DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN j Uit den Alkmaarschen Bead. H& te ft flonderd negen en twintigste Jaarsancj 1927. Albonnemeiitsprijs bij vooruittoetaUng per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewtfsn. 5 ct Advertenttopr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatarnfifilib Brleven franco N.V, Boek- en Eandolsdr. v.k Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 8. Bedaotlo So* 88. 2ATERBA6 5 MAART. Hit het FaflemeBft BuitenEaeid brwkttmm Dit cummer bestaar nit 2 blades. Directeur: O. H. KRAK. Hooldredacteur Tj. N. ADEMA. r Er is wel eens beweerd, dat er geen toeval bestaat, dat allies in de wereld precies ge- foeurt, zooals het moet en elke gebeurtenis, flioe klein ook, aan vaste regels en wetten is -gebonden. We hebben ons altijd voorgesteld, dat een Alkmaarsch ziekenhuis-debat noodwendig van langdurigen en heftigea aard zou moe ten zijn. I Zoo is het tenminste altijd geweest en men .wrijft zich onwillekeurig eens de oogen uit en Jraijpt zich stiekum even in het been, om te constateeren of men wel goed wakker is, als in de Mkmaarsche raadszaal in een half uur jtfjds op zeer vriendelijke wdjze over em nieuw ziekenhuis wordt gesproken en prin- cipieele voor- en tegenstanders gezamenlijk tot de conclusie komen, dat het maar zoo ispoedig mogelijk gebouwd en in exploitable gebracht moet worden. Het blijkt trouwens, dat er eigenlijk nooit principieele tegenstanders geweest zijn. Als zij er war en, dan gevoelden zij er in principe niets voor om meer geld' uit te ge ;.ven dan voor Alkmaar en omgeving noodig jjsverd geordeeld1. Dan gold hun tegen-actie het verspillen ,van onze financier en niet het ziekenhuis zelf, jwaaxover, naar Donderdagmiddag is geble- fcen, alle raadsleden steeds even verrukt ge weest zijn. Het is beter, dat men dit laat beseft, dan dat het heelemaal niet ontdekt wordt. Nil er geen gevaar voor geldverspilling meer was te duchten, nu het oude ziekenhuis- plan zoo besnoeid was, dat men het nieuwe zonder financieele hulp van de provincie kan exploiteeren, toonden ook de vroegere tegen standers er zich verheugd over," dat Alkmaar door een neutrale, moderne instelling, weldra een centrum van ziekenverpleging voor ge- |heel Noord-HolLand boven het Y zal kun nen worden. Het zijn toevallig de leden der rechtsche raadsfracties geweest met uitzondering I van wethouder Ringers die van meaning jAvaren, dat het neutraal ziekenhuis in zijn i'eersten opzet een financieele strop voor de ge- tmeente zou zijn geworden. f Door versobering der plannen is nu aan jhun bezwaren tegemoet gekomen; al schijnt jmen dan naar uit de rede van den heer [Kusters bleek nog niet geheel ingenomcn •met dc keuze van het gebouw en ook nog niet •gerust over de financieele resuitaten der ex ploitatie. Wat dit laatste betreft, is het te betreuren, dat men gemeend heeft te moeten versoberen 'door voorloopig niet tot het bouwen van een zenuwafdeeling over te gaan, daar verscliii- 'lende dcskpndigen verzekeren, dat juist deze jafdeding naar verhouding het meest in de exploitatie-kosten bijdraagt. i: If- Het wil ons voorkomen dat de ziekenhuis- jCommissie bij hare berekeningen zoo voor- ^lichtig mogelijk geraamd heeft. Welliclit 'blijkt spoedig, dat de exploitatie heel wat minder kost dan men gevreesd had en het is Vanzelfsprekend, dat er dan geen reden meer het nieuwe ziekenhuis zijn afdeeling voor zenuwpatienten te onthouden. De leden der rechtsche raadsfractie hebben idie afdeeling