DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 8*. 5S flonderd nccen m ftrasffilggtb Jaarsrana: JLbonneineMtsprijs bij roomltbetallug per 3 mmmden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentiepr. 25 ct p. rogel, grootere letters naar Brieven franco N.V. Bock- on llaudelsdr. tJu Herns. Coster Zoon, Voor dam C9, TeL Administa No. 8. Hedantte No. 33. VKIJBAe 4 MA ART. UBt het Fai*lewi0iit Buifanland Staeis3ii@(8ws De geliiinzameling voor het ziekenhuis. Dfi nommer bestaaf nH 2 blades. L»3t. Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredacteor Tj. N. ADEMA. Den Haag, 3 Maart 1927. Wat zich bij el4c defeat voondoet, dat wat Jang duurt, komt ook thans in de Kamer tot uiting: er komen interrupties en de Voorzit ter moet zijn neutrale houding la-ten varen om de heeren kalm te houden. Zoo was het hedenmiddag bij de rede van den heer Marchant (V. D.), toen deze in zijn betoog, dat een staand leger voor ons land een 'dwaasheid is, omdat v/ij ons toch niet behoor- lijk kunnen verdedigen, de heer Dnymaer van Twist en Van Dijk aanviei wegens hunne verdediging van onze huidige legertoestan- den, De heer Marchant heeft ruim twee uur noodig gehad om zijn donkbeelden over die nutteloosheid van een leger te betoogen en hij maakte daarbij den heer Duymaer zoo boos, dat de Voorzitter dezen haast ah een schooljongen naar zijn plaats moest verwijzen. De heer Van Dijk wist zich beter in bedwang te houden en volstond met een enkele opmerking, maar ook uit zijn wijze van interrumpeeren zou men kunnen aflei- den, dat het debat ook hem wat lang begon te duren. Dat hij daar zelf ook wel wat aam de bet is, gevoelde hij blijkbaar niet Ook de heer De Visser gevoelde behoefte te inter rumpeeren. Het betoog van den heer Mar chant lag vrijwel in de lijn van de soc.-demo- cratische voorslellers van het ontwapmings- vcorstel. Dat bleek uit hetgeen de volgende spreker, de heer Zadel-hoff (S. D. A. P.), zei, die begon den heer L. de Visser onder handen te nemen en hem zoo ociaangenaam scheen te Zijn, dat de communistische afgevaardigde nu de eene interruptie na de andere deed hoo- ren, zonder zich aan woorden of hamer van den Voorzitter te storen. De heer Zadelhoff had blijkbaar in de eersite plaats op zich ge nomen den heer De Visser en de heeron van rechts te bestrijden en hij deed dit met heel wat aanhaCingen, die blijkbaar nogal ad rem waren. Daama vCrdedigde hij nog het-voor- stol zelf en deed daarbij vrijwel dezelfde ar- gumcnten hooren als de heer Marchant. De eerste woordvoerder van den Vrijheids- bondi, de heer mr. Boon, begon met een uit- eenzetting, dat het ontwapeningsvoorstel st'reed met geest en letter der Grondwet, om daarna te betoogen, dat men beter en eerlij- ker had gedaan met een voorstel tot wijziging van de Grondwet in te dienen. Vervolgens wees hij er op, dat de voorstellers en voor- standesr van de cntwapening zich gaarne in- ternationaal georienteerd voordoen, maar dat, indien zij werkelijk aandacht hebben voor wat er buiten onze grenzen voorvalt, zij toch inderdaad' overtuigd moeten zijn van het onjuiste karakter van het wetsontwerp, daar het vierkant ingaat tegen de kriigsvoor- bereidingen alom over onze grenzen. Morgen zet hij zijn rede voort. DE TOESTAND IN CHINA. Agitatoren te Sjanghai aan het werk. Agitatoren gaan voort te trachten een al gemeene staking uit te lokken en evenals te Hankau het beheer der intemationale eonces- sie omver te werpen. De autoriteiten geioo- ven, dat Russen hierin de hand hebben. Des nachts zijn in de