Alkmaarschs Courant Wie is Edmund Gray EEU1LLET0N. Negen en TwintigStt >aarga»g, Diasdag 22 Februari. Radio-hock]® Provanciaal nieuws Onderhoiid van Scbrijfmacbines L. Fraobenberg - /Ufemaar N®. 44. 1927 Woensdag 23 Februari. Hilversum, 1050 M. 12.Pclisttoberrch- ten. 2.3.Engeische lrinderles. 3.4. ,'Knipcursus. 4.4-.30 Vrou wenhalf u ur t j e door Mevr. S. G. F. Me/boom, over: Huis- jj^jenzorgsters. 4.45—6.15 Concert door het fH. D. O.-orkest. Joan Lulofs, bariton. Ro- ■mantisch programma. 6.156.45 Lezing rdoor den heer D. Hans, voorzitter van den •?Kfed. Journajistenkring, over: Journalistic in Nederland. 6.4:57.45 Vervolgles en con- hVensatieks Duitsch. 7.45 Politieberichten. jP0.30 Persfoerichten. 8.10 Chris tel. avond. gAanshriting van de Nieuwe Herv. Kerk te wlaardingen. Gem. Zangver. „A Capella IKoot", Dir. de heer J. Figee. Mej. Ploos v. jAmstel, piano. De heeren M. Boerdam, orgel. C. F. Naasfepad, tenor. Cor Sterk, cello. 1. .Opening, lib. Orgelsolo, Wedding Chorus, ^Faulkes. 2a. Kerstzang. Koopmans. b. De ■Herdertjens, Vranken. c. Nu laat ens alien Code loven, Spoel (Gem. en vronwenkoor) 3. Senate op. 14 no. 2, Beethoven (piano). 4a. Liebster Hen- Jesu. b. Jesu, unser Trost undl Leben, Bach (tenor). 5a. Melodie, Cluck |b. Litany, Schubert (cello en pian1 6a. fOmnes Amid Mei. b. Aartbidding, Palestri- m (Gem. koor). 7. Rede door Ds. J. D. de 'Stoppelaar, over: Het Godsdienstig leven in onze gemeente. 8a. Prelude, Rachmaninow '/(piano)9. Solveygslied, Grieg (cello en piano). 10a. Die Vesper, Beethoven, b. Ge- bed van den Nacht, Zweers./ c. Danklied, naar Valerius, Rontgen (gem. koor). 11. Pa nts Angelicus, Franck (tenor, cello, orgel). si2. Orgelsolo, Fantasie „Een vaste burg, 'Zwart. 13a. Het Gebed1 des Heeren. b. Mor- genlied Bach (Gem. koor). Sluiting. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Daven- tiy-kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12.05 Engeische liedjes en duetten. •12.25 Concert (vervolg). 1.202.20 Orkest- conoert. 3.20 Leziny-Our native tongue 3.15 Voor.ezing: Pickwick papers van 'Dickens. 3.40 Lezing: Some books worth reading. 4.05 Lezing: Village life 100 years ago. 4.20 Concert. Daventrykwartet en so- yjisten (sopraan, flnit). 5.35 Kinderuurtje '6.20 Bespeling van het concertorgel van de itNew Gallery Kinema. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 jTijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orgelbe- speling (vervolg). 7.20 Lezing: Air Survey 07.35 Schuman's Myrtles. D. Smith, bariton. j.7.45 Lezing: False and true economy in food. 8.05 Variete. Scovell en Wheldon, syncopa- thie. F. Marks, Iersche humor. S. Leon, Ja maica fcarakter study. M. de Pietro, banjo. J. Joy, imiitaties. 9.05 De Salisbury Singers 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.36 Lezing: An tique instruments. 10.0511 20 „Trilby'', tooneelstuk van G. du Manner's novelle. le acte. Een studio in Parijs. 2e acte. Dito. 3e acte. Een foyer in het circus de Bashibazouks. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10 50 11.20 Nieuwsberichten en muziek. 12.50/ 2.10 Concert. Populaire muziek. 5.055.55 .Concert. Jazz Symphonic. 9.0510.50 Gala- concert. Orkest. Langenberg, 469 M. 10.2011.20 Orkest- concert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4.20— 5.15 Orkestconcert. 7.50—9.20 „Bunbury", comedie van O. Wilde. 9.3511.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1300 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.5011.10 Wer- ken van Mozart. Een Rococo-avond. Dr F. Giinther, piano. Eva Schlee, za-ng. Orkest. Daarna orkestmuziek. Hamburg, 394.7 M. 1.25—2.05 Kamermu- iiek. 3.505.15 Dansmuziek. 