de stukken is het eerst als getuige gehoord de heer A. J. Heuff, commissaris van politie te Dordrecht, die mededeelde reeds langen tijd in verdachte den persoon te hebben vermoed, die schuldig was aan de diefstallen van den laatsten tijd. Hij deelde voorts mede, dat verdachte, toen hij 's nachts na de aanhouding door getuige werd gehoord, een bekentenis aflegde en wel voornamelijk betreffende de feiten, welke naar verdachte wel vermoeden kon, niet door hem zouden ontkend kunnen worden; voorts dat verdachte weinig onder den indrak was van de arrestatie. Deze getuige had van den president een compliment in ontvangst te nemen voor ziin beleid. Verschillende getuigen, w. o. vele politie mannen, werden vervolgens gehoord. Den getuige Van der Rest, die vergoeding wenschte te vragen van de hem toegebrachte schade, deelde de president mede, dat de verdediger van verd. over de middelen be schikt om alle schade te vergoeden. De heer Van Deil, directeur dier firma Giltay, bij welke firma verdachte in den nacht van 8 op 9 December 1926 is overvat len, deelde mede, dat in zijn zaak reeds meermalen ingebroken was 'en dat ook 75 is vermist. Verd. ontkende, deze 75 te heb ben gestolen. Na het getuigenverhoor verklaarde verd. de feiten, waaromtrent getuigenis is afge- legd, te erkennen. Hij verklaarde, 7 jaar ma- joor bij de Dordtsche politie te zijn geweast. Hij deed mediedeelingen omtrent de verschil lende diefstallen, waarbij bleek, dat hij bij de firma Kramer ongeveer 6 keer heeft inge broken en dat hij alle inbraken deed met be- hulp van valsche sleutels, die hij zelf door bijvijten passend heeft gemaakt. Ook bij de firma's Krim en Verheiden heeft hij herhaal- delij'k een bezoek gebracht, waarbij hij wel eens door andere politieagenten is aangetrof- fen bij welke gelegenheid'hij steeds als reden van zijn aanwezigheid opgaf, dat hij de deur open had gevonden en daarom een onderzoek inste'de. Verd. erkende voorts, dat hij de dief stallen pleegde wanneer hij in dienst was als agent van politie en in uniform gekleed, dienstdoende als controleur. De president merkte op, dat wat verd. ten laste is gelegd, nog slhchts een bloemlezing is uit tal van feiten. Zoo heeft verd. nog in gebroken bij de firma's Ponsen, Struis, Van Meggelen, de Haan, Van der Straaten, Itz, en in een school, een fabriek en een bragwach- tersbuisje. Spr. zeide, dat geen huis in Dordrecht veilig voor verd. was, Verd. zeide, geen verklaring te kunnen geven voor zijn daden. De president noemde wat verd. heeft ge- daan zeer treurig en immoreel. Verd. nam een vertroumenspositie in als politieman en heeft een blaam geworpen op het corps van politiebeambten. De officier van justitie merkte in zijn reT quisitoir op, dat hij uit de vele feiten, welke aan verd. ten laste gelegd kunnen worden slechts zeVen heeft gezocht, met de achtste, waarbij verd is overvallen. Spr. deelde mede. dat de laatste 3 jaar aan de agenten van poli tie was gebleken, dat in de nachten, dat verd. dienst had, zeer veel deuren werden openge- vonden en dat in de straten, waarin die deu ren waren, de straatlantaarns waren uitge- draaid. Ten slotte hadden de agenten zich tot den commissaris gewend. Toen deze de zaak onderzocht, Week, dat vele feiten, wel ke zich in den diensttijd van verd. voordeden, onopgehelderd zijn gebleven. Daarop heeft de commissaris met spr. overleg gepleegd om maatregelen te beramen, teneinde verd. te overvallen. Spr. bracbt lof aan den com missaris van politie voor de uitnemende wij- ze, waarop deze het onderzoek heeft geleid, en eveneens aan de Dordtsche politie voor haar nauwgezette plichtsvervulling om verd. te snappen. Wat de zaak zejf aangaat, merkte de of ficier op, dat verd. alleen die feiten heeft erkend, welke niet te ontkennen waren. Spr. geloofde dan ook niet aan berouw bij vera al gaf hij daarvan dan ook thans uiterlijke teekenen (verd. zat te weenen). Het resu'- taat, bij de