DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 46 Honderd np?*n en twintiaiste Jaarganp 1927 DONDEBDAG Uit het Pariefneni 24 FEBRUARI Buifenlasid Dit niimmer besfaat nit 2 biaden. Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fecstflagenaitgegeven. Abonnementsprijs bij vooraitbetaling per 3 maandeo voor AJkmaar /2.—franco door let geheele Rijk /2.50. AfzonderlUke en bewqsnummers 5 cents. mam Directeuri G. EL KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonor. Redactie 33. PRUS DER GEWONE ADVERIENTIENi Per regel /0.25, bij groote contracteo rabat Groote letters naar plaatsrofmfe, Brieven franco aan de N.V, Boek« en Handelsdrukkerij v/b HERMs. COSTER 0 lOORi Voordam C9. fioofdredacteuri Tj. N. ADEMA* Den Haag, 23 Februari 1927. Wat zelfs broodetende profeten met een ge rust hart hadden kunnen voorspellen is ne- denimddag door de Tweede Kamer gedaan: zij heeft zonder hoof del ijke stemming hare goedkeuring gdhecbt aan het wetsvoorstel strekkende an de Vermogensbelas ting en de tVerdedigin gsbelasting I met meer door de Registratie, maar door den dienst der Directe Belastingen te doen heffen. Het verzet van den heer Oud (V.JD.) tegen het voorstel omdat het niet ver genoeg ging wat betreft de samensmelting van de registra tie met de Dir. Belastingen werd door ver- schillende sprekers beaamd, doch de minister van Finanden heeft de sprekers weten te overtuigen, dat dit niet meer dan een stap in de ook door hen gewenschte richting was en dat nog altijd de fusie der beide diensten een sdeaal is, waarnaar ook hij streefde. Nadat een paaT wijzlgingen door de regeering wa- ren aangebracht, is het voorstel goedgekeurd. De kwestie der Naarder kweekers, nog uit het vorig jaar dagteekenend, heeft nogmaals aanleiding gegeven tot een levendig debat. Men herinnert zich, dat in Juni van verleden jaar de Kamer de wenschelijkheid uitsprak, dat aan de kweekers vergoeding werd toege- kend voor de schade door hen geleden ten ge volge van maatregelen, in oorlogsfajd door het departement van Oorlog genomen tnzake de inundatie. De regeering meende destijds tot geen vergoeding gehouden te zijn, doch de Kamer was van een ander gevoelen ik zal de zaak nu maar niet van den grond af ophalen en sprak de wenschelijkheid uit dat aan de betrokken boomkweekers te Naar- den vergoeding werd toegekend. De regee ring bad zich op het standpunt gesteld dat vergoeding een onjuiste uitdrukking was en dat tegemoetkoming een nauwkeuriger woord was. Immers zij nam niet aan. dat er vergoe ding verschuldigd was, mdat de schade gelijk stond met het nadeel, dat zoovelen in oorlogs- tijd hebben geleden door de buitengewone re- geeringsmaatregelen, die door den oorlogs- toestand onvermijdelijk waren. Maar zij bu'k- te voor de uitspraak van de Kamer en er kwam een wetsvoorstel tot verhooging eener begrooting met een bcdrag van ongeveer 127.000 gulden ter tegemoetkoming van de 'Naarder tuinders. Over dat voorstel heeft de Kamer hedenmiddag een uurtje gediscus- sieerd en evenals bij de vorige beraadslaging heeft vooral de heer Duys zich geweerd. Zijns inziens ging de regeering van het onjuiste beginsel uit, dat er geen vergoeding van scha de behoefde plaats te hebben maar enkel een tegemoetkoming kon worden gegeven. Dat was een aalmoes en zijns inziens hadden de tuinders recht op wat beters. Zij zouden nu ongeveer 00 percent van de door hen geleden schade terug krijgen, terwijl zij toch op hon derd percent aanspraak mochten maken. Minister de Geer dacht er evenwel anders over. Als niet indertijd minister Alting von Geusau vergoeding in uitzicht had gesteld, zsouden de Naarders niets krij'gen, maar dien belofte wilde de regeering thans gestand doen en dan vond hij 00 pet. al heel mooi, terwijl bovendien met het zoogenaamde tuinderscre- diet zoo schappelijk mogelijk zou worden gehandeld. Tegenover de aanvallen van ver- schillende zijden tegen hem gericht bleef de minister onwrikbaar en daar men begreep, dat er met