DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 51 Honderd negeii ©n twint1i*ste Jaar^an^ 1927 WOENSDAG voor 1927, 2 MAAKX Btsitestlaiisl 1 ement FJ Dft trammer Besfaat oH 2 bladen. f word! ELKBN AVOND, behalve Zon- en Feestflagennffgegeven. Ibonnementsprijs bfj vooruitbetaling per 3 maanucn voor Alkmaar fZ.—t franco door lief geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsmimmers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERIENTIENi Per rege! /0.25, bij groote contracfen rabat flroote fetter* oaar plaafsrnfntfe, Brfeven franco a an de N. V, 8oek- en HandeisdrakkerQ y/b COSTIR I00R» Voordam C 9. Ofrecteurt Q. HI KRAK. Telef.nr, Administrate 3. Telefoonnr. Redactle 33. Hoofdredacteurt Tj, N. ADj&MA. "'.H'ciwmibi Postgiro 37060. mm* IX. (Slot.) Wij komen ten slotte tot de begrooting voor den ka-pitaaldienst, die, zooals gewoon- lijk, weer zorgvuldiig van de andexe wordt afgescheiden en op gekleurd papier gedrukt wordt am des te beter te la ten uitkomen dat de schulden der gemeente niets met haar gewone huishouding hebben te maken. Wij vinden geen bedrag meer uitgetrokken voor de verbouwmg van het stadhuis-, waar- uit geconstateerd mag worden, dat de groote volksverhuizing van gemeente-ambtenaren waarschijnlijfc niet zal plaats vinden. Zooals bekend, waren er het vorig jaar plannen om stuivertje te wisselen in elkaars gebouwen, zoodat de afdeeling Finan-eien en Controle in het -politic-bureau zouden komen en de gemeente ontvanger in het gebouw van den belasting-controkur. De politic zou dan in de gecombineerde le en 5e gemeentescholen ondergebraeht wor- den, die men voor een zacht prijsje 42.000) in een politie-bureau zou veran- deren. Maar van al die plannen is op deze be grooting niets meer te bespeuren. Blijkbaar zijn ze van de baan of uitgesteld tot betere tijaen. Slechts wordt de aanschaffing van een automobielbrandspuit overwogen. Men hoopt blijkbaar de aanvragers daardoor voorloo- pig tevroden te kunnen stellen en loo-pt geen risico aangezien hiervoor geen enkel bedrag op de begrooting is uitgetrokken. Op voorsehotten van het Rijk in het be- lang van de verbetering der vokshuisvesting, waarvoor in 1926 nog lop,QOO gefcoekt was, wordt blijkbaar niet meer gerekend, en er is een bedrag van 250.000 gebcekt als kasvoorschotten aan bouwvereenigingen. Voor vernieuwing van wegen en voetpaden is f 25.000 geraamd en de Memorie van Toelichting verklapt, dat daarvoor de Hoorn- sche weg ter lengte van 1290 Meter over de voile breedte bestraat zal word-en. Tevens is 20.250 uitgetrokken voor de vernieuwing van den waimuur aan d^Oude- gracht tusschen Rui-tersteeg en Wagenma- kersbrug benevens 47500 voor verbeterino- van de Verlaatjesbrug, de Bokkebrug en de Rootorenbrug. Wij wezen er reeds vroeger op, dat B. en W., wat diverse verbeteringe-n aangaat, dii jaar zoo zuinig mogelijk zijn. Voor vernieu wing van straten is 10120 uitgetrokken. De Nieuwpoortsiaan zal eens duchtig onderhan- den gen-omen worden en on den Kennemer- straatweg zal tusschen de perccelen 23 en 41 een verbreeding van het trottoir worden gemaakt. Truitje Toussaint, of om in den offici- eelen toon van ten gemeentelij-ke kapitaal- dienst-begrnoting te blijven mevr. Bos- boom Toussaint zal noodgedwongen moeten verhuizen. Dit is geen gevolg van het opheffen der nuurwetten, maar eenvoudig van de omstan digheid, dat haar staudbeeld hier opgericht is in een tijd toen het verkeer nog heel an dere eischen- stelde dan tegenwoordig. Mevr. B-osboom staat nu een beetfe in den weg en er zijn plannen haar voor een bedrag van 5500 door een expediteur te laten weg- halen om ze ergens andters te brengen. N'og weinige maanden en zij zal haar vaste plaatsje aan een verkeersagenit moeten afstaan. Tem'pora mutantur. bouwd tot gymnastieklokaal voor de 3e ge meentelijke en de