Is Cw borst kklciai? ABDusuroOI* BuifenSand Daarvcor staat op Sen FTaarlemtnerweg hooge stellage opgesteld. Gistermiddag waren werkileden bezig met het ophijschen van een ijzeren balk voor de overbrugging. De balk schoot echter uit en kwam, nadat hij eerst de draden van het elec- trisch net del' E. S. M. had afgekuapt, op de spoorbaan van de Haarlenuner Tram terecht. Een 30-jarig werkman uit Koegras bij den 'Holder verloor zijn evemvicht en viel in de Haarlemmervaart. Toen de man uit het water was gehald, bleek dat hij zeer ernsige ver- wondingen had gekregen. Hij Is in zorgelij- ken toestand naar een der gasthuizen overge- bracht. Het verkeer met de Haarlemsche hram on- dervond tengevolge van het ongeval onge- veer anderhalf uur vertraging. DE ONTSNAPPING TE MAASTRICHT. Naar aanleiding van de ontsnapping van L. J. M. uit bet huis van bewaring te Maas tricht meldt men nog aan de N. R. Crt. M. heeft de staven van het celraampje eenigszins weten te verbuigen Hij heeft zijn kleeren in den tuin van'een aan de gevangenis grenzend huis gegooid en zijn liehaam ge- smeerd met scheerzeep. Daarna heeft hij zich door de spijlen haar buiten gewerkt. Hij trok zijn kleeren weer aan en wist in de Caraa- 'valsdrukte naar Heerlen te ontkomen, waar hij denzelfden avond aankwam en zijn echt- genoote opzoeht. De rest van den nacht •bracht hij door in de woning van een van zijn familieleden in de Huskeskolonie, op eenigen afstand van Heerlen. Toen evenwel zijn zwager's morgens van den nachtdienst op de mijn thuis kwam, weigerde de/e hem verder onderdak te verleenen. Intusschen was de politie na de ontdek- king van de ontsnapping, die Dinsdagavond om half acht had plaats gehad, door heel Zuid-Limburg in actie om den inbreker weer te pakken te krijgen. Eerst tegen gisteravonc ,7 uur kreeg de Heerlensche politie er lucht van, dat hij zich in die plaats ophield. In verschillende huizen werd een inval gedaan, echter zonder resultaat; men kwam alleen te weten dat M. in een dezer woningen had ver toefd. In deze woning bleef een rechercheur achter; de anderen zetten het onderzoek el ders voort. De achtergebleven rechercheur wist uit te visschen, dat M. zich moest be- vinden in een niet ver afgelegen woning van G. op den Sittarder weg. Hij haalde hulp aan de marechausseekazerne en met een wacht- meester drong hij het aangeduide pand bin- nen en trof daar M. aan. Deze werd gearres- teerd en vanmorgen is hij naar Maastricht overgebracht. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg bij het Haantje in Rijswijk heeft, zooals wij reeds in het kort in ons vorig nummer meldden, iWoensdagnacht weer een ongeluk plaats ge had, met doodelijken afloop. De trein, die om ;T2 uur 21 min uit Delft naar Den Haag ver- trekt, heeft op dezen overweg overreden K. :K., geboren te Karvel (Rusland), oud 44 jaar, wan beroep glasblazer, die te Delft woonde. De man werd ongeveer 500 meter door den trein meegesleurd en was, toen deze tot stil- siand was gebracht, reeds overleden. Zijn lijk werd deerlijk verminkt opgenomen en naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. K. was ongehuwd en had hier te lande geen familie. Op welke wijze hij onder den trein is ge- raakt, is niet bekend. GASVERGIFTIGING. Gistermorgen werd bij de 77-jarige we- duwe D. aan de Francis Flouttuinhof te Lei den op herhaald bellen niet opengedaan. Toen de hulp van een smid was ingeroepen en