DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NV Honderd negen en iwintigstc .laargang 1927. AKxraitementsprlJs bij voorultbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Adverfentiepr. 25 ct. p. regal, grootere letters tutor Brieven franco N.Y. Book- on Bandelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL AdmJnistr. So. 3. Bedactie S<K 83. ZATERBA® 26 FEBRUARI. Be GessieentebegrooUng voor 1927, lilt het P^pgement Biitiieniandl Di< nummer besfaat uif 3 blade# Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. VII. De gemeente laat zich voor liet gebruik barer eigendommen goed betalen, De ingezetenen, die van haar openbare gronden en watered profiteeren, zullen dit jaar 22000 (vorig jaar 24000) moetcn op- brengen. Aan brug-, kaai-, haven-, kraan-, siuis-, dok- en veergelden er komt geen eind aam al de bronnen van inkomsten moet 15030 opgebracht worden en er wordt een kapitaie som van 7 93000 verkregen uit markt-, wi'k-, weeg- en meetgeldcn. Daauit blijkt van welke groote beteekenns het marktwezen voor deze gemeente mag ge- noemd worden. Alkmaar moet de centrale marktplaats blijven voor vee, kaas, boter, eieren en granen, omdat de opbrengst dier markten als bron van inkomsten niet meer gemist kaia worden. De belasting op gebouwde eigendommen en erven brengt 56000 op en dat men bij de spcorwegen duchtig aan het bezuinigen is, blijkt wel uit de uitkeering voor exploitatie der spoorlijn StationKanaalkade, welke dit jaar 4526 bedraagt, terwijl de H. IJ. S. M. daarvoor het vorig jaar nog 4850 be- taald heeft. Oaar het waterleidingkapitaal voor conver- sie van een 7 procents leening gebruikt is, kunnen we er dit jaar gelukkig niets van in de wacht steepen voor de dagelijksche uitga- ven der gemeentelijke huishouding. Het geld glijdt ons als leidingwater door de vingers en nu gebleken is, dat er van de sinds 1920 gekweekte rente nog 36000 be- schikbaar is, heeft men er maar niet lang over gedacht en dit kapitaaltje in zijn geheel geconfisnqeerd, om er tot welzijn van alle ingezetenen een daakbaar gebruik van te ma- ken. De Waagtoren schijnt meer en meer een bovenaardsch goudmijntje te zullen worden. Werd het vorig jaar op 400 bezoekers gere kend:, thans verwacht men, dat niet minder dan 600 toeristen hun leven zullen wagen om onze dierbare gemeente in vogelvlucht te kunnen aanschouwen. Een verblijdend verscbijnsel yis, dat c'c op brengst der tonneobelasting steeds aehteruit gaat verblijdend natuurlijk uit een hygie- nisch ea niet uit een fiscaai oogpunt. Zij brengt thans 7 17800 op. Daarnaast stijgt de opbrengst der beer- puttenbelasting 9800 tegen 8900 in 1926), terwijl de recognitien ter zake van ver- gunningen thans slechts op 425 (vorig jaar 7 500) zijn berekend. Voor onderhoud van straten en pleinen is 27744 uitgetrokken (vorig jaar 35560), voor wegen en voetpaden 15000 (vorig jaar 7 19150) en voor ondlerhoud van markten, beurzen en hallen 7 41593 (vorig jaar 7 40800). De Memorie van Toelichting verklaart, dat voor dit geld niet zoozeer de markten dan wel het geheele personeel van kaas-, graan-. visch-, vee-, kippen-, boter- en eierenrnarkt onderhouden moet worden. De rijwielpad-vereeniging Noord Kenne merland krijgt opmieuw 250 subsidie waarom wordt daarvan geen 10 procent ge- kort? een bedrag van 26 blijkt men, evenals het vorig jaar, nog noodzakelijk te achten als contributie voor