Christelijke school. In totaal is hiervoor 48900 uitgetrokken. Dat men het Museum meer productief wil maken, kan'blijkcn uit het plan, voor 1400 de vroegere werkkamer van den archivaris tot museum- en tentoonstellingszaal in te rich-ten. Als gewoonlijk wordt weer een bijdrage van 9800 voor de restauratie der Skit Laurenskerk gegeven terwijl de Gemeente en het Grondbedrijf elkaar weer, ev-enals ver- Icd-e-n jaar -met een kapitaal van 11705 ver blijden, zonder da-t een van beiden er eenig voordeel van heeft. Dit betalen met -dichte beurzen heeft geen ander d-oel dan te voork-omen, dat het tegen- woord-ige geslacht door geregelde afl-o-ssin- gen de eigendommen ten behoeve van een volgend geslacht schuldvrij zou maken en geen ander gevolg na-tuurlijk -dan dat zoo- \vel Grondbedrijf als Gemeente een-i-ge posten voor ontvangsten en uitgaven moet in- boeken. On der volgnummer 567 trekt nog een be drag van 3500 als kapitaalsvers-trekking aan het gasbedrijf de aan-dacht. Het blijkt n-oodig tot dekking van de kosten van uitbreiding van het hoofdnet en de huis- aansluitingen, voor den aankoo-p van m-eters, het bijplaatsen van straatlantaarns en het aanschaffen van gereedschappen en instru- menten. Alles ten slotte uitgaven, die op vergroo- ting van het bedrijf wijzen en deardcor slechts tot vreugde kunnen stemmen. Minder verblijdend is -de sluitpost waarin een geldleening van 230.000 wordt aange- kcndigd waaruit de buitengewone uitgaven der verschillende h-oofdstukken zullen moeten betaald worden. Het is de rekening die m-en onder in den zak vindt en' ons er .telken jare weer aa-n her- innert, dat niets zonder moeite maar ook niets zonder geld kan worden verkreg-en. De gewone dienst der begrooting wijst een totaalbedrag van 2935372.37 aan inkom- sten en uitgaven aan en de kapitaaldienst een bedrag-van 1769200. Nog weinige weken en de Raad zal m-o-eten beoord-eelen cf deze millioenen wer-kelijk op de meest do-eltreffends wrjze voor het alge- meen welzijti gebruikt worden. in den breede uiteen te zetten, dat in-richting noch statuten noch bedoeling van d-en Vol- kenbond zich er tegen verzetten, dat een land zijn weermacht iokrimpt tot een veiligheids- macht, gelijk de S. D. A. P. wil. Naar het gerucht gaat, zal het soc.-dem. voorstel nog de geheele week in beslag ne- men om daarna met niet geringe meerder- heid te worden verworpen. Volgens zeggen zou-den behalve de soc.-d-emocraten, enkel de vrijiz.-democraten er ten slotte h-un stem aan geven. In den aanvang der vergadering heeft de Voorzitter medegedeeld, dat het voorstel van de heer Cramer en Albarda om door den Indischen Volksraad een enquete te doen hou- den inzake de comm-unistische rell-etjes naar Indie is gezonden voor advies van den Volks raad. Zoodra dat advies zal zijn ontvangen, zal het voorstel in nader onderzoek worden genom-en. schen premier. Deze decide mede, dat zijn re- geering streeft naar een garandeering van Li- tauen's grenzen. Wij zijn ervan overtuigdl, al- dus dc premier, dat de Oost-Europeesche kwestics een Locarno moeten krijgen, even- goc als de West-Europeesche. De Litausche regeering zal in haar buiten- landsche politiek het denkbeeld van zulk een Oost-Europeesch Locarno voortdurend krach- tig naar voren bi'engea, en zij is er van over- tuigd, dat men vroeg of laat de noodzakelijk- Iiek hiervan zal inzien. Een verblijdende mededeeling is, dat 13.800 is uitgetrokken voor het aanleggen vain een zwaar riool in het Fnidsen met afwatering naar't N. H. Kanaai, waardoor oe afvoer naiar het Lutttk-Oudorip lean wor- den opgeheven en de verontreiniging van de stadsgrachten wordt tegengegaan. De eenige schaduwzijde is, dat het in het nauwe Fnidsen natuurlijk geruimen tijd een ondoorwaadbare mod'derpoel dreigt te wor den waarvan deze drukke wkukelstraat veel last zal ondervinden. Wie