DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 44 flonderd nes*en en twmtigste Jaargawg 1927. A.bonneineiitsi>rijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters nm pla*fcfpfi|»|6. Brie Yen franco NX Boek- en Qandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Rcdactle No. 38. DINSDAG 22 FEBRUARI. Buiteniand BinnenEand uit numnier besfaaf uH 2 blades, Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. DE TO EST AND IN CHINA. De staking te Sjanghai. De toestand der staking heeft zich verder ontwikkeld. Naar schatting beloopt het aan- ital stakers tusschen de tachtig- en honderd- duizend. Vreesaanjaging speelt een groote rol. Het openbaar verkeer b-eperkt zich thans tot de ricks jaws en autom-obi-elen. Het huis- personeel staat nog buiten de stakingsbew-e- ging. De Chineesche bemanningen van een aantal Britsche kustvaartuigen hebben den arbeid gestaakt. De algemeene arbeidCrs- bond verklaart dat het zijn doel is, de mili- taristen te verjagen, de propaganda tegen het imperialis-me voort te zetten en een volks- regeering te vormen. De Chineesche bladen melden. dat het werkeldjke doel van de sta king is „de nationalistische legers te Sjang hai te ver.velkomen De stakers in de Chineesche stad zijn thans kalrr.cr a is het resultaat van een groot aantal onthoofdingen van agitators, waartoe Seen Tsjoean Fang last gaf. Het aantal onthoof dingen wordt geschat op tusschen de dertig en honderd. Er heerscht een schrikbewind in de Chineesche stad, waar de bloedige hoofden der onthoofden aan de poorten der stad zijn opgehangen. Uitgewekenen zoeken een schuilplaats in de buitenlandsche concessie. De verdedigers van Woetsjang. Een zwaar gecensureerd telegram uit Han- kau d d. 20 Februari meldt, dat 10 Februari voor een volksrechtbank het proces begon te-' gen de generaals Tsjentsjiamoe en Lioejoets- jen, de verdedigers van Woetsjang, dat in October van het vorig iaar door d.^nrticnr listen werd veroverd. De nationalistische mi nister van justitie presideerde de reehtbank, b'jgestaan door dertien arbeiders- en politie- ke commissarissen. Beide beschuldigden oni- kenden dai zij bijstand hadden srekregen van Britsche kano-nneerbooten. Tsjentsjiamoe werd veroordeeld tot een boete van anderhalf millioen dollar, Lioetsjoetsjen werd ter dood veroordeeld. Vfees voor moeilijkheden te Hongkong. Het uitbreken van de staking te Sjanghai doet ook te Hongkong de vrees voor moei lijkheden toenemen, doch hoewel de arritato- ren zich tot het uiterste inspanneri, schijuf het twijfelachtig, dat zich ongeregeldheden zul- len voordoen. Intusschen heeft de regeering van Hong kong voorzorgsmaatregelen genomen en worden alle Engelschen o-pg-eroepen tot het vrijwilligerscorps tee te tr-eden. Beschermingsmaatregelen te Sjanghai. De aanwezigheid der buitenlandsche troe- pen en oorlogsschepen in Sjanghai wordt oyer het algemeen als een voldoende garan- tie beschouwd tegen gevaar voor de buiten- landers. Men ontveinst zich echter niet de groote moeilijkheden van de situatie en het wekt dan ook groote voldoening, dat de re geering te Parijs, wat de situatie te Sjang hai betreft, minder afkeerig is geworden van overleg met de andere mogendheden. Voor de verdediging van de internationale nederzetting zijn beschikbaar vierduizend Engelsche militairen en nog ca. vierduizend plaatse'ijke vrijwilligers en pclitie-agenten. Bovendien kunnen direct de marinetroepen ontscheept worden van de in de haven lig- gende buitenlandsch oorlogsbodems, die se- dert de aankomst van den Nederlandschen