een Wegen-con- gres en voor het opruimen van sneeuw is dit- maal niets meer beschikbaar gesteld. B. en W. hebben er blijkbaar den Enkhui- zer almanak eens op nagekeken en tot dusver heeft hun voorspelling, dat er geen kou en geen sneeuw aan de lucht zullen komen, werkel'ij'k kans verwezenlijkt te zullen wor- dai. Heit onderhoud van aanplakborden is dit jaar extra kostbaar (7 190 tegen 50 hi 1926) en er wordt voor 7 200 (vorig jaar 7 100) belasting terug gegeven. Dat lijkt heel wat, maar als men het met hot bedrag der heffing vergelijkt, blijkt, dat men ook in deze gemeente de opvatting hul- d'igt, dat het ontvangen heel wat zaliger is dan het geven. Het woonwagenpark vraagt ditmaal f 820 waaronder 7 200 voor het schoonhouden. Hopelijk zal spoedig een paardenstal oor- zaak zijn, dat de mest der dieren niet meer over het geheele terrein verspreid wordt, zoodat het schoonhouden wat minder werk eischt en men daardoor wellieht nog iets zal kunnen uitsparen. Bij hoofdstuk VII (Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd) blijkt bij de inkomsten dfe huur van huizen en andere ge- bouwen van 7 14820 tot 8552 teruggeloo- pen te zijn. Er zit een tikje weemoed in dfe mededee- ling der Memorie van Toelichting, dat voor het Scharloo, dat afgebroken is, niets ge- raamd kon worden. Men begint blijkbaar nu pas te waardeeren, wat daar gestaan heeft en vergeet dat het in hoofdzaak middeleeuwsche huisjes in wrakken toestand waren en dat de daarachter gelegen „woningen" ook nadat de menschelijke bewoners er uit getrokken wa ren, nog zoo vele leven dfe wezens herberg- den, dat men er ten einde raad maar een vuurtje van gestookt heeft. Da totale opbrengst der huishuren mag dan iets verminderd zijn, wie den tegenwoor- ddgm toestand met den vroegeren vergelijkt, constatcert een enorme verbeteriug in hygie- niseh en ook in architectonisch opzicht, die't offer van enkele duizenden guldens zeker waard is. Uit huur of pacht van landerijen wordt 7 1986 (vorig jaar 2436) verkregen. De huur van het Muziekpark is, evenals het vorige jaar, op 2150 geraamd en het onderhoud op 423 (vorig jaar f 255). Ten slotte vermclden wij den post erf- pachtscanon van de voormalige Cadetten- school, die voor het nog rcsteerende deel van dit jaar op 8250 wordt berekend. Hopelijk zal door aankoop van het ge- bouw deze uitgave met een beduidend be drag verminderd kunnen worden. Dat er in onze gemeente nog honderddui- zenden voor onderwijsbelangen worden uit- gegeven, zal wel niemand verwonderen. Deze eeuw staat in het teeken van de jeugd, die de hoop der toekomst is en waar men het stelsel hulddgt, dat voor onze kin- deren geen onderwijs te goed kan zijn, is het vanzelisprekend, dat men gewoon geraakt is, ook de daaraan verbonden uitgaven als een noodzakelijk kwaad te beschouwen. Het openbaar lager onderwijs vraagt een offer van 207398.63, waar een inkomsten- bedrag van 154860 tegenover staat, zoo dat het nadeelig saldo f 52538.63 bedraagt. Voor ochoolgelden wordt op f 17000 en voor rijksvergoeding van jaarwedden op 123.OCX) gerekend. De gymnastieklokalert zullen f 1200 op- brengen tegen f 500 in 1926, wel een bewijs, dat men in Alkmaar het nut van gezonde lichaamsoefening inziet, voor zoover men er althans eenig profijt voor de schatkist van kan trekken. Het wiilekeurig al dan niet erkennen van gymnastiek-vereenigingen bewijst tevens, dat het