DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 47 Honderd negen en twintigate Jaargang 1927 VRIJDAG 25 FEBRUARI UBt het Parlemenft fit nnmmer oestaat ntt 2 blades. Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, oitgegeven. tbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeo vow Alkmaai /2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummera 5 cents. PRUS DER QEWONE ADVER1 ENTlENi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Qroote tetters oaar pleatsrntmfa Brleven franco aan de N. V, Boek- en Handetedrnkkerty v/b HERMs, COSTER 0 AOOR* Voordam C9. Dlrecteuri G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate X Telefoonnr. Redact Je 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. J Den Haag, 24 Februari 1927. Is de belangstelling van ons volk niet bij zonder groot voor de belangen van ons West- Indie, die van onze Volksvertegenwoordiging heeft cok geen buitengewone afmetingen. Er waren heden ten mins-te bij de voor^zetting der algemeene besehouwingen over Be- jgrooting van Suriname 1927 soms geen do- zijn kamerleden in de zaal aanwezig. Laten we intusschen hopen, dat de afwezige volks- vertegenwoordigers bun ledige uren gebrui- ken om de Handelingen te bestudeeren. Een kamerlid heeft mij weleens verzekerd, dat al ien zulks met ijver doen, zoodat het niet zoo erg is, als de Kamer eens slecht bezet is, ge- lijk heden het geval was. Het blijft intusschen voor een kamerlid een onaangenaam gevoel, zoo zijn ambtgenooten de zaal te zien verlaten, wanneer hij 'n rede aanvangt, wat heden en gister nog al eens ge- beurde. Nu is te begrijpen, dat de belangen van West-Indie niet altijd voile waardeering vinden, omdat de kritische opmerkingen nog al vaak op hetzelfde neerkomen. Ditmaal was er evenwel een nieuw dement in de beraad slagingen gekomen door een uitvoerig en goed gedocumenteerd adres van den Onder- nemersraad, waarfoij vooral gewezen werd op de belangen van het grootbedrijf in dat deel van ons vaderland. Toen in den namiddag de minister van Kolonien, de heer Koningsber- ger aan het woord kwam om de verschillende siprekers te beantwoorden, heeft hij intus schen niet nagelaten er op te wijzen, dat dit adres sledhts voor een deel der belangihebben- den, "het grootbedrijf opkwam, terwijl het de plicht der regeering is om voor het geheel te waken. De minister geeft het nog niet op om Suri name er bovenop te helpen en hij heeft in zijn antwoord verschillende maatregelen bfc- sproken om het land aan een beter bestaan te helpen. Hij is o.a. voornemens een systema tise emigratieplan van Oost naar West op te stellen en dit aan de Kamer mede te dee- len. Op hygienisch gebied wil hij- meer doen, maar de groote fout is, dat tot nog toe op dat punt alles gratis wordt gedaan. Men moet den menschen niet alles voor niets ge- ven, dan waardeert men het op den duur toch niet, en daarom gevoelde hij veel voor een denkbeeld, door den heer Drooglever Fortuyn ontwikkeld, om verplichte ziekenfondsen in het leven te roepen. Voor de uitzending van speciale hygienisten is hij sterk geporteerri, maar liefhdbbers daarvoor laten op zich wachten. Ook wil hij een Oost-Indischen landbouwconsulent naar Suriname zenden en een irrigatie-ingenieur kan dan met hern sa menwerken om den landbouw op vruchtbarer banen te brengen. Van staatslandbouwonder- nemingen, waarvoor de heer IJzerman had gepleit, verklaarde hij) zich geen vriend, maar net Gouvemement zou wel kunnen partici- peeren in enkele grootbedrijven. Zoo noodig zou de minister niet terugdeinzen voor een speciale Surinaamsdhe leening, als het land er mede bovenop is te helpen. Aan een verbe- tering van de positie van de ambtenaren wordt gewerkt en de minister hoopt met een voorstel bij de Kamer te komen. Nadat de Minister een uurtje had gesproken, zijn de replieken begonnen en morgen heeft de be- handeling der artikelen van de