kruiser „Sumatra" nu zes naties vertegen- woordigen namelijk Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Japan, Italie en Neder- la-nd. Aanzienlijke troepenmachten zijn nog van Engeland onderweg, terwijl' uit Hongkong in korten tijd eveneens Engelsche en uit Sasebo Japansche troepen naar Sjanghai ge- zonden kunnen worden. De militaire commandant van de Engel sche verdedigingsmacht te Sjanghai en ae Engelsche marine-commandant in de Chi neesche wateren hebben volmacht om alle maatregelen te nemep, die zij in verband met den toestand noodig 'aehten, met de eenige beperking, dat elk treffen met de Chineesche troepen vermeden rnoet worden fcehalve wan- neer het leven van Engelschen- bedreigd wordt. Voor zoover bekend beperken de maatrege len ter verdediging der internationale nedrer- zetting zich alsnog tot zandzak-. en prikkel- graadbarricades en machine-geweren, die rondom de nederzetting- zijn aangebracht en opgesteld. De buitenlandsche kantoren en za ken bra zen zijn binnen de nederzetting gelegen, doch de woonhuizen der meesten bevinden zich in de meer comfortabele woonwijken daarbuiten. Om een strikte onpartijdigheid te handha- ven moeten de buitenlandsche troepen hun activiteit dus beperken tot de nederzetting zelf. Als dus ernstige gevaren ontstaan zal getracht moeten worden alle buitenlanders te verzamelen binnen de nederzetting wat zeer groote moeilijkheden met zich mee zal brengen. Een rede van Chamberlain. Sir Austen Chamberlain heeft gister in het Britsche Lagerhuis mededeeling gcd'aan, dat er een telegram is omtvangen van O'Malley, gedateerd 20 Februari, waarin deze melding maakt van de door hem met Tsjcn getroffen overeenkomst. Door Tsjen is hier nog een en ander aan toegevoegd. Zoo zeide hij. dat te cordee- len naar de bericjhten, welke de nationalisti sche regeering uit de verschilleade deelen des lands ontvangt, hut nuttig en noodzakelijk schijnt om nogmaals een uiteenzetting te ge- ven van de nationalistische politiek ten aan- zien van de concessics en de internationale „Settlements". In hut manifest van den 22en Januari zegt de nationailstische regeering, dat zij.bereid is, langs den weg van onder- liandeHngen en overeenkomsten, de bestaande geschillcn uit den weg te ruimcn. Stilzwij- gend en vanzelfsprekend had dit natuurlijk ook betrekking op wijzigingen in den status der concessies en de internationale „Settle- menls". T^jtn bracht naar voren, dat hieruit ten duidtelijkste blijkt, dat de nationalistische re geering geen bedoeling heeft om ter bereiking van hare doeleinden, wat deze kwesties be treft, geweld te gebruiken. De natioinalistische regeering is dan ook van meening, dat wijzigingen van den status der cencessies en der internationale „Settle- rnents" van zoo'n vitaal belang zijn, dat daar- cmtrent alleen door de nationalistische regee ring en door niemand anders met de betrok- ken regeeringen kan worden onderhandcld In zijn antwoord zeide O'Malley nota te hebben genomen van Tsjen's mededeelingen hij verklaarde echter, dat de regeering niet de verplichting op zich kan nemeu, om te weige- ren met andere dan nationalistische autoritei- ten te onderhandelenGroot-Brittannie zal zeker ook met andere autoriteiten onderhande len, wanneer die ter zake competent zijn. De stakihg te Sjanghai Er zijn thans 108.000 stakers. De toestand is stationnair. De terreur te Sjanghai. Naar gemeld wordt, zouden gedurende de laatste dagen te Sjanghai ongeveer 1200 per- sonen wegens agitatie ten gunste van de Kantonneezen terechtgesteld zijn, die