als prijs voor hun medewerking •verkregen, of liever, zij hebben toegezegd, jiich niet met een verzoek om vernietiging van bet raadsbesluit tot Ged. Staten te zulkn iwenden, wanneer de voorgenomen zenuwai- deeling niet in exploitatie gebracht werd. Juist deze was het dus, die hoofdzakelijk doorslag gaf bij hun beoordeeling of het stiehten ziekenhuis voor Alkmaar al dan te luxueus moest worden geoordeeld. Hoewel veien liever gezien hadden, dat jinen zijn eigen weg gegaan was, is het toch duidelijk, dat door het compromis althans 'beel wat tijd gewonnen zal kunnen worden, Er is nu geen enkele ambtelijke hinderpaal .meer om het werk zoo spoedig mogelijk uit te Jvoeren en als alles voorspoedig gaat, zal men bet nieuwe ziekenhuis reeds in den loop van bet volgend jaar in exploitatie kunnen ne- .«pen. pHet ongewoon vroege uur waarop Dcnder- •dagmiddag de raadsvergadering is geein- digd, deed menigeen informeeren, wat er ei genlijk in behandeling was gekomen. Een vreemdeling constateerde met belang- stelling dat een ziekenhuis-debat in Alk maar nog al vlot verloopt en in een oogeti- blik tot practische resuitaten schijnt te leiden. Maar de Alkmaarders zelf weten heel goed, dat Donderdagmiddag eigenlijk pas een einde gemaakt is aan een zeer langdurige en een- tonige geschiedenis, die bijna tien jaren lang de gemoederen in ons anders zoo vredig pro- vinciestadje in beroering heeft gehouden. De heer Westerhof herinnerde er aan, hoe bij reeds vanaf 1918 op de noodzakelijkheid (Van een nieuw ziekenhuis had gewezen en zonder twijfel is hij een der pioniers ge weest die Donderdagmiddag met Voldoening bp een met succes bekroonden langjarigen ar- beid terug heeft mogen zien. Trouwens er waren meer hoofden in de i raadszaal, die met den lauwerkrans der over- winning getooid zouden worden. Wethouder Ringers heeft de ael^huisojib.* missie gepresideerd indeidaad een ondank baar karweitje wethouder Thomsen had de Cadettenschool ontdekt en voor ziekenhuis aangewezen, Mevr. Van der Oord was zoo vricndelijk geweest de Alkmaarsche zieken- huisverpleging in haar testament te gedenken en verder waren er medewerkers op elk ge- bied, speciaal voor het bij elkaar brengen van de financien, particulieren, instellingen en gemeenten, wie een woord van lof niet mocht worden onthouden. De burgemeester lean zich zelf moeilijk een complimentje maken, maar het is zeker met aller instemming geweest, dat de heer Go- vers dit als nestor van den Raad gedaan heeft. Men heeft den heer Wendelaar memg- maal verweten, dat hij niet doortastend ge- noeg was, te veel aandacht aan de bezwaren der tegenstanders hechtte en veel tijd onge- bruikt heeft laten voorbijgaan, maar van een burgemeester, die de wenschen van alle volks- groepen in gelijke mate heeft te eerbiedigen, kan men niet verlangen, dat hij1 zoo scherp stelling zal nemen als andere voorstanders zich dat kunnen veroorloven. In alien gevalle mag dankbaar geeonsta- teerd worden, dat de burgeme^gter zich van den beginne af z.er duidelijk voor het_ tot stand komen van een neutraal ziekenhuis in de Cadettenschool heeft uitgesproken. Hij heeft ten alien tijde zijn zienswijze zoo krach- tig mogelijk verdedigd en tot het laatste toe medegewerkt, een practisch resultaat te ver- kriicen. Wanneer in later jaren eens zijn herdem- kingsrede in ons Stadhuis zal worden uitge sproken, zal men zeker niet vergeten te memo- reeren. dat onder zijn burgemeesterschap het ziekenhuis tot stand kwam en dat hij de actie daarvoor