tegenstemmen tegen het credist niets behaald werd, is ten slotte het voorstel zonder stemming goedgekeurd. De Kamer nam hierop de begrooing van Suriname voor dit jaar onderhanden. Eerste spreker was de heer IJzerman (S.D.A.P die ails westindische specialiteit van zijn par- tij de gebruikelijke klachten deed' hooren over stiefmoederlijke behandeling van dit deel van het koninkrijk. Morgen voortzetting. Postgiro 37060. DE ANTI-BRITSCHE PROPAGANDA IN RUSLAND. j De protest-nota overhandigd. Gister hebben wij medegedeeld, diat bin- nenkort een Engelsche protest-nota was te verwachten inzake de anti-Britsche propagan da in Rusland Deze nota is gister en aan dten Russischen zaakgelastigde te Londen ter hand gesteld. Daarin wordt de Sovjet-regeering er na- drukkelijk op gewezen, dat haar vijandige propaganda de voortduring der gebruikelijke diplomatieke betrekkingen met Engeland be- dreigt. E>e nota begint met te verklaren, dat de Engelsch-R ussische betrekkingen nog steeds van onbevredigenden aard zijn. Er wordt dan aan herinnerd, dat op 4 Juni 1923 de Sovjet-regeering de navolgende verklaring pkchtig onderteekende: „De Sovjet-regeering verplicht zich geen steun te verleenen, met geld of andere midde- len, aan personen of lichamen, agentschap- pen of instellingen, wier doel is ontevreden- heid cf opsfandigheid te kweeken in eenjg deel van het Britsche Rijk en hare ambtenaren en beambten tot volledige en onafgebroken na- leving dier bepalingen te verplichten." Daar- bij wordt ook nog in herinnering gebracht de zienswijze van Ramsay Mac Donald, die als minister van buiten'landsche zaken in 1924 ook reeds in een nota aan Rakofsky dit be glnsel naar voren heeft gebracht. De overeenkomst, die tussdhen Groot-Brit- tannie en Rusland is getroffen is echter bij tal van gelegenheden niet nageleefd, en meer dan eens moest de so-vjet-vertegemvoordiger hier opmerkzaam op worden gemaakt. Ver- betering van de betrekkingen tusschen Groot- Brittannie en Rusland is dan ook niet moge lijk, zoolang de gezanten van de Unie van Sovjet-republieken voortgaan met het doen van uitlatingen ten nadeete van Groot-Brit- tannie en zoolang de bestuurders der Unie technische led'en blijven van het Polit-bureau. Trouwens, deze houding is ook geheel onver- eenigbaar met de verklaringen van den over- leden gevolmachtigde van de Sovjets, Kras- sin, die gezegd had, dat de Unie van Sovjet- republieken het oprechte verlangen koestert tot het onderhoud'en van yriendschappelijke betrekkingen met Groot-Brittancie. Engeland is niet vijandig tegen over Sovjet-Rusland. - De nota bevat een krachtige tegenspraak van het veel-verspreide denkbeeld dat Groot- Brittannie vijandig staat tegenover Sovjet Rusland, en tegen dit land een actie voert; dit denkbeeld is onjuist en alle berichten dien- aangaande bezijden de waarheid. De nota brengt can in herinnering, hoe Tsjitsjerin den 6 December van het vorige jaar te Berlijn, vijandige en volkomen onjuiste mededeelingen over een actie yan Groot- Brittannie had gedaan. In dit verband wor den ook andere toespraken en een kranten- artikel in de „Prawda" gememoreerd; zoo heeft Kamenef, een Sovjet ambassadeur on- langs verklaard, dat de tegenwoordige com- munistische leiders te veel aandacht wijden aan de interne belangen van het rijk, en dat men beter deed zijn krachten op de revolutie in het buitenland te cor.centreeren. Vooral het Polit-bureau, de eigenlijke sovjet-regee ring is zeer agressief in de houding tegen over Groot-Brittannie. Uittreksels uit rede- voeringen van leden van dit bureau illus- treeren deze bewering In de nota wordt ook nog gezegd, dat door den vroegeren ambassadeur der sovjets te Peking, Krakhan, openlijk de politiek is aangemoedigd, om de aanvallen op de Brit- sdhe belangen in China te steunen. Ajkeuring van de houding van de Sovjet-pers. Ook de houding van de sovjet-pers is zeer vijandig tegenover Groot-Brittannie. Aan- sprakelijk daarvoor wordt gesteld de „Iswestia", het