DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I No. 45 Honaerrt negen en twintlgste Jaargang 192^ WOENSDAG 23 FEBRUARI Uit foei Parlement Biaifertla md DM nommer besfaaf nH 2 blades. i Oeze Conrant word! CLKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenaltgegeven. Ibonnementsprijs bij vooraitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.~, franco door diet geheele Rfjk 2.50. Afzonderlfike en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE AD V ER I'ENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters aaar plaafsrnfmle, Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrnkkerQ v/b UERffls, COSTER 0 EOORt Voordam C9. V Oirecteun O. H. KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADfcMA, Den Haag, 22 Febr. 1927. 5 Een juridisch debat behoort nu niet direct tot de openbare vermakelijikheden, en dus is bet te begrijpen, dat de beraadsiagingen over bet wetson twerp tot opheffing van privaat- rechtelijke belemmeringen van werken van openbaar nut niet buitengewoon interessant waren, daar zij in hoofdzaak liepen over een juridische kwestie. Het betrof de vraag, of de eigenaar van eenig recht, waarop van overheidswege, tegen vergoeding natuurlijk, inbreak wordt gemaakt, wel voldoende be- schermd is tegen willekeur van overheids wege. Wie geen vrede beeft met de beslissing yan den betrokken minister kan in beroep gaan bij bet gerechtshof, zeide het ontwerp, doch de heeren Van Schaick (R.-K.) en Heemskerk ^A.-R.) meenden, dat aan het ge rechtshof oak nog de bevoegdheid moest worden gegeven, om uit te maken, of de in break, welke de overheid op het particuliere recht wenschte te maken, niet vermeden zou kunnen worden, om dan in dien geest uit- spraak te doen. Daarover zijn tamelijk lang- durige discussies gehouden, waarvan ik mijn lezers maar niets zal mededeelen en het slot is geweest, dat de Kamer met 40 tegen 34 stemmen heeft goedgekeurd een amendement van den heer Van Schaick tot uitbreiding van de bevoegdheid van het gerechtshof in die richting Daarna is het wetsvoorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na aanneming van het voorstel tot ophef fing van het Bouwfonds voor Binnenland- sche Zaken en Onderwijs, hetwelk overbodig bleek, nu het Departement van Financien het oppertoezicht over de bouwerij van regee- ringswege bezit, heeft de Kamer in beh.an- deling genomen het ontwerp tot nadere voor ziening ten aanzien van de heffing van de Vermogensbelasting, ^e Verdedigingsbelas- ting I en de Inkomstenbelasting, waarvan de strekking is de inning van de beide eerst- genoemde belastingen te brengen van de Registratie naar de Directe Belastingen. Voor de betrokken takken van dienst een zeer be- langrijk voorstel, zal het voor de buiten- staanden maar van betrekkelijk gewicht zijn. Ik geloof me dus niet aan plichtsverzuim schuldig te maken, wanneer ik me yoor dit- maal met een enkel woord er van afmaak, nu de beraadsiagingen niet ten einde zijn ge- bracht en morgen worden voortgezet. De heer Oud (V. D.), een man krachtens zijn ambt doorkneed in de materie, opende de discussie met een uitvoerig betoog over de beteekenis van het voorstel, waarbij hij ge- 1 eg en he id vond een stuk geschiedenis van ons belastingstelsel te geven, en anderen volgden hem. Doch morgen hoop ik op de zaak nader terug te komen. In den aanvang der vergadering is aan den heer Lovink (C.JH.) verlof verleend om den minister van Binnenlandsche Zaken te inter- pelleeren over de plannen van Amsterdam om op de Veluwe een prise d eau voor een waterleiding te maken, doch de dag, waarop die interpellate zal worden gehouden, zal nog nader worden vastgesteld. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Ernstige berichten. Bombar- dement van het Arsenaal te Sjanghai. Gisteravond is muiterij uitgebroken op twee Chineesche kanonneerbooten. De be- manning der beide booten, de „Kiangwei" en de „Kiangkang", heeft te vergeefs gepoogd, het Arsenaal te Sjanghai te bombardeeren. De Chineesche kanonneerbooten „Kiang- wei" en „Kiangkang" hebben vruchteloos ge poogd het arsenaal te bombardeeren. Wel zijn de huizen van twee Amerikanen bescha- digd, terwijl twee Chineezen gedood wer- den. Granaten troffen ook de woningen van twee Engelschen in de Fransche nederzetting. In totaal ontploften daar vijf granaten, en eenzelfde aantal in de Chineesche stad. Van de buitenlanders is niemand gewond. Naar gemeld wordt, zijn de bemanningen van de beide kanoneerbooten door de Zuide lijken omgekocht. Zij zijn van plan de Wang- poo op te varen en zich bij de Zuidelijken te voegen. Na het bombardement, dat ongeveer een half uur duurde, richtten de Fransche krui- sers ..Marne" en ,.Alerte" hun kanonnen op de phineesche oorlogsvaartuigen, doch tot een beschieting kwam het niet. Het geheele Fransche defensie-corps is thans gemobiii- seerd. Een ander bericht meldt: Alle Britsche troepen, matrozen alsmede' de Sjanghai vrijwilligers staan gereed om op het eerste commando uit te rukken. De vrij willigers der afdeeling pantserauto's zijn on- der de.wapenen geroepen. In allerijl zijn Fransche mariniers naar de strategische pun- ten der grenzen van de Fransche concessie vervoerd. Het vuur der kanonneerbooten heeft in de Chineesche stad een onbeschriifelijke opwin- dirjg doen ontstaan. Ook in de internationale nederzetting, waarheen de Chineesche vluch- telingen uit de Chineesche stad stroomen, is de opgewondenheid groot. Fransche mariniers met machinegeweren bewaken alle straten, die naar de Chineesche stad leiden. Een samenzwering? Naar beweerd wordt, houdt de muiterij verband met een samenzwering om de Chi neesche vloot voor Sjanghai de partij der Kantonneezen te doen kiezen. Daar de ma trozen en officieren dezer schepen voor een groot deel uit de Zuidelijke provincie Foekien afkomstig zijn, is een dergelijk complot niet onwaarschijnlijk. De Britsche concessie te Kiockiang. Locker Lampson, onderstaatssecretaris van het Engelsche departement van Buiten- landsche Zaken heeft in het Lagerhuis mede- deeling gedaan, in antwoord op een desbe- treffende vraag, dat ook betreffende de Brit sche concessie te Kioekiang, te Hankau een overeenkomst is geteekend, en wel op- de- zelfde basis als de overeenkomst betreffende de Britsche concessie te Hankau. Bij deze overeenkomst is. bepaald, dat indien door Britsche onderdaden schade is geleden als gevolg van de actie of anderszins van de nationalisten tijdens de jongste ongeregeld- heden, deze schade door de nationalistische regeerjng zal worden vergoed. O'Malley heeft zich thans naar Kioekiang begeven, teneinde deze kwestie daar met den Britschen consul te bespreken. Uitbreiding der staking. De staking heeft zich gister nog iets uitge- breid. Wel is waar zijn er duizenden stakers weer aan het werk gegaan, w.o. 14.000 ar- beiders in de Britsche fabrieken, doch het aantal dergenen, die het werk hebben neer- gelegd, was nog iets grooter. Het totale aan tal stakers wordt thans geschat op 112.000 Hiervan zijn er 49.000 in dienst van Japan- sche ondernemingen, 43.000 bij Chineesche ondernemingen en 18.000 bij Engelsche on dernemingen. Bij de post hebben ongeveer 700 van de bijna 3000 ambtenaren het werk hervat. De mail wordt thans door hen gesorteerd en de geadresseerden kunnen hunpost aan het kan- toor komen afhalen, doch het gaat alles zeer langzaam. De staking is uitsluitend gericht tegen Soen-Tsjoean-fang en draagt een zuiver politiek karakter. Onder de buitenlanders te Sjanghai heerscht algemeene ontevredenheid over de houding der autoriteiten, dje volgens hen niet krach- tig genoeg zijn opgetreden. In de Chineesche districten heerscht een onnatuurlijke kalmte, zegt de Tel. Proclama- ties zijn aangeplakt, waarin de bevolking ge- waarschuwd wordt, haar leven