JUkmaarsche Gourant Keuring voor dsn dienstplicht. Zaterdag 5 Maart. Radio-hoekje Voor do hnisvronw. In en om de hoofdstad. ccxxv. Ho. 54. 1927 Hinder Negen en Twinfigsts Jaargang, Zondag 6 Maart. Hilversum, 1050 M. 8.309.30 R.K. Mor- geriwijding. Mej. Jo Kuipers, sopraan. Do •'heer A. F. Smoorenburg, bariton. 1. Ich {.weiss, disss mein Erloser lefcet (Messias), ^Handel. (sopraan). 2. Ave Verum Corpus, 'Mozart (bariton). 3. Jesus unser Trost und i'Lrben, Bach (scpraan 4. Pater noster, (Gounod (bariton). 5. Rede door den heer P. "de Waaft, over: Waarom wij Vasten. 6. Dos jHeeren Huis, Verhulst (sopraan). 7. Gebed |voor het vaderland, Spoel (sopraan). 10.30 fit. "P. R. G.-uitzending. Kerkdienst in de gEvang. 'Luth. Kerk te Haarlem. Spreker Ds. ft). Drijver. Jac. Zwaan, orgd. 1. Votum. 2 #Lied 226:1 CPs. 65). 3. Voorlezing. 4. Ge- Nbfed'. 5. Iml'edding dter preek, over: Den ■Tnertsch zie (Matth. IX :9) 6. Lied1 288 (Ev. ■f&ez. 274). 7. Preek le ged. 8. Lied 313:1 en 2 (Gez. 236). 9. Preek, 2e deel. 10. Or SgeTTL Dankgebed. 12. Lied 297:3 (Ev. jjGer. 220). 13. Zegenbede. 1.30 Het Hawaiin s-feutto Vijjftal, bestaande uit de heeren: Chris Vos Jr., Hawaiian Guitaar. Eng. Scholten, ^Hawaiian Guitaar. Jan dte Vos, Bas Guitaar. »H. Femandes. Guitaar. Chris Seeger, Ukele 2.30 Namidti'ag-concert, te geven door de fensterdamsche Orkestvereeniging in „Artis" le Amsterdam. Dirigent: Frans van Diepen- faetk. 3.Dienst in de Ned. Herv. Kerk te idtlversum. Voorganger Ds. L. J. v. Leeuwen R.; Voprzang Ps. 123:1,2. 2. Votum en Ze- jgen. 3. Lezen der 12 Artikelen des Geloofs, waarna Avondtzang7. 4. Lezen: Jacobus 4. 5. Gebed. 6. Zingen: Ps. 67:2,3. 7. Preek over Pred. 5:6. 8. Zingen Gez. 16:8,10,12. <5. Preek. 10. Gebed. 11. Zingen Ps. 66:2. 12. Zegenbede. 13. Orgelspel. 8.—Pers- en sportbenchten 8.10 Symphonie-concert door het H D- O.-sympihonie-orkest, onder leiding f.van Will em van Warmeio. SolistThomas Ganivez, cello. Werken van Haydn en Mo zart. In de pauze: Sonate van Beethoven, door Egbert Veen, piano en Nico Treep, viool. Davenlry, 1600 M. 3.50 Kamermuziek ,door het Primrose-Krish-trio (piano, viool, "cello)O. Haley, sopraan. H. McKay, tenor. *5.35 Vertellingen uit het Oude Testament. 5 55—6.10 LezingOn, the road to El Do rado. 8.05 Kerk koraalmuziek. Koor van de St. John's kerk. 8.35 Studio-kerkdienst. 9.15 .Causerie: The Royal Moskowski. M. Cole, piano. Sympihonie-orkest. 11.05 Epiloog. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12 20 I.05 Gewijde muziek en preek. 1.052.20 Goncert. 5.055.55 Concert door dte Jazz- Symphonic. 9.20Id .20 Concert en dansmu- c'ziek door Mario Cazes en zijn orkest. Langenberg, 469 M. 8.209.20 Religieus morgenconcert. 11.5012.30 Orkestconcert. (2.50—3.50 Werken van Schubert (piano, so praan, bariton). 3.505.20 Orkestconcert 6.30—7.20 Hebreeuwsche Gezangen. 7.20— '9.35 „Der fliegende Hollander", opera van Wagner in 3 acten. 9.50—10.20 6-daagsche wielerwedstrijden. 10.20—11.20 Dansmuziek Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M 8.20 Religieus morgenconcert. 10,50—12.10 Concert. Potsdammer Ton- kiinstler-orkest. 5.20 ,,Die Walkiire", opera 'van Rich. Wagner. Daama tot 11.50 Dans muziek. Hamburg, 394.7 M. 8.35—10.20 Morgen concert. 10.50—11.50 Orkestconcert. 12.25— <•1.05 Orkest-concert. 1.051.50 Kamermu- yiek. 3.254.25 Vroolijk concert. 4.506.50 Orkestconcert. 7.2011.10 „Schweizerfahr- 5en eines Humoristen", Orkest, mannenkoor m vocale solisten. Daarna dansmuziek in Cafe Wallhof. Brussel, 509 M. 8.50—9.50 Orkestconcert. Om. 9.35 een lezing. 9.50—10.50 Dansmu ziek. Maandag 7 Maart. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 3.304.Vrouwenhalfuurtje door Mevr. Rhemonda. 5.6.Kinderuurtje Mevr. Ant. van Difk. 6.106.45 Lezing door Dr. Aegidius W. Timmerman, over: Geest m he Nederlandsehe Literatuur. 6.457.15 Tuin- bouw-halfuurtje door dten heer B. Lemkes, over: De behandeling van palmen en varens. van kamerplanten in het algemeen. 7.15 7.46 En.gelsche les voor beginnerfs. 