men zich toegang tot de woning had verschaft, bleek het geheele'huisje vol gas te zijn, een gaskraontje stond open. Men vond de wedu ;we bewusteloos te bed liggen. Zij is naar het St. Elisabethsgesticht overgebracht; vanmid- dag was het bewustzijn nog niet terug. DE IN BRAND GERAAKTE VRACHT AUTO MET MUNITIE. Naar aanleiding van het bericht in het .Hand'elsblad: Een groote ramp voorkomen, heeft die directie der artrilerie-inrichtingen het wlgende gemeld: net bedoelde bericht zou door zijn onjuist 'she-id ongemotiveerde ongerustheid kunnen iwekken. De ware toedracht is als volgt: Een vrachtauto, waarop munitie werd ver- tjvoeand, geraakte door defect |ian de benzine- Heiding in brand. Dit gebeurde op een af- fstand van ongeveer 500 M. van een buskruit- magazijn en eenige K.M. van de petroleum- haven. De hoeveelheid en aard der lading was zoodanig (en zulks in overeenstemming met ,de desbetreffende voorschriften), dat zelfs in- ;oien de afstand 25 M. was geweest, gcen ge- vaar voor het raagazijn zou hebben bestaan fjDe voorschriften zijn van dien aard, dat nim- mer een ramp als waarop het bericht doeld.% zou kunnen ontstaan. Daar carburatorbranden bij auto's altijd mogelijk zijn, mogen voor vervoer van springstoffen" en munitien alleen auto's worden gebruikt, wanneer deze speciaal daarvoor zijn ingericht en waarbij o.a. een brand'localiseerend schot tusschen motor en laadruimte is aangebracht. De gebezigde auto was aldus ingericht. Gebleken is, dat de speciale inrichting goed heeft voldaan, want zij heeft het uitbreidon .van de laad ruimte van den auto voorkomen. Een en ander neemt niet weg, dat het per- soneel, dat de munitie loste uit den auto, waarvan het voorgedeelte in brand stond, flink is opgetreden. ecu gaan van een nieuwe overeenkomst voor den duur van twee jaar, in welke overeenkomst een aantal wijzigingen zou worden aange bracht, die op enkele punten tegemoet kwa- men aan de door de arbeidersorganisaties in- gediende voorstellen. De arbeidersvertegenwoordigers konden zich met een en ander niet vereenigen. Nadat de vertegenwoordigers der beide partijen eenige malen afzonderlijk hadden geconfe- reerd, toonde de werkgevers-commissie zich bereid den werkgeversbonden te adviseeren, een overeenkomst aan te gaan voor den duur van een jaar, waarin het maximum aantal overuren voor meubelmakers zou worden verminderd van 200 tot 150; voor behangers zou het maximum aantal overuren op 200 ge- handhaafd blijven. Het percentage extra loon voor deze overuren zou blijven vastge- steld op 20 Alle minimum-loonen zouden worden verhoogd met 2 cent per uur. De vacantie (thans 4 dagen) zou worden uitge- breid met den Zaterdag. De vertegenwoordi gers der werknemersbonden hebben meege- deeld, dat zij het voorstel om de vacantie uit te breiden tot een voile week moesten hand- haven en dat zij, indien de werkgeversver- tegenwoordigers bereid waren, dit voorstel in te willigen, hun bonden wilden adviseeren, op het dan verkregen accoord de overeen komst opnieuw aan te gaan. Over dit laatste punt zijn partijen het niet eens geworden, waarna de besprekingen zijn geeindigd met de mededeeling van de arbei dersvertegenwoordigers, datzij thans hun bondsinstanties zullen raadplegen. BIJZONDERE WAARDEERING VOOR DE DIENSTEN VAN HET LEGER. Uit Bandoeng wordt d.d. 3 Maart door Aneta gemeld: De legercommandant heeft in een dagorder zijn bijzondere waardeering en tevrcdenhe.d betuigd aan alle onderdeelen van het leger voor de tijdens de onlusten ver- richte inspannendfe diensten. UIT HET MEUBELMAKERS- EN BEFIANGERSBEDRIJF. Dinsdagmiddag is er opnieuw geconfe- reerd tusschen de vertegenwoordigers van de werkgevers- en arbeidersbonden in de meubelindustrie en het behangersbedrijf. Van werkgeverszijde waren thans ook aanwezig de vertegenwoordigers van den R.