jongsten Bediende, REIZIGER. Winkelhnis. Vrachtanto, Koevleesch Voedend gezond n Prof. MOST Land- en Tuinbouwers. VICTORIA THEATER flinke Dagdienstbode, jongsten Bediende (m.), COMPAGNON. KOSTHUIS De beroemde biijartmeester tegen den heer G. HOEO net ffleisje v net Dagmeisje, net Dagmeisje, Burgermeisje Fabrieks- en Handelskantoar STAALFIRMA aotlef AGENT, verkoopskraohtlg Kennisgeving. Loltiijland No. 6,7 en 8, FRANSCHE LES. Gem. of Ongem, te hour. MOTORFIETS Gesteriliseerd ¥13, Limmerhoek. PRIJSCOURANT in cafe Du Passage Zaaizaad voor Land en Tuin Advertentien S, VAN DER VEER, Nassauplein 27i. BOEKHOUDEN. werkend deelgenoot Te koop gevraagd C. EEKEN, TOON MOLENAAli, Ondertrouwd: G. Jh. IDECO en G. SCHUIJT. Heiloo Westerweg D 46. j 24 Febr. Alkmaar 1927. Geestersingel E 35. Huwelijksvoltrekking 10 Maart a.s. De Heer en Mevrouw HONIGNINABER, a. b. a-s. „Tambora". 24 Febr. 1927. P- P- c. B. z. a- goed kunnende koken en netjes werken. Ook genegen als noodhulp. Br. lett. IJ 228 bur. v. d. blad. GEVRAAGD Zondags vrij. Adres te bevragen Boekh. DE ROOIJ. GEVRAAGD leeftjjd 15 a 16 jaar. L. J. FOLKERS, Zocherstraat, bij Scharloo. Aanmelding na 7 uur. Gevrakgd een voor direct, leeftijd pl.m. 18 jaar. Br. onder letter F 235, bur. v. d. bl. Mevrouw SCHAAFSMA, N. Park- laan 2, Beverwijk, vraagt tegeu 1 Mei een net voor de huisb. bezigh. 2e meisje voor het ruwe werk aanwezig. vraagt een leeftijd ongeveer 15 jaar. Br. met volledige inlichtingen onder letter Z 229, bur. v. d. bl. Handelskantoor hier ter stede kan terstond plaatsen accuraat en net werken. Brieven met voll. inl. en verl. salaris onder lett. C 232 bureau van dit blad. De eenige uitdeelingslijst in het faillissement van U. JONGSMA, arbeider te Avenhorn is heden door den Curator ter Griffle van de Arrondissements-Rechtbank te Alk maar en een afschrift daarvan ter grifiie van het Kantongerecht te Hoorn gedeponeerd, en ligt aldaar gedurende 10 dagen ter kostelooze inzage van de crediteuren. Mr. C. J. DE LANGE, Curator. Alkmaar, 24 Februari 1927. KantoorBreedstraat A 10. Yakleeraar in Opleiding Praktijk Examens. Fabrikant in comsumptie-artrke- len vraagt met ^.5 mille, orn later de zaak voor eigen rekening voort te zetten. Brieven onder lett. H 237, bur. van dit blad. voor direct gevraagd. Brieven met opgave van condities onder lett. G 236 bur. v. d. blad. zoekt voor den verkoop harer staalsoorten en aanverwante arti- kelen, tegen genot van provisie, voor Noord-Holland boven Amster dam en Haarlem een met het vak bekend. Br. onder no. A 230, bur. van dit blad. Fabriek van Was- en Poetsart. vraagt Uitv. soli, onder letter E 234 bur. van dit blad. Op len stand te Alkmaar te huur of te koop gevraagd een Brieven met volledige inlichtin gen en prijs onder lett. J 238 bur. van dit blad. een in goeden staat zijnde bij voorkeur Ford of Citroen. Adres te bevr. bur. v. d. blad. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van de BERGERMEER maken aan belanghebbenden bekend, dat er op Donderdag 3 Maart 1927 VERHURING zal plaats hebben van de PERCEELEN des namiddags H/2 uur, in het Polderhuis van de Bergermeer. