BinnenEand Tijdschriffen Buitenlanei ook <Jit besfuursvoorstel aangenomen. De heer B1 a n k e n d a a 1 bracht namens Bergens Harmonie nog een woord van dank aan het bestuur en de vergadering. (Wordt vervolgd). UIT AKERSLOOT. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging ,,Zanglust", directeur de heer Boon van Worm'erveer, een openbare uitvoering in de zaal van den heer Green De zaal was flink bezet. Een achttal zangnummers weVden op onberispelijke wijze uitgevoerd. Om het ge heel niet te bederven zullen wij ons onthou- den van aanmerkingen maar zeer terecht merkte de directeur op dat voor een zanguit- voering dergelijke lokaiiteiten te laag zijn. Maar er moet geroeid1 worden met de riemen die men heeft. Na de verschillende zangnum mers werden wij vergast op eenige muziek- nummers van den bekenden harmonicavir- tuoos Zwanenburg van Velsen hetwelk ieders bewondering afdwong. De humorist Weijker zorgde voor eenige geestige en ernstige voor- drachten, eveneens de dames E. en B. Blok- ker, die zoo langzamerhand bij dergelijke gelegenheden meer op den voorgrond treden en zich daarbij kranig weren. Met een gezellig bal tot slot kan Zanglust terug zien op een gezelligen geslaagden De directeur wekte degene nog op die geen werkend lid waren om alsnog toe te treden om de vereeniging groot en sterk te maken, waarvoor men zich Dinsdag a.s. op de repetitie kan aanme'den UIT EGMOND AAN ZEE. De vereeniging „Maatschappelijk Werk" bad Woensdagavond het genoegen de groote zaal van den heer Gravemaker geheel gevuld te zien met belangstellenden, die waren op- gckomen om te luisteren naar den heer dr. Vos, drecteur-geneesheer van het Vol-ks- sanatorium te HeLendoorn. In een eenvoudige causerie zette spr. uiteen bet wezen der tuberculose, die, in verschil lende vormen voorkomende, toch steeds de zelfde „ziektc der knobbeltjes" is en hoe zij alleen door besmetting wordt veroorzaakt. Hoewel tegen eenmaal binneagedrongen ba- cillen aan de doctoren geen middelen ten dienste staan om ze te verdelgen, volgt toch in zeer veel gevallen genezing. De taak der tuberculosebestrijding ligt d-us op den weg tusschen den lijder en zijn omgeving. Op de- zen weg zijn vocht, stilte en duisternis levens- iactoren voor den bacil, zon, luchtbeweging en licht doen hem spoedig sterven; zinde- lijkheid drijft hem uit de omgeving weg. Flieruit werden de middelen der directe be- strijding afgeleid. Indirecte bestrijding bestaat in het verhoo- gen van het weerstadsvermogen tegen be smetting (en dat niet alleen tegen die door tuberculose). Dit weerstandsvermogen van den mensch staat in verband met doelmatige (niet altijd dure) voeding en arbeid, matige leefwijze en ontspanning, doch wordt ver- minderd door tobben, alcoholgebruik, enz. Opgemerkt werd, dat de tuberculose, wan- neer ze lang onder een vol'k geheerscht heeft, goedaardiger wordt, terwijl zij 't feist wcedt in landen, waarin zij nog niet zoo lang gele- den haar intrede gedaan heeft, zooals b.v. Japan. Deze rede werd nader nog door een hon- derdtal lichtbeelden verduidelijkt, waarbij telkens allerlei heel eenvoudige voorschriften werden gegeven. Ook de taak der overheid werd aangegeven, waaronder o. a. die van het woningtoezicht. Mej. A Zelvelder, secretaresse van „Maat- schappelijk Werk", die den spreker had i-nge- leid, daniete voor de leerzame rede, waarna enkelen van de gelegenheid gebruik maakten om inlichtingen in te winnco. KEURINGSRAAD 1927 