DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No- 52 D""H 2 b,"te- Honderd negen en twintigste Jaargang 1927. AboTmomcntsprijs by vooruitbetallng per S maanden f&-~, fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Advertcntlepr. 26 cfc p. regel, srootew letters naar plaatpnw*-nta, Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. yJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adrnfnfeti., No. 8. Eodactie No* 8& Ilit het Par'leisieai'i B aiStewlaBteS Mr. W. C. BOSNIAN over de PROVINGIALE STATES, ©ONDEEBAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. 3 MA ART. 'Den Haag, 2 Maart 1927. Ook de dag van; lieden heeft de Tweede Ka- mer geheel gewijd' aan het Ontwapenings voorstel der S.D.A.P.-fractie en we kregen wecr vogels van diverse pluiinage te hooren. !De besprekingen werden geopend door den freer Veraart (R.-K.) die wel veel gevoelde voor de grond'gedachte van het voorstel, maar uiteenizette, dat volgens 'bean geen ont- wapening het gevolg er van zou zijn, maar wel grooter gevaar voor onze cnafhankelijk- heid. Wij moeten niet op ons eigen houtje tot dntwapening overgaan, maar rekening hou- den met wat er in het buitenland besldten en ■gedaan wordt. 'De predikant Van der Heid'e, lid van de S. D. A. P., nam in het bijzonder de sprektrs onderhanden, die religieuse bezwaren hadden igeoppend tegen het ontwapeningsvoorstel en «it een zedelijk oogpunt den oorlog veroor- deelden. Toen ontpopte de heer Arts, eenig verte- genwoordiger van de Kath. Volkspartij zich als een voorstander van het voorstel, omdat de katholieke kerkvaders reeds geleerd heb ben, dat de christeliij'ke liefde gaat boven de landsverdediging. Namens de antirevolution- naire fractie hield1 hierna de oud-minister J. fj. van Dijk een bijzonider uitvoerige rede, waarin hi] ook op theologische gronden pro- testeerde tegen het ontwapeningsvoorstel, dat bovendien streed met de grondgedachte van den Volkenbond. 1 Toen- kwam weer een lid der S. D. A, P aan het woordi, ditmaal de voorzitter der par tij, de heer Albarda, die in de eerste pljpts betoogde, dat de kamerfractie gelijk heeft ge had met met een mctie, maar met, een uitge- werkt wetsvoorstel te koroen, uiteenzette, dat blijkens de uitspraak van de stembus de bewe- ging voor de omtwapening 'tier te lande reeds een zeer grooten omvang heeft, en wijders trachtte duidelijk te maken, dat een ontwerp als dit, ook al heeft het geen kans op aanne- cning, toch volkomen thuis behcort in het Parlement, omdat daardoor aan het licht komt wat er in den boezem des volks omgaat, en het Parlement niet enikel een wettenfabriek is. De heer Albarda heeft vervolgens verschil lende sprekers bestreden en ten slotte den heeren de les gelezcn, die niet doordrongen wareo van het gewidit van het onderwerp, (M mi aan de orde was. Morgen worden de beraadislagingen voort- gezet, maar of de Kamer kans zal zien om nog dleze week met dit voorstel gereed te ko- men, begirt men thans te betwijfelen, wan- neer ieder het zoo lang maakt als de sprekers, die tot nog toe aan het woord zijn geweest DE JOESTAND IN CHINA. AanvaL op een ziekenhuis. Een menigte Chineezen, opgehitst door studenten, arbeidersvereenigingen en de „Anti Christian Union", is op 24 Februari het ziekenhuis van de „Church Missionary Society" te Hangtsjau binnengedrongen, daags nadat de laatste twee Britsche genees- heeren maar Sjanghai waren vertrokken. De indringers eischten dat het ziekenhuis en de medische school zouden worden overgedra- gen