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, S. JONKER, Dijkgraaf. C. MEIJER Sr., Secretaris. Bergen 23 Februari 1927. DAME vraagt Brieven onder letter D 233, bur. van dit blad. Voorkamer, Achterkamer en Keuken. Boven den Rijwielhandel van JACOB KUIJT, Laat 115. Laatnu uw Tuia omspitten door P. SCHILDER, Zeglis 38. Billtjjfe conditie. te koop aangeboden merk „SARO- LEA", 3Vs P.K., keurig in orde. Brieven lett. B 231 bur. d. bl. TE KOOP prima Fransch merk, prijs f 300. Breelaan 1, Bergen. vanaf heden verkrijgbaar. Prima kwaliteit, bij Wlj kennen niet meer de zware maaltijden, die onze voor- ouders gebruikten. Toch hebben wij evenzeer een flinke hoeveelheid versterkend voedsel noodig. Zij die van Vollenhoven's Stout bij den maaltijd gebruiken, komen niets te kort. Van Vollenhoven's Stout maakt het eten smakelijker en geeft tevens een hoeveelheid voedsel in den meest gemakkelijk opneembaren vorm. Bijna een halve eeuw is van Vollenhoven's Stout het toon- aangevende merk. KALFSVLEESCH. p. 5 ons. Gehakt f 0.40. Lappen f 0.50. Stukjes f 0.60. Oesters of Blinde Vinken f 0.80. liefstuk f 0.80. 1 pond Kalfs. en 1 pond vet Var- kensgehakt 90 eenf. Aanbevelend, Oudegracht 228. Telef. 108. Spoorstraat 54. Telef. 122. 500 caramboles cadre met 400 voorgift. Aanbevelend, SCHARLOO. Wilt gij beslist verzekerd zijn van best kom dan bij Zaad« en Plantenhaudel, St. Pancras. Vanaf 26 Febr. a.s. ben ik alio Zaterdagen met Zaad en Planten op de Gederapte Nieuwesloot bij de rijwielstalling van den Heer J. MUELINK te Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. LANGESTRAAT 85. Geopend alle werk dagen van 1 01 0 uur. De Boekerij is met de volgende werken r.itgebreid: Ned. letterkunde: 810 9 B 46 L. Berger, Les femmes poetes de la Hollande, (gesch. der Ned. letterkunde). 811 P 78 z. E. J. Potgieter, Poezy 1832 1868. Zangen des tijds, (ge- dichten). (G.) 811 V 53 vg. A. Verwey. Verzamelde gedich- ten, 3 deelen. 816 P 78 E. J. Potgieter. Brieven aan Cd. Busken Huet, 3 deelen. A 26 m. A. Aletrino. Line. (G.) F 41 y. Ellen Forest. Yuki San. H 73 a J. Holland. Athanasius Mors. M 68 5a. P. H. v. Moerkerken. Andre Campo's witte rozen. Engelsche letterkunde: 823 G 17 L Ch, Garvice. Love in a snare. 823 H 97 Mrs. Hungerford. Molly Bawn. 823 O 350 Bar. Orczy. Te old man in the corner. 823 W 25 H. Ward. Daphne 823 T 30 a. E. Temple Thurston. The anta- gonists. Duitsche letterkunde: 833, S 94e. A. Strindberg. Die Entwicklung Ig-tf einer Seele. Fransche letterkunde. 842 P 12 m. Ed. Pailleron. Le monde ou l'on s'ennuie (tooneelstuk). 843 F 16 J. Fayard. Dans le monde ou Fon s'abuse. 843 J 21 E. Jaloux. l'Agonie de l'amour. 843 J 21 f. La fin d'un beau jour. 843 J 21 fu. Fumees dans la campagne. 843 R64j. R. Rolland. Jean Christophe, 4 deelen. 843 S 16 9 Th. Sandre, Mienne. Wetenschappelijke werken. 230 B 70 w. G. J. P. J. Bolland. Wat is Protestantenplicht in de eerst- komende algemeene verkiezin- gen? 210 B 91 Nic. A. Bruining. Geestelijke stroomingen. Stz. 246 H. Heiligen en hun attributen. 300 K 67 J. H. F. Kohlbrugge. Practische sociologie, 3 deelen. 410 V 82 II C. G. N. de Vooys. Verzamelde taalkiindige opstellen, 2 deelen. 501 B 70 G. J. P. J. Bolland. Aanschou- wingen en verstand. 550 F 10 F. J. Faber. Geologie van Nederland. 620 H 23 G. v. Hanffstengel. Technisch denken en werken. 700 B' 85 H. P. Bremmer. Inleiding tot het zien van beeldende kunst. 701 B 70 G. J. P. J. Bolland. In den voorhof der schoonheid 709 F 16 E. Faure. Histoire de Fart, 4 deelen. 