5.20—6.10 Concert. Nanftl Carlo kwartet. 7.5011.10 Concert. Zie Konigswusterhausen. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M 8.20 De Radio-Courant. 8.5010.50 Orkest concert. Om 9.50 een lezing. UIT STOMPETOREN. De tooneelvereeniging „Aurora" gaf Zon- van den heer de Lange een openbare uitvoe- dag 13 en Donderdag 17 dezer in het lokaal ring, beide avonden was de opkomst zeer vol- doende. Opgevoerd werd „Joop ter Heul", blijspel in drie bedrijven naar de boeken van Cissy van Mhrxveldt. We hadden het genoegen, de uitvoering van Donderdag bij te wonen. De voorzitter, de heer H. Heringa, heette alien welkom en deed enkele mededeelingen, o. a. dat de pauzes niet van korten duur zou- den zijn door groote tooneelveranderingen verder werd een woord van dank gebracht Geautoriseerde vertaling naar het t Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf- 421 Dit was nu de rcden van Checkley's vreug- de, toen hij in „Salutation Inn" kwam en daarom stelde hij dien toast in. Op den ochtend ging sir Samuel naar zijn broer en fluisterde dien de heele geschiedenis an het oor, hem door Gheckley meegedeeld. „Wat zeg je er van?" vroeg hij, toen hij uitverteld was.' „Ik zeg er niets van!" antwoordde die, in het minst niet ontroerd. „Het berust alles op veronderstelling: Als Arundel die eerste ver- valsching bedreef, en er is geenerlei be- wijs, dat hij dit deed en zoo voorten zoo voort, en zoo voort! „Toch is het volkomen logisch. Wie anders kon het doen? Checkley zeker niet, die oude man, en'zulk een oud-gedienstige. „Ik ben het met je eens, dat Checkley het niet kon doen. Niet, omdat hij te bejaard is, of een te oud-gediende. Maar omdat hij niet knap genoeg is. Zoo iets eischt inzicht en vlugheid van beweging, die hij beide mist. Hij kon medeplichtige zijn geweest. Hij kon de brieven hebben opgehouden. Hij kon in verzoeking zijn gebracht door geld. Toch acht aan de dames, die aan het verzoek van het bestuur hadden willen voldoen, om een gast- rol te vervullen en wenschte spreker alien c-en aangenamen en gezelligen avond. Toen het scherm was opgehaald zagen we een keurig verzorgd tooneel en weldra werd het spel door alien met groote aandacht ge- volgd. De inhoud' van het stu'k is alleraar- digst, zoodiat Aurora" een zeer gelukkige keuze heeft gedaan. AMe dames en heeren. geen enkele uitgezonderd, hebben uitstekend gespeeld, maar een bijzonder woord van lof en hulde moet gebracht worden aan Mevr. CouwenhovenBlauboer als Joop ter Heul en aan Mej. M. Groot als Jul:haar zuster.' Hiaar spel, voordracht en rolkennis lieten niets te wenschen over en voldeden alien, zoo- als bleck uif het krachtig applaus na elk be- arijf en vooral aan het einde. Ook bet bestuur had gemeettd, met zijne hulde niet te mogen achterblijven •en bood de dames een bouquet aan voor keurig spel en aan Mevr Poscn Kramer Glijnis voor de uitstekende wijze, waarop zij bad gesouffleerd. Aigemeene ;nstemming bij het publiek. A1 waren de pauzes, zoo a Is de voorzitter reeds had gezegd, wat lang, toch waren ze •met vervelend, Tgeen te danken is aan de goe- de muziek en vooral aan den far. Weddepohl, die ons verbaasde door hetgeen hij ten gehoo- re bracht op „de zingende zaagen andere instrumenten. 