aan de Chineezen. Het Chineesche perso- neel, aan hetwelk de zorg over het zieken huis was overgelaten, deed een beroep op de autoriteiten om niet toe te staan dat het ge- peupel het gebouw in beslag nam, daar dit in Chineesche handen was. De autoriteiten hidden het gepeupel in bedwang en stelden voor dat zij zelf zonder geweld het gebouw in bezit zouden nemen. Het Trinity College te Ningpo, eveneens toebehoorend aan de Church Missionary Society is door soldaten der Zuidelijken bezet Desertie in Soen's leger. Een groot aantal soldaten van het leger van Soen Tsjoean Fang zijn naar de Zuide- Kjfcen overgeloopen. De positie der zendelingen. Uit China door de missies ontvangen be- richten wijzen er op, dat de zendelingen daar te lande in zeer groot gevaar verkeeren. Dtbat over China in het Brit- g sche Lagerhuis. fa antwoord op een vraag van het Arbei- derslid Lansbury met betrekking tot de Brit sche maatregelen te Sjanghai. n.l. of de Brit sche regeering het rcht had, troepen te zen- )den naar eenig land buiten het Britsche Rijk, antwoordde Chamberlain onder algemeen applaus, dat de Britsche regeering het zeer zeker als haar recht beschouwde troepen te ootschepen in een land, wanneer de regee ring van dat land niet bij machte was, waar borgen te geven voor de veiligheid van de Britsche onderdanen aldaar. Op een vraag van een ander lid ant woordde Chamberlain dat het am tactische redenen noodzakelijk was, troepen buiten de Internationale concessie van Sjanghai op te stellen om het binnenkomen van Chineesche vluchtelingen of gewapenden te verhinderen Tal van andere vragen werden nog met be trekking tot de Chineesche maatregelen ge steld, die echter klaarblijkelijk ten doel had den het de regeering moeilijik te maken. Bij de beantwoording toonde Chainberiain zich ten slotte zeer zieWbaar gei-rrifeerd, zegt het HbW. Op een aanval voorbereid. De maatregelen voor de verdediging van Siarwhai znn nu zoo aoed als voltooid. De Engelsche troepen zijn bestemd om de levens en eigendommen der Engelschen te <be- schermen en het zal daarom aan de terug- trekkende Chineesche troepen niet toegestaan worden om de verdedigde gebieden binnen te dringen. Wanneer de Chineesche troepen een aan val mochten wilem ondernemen, zal deze met alle ter beschikking staande middelen afgesla- gen worden. De Fransche militaire autoriteiten, die de aangrenzende Fransche concessie zullen ver- dedigen, zijn het eens met de Engelsche poli tick en zullen in overeenstemming met dje Engelsche troepen handelen, terwijl de Itali- anen zich aangesloten hebben bij- de Engel schen en Franschen. De Amerikaansche autoriteiten hebben ma- riniers ontscheept, die gebruikt zullen wor den voor de bescherming der levens en eigen dommen dei* Amerikaansche onderdanen, doch dan niet zullen optreden om aanvallen van geregelde Chineesche troepen te weer- staan. De Vereenigde Staten zullen dus geen aandeel nemen in de verdediging der gren- zen van de nederzetting, doch hum troepen zullen achter de Fransch, Engelsche en Itali- aansche troepen de onderdanen der V. S. be- schermen. Deze beperking vindt een weinig gunstig onthaal bij de Amerikaansche bewoners der nederzetting. Japan zal troepen aan land brengen voor de bescherming van de Japansche wijk, die binnen Chineesch gebied ligt, doch verbindt zich tot niets wat betreft den afweer van eventueele Chineesche aanvallen. Het is even- wel bekend, dat Japansche troepen gereed staan te Sasebo, welke zoo noodig binnen 24 uur