750 J 33 J. jessin. Museum van beroem- de schilderijen. Lothrop, Stoddard. Ras en politiek in Europa. VEREENIGING „KINDERKLEEDING". Dinsdagavond vergaderde ten Stadhuize on der leiding van mevrouw Zijlstra de vereeni ging „Kinderkleeding" Mevrouw Zijlstra deelde.mede zich, om gezondheidsredenen geno^dzaakt te zien als bestuurslid af te treden. In haar plaats .werd mevrouw Baar gekozen, die met gevoelvolle woorden mevr. Zijlstra dank bracht voor hetgeen zij voor Kinderkleeding had gedaan, en den wensch uitte in de toekomst op de voorlichting van mevrouw Zijlstra te mogen rekenen, hetgeen mevrouw Zijlstra toezegde. Mevrouw de Groot, de secretaresse, werd tot vice-presidente gekozen, terwijl besloten werd, het nieuw te kiezen bestuurslid de functie van secretaresse op te dragen. Aan het jaarversiag ontleenen wij het volgende Het Bestuur kan met voldoening op de re- sultaten over 1926 terugzien. Dank zij een serieus gevoerde actie mocht het aan het Bestuur gelukken, het aantal con- tribueerende ieden met 145 te doen stijgen, waardoor een vermeerdering van 134.50 aan contributes te boeken viel. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de Vereeniging een nadeelig saldo van 34,13 id heeft. Er is echter no£ een voor- raad kleeding ter waarde van ongeveer A 350 Het aantal bedeelde kinderen bedroeg dit jaar 272, terwijl in 1925 332 kinderen in aanmerking kwamen en in 1924 418 kinde ren. Er is dus een geleidelijk afnemen van het aantal kinderen, dat van fyleeding voor- zien moet worden, te constateeren, en een langzaam tei'ugkeeren tot den toestand van voor den oorlog. Het Bestuur heeft dan ook gemeend te kunnen volstaan met het aan- vragen van een subsidie van f 700 aan den Kaad'. De eerste uitdieeling had plaats in de maand Februari. Er werd aan ieaer kind een. paar kousen, een paar klompen, een borstrok en een hemd uitgedeeld. De tweede uitdeeling had plaats in de maand November. Ieder kind kreeg een paar kousen, een paar klompen, een broek en een hemd. In totaal werden 272 kinderen van klee ding voorzien. Het Bestuur der Vereeniging onderging in het afgeloopen jaar geen verandering. Met groote erkentelijkheid hee{t het Be stuur gaarne gebruik gemaakt van de zeer gewaardeerde voorlichting, vanwege den Armenraad, door Mej. van Rijn verstrekt. In de bestaande vacatures in de Commis- sie van Toezicht, ontstaan, door het vertrek van Mevr. van Buysen en het betreurde over- lijden van Mej Cohen Stuart, kon nog niet worden voorzien. Uit het rapport der Penningmeesteresse stippen wij aan, dat dank zij een gevoerde propaganda het Bestuur het bed'rag der con- tributien, dat over 1925 239,75 bedroeg, wist op te voeren tot f 374,25. De rekening, die door het bestuur was na gezien en in orde was bevonden, werd met een woord van dank aan de penningmeeste resse goedgekeurd. De- aangevraagde en verkregen subsidie der gemeente kon worden teruggebracht van 1300 in 1925 tot 1000 in 1926. Het na deelig saldo, dat op 1 Jan. 1926 f 35,4844 bedroeg, was per 1 Jan. 1927 34.1314. BURGER IJSCLUB. Dat geven een weldaad is, toonde ons gis- teravond weer de Burger IJsclub, vellcer ne- stuur ia de lunfchroom van den heer Swager aan de Doorbraak, zich geheel belangeloos de moeite getroostte aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen, cen liefdadige gave in