concessie biljetten aange- plakt waarop de jeugd wordt aangespoord1 zich aan te sluiten bij den Chineeschen com- miunistischen jeugdbond. Op die biljetten wordt ook aangeraden tot een algemeene staking en tot een conf-ersntie om een regeering van burgers te kiezeo. De staking en boy cot te Itsjang opgeheven. Te Itsjang is tusschen de Britsche firma's en den Arbeidersbond een overeenkomst ge- sloten en geteekend, waarbij bepaald wordt dat de boycot en de werkstaking zullen wor- <Jen gestaakt De actie tegen de zendelingen. De Engelsche zend'eling Metcalf, die twee weken ge'leden door roovers in de provincie Voennan werd gevangen gen omen, is in vrij heid gesteld. Een anti-Britscfie Cede van Trotski. Naar dte „Daily Express" uit Moskou ver- neemt, heeft Trotski aldaar een heftige rede 'gehouden tegen de Britsche politick in China. „Niet alleen," zoo zeide hij o.a., „sympathi- 'seeren wijl met de Chineesche revolutionnai- ipen, maar als wij konden zouden wij met ge- noegen al diegenen in de wateren van Sjang- jhai verdrinken die zich bemoeien met China's aangelegenhedc-n." Oeen botsingen tusschen Britsche i|^' en Chineesche traepen. Treinen met troepen nit Sjantoeng blijven uit Nanking aanikomen; men raamt dat er thans aan het front bij Soengkiang 11000 man staan. De troetpen van Toen Tsjoean Fang zetten him teragtocht voort; het mee- mwJeel dezer troepen^ gaat naar Woesoeng ttm N. van Sjangbai, aan den mond van de Wangpoe). De befichten uit verschillende deefen van China, dat de Chineesche en de Britsche troepen te Sjanghai met elkaar in botsdng zouden zijn gekomen, worden offidCel tegen- gesproken. Er hebixn zich eenige gevallen voorgedaan, waarbij achterblijvers gesom- mcerd werden hun wapens af te leggen al- voren6 de builenlandsche concessie binnen te g«an, maar er hebben rich gem andere incidenten voorgedaan. Voorzorgmactregelen. Er zijn schikkmgeft getroffen om zoo noo- sdbe Ajiaeribaaosche vrouwen m kmderen te Sjanghai naar Manilla over te brengen en ze daar te herbergen. Twee Japansche kruisers met vijfhonderd mariniers zijn naar Sjanghai gezonden. Het Japansche departement van Marine ver- klart, dat dit niet wil zeggen, dat de toestand ernstiger zou zijn geworden; het is slechts een voorzox'gsmaatregel. De Amerikaansche voorzitter van den ge- meenteraad van Sjanghai, Vesenden, heeft op den jaarlijkschen feestmaaltijd van de St. Davidssociety hulde gebracht aan de Brit sche verdedigingstroepen. Vessenden betreurde het, dat de andere groote tak van het Engelsch-sprekende ras niet het deel van- zijn taak op zich neemt. Dit verklaarde hij door aan te nemen, dat Ame- rika de situatie in China niet goed begrijpt. Stakingsonlusten. Te Swatsau hebben de havenkoelies het werk neergelegd, waardoor geen enkel schip geiaden of gelost kan worden. Een aantal koelies, die den stakingsorder niet opvolgden, werden door stakers aangevallen. Een vecht- partij ontstond, waaraan een paar duizend mannen deelnamen en waarbij 50 personen werden gedood. E)e gemeentelijke autoriteiten brachten daarop 500 man troepen in het geweer, die er slechts met de grootste moeite in slaag- den de orde te hersteleln. De regeering ver klaarde daarop de vakvereeniging van ha- venarbeiders voor ontbonden, hetgeen door de koeiies met een staking werd beantwoord. Ook Russische propaganda tegen Amerika. In een door Moskou an alle Sovjet-verte- genwoordigers en consuls in China gericht telegram, dat te Sjanghai onderschept is, wordt opdracht gegeven, cm in de tegen En- geland gerichte