steeds zoo krachtig mogelijk ge- steund heeft. Vanaf 1918 hebben wij in diverse artikelen op het gebrek aan voldoende ziekenhuis- ruimte gewezen en vervanging van het oude Stadsziekenhuis door een groote en moderne inrichting bepleit. Dat wij het thans verkregen resultaat dus van harte toejuichen, valt te hegrijpen en wij stellen ons nog gaame bescAikbaar de nog ontbrekende 10000 zoo spoedig moge lijk bij elkaar te brengen, cfpclat het hoofd- comite voor de geidinzameling de beschik- king over het voile bedrag van 150.000 zal kunnen krijgen. Het is niet gemakkelijk in betrekkelijk kor- ten tijd en in een beperkt gebied een bedrag van andeihalve ton aan vrijwillige giften te verzamelen. Dat dit gelukt is, bewijst eenerzijds, dat de gedachte aan een giroot neutraal ziekenhuis veien sympathiek geweest is, maar ook, dat van de particulieren. die in diverse comite's onder hoofdleiding van mr. Ledeboer, mr. De Groot en mr. Moens, zoowel in Alkmaar als in andere gemeenten aan het werk zijn ge- togen, een krachtige actie is uitgegaan, die zeker waard' is. in dankbare herinnering te worden gehouden. Het deed onwillekeurig vreemd1 aan, toen mr. Siuis den heer Leesberg eveneens een woord van dank meende te moeten brengen. De heer Leesberg immers heeft tot het laatste oogenblik tot de meest halsstarrige tegenstanders behoord. Hij was het eenige lid der ziekenhuis-commissie, dat ihans nog met een minderheidsvoorstel kwam en zijn posi- tieve verdienste bij ,vet tot stand komen van het Cadettenschool-ziekenhuis is geweest, dat hij ten slotte in ruil voor de zenuw-afdee- ling beloofd heeft het genomen raadsbe sluit niet door een vernietigingsaanvrage voor langeni tijd onuitvoerbaar te maken. Hem openiijk dank te brengen, wanneer de medewerkers worden gehuldigd alleen om het feit, dat door zijn actie de plannen zoo belangrijik versoberd zijn drt wel een beetje vreemd aan. In dit verbandi had de heer Sluis evengoed dank en hulde kunnen brengen aan de rcdac- tie van het Noord-Hollandsch Dagblad voor de krachtige actie die zij t e g e n het zieken huis gevoerd heeft. Trouwens, de heer Leesberg scheen zelf allerminst een complimentje verwacht te heb ben en het komt ons voor, dat de heer Sluis bij dezen stand van het ziekenhuis-vraag- stuk beter gedaan had, zijn huldebetuiging niet openiijk in Jen Raad, maar meer entre nous in een fractie-vergadering uit te spreken. Het Noord-Hollandsch Dagblad heeft zich stAds z66 fel tegen de plannen van een Cadettenschool-ziekenhuis gekeerd, dat er twee artikeltjes noodig waren, om zijn lezers duidelijk te maken, waarom de katholieke raadsfractie er ditmaal voor gestemd heeft. Trouwens ook de heer Kusters heeft uit- voerig ulteen gezet, dat men ten slotte tot een compromis heeft wiflen komen, waarbij beide partijen dankbaar maar niet geheel vol- daan kunnen blijiken. De enge: des vredes fladdertje door de raadszaal en er was een algemeene verbroe- dering, die zelfs merkbaar was op de publieke tribune. Niet dat totaal onbekenden elkaar daar snikkend in de armen vielen zooals in yadCTkntteclie geschiedenis volgens de leerboekjes bij groote gebeurtenissen wel eens is voorgevallen maar toch bleek men alge- meen zeer voldaan over een resultaat, dat tenslotte alle partijen heeft kunnen be- vredigen. De raadszaal stOnd in het teeken der alge meene ontwapening en bij de komende be- grootingsdebatten zal weldra blij'ken, of dit al dan niet slechts een camouflage van een- zijdige ontwapening geweest is. Wanneer