den vorm van eenige flinke' porties van onze onmisbare voedingsmiddelen, als brood, erw- ten en spek uit te reiken. En gei'ukkig waren er ve'.en uit deze lange rij van wachtenden, die dit hoogstaande werk der IJsclub naar waarde wisten te schatten, maarer waren helaas ook anderen. Op edit gemcedelijke Alkmaarsche wijze werden de oudjes en veelal ook de jeugd, dh er door moeder „op af". waren gezonden, ge- holpai. Er waren er, die de gave hoog taxeerden en zich derhalve van een beddetijk oi kusstnsloop hadden voorzien, om het lek- •lcere warme brood, het kostbare spek en de niet te versmaden erwten mee naar huis te irausporteeren. Anderen hadden zich met een mand ge- wapend, terwijl ia de lange rij cok het aan tal boodschappentasschen legio was. We zagen op dezen avond vde glundere ge- zichten, dikwijls van menschen, Vcor wie ecu krachtig maal heusch geen overbodige weelde zal zijn. Anderen stond echter het stempel der on- verschilligheid cp het. gelaat gedrukt alsof deze uitdeeling een plicht was! Zoo werden gisteravond 600 porties s]x*k a 7 'A ons, een even groote part'ij wittebmx den a 8 ons per stuk en een gelijk kwantum boonen a 3 pond per portie, verstrekt, ter wijl de hvgienische bakkerij aau de Baan- bracht alhier het liefdadigheidswerk der ver eeniging steunde door 600 wittebrooden a 4 ons beschikbaar te stellen. Er zal gisteravond in vele gezinnen een vroolijke stemming hebben geheerscht, toen het heerlijke partijtje werd binnengebracht. De Burger IJsclub verdient voor haar werk alle liulde De heer Genefaas verzocht ons namens het bestuur der IJsclub alsnog te willen mede- deelen, dat, behalve de reeds genoemde 600 porties, bovendien nog 50 bons, recht geven- de op een portie, zijn uitgereikt. HOELANG NOG? ,Als het kaif verdronken is, dempt men den put", heet het in den volksmOnd, wanuter men na een ongeval of droeve ondervinding, die evenwel op een of andere wijze voor komen hadden kunnen worden, de oorzaax dearvan te laat ziet weggenomen Zelfs de toepassing van dit spreckwooid, hetwelk bovendien op e ;n element van on- verantwoordelijkheid wfjst, acht men in re- geei'ingskringen blijkbaar overb'odig Wat be- treft het allesbehalve denkbeeidige gevaar van de onbewaakte overwegen, nieitegen- staande deze, schijnbaa: noodige maar niet- temin onverantwoordelijke bezuinigmgs- maatregel, reeds tientallen menschenlevens heeft geeischt. Integendeel! Minister Van der Vegte gaat nog steeds voort zijne gogdkeuring te ver- leenen aan de besluiten tot opheffing der be- waking van tot dusver nog bew^kte spoorwegovergangen en dat, terwijl honder- den en duizenden in den lande van hunnc er- gernis en verontwaardiging doen blijken. Het is onbegrijpelijk, welke overweging Zijne Excellerdie de vrijmoedigheid daartoe verschaft. Een beroep op een of ander wets- artikel acht ik niet wel mogelijk; veeleer lijkt mij zulks ill meerdere of in mindere mate in. strijd met de wet. Met name wat aangaat de aansprake'.ijkheid jegens derden, welke toch wetteliik geregeld is en wordt toegepast. In dit geval zou men geneigd zijn, te vra- gen, of hier dan sprake is van een krachteloos stellen door de overheid van de eigen wetten des lands. Uit juridisch oogpunt mogelijk een mooie prijsvraag! Voor ons, die hebben te gehoorzamen, geldt toch strikte naleving van alle