propaganda voortaan ook Amerika op gdlijken voet te behandelen. Men brengt aldaar deze opdracht in ver- band met het bericht, dat de Amerikaansche matrozen, die nog steeds in de in de haven liggeode oorlogsschepen verblijf houden, ba- rakken aan den wal zouden gaan betrekken. ONTHULLINGEN OVER DE DEUTSCHE RECHTSRADICALEN. Naar het „Berl. Tag." en de "Voss. Ztg." overeenstemmen-d meldien, heeft de bekende Justizrat Claas, die indertijd van zich deed spreken door zijn Putschplan, dat nog te rechter tijd onthuld werd, er destijds bij den rijkspresident von Hindenburg op aange- drongen, Huggenberg tot rijkskanselier te benoemen. De rechtsradicalen gingen van het standpunt uit, dat de Rijksdag aan een dergelijk kabinet natuurlijk nooit zijn ver- trouwen zou schenken, en daarop zou wor den ontbonden. De regeering zou dan on- mi-dddlijk een militaire dictatuur met behulp van de rechtsradicale organisaties en van de rijksweer, op welker medewerking men vast rekende, instel-len, en doen afkon-dligen. De rijkspresident had echter van dit plan niets willen weten. Ook de vertegenwoordiger van het huis Hohenzollern, de Heer von Berg, zou getracht hebben, Hindenburg te bewe- gen, een rechtsche regeering aan het roer te he-lpen, in de hoop dat op deze wijze1 een einde zou kunnen worden gemaakt aan de campagne van links tegen de financieele regelig met de Hohenzollems. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Naar de bladen melden, heeft de Mexi- caansche minister van Binnenlandsche Za- ken aan de Evangelische predikanten in Me xico verlof gegeven hun geestelijk ambt ge- durende -dte komende zes jaren te blijven uit- oefenen; zij moeten echter de verplichting op zich nemen gedurende diert tijd Mexica- nen op te leiden tot predika-nt, opdat die hen dan nadterha-nd kunnen vervangen. De aartsbisschop van Ruiz deelt, volgens een bericht uit Mexico, in een herderlijken brief mode, dat de katholieke leeken in Me xico zelf de pl-echtigheden mogen vervullen, die tijdens den bestaan-den noodtoestand door de k-erk als aannemelijk zullen worden be- schouwd ter vervanging van de priesterlijke toe-diening der heilige sacramenten aan stier- venden en het vervullen van huwelij-ksplech- tigheden. DE MIJNRAMPEN IN ENGELAND. De reddingscolonnes in de mijn te Cwm in Wales zijn gisteren eindelijk doorgedrongen tot de eigenlijk-e plaats des onheils, waar 18 lij-ken zijn bijeen gevonden en later naar bo- ven gebracht. De nog vermisten hebben waar- schijnlijk een eindje kunnen vluchten en zul len wel in de nabijheid worden gevonden Inspecteurs van het staatsmijnbeheer hebben meteen den toestand opgenomen, om rapport over de oorza-ken uit te brengen. DE BRITSCHE LEGERBEGROOTING. De Britsche legerbegrooting vor het ko- mend financieele jaar wortd geraamd op 51.565.000 pond sterling, hetgeen een ver- mindtering van 935.000 pond sterling betee- ken-t tegenover het vorig jaar. Dte regeering vraagt een suppletoir crediet van 950.000 pond sterling met het oog op het zenden van troepen naar China. DE VEREENIGDE STATEN EN NICARAGUA. De Unle van Mididen- en Zui-d-Ammka en de Antillen heeft een manifest, het licht do-en zien, waarin wordt aangedrongen op een boycot in de Latijnsch-Amerikaansche Sfaten van de goeder-en uit de Vereeni-gde Staten. Het manifest is in de eerste plaats gericht tot de vrouwen. De boycot zou zoo- lang moeten duren als de Amerikaansche gewapende macht staat op den bodem van de „zuster-natie". Cooli'dge, de president van de Vereenigde Staten, gelooft, volgens een dtaadloos N. T. A.