7.45 Po litieberichten. 10.Persberichten. 8.10 In- wijdingsavond van de nieuwe H. D. O.-studio Symphonieconcert door het H. D. O.-Sym- phonie-orkest. Het eerste gedeelte onder let- ajng van Nico Treep. Het 2e ged. onder lei- ding van Willem' van Warmeio. Solist: Louis Zimmermann, viool. In de pauze, lezing door den heer Louis Schmidt, over: Een kijkje ach ter de schermen bij de samenstellers van de H. :D. O.-programma's. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwartet en solisten (sopraan, tenor, viool, ■piano). 1.202.20 Orgelconcert van de St alone round the world. 3.20 Lezing: The (Michaelskerk. 3.15 Voorlezing: Sailing 'mangrove swamps of the Rufiji Delta. 4.05 /Dansmuziek. 4.35 Lezing: The movements ot Sving creatures. 4.50 Dansmuziek. 5.20 fcuMioudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Drkesiconcert. 6.50 TijdSein, weerberipht, ftieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Dram, cri tiek.' 7.36 Pianocomposities van Bach. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 Foxtrots-Dansmu- »ek. 8.35 Gedidlitenvoorlezing8.50 Dans muziek. 9.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 0.35 Causerie. 9.50 Symphonieconcert. J. •Harrington, bas. Symphonie-orkest. 11.20— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— II.20 Meu-wsberichten en muziek. 12.50 ■110 Concert. Orkest en Mile Demon thy, t*rtg: 5.05—6.55 Concert. Deelamatie, pia no- en vioolmuziek. 9.05—10.50 Concert. Or- ea vocale solisten. ;Langenberg, 469 M. 10.20—11.20. Orkest- eoncert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.20— 5.20 Liedjes bij de ludt. 7.358.50 Concert. J.' Manen, viool. 8509.4-5 „Die Lore", 1- jcter. 9.5010.20 6.-daagsche Wielerwed- Ptrijden. 10.2011.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 4$4 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 Causerie. 8.20 Concert. Kuban Ko- aalfken-koor. Naoolitaansch Mandoline- en Guitaar orkest. Becce-kapel. 9.50—1150 Dansmuziek. Hamburg, 394 7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25—2.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Strijkmuziek. Norag-kwartet. 4.20 5.15 Vocaal concert. 5.20—6.10 Orkestcon cert. 7.20—11.10 Volks- en wandelliedjes Koor en E. Duis, liedjes bij de luit. Brussel, 509 M. 8.50 Orkestconcert. 9.30 Voorlezing. 9.50 „Le Marquis de Priola", blijspel (5e scene v. d. 2e acte). Daama weer orkestmuzigk tot 10.50. De BURGEMEESTER van ALKMA5R brengt ter algemeene kennis, dat de KEU- RINGSRAAD voor de ingeschrevenen voot den dienstplicht, lichting 1928, dezer ge- meente zitting zal houden te ALKMAAR in lokalen van het gebouw „de Nieuwe Doelen" Doelenstraat 3, en wel op DONDERDAG 17 MAART 1927, v.m. 10 uur, volgnos. 1 t.m. 20. n.m. 1.30 uur, volgnos. 21 t.m. 40. VRIJDAG 18 MAART 1927, v.m. 9.30 uur, volgnos. 41 t.m. 65. n.m. 1.30 uur, volgnos. 66 t.m. 85. MAANDAG 21 MAART 1927, v.m. 9.30 uur;volgnos. 86 t.m. 110. n.m. 1.30 uur, volgnos. Ill t.m. 130. DINSDAG 22 MAART 1927. v.m. 9.30 uur, volgnos. 131 t.m. 155. v.m. 1.30 uur, volgnos. 156 t.m. 175. WOENSDAG 23 MAART 1927. v.m. 9.30 uur, volgnos. 176 t.m. 200. n.m. 1.30 uur, de overigen. De volgnummers zijn die waaronddr de ingeschrevenen in het Alphabetisch Register zijn ingeschreven. Met betrekking tot den keuringsraad gel- den de hieronder vermelde bepalingen. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de na te noemen uitzonderings- gevallen geschieden voor den keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht: 1. Zij, die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2. Zij, die lijden aan of behept zijn met ziekten of gebreken, vermeld in een bij Ko- ninklijk besluit vastgesteld keuringsregle- ment. Zij, die bij de eerste'maal, dat omtrent hun geschiktheid uitspraak wordt gedaan, ver- keeren in een der onder 1 en 2 bedoelde ge- vallen, worden geacht slechts tijdelijk onge schikt te zijn, indien onderscheidenlijtk: a. de lengte meer dan 1.50 bedraagt; b. aannemelijk wordt geacht, dat