wetten. Het is feitelijk gebod op gebod en regel op regel, schier tot aan de grens van het be- lachelijke Niet, dat ik iets tegen heb op de handhaving'van de wet als "zoodanig; juist het tegendeel! Maar wanneer wij weten, dat de Staat verplicht is o.m. te waken voor het welzijn en de veiligheid der onderdanen dan moet men in den laatsten tijd wel een eigenaardige gedachte gekregen hebben van de plichtsvervulling der betreffende autori- teiteai. Dat de bedoelde veiligheid zeer veel te wenschen overlaat, bewijst wel weer het jongste ongeval bij Rilland, waarvan o.a. het directielid der Nederi. Spoorwegen Ir. Kalff en 2 hoofdambtenaren de bloedende getui- gen waren. De naar aanleiding daarvan in „De Telegraaf" van 18 Febr. j.l verschenen caricatuur onder het rake opschrift: „Die niet hooren wil, moet voelen", heeft mij buiten- gewoon getroffen. Teekening en opschrift vond ik beidevschitterend geslaagd! Welke opvatting onze tegenwoordige mi nister van waterstaat heeft van het begrip veiligheid", hebben wij kunnen beluisteren in de verdedigingsrede van Zijne cxcellentie onlangs in de Tweede Kamer. Een betoog, waarin feitelijk e!ke steekhoudende argumen- tatie gemist en tevergeefs naar een bevredi- gende montiveering gezocht wordt. Kortom een zwak verweer, hetweik ongeveer hier op neer komt, dai „de menschen maar beter moeten uitkijken". Alsof bij zwaren mist en hevige sneeuwjacht een ongeluk te vermij- den ware, en een botsing haast ondenkbaar! Alsof geen hardhoorenden en oucten van da gen met gebrekkige zintuigen de verschil- lende overwegen passeeren; alsof een ieder zich in het bezit van'een normaal gezichts- vermogen zou kunnen verheugen, en alsof maar iedereen in elke provincie met de plaat- selijke situatie bekend zou kunnen zijn! Bovendien zou men het van een Christe- lijke regeering anders mogen verwachten. Vooral zij toch, die een christelijk beginsel voorstaan en belijden, moeten de lichame- lijke en geestelijke belangen van den naaste wel zeer zwaar op het hart wegen; althans mij gaat het zoo. En nu is het natuuriijk allerminst mijne be- doeling, dit alles in de schoenen te schuiven van een bepaalden regeeritjgspersoon. Maar ik zou alien, die mede veraniwoordelijk zijn willen vragen: ;,Luistert Gij alleen maar naar de stem van de bezuinigings-mannen en hoort Ge.niet het.geroep en geween van de weduwen en weezen, de nagelaten betrek- kingen van de omgekomen slachtoffers?" Ik geloof tenslotte, dat de autoriteiten niet te hooge -verwachtingen moeten koesteren van den bij monde van- minister v. d. Vegte gegeven raad tot .goede training van het „uitkijk-vermogen" van het publiek, maar dat zij liever meer rekening gingen houden met de werkelijkheid. En weet U wat de werke- lijkheid is; de naakte bittere werkelijikheid? Dit: dat. sedert de beambten wegens over- bodi.o;e( bediejiing op non-activiteit gesteM zijn, de Dood in eigen persoon de wacht be- troklcen heeft bij de verlaten posten, en dat zijn lugubere verschijning zal gezien -.vorden, zoolang de onontbeerlijke bewaking niet weder gehee! is ingevoera. vandaar de vraag: „Hoe!ang nog?" J. VISSER Gzn Alkmaai, 23-2-'27. De Schaduwzijde van Parijs. BIERBROUWERU ..DE GEXROONDE VALK* YbvVDLLENHOVENfcC3 AMSTERDAM speelt op Vrijdag 25 Februari a.s.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 3