huiszoeking bereikt, noemde spr. ontstellend, en nij ineende, dat geen anotr motief voor verd.'s handelingen te vinden is dan ongebreidelde hebzuclit. De gepleegde feiten noemde spr. zeer ernstig, te ernstiger omdat zij gepleegd zijn door een ambtenaar van politic in diensttijd, in voile uniform ge kleed, des nachts, terwijl hij belast was met de zorg voor de rust en de veiiligheid der burgers. Het in hem gestelde vertrouwen heeft hij met vceten getreden en spr. zeide dan ook, geen verzaehtende omstandigheden te kunnen vinden. Het ten laste gelegde kwa- lificeerde hij als diefstal door middel van valsche sleutels, gepleegd door een ambte naar, die daardoor zijn ambtspiicht heeft ge schonden, en hij eischte deswege een gevan- genisstraf voor den tijd van zes jaar. Verd. barstte hierop in snikken uit. De verdediger verzoeht, wat de strafmaat aangaat. de rechtbank, bij het bepalen daar van rekening te houden met den man als rnensch, als iemand van bijna 50 jaar, voor wien zes jaar van het hem nog restende le- ven een zeer groot deel van dat leven betee- kent. Uitspraak over veertien dagen. (Door plaatsgebrek kon het bovenstaande niet meer in het vorig nummer worden ip- genomen.) HOOFDAGENT TERECHTGESTAAN. Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft te recht gestaan de vroegere hoofdagent van politie J. H. L., te Deventer, wegens aanrar,- ding van de eerbaarheid. De rechtbank te Zutphen had L. veroordeeld tot 100 boete subs. 1 maand heehtenis. De officier van justitie ging in hooger beroep. Thans vorder- de de procureur-generaal van het Hof even eens veroordeeling van beklaagde tot 100 boete, subs. 1 maand heehtenis. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Maudelinge uitspraak van IS Februari G. B. te Schagen, overtrading Binnenaan- varingsregiement, 3 boete of 3 dagen hecht. G. v. S. te Heiloo, overtrading art. 435:' Wetboek van Strafrecht, 12 boete of 6 da gen hecht. P. B. en J. V. te Alkmaar, dronkenschap, de le 2 boete of 1 dagen hecht., de 2e J 7 iroete of 4 dagen hecht. A. J. v. P. te Alkmaar, overtrading Ar- beidswet, 6 X 6 bcete of 6 X 3 dagen hecht. C. R. en D. B. te Bergen, H. K. te Seher mer, overtrading Rijwielwet, de le 2 boete of 1 week tuchtschool, de 2e 4 boete of 4 dagen hecht, de 3e teruggave aan de ouders. •Jhr. W. P. B. te Bergen, T. M. en H. T. te Alkmaar, G. W. S. en A. B. te St. Maarten N. F. K. te Heerhugowaard. overtredimg Po litieverordening, de le 5 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 6e ieder 2 boete of 1 dap hecht., de 3e J 4 boete of 4 dagen hecht, de 4e en 5e ieder 1 boete of 1 dag hecht. F. S. en A. S. te Haarlem, J. G. Lz. te Eg mond aan Zee, P. de V. en J. L. H. te Lim men, overtrading Jacht- en Visseherijwet, de I e en 2e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e J 20 en J 30 boete of 10 en 15 dagen hecht., de 4e 10 en 15 boete of 10 en dagen hecht., de 5e 6 boete of 3 dagen hecht. Castricum, K. D. te Oudkarspei M. de R., E. C. v. S. en R. P. te Alkmaar, overtrading Leerp-lichtwet, de le en 2e ieder J 5 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 4e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e cntslag van rechtsvervolging. SCHOOLTOESTANDEN OP URK. In Januari '26 is door den (geheel recht- schen) raad der gemeente Urk met een stem meerderheid besloten te voldoen aan het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christ. Onderwiis te Urk, om van de twaalf lokalen der openbare school (de eenige op het eiland) er negen ter beschikking van dat bestuur te stellen. Tot heden is dat be- sluit niet tot uitVoeririg gekomen, wijl van Gedep. Staten nog geen beslissing is inge- komen. Toch heeft dat bestuur thans reeds een oproeping gedaan en „voor de met Mei a.s. te openen t\vee scholen twee hoofden (waarvan een liefst met akten voor de mo derne talen en wiskunde), twee onderwijze- ressen en tien ervaren onderwijzers te vragen. Nu het aa,n