-K. Hanze- bond St. Reinoldus. Bij den aanvang der conferentie deelde de voorzitter namens de werkgevers-commissie mee, dat zij bereid was, aan de bij haar aan- gesloten bonden te adviseeren tot het aan- Hijgt gij bij de minste inspan- ning? Wentelt die last van U af en versterkt borst en lucht-. wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtigef kruiden is bereid en beroemd is om haar slijmoplossende, en krachtige werking. Onge- evenaard bij bronchitis, kink- en slijmhoest en aandoenin- gen der ademhalingsorganen. HET VISUM VOOR OOSTENRIJK. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt thans ter algemeene kennis, dat inge- volge een met de Oostenrijksche regeering getroffen regeling van 15 Maart 1927 af Oos tenrijksche onderdanen zonder visum op hun paspoort Nederland kunnen binnenkomen en dat, omgekeerd Nederlandsche onderdanen op enkel vertoon van hun geldig paspoort in Oostenrijk zullen worden toegelaten. MISHANDELING. Maandagavond 10 uur is te Mill (N.-Br.) de slager j. Kremers, badende in zijn bloed op den grintweg gevcnden. Kremers was mef een stuk ijzer bont en blauw geslagen en had twee messteken in den rechterschouder en twee in den rug, welke laatste als zeer ge- vaarlijk beschouwd worden. Woensdag zijn als de vemoedelijke daders door de mare- chaussee te Grave in samenwerking met de gemeentepolitie te Mill aangehcuden de ar- beiders H. J. M. en P. van S. H. J. M. heeft reeds bekend, Kremers met een stuk ijzer be- werkt te hebben. KORTE BERIOHTEN. Gistemacht is te Delft, in den ouder- dom van ruim 81 jaar, overleden prof. mr. L W. C. van den Berg, oud-burgemeester van die gemeente. In een Maandagavond te Leeuwarden belegde bijeenkomst van roomsch-katholieken heeft prof. Veraart gesproken over den bin- nenlandschen politieken toestand. De .Vereeniging voor Wijsbegeerte heeft gisteravond in de Aula der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam een openbare bij eenkomst gehouden, ter herdenking van het overlijden van Spinoza, 250 jaar geleden. Als sprekers traden op dr. J. D. Bierens de Haan en prof. mr. dr. Leo Polak. Gisternacht is de 50-jarige ongehuwde machinist T. C. K., gedomiliceerd te Rotter dam, in de Leuvehaven aldaar geraakt. Na een uur dreggen is zijn lijk opgehaald. Het is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. ProvEnciaal ^eeisws. UIT URSEM. Bij de alhier gehouden verkiezing tot lid vati het Polderbestuur is verkozen "de heer Kl. Meester, alhier. UIT GROOT-SCHERMER. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afd. Groot-Schermer der S. D. A. P. is de volgende groslijst opgemaakt voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen 1. N. Slooten-Smit (aftr.), 2. J. Heinis Mz. (aftr.), 3. D. Paseha, 4. T. Vlaacideren-Boot, 5. T. Slooten (aftr.), 6. M. Broertjes-Koniug, 7. G. Hartog, 8. S. Kriek, 9. P. Floogland. ,UIT ZUIDSCHARWOUDE. Voor de huisvlijttentocnstelling van de Vrcuwcnclub „Onder Ons" is de belangstel- ling reeds groot, aangezien door verscheide- nen