-bericht, dat de toestand in Nicaragua op weg is naar sta-bilisatie en is geneigd 'n kal- me afwachtendte houding aan te nemen. (In een deel onzer vorige oplaag Vermeld). EEN DORP VERWGEST DOOR AARDVERSCHUIVING. Een telegram uit Marseille aan de „Ma- tin" meldt, dat het dorp Bissinchi, in het kanton Morosaglia (Corsica), hetwelk 600 inwoners tdt, door een aardverschuiving is verwoest. De bewoners vluchtten in alle richtingen. Men vreest dat er talrijke dooden en gewon- den zijn. DE POGLSCH-DUITSCHE KWESTIE. De Durtsche gezant te Wa-rsdiau, Rau- scher, is aldaar uit Berlijn teruggekeerd. Woensdiag werd hij door den Poolschen mi nister van buitenlan-dsche zaken Zaleski ontvangen, die inlichtingen woeg omtrent de houding der Duitsche regeering ten aan- zien van de Duitsch-Poolsche handelsover- eenkomst. Voor het oogenblik moet gewacht worden op de voortzetting der bes-prekingen aangaande die eventueele hervatting der eco- nomische onderhandtelingen tusschen dte ministers Str-esemann en Zales-ki bij gel^en- heid van hun samenkomst te Geneve. EEN PREMIE OP MOORD. Naar sir Percival Phillips, die voor de „Daily Mail" te Sjanghai vertoeft, aan dat blad meldt, is daar een commuinistische sa- menzwering ontdekt, die door moorden de werklieden wilde dwingen zich bij de ro-ode arbeidersbeweging aan te sluiten. Een Chi nees, die de Chineesche opzidhteres van een katoenspinnerij neergeschoten had, heeft be- kend, dat hij 10 dollar (ongeveer 15) en een revolver had ontvangen van een drijver van dte arbeiderspartij. Hij had de vermoordc vrouw nooit gezien, voordat zij hem aange- wezen werd om haar te vermoorden. De samenzwering zou een lange lijst van slachtoffers hebben opgesteld, die veimoord moesten werden, om de afvallige arbeidars schrik aan te jagen, ^ie men verantwoordeliik acht voor het mislukken van de jongste sta king. De laatste 12 dagen is er iederen dag een moord gepleegd. HET DORP ROQUEBILLIERE THANS VERDWENEN. R-oquebililere, het dorpje in de A-lpcn ten Noorden van Nice, dat in November getrof fen is door de noodlottige aardverschuiving, die 19 inwoners ten grave sleepte, is thans gehel verd-weneti. Zooals wij gemeld hebben, heeft den 26en Februari een tweede aardver schuiving groote schade aangericht aan wat er nog van het inmiddels ontruimde dorp was blijven staam. Hierop is Woensdag een derde aardstorting gevolgd, die de laat ste gebouwen moet hebben weggevaagd. Men is bang, dat de watervoorziening van Nice, die ook den 26en Februari ernstige be lemmeringen heeft ondervonden van de aard verschuiving, opnieuw gestoord zal worden. EEN OUD-PREM1ER VOOR HET; GERECHT. In het proces voor het Noorsche staatsge- rechthof tegen den ou-d-premier Berge en eenige /ijner collega's (wegens verleen-en van financieelen steun en zonder medeweten van het parlement aan de Noorsche Handelsbank in 1923) is een onverwachte wending geko- men. De president van net Hof stelde gister-en de vraag aan de orde of de beklaagde-n niet op grond van het strafwetboek door verja- ring gevrijwaard zijn tegen vervolging. Deze vraag zal binnenkort door het Hof beslist worden. HET COMMUNISTISCHE COMPLOT IN HGNGARIJE. Naar de „N. Fr. Presse" meldt, zet de Hongaarsche politic krachtig het onderzoek voort in de zaak van het ontdekte communis tische complot. Dinsdag is een zekere Jozef Mo'ina-r gearresteer-d, die in een -huis in de bergen aan den leider der Hongaarsche linksradicalen Vagi gelegenheid had gegeven voor de inrichiing van een geheime dru-kkerij. In verschillen-de