't Was alleraardigst en werd door het geheele publiek zeer gewaardeerd. Als bewijs, d^t ook het bestuur het gehoorde op prijs stelde, werd hem een boek aangebo- den, dat met dank werd aanvaard. Ook bij het bal heeft de heer Weddepohl zich zeer verdienstelij'k gexnaakt,"zoodat alles samenwerkte om dteze uitvoering en na af- loop daarvan alles schitterend te doen sla- gen. Aurora's laatste uitvoering in dit seizoen zal nog lang in aangename herinnering blij ven. Viijdagavond vergaderde de afdeeling Schermecr en Omstreken van „Het Witte I<ruis" bij den heer Renses, alhier. Na het welkom van den voorzitter, lezing en goed- keuring der notulen werden eenige ingekomen stukken behandeld en deeide de voorzitter ma de, dat in het vorige jaar 89 stuks uit het ma- gazijn in gebruik waren gegeven en dat de af- deeling thans 182 1eden telt. Daarna deed de penningmeester rekening en verantwoording over 1926; het totaal der ontvangsten bedroeg 444.10, dat der uitga- ven 443.13, zoodat er een saldo was groot 0.97. De heeten D. de Boer Dz. en K. Zwiep gingen de overgelegde stukken na en bevonden alles in orde, waama goed'keuring volgdte en de penningmeester onder dankzeg- ging voor zijn beheer werd gedechargeerd. Vervolgens werd de begrooting opgemaakt voor 1927 en de vergadefing na rondvraag, die weinig belangrijks opleverde, door den voorzitter gesloten. UIT HEEMSKERK. Onder voorzitterschap van Burgemeester Wiegman kwam de gemeenteraad Zaterdag- midldag bijeen. Afwezig dr. v. d. Bergh. Ingekomen stukken: De gewestelljlke landstormcommissie Ken- nemerland vraagt subsidie welke aanvraag door te late indiening behandeld wordt in een volgende bijeenkemst. De Heemskerksche glascultuur zegt dank voor genoten subsidie. Van enkele huurders der gemeentewonin- geti bereikte den raad't verzeek om huurver. laging. B. en W. stelden juist den raad voor om in overleg met den-Minister van Arbeid it huurverhooging over te gaan. De leden Wentink, H em rem an en de Wilde achtten nu allerminst den tijd daartoe te zijn i gekomen, Niettemin werd het voorstel aan- gen omen. Besloten werd om van de R. K. kerk „Agatha" te Beverwijk en van den' heer J. Adrichem grond aan te kooptn ter ver- breeding der wegen. Bespreking tuinderscredieten. Na enkele besprekingen besloot de raad overeenkomstig een voorstel van B. en W. om 20.000 uit te trekken voor noodlijdende tuinders voor aankoop van mest. De provincie zal de helft in voorschot ge- ven tegen rente en aflossing. De leden de Wilde en Klaasse wenschen nog een gedeelte dezer gelden te bestemmen voor aankoop van zaden en rijshout, zoome- ae voor noodzakelijk -levensonderhoud. Wordt af%/ijzend beschikt. Nog benoemde de raad Pastoor Heitvdt tot lid der commissie voor wering van school- verzuim. UIT OUDKARSPEL. D e M a r k t. Nu het in den loop van de week met den winter gedaan was, was het ook met de prij- zen weer minder goed. Niet zoodra werd het echter weer wat kouder of het werd weer beter, wat reeds Zaterdagmorgen te bespeu- ren viel. De aanvoer was weer een 20-tal wagons ik dit niet mogelijk." „Neen, dat kan ik ook niet gelooven," zei sir Samuel. „Toch is het even moeilijk om zoo iets van den jongen Austin aan te nmeen. O, ik weet: alles is mogelijk! Maar ik laat mij niet zoo gauw misleiden door een gelaat en ik acht George Austin niet in staat tot iets ontee- rends. Ik ben nu al vijftig jaar in het vak en ik heb al menige familie-zaak mee helpen doormaken, waarbij mannen, zoo wel als vrouwen, zich hadden laten verleiden door geld, waarvoor ze hun gevoel van eigenwaar- de, hun trots, hun positie en hun rust ten offer hadden gebracht. Austin zei je, zou in verleiding