veel geroemde „mens sana in corpore sano" blijkbaar alleen op de gymnasten van toepassing is. Aan onderwijzerswedden wordt door de gemeente f 140420 uitgegeven, dank zij de onverplichte leerkrachten dus heel wat meer dan men van het rijik terug krijgt. Voor aanschaifing en onderhoud van leer- middelen is f 5675 (vorig jaar f 7375) uit getrokken en voor de schoolbibliotheken in het geheel niets, wel een bewijs, dat het openbaar onderwijs op bedenkelijke wijze het slachtoffer der bezuiniging begint te worden. Daarentegen is voor verwarming, ver- lichting en schoonhouden dit jaar op 20106 gerekend tegen 16900 in 1926. Bedenkt men, dat de nieuwe 9e gemeente- school daarvan slechts f 1500 vraagt, dan is het niet duidelijk, waarom de kosten zooveel hooger dan vroeger moeten zijn. Het openbaar vervolgonderwijs vraagt 3155, waartegenover een ontvangstpost van 285 staat, zoodat dit onderwijs een na deelig saldo van f 2870 oplevert. Voordeelige saldi zijn er bij het onderwijs natuurlijk niet te verwachten. Goed en dus duur onderwijs geven is nu eenmaa! de plicht der gemeenschap, al druk- ken de kosten daarvoor dan ook jaarlijks zwaaraer op hen, die ze moeten opbrengen. Het openbaar U. L. onderwijs vraagt een uit^aaf van f 36851.17, waartegen een to- taal aan inkomsten van f 24527 staat, zoo dat er een tekort is van 12324.17. Het schoolgeld brengt f 3600 op en de rijksvergoeding voor jaarwedden f 18470 Men is hierbij al vast zoo vriendelijk ge- weest, er op te rekenen, dat de U. L. O.-school voor meisjes met 1 Augustus zal worden op- geheven. De gemeente betaalt aan jaarwedden en wedden der onderwijzers 26140, en o.a. voor verlichting, verwarming en schoonhou den van schoolgebouv/en f 3407 (tegen 4100 in 1926). Het is niet duidelijk, of hierbij ook met een eventueele opheffing der meisjesschool is rekening gehouden. Ook de bibliotheken dezer seholen zullen het dank zij de bezuiniging op het open baar onderwijs dit jaar zonder nieuwe boeken moeten doen. Het openbaar buitengewoon lager onder wijs de z.g.n. school voor achterlijke kin- deren eischt dit jaar een uitgaaf van 13893.14, waartegen een ontvangstpost staat van 8638, zoodat er een nadee'ig slot is van f 5255.14. Hier alleen worden de kosten der onder wijzerswedden (J 7800) geheel door de rijksvergoeding gedekt. De kosten van het openbaar voorbereidend lager onderwijs zijn ditmaal oningevuld ge- bleven. Blijkbaar wacht men de begrootings- debatten af, waarna vastgesteld zal 'worden. of deze school al dan niet in exploitatie zal kunnen blijven. Dank zij de pacificatie op onderwijsgebied welke vrede a! evenmin gegarandeerd kan worden als de Volkenbond het den wereld- vrede kan doen brengen wij ook voor het bijzondere onderwijs zware offers en het is zooals kort geleden wel gebleken is te voorzien, dat het hierbij vooreerst niet zal blijven. Het bijzonder gewoon lager onderwijs vraagt een offer van 66937.02. (Uitgaven 7 84046.02 en ontvangsten 17109). Aan schoolgelden wordt f 11300 ontvan gen, vcor bovental-lige onderwijzers wordt f 8500 betaald, als vergoeding der kosten per leerling (naar de berekening bij het openbaar onderwijs 23 per stuk) wordt f 380.33 (vorig jaar f 32400) uitgekeerd en als ver goeding voor terreinen en gebouwen f 27681 (vorig jaar 14651). Het bijzonder vervolgonderwijs heeft geen inkomsten en 3833 aan uitgaven. Het bijzonder U. L. onderwijs