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Bij den keuringsraad en den herkeurings- raad zijn gsdurende het jaar 1927 door den Minister van Oorlog benoemd: 1. bij den 17en keuringsraad (Noordelijk deel van Noord-Holland boven Alkmaar) tot voorzitter de reserve-luitenant-kolonel L. C. A. Marchant te Haarlem, tot plaatsvervan- gend voorzitter de majoor D. A. W. van der Moer, van het regiment kust-artillerie te Hel- der, tot secretaris de sergeant C. Oepts en tot plaatsvervangend secretaris de esrgeant J Hoving, beiden van het regiment kust-artille rie te Helder; 2. bij den lSen keuringsraad (middenge deelte van Noord-Holland, tusschen Alkmaar en Zaandam) tot voorzitter de gepensionneer- de generaal-majoor Jhr. H. W. Storm van's Gravesande te s Gravenhage, tot plaatsver vangend voorzitter de kapitein J. Visser, van het 21e regiment infanterie te Amersfoort, tot secretaris en adjudant-onderofficier-schrijver K. de Vries te Haarlem, en tot plaatsvervan gend secretaris de sergeant K. Hulsebos, van net 5e regiment infanterie te Amersfoort 3. bij den 19en keuringsraad (Haarlem en omgeving) tot voorzitter de Majoor G. A de Reede, Districtscommandant te Haarlem, tot plaatsvervangend voorzitter de kapitein W. G. M. Gaillard te Heemstede, tot secretaris de wachtmeester J. J. Kotvis, van het 2e re giment huzaren te Den Haag, en tot plaats vervangend secretaris de opperwachtmeester- administrateur J. Hermanssen, van het le re giment veld-artillerie te Utrecht; 4. bij den herkeuringsraad tot voorzitter de referendaris bij het Departement van Oorlog te Den Haag E. Werdmuller von Elgg en tot plaatsvervangend voorzitter de majcor-titulair G. H. Vurtheim, van den Staf der infanterie, werkzaam bij het Deparement van Oorlog te Den Haag. MOEDERSGHAPSZORG. Het bestuur der Vereeniging van Tilburg- sche fabrikanten van wollen stoffen schrijft in een adres aan de Tweede Kamer: Tegen het wetsontwerp, houdende voor- behoud van de bevoegdheid tot toetreding tot de conventie van Washington betreffende den arbeid van vrouwen voor en na haar be- valling, bestaan bij onze vereeniging zeer ernstige bezwaren, voortvloeiende uit de gelijkstelling in bedoelde conventie van on- gehuwde met gehuwde vrouwen. Reeds tientallen jaren heeft onze vereeni ging een absoluut arbeidsverttod van ge huwde vrouwen in de Tilburgsche wollen- stoffenfabrieken weten door te voeren en daarmede belangrijk sociaal werk verricht. De plaats der gehuwde vrouw is in haar huis- houden. Tewerkstelling in fabrieken heeft naast sociale, ook directe moreele bezwaren, THEE vooral indien deze tewerkstelling, zooals veelal het geval is, medebrengt het verblijf van de vrouwen in dezelfde arbeidslokalen als waar het mannelijk personeel arbeid ver richt. Terwijl wij de wettige voorzieningen ten aanzien van gehuwde vrouwen voor en na haar bevalling kunnen billijken, hebben wij overwegende bezwaren tegen dezelfde bepa- lingen, voorzooveel zij tot ongehuwde ar- beidsters worden uitgestrekt. De werkgever, die gehuwde vrouwen te werk stelt, weet, dat hij daardoorv indien de voorgestelde uitkeeringen voor en na de be valling wet geworden zijn, zware financieele risico's op zich neemt. Anders behoort het echter te zijn met den werkgever, die, on de eerste plaats uit ideeele overwegingen, geen gehuwde vrou wen in dienst neemt, resp. houdt. Het gaat naar de meening van onze ver eeniging niet aan, den werkgever te verplith ten, de financieele lasten te dragen, voort vloeiende uit de arbeidscngeschiktheid