de stemming zoo blijft, als ze nu is, staat ons een prettige begrootingsdiscus- sie te wachten en zal Alkmaar weldra op het punt van broederlijke samenwerking tot heil der gemeente aan andere plaatsen ten voor- beeld gesteld kunnen worden. De eenigen, die wellicht niet geheel tevre- den van de publieke tribune verdwenen, waren een drietal vaders van leerplichtige kinde- ren, die tot de groep der opposanten behoor- den, welke tot in hoogste instantie wilden uitgemaakt zien, of zij het recht hadden, zelf de scholen voor hun kinderen te kiezen. Wij hebben er van den beginne af niet aan getwijfeld, dat deze menschen stelselmatig en wellicht met politieke bedoelingen tot verzet opgewekt werden. Er is in den Raad lang en breed over hun „miskende rechtenf" gesproken, maar het is nu wel duidelijk, dat zoodra zij op eigen beenen Staan, niemand van hen zich voor de erkenning van die rechten een offer wil ge- troosten. Waar dit evenwel de voorwaarde was, waarop B. en W. aan hun verlangens tege moet zijn gekomen, was het vanzeif sprekend, dat de overeenkomst onged^an gemaakt werd, waarmede stilzwijgend de bevoegd'heid van B. en W. erkend wordt, in het belang van het onderwijs, plaatslng van leerlingen op bepaaid aangewezen scholen te gelasten. Bij den aanvang v3n deze korte, maar voor onze gemeente zoo gedenkwaardige raads- zitting heeft de heer Wendelaar in een een- voudige, maar juist door haar soberheid palc- kende rede de groote verdiensten van zijn thans ontslapen voorganger gememoreerd. Burgemeester Ripping, wiens wapenschild inderdaad te alien tijde onbevlekt is ge- bleven heeft voor Alkmaar zeer veel gedaan. Onder zijn krachtige leiding is in onze gemeente zeer veel tot stand gekomen en hij blijft ons bovenal sympathiek om de eerlijke, eemoudige wijze, waarop hij steeds van zijn groote liefde voor deze stad' heeft doen biijken. Den Haag, 4 Maart 1927 Het gerucht, dat de Tweede Kamer deze week gereed zou komen met het socialistisehe vocrstel tot eenzijdige ontwapening, is op geen stukken na uitgekomen. Toen de Kamer vanmiddag huiswaarts ging tot Dinsdag a.s., waren er nog ettelijke sprekers ingeschreven Dan komeia nog de repiieken en als de Voor- ziiter er geen kans toe ziet, den praatlust te beperken, is de Kamer er nog de gansclie week aan vast, terwijl intusschen de Eerste Kamer de belangsteiling van het land tot zich trekt door de behandeling van het tractaat met Belgie, waarvoor zich reeds vijf-en-twin- tig sprekers zouden hebben laten inschrijven. In de Kamerzitting van heden heeft de heer Boon (V. B.) zijn gister aangevangen rede voortgezet en er op gewezen, hoe inconse quent de sociaal-democraten zijn, die erken- nen, dat er van alle kanten oorlogsgevaar dreigt, maar meenen, dat we iets zouden kun nen uitrichten met een legertje van 25000 man om onze grenzen te markeeren, maar dat als er gevochten moet worden, zou terugtrek- ken. Wijders las hij den heer Marchant de les, omdat hij sedert 1922 van opinie over onze landsverdediging zou veranderd zijn, en met hem de V.