kost de ge meente 24.829.04 waartegenover een be drag van 7 7331 aan inkomsten staat zoo dat er een nadeelig saldo van f 17498.04 blijft. Aan schoolgelden wordt 7 2900 verkregen, voor boventallige onderwijzers wordt 7 3000 vergoed, als fcijdrage voor het totaal aantal leerlingen gerekend naar een kostenbe- drag van f 47.95 per leerling der openbare U. L. seholen een totaalsom van 5085 en als vergoeding voor terreinen en gebou wen 7496. Het bijzonder buitengewoon lager onder wijs vraagt niet meer dan 50.—. Het bijzonder voorbereidend lager onder wijs kost de gemeente 19523.56 (7 21798.56 aan uitgaven en f 2275 aan inkomsten). De huur van de algemeene bewaarschool is bepaald op 2275, de subsidie op 18.600.—. Voor subsidies aan vereemgingen in het belang van de voeding en kleeding van schoolgaande kinderen is op 4015 (vorig jaar 4640) gerekend. Het middelbaar onderwijs kost onze ge meente 69466.94, waartegenover een ver goeding staat van 7 46718, zoodat er een nadeelig saldo is van 7 22748.94. Het schoolgeld brengt 2400 op, het rijk draagt 31988, de provincie 6398 en di verse geme'enten dragon 2000 bij in de kosten van het handelsonderwijs. De kosten van handelsavondschool wor den op 7 8851 en die der handelsschool op f 50400 geraamd. Het Hooger onderwijs (waartoe dat op het gymnasium wordt gerekend) kost de ge meente f 28802.04 (f 65153.04 aan uitgaven en 36351 aan ontvangsten). Het schoolgeld brengt f .10900 op, de rijkssubsidie 11423 en dfe bijdragen van andere gemeenten 10900. Aan jaarwedden van rectoren, leeraren en beambten wordt 45000 uitbetaald. In te- genstelling met de lagere seholen schijnt het gymnasium, wat verlichting, verwarming en schoonhouden der lokalen betreft, goedkoo per te zijn geworden. Het daarvoor uitgetrokken bedrag is al thans 2350 tegen 2723.32 in 1926. Het nijverheidsonderwijs levert een ver- liespost van 44676 op 101679 aan uit gaven en 57003 aan inkomsten). Aan schoolgelden wordt 675 verkregen, aan rijkssubsidie 17689 en aan bijdragen van andere gemeenten 17949. De avondschool voor nijverheidsonderwijs kest 7 19000 en de school voor voorberei dend middelbaar techniseh onderwijs 5475. Aan seholen voor lager nijverheids onderwijs wordt 54268 subsidie gegeven als volgt verdfeeld: Ambachtsschool 36850, machinisteneursus 7 1389, avond- cursussen smb. school 1495. Huishoud'- en industrieschool f 12996 en cursus voor landb. huish. onderwijs 1538. Gtlukkig dit alleen uit een financieel oogpunt natuurlijk wordt er aan kunsten en wetenschappen heel wat minder dan aan onderwijs uitgegeven. De inkomsten voor deze afdeeling bestaan uitsluitend uit ebn bedrag van 120 als opbrengst van het Stedelijk museum, wat tot de conclusie leidt ,dat in financieel opzicht de Waagtoren van meer beteekenis dan het geheele museum is. Bedenkt men, dat dfe kosten van dit mu seum op 2524- gesehat worden, dan blijkt wel, dat deze verzameling gedenkstukken telken jare een belangrijk offer uit onze ge meentelijke schatkist vraagt. Evenwel moet natuurlijk iedere gemeente en Alkmaar in het bijzonder trotsch op haar verleden zijn. Wij zijn nu eenmaal de stad waaruit de victorie is geboren en om dit aan alle belangstellends toeristen dui delijk te maken, willen wij ons gaarne een financieel offer getroosten. Met is alleen maar de vraag, of het niet verstandig zou zijn, voor een bezoek aan deze verzameling curiositeiten