ten- gevolge van zwangerschap en bevalling van ongehuwd personeel. De financieele gevolgen van het onzedeli'k leven van het ongehuwde personeel op de ondernemingen af te schuiven, is toch in elk opzicht onredelijk te achten. Onze bezwaren gelden echter nog meer de bepaling in de conventie, waarbij het den werkgever verboden wordt, arbeidsters inge- val van zwangerschap ontslag te geven Juist met het oog op goeue sociale en moreele verhoudingen worden gehuwde vrouwen uit onze fabrieken geweerd. Zou de wetgeven ons nu verplichten, ongehuwde vrouwen, die moeder gaan worden, in onze bedrijven te houden? De onderhavige bepaling spot met gezonde opvattingen van moraliteit, en wij vertrouwen dan ook, dat de groote meerder- heid van uwe vergadering hare medewerking niet zal verleenen aan het wettelijk hier te lande sanctionneeren van begrippen omtrent zedelijkheid en onzedelijikheid, die bij het overgroote deel van het Nederlandsche colk geen weerklank, integendeel de sterkste af- keuring vinden. B R ANDSTICHTING De vierde kamer der rectbank te Amster dam heeft gister den 49-jarigen groenten handelaar A. C. O., ter zake van mededader- schap van brandstichting op 1 November in het perceel Regu 1 iersdwarsstra a t 31 te Am sterdam, veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. De Koningin heeft aan den heer G. J. Prins te Delft toegekend de bronzen medail- le voor menschlievend hulpbetoon en een lof- felijk getuigschrift wegens het redden van twee drenkelingen ui tde gracht aan de Koornmarkt te Delft in Juni 1926. PERSDELICT. Eenige weken geleden stierf de hond van prof. E. te Delft. Het dier werd in een met zijde gevoerd kistje in den tuin van den pro fessor begraven. Dit feit qualificeerde de redacteur van het Deltsehe Advertentieftlad de heer P. A. L. in zijn courant als idiotisme. Hij was niet be- reid den hoogleeraar zijn verontschuldiging aan te bieden en deze heeft thans een klacht tegen hem ingediend wegens beleediging. DE VALSCHE FRANSCHE BANK- BILJETTEN. In aansluiting aan het bericht uit Boeda- pest, dat voor de drie Hongaren, die in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen de straffen uitzitten, welke hun in Maart van het vorige jaar door de Haagsche recht- bank zijn opgelegd in verband met de kwestie der valsche Fransche ban-kbiljetten, gratie zou worden gevraagd, wordt gemeld, dat inderdaad de gevangenen zelf, benevens hun betrekkingen, een verzoek om gratie bij de Koningin hebben ingediend. Dergelijke verzoeken om gratie worden door middel van het departement van justi- tie om advies in handen gesteld van het rech- terlijk college, dat de zaak behandeld heeft. DE GEHEIMZINNIGE HISTORIE NABIJ GRO'NINGEN. De veronderstelling van den recherche in zake den beweerden aanslag op den Frie- schen straatweg te Groningen dat de gewon- de een onwaar verhaal opgedischte heeft, is, naar de Telg. meldt, ten slotte juist gebie- ken. De jongeman, die Kostverloren Dins dag in opschudding heeft gebracht, had, zooals nader is gebleken, den avond, voordat hij zoo van zich deed spreken, zijn ouders een brief geschreven, weike mede, in verband met een aantal andere gegevens Woensdag avond hebben geieid tot een volledige be- kentenis. De jongeling heeft zich den steek zelf toegebracht, de luchtpijp geraakt en het toen zoo benauwd gskregen, dat hij door een sloot waadde, vervolgens terugkeerde en o-m hulp heeft geroepen. De bew-eerde moordaan- slag is dus geheel onwaar. STUDIEREIS