de ziek- te of het gebrek binnen een jaar zal hebben opgehouden te bestaan. In alle andere gevallen worden de onder 1 en 2 bedoelde personen geacht voorgoed on geschikt te zijn. Zij, die op grond van hun lichaamslengte voorgoed ongeschikt moeten worden ver- klaard, behoeven geen onderzoek ter zake van ziekten of gebreken te ondergaan. Het onderzoek blijft geheel of ten deele achterwege, voor zoover blijkt, dat de ge- zondheidstoestand van den te keuren persoon het onderzoek niet gedoogt. De uitspraken van den keuringsraad wor den in het openbaar medegedeeld. WIE VOOR DEN KEURINGSRAAD MOETEN VERSCHIJNEN. In het algemeen is ieder, die voor den dienstplicht is ingeschreven, verplicht op de hierboven aangegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen. Hij kan echter aan den Voorzitter van den keuringsraad het verzoek doen om het onderzoek bij een ande- ren keuringsraad te ondergaan. Dii verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Desgewenscht kan hij het verzoekschrift ook indienen bij den Burge- meester, die alsdan zorgt voor de verzen- ding. Op den ingeschrevene, die tijdelijk onge schikt wordt verklaard, rust de yerplichting om voor den keuringsraad te verschijnen nog maals in het jaar, volgende op dat, waarin de tijdelijke ongeschiktverklaring plaats had. Hij, die voor den keuringsraad versehijnt, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan Het staat den ingeschrevene vrij, bij de een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. keuring een geneeskundige verklaring om trent de lichaamsgesteldheid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. WIE NIET VOOR DEN KEURINGS RAAD BEHOEVEN TE VERSCHIJNEN. Voor den keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen: a. die zijn opgencmen in een krankzinni- gen-, idicten-, doofstommen- of blindenge- sticht; Voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten een geneeskundi ge verklaring ingezonden. b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht als onder a bedoeld; De hier bedoelde personen wordien onder- zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwer pen. Het onderzoek geschiedt door een door den Voorzitter van den keuringsraad aan te wijzen geneeskundige. Dit onderzoek blijft echter achterwege, wanneer aan den keu ringsraad een geneeskundige verklaring wordt ingezonden, die den raad voldoenden grond geeft om den ingeschrevene onge schikt te verklaren (zie omtrent zulk een ver klaring aan het slot onder dit hoofd.) c. die zijn opgenomen in een rijlisopvoe- dingsgesticht, een tuchtschool, een gevange- nis of een rijkswerkinrichting; Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder b gemeld. d. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich voor den keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij geen gebruik hebben gemaakt van de ge- legenheid om voor 15 Maart een dergelijk onderzoek te ondergaan vanwege den plaat- selijke- of parnizoenscommandant in een gar- nizoen of den commandant der afdeeling ma- riniara te Rotterdam. e. die lander dan een maand in het bul- tenland verblijven; Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den keurings raad aan het onJerzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoor aangegeven wijze met een eigenhandig geteekend verzoek schrift vragen om het onderzoek voor een anderen keuringsraad te ondergaan. Voorts kunnen deze ingeschrevenen, zoo zij niet voor een keuringsraad verschijnen, bij den keuringsraad voor de sluiting zijner zit ting inzenden een na 1 Maart afgegeven ver klaring, waaruit blijkt: dat de ingeschrevene met geslachts- naam, voornamen en leeftijd aan te duiden door hen, die de verklaring hebben afgege ven, voorgoed ongeschikt voor den dienst wordt geoorloofd; en voorts: de aard en de graad der ziekte of het ge brek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwa- ren, door de ziekte of het gebrek veroor- zaakt; deze verklaring moet de onderfeekening dragen van twee geneeskundigen