wat meer re clame te maken. Wellieht kan in ons beroemd geworden poststempel de naam „Vrijdagsche kaas- markt" zoo nu en dan eens door „Gemeente Museum" worden afgewisseld. Dit jaar worden er voor 560 vlaggen uitgestoken tegen voor 400 in 1926. Waar het aantal openbare gebouwen niet vermeerderd is, wordt blijkbaar met de moge- lijkheid van s'echt weer en sterken wind reke ning gehouden. Subsidien aan schouwburgen en muziek- korpsen staan voor 2500 genoteerd. Het zal interessant zijn tfe vernemen hoe- veel en welke schouwburgen daarvan hun aan deel zullen krijgeru De memorie van toelichting spreekt slechts van 2000 als vergoeding voor de exploitanten van het muziekpark. De Volksuniversiteit krijgt, evenals het vorige jaar, 7 25 subsidie. Waarom die sub sidie niet evengoed als die voor de Openba- e leeszaal met 10 procent verminderd is, blijft een raadsel. Hetzelfde geldt voor een subsidie van 25 aan de Ver. tot beboud van natuurmo- nueienten. Voor beboud van het hisforisch aanzien der gemeente en het artistiek en aesthetisch bouwen worden voor 500 adviezen inge- wonnen, waarbij de schoonheidscommissie nog 7 25 als bureaukosten ontvangst. Kosten van de muzieksehool zijn er dit jaar blijkbaar niet. Het onderhoud van monumenten vraagt 550, een bedrag dat zeker niet te hoog is wanneer men nagaat hoevele monumenten o.a. op de Nieuwesloot en bij de Bergerbrug de gemeente er in den laatsten tijid bijge- lcregen heeft. De onthulling daarvan is wel niet met mu- ziek of toespraken geschied, maar daarom toch bij de burgerij niet onopgemerkt geble- ven. Waarschijnlijk zijn hier de deskundige adviezen voor het artistiek en aesthetisch bouwen ingewonnen. De directeur van het Sted. Muziekcorps en de Muzieksehool staat voor f 2495 aan waqhtgeld genoteerd, dat is f 5 minder dan gevtoonlijk zijn salaris bedraagt. Laat hij zich intusschen niet blij maken alvorens de Memorie van Toelichting be- stndeerc. te hebben, waaruit hem kan blijken, dat bedoelde begrootingspost een vergissing is geweest en't voornemen bestaat hem niet meer dan 2295 aan wachtgeld toe te kennen Den Haag, 25 Februari 1927. Wie heeft gedacht, dat met het in behan- deling nemen van het voorstel der sociaal- demccratische kamerleden tot eenzijdige ont- wapening van ons land, de gemeoderen in beroering zou brengen, heeft toch geen reke ning gehouden met den kalmen gemoedsaard van den Nederlander. Ik heb tenminste zel- den zoo'n pacifiek debat bijgewoond als heden in de Tweede Kamer over het bewuste voorstel. Vermoedelijk ligt dat wel hieraan, dat niemand, zelfs niet onder de voorstellers, een oogenblik vermoedt, dat het voorstel zal worden aangenomen. Daardoor lrreeg de be- spreking er van een ietwat academisch karak- ter, al werden niet altijd academische woor- den en argumenten gebruikt. De beraadslaging werd geopend door den vurigen militarist, die nog den meest oorlogs- zuchtigen toon aansloeg, generaai Duymaer van Twist (A.-R.). Hij begon met vier be- zwaren te berde te brengen: strijd met de Grondwet, gevaar voor de veiligheid des lands, vergrooting van het oorlogsgevaar en gebrekkigen vorm van het voorstel. Nadat hij daarbij had gevoegd, dat de oorlog volgens zijn godsdienstige opvatting een uitvloeisel is van de zonde, die ons nim- mer zal verlaten, zette hij verder de door hem uitgesproken stellingen nader uiteen. De volgende spreker, mr. Deckers (R.