VAN AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN. Een aantal bekende Amerikaansche jour- nalisten, uit alle deelen der Vereenigde Sta- ten, zal onder leiding van den heer Butler, rector van Columbia University, van 1 tot 7 Augustus Nederland bezoeken. Het geldt een studiereis naar Europa, waarbij in het bijzonder aan de vredesbeweging, den Vol- kenbond en zijn organen, enz. aandacht zal worden gewijd. EEN TELEGRAM UIT SHANGHAI. De Koningin heeft Woensdagavond een te legram ontvangen van de Nederlandsche ko- lonie te Shanghai, ter gelegenheid van een feestmaal, aangeboden aan commandant en officieren van Hr. Ms. Sumatra, waarin Hare Majesteit de gevoelens van verknochtheid en dankbaarheid der Nederlandsche kolonie voor de bescherming in deze moeilijke tijden werden vertolkt. DE MINISTER VAN WATERSTAAT IN ZEELAND. Woensdag is de minister van waterstaat, de heer Van der Vegte, te Middelburg aan- gekomen, waar hij gast was van den com- missaris der Koningin in Zeeland, jhr Quarles van Ufford. Donderdagmorgen vertrok de minister naar Vlissingen, in gezelschap van den commissa- ris der Koningin, leden van Ged. Staten en de hoofd-ingenieurs van den rijks- en den pro- vincialen waterstaat. Met de provinciale boot werd naar Terneuzen overgestoken en van daar met een directieboot van den water staat een bezoek gebracht aan enkele zee- werken. Na terugkomst in Terneuzen werd het noenmaal gebruikt. Vervolgens ging het per auto over Philippine naar West-Zeeuwsch Vlaanderen, waar Hoofdplaat werd bjezocht. Met de boot van Breskens op Vlissingen zou het gezelschap weer naar Walcheren oversteken en waarschijnlijk dan nog de havenuitbreidingswerken te Vlissingen in oogenschouw nemen. FOTOGRAFEEREN OP VERRE AFSTANDEN. De heer A. Kliphuis, adj. comm. der P. en T., te Hoogezand, heeft een foto-apparaat samengesteid, waardoor het mogelijk is op vrijwel elken afstand tot 4 a 5 K M. toe foto's te nemen, welke scherper en grooter zijn, dan zulks tot dusverre het geval was. De minister van oorlog, wien hij proeven .had toegezqpden, heeft hem opdracht ge geven bij wijze van proef ten behoeve van het Rijk een toestel samen te stellen. DE ZOMERTIJD. Bij Kon. Besluit van 22 dezer is de zomer- tijd vastgesteld, aanvangende 15 Mei en eindigende 2 October. KORTE BERICHTEN. Voor het gefechtshof te 's-Gravenhage zijn Woensdag de pleidooien gehouden in de zaak tusschen majoor G. de Reede en den Staat. Voor majoor de Reede pleitte mr. Grosheide, uit Amsterdam, voor den Staat kwam op jhr. mr. Van der Does. Na re- en dupliek werd de conclusie van het O. M. be* paald op 14 Maart. Woensdagavond trad in de stampvolle Noorderkerk aan de Jacob Catstraat voor de mannenvereeniging „Gij zijt alien broe- ders" dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam- Zuid op, met het onderwerp: „Het bestaan van God." Onder veler belangstelling is Woens- dagmiddag op Nieuw Eik en Duinen in Den Haag het stoffelijk overschot van ds. N. A. de Gaay Fortmann, emeritus-predikant van de Gereformeerde kerk van Amsterdam, ter aarde besteld. Verschenen is het verslag der uitvoe- rende commissie tot tevordering van den aanleg van het Twente-Rijnkanaal over 1926 De algemeene vergadering van het Ned. Schoolmuseum zal Zaterdag 5 Maart in het Museumgebouw te Amsterdam worden ge houden. Ds. G. H. Beekenkamp heeft Woensdag zijn 25jarig jubileum als predikant bij de Ned1. Herv gemeente te Leiden gevierd. Panorama bevat op zijn voorpagina een zeen mooie groote foto van het uitgaan van de kerk te Volendam. Verduidelijkt door vele foto's wordt een besdirijving gegeven van de steen- en pannenbakkerij. In de rubrieken van Heinde en Verre en Uit het voile leven vinden wij o.a. ojnamen van Leidens nieuwe burge meester met zijn echtgenoote, het Moskauer Kunstler-Theater, benevens eenige scenes uit bekende nieuwe tooneelwerken. Een dames-, een jeugd-, een schaak-, een dam-, een puzzlerubriek enz., beeevens vele novellen, brengen elk iets van zijn gading. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag verkooping, gehouden door Johann W C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Woensdag 23 Februari 1927, des avonds 6 uur, in het lokaal Concordia te Noordschar woude, voor den heer W. Kuiper: 1. Drie akkers bouwland in de Diepsmeer te Oudkarspel (93 sn.) Kooper de heer C. Wagenaar voor 5092.50. 2. Een akker bouwland aan en ten zuiden van de Trijntjesloot te Noordscharwoude (3 sn.) Kooper de heer C. Pranger Pz. voor 309. ARBITRAGE-VERDRAGEN DER NOORDELIJKE RIJKEN Het Noorsche Storting heeft met 92 tegen 53 stemmen de verdragen van onvoorwaar- deh'jke arbitrage geratificeerd met Dcrieinar- ken, Zweden en Fitiland, die verleden jaar ge- teekend waren. De oppositie bestond uit de b^erenpartij, dertig conservatieven en een lid der radicale volkspartij. DE VERDUISTERINGEN IN HET BEZETTE D UIT SCH E GEBIED. In het proces wegens de verduisteritig van de bij de spoorwegen opgeslagen goederen werd beklaagde Koch tot twee jaar en een maand gevangenistraf veroordeeld. Een-en- twintig mede-beklaagdeur kregen straffen tot tien maanden. Elf beklaagden werden vrijge- sproken, terwijl vijf van rechtsvervolging werden ontslagen. De rechtbank constateerde, dat ook Fran sche officieren bij de verduistering betrokken zijn gev. eest. MOORDENDE SPOORWEGEN IN ROEMENIe. Uit het dezer dagen aan het parlement te Boekarest vanwege de algemeene directie voorgelcgd rapport over 1926 blijkt, dat in dat jaar 412 personen gestorven en 669 ge- wond zijn enkel door hetgebruik maken van den spoortrein voor hun vervoer. Wat de ma- terieele schade betreft. van iedere 1000 lei bruto-inkomsten moest 16 lei afgeschreven worden wegens waardeverlies van bij de on- gelukken beschadigd materieel. In totaal von- Tulpenhouaers als: Montblanc, Swan, Waterman, Onolo enz. Eversharp potlooden in goud, zilver, alpacca. Reserve stiftjes. L. FRANKENBERG Alkmaar. den in Roemenie in het afgeloopen jaar 245 treinbotsingen plaats, waarvan 241 het ge- volg waren van onregelmatigheden in den dienst. Bij die botsingen kwamen 20 perso nen om het leven; het aantal gewonden be- liep 171 en de schade 20 millioen lei. Van de 1003 ontsporingen over 1926 waren „slechts" 496 het resultaat van dienstverzimn of gebre- ken. Tien branden in ti-einen en 34 overrijdiu- gen hadden dezelfde oorzaak. In totaal wer den 549 perscnen overreden, waarvan 141 on der de wielen kwamen door den slechten toe- stand der afsluitboomen. VERBORGEN GOUD. Blijkens berichten in de Engelsche bladen is bij een va'bouwing van het departement van oorlog te Warschau, hetwelk tijdens den oorlog bezet is geweest door Russische en Duitsche militaire autoriteiten, een hoevee! heid staven goud gevonden. De oorsprong van deze staven is een mysterie. Volgens een telegram van het W. B. uit Warschau melden de bladen, dat de. aldaar gevonden staven niet van goud zijn, maar be staan uit een koper- en zilvermengsel. HET GEVAL-JiiRGENS. Men