begrooting plaats. Er zal dan misschien aanleiding be staan om op enkele punten nader terug te kc- men. In den aanvang der vergadering hebbeu de heeren Cramer en Albarda (beiden S. D. A. P.) een voorstel ingediend om aan den In- cKschen volksraad op te dragen een enquete te houden omtrent de jongste communistische woelingen in Indie. Het belangwekken^.e van dit voorstel is, dat bij de regeling van de bevoegdheden van den Volksraad indertijd aan dit lidhaam het recht van enquete is ont- houden, zoodat het voorstel feitelijk een in- breuk op die regeling maakt en het de vraag is, of een dergelijlke bevoegdbeid is te verlee- nen zonder herziening van het Indisohe Re geeringsreglement. Maar in de Kamer zal bij de behandeling er van daarop wel nader den nadruk worden gelegd. Voor de aanneming ervan zou ik niet gaarne instaan. DE TOESTAND IN CHINA. De troepenmacHt in Sjanghai. De Amerikaansche marine-strijdmacht bij Sjanghai is met vier torpedojagcrs vermeer- derdl De Britsche transportschepen „Megantic" rn „Karmala" zullen niet te Hongkong bin- nenloopen, doch rechtstreeks naar Sjanghai doorgaan. Wapenen voor de Kantonneezen. In het Britsche Lagerhuis heeft Sir Austen Chamberlain, in antwoord op een vraag van een afgevaardigde, verklaard te gelooven dat Rusland vliegtuigen of luchtwapenen naar de Kantonneesche strijdkrachten heeft uitge- voerd. Eveneens geloofde hij, dat bepaalde am-, dere mogendheden vliegtuigen naar de re geering te Peking hebben ge^ondm, doch het is zeer moeilijk het cnderscheid vast te stel len tusschen militaire en civiele vliegtuigen, en naar aanleiding daarvan zijn meenings- verschillen tusschen Groot-Brittannie en de mogendheden gerezen. Arrestaiie van stakingleiders. Gemeld wordt, dat de Chineesche autoritei- ten te Sjanghai politieagenten hebben gezon- den naar de Fraasche concessie, die daar zonder medeweten van die Fransche politic een groot aantal stakingsagitatoren gearxes- teerd hebben. Kasjing gevatlen? Volgens een bericht uit Sjanghai zijn de Kantotttroepen het laatste bolwerk der Sjang- hai-troepen buiten de stad zelf, namelijk Kas jing, binnengerukt. Generaal Jang gefusileerd. Generaal Jang-Tsjo, de Chineesche vice- president van den Chineeschen Oosterspoor- wSg, is Dinsdagochtend op last van Tsjang Tso-lin te Charbin gefusilleerd. Tsjang had bericht ontvangen, dat Jang-'lsjo met steun van Moskou revolutie wilde maken. Hij ont- bood den generaal naar Moekden en liet tij- dens de besprekingen aldaar Jang's huis te Charbin doorzoeken. Verscheidene comp romi tteerende stukken werden daarbij gevondlen. Na aankomst te Charbin werd Jang onmiddellijk gearresteerd en voor den krijgsraad gebracht. Hij bekende en werd ter dood veroordeeld Jang-Tsjo was bekend bij a lie vreemdeli n- gen in Noord-M andsjoerijeHij spraik voor- treffelijk Engelsch en Russisch, was met een Russische getrouwd en had een groote repu- tatie van gastvrijheid. Zijn bezittingen zijn thans geconfisceerd ten bate van Tsjang's krijgskas. Onder meer was hij eigenaar van de grootste drie biosoopen van Charbin. Was de beschietmg van het Arse- naal een Kantonneesche provo- catie? Het blij'kt thans, zegt de „Tlines", dat de beschieting van de Fransche concessie door muiters van de Chineesche kanonneerbooten op Dinsdag j.l. van veel ernstiger aard is geweest dan aanvankelijk werd verondersteld. Dat er in de Franschgconcessie granatin gevallen zijn, is niet een gevolg geweest van slecht richten der muiters op het arsenaai, doch de twee kapiteins der Chineesche kaman- neerbooten, die door de Kantonneezen omge kocht waren, hebben de concessie doelbewust beschoten. De bedoeling hiervan was de bui- lenlandsche weermacht tot beantwoorden van het vuur te dwingan. Een onderdeel van deze provocate was, dat een Chineesche jonk tusschen de kanonneer booten en den oever in werd gesleept en deze jonk op de kanonneerbooten een