groote steden zijn opnieuw arrestaties gedaan, op grond, dat de betrok- kenen propaganda hadden gevoerd voor het doen uitbreken van onlusten op 21 Maart Gebleken meet zijn, dat de communisten in verbin-ding zijn getreden met hun partijge- nooten in Roemenie, met de bedoeling ook daar voorbereidingen te treffen voor een op- standige beweging. Te Boedapest is een ge heime propaganda- en a-gitatieschool ontdekt waar geregeld voordrachten werden gehou den. Er moet een depot van brochures en an dere -propagandageschriften gevonden zijn. De correspondent van de „Frankf. Z." m-eid-t nog, dat Vagi en Szanto wat meer hebben losgelaten over de ontwor-pen plan- nen, maar weigeren de namen van hun mede- plichtigen te noemen. Een der gearresteer- den, Bela Nagy, heeft er-kend Johann Papp te heeten en rechtstreeksch uit Moskou door Bela Kun naar Boedapest te zijn gezonden teneinde in geval van mislukking van de ac- tie-Szanto, de leiding te kunnen overnemen. De houding der socialisten. Het bestuur en de parlementsfractie der Hongaarsche soc.-dem. partij hielden Woens dag cen vergadering, waarin zij zich bezig hielden met de samenz;werin.g. in een com munique over deze vergadering wordt ver- klaard, dat de met Russisch geld gevoerde bolsjewistische actie zich in de eerste plaats tegen de soc-dem. arbeidersbeweging richt. De soc.-dem. partij beschouwt het daarom als haar plicht, tegen el-ke bolsjewistische agita- tie op te treden, en zal het bolsjewisme, dat reeds eenmaal de Hongaarsche arbeiders- klasse in een catastrofe heeft gestort, met al le haar ten dienste staande middelen be strijden. PUBLICEERENDE MINISTERS. In het Britsche Lagerhuis vroeg de Arbei- dersafgevaardigde Griffith, of in het ver- volg de premier aan adspiirant-ministers de voorwaarde zou willen stel'len, dat zij na hun aftreden voor het schdjven van betaalde ar- tikelen geen gebruik maken van vertrouwe- lij-ke inlichtingen, die zij gedurende hun ambtelij-ke loopbaan hadden verkregen. Dit sloeg kennelijk op Winston Churchill, mis- sobien ook op Lloyd George. Baldwin ant- woordde hierop, dat hij geen regelen kon stellen voor de kabinetsformateurs, die de toekom-st brengen zou. KORTE BERICHTEN. In de grondwetscommissie van de Pool- sche Sejm werd tegen de stemmen der recht sche partijen een socialistisch voorstel aan- genomen, volgens hetwelk de Sejm het recht zou ver-krijgen, zich op voorstel van een d-erde deel zijner leden zelf te ontbinden. De Parijsche Assizen hebben de drie jonge mannen, die een gevangenbewa-ker te Rambouillet hebben vermoord, ter dood ver- oord-eeld. De Engelsche vlieger kapitein Mac Kintosh heeft een nieuw record gevestigd voor een ononderbroken vlucht van Croydon naar Johannisthal (Berlijn). Hij legde den af- stand van 620 mijl in 4 3/4 uur af, al-door vliegende met een gemiddelde snelheid van 210 K.M. per uur. De Berlijnsche gemeenteraad heeft 60 millioen mark voor woningbouw beschik- baar g-estel-d. In de 78 steden boven de 100.000 inwo ners in de Vereenigde Staten zijn in 1926 bij automobiel-ongelukken 6703 personen ge dood qn ruim 40.000 gewond. In de New- Yorkscne conglomeratie zijn 1084 lieden ge dood en bijna 7000 gewond Naar uit Londen wordt gem-eldt, hebben de Engelsche vrij-metselaarsloges b-eSioten. om Duitschers wederom als leden aan te ne men. Naar de bladen melden, zijn de beide commissarissen der gendarmerie uit de Pfaiz die door de Franschen waren gearresteerd, wederom op vrije voeten gesteld. In het Engelsche lagerhuis zijn gisteren de Engelsch-Russische