orgaan van het Centrale Uit- voerende Comite van de Sovjet-Unie en de Sovjet-regeering. Met name worden genoemd de berichten in de Sovjet-pers betreffende de staking in Engeland, de beweerde actie in Perzie, en de beleedigende weergave van de executie van communisten in Litauen, waar- bij de persoon van Chamberlain wordt be trokken. In de nota wordt gezegd, dat de Britsche regeering over dit alles niet met de sovjet- leiders in dispuut wil treden. Hier is geen dis- puut mogelijk; de feiten spreken voor zich zelf. Ook behoeft de Sovjet-regeering niet te deniken, dat haar houding aan de aanklacht van Groot-Brittannie is ontsnapt. Af en toe heeft de pers, en hebben ook vocraanstaan- de mannen hen verontwaardiging te kennen gegeven over die openlijke vijandige hou ding van Rusland. Het schijnt onder de ge geven omstandigheden overbodig deze klach ten samen te wjtten in een formeel protest, doch dit wordt gedaan, opdat er geen rnis- verstand in Rusland of elders zou kunnen ontstaan aangaande Engeland's houding. Men dient het verschijnsel, dat Groot-Brit tannie verdraagzaam is jegens de sovjets niet te verwarrc-n met de mo-gelijkheid, dat de Britsche regeering onbekend is met den stand van zaken. De Britsche regeering heeft er steeds naar gestreefd, den wereldvrede ie be- vorderen, en in de nota zijn neergelegd de bewijzen, hoezeer ook beknopt, dat door de Britsche regeering alles is gedaan. om de verbittering beiderzijds van de publieke opi- nie te beperken. De Britsche regeering is niet betrokken bij de binnenlandsche aangelegen- heden van Rusland of bij de samenstelling van de regeering, maar het eenige wat zij wenschen, is dat de Soviets zullen afzien van de inmenging van uitsiuitend-Britsche aange- legenheden, en van de vijandige actie of pro paganda tegen de Britsche belangen. Een waarschuwing. Afbre- king der diplomatieke betrekkin gen zou het gevolg kunnen zijn. De Britsche regeering is van meening, dat het noodzakelijk is de Unie van Socialisti- sche Sovjet-republieken te waarschuwen, dat het gevaarlijk is de Britsche opinie nog meer te tarten met het oog op het bestaande han- delsverdrag en zelfs met het oog op de diplo matieke betrekkingen. De regeering hoopt dan ook, dat dit protest en deze waarschu wing bij de Russische regeering met die aan dacht zal worden ontvangen, die zij verdie- nen, en voorts, dat er in de toekomst geen aanleiding meer zal worden gegeven tot klachten. Besprekingen in het Engelsche kabinet. Reuter meldt, dat het Engelsche kabinet gistermorgen langdurige besprekingen heeft gevoerd met betrekking tot de aan Rusland geriehte protestnota. Op een vraag in het Lagerhuis van conser- vatieve zijde tot hem gericht, verwees Cham berlain naar zijn mondelinge protesten van 11 October en 14 dezer tegen de Russische propaganda. De minister voegde er aan toe, dat het hem speet te moeten verklaren, dat hij van zijn protesten geenerlei vermindering heeft bespeurd in de openlijk aan den dag ge- legde vijandigheid der Sovjetunie tegenover het Britsche Rijik. DE TOESTAND IN CHINA. Tegen de Russen. Geinterviewd door een buitenlandschen correspondent heeft generaal Yang Yoe Ting, de chef van de staf van maarschalk Tsjang Tso Lin, verklaard, dat er altijd een moge- lijkheid was dat alle partijen in China vroeg of laat tot een compromis kwamen, maar hij voegde er met nadruk aan toe dat de tijd voor een compromis met de zuidelijken niet gekomen was, want de partij van Fengtien (die van maarschalk Tsjang Tso Lin) maakte bczwaar tegen de rol, door Sovjet-Rusland bij de Koeomintang gespeeld. Zoo lang als de Russen er waren, was er geen plaats voor verzoening. Wij strijden niet tegen gene raal Tsjang Kai Sjek (den opperbevelhebber der Zuidelijken of Kantonneezen), maar tegen de Russen, zoo voegde hij er nog bij.. Transche maatregelen te Sjanghai. Volgens de Parijsche biaden hebben Briand en de Britsche ambassadeur een onderhoud gehad over de gebeurtenissen in China. De „Matin" is van oordeel, dat men zich niet cngerust moet maken over het vooruitzicht eener bezetting van Sjanghai door de zujde- lijkcn, maar dat men voorzorgen moet ne- men. De „Matia" besluit met te zeggen, dat de Franschen bereid zijn met iedere bescher- mende organisatie samen te werken, maar op voorwaarde, dat alle rustverstoorders op voet van gelijkheid worden behandeld. Instructies der Fransche regeering. Aan den Franschen consul te Sjanghai zijn instructies gezonden, waarin de poltiiek wordt uiteengezet, die onder de huidige om standigheden gevolgd dient te worden. De consul zal naast handhaving van con tact met de Chineesche autoriteiten in de stad, met het oog op het bewaren van dte or- de en het vermijden van conflieten ook te za- men met'de vertegenwoordigers van de an dere buitenlandsche mogendheden moeten han'delen bij de voorbereiding van maatrege len ter verdediging van de Fransche conces- sie en de internationale nederzetting tegen elk gevaar voor lijf of goed. Een gewapend optreden zal geoorloofd zijn indien zulks noodzakelijk is. De Fran sche huip bij de verdediging zal bestaan uit eenige detachementen mariniers, en een aan- tal politie-beambten, gedeeltelijk Chineesche, gedeeltelij'k Annamitische. De Tel. concludeert, dat de Fransche poli tick van wachten op de komende gebeurte nissen zich thans gaat instellen op het moge- lijke gevaar van ernstige gebeurtenissen. Briand blijft bij zijn algemeene principcs van ueutraiiteit tegenover de strijdende machten in China, maar voegt hieraan toe, „d'at Frankrijk van zijn politick dan zal af zien, wanneer zich gebeurtenissen voordoen, die eigendommen en personen. wier veiligheid Frankrijk moet waarborgen, in gevaar bren- gen". De premier te Peking ajgetreden? Naar de „Daily News" uit Peking ver- neemt, wordt daar in Chineesche kringen me degedeeld, dat Wellington Koo, premier en minister van financien, is afgetreden. De Fengtien-partij zou Liang Sji-ji tot premier hebben bencemd. Liang was premier voor Tsjang Tso-lin in 1922 door Woe Pei-foe verslagen werd. Hij onlsnapte toen naar het Zuiden en had daar contact met de leiders der Kantcaneezen. Hij heeft een groote reputatie als geleerde en fi nancier. Nieuwe besprekingen tusschen Tsjen en O'Malley. Tsjen en O'Malley hebben opnieuw een conference gehad, ter bespreking van de de tails der likwidatie van de zaken van den Britschen gemeneteraad, overeenkomstig het gesloten accoord. Nieuwe Britsche trcepen Het Britsche transportschip „Minnesota" is met 1000 matrozen te Hongkong aangeko- men. Tsjang Tsoen Tsjang te. Nanking. Generaal Tsjang Tsoen Tsjang, de gou- verneur van Siantoeng, is Nanking binnenge- rukt en heeft in overleg met Seen Tsjoean Fang het beheer over de stad op 2ieh geno men. De troepen van Fengtien zullen den spoorweg tan zuiden van Nanking bewaken en aldus 32.000 man van het Ndordelijke le- ger, die naar Nanking kwamen, in staat stel- len snel te gaan deelnemen aan de verdedi ging van Sjanghai. Alles wijst er op, dat Soen Tsjoean Fang geen factor meer is om rekening mee te hou- den bij den militairen toestand. De „Times" verneemt uit Nanking: Hier loopt het gierucht, dat een overeenkomst is getroffen tusschen den Kantonmeeschen op perbevelhebber Tsjang Kai-sjek en den toets- ioen van Sjantoeng, Tsjang Tsoen-tsjang. De eerste zou zich verplichten, Kiangsoe niet binnen te rukken en de laatste zou toetsr jocn van Kiangsoe worden in plaats van Soen Tsjoean,fang, wiens rol uitgespeeld is. De Kantonneezen zouden echter die helft ont vangen van de belastingen, die te- Sjanghai (dat in Kiangsoe gelegen is) worden geind. Sjanghai zou bij deze regeling een neutrale zone worden. Soen Tsjoean Fang weent. Sprekende in een bijieenkomst van Chinee sche notabelen te Nanking voor het binnen- rukken der troepen van Tsjang Tsoen Tsjang, barstte Soen Tsjoean Fang in tranen uit, toen hij mededeelde dat het door zijne of- ficieren gepleegde verraad de eenige oorzaak van zijn