zich wil voorsteilen hoe het Fnidsen er ongeveer zal uitzien herinnere zich den toe- stand aan Ritsevoort en Koorstraat. Intusschen zal de medlicijn, hoe bitter ook, ^ten slotte de geneziiig -moeten brengen. Wan- neer het werk spoedig voltooid wordt, zal het leed weldra geleden zijn en het is zeker een offer waard te weten, dat onze stadsgrach- ten niet langer door altei lei vui-1 verontrei- nigd zullen- worden. Een bel angrijke uitga ve wordt dSt jaar ge raamd voor verbetering van schoolgebouwen. De le gemeenteschool krijgt een geluid- dempende vloerbedekking, waarva-n allereerst wel de daaronder gelegen 8e gem.-school zal profiteeren, de 3e gemeenteschool krijgt een Spreekkamer voor het hoofd, de 4e iets derge- lijks benevens een volledig gymnastieklokaal MB de ©ude 5e yi^jgel yer- Den Haag, 1 Maart 1927. Het is licht begrijpelijk, misschien- ook wel wat vergeeflijk, dat een kamerlid, wetend, dat een tegenstander aan het woord zal komen, die hem niet overtuigen kan en dien hij ook niet tot ander inzicht zai kunnen brengen, zich niet haast om bijtijds aanwezig te zijn, wanneer de Voorzitter den hamer laat val-len tot opening der vergadering. En zoo geviel het hedenmiddag, dat, toen de Voorzitter der Tweede Kamer lang nadat het klokje van eenen koud was, de vergadering opende, de vergadering onvoltallig was,' zoodat de Voorzitter haar voor een korten tijd moest verdagen. Maar om half twee kon het spel voortgang hebben en mocht men den heer L. de Viss-er (Communist) zijn rede, Vrijda-g aangevangen, hooren vervolgen. In hoofdzaak was zijn betoog gericht tegen de S. D. A. P., waaraan hij verweet, dat zij door haar ontwapeningsvoorstel het sterkste bewijs had geleverd van de verzaking van de zuivere soc.-democratische beginselen, van haar ver-bour-geoiseering, van haar on- trouw aan het proletariaat. Hij bracht de discussi-e over op den toestand in Indie. De Voorzitter liet hem veelal rustig door- praten en heeft daardoor gezorgd, dat alles zonder haken en- oc-gen verliep, en het slot was een motie van niet geringen omvang, waarin hij de Kamer verzocht, bij de regee ring er op aan te dringen wegens het groote oorlogsge\aar, dat in bet bijzonder school in onze overheersching in Indie (Indonesie noemt de heer De Visser het lie ver), leger en vloot uit Indie ter-ug te trekken en aan Indie volledi-g zelfbestuur te geven. Ten eindc mogelijke verwijten te voorkomen, dat men hem geen vold-oende gelegenheid gaf om zijn meening ingang te doen vinden, hem dus het voile pond toe te meten, ondersteun- de een aantal -kamerleden de motie, waar zij straks toch tegen zullen stem-men, zoodat deze na afloop der beraadslagingen in stem ming zal komen en worden verworpen met de grootst mogelij-ke meerderheid. Na den heer De Visser heeft ds. Lingbeek een rede gehouden om uiteen te zetten, dat hij krachtens zijn godsdiensti-ge beginselen zich tegen het ontwapeningsvoorstel der S. D A. P. moest verklaren en toen hebben wij den eersten verdediger van het voor-tel gehoord, den heer mr. Sannes. In het soc.- dem kamp heeft men blijkbaar de rol-len ver- deeld. Want andere punten uitdirukkelijk ter behandeling aan andere partijgenooten over- latende, heeft deze een uitvoerige maar zeer zakelijke rede gehouden, eefst ©m te betoo- gen, dat het ontwapeningsvoorstel niet in strijd was met de Groadwet, vervolgens om DE TOESTAND IN CHINA. Soen-Tsjoean-Fang wederom verslagen. Uit nationalistische bron te Sjanghai wordt vernomen, d-ai de troepen van Soen-Tsjoean- fang, die Sjanghai beschermen, nogmaals verslagen zijn bij Soengkiang, op 45 K.M ten Zuidwesten van Sjanghai. Het Chineesch nationalisme on der Japansche leiding? Naar de „Petit Parisian" verneemt, zou de uitschakeling van Soen Tsjoen-fang het re- sultaat zijn van een overeenfcomst tusschen de Kantonneezen