naar Sjanghai gedirigeerd kunnen wor den. De militaire capaciteit van de Chineesche troepen in aanmerking nemende, van wie eventueel een aanval op de nederzetting ver- wacht kan worden, worden de verdedigings- maatregelen door de militaire autoriteiten ge- nomen, amper toereikend geacht. Op het oogenfclik is het te Sjanghai rustig, Er zijn geen moei'lijkheden met de arbeidere en de gewilligheid en de ijver, waarmede de Chineesche arheiders de barakken voor de Engelsche militairen gebouwd hebben, heeft de Engelsche officieren-ten zeerste verwon derd. De voorzorgsmaatregelen van de Chinee sche autoriteiten, waartoe ook talrijke ont- hoofdingen behoordien, hebben de arbeiders- organisaties er toe gebracht, niet meer zoo openlijtk te ageeren, doch algemeen is men van meening, dat de arbeidersleiders de situatie in handen hebben. DE AR B E I DSOO'NF LICTE N I N DUITSCHLAND. De Bond van Duitsch banikpersoneel heeft het arbitrate besluit van 23 Februari j.l. in- zake de salarieering verworpen, daar de ar biters, naar de meening van het bestuur, niet voldoende rekening hebben gehouden met de belangen der bankbedienden. Het arbeidlsconflict in het bankbedrij i duurt dus nog voort. DREIOENDE MIJNWERKERS. Te Cwm (spreek uit: Coewm) in Mon mouthshire in Wales, waarheen de premier en mevrcmw Baldwin waren gegaan om hun deelnemiog te behiig-en bij de mijnramp, had den ze een vijandige demonstratie te verdu- ran van hondenden te hoop geloopen mijnwer- kers. Kreten van: „Daal zelf in de mijn af!" en „Verraders!" en verschillende tot de jong- ste staking in betrekking staande uitroepeii weerktonken. Verschillende mannen dirongen zelfs drei- gend op de auto aan, doch werden door de politic tegengebcuidJen. DE SPOORW'EGEN IN ZWITSERLANO. In Zwitserland dreigt een ernstig arbeids conflict bij de Bondsspoorwegen. De directie heeft namelijik met het oog op het voortdurend grootere dteficit er op aangedrongen dat de werktijden van de spoorwegmannen zullen worden verlengd.'De Bondsraad heeft thans, naar het „Berl. Tag." verneemt, een desbe; treffend voorstel ingediiend. De achturendag zal alleen voor de machinisten gehandhaafd worden. Voor alle andere categorieen van dienst zal de werktijd tot 8% uur worden uitgebreid. In die afdeelingen waarin thans reeds een 9-urige werkdag toelaatbaar is, zal in het vervolg een 10-urige werkdag toelaatbaar zijn. De gemiddelde tijd voor de reserves zai van 13 tot 14 uur worden verhoogd. Deze maatregelen zullen voor den duur van tien jaar geldiig zijn. Men hoopt door deze ver lenging van den werktijd het personeel gelei- delijik met 2000 man te kunnen verminderen Het staat echter vast dat het personeel >en de spoorwegarbeiders zich deze verlenging van hun werktijd niet zonder meer zullen la- ten welgevallen. DE KLOK VAN DE ST PAUL'S TE LONDEN. Donderd'ag is de klok van de St. Paul's kathedraal den Heelen dag met tie hand ver- zet. Vroeg in den ochtend was de klok stil blijven staan. Er bleek een pin versleten te zijn en de reparatie zou verscheidene uren vergen. De klok geeft velen, die's morgens naar hun werk gaan, den tijd aan. Daarom besloot men haar met-de hand bij te houden. Twee mannen werden in het uurwerk ge- plaatst en verzetten om beurten van minuut tot minuut de wijzers. Hoewel de reparatie den geheelen dag duurde, merkte nieroand, dat de kick in het ongereede was. SAMENSPANN'ING TOT PRIJSOPDRIJVING. De Amerikaansche regeering heeft Dinsdag op grond van de anti-trustwet van Sherman een actie