mederlaag was. Het leger van Tsjang Tsoen Tsjang zal een Russische brigade cmvatten, samenge- steld uit 1500 Witte Russen. De rust in Sjanghai teruggekeerd. Gemeld wordt, dat Sjanghai volkomen rus- tig is. Hoewel de staking voortduurt die echter volgens een mededeeling van de Duit- sche handelskamer te Sjanghai slechts gedeel telijk is, vallen geen ongeregeldheden voor. Dertigduizend arbeiders der katoenfa- brieken hebben het werk hervat. Een protest van den Franschen consul te Sjanghai. Door den Franschen consul te Sjanghai is een protest ingediend bij dte Chineesche auto riteiten ald'aar, in verband met de sehadte, die door het bombardement in de Fransche con- cessie-is aangericht. Hoewel dit incident niet bijzondter emstig wordt opgenomen, wordt het toch als een verontrustend symptoom be schouwd. Inbeslagname der kanonneerbooten. De plaatselijke autoriteiten te Sjanghai hebben de beide oorlogsschepen in beslag doen nemcn, welke de stad hebben beschoten. De bemanning der beide schepen was ge- vlucht. Het aantal terechtstellingen in de Chinee sche stad is verminderd, doch naar verluidt, hebben er in de gebouwen van het militaire hoofdkwartier nog tal van executies plaats. Een bctsing Een onbeteekenende botsing heeft te Sjang hai plaats gehad tusschen de Chineesche po litic en een menigte. Een politieJbeambte is zwaar gewond. Twee personen werden gear- resteerd. Doodgeschoten, Aan de Daily Mail" wordt gemeld, dat de vice-president van den.Chineeschen Ooster- spoorweg, generaal Jangtsjo, onder beschul- diging geld te hebben ontvangen van Mos- kou ter dood werd veroordeeld en doodge schoten is. KANTONNEESCHE PROPAGANDA IN JAPAN. Tsai-Tjen-tsjin, een lid van de executieve der Chineesche nationalistische regeering der Chineesche nationalistische regeering, is in Japan aangekomen om de zaak der Zuidelij ken (de Kantonneezen) te bepleiten. Hij vertoeft op het oog'enblik te Osaka, waar hij met Japansehe firma's besprekingen houdt. Hij hoopt de leiders dezer firma's er van :e overtuigen, dat 'n succes van de nationalisti sche regeering in China volstrekt niet het ge vaar met zich mee zal brengen, dat de com munisten in China vasten voet krijgen. Tsai vertrekt Vrijdag a.s. naar Tokio. Hoe wel hij niet ontvangen kan worden als afge- zant van een erkende regeering, kent men Tsai's positie wel, daar hij vroeger reeds Ja pan bezocht heeft als afgevaardigde van Soen-Jat-sen. Tsai wenscht niet alleen de vrees van Japan voor een overmacht der Sov jets in China te ontzenuwen, doch hij wil ook de zekerheid verkrijgen, dat de Japansehe po litiek van neutraliteit ten opzichte van de ver- schillende Chineesche partijen zoodanig zal worden opgevat, dat verhinderd zal worden, dat Ssjang-Tso-lin indirecten steun ontvangt van Japan in den komenden strijd. Het is den nationalisten natuurlijk bekend, dat verleden jaar ,toen een van Tsjang's ge- neraals in opstand kwam en bijna Moekdcn veroverd had, deze generaal in de wielen ge- rcden werd door maatregelen, welke Japan noodzakelijk moest nemen ter beschermjng van den Zuid-Mandsjoerijschen spcorweg. In verband met de Japansehe belangen in Mandsjoerije is Japan evenwel gedwongen, tusschenbeide te komen, zocdra deze spoor weg bedxeigd wordt. In den huidigen strijd echter bestaat voor Japan een dergelijk mo- tief tot interventie niet. De Kantonneezen geven zich veel moeite om het wantrouwen in Japan ten opzichte van de Russische machinaties in China weg te nemen. Het bezoek van Tsai is reeds voor- hfgegaan door een bezoek van een der leden van het Kwomintang, die pogingen heeft ge daan om een aantal invloedrijke Japanners te interesseeren voor een voorstel der Kanton neezen,- ten einde bun Russische raadgevers te vervangen door Japanners. Hoewel een deel van de oppositie eritiek uitoefent op de politiek van afwachten, welke door den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Sjidehara, wordt gevolgd, wordt van de zijde der oppesitie geen andere politiek