en Tsjang Tso-Lin, welke overeenfcomst door Japansche bemiddeling tot stand zou zijn gekomen. Ook Woe Pei- foe zou door deze overeenkomst uitgescha- keld zijn. De bedoeling van het accoord zou zijn, een einde te maken aan den Ru-ssischen invloe-d' ea het Chineesch nationalisme zich voortaan onder Japansche leiding te laten ontwikkelen. Naar een accoord tusschen Noord en Zuid? Naar uit Peking aan de „Daily Telegraph" wordt geseind, acht men het daar niet uitge- sloten, dat Tsjang Tsoeng-tsjang, na Soen Tsjoean-fang te hebben uitgeschakeld, ook Tsjang Tso-lin in den steek zal laten en een eigen politiek voeren, die hem (wellicht na een accoord met de Zuidelijken) de beschik- king geeft over de rijke inkomsten van Sjang hai. Echter heeft Tsjang zich na aaukoins. te Sjanghai in een gesprek met den correspon- dent van de nDaily News'' zeer optimistisch over zijn strijd tegen de Kantonneezen uitge- laten. Als de Kantonneezen, zoo vroeg de corres pondent, de bolsjewiki wegzend-en en zuiver nationalistische actie gaan voeren, bestaat er dan geen kans op een compromis? Dat moet Tsjang Tso-lin beslissen, was het antwoord. Nieuwe troepen naar China. Dri-e Japansche torpedobooten zijn te Swatau aangekomen, in verband met de ar- restatie van een Japanner, die met onthoof- d-ing bedreigd wordt, om-dat hij een Chi- neeschen stuurman van een stoomboot ver- moord zou hebben. Het Britsch-e transportschip „Kinfauns Castle is met een bataljon infanterie hier ter slede aangekomen. Chineezen ontwapend. Uit Peking komt het bericht, dat Ameri- kaansche matrozen zonder een sch-ot te lossen ^en horarei dta-1 Chiueesche sol da ten on-twa- pe-nden. De Chineezen had-den een stoomboot van de Standard Oil Company, di-e op we°- was van Sjansi naar Hankau, in- beslag ge nomen en voeren er mee naar Hankau Toen dfe boot Hankau bereikte, manouvreerden twee Amerikaansche kanonncerbooten zoodanio- dat de vrachtboot tusschen hen in kwarn te liggen. De matrozen- van de kanoneerbooten enterden cfaarop het schip en ontwapenden dc Chmcezen. Een Reuterbericht uit Washington meldt, diat de wapens aan de bevoegdte au'toriteiten zullen worden teruggeven. EEN PRINSES VERGIFTIGD? Men meldt uit Berlijn aan de N. Rott. Crt.: Drie jaar geleden overleed in Polen prinses Maria Lubomirska. Een bekend Poolsch aris- tocrajat heeft thans aan de poatie te War- schau medegedeeld, dat de prinses door een harer familieleden vergiftigd is. Bij haar duod meende men, d'at zij aan hartverlam- min-g was gestorven. De prinses, die slechts 40 jaar cud was, bezat uitgestrekte lande- rijen en men verm-oedt, dat ze door een harer erfgenamen is omgebracht. Haar lijik zal nu worden op-gegraven. OPPER-SILEZIe'S MfJNIM>USTRIE. De Opper-Silezische districtsconferentie van den Alter Bergarbeitersverband" en de Christelijke mijnwerkersvereenigingen heb ben de arbitrale uitspraak van het rijksminis- tene van Economisclie Zaken met betrekikng tot den arbeidstijd in de m-ijnen aangenomen Daarentegen hebben de werkgevers deze uitspraak officieel verworpen. In verband hiermede werden gister te Ber- lijn in het rijksministerie van Arbeid nieuiwe besprekingen gevoerd, die ten doel haddcti de uitspraak bindend te doen verklaren. Mocht de minister daartoe niet bereid zijn' dan is een verscherpte opleving van het ar- beidsconflict in den Opper-Silezischen mijn- bouw te verwachten. Waarschijnlijk zou in dat geval ok de tot dusverre niet geregelde hvestie der collectieve arbeidscontracten en eventueel ook de loonkwestie ter sprake wor den gebracht, meent de Tel. neesche militaristen gekocht. Deze leeuw is nu dol en moet verdreven of gedood worden. De Chineesche revolutie strekt zijn tanden en kla-uwen uit, terwijl de Britsche mijnwerkers zijn ingewanden hebben uitgescheurd en dte stakers van Hongkong, die genoopt waren