gevolg is gegeven aan den oproep om nuttige en fraaie handwerken in te zenden Naar wij vernemen zijn o.m. door de Coop. bakkerij „Nieuw Leven" eenige taarten be- f schikbaar gesteld, zoodat het ook op dit ge- bied niet aan belangstelling ontbreekt. De tentoonselling belooft dus wel te slagen. UIT ST. PANCRAS. Wij vernemen, dat de candidatenlijst der S. D. A. P. voor de a.s. verkiezing van den geinenteraad als volgt is gewijzigd: 1. K. Lek (aftr.), 2. Jb. de Vries, 3. A. Bo- beldijk, 4. M. Deutekom. UIT HEEMSKERK. De R.-K. Boerenleenbank hield Woensdag- avond in de U. S. A. onder, presidium van den heer C. van Duivenvoorde, hare jaarver- gadering, ook in verband met de nieuwe Cod- peratiewet, voor statutenwijziging. Aan de balans ontleenen wij de volgende cijfers: In leas per 31 December 6.738.60, ontvangen spaargelden 27.14o.27, terugbe- taalde voorschotten 37.038.57, van ledeu J 35.196.21, van de Coop. Centr. Boeren leenbank 48.822.88, interesten bij voor schotten f 5.801.39, contributie f 1008.50 en boeten 23.10. Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden J 35.316.03, verstrekte voor schotten 28.841.32, aan leden f 26.373.01, aan de Coop. Centr. Boerenleenbank 60.475, interesten voor spaargelden 1.831.89. Niettengenstaande de slechte ja- ren de de Bank heeft meegemaakt en nog een niet te verhalen post van pl.m. 1900 open staat, is er toch nog een winst gemaakt van 110.77. Dit bedrag wordt bij de reserve gevoegd. Het salaris van den kassier blijft gehandhaafd op 750. De aftredende bestuursleden werden her- kozen Een bestuursvoorstel om de rente van 6 pet. op voorschotten te handhaven, werd door enkele leden bestreden, doch aangeno- koffie THEE men. De rente voor spaargelden blijft 3lA en de contributie 5 per lid. Hierna sluiting. pet. DE DOOD VAN EEN GROOT PATRIOT. Dezer dagen is te Wilna de Litausche hoogleeraar Labasanowitsj overleden, een groot Litausch patriot. Dr. Labasanowitsj, die den bijnaam had van den „patriarch", heeft zijn geheele leven gewijd aan de behartiging van de nationale rechten en belangen van zij onderdrukt land Gedurende de moeilijkste periode onder het Russische regime, toen het verboden was Li tausche bladen en boeken te drukken en uit te geven, gaf hij in het buitenland het eerste na tionale Litausche orgaan uit, dat hij gefegeld over de grens wist te smokkelen. Dit was het begin van het Litausche nationale herstel. In 1906 stichtte hij te Wilna de Litausche ver eeniging van wetenschappen. Niettegenstaande de Poolsche bezetting, bleef dr. Labasanowitsj te Wilna, de vroege- re Litausche hoofdstad wonen. Zijn overlijden heeft thans aanleiding ge geven tot een opmtrkelijk vriendelijk gebaar van de zijde van Po>n, waarmede zijn vader- land sinds den staatsgreep van generaal Zeligowski onder het staatspresidentschap van maarsc'"alk Pilsoedski nog steeds op voet van oorlog leeft, zij het dan ook alleen .in theorie. De Poolsche regeering heeft n.l. toege- staan, dat een onbeperkt aantal personen uit I.itauen naar Wilna kwam ten einde het lijk af te balen. Zoo verschenen o.a. vele groote teigenstanders van Polen, talrijke burgemees- ters, hoogleeraren, afgevaardigden, "kunste- naars enz. Aan de grens werd d'e dteputatie ontvangen door een officier van de Poolsche grenswacht die den heeren verzocht, daar het bitter koud was, in de vmvarmde wachtkamer te komen, hetgeen echter geweigerd