niet noode- loos in de waagschaal te stellen, daar de po- litie strenge bevelen heeft, op staanden voet ieder ter dood te brengen, die tot staking tracht aan te sporen. De burgeroorlog. De militaire en politieke leiders te Peking ontplooien met het oog op de te verwachten volkomen nederlaag van Soen-Tsjoean-Fang in Tsjekiang een groote activiteit. Zij berei- den zich erop voor het bewind over Sjanghai van Seen over te nemen, voordat de Kanton neezen de stad bezetten. Het gerucht dcet de ronde, dat de troepen van Woe-Pei-Foe naar de Kantonneezen over- loopen om te zamen op te trekken tegen de Noordelijken. Hoewel geen hevestiging van ait bericht verkregen kan worden is een der- gelijke ontwikkeling wel te verwachten. Liang Sji-lyi en andere leiders zijn vol goede hocp, dat een overeenkomst met de Zuidelijken getroffen zal worden. Zij geloo- ven in staat te zijn de Kantonneezen te over- reden om een gemeenschappelijke regeering in te stellen, d,ie alle kwesties met de buiten- landsche mogendheden zal kunnen regelen tot herstel van de algeheele souvereiniteit van China. Deze leiders gelooven, dat als zij zich be- reid verklaren zich met de Zuidelijken te ver- eenigen yoor het herstel der Chineesche sou vereiniteit slechts op voorwaarde, dat de Kantonneezen hun Russische raadgevers wegsturen, er een einde aan het oorlogvoe- ren kan komen. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat de Kantonneezen hierop zullen ingaan als zij verdere militaire successen in Tsjekiang be- halen. Nieuwe Britsche troepen. De Britsche minister van Oorlog, sir Worthington Evans, verklaarde in een rede te Colchester, dat er Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. nieuwe Britsche troepen te Sjanghai zullen aankomen en dat er zich dan in die stad een voldoend sterke troepenmacht zal bevinden om het leven en de eigendom- men der Britsche onderdanen te beschermen. Wanneer echter geen aanval wordt gedaan op het leven der te Sjanghai wonemde Brit ten, zal die troepenmacht nooit gebruikt worden. Gespannen toestand te Tsjangsja. Te Hankau worden berichten uit Tsjangsja volgens welke de toestand daar buitenge- woon gespannen is. Het Kwomintang heeft een verbod uitgevaardigd aan de bevolking om voor de Engelschen arbeid te verrichten of goederen aan hen te leveren, onder bedrei- ging met de doodstraf. Een handelaar, die aan de Engelschen steenkolen heeft geleverd, is gearresteerd. Men weet nog niet, welk lot hem wacht. Soen-T sjoean-Fang. vHet Noorderstation te Sjangnai werd gis ter zoo streng bewaakt, dat het gevaarlijk is geworden om te trachten, het station binnen te gaan. De verklaring, die hiervan gegeven wordt, is, dat Liao-Tsjang, een der aanhan- gers van Soen, naar Sjanghai zal komen. De bewaking van het station is echter zoo streng, dat hierdoor het vermoeden wordt gewekt, dat Soen zelf naar Sjanghai komt, teneinde daar zijn hoofdkwartier te vestigen. Het overige deel der provincie zal hij dan waarschijnlijk aan de Noordelijken overlaten. Engehmds verdragspolltiek in China. In antwoord op een vraag in het parle- ment, aangaande de mogelijkheid om Brit schen kooplieden in China buiten de ver- dragshavens rechten te verschaffen, gelijk- staande met de rechten, welke Chineesche kooplieden in alle deelen van Groot-Brittan- nie genieten, zeide Chamberlain, dat het doel der regeering is met China te onderhande- len over verdragen op een basis, welke ten slotte leiden zal tot volkomen gelijkheid en wederkeerigheid. De houding der Vereenigde Staten. Het Amerikaansche Huis van Aigevaardig- den heeft met 259 tegen 44 stemmen een re- solutie aangenomen, waarin Coolidge ge- vraagd wordt onderhandelingen met China te beginnen, onafhankelijik van andere lan- den. De resolutie is naar den Senaat gezon- den. IFRANKRIJK EN DE TANGER-KWESTIE. De Fransche d'ekgatie, welke met de Spaansche vertegenwoordSgers