-K.), sprak nog academischer. Hij begon met den voorstellers hulde te brengen voor hunne goede bedoelingen om hen daarna te lijff te gaan met het betoog, dat hun voorstel in strijd is met de Grondwet en met ons lid- maatschap van den Volkenbond. De nood- zakelijkheid van het voortbestaan van ons leger zette hij vervolgens uiteen, waarbij hij niet naliet, op de houding van de partijgenoo- ten van de voorstellers in het buitenland, zoo geheel anders als de hunne, te wijzen. En ten slotte legde hij naaruk op de vredelievende bedoeling van het Katholicisme. De woordvoerder der Christelijk-Histori- schen, de beer Tilanus, zette ook uiteen, dat het voorstel in strijd is met de Grondwet, be- toogde wijders, dat het geen rekening houdt met de Christelijke beginselen, krachtens welke de oorlog inhaerent is aan onze erf- zonde, doch dat het een vrucht is van de materialistische grondslagen van de sociaal- democratie. En overigens kunnen wij onder de tegenwoordige omstandigheden een leger werkelijk niet missen, kunnen, waar het pas geeft, ons ook best verdedigen en wij kunnen niet tot vermindering van ontwapening over- gaan, tenzij zulks ook internationaal plaats heeft. De vierde spreker was de meest polemische: de communist L. de Viscer. Zijn polemiek was in het bijzonder gericht tegen de sociaal- democraten, wien hij in parlementaire vor- men allerlei leelijks toevoegde, verweet, dat zij aan de beginselen ontrouw waren, dat zij verkleurd waren, hij noemde hen pacifis- tische illusionisten en conservatieve bourgods- socialisten enz. en betoogde, dat zij de zaak verkeerd aanpakten, omdat het militarisme maar een uitvloeisel is van het kapitalisme, zoodat zij beter deden het kapitalisme zelf te lijf te gaar;. Maar intusschen had hij in het begin van zijn rede beloofd voor het voor stel tot ontwapening te zullen stemmen. Dinsdag gaat de Kamer met de zaak voort en, naar mij verzekerd werd, zullen er nog wel een paar dagen meer mee gemoeid zijn. In den aanvang van de vergadering van heden heeft de Kamer de begrootjng van Nederl&nd ontwapend, En zijn bnren niet, R'eerland, Engelsch, Duitsch of Belgisch! Dat is 't eind van't lied. (Jomite tot Waarschuwing tegeu eenzijdige ontwapening, Suriname nog afgehandeld en na verwerping van een amendement en goedkeuring van het subsidie aan het militair tehuis tt Parama ribo,, waartegen was geopponeerd, de be- grooting zonder stemming aangenomen. UIT HET MEUBELMAKERS- EN BEHANGERSBEDRIJF. Dinsdagmiddag is de tweede conferentie gehouden tusschen de vertegenwoordigers van de werkgeverscommissie en de besturen der drie arbeidersbonden, over de voorstellen, die van arbeiderszijde zijn ingediend. Tot eenig resultaat heeft de bespreking nog niet geleid. De werkgevers deelden mee, dat in de ledenvergaderingen der patroonsbonden was besloten, geenerlei concessie te doen aan de verlangens der arbeiders. Slechts als de besturen der arbeiders-organisates bereid wa ren, door het indienen van gewijzigde voor stellen een grondslag te leggen voor verdere beraadslaging, zou het wellieht mogelijk zijn, dat er opnieuw een collectieve overeenkomst tot stand komt. De slechte bedrijfstoestand is oorzaak, dat de werkgevers-organisaties slechts bereid zijn, de opgezegde overeen komst te continueeren. Van de zijde der arbeidersvertegenwoordi- gers werd gezegd, dat, indien de werkgevers niet bereid waren