werd. De pleChtigheid te Wilna, waaraan ook de Litausche kolonie aldaar deelnam, verliep zonder incidenten. Sinds de annexatie, zoo herinnert de „Frankf. Z.", is dit d'e eerste keer, dat Litau- ers met officieele machtiging den Poolschen bodem betreden hebben. Het gebeurde wordt te Warschau levendig besproken; men ziet er het begin in van een wed'erzijdsche toenaderingspoging'. Met aandacht mag men zeer zeker de ont- wikkeling in dit gevaarlijk brandpunt van een eventueele milder stemming gadeslaan, waar van trouwens meer symptomen aanwezig zijn Dezer dagen ma akten wij melding van een bericht, dat Amerikaansche en Engelsche in- vloeden werkzaarn zoudien zijn om een toena- dering tusschen Polen en Litauen te bewer- ken„ gezien beider wankele toestand op eco- nomisch gebied. Wellicht dat het zoo juist ge- sloten vcorlcopige verdrag tusschen Letland en Estliand, om te komen tot een tolunie, hier (evcnals in de verhouding tusschen Duitsch- land en Polen; bepleitte de fractieleider van de D.-Volkspartij dr. Scholz niet Zondag een Europeesche telunie?) inspireerend werken kan cm gelei'dfelijk te komen tot de alleen red dendo oplossing: venbreking van de nationa- listische scheidsmuren en handreiking over de grenzen om met een gezamenlijke krachts- inspanning elkaar uit het moeras en het drijf- zand te trekken, waarin nog zoo vele landen van het na-ooriogsche Europa dreigen te ver- zinken. EEN VECHTLUSTIO MINISTER. Uit Kowno wordt gemeld, dat zich in Li tauen het eigenaardige geval heeft voorge- daan, dat de minister van binnenlandsche za ken, Musteikis, die in den Litauscben rijks- dag door een sociaal-democraat scherp was aangevallen, dezen tot een tweegevecht heeft uitgedaagd. Flet opmerkelijke is wel, dat het duelleeren in Litauen wettelijk verboden is. EEN DANSMANIAK. Te Algiers heeft een man tweehonderd zes en zestig uur aan een stuk gedanst, zonder mer rust te nemen dan drie minutea per uur. Den 18en Februari is hij begonncn te dan- sen, gisternacht is hij tot stilstaad gekomen; hij was toen twaalf dagen bezig geweest. De man heeft zich al dausende gevoed; ook zich geschoren zonder met dansen op te houden. Hij heeft met zijn 266-uur dans het record verbeterd, dat trouwens op zijn naam -stond en 246 uur bedroeg. OORLOG OP HET TOONEEL. Toen een dezer avonden in de San Carlo Opera te Napels het scherm zou worden op gehaald voor het bedrijf van ,Aida" met zijn schitterenden Icrijgsstoet en de Egyptische troepen van koning Radames met de gevan- gen genomen krijgers uit het Ethiopische le-1 ger van koning Amonasrus op het tooneel gereed stonden, hoorde het publiek eensklaps een hdsch spektakel. Het bleek, dat de figu- ranten van het zegevierende leger hun rol wat al te ernstig hadden opgevat en hun krijgsgevangenen waren gaan honen. De Ethiopiers trokken dit zoo aan, dat zij er op los gingen slaan, waarbij een „slaar door een speer werd gewond! Pas toen de politie de vechtenden had ge- scheiden, kon de voorstelling beginnen. HET CONFLICT INDE SILEZISCHE TEXTIEL-INDUSTRIE. Het arbeidsconflict in de Silezische textiefl- industrie loopt blijkbaar ten einde. De arbiter heeft beslost, dat de loonen met 9 pet. zullen worden verhoogd. E>e arbeiders hebben 15 pet. geeischt en de werkgevers hebben iedere tegemoetkoming geweigerd. Men neemt ech ter aan, dat beide partijen zich met de uit- spraak accoord zullen verlkaren. In dat geval zal, zegt