herinnert zich misschien nog het op- zienbarende geval-Jiirgens, den „Landsge richtsdirektor" te Stargad, ongeveer een jaar geleden gearresteerd onder verdenking van talrijke gevallen van oplichting, bedrog, enz. Vermoed werd, .dat Jiirgens in overleg met zijn vrouw, die een zeer weelderig leven leid- de en veel geld uitgaf, allerlei bedriegerijen gepleegd heeft cm aan geld te komen. Zoo verzekerde hij zich op een bepaalden dag te gen itibraak; dienz^fden nacht verscheen een dief in zijn werkkamer, brak een bureau open en verdween met een kostbaar halssie- raad van mevr. Jiirgens. Op tafel liet hij z.g een briefje achter, met de woordenAari den beul Jiirgens, wij komen terug, wraak is zoet". De groote vraag Is nu, of dit dreig- briefje echt is. Vijf schriftdeskundigen heb ben 't cnderzocht: twee van hen staan op h..t standpunt, dat het schrift echt is, twee be- weren, dat Jiirgens de woorden geschreven heeft, de vijfde heeft geen vast oordeel. Het proces komt thans in openbare be handeling. Het O. M. heeft 100 getuigen ge- dagvaard. DRFNKENDE EN ROOKENDE VERPLEEGSTERS. Te Hull in Engeland is groote opschudding verwekt door de ontdekking, dat in het groote stedelijk ziekenhuis een aantal ver- pleegsters zich aan drank en tabak te buiten ging. De hoofdverpleegster heeft in drie ka- mers, in gebruik als slaapvertrekken vag het intern personeel, een aanzienlijk aantal ledige bier-,brandewijn- en jeneverflesschen gevon den. Voor het bewaren van het geestrijk vocht deden ook wel leege medicijnflesschen dienst. Tevens ontdekte de hoofdverpleegster in een hoek, Slecht verborgen onder wat kranten, een stapel leege en eenige nog half gevulde cigarettendoozen. Andere cigarettendoozen stonden op de kleerenkasten. Overal zwalkten eindjes cigaret rond. Drie verpleegsters, wier gedragingen den laatsten tijd tot den onderzoekingstocht der hoofdverpleegster aanleiding hadden gege ven, zijn op staanden voet ontslagen. De aangelegenheid is des te neteliger, om- dat zij zoo kort volgt op de moedige houding van een aantal verpleegsters uit een nabijge- legen ziekenhuisi bij het spoorwegongeluk voor Paragon Station te Hull. DE WELDADIGHEIDSZEGELS. De Deensche draadlooze dienst meldt het overlijden van den geestelijken vader der wel- dadighieidszegels, Einar Holboll, directeur van een bijpostkantoor te Kopenhagen. Sedert 1904 zijn deze zegels, die t'jdens Kerstmis werden uitgegeven, het middel geweest om in Denemarken groote sommen gelds bijeen te brengen voor de behandeling van kinderen, die aan tuberculose lijden en voor de stich- iing van sanatoria. Het denkbeeld is in den laatsten tijd in Amerika, Japan en tal van Europeesche landen (ook ten onzent) overge- nomen. DE ITALIAANSCHE KAMER. Er gaan stemmed op om de samenstelling van de Kamer, zooals die op het oogenblik is, te wijzigen door de afgevaardigden door fascisiische corporaties te doen kiezen. Er is evenwel een minderheid van beteekenis in de Kamer, die tegen een dergelijke radicale wij ziging is. In ieder geval verwacht men, dat Mussolini de Kamer op andere wijze zal sa- menstellen en dat de Kamer, zooals deze thans is, niet lang meer zitting zal hebben ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. De staking in het Berliinsche brouwerijbe- drijf is vermeden. De arbeiders zijn in het loonsvoorstel van de werkgevers getreden. De uitsluiting "in de Saksische metaalindus- trie zal wel spoedig tot het verleden behoo- ren. Door de metaalbewerkers te Leipzig