lijken liggen in de straten. De hoofden van de slachtoffers werden op karren door de stad gereden. SPIONNAGEZAAK TE SEMTESCH. Te Semtesch in Bohemen is een Duitscher gearresteerd, die betrapt werd bij het fotogra- feeren der aldaar gevestigde fabriek van ont- plofbare stoffen. Het is een 20-jarig jong- mensch uit Breslau. Flij noemde zich Kurt Spatz. Bij het onderzoek bleek hij de zoon van een fabrieksdirecteur te Falkenau in Bo hemen te zijn, Spinka genaamd. Deze is ook aangehouden, evenals een vrouwelijke bloed- verwant van Spinka te Falkenau. DE TORNADO IN MET ZUIDEN VAN DE VEREENIGDE STATEN. Volgens de laatste berichten zijn er veertig personen gedood en een hcnderdtal gewond door den tornado, die Donderdag en Vrijdag de staten Louisiana, Missisippi en Alabama teisterde. De materieele schade is zeer groot. EEN HANDELSVERDRAG TUSSCHEN POLEN EN DUITSCHLAND. Dezer dagen is gemeld, dat de Duitsche regeering een mogelijkheid meende te hebben gevenden om het Duitsch-Poolsche conflict bij te leggen en te dien einde haar gezant te Warschau nieuwe instructies had gegeven Thans melden de te Warschau verschijnen- de bladen, dat de Duitsche gezant aan de Poolsche regeering een handelsverdrag op den grondslag van het Duifcsch-Zwitsersche handelsverdrag heeft aangeboden. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Warschau verneemt, is de Poolsche regeering bereid het Duitsche voorstel ern- stig te onderzoeken. Naar het ,.Berl. Tag." melclt zullen de Duitsche en Poolsche ministers van buiten landsche zaken elkaar ter gelegenheid van de zitting van den Volkenbcndsraad, die 6 Maart begint, te Geneve onlmoeten. In politieke kringen neemt men aan, dat de minister de kwestie van de handelspoliiiek in groote trekken grondig zullen bespreken. HET STORMWEER AAN DE AMERIKAANSCHE KUST. De orkaan, die van een buitengewoon hoo- gen viced vergezeld ging, heeft scliade aan- gericht in de leusfsteden van New Yersey en New England. Een patrouillevaartuig is met een bemanning van negen koppen te loor gegaan. De schade, in de havensteden aan den At- lantischen Gceaan aangericht, wordt op drie millioen dollar geschat. Een twintig perso nen zijn qmgekemen. De vcorstad van Staten Island staat onder water. SCHENDING DER NEUTRALITEITS- WETTEN. Generaal Enrique Estrada en twaalf zijnei volgelingen, die in Augustus van het- vorig jaar werden gearresteerd, beschuldigd van een poging tot een gewapenden inval van het grondgebied der Vereenigde Staten in het Noorden van Mexico, werden schuldig ver klaard aan het schenden van de neutfaliteits- wetten der Vereenigde Staten wegens het op touw zetten van een revolutionnaire beweginq tegen Mexico. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Aan Poincare wordt het vcornemen toege schreven met de Amgrikaansche regeering te gaan onderhandelen over een regeling der eerste twee annuiteiten voorzien in het ac- coord Mellon-Berenger, elk groot 30 millioen dollar, zonder daarbij vooduit te loopen op de ratificatie, van dit accoord door het parle- ment. Te Washington heeft men reeds te ver- staan gegeven, dat er eventueel faciliteiten zouden kunnen ver lee nd worden aan Frank rijlk nopens de wijze van betaling dezer annu'f- teiten. Zooals men weet, heeft Frankrijk ook reeds op een dergelijke wijze aan Engeland betalingen gedaan. Voor het dienstjaar 1927 1928 der Britsche begrooting is, zooals de zer dagen gemeld, een betaling van zes fim- lioen pond sterling toegezegd. DE REVOLUTIE IN NICARAGUA. Zondag werden te Corinto 1800 Ameri- kaansche matrozen