het Hbld., de uitsluiting, die op het oogenblik 45.000 man omvat, onmidaelli; worden opgeheven. DAT ZIJN KUNSTKENNERS! Htt proces-Jiirgens. Bij het voortgezet getuigenverhoor, het- welk mevrouw Jiirgens bijwoont liggende op een ziekenstoel, zijn thans de betrekkingen ter sprake gekomen van de bekiaagden tot het bankiershuis Meyer en Caspary te Star- gad. De heer Meyer vertelde o.a. dat me vrouw J. hem begin '25 een bezoek had ge bracht om hem haar financieelen toestand uiteen te zetten. Hij had toen de zekerheid gekregen, dat mevrouw J. werkelijk in moei- lijkheden verkeer de. Als waarborg voor cre- dieten werden bij de bank zilveren voorwer- pen en schilderijen in de safe gedeponeerd. "D? president trachtte er achter te komen welke waarde deze panden hadden. Daarbij kwam het tot een debat over schilderkunst, dat algemeene vroolijkheid wekte. De heer Jiirgens deelde mede, dat- hij in den inflatie- tijd talrijke schilderijen had gekocht om noodlijdende kunstenaars te helpen. De ambtenaar van het O. M. voelde zich blijkbaar gekrenkt toen beklaagd'e hem eraan herinnerde,* dat hij en zijn vrouw de woning van de familie Jiirgens en de schilderijenver- zameling heel goed gekend hadden; de of- ficier verzekerde, dat zijn vrouw noch hijzelf kunstkenners waren. Waarop mevrouw Jiir gens beweerde dat een haar toebehoorende kopie van een Rembrandt veel meer waard was dan het origineel. De bankier Meyer daarentegen, verklaarde, dat hij heelemaal niet gelet had op de schilderijen zelf, doch slechte op de gouden lijsten! DE OUDSTE EGYPTISCHE CULTUUR. Te Sakkara (Egypte zijn in 1924 de oudste steenen gebouwen ter wereld ontdekt, kapel- len gebouwd door pharao's, die waarschijn lijk 3000 jaar voor Toet-Ankh-Amen regeer- den. De opgraving wordt geregeld voortgezet onder toezicht van htt Egyptisch departe- ment van Oudheid. Verschillende Egyptolo- gen meenen, dat de door deze opgravingen ontsluierde geheimen belangrijker zullen zijn dan de ontdekking van Toet-Ank-Amen's prachtige graftombe. De opgravers hebben al maanden geleden gezocht naar de graven van die eminente Egyptenaren, van de derde dynastie, die waarschijnlijk begraven zijn in de nabijheid van de Step-pyramide, het oudste gebouw ter were®, waarbij de opgravingen worden uitgevoerd. De plaats van verschillende graven is reeds ontdekt en een ervan bevat schatten en geschriften van de grootste waardt voor onze kennis van het leven en werken van de koningen en volken, die in het begin der ge- schiedentej waarschijnlijk meer dan 6000 jaar geleden, een hooge trap van beschaving be- reikten. De in 1924 aan't licht gebrachte kapellen brachten een geheele verandering teweeg in de toen heerschende opvatting omtrent Egyptische architectuur en kunst in de derde dynastie, waarvan de koningen ongeveer 4000 jaar v. C. moeten hebben geregeerd. De voorgevels van de kapellen waren ver- sierd met gegroefde zuilen, die bladvormige kapiteelen hadden, en de zijmuren droegen den vroegst bekenden vorm van papyrus- kapiteel en zuil, nagebootst door den bouwer naar de biezen, waaruit de gewone Egypti sche huizen toen werden samengesteld. De stijl van de gegroefde zuilen is onge veer 2500 jaar ouder dan de Grieksche archi tectuur, b.v. de Dorische zuilen van het Parthenon. Dicht bij de kapellen staat de verweerde Step-pyramide, een bouwwerk, gemaakt door Pharao Zoser van de derde dynastie. Men meent, dat de