tegenvoorstellen in te die- nen, er niet veel aanleiding is, het ove leg voort te zetten. Na uitvoerige discussies hebben de werkge- vers-vertegenwoordigers toegezegd, dat zij met de leaen hunner bonden nog eens zouden spreken over het doen van eenige concessies op ondergeschikte punten. De arbeidersbesturen hebben hierop geant- woord, dat concessies op ondergeschikte pun- ten evenmin tot overeenstemming zouden kunnen leiden. Op een vraag van ae werkge- versvertegenwoordigers antwoordden de be sturen der arbeidersorganisaties, dat de voor stellen, die betrekking hebben op de loonen, de vacantie en het scheidsgerecht, de belang- rijkste zijn, en dat de voorstellen van de werkgevers ten minste daarop betrekking zul len moeten hebben om verdere beraadslagin- gen vruchtdragend te doen zijn. De werkgevers hebben daarop toegezegd, een en ander nog eens in hun organisaties te zullen bespreken. Afgesproken werd, dat er op Dinsdag 1 Maart opnieuw zal worden geconfereerd. AFDREIGING. Een echtpaar in de Schippersteeg had eeni ge maanden geleden een kantoorbediende ge- dreigd een geheim, dat ook hun bekend was, openbaar te maken, en had zoo 7 50 van den man weten los te krijgen. Donderdag is door de Rechtbank te Amsterdam terzake van af- dreiging de man veroordeeld tot 1 jaar ge- vangenisstraf, de vrouw tot 3 maanden ge- vangenisstraf. DE STADSSCHOUWBURO TE AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Het is gebleven zoo, als gisteravond reeds was te voorzien. Alleen het Vereenigd Too- neel (directie Verkade en Verbeek), de tegen woordige vaste bespeler dus, heeft gesollici- teerd naar den Stadsschouwburg. Morgen- ochtend zal nu de commissie van bijstand voor de kunstzaken vergaderen, ter bespre king van het bedrag, dat aan het Vereenigd Tooneel zal worden toegewezen, boven de 70.000, ten einde het in staat te stellen, overeenkomstig den wensch van den raad, 12- maands contracten met de leden van het ge- zelschap af te sluiten. Maandag of Dinsdag zal waarschijnlijk een nota van B. en W. ver- schijnen, welke reeds Woensdag a.s. in den gemeenteraad zal worden behandeld. De raad zal dus tweeerlei besluit moeten nemen: lo. tot verhooging van de subsidie met een nu nog onbekend bedrag, waarschijnlijk f 150^0, en 2o. tot benoeming (herbenoeming) van het Vereenigd Tooneel tot vasten bespeler voor de volgende drie jaar. DE FABRIEKSBRAND TE NOORD- WIJKERHOUT. Den geheelen nacht heeft de brand in het fabrieksgebouw van de firma Lelyveld ge- woed; Vrijdagmorgen smeulden de weinige resten van papiervoorraad, balken, enz. die op een hoop lagen, nog door. De brandspuit uit Sassenheim is eerst 8 uur vanmorgen in- gerukt. Van de fabriek stond toen nog slechts de voorpui voor een gedeelte overeind; om on- gelukken te voorkomen, zijn de steenklompen neergehaald. Zeer korten tijd is Donderdagavond wegens het defect raken van een toevoerkanaal de electriciteitslevering naar den omtrek ge- stoord geweest. Personeel van de stedelijke lichtfabrieken te Leiden wist deze storing zeer spoedig te verhelpen. De deur van de brandkast, die zich in een der kantoorlokalen links aan de achterzijde van het pand bevond, is door den val open- gegaan. De geheele inhoud, bestaand uit ad- ministratieve bescheiden, is een prooi van de vlammen geworden. /ell 1 er! ALRHAARSCHE OODRANT. srp.i OU;

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1