ontscheept. Er bevinden zich 400 te Leon en 350 te Chinandiga, die de bruggen, spoorwegen, enz. bewaken. President Diaz heeft aan een correspon dent van de „Herald Tribune" toegegeven, dat hij den Amerikaanschen gezant heeft verzodht zijn regeering voor te stellen met Nicaragua een offensieve en defensieve al- liantie te sluiten, overeerikomend met het aan Panama voorgestelde verdrag. DE ONTWAPENING TER ZEE. In het antwoord van Japan, waarbij het verklaart dat het het voorstel der Vereenigde Staten aanvaardt tot het houden van een con- ferentie te Geneve, tusschen de vijf mogend heden tot een aanvullende beperking der vloot- bewapeningen, komt slechts een beperkende bepaling voor, n.l. het verzoek dat de datum der opening van de conference op niet vroe- ger dan 1 Juni wordt gesteld, opdat een dcl gatie uit Tokio in staat zij met behoorlijke instructies aan de conference deel te nemen. Dit verzoek berust op de overweging van de belangrijkheid van de confer en tie en de nood- zakelijkheid dat minstens een gedeelte van de Japansche vertegenwoord'igers te Geneve uit Tokio rnoet worden gezonden. STAKINGEN TE ITSJAN'G EN TSJANGTSJA. Telegrammen uit Itsjang deelen medC, dat een algeheele staking en volledige boycot is uitgeroepen, omdat de eischen der arbeiders in de goederen-loodsen niet werden ingewil- ligd. Aan deze eischen was door 'de kooplie- den reeds zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Uit Tsjangtsja wordt gemeld, dat de sta king van de havenarbeiders gedeelteldjik is opgeheven, doch bij de Engelsche firma's nog voortduurt. EEN MERKWAARDIGE PLECHTIG- HEID. Een merkwaardige plechtigheid heeft Vrij dag plaats gehad in een chemische fabriek te Norwich (Vereenigde Staten). Dien dag,wer den er n.l. 36 gouden medailles, 123 gouden en 133 zilveren horloges uitgereikt aan em ploye's met resp. 40, 35 en 2'5 dienstjaren. Het aantal personen, die thans 40 jaar bij de firma in dienst zijn geweest, bedraagt 240, terwijl 768 anderen 35 dienstjaren teflen. DE DRAADLOOZE VERBINDING DUITSCHLAND—AMERIKA. Naar gemeld wordt, is het gelukt een tele- fonische verbinding DuitschlandAmerika tot stand te brengen. De verbinding had als volgt plaats: Langs den telefoonkabel van Frankfurt am Main naar Londen, en van hieruit langs den draadloozen zender naar Amerika. VERDUISTERING TE ANTWERPEN. Dezer dagen werd de aanhouding ge meld van twee bankbedienden van het „Cre- dit Bourgeois" te Antwerpen wegens ver- duistering van anderhalf millioen francs. Gisternacht zijn ook de twee directeuren van de bank aangehouden, die nog wel de aanklacht bij de justitie hadden ingediend. Uit het onderzoek is namelijk gebleken, dat de bank sedert vijf jaar valsche balansen op- maakte. TABAKSMOKKELARIJ. De politie te Hamburg is een smokkelarij op groote schaal van tabak en bedrog met banderoles op het spoor gekomen. Twaalf personen zijn gearresteerd. De voornaamste schuldige, een zekere Bing, werd te Kowno aangehouden. DE PRUISISCHE TRADITIE. Voor heir eerst sinds 1914 heeft Potsdam weer zijn hart kunnen ophaien aan een pa rade in den „Lustgarten"; het garnizoen werd door den nieuwen chef, genyraal Heye, geinspecteerd. Het militaire schouwspel had duizenden belangsteHende toeschouwers ge- trckken. Onder d-ezen bevonden zich o.a. prins Oskar van Pruisen, in burgerkleeren, en vele cud-officieren van het vroegere leger, in uniform. Als officieele gast woonde de Amerikaansche gezant met den- militairen ar- tache de parade bij, in gezelschap van offi- cieren van het rijksweerdepartement. Na