zijn gebracht door gebrek aan geld? Neen, nog eens: het is, natuurlijk mo gelijk, zooals alles mogelijk is. Toch geloof ik het niet. Maar, in ieder geval Samuel, zwijg er over. Want, wordt er van gesproken tot den jongen man, dan beleedig je hem ge- weldig als hij onschuldig is; en, is hij schul- dig, dan doe je hem nog eens zoo zeer op zijn hoede zijn. Den waren schulddgen zal ik geen genade betoor.en. Des te meer reden dus, om het stilzwijgen te bewaren." Sir Samuel beloofde dit. Maar hij had het geheim al aan zijn vrouw toevertrouwd. HOOFDSTUK XV. Wie is Edmund Gray Athelstan laohte in het eerst toen hij het geval hoorde, op den avond van de ontdek- minder, wat nM moest gebeuren, daar de voorraad nog groot is. De nieuwe inventarisatie wees uit, dat nog net de helft van den voorraad van 15 De cember vertrokken is. Teen was er 3947 e& nu nog 2207 wagons. De verhooging van prijs tengevolge van het weer is niet evearedig geweest aan die van vorige jaren, zoodat net niet te verwach- ten is, dat het dezen winter nog voldioende terecht zal komen. De Maandag begon voor de roode kool reeds met iagere prijzen, die den geheelen week tot Zattrdag niet beter werdlen. Zater- dag echter was er voor de kleinere kool weer em zoodanige verbetering, dat een zeer mooi partijtje de 5.50 wist te halen. De doorschot bracht Maandag ten hoogste 4.30 en Zaterdag 4.60 op. De doorsneeprijs voor de goede was 3 en voor.de doorschot 2.50. Met de gele was het evenzoo, Maandag la ger cn Zaterdag beter, waardoor de prijs eenmaal op 5 kwam. Woensdag maakte hier een zeer ongunstige uizondering, toen de hoogste noteering 3.90 was. De goede groote zijn bijna met beneden de 2 verkocht en brachten als middenprijs on- geveer 2.75 op. De doorschot was ongeveer 50 cents lager. De Deensche witte bleven de geheele week vrij vast in prijs en weinig minder dan die vorige week. De middenprijs van de goede was circa 3.25 en van de doorschot, waar- van de aanvoer verreweg het grootste is, 2,75. De uien, waarvan de aanvoer ongeveer 10 wagons was, bracht dooreengenomen een iets hoogeren prijs op, waardoor de hoogste markt 4.80 was. Ook de drielingen waren even hooger en de nep bkef vrij gelijk. Met de peen ging het deze week zeer slecht. De prijs daalde met ongeveer 1 en bracht Zaterdag ten hoogste f 2.30 op. De aanvoer was: 10 wagons uien, 2'A wa gons peen, 84 wagons roode kool, 33A wa gons gele kool en 75 wagons witte kool, to taal 205 wagons, tegen 218 de vorige week. In Broek was de aanvoer 175 wagons en in Warmenlmizen 66 wagons. Zondag had de laatste match plaats van den vijf societeitenwedstrijd, welke nu in de vier banen gehouden is en waarbij nu door eik der 30 kolvers 16 partijen gespeeld zijn. Met inbegrip van de vcorgiftpuntcn was de volledige uitslag als volgt „B. A. V." te Oudkarspel 4272 punten; „Op Maat" te Zuidscharwoude 4262 p.; „Vriendenkring" te Noordscharwoud'e 4257 p.; „Volharding" te Oudkarspel 4240 p.; „Ons Genoegen" te Noordscharwoude 4066 punten, zoodat de clubmedaille wederom be- haald is door „B. A. V." te Oudkarspel. De persoaeele prijzen, waarvoor geen voor- gift was, werden behaald door: W. Kosteiijk, van „Op Maat", le prijs met 781 punten; C. Langendijk, van „Ons Genoe gen", 2e prijs met 781 punten; A. Berkhout, van „Op Maat", 3e prijs met 775 punten; P. Langedij-k Cz., van „Vriendenkring", 4s prijs met 772 punten; T. Pranger, van „Vriendcnkring", 5e prijs met 770 punten; P. Kosteiijk, van „B. A. V.", 6e prijs met 770 punten; P. Molenaar, van „Op Maat", 