de Tanger- kwestie behandelt, zal, naar de Tel. ver- neemt, binnen enkele dagen antwoord geven op het Spaansche memorandum, dat 15 Fe- bruari j.l. werd angeboden. Het is zoo goed als zeker, dat de Fransche regeering van meoning is, dat men over de voorstellen tot wijziging van het beheer over danger, waardoor grootere voordeelen aan Spanje zouden worden gegeven, kan onder- handelen. Tevens staat men echter op het stand'punt, dat men'geen fudamenteele her- vormingen, welke het regime van Tangei zelf zouden kunnen aamtasten, in overweging kan nemen. Het aftreden van Yanguas als Spaansch minister van buitenlandsche zaken, is zonder twijfel het gevolg van meeningsverschilkn tusschen hem en Primo de Rivera over de on derhandelingen in zake Tanger. Hieruit volgt echter nog niet, dat de Spaansche ei- schen zullen worden opgegeven en voorstel len zullen worden ingedietid, die een redelij- ke basis voor een overeenkomst zullen vor- men. Een nader bericht meldt: Gedurende de afgeloopen dagen schijnt een golf van pessimisme zich over Tanger te heb ben verspreid in verband met de onderhande lingen te Parijs. Het behoeft dan ook niet tot verwendering aanteiding te geven, dat men algemeen van meening is, dat slechts drasti- sche maatregelen Tanger uit den diplomatfc- ken warwinkel kunnen redden. De resultaten van de conferentie te Parijs worden hier met weinig vertrouwen tegemoet gezien. Wanneer deze conferentie eindigt zon der een beslissing te nemen welke een°verbe- tering *in den plaatselijken toestand met zich mede brengt. kan men op een krachtige reac- tie rekenen. De ontevredenheid neemt steeds toe. Het Hbld. bericht: Het aftreden van Yanguas wordt te Parijs algemeen beschouwd als een bewijs, dat de Spaansche regeering inziet met haar eischen inzake Tanger te ver te zijn gegaan. Nu En- geland en Frankrijk beiden duidelijk te ken- nen gegeven hebben dat er geen sprake kan zijn van een inwilliging daarvan, die feite- lijk op een inlijving van Tanger in de Spaan sche zone zou neerkomen, offert Primo zijn minister van buitenlandsche zaken op, die zich trouwens reeds door zijn buitensporig nationaal zelfgevoel en zijn bverdreven jeug- dig vuur vrij ongeschikt voor zijn taak had getoond en opent hij zich door dc portefeuille pver te nemen de mogelijkheid de gedane ei schen aianzienlijk te matigen. Het heengaan van Yanguas zal echter Mussolini wel tegen- vallen NA DEN OP STAND IN PORTUGAL. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zijn gis- teren de leiders van den opstand in Portugal naar de Azoren en andere Portugeesc'e ko- lonien gedeporteerd. KABINETSCRISIS IN 7HURTNGEN Uit Weima^ ^yordt gemeld: Nadat de Landdag korten tijd bij e en ,was geweest zjjn dc zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd; in dien tusschentijd kunnen tusschen de par- tijen onderhandelingen worden gevoerd ovi'r de regeeringsvorming. Overeenkomstig het besluit van het seniorenconvent zal eerst de socialist Brill, als vertegenwoordiger van de grootste fractie, ebn poging wagen om te geraken tot de vorlning van een meerder- heidskabinet. DE ONTWAPENING TER ZEE. ltalie afwijzend De Italiaansche ondersecretaris van bui tenlandsche zaken, Grandi, heeft aan den ge- zant der Ver. Staten Fletcher het antwoord der Italiaansche regeering op de nota der Amerikaansche regeering betreffende de be- perking der bewapening ter zee overhandigd: In het antwoord heet het o.m.ltalie heeft de uitgaven voor het leger en vooral die voor de vloot verminderd. ltalie kan zich niet vereenigen met den wensch der Amerikaansche regeering, dat de Italiaansche gedelegeerden bij de voorberei- dende ontwapenirLgscomimissie te Geneve, die zal trachten' een overeenkomst tot stand te brengen tot beperking der bewapening, te land, ter zee en in de lucht, gemachtigd zal zijn tot onderhandelingen over een afzonder- lijfce overeenkomst "voor