de inspectie werd carre geformeerd, waarna generaal Heye een toespraak tot de troepen hield. Hij wees er o.a. op, dat zijn voorganger generaal v. Seekt den troep had opgevoed tot tucht, gehoorzaamheid ^en kameraad- schap, en dat men op de Prasische derde divisie onvoorwaardelijk kon vertrouwen. „Wij arbeiden, v/ij strijden, als het rnoet en wij- sterVen waar en wanneer men het ons beveeit, voor Duitschland's eer. en Duitsch- land's lev-en. Wij hernieuwen onzen eed: Treu bis in die Knochen in alter preussischer Art." Waarop, na dric „Hurras!" voor het vaderland, de muziek inviel met't „Deutsch- landlied". -DE METAALINDUSTR1E IN SAKSEN. Op grond van besprekingen in het Saksi- sche ministerie van Arbeid is in principe een regeling getroffen in het conflict, dat in d: Saksische metaalindustrie .was uitgebroken. Volgens de bereikte overeenkomst zal de' arbeidstend exclusief de rusttijden 48 uur per 'week bedragen. In overleg met de bedrijfsra-_ den kunnen voor sommige groepen arbeiders afwijkingen hiervan worden toegestaan De arbeidstijd kan tot 51 uur per week worden verlengd, waarbij de toeslag op het loon 10 pet. bedraagt. Indien partijen deze overeenkomst defini- tief aanvaarden, dan zal de staking, respec fievelijk uitsluiting, in de Saksische metaal industrie worden opgeheven en de arbeid Vrij dag a.s. worden hervat. SNEEUWSTORMEN IN MONTE NEGRO. In Montenegro woeden geweldige sneeuw- stormen, Daar de sneeuw een meter hoog ligt, is het verkeer naar alle richtingen ge- stremd. Vele plaatsen zijn daardoor van de buite'nwereld afgesneden. Er heerscht gebrek aan levensmiddelen en men vraagt om hulp. GROOT-BRITTANNIe EN RUSLAND. Gemeld wordt, dat het Britsche kabinet beraadslaagt over het zenden eener protestno- ta aan de sovjets nopens de anti-Britsche pro paganda, welke door de sovjets wordt geor- ganiseerd. Indien de „die hards" hun zin doorzelten, zal in de nota worden gedreigd met het afbreken der diplomatieke betrekkin- gen, ingeval de anti-Britsche propaganda niet onmiddellijk ophoudt. De meer gematigde ministers, onder wie Austen Chamberlain, zijn hier echter tegen, omdat de sovjets niet verantwoordelijk zijn voor alle communisti- sche propaganda, welke dan ook niet zou op- houden indien de betrekkingen werden afge- broken. DUITSCHLANDS ONTWAPENING. Het rijksweerministerie heeft volgens de „Voss. Ztg." aan eenige vestingcommandan- ten instructies gezonden, ingevolge welke de versterkingen, welker slechting in de jongste te Parijs gesloten overeenkomst was vastge- steld, binnen vier maanden zullen worden af- gebroken. Binnen denzelfden tijdsduur rnoet ook de wet betreffende het oorlogsmaterieel door den rijksdag worden aangenomen. EEN SCHEEPSONGtEVAL. Een schip, dat 700 pelgrims vervoerde, o.w. de bisschop van Como, heeft, uit Leccc komend, bij de oevers van het meer van Como schipbreuk geleden. Een honderdtal personen zijn tijdens het reddingswerk ge wond, dertig ernstig. Tot dusver is een lijk gevonden; het schijnt niet, dat er andere slachtoffers zijn. Flet meerendeel der passa- giers waren vrouwelijke geestelijken. De gezagvoerder van het schip is in hech- tenis genomen. Nader wordt gemeld: Omtrent de schipbreuk op het Como-meer, waar een boot met pelgrims uit Lecco gezon- ken is, vinden we nog vermeld, dat de bis schop van Como, mgr. Pagani, zich aan boord bevond, die met de pelgrims het hoofd van den H. Aloysius van Gonzaga, hetwelk in den laatsten tijd naar alle Italiaansche steden is overgebracht, uit Lecco was gaan halen. De bisschop was met