geweervuur cpende. Daarop volgde het bombardement van de concessie door de kanonneerbooten, dat later verontschuldigd werd als't gevolg van slecht richten der muiters, die op de jonk liadden moeten vuren om den „aanval" af te slaan. Deze prcvocat+e had echter niet de ge- wenschte uitwerking en het bombardement der buitenlanders, dat vruchtbaar propagan rnamateriaal had moeten leveren, had niet plaats. De twee kapiteins zijn na het vuren van boord gegaan en tot nu toe niet opgespoord. De Chineesche marine-autoriteiten liebben di rect een onderzoek ingesteld en afdoende be- v/ijzen gekregen, dat de twee kapiteins doo de Kantonneezen betaald werden. Kantonneesche sclddten in burger kleeding. De Manchester Guardian" bericht, dat ongeveer terzelfder tijd dat de Chineesche ka nonneerbooten het vuur openden op het arse naai van Kianguan. ene Kantonneesche troe penmiacht in burger kleeding daarop een aanval deed. Generaal Li Pao-Tsjen, Soen's verdedigingscommissaris, leidde de verdedi- ging. Tienduizetid manschappen in Sjanghai binnengesmokkeld Volgens berichteo uit nationalistische bron liebben de Kantonneezen een strijdmaicht van 10000 gewapende mannen in burger in Sjanu hai binnengesmokkeld in de nabijheid der buitenlandsche concessies, met het doel te ageeran achter Soens linies, uit wraak voor Li Pao-Tsjens barbaarsch optreden tegen de studenten, die hij deed onthoofden. Officieele verontschuldigingen. De Chineesche maritieme autoriteiten heb ben hunne verontschuldigingen aangeboden aan de consuls van Frankrijk en Groot-Brit tannie in verband met de beschieting van Sjhanghai. Na de opheffing der staking. Gisteren hebben wij melding gemaakt van de opheffing der staking in Sjanghai. In het manifest der opheffing wordt de staking een groot succes genoemd. Alle Chineesche postambtenaren hebben zich gistermiddag weer voor den arbeid aan- gemeld, welk voorbeeld sooedig door alie stakers werd gevolgd. Plunderingen te Sjanghai. De troepen van Soen Tsjoean Fang hebben zijde en rijstmagazijnen te Soengkiang ge- piunderd. Tal van soldaten zijn door hun ei- gen leiders terechtgesteld," die de tucht trach- ten te handhaven met het oog op dfe nade- ring der Zuidelijke troepen. De buitenlandsche autoriteiten nemen voor- zorgsmaatregelen tegen de wanordelijkheden; alle beschikbare strijdkrachten wordien gereed gehouden. Aan het Zuiderstation te Sjanghai, in de nabijheid der Fransche concessie, heeft een vechtpartdj plaats gehad. Geen executie van agitatoren meer Liao-Tsjaqg, die met de verdediging van Sjanghai belast is,, heeft tegelijk met het ein- de der staking een proclamatie uiigevaardigd, waarin hij het bevel tot executie van alle agi tatoren intrekt. In deze proclamatie zegt hij onder den indruk te zijn van de talrijke exe- cuties, welke door zijn ondergeschikten heb ben plaats gehad. Het staat vast, dat die tal rijke xecuties in groote mate hebben bijgedra- gen tot het doen ineenstorten van de staking. Anti-Engelsche agitatie te Hankau. In Hankau is een krachtige anti-Engeslche agitatie merkbaar. De stad was gisteren vol aanplakbiljetten, die het volk aansporen, zich te verzetten tegen de Engelsehen „die dte broo ders te Sjanghai zullen dooden". De algemeene bond van vakvereenigingen heeft bevel gegieven tot een staking van een dag, die heden beginnen zou. Tevens zou dan een demonstratie tegen de Engelsehen en Soen-Tsjoean-fang worden gehouden. Er heeft een geldinzameling plaats voor dte sta- kers te Sjanghai. Sinds de onderteekening der overeenikomst betreffende de Britsche concessie is de eenige zichtbarc verandering in den stand van za- ken, dat de nationalistische vlag weer tot 15 Maart a.s van het gemeenteraadisgebouw verwijderd is. Een later bericht van de Telg. meldt: Reeds Donderdag is te Hankau een alge meene staking uitgebroken en hebben anti- Engelscfhe betoogingen op groote schaal plaats gehad. Nog