in het monster te leven, het beest erge maagpiju hebben gegeven. Het dier is gedoemd tot een gewelddadigen en smadelijken dood. Na dfeze hede heeft Tom Mann't lied1 van de Kwomintang in het Chineesch gezongen, DOODSLAG DOOR EEN VENNOOT- SCHAP. Tijdens de mijnwerkersstaking in Enge- land had een mijnbouwmaatschappij de oim- heining van haar terreinen met een electri- sche stroom geladen, met het gevolg, dat een jeungdig mijnwerker, die met de omheining in aanraking kwam, gedood werd. De mijn- bouwmaatschappij en drie harer ingenieurs werden wegens doodislag naar den rechter verwezen, doch het assizenhof van -Glamor gan heeft thans uitgemaakt, dat een vennoot- schap op grond van de Crimes Act van 1926 met van doodslag of moord kon beschuldigd worden en op dien grond de verwijzing naar den rechter vernietigd. De verdedigers der maatschappij voerden voor het assizenhof aan, dat men toch moeilijk een vennootschao wegeits moord kon ophangen. MASSA-VEROORDEELING VAN MEXICANEN. De Mexicaansche o-ud-minister van oorlog generaal Estrada, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete, we gens het schenden der neutraliteit van de Ver- eenigde Staten, door het organiseeren van een revolutionnaire jctie tegen Mexico. De lcden van zijn staf zijn veroordeeld tot gevan genisstraf van meer dan een jaar en tot hoo- geboeten. Zeven-en-vijftig manschappen van zijn „leger" kregen een half jaar gevangenis- sim i. DE VEEMMOOR-DEN IN BEIEREN. De commissie van onderzoek uit den Duitscli^n rijksdag inzake de z.g. veemmoor- dbn in Beierrn acht, als ein-drcslutaat van haar bemoeiingen, het onloodienbaar, dat een drietal moorden en een poging tot moord hot gevolg zijn geweest van een samenzwe- rmg van enkele leden van z.g. vaderlandsche orgamsaties, en dat moorden vallen onder het begrip veemmoord. Zijn echter bepaalde gcval'len als veem- moorden te karalkteriseeren, zoo wordt toch htt bewijs niet geleverd geach-t voor het be- staan va neen bepaalde veem-raoordLorganisa- FFN LOCARNO VOOR OOST-EUROPA. -uet Berliner Tagcblatt" publiceert een in- tendew met pwrf. Woldeauras den ytau- DE POLITIEKE TOESTAND IN DE VEREENIGDE STATEN. De president van de Columbia Universiteit, Nicnolas Murray Butler, is teruggekeerd van een rondreis door de staten van h-et Mid- den-Westen. Zijn indruk was, naar een draadloos N. T. A.-bericht meldt, dat er een zeer sterke strooming is ten gunste van in- trekking van het drankverbod, groote oppo site tegen een derden ambtstermijn van den presioent en dat de boeren zich gereed ma ken democratisch te stemmen om president Coolid'ge te straff en voor zijn veto over de wet van McNary-Hangan (steun aan den land- bouw). ft-N CONSULT PER DRAADLOOZE TELEFOON. Dr. Imbert, een Fransch specialist, had +e I arijs een Amerikaan behandeld, die intus schen- naar de Vereenigde Staten is terugge- keerd en hem n-u geseind had om-cen consult te New Orleans. De specialist wilde zijn an dere patienten niet zoo lang in den steek la ten waarop de Amerikaan hem verzodht dan te telefoneeren. Daar de draadlooze tefonie tuswhen Fran-krijk en Amerika nog niet in werking is, moest de dokter zich hiervoor L,onden begeven. Daar kwam hij des ochtends om 6 uur aan, doch vernam tot zijn jspijt, dat hij met voor half drie ken telefonee ren, Ten slotte kreeg hij even half twee al een speciale verbinding met New-York, maar toen kon hij zich het nummer van zijei patient methennneren, Hij verzocht den Amerikaan- schen telefoonambtenaar hem te helpen, doch deze moest daartoe eerst vergunning vragen. Precies om half drie kreeg de dokter echter verbinding met zijn patient, met wien hij 4 mi nut en sprak, gevolgd door een consult met de Amerikaansche dokters, die hem be- handelden. Den volgenden ochtend was dr Imbert weer thuis. BELASTING VAN VRIJGEZELLEN OOK IN ENGELAND? In