de betrekkelijk weinigen, die deze zaak hebben doorgedreven, is gelukt, de meeste ouders van schoo'gaande kinderen over te halen tot het teekenen op de daaraoor vereischte lijs-ten (waarbij de predikanten en de kerkeraden zich van eenige aanbeveling onthouden hebben), hoopt men de openbare school, in weerwil van het christelijk onder- wijs, dat er steeds in den geest der bevolking gegeven is, te doen opheffen. BELGISCHE TRACTAAT. T hans is de Memorie van Antwoord ver schenen op het Voorloopig Verslag der Eer- ste Kamer nopens het Belgisehe tractaai In no. 5 der Staatk. Brieven van mr. S. van Houten lezen wij: Er zijn drie mogelijkheden a. Verwerping-; b. Aanneining en bekraclitiging door de Koningin; c. Weigering van die bekrachtiging na aanneming met een geringe, wellicht bloot toevallige meerderheid. Ad a. Vreugde in Nederland en ontstem- ming in Belgie. Misschien eenig beroep op den Volkenbond. Omtrent de gevolgen van Belgisehe zijde vereenig ik mij ten volte met het arbkei van mr. Patijn in het Handelsblad. Bovendien verwacht ik, dat de overgi'oote meerderheid der Belgisehe zaakkundgen in onderonsjes zulten zeggen: die Hollanders zijn toch iliet zoo ik zal maar schrijven „goedgeefsch", doch ik heb een korter woord in de pen - dan wij dachten. Ad b. In Belgie tevredenheid, maar nog meer verwondenng over Nederlandscho „goedgeefschheid", aannioediging tot de ver«t gaande toepassingen van al wat dubieus is; in Duitschtend bevred'iging dat vermoede- 1 ijk art. 361 van het tractaat van Versailles een dcode letter zal blijven en voor het ver- voer dat niet naar Duitsche havens kan worden afgeleid, keuze open zal staan tus schen Rotterdam en Antwerpen; in Nederland groote ontevredenheid van de meerderheid der bevolking en eene in hare beteekervis en gevolgen onberekenbare daling van het aanzien van de Kroon als staatkun- diig irgaan en van de draagster der Kroon, die door een „Konicklijk" iQt^igs^o-qyQjstc- j l ie een tradaaf lof stand laat brengen daf de overgroote meerderheid des volks afkeurt. Ad c. H.M. weigert de goedkeuring onder zulke omstandigheden als voor Hare be- krachtiging voldoende te beschouwen, be- ncemt andere Koninklijke ministers en ont- bmdt de Kamers. Gevolg: een onberekenba re en daarom niet wenschelijke binnenland- sche crisis en grootere spanning tusschen ons en Belgie dan bij een eenvoudige verwerping door de Eerste Kamer. DE K XIII IN DEN 1NDISCHEN OCEAAN. Aneta seint uit Batavia: De K XIII is tijdens de slinger-proefwaar- nemingen, de vorige week bij het Christmas- eiland, op 45 M. diepte uit haar evenwicht geraakt en daarop snel doorgedoken tot SO M., terwijl de duikcapaciteit 60 M. bedraagt. De zijspanten kraakten, het was een zeer ha- chelijk cogenblik. Door openzetting van de watertank in het achterschip werd getracht de boot weer goed te krijgen, deze poging faalde echter, doordat de tank slechts zes at- mosfeer spaning heeft. Hierop is de groote tank in het voorschip, die alleen in noodge' vallen gebruikt mag worden, opengezet, waardoor de daling spoedig stopte. Het even wicht werd snel hersteld, en de boot liep te- rug tot 30 meter. De redding is een gevolg van het zeer koelbloedige optreden van den commandant en de uiterst kranige houding van de beman- ning. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te zoeken in een onvoldoende sluiting van de torpedolanceerbuisklep, tengevolge Nvaarvan water binnendrong. Het departement van marine heeft een com missie van onderzoek benoemd. Vanwege den minister van marine zijn na- derc inlichtigen gevraagd. DE R. K. VOLkSPARTIJ. Het Dgbl. van N.-Br. meldt: Naar wij vernemen heeft, met uitzondering van den heer A. Clement, het geheele bestuur der R.-K. Vcikspartij, afdeeling Breda, zich accoord verklaard met den oud-voorzitter, den heer W. Verpalsn en zich eveneens uit de R.