meer propaganda tegen Engeland. De Chineesche revoluticnnaire partij en de Kantonneesche regeering ontplooien op het oogenblik in Europa een levendige propa ganda tegen Engeland, zegt de Tel. In aansluiting aan het te Brussel gehou den „congres der onderdrukte volken", dat door een sterke Chineesche delegatie werd bijgewond, oodememen de Chineesche gede- legeerden propagandatochten door Europa. Thans bevinden zij zich in Duitschland, waar zij met steun der communistische partij 'tal rijke massa-vergaderingen zullen organisee- ren„ waarcp de leiders der delegatie het woord zullen voeren. De generaals Loe en Sjau-Li tse, het lid van het Kwo-Min-tang, Haioenig-Kwang-soean en de leider van den Kantonneeschen bond van vakvereenigingen, Li-Kone-tsai, en verschillende andere in- vloedrijkeTeden van het Kwo-Min-tang, zunl- len te Berlijn, Hamburg, Dresden, Remscheid en Stettin redevoeringen houden over „den strijd van het jonge China tegen het Engel- sche imperialisme". O'Malley naar Kioekiang. O'Malley is gister van Hankau naar Kioe kiang vertrokken, waar hij de concessie zal inspecteeren en besprekingen zal voeren mei de Engelsehen aldaar, die nog steeds hun za- ken drijven van uit een cp de rivier liggend sChip, in verband met de ongeregeldheden, welke op den wai voorkomen. De toestand te [tsjang. De toestand te Itsjang is nog steeds niet verbeterd. De anti-Britsche staking duurt vocrt; de Britsche ingezetenen kunnen zich geen levensmiddelen verschaffen. Zondag j.l. had een botsing plaats tus schen leden der bemanning van de Britsche kanonneerboot „Gnat", die aan wai waren gegaan/ en Chineesche agitatoren. Aan weerszijden werden eenige personen gewond Soen-Tsjoeun-Fang vernword? Volgens een bericht uit Kanton aan he' Chineesche persagentschap te Berlijn zou ge neraal Soen-Tsjoean-Fang door twee studen ten en een arbeider vermoord zijn. Bevesti- ging van dit bericht was niet te verkrijgen. Peking's minister van Financien afgetreden. De minister van Financien te Peking is af getreden, in verband met den benarden toe stand der schatkist. DE BRITSCHE PROTESTNOTA AAN RUSLAND. MacDonald waarschuwt tegen afbreking der diplomatieke be- trekking Met betrekking tot de Britsche nota aan de Sovjet-regeeirng verklaarde de leider der La bour Party, MacDonald, dat hij instemde met het zenden van en protest, doch, zoo zei- de hij, wanneer de nota de eerste stap is op den weg naar het afbreken der betrekkingen, dient de regeering ten ernstigste gewaar- schuwd te worden, dat dit slechts tot voort- durend grootere moeilijkheden zal leiden en den lcwaadwilligen nog meer vrijheid zal ge- ven, Engeland in de geheele wereld te scha- den. Fen rede van minister Amery. In een rede, welke de Engelsche minister van Kolonien, Amery, te Birmingham heeft gehouden, heeft deze nog gesproken over de nota, welke den Sovjets is toegezonden Hij zeide daarbij, dat de regeering wel verdraag- zaam is, doch dat er grenzen zijn, aan de ver- draagzaamiheid, zelfs bij Groot-Brittannie. Diutsche persstemmen. De EXtitsdhe bladen wijden lange beschou- wintgen aan de nota. ILet sociaal-democratisch orgaan, de „Vor- warts", is van oordeel, dat de verschei-ping in de Engelsch-Russische tegenstellingen ook door die volken, die betrefckelijk niets met de aamgelegenheid te maken 'lebben, niet als een onversdhillige zaak mag worden beschouwd Duitschland heeft er belang bij, dat de En gelsch-Russische tegenstellingen worden bij- gelegd en dat inzonderheid politieke en diplo matieke opschudding in Oost-Europa achter- wege blijft, die voor Duitschland als nabuur- staat de ernstigste gevolgen zou kunnen heb ben. Duitschland kan zich noch bij Engeland, nodh bij Rusland aansluiten, wil het niet zelf gevaar loopen, voor het dienen van ander- mans belangen misbruikt te worden. Te duidelijker treedt de nocdzakelijkheid aan dten dag, om met Frankrijk een