7e pr. met 753 punten; 12e prijs P. Jes met 22 twaalven; lie prijs A. Klingeler met 19 el- ven; lOe prijs A. Eecen met 19 tienisn; 9e prijs S. Ton met 9 negenen; 8e prijs E. Evers met 11 achten; 7e prijs O. Bakker met 9 ze- vens. UIT OUDORP. Gevcnden voorwerpen. Een eiken balk, bij C. Schot, Zes Wielen, Oudorp; een hond, voorzien van penning No. 212, bij Jn. van Veen, Oudorp; een dop van een Fordauto-wiel. Inlichtingen bij de po litic. UIT WINKED. Tot bestuursleden der Afd. Winkel van de Vereeniging tot bevordering van Vakonder- wijs in West-Friesland zijn benoemd de hee ren J. Koster, burgemeester, in de plaats van den aftredenden voorzitter- D. Brugman, die in de minderheid bleef en K. Toornstra, die periodick moest aftreden. Tot afgevaardigden naar de Algemaene Vergadering te Medemblik werd herbenoemd de heer S. de Reus en tot diens plaatsvervan- ger de heer P. Krapman. De rekening 1926 wees een ha tig saldo aan van 233.48. Geklaagd werd over de sdiooltijdregeling welke te vroeg begon. Dit is echter een nood- regeling en wordt door een andere vervanger.. Geklaagd werd over een leerling, die zijn medeleerling met een roes in dsn arm had ge- stoken, waarbij geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Den dader zal worden aangeschreven de kosten te betalen, waar an ders de leerling zal worden verwijderd. Er was kwestie ontstaan tusschen den va~ dfer van een der leerlingen, die niet overge- gaan was en de eerste leeraar, waar de vader king, toen Austin bij hem dineerde. Hij iachte lang en iuide, en met iets van de oude bitterheid in den toon van zijn stem: „Dus de banknoten waren veilig en wel in de safe! Wie heeft ze daar in gelegd? Checkley soms, met zijn „oude gedienstige" handen?" „Zoodra deze zaak nu ten einde is, moet de chef het meedeelen aan je moeder, Athel stan. Dit client van hem uit te gaan. Ik zal nog niets tegen Elsie zeggen. Zij most, tege- lijkertijd, hooren, dat je hier bent en dat je naam bevrijd is van smet." „Ik geef toe, dat het mij aangenaam zou zijn, als ze alien met de bekentenis voor den dag moesten treden, dat hun verdenking over- ijld en ongegrond was! Wel heb ik verkeerd gedaan, met weg te gaan, ik had behooren te blijven. Dat zal me wat zijn geweest voor den ouden man, om veertig duizend pond te ver- liezen, hij, die de onaantastbaarheid van den eigendom voor zoo heilig houdt." ,,0, we zuilen de certificaten wel terug- krijgen, of nieuwe er voor in de plaats." „Is het je ooit ingevallen, dat Checkley de eenige is, die controle houdt over de brieven, en-ten alien tijde toegang heeft tot het kan- toor?" „Zeker." „Checkley heeft geen vossen- maar een jak- halzennatuur zie je. Nu acht jaar geleden, bijvoorbeeld, kan hij een sommefje hebben ge- maakt met een vervalsching. Niet, dat hij die zelve beging, maar hij verrichte loonarbeid, vergat er enkel bij, dat banknoten genum- merd zijn, en toen hij zich dit herinnerde, dit niet overgaan toeschreef aan de opmer- kingen, die hij in de vorige vergadering aan het adres van den eersten leeraar had ge- richt. Deze veronderstelling was echter onjuist UIT WIERINGEN. Zondagmorgen werd de meuwbenoemde evangelist van de vereeniging tot evangelisa- tie „Rehoboth" alhier, de heer J. Bosma, van Zwolle, in zijn ambt bevestigd door ds. Hof- meester van Amsterdam, naar aanleiding van 'Zacharia 4 vers 17. Des avonds deed de heer Bosma zijn intre- de voor een vol lokaal met een preek naar aanleiding van Zacharia 4 vers 6 b. Door den aannemer Van der Valk, die alhier de