-D. Partij. Mevr. Suze Groeneweg (S. D. A. P.) be- toogde onder meer, dat alle vrouwen tegen't militarisme zijn en dus voorstanders van dit voorstel. De heer Braat (Plattelander) noemde het voorstel reclame, al voelt hij wel wat voor vermindering van het contingent. Wijders zette hij uiteen, dat we in Europa reeds dan een voortdurenden vrede zullen krijgen, als er een Europeesche Statenbond werd gevestigd. En dan zouden we nog ons leger niet heele maal kunnen missen. Tevens verklaarde hij, dat de mannen al evenzoo afkeerig van den oorlog zijn ais de vrouwen De heer Kleerekoper (S. D. A. P.) verde- digde het goed recht van zijn partij om met het voorstel bij de Kamer te komen en ont- kende, dat het in strijd was met de Grond- wef. Hij trachtte de houding van MacEtonald en Van der Velde tegenover hen die beweer- den, dat deze staatslieden de ontwapenings- idee der sociaal-dembcratie ontrouw waren geworden, te verdedigen door haar nader toe te lichten en wees er daarbij op-, dat de men- taliteit van een land als Belgie. dat in den oorlog gewikkeld is geweest, een ander karak- ter moet dragen dan dat van ons lan4, dat buiten den oorlog is gebleven. De heer Klee rekoper beriep zich bovendien op het Oude Testament, in het bij zonder op Jezaja, om te betoogen, dat reeds in den Bijbel de ontwa- peningsged'aehte is terug te vinden. klaarde zich vierkant tegm 't soc.-dem. voor- klarde zich vierkant tegen het soc.-dem. voor stel met een beroep ep den Bijbel en or Cab vijn. Hij verklaarde zich niet enkel tegen ont wapening, doch tevens voorstander van ver- betering onzer bewapening. De laatste spreker, dien ik hoorde, was de heer dr. de Visser (Chr. Hist.), die er tegen op kwam, dat de voorstanders van de eenzij dige ontwapening in wijlen Lohman een me- destander beweerden te hebben, en verder de heeren Van der Heyden en Kleerekoper be- streed, die zich op het Nieuwe en Oude Tes tament hadden beroepen tot verdediging van het voorstel. Hij deed zulks met zijn gewone welsprekendheid, zoodat de Kamer met groo te aandacht naar den bekwamen spreker luis- terde. Dinsdag wordt de behandeling voortgezet. Dan is de heer K. ter Laan aan het woord. DE TOESTAND IN CHINA. Weer nieuwe troepen. De Japansdhe regeering heeft nog twee kruisers last gegeven met een landingsdeta chement van 5O0 matrozen naar Sjanghai te vertrekken. 'Duizend Britsche matrozen zijn geland en marcheerden door de internationale neder zetting. Het garnizoen van Soetsjau versterkt. Tsjang Soen Tsjang heeft het garnizoen van Soetsjau, 50 mijlen ten westen van Sjang hai, versterkt om een mogelijke poging der zuidelijken te verhinderen, de spoorweglijn SjanghaiNanking te verbreken. Het wisselen van gedemoraliseerde troepen van Soen Tsjoean Fang met troepen uit Sjantoeng duurt voort. Verschillende detachementen uit het leger van Soen zijn over de provincie Kiangsoe ver- spreid. Aanvallen door de Kanionneezen. Tsjen-Ting-joeeo, de gouverneur van Anhwei, heeft de oafhankelijkheid zijner pro vincie afgekondigd en -zich bij de Kantonnee- ze aangesloten. Hij verklaart voorts, dat hij dten sipoorweg Tientsin1Poekau heeft af^e- sneden. Hierdoor is de hoofdmacht van net Tsjili-Sjantoeng leger afgesneden van zijn operatiebasis, waardoor het zenden van ver- dere versterkingen naar't Sjanghai-district onmogelijk is geworden. Tegelijfcertijd doen dfe Kantonneezen een aanval in Westelijike righting, met het doel, hun troepen in Tsjekiang en Anhwei met elkaar in contact te brengen. T erugtrekking van de buitenland- landsche troepen buiten de neder- zetting geeischt. De Chineesdie commissaris van buiten- landsche zaken te Sjanghai heeft bij den doyen van het consulaire corps aldaar, naar het' Hbl. uit Lcnden vemeemt, schriftelij'k de terugtrekkin'g geeischt van de buitenlandsche troepen uit de positie buiten de grenzen van de nederzetting, daar het innemen van die positie een inbreuk is op de Ghineesche souve- reiniteit. Weer een