ingesteld tegen vijf vakbonden in't bouwbedrijf, zesti.en vakbondbestuurders en den raad voor het bouwbedrijf van Westches ter wegens het beletten dat in New-York buiten de stad vervaardigde kunststeen wordt gebruikt. Door hen te dwingen tot het bezi- gen van duurdere, te New-York vervaardig- den steen te weigeren den steen van buiten New-York te verwerken, zouden de bouwers en het publiek benadeeld zijn. DE BEIDE MIJNRAMPEN IN ENG ELAND. In het Lagerhuis werd bekend gemaakt, dat volgens officieele berichten het totaal aantal mijnwerkers, dat bij de mijnramp te Gbbw Vale den dood vond, 52 bedraagt, in Nottinghamshire 13. WEER GODSDIENSTONLUSTEN. Tengevolge van het gebruik, dat de politie op last van den magistraat in het gebied van Backergunga, op 200 mijtl afstands van Cal cutta, van haar vuurwapens maakte, werden 20 Mohammedanen gedood en 40 gewond. De Mahoffiedanen deden een aanval op een godsdienstprocessie der Hindoes. Zij gingen op last der politie uiteen, doch kwamen terug en deden een aanval op de politie zelf. DE CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. Van zes zeeroovers, die ter dod veroordee'.d waren wegens een aanval op het stoomschip „Sunning", zouden er gister vier worden op- gehangen, zoo meldt de correspondent van de „Times" te Hongkong. Deze vier hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag gepoogd te ontsnappen, helgeen, nadat twee cipiers gewond waren, door de politie belet werd. Verleden week heeft de politie vier mannen gearresteerd, verdacht betrolcken te zijn bij't geval van zeerooverii op de „Seang Bee". Volgens de autoriteiten van Kanton hebben zij in het geheel 147 personen, die door de zeeroovers gevangen waren genomen, be- vrijd. DE ARBEIDSCONLLICTEN IN DUITSCHLAND. De werknemers op de Duitsche werven hebben de bestaande loonsovereenkomst, die in Sept. j.l. door den rijksminister van Ar- beid bindend werd verkaard, tegen 31 dezcr opgezegd. In de Rijnscheepvaart zijn de bestaande loontarieven zoowel door de vakvereenigin- gen, als door de werkgevers opgezegd. Het personeel van de Weser-scheepvaart, evenals dat van de staatssleepbooten wil even eens de thans geldende loontarieven opzeg- gen. In verband met een arbeidsconflict in de Sikzisehe textielindustrie, zijn op het oogen- blik 35.000 textielarbeiders werkloos. Op 5 dezer zal dit aantal tot 63.000 stijgen. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN TSJECHO-SLOWAKIjE. Sinds geruimen tijd is er in Tsjecho- Slowakije een strijd gaande over een verkor- ting van den militairen diensttijd tct 14 maan- den, zooals de grondwet voorschriift. Dezer dagen is in de betrokken commis- sie van het parlement berfiadslaagd over ver schillende mifitaire wetsontwerpen, w.o. een tot bestendiging van den diensttijd van 18 maanden. De minister van oorlog ^erklaarde, dat men aan dien termijn moest vasthouden zoolang tot men de beschikking had over ten mdnste 8O0d langer dienende onderofficieren, daar men anders onmogeliik bij verkorten diensttijd den soldaat behoorlijk kon africh- ten. De minister hoopte, dat men binnen twee jaar een voldoend aantal instructies zou heb ben, maar anders moest de diensttijd van 18 maanden gehandhaafd blijven. DE TOESTAND IN NICARAGUA. Toen een afdeelng Amerikaansche mari- niers per trein van Leon op weg naar Chi- nandega, beide getegen dichtbij de westkust van Nicaragua, werd er op den trein ge- schoten. Amerikanen beantwoordden het vuur doch er schijnen geen menschen te zijn geraakt. In