nauwer contact te vebkrijgen dan het thans reeds be- staande. Frankrijk en Duitschland vormen, indien zij samengaan, een macht, welker stem zich overal ter wereld gehoor kan verschaffen en met succes haar belangen kan verdedigen. Voor alles hebben zij, indien zij samengaan, de macht, om den vrede op het Europeesche contingent tegen alle eventualiteiten te be- schermen. De „Devitsche Tageszeitung" is van oordeel, dat een verscherping der En- gelsch-Russische tegenstellingen ongewenscht is. Het blad verwacht geen heil van een En gelsche politick, die steunt op „het geconsoli- deerde en innerlijk niet eensgezinde Polen", ten koste van Duitschland. De eenige werke- lijke besdherming, aldus het blad, biedt een innerlijk gezond, dat wil zeggen een niet to; den laatsten droppel bloeds door de schade- loosstellingsbetaiingen uitgezogen en een met moderne verdedigingsmiddelen uitgerust Duitschland. Engelsche persstemmen. In een commentaar op de Britsche nota aan Rusland zegt de „Daily Mail": Als een vertooning van zwakheid zal de angst van Chamberlain's nota het bloed van iederen Brit, die zichzelf respecteert, in zijn aderen doen koken. De struisvogelhoofdige nietig- heid van onze regeeringstnandarijnen is nooit op veracliterlijker wijze.aan den d'ag getre- den dan in dit sullige Britsche protest, dat met oogai, die stijfdicht zijn voor het gevaar, de Sovjets behandelt alsof zij een eerzame, crdeiievende regeering was in plaats van een verzameling bandieten, zooals zij 'inderdaad is. De „Daily Express" zegt: De nota aan Rusland zal" ieder in dit land tevreden stel len, behalve de extremisten. De „Daily Chronicle" merkt op: Alle erva- ring weerspreekt de hoop, dat de nota Mos- kou's houding zal verbeteren Een verstan- cige politick zal wellicht minder denken aan het beteugelen van het gevaar te Moskou dan op de plaatsen waar het zich vertoont. Intusschen is de eerste taak der regeering het hoofd-kcel te houden en niet toe te staan, dat haar bekwatne minister van buitenland sche zaken door geschreeuw wordt over- stemd. De „Daily News" zegt: Het schijnt niet, dat er in dit vonnis eenige specifieke nieuwe beschuldigingen worden geopperd. Te ver- wachten, dat de Sovjets hun propaganda zullen opgeven, staat gelijk met den eisch, dat zij moeten cphouden te bestaan. Wij moe ten beslissen of wij zullen traehten met hen te leven dan wel of wij een houding van vol- strekte vijandigheid zullen aannemen. De „Times" gelooft niet, dat men mag ver- wachten, dat deze nota den gewenscliten in druk zal maken. Het eenige doeltreffende antwoord zou kunnen zijn een revolutionnaire wijziging in de geheele politick van SovjetRusland ten op- zichte van Engeland. welke wijziging het blad niet waarschijnlijk acht. Geen afbreken der betrekkingen verwacht. Verwacht wordt, dat de Labour Party om een onmiddellijk debat over de nota aan Rus land zal vragen en dat de regeering bereid is dit verzoek in te willigen en wel op grond daarvan, dat een discussie over deze kwestie de atmosfeer zal zuiveren. Zeer weinig aanhangers van de regeering schijnen te veiwachten, dat de nota gevolgd zal worden door een spoedig afbreken der diplomatieke betrekkingen, hoewel men in conservatieve kringen geneigd is te verwach- ien, dat de nota dat deel van de conservatieve partij, dat op een krachtigen stap heeft aan- gedrongen, niet tevreden zal stellen. EEN GROOTE HOEVEELHEID WAPENEN GEVONDEN. "De „Matin" meldt, dat de Parijsche poiitie een huiszoeking heeft verricht bij een garage- houder aldaar, in verband met het opsporen van gestolen automobielen De poiitie ont- dekte in de garage een depot voor wapenen en ammunitie. Tachtig geweren, tien machi- negieweren, 16000 patronen en tien kilogram kruit werden in geslag genomen. De poiitie zet het onderzoek voort. DE ONT-WAPENING. De „Observatore Romano" bespreekt de ontwapeningskwestie en zegt, dat de alge