kapellen de graven zijn van de vrouwen van Zoser of van de prinsen van zijn familie. Aan de basis van de pyramide werd in 1924 een levensgroot baksteenen beeld ontdekt van Zoser, een mooi stuk beeld- houv^werk, dat goed bewaard is gebleven. DE GROOTE VOORSPOED DER VEREEENIGDE STATEN. ONZIN? Naar de meening van den democratischen senator van Massachusetts, David I, Walsh, is het onzin te spreken van den grooten voor- spoed der Ver. Staten. Hij heeft dezer dagen een motie ingediend, waarin gevraagd wordt om een commisSie van 15 te vormen, die eens een onderzoek zal instellen naar den econo- mischen toestand van het land. De voorspoed, dien wij hebben, zoo zeide senator Wash, is beperkt, tot eenige groe- pen, die altijd al financieel voorspoedig ge weest zijn, maar die voorspoed heerscht niet bij arbeiders en farmers. Het volgende Con- gres moet weten hoe de eccnomische toestand van het land is, zootTat het dienovereenkom- stig wettelijke maatregelen nemen kan. WORDT HET BRIT5CHE OVER HEIDSPZRSONEEL AAN BANDEN GELEGD? Winston Churchill, de kanselier der schat- kist, heeft naar de ..Westminster Gazette" meldt dezer dagen aan een uitgebreide de- putatie van het burgerlijke overheidsperso- neel meegedeeld, dat de regeering voorne- mens was binnenkort voortgang te maken met haar vakvereenigingswet waarin bepa- lingen zouden voorkomen om den vakver- eenigingen van overheidspersoneel te belet- ten zich aan te sluiten met het Trades Union Congres (het Britsche Vakverbond) en dfe Arbeiderspartij. WILHELM II EN EBERT OP eeN f AVOND GEeERD. De vereeniging van leden van den vroege- ren Duitschen generalen staf, de z. g. Schlieffei>vereeniging, te Berlijn haar jaar- Iijkschen maaltijd gehouden ter herdenking van den geboortedag van veld-maarschalk graaf Schlieffen, den onhverper van het in- valsplan in Belgie en Frankrijk. Onder de aanwezigen waren Rijkspresident Von Hin- denburg. ex-kroonprins Wilhelm, de leider van de Rijksweer Generaal Heije, veldmaar- schalk Von Mackensen en vele andere be- kende generaals uit den oorlog. Von Mac kensen hield een tafelrede, waarin hij den aanwezigen verzocht den vroegeren „ober sten Kriegsherrn" te gedenken. Dienzelfden avond kwamen op het plein. voor het Staatstheater 80.000 arbeiders bij- een met fakkels en getooid met de Rijkskleu- ren om president Ebert, die twee jaar gele den stierf, te herdenken. Zij zongen „Ich hatt' nen Kamaraden" en lieten hun vaan- dels zakken ter eere van Duitschlands eer- sten president. De regeering was bij deze herdenking niet-vertegenwoordigd VERBETERING VAN HET ONDER- WIJS IN MEXICO. De Mexicaanscbe regeering heeft last ge geven tot de opnening van 500 platt'elands- scholen in geheel Mexico met ingang van 1 Maart, als deel van haar program voor het verbqteren van den toestand van het volk. DE STRIJD TEGEN DE DRANKWET IN AMER1KA. De Senaat van den staat New-York heeft Woensdag een motie aangenomen om een beroep te doen op het congres der Vereenigde Staten om een eind te maken aan het „ver- giftigen" van alcohol voor industrieel ge bruikt. Voorts nam de Senaat een motie aan, om aan te dringen op wijziging der wet, in dien zin, dat elke staat het rccht zal krijgen tot welk percentage alcoholhoudende dran- ken geoorloofd zullen zijn. In beide gevatlen stemden de „natte" republikeinen mee met de democraten. De eisch tot wijziging van de drankwet, in den zin bedoeld in de tweede