een bericht uit Managua, de hoofdstad van Nicaragua, wordt gemeld, dat de gezag- voerder over de Britsche marine strijaicrach- ten in de Nicaragua'sche wateren een onder- houd heeft gehad met den Britschen zaakge- lastigde te Managua. Als resultaat dier con- f'erentie verklaarde de Britsche vertegenwoor- diger, dat Engeland zoo noodig het be- wind van president Diaz van Nicaragua of- ficieel zal erkennen. DE OPENBARE KLOKKEN VAN PARIJS. Maandagavond om 12 uur stonden opeens alle openbare klokken in Parijs stil. Zij staan nog-stil. Dat is het gevolg van het feit, dat, hoe „openbaar" die klokken'ook mogen zijn, het loopen ervan niet van het publiek beheer afiiangt, maar van den g'oeden wil eener par- ticuliere maatschappij, die reed's een halve eeuw een contract heeft met de gemeente. Dit contract liep Maandag af en is niet gepro- longeerd. Dies zette de maatschappij het ge- heele pneumatisehe klokkenstelsel stop, zeer ten ongerieve van het publiek, WaarschijnSijk zal men er binnen enkele dagen in slagen, de klokken nu electrisch te maken. met als cen- ti'ale het Parijsche observaiorium,. DE MAN MET DRIE VROUDEN. Voor de rechtbank te Reims verscheen een schocnmaker, zekere Gibbet, beschuldigd van bigamic. Hij bekende een derde vrouw geno men te hebben, wetende dat zijn bcide vorigc vrouwen nog in leven wareti. De jury oor- deelde, dat deze man door zijn drievoudig huwelijk en zijn strafvervolging reeds genoeg gestraft was en sprak hem vrij. Eohtgenooten nummer een en drie hadden gezegd, hem graag een „nieuw levensbegin" te gunncn en nummer twee verklaarde haar aanspraken op hem niet te willen doen gel- den, Het ernde was, dat het geheele klaverblad (van vier), n.l. de man met de drie vrouwen, te zamen de rechtszaal verliet. CHAMPAGNE IN BESLAG GENOMEN. De Halifax Chronicle meldt, dat aan boord van het stoomschip Ambridge, dat eind Januari van Rotterdam naar New-York was vertrokken, op 15 Februari in de haven van Hoboken een hoeveelheid campagne ter waarde van meer dan 50.000 dollar in be slag is genomen. DE FILM IN AMERIKA. In de Amerikaansche filmindustrie zijn an- derhalf milliard dollar gestoken. Waarvan vijif/zesde deel in theaters. Het overige kapi- taal in studio's en wat vender het maken van films betreft. Filmhuur brengt jaarlijks in de States een bedtag van 185 millioen op. Per dag ontvangen de Amerikaansche bioscopen een bedrag van 2.000.000. Amerika heeft' 20.500 theaters die films vertoohen. Daarvan zijn 15.000 alleen kino's, beschikkende over een 18.500.000 plaatsen. Bij de Industrie en theater-exploitatie 'ijn 300.000 menschen be trokken. In het jaar 1025 werd voor een be drag van 250.000.000 aan bioscopen bijge- bouwd. BERGSTORTING. Vlak voor den ingang van den spoorweg- tunnel tusschen Altenkirch en Linz, aan den Rijn bij Wied, heeft een grondschuiving plaats gehad, waardoor enorme rotsblokken naar bene den gekomen zijn en het spoorweg- verkeer volkomen gestremd hebben. Reizi- gers moeten den afstand Wiedmiinhle— Neustadt te voet afleggen. Men is reeds een paar dagen met het opruimingswerk bezig maar de groote stukken moeten alle door dy- nainiet verdeeld worden. DE ONBEKENDE SCHOONE IN DEN BONTMANTEL. Voor eenigen tijd aldus een Boedapester correspondent in het „Berl. Tagebl." ver- wekte een keurige en knappe longedame veel beiangsieUing in de mendaine etablrseemen- +cn \a;r Vaci?utca, de partoffelparade der Hongaarsche hoofdstad. Zij was steed's al leen, maakte geen kennis, was kortom een en al