betrekkingen bespro- ken. Mac Donald verklaarde, dat hij de jongste nota eerder en scherper zou verzon- den hebben. Chamberlain verklaarde, dat de regeering tegenover Rusland geduld, docii een begrensd geduld wilde betrachten. Er heeft een ernstige brand gewo-ed in een meelfabriek te Hull. De geheele fabriek werd verwoest. De schade bedraagt 60.000 pond stelling. Een door alle partijen gesteund wets ontwerp tot afschaffing van alle huizen van ontucht in 1932 is bij den Japansehen Land dag ingediend. Het hooggerechtshof te Melbourne heeft met algemeene stemmen beslist, dat dte dag- bladfcelasting in N. Z. Wales ongeld-ig is krachtens de grondwet van het Australische gemeenebest. De voorzitter van het Noorsche Storting heeft voorgesteld om het salaris der leden van dat college van 7000 tot 6000 N'oorsche Kronen te verlagen. Verwacht wordt dat het voorstel met groote meerderheid zal worden aangenomen. Het departement van buitenlan-dsche zaken van de Vereenigde Staten heeft een nieuwe nota aan Mexico gezonden, maar het heeft beslist geweigerd iets omtrent den aard daarvan mee te deepen. Alleen wordt te ver- staan gegeven dat zij niets uitstaande heeft met de nieuwe Mexicaansche grondwetten. De begrafenis van den keizer van Ja nan kostte vijf millioen gulden ongeveer. Een Amerikaansch dagblad doet daarbij opmer- ken: wij hebben altijd wel gezegd, dat bet goedkooper leven is in 't Verre Oosten. Een inspecteur van politie te Parijs wiens was opgedragen een ambtenaar van een verzekeringmaatschappij te arresteeren die van oplichting wordt beschuldigd, was verbaasd in den verdachte een van zijn vroe- gere officieren uit het Fransche leger van Saloniki, drager van het Legioen van Eer, vier maal gewond en vier maat wegens zijn heldhafiig g-edrag geciteerd, te herkennen De man was door allerlei droeve omstandig heden in avonturen meegesleept, welke met verduistering van geldten eindigden. De gemeenteraad van Leipzig heeft besloten de Augustus Platz te herdoopen in Karl Marx Plalz. De Portugeesche vlieger Sarmento Beiros is gistermorgen te Lissabon opgeste- gen voor zijn toch om de wereld en vier uren later te Casablanca aan de Atlantische kust geland. In het Centrumbekken (provincie Hene- gouwen) heerscht een epidemie van rooc - vonk. Te La Louviere en te Houdeng-Aimeries zijn verscheidene gevallen geconstateerd1. Het gemeentebestuur van Reykjavik op IJslatld heeft een contract gesloten met de te Gothenburg gevestigde Zweedsch-IJslandsche koelhuismaatschappij inzake uitgifte in erf- pacht van een terrein bij Reykjavik voor de stichting van groote koelhuizen, bestemd voor den uitvoer van visch en vleesch. Uit een woning in Bayswater (Londen) is een pendant gestolen, vervaardigd van een gesp van een der schoenen van Marie Antoi nette en versierd met een miniatuur van prin- ses de Lamballe, in briljanten gezet. Van dit pendant bestaat nog slechts een tweede exera- plaar. De waarde wordt op 400 pond ge- schat. - Het O. M. te Munchen eischte tegen den machinist van den op 2en Pinksterdag verle- den jaar verongelukten trein een gevangenis- straf van 2 jaar en 6 maanden, onder aftrek van een maand preventieve hechtenis. - Gistermorgen brak brand uit te Jersey City. Verscheidene fabrieken en andere ge bouwen aan de kaden werden vemield. De schade word op een millioen dollar geschat - Te Weenen bestaan plannen een afdee- ling op te richten van het Algemeen Neder- landsch Verbond. Aan de leden van het Hoofd-Comite en de Sub-Comite's voor de geldinzameling ten bate van een