waterleiding aanlegt, is 50 beloo- ning utgeloofd aan dengene, die zoodanige inlidrtingen geeft over den diefstal van de ruirn 350 Kg. lood van zijn bedrijf, dat deze leiden tot aanhouding van de(n) dader(s). UIT WAARD EN GROET. Bij de verkiezing van 2 leden van,het Be stuur van den Polder Waard en Groet, Hoofd- ingelanden, werden 123 stemmen uitge- bracht. Herkozen werd de heer J. Vethman, Groetpolder, Winkel. Gekozen werd de heer S. van Splunteren. UIT SCHAGEN. Dinsdag wordt alhier eene gemengde uit voering gegeven voor het Drentsche kind. De kaartenverkoop daarvoor bracht 350 op. Eene collecte, Zondagavond gehouden bij de uitvoering. van „Eigen Kring", noteerde 70.54, de collecte, Zcndag gehouden in de kerk, gaf een bedrag van 36.55. De Begrafenisvereeniging alhier kan tijdens haar 2-jarig bestaan op groote mede- werking wijzen. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1925: 1177 en op 31 December 1926: 1426. De begrafeniskosten voor leden bedroegen in het jaar 1925/1926: 696.30 en 1966 voor nietleden, aan contributies werd ontvangen 1670.75, het winstsaldo bedroeg 1033.40. Bij de verkiezingen werden herkozen de heeren A. de Heer en G. Kouseland1. Gekozen werd dte heer C. Smit. De heer J. Burger kreeg een plaats in de financieele commissie. De vrijz.-dem. kiesvereeniging alhier heeft met 35 tegen 10 stemmen den heer W. F. J. van Erp, wethouder dezer gemeente, als lid geroyeerd, op grond van zijn niet bedanken als raadslid, toen zoo goed als de geheele raad weigerde met hem samen, te werken en enkele raadsleden en leden van raadscommis- sies bedankten omdat de heer Van Erp uit geheime vergaderingen mededeelingen deed. UIT NOORDSCHARWOUDE. Bij de gehouden inventarisatie, gehouden door de vereenigingen, aangesloten bij den Noordermarktbond, op 15 Februari, was do voorraad in wagons van 10 ten als volgt: Roode kool 88314 (1660); gele kool 333 (680); Deensche witte kool 866 (1430); uien 85 (112); peen 39 'A (65). Tusschen haakjes zijn de voorraden van 15 December vermeld, zoodat nog slechts de kleinste helft verdwe- ncn is. Beroepen bij de Geref. Kerken te Noord- Scharwoude is de cand. H. Steenhuis te Almelo. UIT LANGENDIJK. De leden van den L. T. B. afd. Langendijk, hadden op 15 Februari in voorraad: 170 wa gons roqde,' 134 wagons gele en 54 wagons Deensche witte kool, 19 wagons uien cn 10 wagons pten. De voorraden van 15 Decem ber waren respectievelijk 300, 214, 89, 29 en 17. UIT SCHOORL. In het lokaal .van den heer Marees te Groet waren Viijdagavond een groot aantal leden, benevens eenige donateurs van de vereeni ging tot onderlinge steun bij ziekte „Hulp in Nood" bijeen gekomen om het dertig jarig bestaan dezer nuttige vereeniging te herden- ken. Tevens was het ookde gewone jaarver- gadering. Aan de bestuurstafel merkten we o.a. op den heer A. Visser, burgemeester van Nieuwe Niedorp, die in rijn functie als secretaris der Prov. Bond van Ziekenkassen, was, uitge- noodig'd. De voorzitter dezer instelling, de heer Zeeman, was verhinderd. De voorzitter, baron Van Fridagh, heette alien hartelijk welkom aan den vooravond van't 30-jarig bestaan de juiste datum was 19 Februari). Het aantal leden is in den loop der tijden teruggegaan; misschien zou deze avond een opwekking kunnen zijn tot meerdere aanslui- ting. Spr. herdacht, hoe op 19 Februari 1897 een aantal menschen bijeen kwamen, aan wier pogen de oprichting der vereeniging is te danken. Vele vereenigingen gaan na een kort be staan weder ten gronde. Hierop maakt ,,Hulp in