de reliek aan boord gebleven, terwijl de boot zinkende was. Hij werd, met de reliek, het laatste gered door eenige lieden, die de boot zwemmend wisten te bereiken. DE STAKING VAN HET BRITSCH- INDISCHE SPOORWEOPERSONEEL De staking van spoorwegarbeiders bij den Bengalen—Nagpoer Spoorweg, welke te Kha- ragpoer begori, breidt zich langzamerhand naar andere stations uit. De autoriteiten heb ben vergaderingen van stakers in deze sta- tionsplaatsen 'verboden. De stakers dringen aan op het instellen van een verzoeningsraad om het conflict in der minne bij te leggen. St- klatvala. het communistische lid van het En gelsche Lagerhuis, die een maand geleden tc Calcutta aankwam, heeft onderzoek naar den toestand ingesteld en heeft een brief gestuurd aan den gouverneur van Bengalen, waarin hij de aancacht vestigt op het felt, dat alle vergaderingen verboden zijn, zelfs van de le- den der vakvereenigingen en aandringt op de pnverwijide intrekking van dit verbod. DE GRIEP IN BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld, dat tot het einde der afgelocpen week in Bulgarije 76.000 ge- vallen van griep zijn geconstateerd; 2200 personen zijn aan de ziekte overleden. KORTE BERICHTEN. De Oostenrijksche componist Robert Fuchs, die onlangs 80 jaar werd, is Zaterdag overleden aan een beroerte. Vooral als paeda- goog was hij bekend en vele beroemdheden (Hugo Wolf, Korngold, Franz Schieker e.a.) hebben aan hem hunne theoretische oplei- ding te danken. De onlangs overleden Houston Ste wart Chamberlain heeft al zijn boeken, 7000 deelen, aan de stad Bayreuth, welker eere- burger hij was, vermaakt. Uit Bombay worden weer godsdienst- onlusten gemeld. Een Mohamedaan werd doodgeschoten en 23 man zijn gewond. w.o. zes politiemannen. Twee personen zijn ge- storven aan hunne verwondingen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Duitsch-OppenSilezie werden er van de 256 mandaten 241 aan Duitschers en 15 aan Polen toegewezen. Een B. T. A.-telegram dit Parijs meldt. dat volgens berieht uit Mexico de algemeene staking op de staatsspoorwegen van Mexico is begonnen, doch dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken de staking onwettig heeft verklaard. De Amerikaansche Senaat keurde de be- noemivg goed van Frederick Sterling, legatie- raad bij de ambassade te Londen, tot eersten gezant der Ver. Staten bij den Ierschen Vrij- staat. Naar draadloos gemeld wordt, heeft president Coolidge Zaterdag van Washing ton uit door een electrische geleiding de laat ste aardblokken van den spoorweglunnel van den Denver—Colorado-spoorweg do-en ontploffen. Te Parijs overleed de Russische dich- ter S. J-uschkewitsch. Omstreeks 1890 be gon hij, met Gorki en Andrejew, zijn 1-itterai- re loopbaan. Zijn werken behelzen grooten- deels het leven der Russische Joden en- hun armoede. Volgens den Parijs-ehen correspond-en-t van „Financial Times", die personen uit de Fransch-e ban-kwereld geinterviewd heeft, be- staat er vooreerst weinig of geen vooruitzicht op 'n definitieve stabilisatie van den franc. Volgens de Duitsche bladen zij-n de I ta li anen begonnen met den aanleg van een nieuwe haven te Durazzo en van een spoor- lij-n naar Tirana. Vier compagnieen Italiaan sche pioniers zijn bij den aanleg te werk ge steld, zoo meldt de Duitsche radiodienst° Via Parijs wordt gem-eld, dat de Cu- baansche Regeering haar besluit Garibaldi het debarqueeren te weigeren, heeft ingetrok- ken, zulks nadat door de Fransche regeering verklaard was, dat hij uitsluitend om politie ke redenen uit Frankrijk uitgewezen