de beperking van den bouw van kleinere schepen, die niet zijn opge- nomen in het verdrag van 1922. De Italiaansche regeering is van meening, dat wat het Europeesche vaste land betreft, er een onverbreekbaar verband bestaat tus schen de drie soorten van bewapening Zij kan zich niet vereenigen met partieele maat regelen en die welke alleen de vijf groote ma ritime mogendheden betreffen. Wil de beperking der bewapening doeltref- fend zijn in den zm als door president Coo lidge bedoeld, dan moet zij, volgens het oor- deel der Italiaansche regeering, algemeen zijn. Met voorbeeld van'Washington is niet door de kleine maritieme mogendheden gevolgd en de conferentie te Rome in 1924 gehouden, ten einde de beginselen van het verdrag van Washington uit te breiden, heeft niet tot een gunistig resultaat geleid. ltalie mag, met het oog op zijn ongunstige geografische positie niet overgaan tot een kleinere maritieme bewapening, zonder groof risico te loopen. Ten slotte heeft ltalie rekening te hcuden met andere naties die belangen hebben of kunnen krijigen aan de Middellan'dsche Zee en in een veel gunstiger positie verkeeren ten opzichte der verbindingslijnen. Deze naties hebben vele schepen in aan- bouw van verschillend type, welke deel uitma ken van een vlootprogramma van wijdc strekking. De Italiaansche regeering vertrouwt er oo, dat die Amerikaansche regeering zal begrij pen, dat zij de voorstellen, vervat in het me morandum van 10 Februari, niet kan aan vaarden. Ook Argentinie doet niet mee. De regeering van Argentinie zal geen steun verleenen aan het voorstel van presi dent Coolidge betreffende een conferentie voor de ontwapening ter zee. Zij zal de resul taten van de conferentie te Geneve afwachten DE DUITSCHE WET OP DEN WERKTIJD. In de Maandag gehouden vergadering der sub-commissie van de interfractioneele com- missie der regeeringspartijen is andermaal het regeeringsontwerp nopens de regeling van den werkt^d ter sprake gekomen, maar cok ditmaal kon men het niet eens worden. De minister van arbeid Brauns, die aan de zittiflg -deelnam, bleef op zijn standpunt staan, dat vrijwillig overwerk diende te wor den betaald. Hij werd hierbij gesteund door Centrum en D. nationalen. De minister wenscht vooral het overwerk bij het dagbladhedrijf te beperken. De bladen van alle partijen hebben tegen deze opvatting eenstemmig geprctesteerd. DE REVOLUTIE IN NICARAGUA Omtrent het voorstel van president Diaz aan de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat eerstgenoemde het sluiten van een verdrag voorstelt, waarin wordt gestipuleerd dat de Vereenigde Staten de bescherming van Nica ragua waarborgen teg aanvallen van het buitnland en tegen binnenlandsche onlusten, veroorzaakt door interventie van het buiten- land. Amerikaasche matrozen bewaken den spoorweg- van Corunto naar Managua; an dere matrozen zijn geconcentreerd op de grens van Managua met het doel aanvallen op de hoofdstad door de liberate troepen te verhinderen. 7e Massaya, een stad aan den spoorweg van Managua naar Granada is het Maan- dagmiddag tot 'n gevecht tusschen de troe pen der Nicraguaansche conservatieven en li- beralen gekomen. Bijzonderheden omtrent dit gevecht zijn nog schaarseh, ofschoon de ge- wonde conservatieven, die te Managua aan komen, verklaard hebben dat geen van beide Kartxjgs een oyexwmnig heeft behaald^ Het feit, dat dit gevecht zoo dicht in de nabijheid van Managua plaats had, doet ver moeden, dat de militaire situatie zich in de afgeloopen week voor de conservatieven in ongunstigen zin gewijzigd heeft. MASS A-ARRESTATIES VAN GEESTELIJKEN. Naar de „Kurjer Poranny" uit Mnisk ver- neemt, hebben de Sovjet-autoritetien in ver- schillende Russische steden, voornamelijk te Leningrad, last gegeven tot massa-arrestaties onder de Russisch-katholieke geestelijken. DE NIEUWE VLAG VAN ZUID- AFRIKA. Te Kaapstad is gister een