mislukte reqiusitie. Een aan de Standard Oil toebehoorende stoorrtboot werd door Chineesehe soldaten ge- requireerd, die de rivier afvoeren. De Ameri- kaansehe admiraal zond zestig matrozen uit om de stoomboot te achtervolgen, welke zij i1/- K.M. verder inhaalden. Ofschoon de Chineesehe soldaten gewapend waren, open- den zij geen vuur, maar gaven de boot terug De Duitschers in Sjanghai. Naar het W. B. meldt, vernemen de Dui sche bladen, dat den Duitschers te Sjanghai geenerlei gevaar dreigt. Duitschland zal niets doen, dat als een partijkiezen zou, kunnen worden uitgelegd; het is niet van plan eerii gen stap bij,den Volkenbond te doen. Geen Chineesehe nationalisten it Engeland. Het Britsche ministerie van binnenlandschc zaken heeft den toegang tot het land gewei gerd aan twee vertegenwoordigers van d; Chineesehe nationalistische beweging, die naar Engeland waren gekomen op uitnoodi- ging van een bestuurslid van een I.onden- sehen vakbond, die lien onlangs in Brussei had ontmoet op het congres tegen koloniale onderdrukking. Een van hen is de leider van den Chineeschen nieuwsdienst te Berlijn; de ander is lid van het stakingscomite, dat 14 maanden lang te Hongkong den boycot tegen de Engelschen volhield. Breuk bij de Nationalisten. De jongste berichten uit Kanton bevestigen dat er een breuk is ontstaan in de nationalis tische gelederen. Waarschijniijk zal deze geen onmiddellij- ken invloed hebben op den oorlog. De „roo- den" hebben met den Russisdhen adviseur Borodin te Hankau stelling genomen, waar generaal Tang-Seng-tsji de voomaamste mi- iitaire figuur is. De „rose" daarentegen heb ben rich geconeentreerd te Nantsjang waar generaal Tsjang-Kai-sjek de militaire leiding in handen heeft. Deze laatste heeft eveneens het beheer over Kanton, waar zijn troepen gisteren zes stalkers hebben gearresteerd op beschuldiging, dat zij een groote hoeveelheid stukgoederen onrechtmatig in beslag hadden genomen. De rooden trachten Wang Tsjing-wet, den vroegeren leider der nationalistische regee ring, te bewegen uit zijn afzonderimg, waarin Tsjang Kai-sjek hem verleden jaar heeft ge- dreven, te voorschijn te komen. De terugkeer van Wang zou een slag in het gezicht van Tsjang Kai-sjek beteekenen, wiens positie af» opperbevelhebber der Kanton-legers reeds in gevaar wordt gebracht door Tang Seng-tsji. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. De hygienische afdeeling van den Volken bond deelt mede, dat de griep-epidemie in En geland snel toeneant, vooral in Lancashire en Yorkshire. In de derde week van Februari kwamen in Bulgarije 825 sterfgevallen voor. In Joegoslavie, Litauen, Zweden en Finland breidlt de griep zich uit, doch de ziekte heeft een zachtaardig karakter. De epidemic is ge- eindigd in Zwitserland, Frankrijk, Belgie, Ned a'land en Spanje. Overal elders neemt de ziekte af. HEVIGE STORM AAN DE AMERIKAANSCHE KUST. Het Zuidelij'k deel van de Oostkust der Ver- eenigde Staten is Woensdagnacht door een hevigen storm geteisterd. Het stoomschip „City of St. Louis" met 2'5 passagiers en ebn bemanning van 75 koppen is gesignaleerd met een defecte stuurinrichting nabij kaap Hatteras. Naar gemeld wordt,* zijn twee 1 icht- schepen van hun ankers gestagen. DE IN WEENEN GEVONDEN WAPENS. De „N. Fr. Presse" heeft uit Ententekrin- gen vemomen, dat de regeering de militaire controle-commissie mededeeling heeft gedaan van de vondst, welke aan de commissie is overgedragen. Deze heeft geconstateerd, dat er 6000 geweerloopen en nog ongeveer 