waardigheid. Wat speciaal opviel was, dat ze zich nooit zonder bontmantel vertoon- de. Ze dineerde in haar bontmantel, woonde in bontmantel de the-dansant in Ritz bij, at in bontmantel taartjes in de patisserie nooit verliet de bontmantel zijn eigenares. Was zij een Indische prinses? De vriendin van een buitenlandsch diplomaat, die tijdelijk op reis was? De nieuwsgierige Boedapesters braken zich het hoofd met gis^ingen. Toch zou het raadsel eens onthuld worden op het bureau van politie, nu dezer dagen. Een dame, die een voomamen modesalon te Boedapest dlrijft, had de schoone onbeken- de met den bontmantel aangegeven. Zij. be- weerde, dat dteze bij haar een dozijn japon- nen had laten maken en derzelver betaling zoo systematisch vermeden, dat de politie ten slotte de eenige uitweg scheen. De dame met den bontmantel werd dus door twee dectives gehaald en stond nu voor den commissaris, die haar vriendelijk verzocht, daar het bu reau uitstekend verwarmd was, haar mantel uit te doen. De jongedame weigerde dat even- wel beslist, en op het aandringen van den man der wet verklaarde ze eindelijk, zich bczwaarlijk van haar mantel te kunen ont- doen, daar zij daaronder geen kieeren aan had! Uit zuinigheid zei ze. Ze wilde haar dure japonnen niet kreuken. Maar bij onderzoek bleek, dat deze Boed'a- pester ,.Monna Vanna" de haar geleverde kieeren dadelijk verkoeht had en zich met den bontmantel vergenoemde. Op dien grond kon men den mantel het eenige kleeding- stuk ook niet in beslag nemen. Zij had anders immers niets gehad om aan te trek- ken! En gekleed in haar bontmantel niets dan d'en bontmantel werd zij naar de kille eel van het huis van bewaring gebracht. DE HU'LPACTIE VOOR HET HONGAARSCHE KIND. De heer Neugebauer, directeur van de Landelijke Liga tot Bescherming van het Kind heeft, in verband met de beeindiging van de actie ten behoeve van uitzending naar het buitenland van noodiijdende Hongaar sche itinderen te Boedapest, een lezing ge houden. Spr. bracht hierin dank aan Neder- land en de vele andere landen, die zich het lot der Hongaarsche kinder en hebben aange- trokken. Spr. berekende, dat er 57.000 kinde- ren in het buitenland werden opgenomen. Voor hen is deze hulpactie een ware red ding geweest, want blijkens het getuigenis der geneesheeren zou het meerendeel een vroegtijdigen dood gestorven zijn Al deze Itinderen keerden in blakenden welsfand naar Hongarije terug. Spr. gaf tenslotte nog eenige voorbeelden van het versthil in aanblik, dat zal spreken voor den Vrijheidsbond op WOENSDAG 9 MAART a.s., 's av. 8 uur in do DANCING van de HARMONIE. VRIJ ENTREE. de kindertreinen bij verfcrek en terugkeer op leverden. KORTE BERICHTEN. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de politieke politie een voor Rusland werken- de bende spionnen ontdekt, die onder leiding staat van een vrcegeren tsaristische stafoffi- cier. Talrijke leden van de bende zijn gearres teerd. Een 19-jarig verslaggever van een blad te Londen in Ontario heeft bekend schuldig te zijn aan brandstichting. Hij erkende een gebouw in brand te hebben gestoken teneinde een concurreereod blad een joumalistieke „primeur" af te snoepen. Bij een bfand in Tavoy (Eng. Indie) zijn driehonderd huizen verwoest met inbe- grip van de lokalen der Chartered Bank. Er zijn een honderd dakloozen, Er zouden geen dooden zijn. Het afdamtmngswerk in de mijn „De Wendel" bij; Hamm wordt ijverig voortgezet. Er is bijzonder veel schade aangeridit. On- geveer 390.000' ton kolen