-K. Volkspartij teruggetrokken. Dientenge- volge trekt de heer M. Biermann zijn catid;- datuur voor de Provinciate Staten in. RIJKSPERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van de Cent rate van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft een adres tot den minister van fimac.e gericht, waarin, verzoeht wordt, maat regelen te nemen, dat de mogelijkheid van omzetting van wachtgeldvervangend pen- sioen worde geschapen, daar de mogelijkheid, dat zij die wachtgeldvervangend pensioen ge- nietcn, dit pensioen cnder zekere omstandTg- heden vernunderd zoo niet geheel ingehou- den zien, niet denkbeeidig meet worden ge- acht. Aanieiding hiertoe is het door den Pen- sioenraad ingenomen standpunt, volgens het- welk de omzetting niet onmogelijk is, terwijl tech het wachtgeldvervangend pensioen in vele gevallen minder gunstige toepassing tot gevolg heeft dan het gewone invaiiditcits- en ouderdomspensioen. BRAND. Zaterdag is te Batenburg de boerderij van J. de Koning geheel afgebrand. Verbrand zijn twee varkens en vijf koeien op advies van een veearts afgemaakt. De boerderij behoorde bij de heerlijkheid Batenburg. DE ZUIDERZEEWERKEN. Men sclirijft aan de N. R. Crt.: In den loop van dit jaar zal er aan de Zuiderzeewerken 'n bedrag van 13.000.000 worden besteed. Men zal fceginnen met den bouw van de sluizen ten Oosten van Wierin- gen in den reeds gereed gekomen bouwput. Ten Oosten van de Middelgronden, onge veer Z. W. van Zurich, zal een omringaijk worden gemaakt voor den bouwput voor het stelsel van sluizen, dat daar in den afsluit- dijk wordt aangebracht. Een begin zal worden gemaakt aan den grooten afsluitdijlr tusschen de bovengenoem- de sluizen en den Friescher. wal. De Frieschc dijlc ten Noorcten van Zurich zal worden ver- zwaard. Bij Medemblilc zal men beginnen met het maker: van een bouwput voor het gemaal, ten dienste van den nieuwen N. W. Polder. Een begin wordt gemaakt met het leggen van den dijk van den Oever op Wieringen naar Medemblik. Er zal begennen worden met het maken van den dijk van den Oever op Wieringen naar Medemblik. Er zal begennen worden met het maken van een dijk van Wieringen bij de Hauk .s naar de Noord-Hollandsche kust en verdei Zuidwaarts. Verder komen er nog tal van klekiere wer- ken aan de beurt. BRANDSTICHTING. In het huis van bewaring te Leeuwardei is opgesloten de landbouwer S. de V. vai Tieke onder Nijega (Smallingerland), ver dacht van brandstichting. BOMMEN EN KLEWANGS. Uit Padang wirdt d.d. 19 Februari door Aneta geseind Verborgen in het struikgewas bij de Emmahaven, zijn 29 bom men gevon- dn. Twee havenkoelies zijn gearresteerdzij bekenden, de bedoeling gehad te hebben, de magazijnen van de Bataafsche in de lucht te doen vliegen. Tevens is gearresteerd een workman van de werkplaatsen van de spoor, die bekende, dat hij 50 bommen ontvangen had van den gearresteerden leider Pakih- taher. In het Padang-Pandjangsche zijn 9 bom men gevonden, benevens 270 klewangs, die in den grand verborgen ware. DE PRIJS VAN AMSTERDAM. De jury van den tweejaarlijkschen prijs voor poezie -Prijs van Amsterdam") heeft •de onderscheiding voor den besten in dit tijd- vak verschenen bun del een bedrag van 400 toegekend aan De Wilde Kim van A. Roland Hoist (Van Dieshoeck 1926) Zij meende het bedrag, oorspronkelijk be- stemd1 voor twee bijprijzen, toe te kennen voor afzonderlijke gedicliten, ditmaal op eenigszins andere wijze te moeten gebruiken en wel door Paradise Regained van H. Marsman (uit den gel'ijknamigen bundel, uitgegeven bij „De Gemeenschap"), Lande- lijke Liefde 1 van Slauerhoff (uit den bundel Clair-Obscur in de Palladium-uitgave) als afzonderlijke verzen te kiezen en daarnaast het beschikbaar bedrag van 400 voor een Alom verkrijgfaaar komt vaak voort nit siechte spijsvertering, Allc spijsvcrterings- stoornissen moeten spocdig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, hct laxeermiddel bij uitnemendheid. IVSauacj poller, a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6