Nood" gelukkig een goede uitzondering, legde hij ze terug. Nu heeft die vriend de vervalscher, er een zorgvuldig uitgewerkt plan op bedacht, om aandeelen in handen te krijgen, niet wetend, dat die voor een ander van geen waarde zijn." „Hij heeft toch het dividend van vier maan- den ontvangen?" „Dat is vast wat! Is het dezelfde hand van den wissel, ben je daar zeker van?" „Daar is juist geen twijfel aan. Het zou wel vreemd wezen, dat twee verschillende handen van schrijven precies diezelfde kleine onregeimatigheden zouden begaan in een krul en een puntje." „En al die overdrachten zijn voor dezelfde persoon? Hoe is zijn naam?" „Edmund Gray, en hij heeft kamers, 22 South Square Gray's Inn." „Nummero 22? Daar woont Freddy Car- stone ook. Weet je iets van dien zoogenaam- den Edmund Gray!" „Ik ben er op uit geweest, om inlichtingen in te winnen betreffende hem. Hij werd be- schreven door den huiseigenaar en door zijn werkster, als een oudachtig heer." „Nu Checkley is oudachtig." „Ja, daar heb ik ook wel aan gedacht. Maar het moet een „echte gentleman" zijn en met den besten wil van de wereld, kan je dit van Chcekley toch niet getuigen?" „0, dat word „gentleman" is zeer rek- baar! De een spreekt van een „gentleman", waar de ander er niet aan denkt. Weet je nog wat meer van hem?" „Nog iets! Hij heeft zijn kajpers al een jaar "gedragen als zij werd door een goede sa- menwerking. Spr. heeft, toen hij zijrf voor- zittersfunctie indertijd aanvaardde, de men schen toegeroepen: Zijt alien propagandist! Ook nu nog is die aansporing van toepas- sing. Ook nu nog is oe leeftijdsgrens van onze leden de hoogste in Noo-d-Holland en is aanwerving van jonge leden een gebieden- de eisch. Gaarne heette spr. den heer Visser, den voorvechter om nooden en zorgen te ver drijven, van harte welkom op dezen avond, en ging daarna over tot :t geven van een kon overzicht, waaruit wij slechts enikele punten aanstippen. Begonnen werd in 1897 met 27 leded De, inkomsten waren f 300 en de uitgaver 127. In 1901 telde men 100 leden, in 1911 160 leden. Dit was't hoogste ledental, ooit b^reikt. Was begonnen met een uitkeering van 6 in 1925, was dit f 9 per week, doch dit is niet vol te houden en het bestuur komt ook straks met het voorstel, om dit te verminde- ren. Van de nieuwe statuten en de financieele regeling ervan verwacht spreker een nuttig effect. De verwachting werd uitgesproken, dat, waar de ziektewetten aan den vooravond harer behandeling staan, over enkele jaren kan worden gezegd, dat deze ziektewet moge zijn een rijksregeling tot heil der plaatselijke ziekenkassen. Op voorstel van den voorzitter stonden al ien van hunnen zetels op, en werd herdacht't vele goede werk van de kortelings overleden bestuursleden Polle en Groot. Na deze opemngsrede werd een voorstel van het bestuur om elk 50 centen vrije con- sumptie te geven, aangenomen, natuurlijl zonder discussie en onder applaus. Hierna kreeg de heer Visser het woord Begonnen werd met het bestuur dank te zeg gen voor de uitnoodiging, welke spreker gaarne had aanvaard. Geconstateerd kan hieruit worden, dat de verhouding van Hulp in Nood tot den bond een aangename is. 