is met groote meerderheid van stemmen de nieu we arbitrate uifspraak aangenomen. Er heeft onder de Saksische metaalbewer kers een referendum plaats gehad, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Men neemt echter aan dat de meerderheid zich voor de arbitrole uitspraak zal hebben verklaard. In dit geval zal het werk waarschijnlijk heden worden herva. De onderhandelingen over het bijleggen van het loonconflict in d'e Silezische textiel- industrie hebben nog geen resultaat opgele- verd, daar de vertegenwoordigers der arbei ders weigerden concesses te doen. De uitsluiting in de Wurtembergsche hout- industrie is voor eenige dagen uitgesteld, daar de werkgevers will-en afwachten of de nieuwe onderhandelingen tot overeenstem- ming zullen leiden. Uit Saarbriicken wordt gemeld, dat de werkgevers in de grootindusrie de collectieve loonovereenkomsten hebben opgezegd. Zij hebben aan de vakvereenigingen medegedeeld dat de loonen tot 15 Maart onveranderd en van dien datum met 1 1/4 pCt. verlaagd zul len worden. Men vreest dat het in het Saargebied tot een staking zal komen. Vandaag beginnen nieuwe onderhandelingen in den Saarmijn- bouw. DRAADLOOZE BEELDOVERBREN- GING. Een bijzondere correspondent van de Tel. te Berlijn schrijft: Binnen enkele dagen zal de Rijkspost aan haar normale bedrijf de ultra-moderne facsi- mile-telegrafie toevoegen, d. w. z. dan zal men dus langs draadloozen weg brieven en teekeningen kunnen laten overbrengen. Het is wel zeker, dat deze mehode veel sneller en economischer is, dan de gewone telegrafie. Het is de toepassing van dezelfde techniek als waarmede men foto's overbrengt via den aether. Ook de telegraafdienst zelf zal deze werk- wijze gaan toepassen om zijn bedrijf te ver- snellen. Een door het publiek aangeboden telegram wordt door een der ambtenaren of ambtena- ressen, te zamen met eenige anderen, zeer dicht op elkander op een kaart van bepaalde afmetingen gestenografeerd. Deze kaart wordt draadloos overgebracht en aan het ont- vangstation zijn speciale stenografen belast met het teruglezen en overtypen van de steno- grammen op de gebruikelijke formulieren. Het is duidelijk, dat op deze manier een enor- me tijdsbesparing wordt gewonnen. Het nadeel van de gewone telegraaf is, dat hij wel is waar zeer snel werkt, maar ten slotte toch slechts het eene telegram na het andere kan overseinen. Met de nieuwe metho ds is het mogelijk twintig tot honderd tele- grammen op een kaart tegelijkertijd door te geven. In het laboratorium is men al zoo ver, dat de totale tijd, dien het overseinen in beslag neemt, binnen de drie seconden blijft. In de practijk zal het iets langer duren, maar toch slechts hoogstens tien seconden. De proefzen- dingen tusschen den Dnitschen zender Ko- nigswusterhausen en den Oostenrijkschen zen der te Weenen, op den Rosenhiigel, hebben aangetoond, dat de dikke en dunne strepen, die voor de leesbaarheid van het stenogram gewichtig zijn, duidelijk uitkomen. BALDADIGE STUDENTEN. Hoewel de autoriteiten de zaak trachten ge- heim te houden, is uitgelekt dat studenten te Oxford na een club-diner op schandelijke, wijze huishielden in het Christ Church Col-* lege. Het was de Bullingdonclub, de meest exclu- sieve studentenclub te Oxford. Na het diner keerden de jongelieden naar het Christ Church College terug, gewapend met hcokey- stokken, stukken steenkcol, koperen ketels, enz.,^waarmede de vensters en lampen van het gebouw werden gebombardeerd. Het was een ware