was. Te- Broeblingen (Wurtenberg) is een automobiel, waarvan de chauffeur plotseling het stuur kwij-t raakte, langs het wegtalud omlaag gestort, tengevolge waarvin twee van de vier inzittenden gedood werden. Tegenover een correspondent van de ..Daily Mail" verklaarde Prima de Rivera, dat't de plieht is van alle beschaafde landen zich aan-een te sluiten ter bestrijding van het bolsjewisme. NATIONAAL MANDOLINEFEEST. Het door het tijdschrift „De Mandbline- gidls" uitgeschreven mandolinefeest, dat ge- organiseerd wordt door het Res-identie Man- dolinegezelschap „Perseveranza", beloofi een sucees te worden; 36 vereeaigingen met ongeveer 800 leden hebben zich tot d-eelname aangemeld. Op tweedCn Paaschdag zullen des mor- gens de vereenigingen optredem in drie zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage, waar- voor bereid 3 jury leden zijn uitgen-oodigd. Des avonds wordt een galacccicert gegeven. Op dit concert zullen optreden de heeren H. Smits Jr. (mandoline), P. van Es (gui taar) en G. Doruyter (mandoloncello). Verder het klassiek plectrum kwartet en eeo trio. Dit concert wordt geopend door de vereeni- ging ,.Perseveranza" en gesloten met het op treden van een groot mandolin-e-orkest. BRANDEN. Gist-ermorgen omstreeks kwart over 7 is brand uitgebroken in de autobusgarage van de gebrs. Van Leeuwen aan de Nieuwe Ha ven te ScHiedam. Een groote nieuws autobus stond in een minimum van tijd in vuur en brandde gehed uit, waarbij alle ruiten spron- gen. Het perso-neql van de garage kon den brand tot deze autobus beperken. De brand werd met bra-ndbluschapparaten gebluscht. De oorzaak van den brand is nog onbe- kend. Twee monteurs waren onder de autobus aan de aeh-terzijde met reparaties bezig, toen zij on-tdekten, dat aan de voorzijde brand was. Zij ge-bruikten bij hun werk een loop- lamp en verm-oeden, dat door kortsluiting de brand is ontstaan. EXPLOITATIE VAN LIEFDADIGHEID. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft gister conclusie ge nomen in de zaak tegen M. J. V., verdacht van verduistering van 26.000 ten nadeele van het comite voor ziekenzorg en ziek-enver- pleging t-e Barger-Compascuum. Het ge rech-tshof te's Gravenhage heeft dezen ver- dachte vrijgesproken van verduistering als lid-penningmeester van genoemd comite, maar hem veroordeeld tot 11 maanden ge- vangenisstra-f met aftrek van voorloopige hechtenis, op grond, dat hij als penningmees ter en niet als lid ongeveer 3000 voor sala- ris had berekend. De advocaat-generaal achtte de beide tegen deze beslissing aangevoerde cassatiemiddelen gegrond. In de eerste plaats had het hof de gremzen der telastelegging verlaten door V te veroordeelen als penningmeester, terwijl hij was gedagvaard wegens verduistering als lid-penningmeester. Bovendien was niet be- hoorlijk g-emotiveerd, dat verdachte zich het safaris wederrechtelijk had toegeeigenJ. Mitsd'ien concl-udeerde mr. Besier tot vernieti- ging van het bestreden arrest en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend hof. De Hooge Raad zal 21 Maart arrest wij' zen. HET NEDERLANDSCH-BELGrSCH VERDRAG, De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De Standaard schrijft, naar aanleiding van de memorie van antwoord van minister Van Karnebeek: Uit een verwerping van het verdrag zou niets anders dan een talrijke reeks onbehaag- lij-ke verwikkelingen voortspruiten, die voor Nederlands prestige en voord-eel zeker niet bevordelijk zouden zijn. - - LKMAARSCHE OURANT. i EST*

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1