voorgesteld en de houding der regee ring vindt algemeenen steun. Japan blijft sceptisch gestemd ten aanzien van de verzekering der Zuidelijken, dat zij in staat zullen zijn, de eenheid van China bini en niet al te langen tijd tot stand te brengen. Men beschouwt integendeel in Ja pan 't optreden der Chineesche partijen ten aanzien van de douane-administratie als een ernstig gevaar voor China's financieele zelf- standigheid. Hierdoor is de mogelijlkheid, dat aan China de noodige leeningen verstrekt zullen worden voor den aanleg van spoorwe- gen en andere reconstructieve uoeleinden, voor onbepaalden tijd van de baan. DE ZELFMOORDEN BIJ DE DUITSCHE RIJKSWEER. Blijkens een bericht yan het W B. heeft de sociaal-democratische afgevaardigde dr. Moses in de begrootingscommissie het pro- bleem der zelfmoorden bij de Rijksweer be- sproken. Hij merkte op, dat in 1926 bij de Rijksweer 109 personen aan ziekten zijn over- leden, tegen 163, die een gewelddadigen dood zijn gestorven. In 1924 kwamen in Pruisen onder de 473.000 gevangenen slechts 67 zelfmoorden voor, bij de Rijksweer van 100.000 man echter 132. Dit is dus tweemaal zooveel, ofschoon het aantal gevangenen vijf maal grooter is dan dat der soldaten. Als oorzaak werd al het mogelijke opgegeven; de behandeling in dienst echter slechts in vier gevallen. Spr. koesterde in dit verband wan trouwen, in het bijzonder, als men aan ver- schillende bataljons denkt, zooals het batal- jon jagers in Ulm, waar alleen in den laat- sten tijd vijf zelfmoorden zijn voorgekomen. Dr. Moses sprak vervolgens over de mis- handeling van soldaten. Officieren, die zulke toestanden dulden, moeten uit de Rijksweer worden verwijderd. ITALIAANSCH COMMUNIST TE PARIJS VERMOORD. Te Parijs is Dinsdagmorgen in de wij'k Bagnolet, die als een broeinest van commu- nisten wordt beschouwd, de Italiaansche communist Pilati Monti vermoedelijk door fascisten doodgeschoten. De politic vond het lijk doorboord door niet minder dan zeven kogels in den rug. Een nicht van het slachtoffer verklaarde, dat Monti uit Italie was gevlucht om aan de wraak der fascisten te ontkomen, en dat hij, alvorens naar Parijs te komen, eerst in Zwit- serland en daarna in Belgie een schuiloord had gezocht. EX-KROOiNPRINS CAROL NAAR - ROEMENIe? Opnieuw doet het 'bericht de ronde, dat prins Caraima, eens kroonprins Carol van Roemenie, zich weldra naar Boekarest zal begeven. Een verslaggever van de „Matin" vernam althans te Neuilly, waar de prins woont, het volgende: „Het is juist, dat prins Carol van plan is zich onverwijld naar den koning, zijn vader, te begeven, wiens gezondheidstoeJand nog steeds precair is Zijn reis, ingegeven door zuiver-menschelijke gevoelens, heeft dus niets te maken met de politieke kwesties, die aan ,zijn naam zijn verbonden. Heeft hij niet reeds verklaard, dat hij niet op zijn troonafstand zal terugkomen?'' DE BOYCOT VAN VON KRASCKOW. De boycot van Hasso von Krasckow, den leider van de Jong-Duitsehe orde in het dis trict Koningsbergen, door de omwonende landjonkers, waarbij zich ook de tegen woordige rijksminister van Binnenlandsche Zaken von Keudell had aangesloten, zal nog een gerechtelijk staartje hebben. Evenals dr. Marx in den Rijksdag, heeft n.l. de „Deutsche Zeitung" beweerd, dat von Krasckow zich aan grove schending van vertrouwen heeft schuldig gemaakt en naar aanleiding hier- van heeft von Krasckow thans een aanklacht tegen den hoofdredacteur van de „Deutsche Ztg." ingediend. Het staat reeds vast, dat ook minister von Keudell als getuige in deze zaak zal optreden. NA DE REVOLUTIE IN PORTUGAL'. De Portugeesche regeering. heeft een aan- vang gemaakt met de deportage der revolu- tionnairen. Maandag zijn* de stoomschepen ,.Lorenco Marques" en „Infante de Sagres" met een groot aantal gevangenen aan boord, uit Lissabon vertrokken. Zij worden naar Angora. Cap Verde en St. Thome getrans- porteerd, f ALRMAARSCHE GOURAH

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1