orgie! Meer dan 500 ruiten werden ingegooid, vele kozijnen werden gebroken en met die brokstukken werd ver lere schade aangericht/ De baldadige muzenzonen droegen gekleur- de rokcostumes met gouden knoopen, melden de bladen als bijzonderheid. DE POOLSOHE ONDERHANDELINGEN MET LITAUEN. Uit Riga wordt gemeld, dat ondanks alle tegenspraken het gerucht juist blijkt te zijn, dat de onderhandelingen tusschen Litauen en Polen tot een gunstig resultaat hebben ge ieid. In de kwestie Wilna is een voorloopige regeling getroffen. Polen doet in theorie af stand van de souvereiniteit in het gebied van Wilna en erkent de souvereiniteit van Litauen over dit gebied Litauen van zijn kant berust in de voortgezette bezetting van Wilna door Poclsche troepen, zoolang de toestanden in Rusland nog niet ingrijpend zijn gewijzigd. Zoodra Rusland ophoudt een bedreiging voor zijn buren te zijn, zal deze Poolsche bezet ting ophouden, en Wilna aan Litauen terug- gegeven worden. DE A.S. VOLKENBONDS- VERGADERING. Naar de Engelsche bladen melden, is de secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, te Lon-den gearriveerd, ten- einde besprekingen te voeren over de a.s. Vol- k en b on ds vergaderingNaar voorts nog ge meld wordt, verwacht men in diplomatieke kringen dat Chamberlain zelf zich naar Geneve zal begeven, indien niet onvoor- zien een wending komt in de situatie in China. KORTE BERICHTEN. Bij de tusschentijdsche verkiezing, wel ke in verband met het overlijden van mr. Pie- Ion, lid van de conservatieve partij, in he! district Stourbridge in Worcester wordt ge houden, heeft de Labourparty een overwin- ning behaald. De Labour-candidaat Wellock verkeeg 16.561 stemmen, de conservatieve can- oidaat Hogbin 13.462, en de liberate candi- daat Glyn Edwards 9.535 stemmen. Bij de gister gevoerde o nderhandelin- gen tusschen de mijndirecties van het Saar gebied en de vakvereenigingen maakte de di rectie bekend, dat met ingang van 15 Maart a.s. de loonen met 12 pet. zullen worden ver- mnderd. De vertegenwoordigers der vakveree- nigngen gaven hieromtrent hun bezwaren te kennen. Heden zouden de onderhandelingen worden voortgezet. Tengevolge van de koude der laa-tste da gen is de haven van Stettin dichtgevroren. De ijsbrekers zijn te werk gesteld.x De Duitsche democratische rijksdagfrac- tie dringt er in een resolutie bij de rijksregee- ring op aan in de toekomst bij internationale besprekingen nadrukkelijk op wijziging van tie bepalingen van het verdrag van Versailles aan te sturen, opdat Duitschland door het in het leven roepen van een op dienstplicht ge- baseerde weermacht zijn landsverdediging bij de nation ale eischen zal kunnen aanpassen. De Duitsch-nationaal socialistisclie rijksdagafgevaardigde Strasser is wegens meeningsverschillcn met den afgevaardigde von Ramin uit de fractie getreden, welke door dit besluit aan kracht inboet. Na langdurig, aangenaam voorjaars- weer, heeft in de Noord-Italiaansche valteien een perioo'e van hevige koude, gepaard gaande met sterken sneeuwval, haar intrede gedaan. In Milaan werden niet minder dlan 7000 sneeuwopruimers gemobilseerd De bladen melden uit Konstantinopel, dat tiidens een bruiloftsfeest in een kleinc stad in Anatolie de vlcer van de feestzaal instor+te. Zes personen werden gedood en zes gewond. De Europeesche Express is in Oost- Thracie tengevolge van de groote hoeveelbe- den sneeuw, die daar gevallen zijn, blijven stekctl.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6