Centraal Neutraal Ziekenhuis met klasseverpleging te Alkmaar is gister het volgendte schrijven gezonden: Dames en Heeren, De Raad van de Gemeente Alkmaar heeft dan heden de plannen voor de verbouwing van de voormalige Cadettenschool tot Zie- kenliuis goedgekeurd en het bestuur van het hoofd-comite brengt met groote vreugde dit feit te Uwer kennis. Immers hiermede is bereikt datgene wat als motto voor onze circulaire betreffende de geldinzameling gold: „WIJ WENSCHEN EEN CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS MET KLASSEVERPLEGING" Het bestuur van het hoofdeomite heeft in- tusschen de noodige maatregelen genomen, die de waarborg der neutraliteit van het Ziekenhuis beoogen. Dc voorbereidselen tot het vestigen van een Stichting zijn genomen. De sichting zal staan (Wder beheer van een bestuur, dat -bet noodige toezicht zal hebben te houden met betrekking tot de handhaving van bet neu traal karakter van het ziekenhuis, waar- naast tevens er voor gewaakt zal moeten worden dat in de godsdienstige behoeften van iedere patient naar eigen vrije keuze kan worden voorzien. Hieromtrent zullen U nog nadere gege- vens geworden. Intussehen de f 150.000 die als voor waarde bij de tot standkoming golden, zijn nog niet geheel ter beschilcking van het hoofd-comite gesteld. Het is daarom noodig dat binnen 'n maand dte nog ontbrekende, on geveer 10.000, worden ontvangen Ieder doe dus aanstonds wat in zijn ver- mogen is om het vervullen dter voorwaardte te bespoedigen! Noodig is, dat zij, die hun giften afhanke- lijk stelden van de zekerheid der tot stand koming van de in uitzicht gestelde plannen, thans worden aangespoord die bijdragen onverwiild te zenden aan den Penni'ngmees- ter van het Hoofd-Comite (Rekening N H. Landbouwcrediet, Alkmaar, giro-rekening No. 2162) of aan de Redactie van de Alk- maarsche Courant. in welk blad alle nog ko mende giften zullen worden verantwoord. De circulaire is geteekend voor het Be stuur van bet Hoofd-Comite door de heeren: Mr. A. M. Ledeboer ,Voorz.; Mr. C. A. de Groot, Seer, en Mr. M. Moens, Penning- meester. (Onze tweede inzending zullen wij thans als gesloten beschouwen. Nu begint de derde en laatste, die de nog ontbrekendte 10.000 zal moeten brengen/Natuurlijk stellen wij ons gaarne beschikbaar om de ingekomer giften, zoowel hier als elders, in ons blad te verantwoorden. Wij twijfelen er niet aan of de nog ontbre kende f 10.000 zullen in zeer korten tijd bij een gebracht kunnen worden. Red. Alkm. Crt.) HET CENTRALE ZIEKENHUIS. Na de raadsvergadering, waarin met alge meene stemmen besloten werd tot het stichten Vi-n een Centraal Neutraal Ziekenhuis in de Cadettenschool, bezocht de burgemeester het Stadsziekenhuis, waar hij de verpleegden en het geheele personeel op taarHes oothsrafide. SCMGORSTEENBRAND. Gistermiddag tegen lialf 5 ontskisrl een schoorsteenbranrijte ten hirize van dsn h«er Boi, in de Osthowieiebisdt, Tftws d- pa^ftk kwam met een TflfcKbicwdhter, was mm hpt vuur al liee! spoedig igewter. voor DE'N FAJmysmthH. Men heeft eea rijksd!»«-i<J{er toot der pMff- denstal op bet wocewagwnpaiilt gebracW bij. het N. HoH. Dsgrawi, (Sk zoo vriendeMjik is iiet gdd weer aer; ons orer te dragen. Ontvangen dus door baniddela^ van het N. H. Dagblad 2.50 voor den paardenstal-^ met dank aan den onbdeenden gever. (De ons gister toegezonden gulden vaa mej. A. Z. te L. blijkt naar ens nader bericht wordt niet voor den paardenstal maar yoar her a$4eahuis bestemd te zjja. J ALRHAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1