motie, is een van de punten geweest in den New-Yorkschen verkiezingsveldtocht van No vember en toen door de kiezers met een groo te meerderheid bevestigd. Men zal er het con gres cp wijzen, dat de motie die ook reeds door de Kamer van den staat is aangeno men in beide lichamen een meerderheid van tweederde der stemmen behaald heeft. GEMEENE STRAATROOF. Toen 'Woensdagnacht prof. Ernst Schnec- kenbrg, een bekend Berlijnsch architect en directeur van de Gewerbeschule te Chariot- tenburg, in gezelschap van den Berlijnschen bankier Markowitcz in een auto met een snel- heid van ongeveer 65 K.M. op den straatweg van Velsickendorff naar Hohenahlsdorff 6ij Juterboch reed, bemerkte de chauffeur plot soling, dat er twee boomstammen dwars over den weg waren gelegd. De man bracht den auto tot staan; op het zelfde oogenblik sprongen drie gemaskerde mannen met re- volvers in de hand te voorschijn en sommeer- den de reizigers, hun gekbaf te geven. Zij verdwenen met een buit van 300 mark en een gouden sigarettenetui. Gisterochtend is een veldwachter er reds in geslaagd, de drie ban- dieten, jeugdige leegloopers, op het station Niedergohlsdorff in hechtenis te nemen. GEEN RUST IN MILITAIREN ZIN. In Napels is een bende ontdekt, die er haar werk van maakte om jongelieden, die geen militairen dienst willen doen, vrij te krijgen. Zij zond zieke of gebrekkige jongemannen naar de keuringscommissie, voorzien van de papieren van de genen, die vrij wilde komen. Op deze wijze zouden reeds drieduizend jongelieden van den dienst vrijgesteldzijn geworden. Elk van hen nioest 6000 lire voor zijn bevrijding betalen. RUSSISCHE KERKEL1JKE BEZITTINGEN IN DE' VEREENIGDE STATEN. Het Opperste Gerechtshof te New York heeft gelast, dat alle eigendommen van de orthodoxe Russische kerk zullen worden over gedragen aan aartsbisschop Kedrofski, die de Heilige Synode van de Russische kerk onder de sovet-regeering vertegenwoordigt. Deze eigendommen, die millioenen dollars waard zijn, zijn het onderwerp geweest van een bitteren strijd tusschen de vertegenwoor digers van het sovjetistisch en het tsaristisch bewind. j NIEUWE ACTIE TEGEN DE ITALIAANSCHE PERS TE WACHTEN? Onder voorzitterschap van Mussolini ver- gaderde Woensdag het directorium van de Fascistische Partij ter besprekbig van een belangrijk program met betrekking tot den toestand in Zuid-Itaiie, het lidmaatschap der partij en den toestand der dagbladen. Het keurde het door den secretaris-generaal Turati voorgelegde program met betrekking tot de vraagstukken inzake Zuid-Italie goed. Vastgesteld werden de plechtigheden, welke plaats zullen hebben bij het toetreden tot de partij van jonge „avanguardistti". Met betrekking tot het derde punt werd be- sloten de Italiaansche dagbladen te verdeele% in twee klassen, een zuiver fascistische pers, door de partij als officieel erkend, en niet- fascistische bladen, die niet officieel worden erkend. De secretarte-generaal heeft opdracht gekregen vast te stellen, welke bladen tot de beide klassen behooren. Ofschoon geen juiste aanwijzingen om trent dit besluit bekend zijn geworden, ver- wacht men er belar.grijke gevolgen van voor verscheidene groote bladen, die wellicht ale uitvloeisel van het genomen besluit onder drukt zullen worden. Ovcral verkrijgb. in kokers a f J.50, f 2.75, f tlfc Oe groote.iiflfogs ?ijo voordeelifler.'

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6