het Lagerhuis vroeg kolonel Day aan den- kanseher van die. Schatkist ,of deze wel wist dat er in Groot-Britannie ongeveer twee mi-llio-en vrijgezellen waren, en of hij er n-ooi-t aan gedach-t had, de vrijgezellen boven 25 jaar te belasten. Winston Churchill ant- woordde, dat hij niet op z-ijn hegrootingsvoor- stellen wilde vooruitlo-opeh. WAT DE BRITSCHE LFF-UW VOLGENS KANTON IS. Te Kanton vertoeft thans een buitenland- sche com-mnnistisehe delegatie (o.a. bestaan- d'e uit den Franschman Doriot 'en den En- gelschman Tom Mann), ter gelegenheid van welk b-ezoek feestmaaltijdfen en vergad-ering-en worde-n gehouden. De correspondent van de „Times" fe Honofkon'g haalt het volgeiid'e aati uit een d'aarbij gehouden Chineesche toespraak: Het Britsche imperialisme is een leeuw met valsche tanden en klauwem doox de Chi- HET COMMUNISTISCHE COMPLOT TE BOEDAPEST. Het Hongaarsch Persbureau zegt, dat vol gens de bekentenissen van gearresteerde com- mumsten de regeering te Moskou in Honga- rije een complot van grooten omvang voorbe- reidde. Tegen het ein-d van Mei moesten te oBeda- pest en in de groote provinciesteden onlusten en vech-tpartijen uitbreken. De regeering te Moskou zondeg regeld groote sornmen gelds om ook een vereeniging van extremistisdie socia-Iisten te steunen. Het aantal te Boeda- pest gearresteerde personen bedraagt oiip-e- vcer 70. De politie heeft geconstateerd, dat het plan was op 21 Maart, den verjaardag van de Hongaarsche Sovjetrepubliek, in actie te ko men en straatbetoogingen te beginnen. Uit alierlei aanwijzm-gen was gebleken, dat in verschillende provinciesteden en vo-oral in Debreczin, en wel vooroamelijk onder jonge arbeiders, een organisatie in wording was, wmke rechtetreeks onder leiding van Moskou stond. Zondag heeft de politie in't geheel een 60- tal personen gearresteerd, voornamelijk jon ge arbeiders. Onder hen moeten zich de lei- fs bevmden van de Hongaarsche nationale arbeiders-partij, Stephan Vagi e. a. Bij de ^e- ?rresteerd-en zijn groote geldbedragen en veel propaganda-geschriften gevonden. Volgens dc lrihchtingen van de poiltie m-oct Szan-to de gearerstcerde leider, die zich onder den oaam Gsil-lary te Boedapest onhield. zich ook tf I anjs en te Berlijn hebben opgehouden. MIJNGASONTPLOFFING Gistermorgen heeft in de De Wendel-mijn bij Hamm (Westfalen) bij het afdichtiimL- werk, dat uitgevoerd werd ter oeperkin^ van een op 24 Februari j.l. uitgebroken mijn- brand, een hevige mijngasontploffing plaats gehad'. Twaa-lf m'ijnbeambten en een arbeider werden gewond, en-kelen zeer ernstig. Aan deze omplo-ffmg was een lichtere ontploffinp- ycoraggegaan, waarbij twee arbeiders door instortend gesteen-te gekwetst werden Het totaie aantal gewonden kan nog niet met ze- kerheid worden vastgesteld. HET ITALIA ANSCH-CHTLEENSCH VERDRAG. De onderteekening van het verzoeninfs- en arbitrage-verdrag tusschen Ita-lie en Chili wordt te Rome beschouwd als een belaoprij- ker gebeurtenis dan men, oppervlakkig °ge- zien, zeggen zou. Men meent dat dit ver- drag den eersten star* beteekent in de rich - ting van nauwer samenwerking tusschen 'e Lab'i-n-sche landen van Euro-pa en Zuid Am - nka. EEN KAS GEPLUNDERD. In het kantoor van de mijn bij Dorsffeld in Westfalen drong een roover binnen, die den kassier een flesch lysol in het gezicht goot a met den inhoud van de kas wegvluch.tte. De roover werd door mijnwerkers achtervolgd hij losie eenige schotcn. een mijnwerker werd doodgesrhofen. een ander werd zwaar wap4 .Per .plot wsrd. de r<ywer ygarresteerd ren! ing- oo- rer-i erc-i no- b! 0.1 Dc Jo--' /er ke- en, tot ari te 1A\ jjni en I de e4i oui un" 31 en de a) art at I ah! at1 iet en fjkj esi l *gj u- erj 3 U er e- n le ALKHAARSCHE CODRANT. ,h- tis- ik- ivij ir- iet j de at J eij t-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1