moeten als verloren beschouwd worden. In het Opper-Sikziscke mdjnibekken heb ben tengevolge van den verminderden kolen- uitvoer ^.OOO arbe dcrs gedaan gekregen. Te Londen en in de 105 groote Engel sche steden zijn in de afgeloopen week 1023 menschen aan griep bezweken, het hoogste aantal sedert het uitbreken van de tegenwoor- dige epidemic. Na onderhandelingen, die langer dan twee jaar geduurd hebben, is er ten slotte, zooals reeds kort gemeld, overeoistemming bereikt over het sluiten van een handelsver- drag tuschen Turkije fin Sovjet-Rusland. Het crediet voor den bouw van drie nieuwe kruisers, door het Amerikaansclfe Congres in de marine-begrooting opgeno men tegen den wensch van president Coo- lidge, is door den president bekrachtgd. Te Milaan deed dezer dagen een arbei- der een mislukte poging tot zelfmoord, om dat hij geruimen tijd werkloos was. De pre fect van Milaan heeft hem thans namens Mussolini 2000 lire ter hand gesteld om zich en zijn gezin te helpen. Edward Barron, de Engelsche tabaks- magnaat, heeft na de 20.000 pd. st. die hij onlangs gegeven heeft voor den bouw van een nieuwen vleugel aan het Londensche zie kenhuis, een nieuw bedrag van 25.000 pd. st. gestort voor de inrichting en instandhou- ding. De „Daily Express" verneemt uit Rome, dat te Napels een 110-jarige vrouw is overle- den. Zij laat een zoon na, die 82 is. Een jongeman heeft gister in Parijs een taxi aangeroepen en tijdens den rit ge poogd zich dood te'schieten uit wanhoop dat hij geen werk kon vinden. Hij verkeert in levensgevaar. Te Essen is gisteren het llde congres van de Duitsche communistische partij "ge opend. Er zijn Dinsdagochtend kransen neer- gelegd op het graf van de revolutionnairen, die bij de Kapp-putsch gevallen zijn, en des avonds vond er een groote betooging voor sovjet-Rusland en China plaats. In Glasgow, waar sinds eenige dagen reeds 2000 bouwvakarbdders staken, hebben zich gisteren ruim 1000 metselaars bij de sta- kers aangesloten. Men houdt rekening met de afkendiging van een algemeene staking in de bouw- en aanverwante bedrijven tegen a.s. Zaterdag, die dan Maandag zou be^nnen. VOOR DEN PAARDENSTAL. Van mej. A. Z. te L. ontvingen wij heden 1.— als bijdrage voor eeri j>»irdenstal op het woonwagenpark. ZIEK E NHUIS-VERPL EGINCS- VEREENIGING. Gisteravond is hier ter stede ond'er lea ding van mr. Ledeboer een vergadering ge houden van belangstellenden in een op te richten ziekenhuis-verplegingsvereeniging. De bedoeling is, dat deze vereeniging toe- gankelijk za'l zijn voor ieder zonder onder- scheid van godsdienst, rang, stand' of partij tegen een geringe contributie. Het resultaat der vergadering is, dat een groote commissie benoemd werd, een-studie- commissie van personen uit Alkmaar, Ber gen, Heiloo en Limmen. Deze commissie komt Dinsdag a.s. weer bijeen teneinde Statuten en Httishoudelijk reglement vast te stellen. DE BRAND IN DE BRIEVENBUS. De fung. Directeur van het Postkantoot vestigt er de aandacht op, dat, in verband met het door kwaadwilligen in brand steken van den inhoud van de brievenbus aan het Groot Nieuwland, zij, die den 2en Maart tus schen 10.45 voorm. en 1 uur nam. daarin stukken deponeerden, verstandig zullen doen, bij hun correspondenten te informeeren, of die stukken in hun bezit gekomen zijn. A.N.G.O.B. AFDEELING ALKMAAR. De maandelijksche vergadering van de A.N.G.O.B. was niet zoo goed bezocht. ate gewoonlijk. Niettemin was het een gezellige- ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1