meene ontwapening gelijktijdig in alle landen moet gesciheden. Dit was ook het ideaal van den oproep van Paus Bened'ictus XV van 1 Augustus 1917 aan alle oorlogvoerende mo gendheden. Vermindefing van bewapening is noodig in het belang van den vrede, met uit- sluitend handhaving van een kleine leger- macht voor het handhaven van de orde in e'k land. Geen betere waarborg voor de ontwa pening is er dan de opheffing van den dienstplicht, het systeem dat voor het eersl tijdtens de Fransche revolutie werd ingesteld. EEN DRAMA OP HET IJS. Op het ijs van het Zittower meer in Mecklenburg-Schwerin werd Woensdag door den zoon van een onderwijzer schaatsen gereden. De jengen zakte door bet ijs, waar cp zijn vader hem te hulp snelde, doch daar bij eveneens door het ijs zakte. Ook de vrouw van den onderwijzer, voor wier oogen zich het drama afsepeelde, zakte door het ijs bij haar pogingen, om haar man en haar kind te redden. Alle drie kwamen jammerlijk om het leven. Eenigen tijd geleden is ook de dochter van den onderwijzer op dezelfde wijze om het 'even gekomen. Van het geheele gezin is ihans nog slechts de 80-jarige grootmoeder overgebleven. KORTE BERICHTEN. In de Universiteit van Kopenhagen is voor een overtalrijk gehoor de nagedachtenis van Spinoza gehuldigd. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den 84-jarigen prof. Hoffding, die ook uitgenoodigd geweest was bij de plecht'igheid in Den Haag aanwezig te zijn en te spreken doch wegens zijn hoogen leeftijd zich verontechuldigd had. Het seniorenconvent van den Duitschen Rijksdag heeft besloten, den- Rijksdag door een deputatie te doen verttegenwoordigen op de in September te Rio de Janeiro te houden intemationale handelsconferentie. Ten gevolge van een ontploffing in een der tanks van bet Britsche tankschip „Black Sea" in de baai van New York, is het schip bijna tot de waterliin afgebrand en gezonken. Men gelooft, dat de bemanning er in ge- slaagd is, zich in veiligheid te brengen. Te Kopenhagen is op tachtig-jarigen leeftijd overleden de IJslandsche componist Svein Bjornson. Hij woonde gedurende ge- ruimen tijd te Edinburgh, ging later naar Amerika en was sedert drie jaar te Kopenha gen gevestigd. Hij is de componist van die IJslandsche naiionale Hymne. Df Amerikaansche president heeft een wetscntwerp onderteekend betreffende de ves- tiging van een federate commissie voor draad looze telegrafie, die de macht zal hebben om reglementen vast te stellen en vergunningen toe te staan. Het „Joumal" meldt uit Madrid dat in het station Moral bij Malaga de posttrein uit Velez is ontspoord. De trein reed het reR zigersperron op, engevolge waarvan 3 per sonen werden gedood en 7 gewond. Woensdag is voor het eerst gedurende vier-en-twintig uur draad looze verbinding tusschen Engeland en Australie onderhouden over een directe lijn. De Vereenigde Stat'en zullen op de zit- ting der voorbereidende ontwapeningscom mis- sie, die op 21 Maart onder het presidium van jhr. Loudon te Geneve bijeenkomt, vertegen- woordigd zijn door een delegatie van tien leden, bestaande uit 3 leden van het departe- ment van buitenlandsche zaken, 3 van oor- log en 3 van marine, onder lei ding van Gig- son, den ambassadeur te Brussel. Te Lezignan (Frankrijk) geraakte Woensdag een woonwagen, waarin zich zes leden van een zigeunergezin bevonden, in brand. Het mocht den armen menschen niet gelukken, de deur van den wagen te openen. Vier meisjes moesten levend verbranden. Aan het behoud van de moeder en van een vijfde zuster wordt gewanhoopt. Te Gross-Tarpiana in Polen heeft "de zoon van den burgemeester van het dorp, LewandOwski, zijn uit zes personen bestaand gezin vermoord. De voorzitter van den Duitschen rifles- dag, Lobe, heeft een bliindedarm-operatic ondergaan. De toestand van den patient is bevreditKead ALRMAARSCHE COURANT mmmtrn

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1