1200 ijzeren geweeronderdeelen aanwezig waren DE LEGERHERVORMING IN FRANKRIJK. Bij de bespreking van het ontwerp der al gemeene organisatie van het land in tijd van oorlog constateerde de rapporteur Boncour, dat de toestand van Frankrijk belangrijk ver- beterd is daar door in voile vrij'heid aanvaar de onderteekening der overeenkomsten van Locarno de natuurlijke grens van Frankrijk en de demilitariseering van den linker-Rijn- oever worden verzekerd. Boncour stak de lof- trompet over den Volkenbond, wiens arbeid steeds duidelijker aan den dag treedt. Spr. wees vervolgens op de beteekenis van art. 2 van het ontwerp, he'twelk bepaalt, dat de mo- bilisatie des lands wordt gelast hetzij in gs- val van een klaarblijkelijken aanval, die het land in de onmiddellijke noodzakelijkheid brengt zich te verdedigen, hetzij in de gevai- len voorzien in het pact van den V. Bj- Een land, aldus Boncour, dat in het begin eener wet een dergelijke verbintenis opneemt, mag niet van imperialisme beschuldigd worden. Daar de ervaring van den oorlog ons heeft geleard dat de voornaamste waarborg der overwinning gelegen is in de toerusting in tijd van vrede, moeten we er ons dus in tijd van vrede van bedienen en gereed zijn haar om te zetten in een toerusting voor de verde diging des lands. (Dat is dus weer de oude idee: „wilt gij vrede, zoo bereidt u ten oorlog." Meerderen hebben juist beweerd, dat die idee ons den oorlog van 1914 gebracht heeft als gevolg van een krankzinnigen strijd in het bewape- r.en), Een groot aantal ministers en de meerder- heid der Kamer juichien Boncour toe en wenschten hem geluk. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE IMMIGRATIEWETTEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar- diigden heeft het besluit van den Senaat goed- gekeurd om de nieuwe regeling betreffende het percentage van toe te laten"immigranten, mi jaar uit te stellen. GEEN OORLOGSGEVAAR VOOR RUSLAND. In een vergadering van spoorwegpersonee. verklaarde Stalin, dat er dit jaar voor Sovjet- Ruslaud geen gevaar voor oorlog bestond, daar de tegenstanders niet voorbereid waren en de arbeiders van West-Europa een oorlog met Rusland niet goedkeurden. Hi) achtte een afbreken der Engdsch- Russische betrekkinigen weliswaar niet uitge- sloten, maar toch weinig waarschijniijk. MINDER DRONKENSCHAP IN ENGELAND. Het Engelsche volk wordt soberder. Niet alleen dat er minder whisky wordt ge dronken, maar ook is het gebruik van bier en andere alcoholische dranken verminderd. Sinds 1913, toen er 188.877 veroordeelin- gen wegens dronkenschap waren, zijn de ver- oordeelingen met meer dan 60 pet. vermin derd. In Kent zijn 22 dorpen, die samen de li berties of New Rommey" vormen; in de laatste negen jaren is daar geen geval van dronkenschap voorgekomen. Een groot aan tal andere plaatsen als b.v. Newmarket, Tor- rington, hebben een bianco dronkensch apre- gister. In Yorkshire was het aantal veroordeelin- gen wegens dronkenschap 20 jaar geleden 25.898, in 1926: 6.645. Ook Louden volgt dit goede voorbeeld. Behalve's Maandags krijgen de redhters in de Engelsche hoofdstad gewoonlijk niet meer dan twaalf gevallen per dag te behandelen, tegen 60 per dag vijf jaar geleden. Volgens het oordeel der 'rechters komt bij de jongere generatie weinig dronkenschap voor. KORTE BERICHTEN. Dfaadloos wordt uit Rome gemeld dat de Paus overweegt bij het bestuur der kerke- lijke aangelegechederi van vliegtuigen g-e- ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1