't Deed spreker zoo goed als de banden nog weer eens worden aan gehaald tusschen die twee corporaties. Het verloop van de Schoorische vereeniging is al niet anders dan elders, n.l. een zeer goede. Dank en hulde bracht spr. aan de oprich- ters. Het stemt altijd zeer aangenaam, om hulde te mogen brengen aan oprichters van zulke •nuttige vereenigingen. Zeker is deze vereeniging ook toen wel ontstaan onder invloed van de toen reeds heerschende malaise, een strooming, die de jongeren van heden niet meer zoo kennen. Toen leefde men in een tijd, waarin den ar- beider niet meer werd uitbetaald, dan de uren, die hij werkte. Bij ziekte was hij op zich zelve aangewezen. en zoo werd vanzelf geboren, de idee van onderlingen steun Van- daar de wensch, om te komen tot stichting van deze vereeniging. Sterk als de idee van „zelfhulp" bij de menschen aanwezig was Spr. herinnerde aan de lijkrede van minis ter Aalberse en aan het verloop der in be handeling zijnde ziektewetten. Thans echter kan spr. met gerustheid zeg gen: Onze ziekenkassen kunnen blijven bestaan. Nadat reeds 5 Juni 1913 de ziektewet- Talrna in de Kamers was aangenomen doch nooit door een konink'ijk besluit tot uitvoe ring was gebracht, kwam thans minister Siotemaker de Bruine opnieuw met een ont- werp Ziektewet, welke om verschil'eade redenen wel zal worden aangenomen, of- schoon heel wat amendementen op dit oni- werp wel zullen worden ingediend. Eindpunt zal wel dit zijn: de wet komt er. Gaarne zai spr. op het einde der vergadtering nog iets over dit wetsontwerp zeggen'. Inmiddels compiimenteerde hij de jubileerende vereeni ging en uitte de beste wenschen voor hare toekomst. (Hartelijk applaus). Hierna volgde een goed gedocumenteerd jaarverslag van den secretaris, den heer W. v. d. Molen. De in dit verslag vermelde gebeurtenissen, ledenvergaderingen, zijn reeds bekend. We stippen nog aan, dat de vereeniging thans 108 leden telt. Ook dit verslag oogstte bijval van de ver gadering. Hierna bracht de heer Groes verslag uit van de bondsvergadering, gehouden op 21 Juli 1926 te Alkmaar, terwijl daarna dezelfde heer verslag uitbracht, namens een commis sie, welke de rekening over 1926 heeft onder- zocht. Deze rekening Was volkomen in orde en voorgesteld werd. om deze rekening zoo danig te aanvaarden, h'etwelk geschiedde. De waarnemende penningmeester, de heer J. Keete, werd intusschen benoemd tot per- manente penningmeester, en deze nam dit onder applaus aan. per abonnement. of negen en hij betaalt zijn huur geregeld, den dag voor den tcrmijn. Ik ben pas bij hem geweest, toen zijn werkster er bezig was en aan zijn eigen tafel heb ik een briefje aan hem zitten schrijven. Het vertrek staat vol social istische boeken en schotschriften. Hij is dus, hoogst-waarschijnlijk, een socialistisch lei der." ,,0, wacht!Er staat een socialistische brief in de „Times" van vandaag!" Hij haal- de de courant te voorschijn. „Kijk, hier heb je het stuk, geteekend met naam en toenaam, door „Edmund Gray, 22 South Square, Gray's Inn." Wat een onbeschaamdheid voor zoo'n man, als hij toch de vervalsching be dreef!" George las den brief zorgvuldig door. Hij was een kolom-lang en het was een goedmoe- dig, eenvoudig pleidooi voor socialisme, zon der de minste bitterheid er in, vandaar dat de redacteur het dan ook zeker opgenomen had. „Wij, die verlangen dat hetbezit ver- dwijnt, niet door geweld en revolutie, maar door een snelle daling en afname van de stukken van waarde, wij beschouwen den te- genwoordigen toestand van de bezitters met de grootste voldoening. Allerwege opwekken- de teekenen. Geld, dat vroeger vijf percent opbracht, geeft nu de helft. Aandeelen, die tien, twaalf tot twintig percent maakte, dalen snel. Vennootschappen die ieder oogenblfk als uit den grond verrezen, in de hoop groote winsten te maken, gaan uiteen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5