comnissie bljeen- gekomen bestaande uit achttien leden uit alle deelen der Unie van Zuid-Afrika, ten einde uit 50C!) ingedeelde ontwerpen een keus te doen voor een nieuwe Zuid-Afrikaansche vlag. O^JBEWAAKTE OVERWEGEN IN FRANKRIJK. De handelsrechtbank te Aix heeft dezer da gen een vonnis uitgesproken, waarbij een s p c o r vvegm a a ts c h a p p ij veroordeeld is aan het slachtoffer van een ongeluk een aanzienlijke schadevergoeding te betalen. Het betrof den bestuurder van een vrachtauto, die op een dag dat het geweldig stormde door een trein was aangereden en meer dan 150 meter ver meegesleurd. De auto was geheel vernield; de man zoodanig gewond dat zijn eene been af: gezet moest worden, en dat zijn arbeidscapa citeit, ten gevolge van een gecompliceerde breuk van het andere been, met 95 pet. ver minderd was. BELEEDIG1NG VAN DEN RIJKSKANSELIER. De uitgebreide schepenrechtbank te Essen heeft dsn veran twoordel ij ken redacteur van de communistische „Ruhrecho" te Essen wegens beleediging van den rfjkskansclier Marx tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. KORT EBERICHTEN. Uit Berlijn wordt gemeld: De Zuidsla- vische Gezant te Athene heeft den Griek- schen Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat Zuid-Slavie bereid is tot een herziening van de met Pangalos geslo- ten^ conventies, welke in Griekenland aan- leiding gaven tot een krachtige oppositie. De arbeidscommissie uit den Duitschen Economischen Rijksraad verzet zich tegen de voorgesteldc verhooging van de belasting op den brandewijn. Uit Oslo wordt gemeld, dat' tusschen den gouverneur v*n de Noorsche staatsbank en den minister van financien besprekingen gevoerd worden betreffende maatregelen in- zake stabilisatie van den Noorschen kroon 5 pari. Bij de Spaarkas van Danzig, zijn thans groote verduisteringen ontdekt. 'Een' afdee- lingschef, die reeds meer dan 20 jaar aan deze instelling verbonden was geweest, heeft kans gezien om in zes jaer tijd1 een bed'rag van 400.000 (Danziger) gu'dens te verduis- teren. De oplichter is gearresteerd, alsmede twee andere employe's. De debatten in het Noorsche parlement over de troonrede zijn geeindigd. Het door de Arbeiderspartij ingediende votum van vertrouwen werd verworpen. De Zwitsersche aviateur Mittelholzer heeft bij zijn aank'omst te Kaapstad een enthousiaste ontvangst gehad, waaraan door tal van vooraanstaande personen werd deel- genomen. De vliegmachine, waarmee hij de tocht heeft volbracht, zal over zee worden te- ruggezonden. De „Ere Nouvelle" doet bet voorstel aan de hand, dat Spanje, als tegenprestatie voor een eventueele concessie van Frankrijk ten aanzien van Tanger, aan Frankrijk het eiland Fernando Poo in de Golf van Guinea zal afstaan. In politieke kringen te Boekarest wordt de op handen zijinde erkenning van Rusland door Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavie be schouwd als een onvriendclijke daad tegen- over Roemenie en is men van meening, dat dit wel eens de ontbinding van de Kleine En- tente tengevolge kon hebben. Sedert het begin van dit jaar is in lta lie een nieuwe maatregel van kracht gewor den, waarbii de Automobiel Club van dat land verantwoordelijk is gesteld, voor de op- brengst van de automobielbelasting. De Pruisische regeering heeft opnieuw 100 millioen mark aangevraagd voor de be strijding der werkloosfieid. Te Glatz is een weduwe wegens brand- stichtinig, welke den dood van drie personen ten gevolge had, en wegens oplichting eener verzekeri ngmaatschappijtot elf jaar tucht- huisstraf, de aanstichter tot de daad tot 15 jaar tuchthuis en 10 jaar eerverlies veroor deeld. In het protestantsche Zusterhuis te Giessen (Hessen) zijn tengevolge van een aetherontploffing aCht personen zwaar en vele anderen licht gewond. Een der rustens cverleed aan haar ^oikiingen. LRMAARSCHE OURANT

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1