die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefe- ning van de genees- en heelkunde In Neder- landsch-Indie mag de verklaring door enk-e! dokters-djawa echter alleen dan worden afge geven, wanneer ter plaatse geen ander ge neeskundige is, en mag zij door een dokter- djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan een ander geneeskutid:ge is. De handteekeningen van hen, die de verUaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaardi, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-dja- wa zijn. Zoo het stuk is onderteekend dooi een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hierbedoelde gevallen aanwezig is. De ingeschrevene wordt alleen voorgoed ongeschikt verklaard ingeval de verklaring omtrent de ongeschiktheid geen twijfel laat en niet aanmerkelijk wordt geacht, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal heb ben opgehouden te bestaan. f. die een geestelijk of een -godsdienstig- mensehlievend ambt bekleeden of tot zooda- nig ambt worden opgeleid. Deze ingeschrevenen kunnen zich even wel, indien zij dit wenschen, aan het onderzoek voor den keuringsraad onderwerpen. Zij kun nen bovendien op de hiervodr aangegeven wijze met een eigenhandig geteekend verzoek schrift vragen om het onderzoek voor een an deren keuringsraad te ondergaan. g. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht, dt zeemacht of de overzeesche weermacht; Ook zij, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, behoeven niet voor den keurings raad te verschijnen. Voor den ingeschrevene, op wien de ver- plichting rust voor den keuringsraad te ver schijnen, doch die aan den raad een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring zendt, welke den raad voldoenden grond geeft om den ingeschrevene ongeschikt te verklaren, komt bedoelde verplichting te ver- vallen. De geneeskundige verklaring moet worden ingezonden zoo spoedig mogelijk na- dat de ingeschrevene is opgeroepen om voor den keuringsraad te verschijnen. De verkla ring moet overigens voldoen aan dezelfdte vereischten, ten aanzien van dte hiervoor on der e vermelde geneeskundige verklaring aangegeven. IN DEE LING BIJ DE ZEEMIL1TIE O E BIJ EEN DER KORPSEN VAN HET LEGER. De voorzitter van den keuringsraad ver- zamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling- In verband hiermede staat het den inge schrevene vrij alsdan den voorzitter mede te deelen, of hij, zoo hij tot gewoon dienstplich- tige mocht worden aangewezen, zou wen schen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor de hospitaalsoldaten, voor een bereden korps en ook aan welk ander kcrps hij zich het liefst toegewezen zou zien. Ook kan hij ziin wenschen opgeven omtrent het gami- zoen en het tijdvak van inlijving. Voorts kan de ingeschrevene den voorzitter een schrifte- lijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bij- zondere geschiktheid bezit. Met deze wenschen kan evenwel slechts rekening worden gehouden, voor zoover de dienstbelangen het toelaten. De ingeschrevene en zijn wettige vertegen- wjordiger ziin verplicht de cpgaven, die in verband met de Dienstplichtwet aan hem word'en. gevraagd, naar waarheid te verstrek- ken (zie ook hetgeen hieromtrent is vermeld onder ,.Strafbepalingen") HERKEUR1NG. Ten aanzien van elken ingeschrevene, om trent wien de keuringsraad uitspraak heeft gedaan, kan bij den keuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aange- vraagd a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegenwoor- diger; b. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of diens wettigen ver- tegenwoordiger. De aanvraag moet herusten op aanneme- lijke in ket verzoekschrift omschreven gron- den en binr.en lien dagen na den dag, waar- op de uitspraak in het openbaar is medege deeld, zijn ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht in geschreven is. A AN VRAGEN, NIET INGERICHT OF NIET INGELEVERD OP DE HIER OMSCHREVEN WlfZE. KUNNEN GEEN GEVOLG HEBBEN. Versehijnt de ingeschrevene niet op den bepaalden tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordi- ger, als vervallen beschouwd, tenzij hij ver- keert in een der gevallen, waarin hij tot ver schijning niet in rtaat geacht wordt. Het nieuwe .onderzoek geschiedt voor den herkeuringsraad, die daartoe gewoonlijk zit ting houdt in Juni. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzc-ek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor gescliikt nehoudra. TUSSCHENPERSONEN. oeianghebbenden bij die keuring doen goed zich er voor te wachten, zich met tusschen- personen in verbinding tte stellen om voor den keuringsraad te worden afgekeurd, om- dat, indien ongeschiktheid inderdaad aanwe zig is, de afkeuring ook zondter de tusschen- komst van die personen zou plaats hebben. AFKEURING ENZ. DOOR BEDROG. Blijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt hij op last van den commissaris der Konin- gin in de provincie, binnen welke hij was in geschreven, opieuw voor den dienstplicht in geschreven, tenzij hij reeds heeft geloot, in welk geval hij op last van den Minister we- der wordt geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij stond, toen hij onge schikt werd verklaard. Van deze beslissing geschiedt openbare kennisgeving. ST RAF BEPALINGEN. De ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangegeven plaats en tijd ver sehijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of het geneeskundig on derzoek onderwerpt, wordt gestraft met hecjitenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Hetzelfde geldt voor den ingeschre vene, die moet worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindf, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskun dig onderzoek en voorts den voor den dienst plicht in te schrijven of ingeschreven per soon en zijn wettige vertegenwooi diger, die de in verband met de Dienstplichtwet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij een van ge- noemde feiten opzettelijk, dan wordt hij ge straft met gevangenisslraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Voorts wordt de aandaeht gevestigd op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, dat 1 uidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee far en wordt gestraft lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij, die een ander op diens verzoek op zettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes far en opgelegd. Alkmaar, 5 Maart 1927. De Burgemeester, WENDELAAR. T> We gaan weer eens fijn breien! Een leze- Een leze^ weer eens res vroeg me een patroon voor een gebreide kap van een electrische lamp. Zij gaf niet op of de lamp stond of hing en evenmin hoe groot hij is. Geen gemakkelijke puzzle voor me. Enfin! Hier heeft u een patroon voor een groote ronde kap in kunstbreiwerk. U kunt die zoowel op een standaard van een staan- de lamp hangen, als omgekeerd met een paar koorden om een plafondlamp gebruiken U breit het patroon in de rondte. Zet eerst 14 steken op; verdeel deze over drie naalden. Later, als het aantal steken is uitgebreid kunt u op vier naalden breien. Brei een toer reciit en dan een omslaan, twee recht; dit en het patroon van de volgende opgegeven toeren moet u zeven maal herhalen. Op iedere pa- troon-toer volgt een toer recht; dus alle even toeren zijn recht. Derde toer: een omslaan, drie recht; 5de een omslaan vier recht; 7de een omslaan een verdraaid vier recht; 9de toer een omslaan, een verdraaid, een om slaan, een verdraaid, twee recht, twee steken recht tezamen breien; llde toer: een om slaan, een verdraaid, een omslaan, een over- halen, een omslaan, een verdraaid, een recht; twee steken recht tezamen breien; 13cte toer: een omsiaan, een verdraaid, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een verdraaid, twee steken recht tezamen breien; 15de toer: een omslaan, een verdraaid, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalx, een omslaan, een over halen, een omslaan, twee steken recht samen breien; 17de toer: een omslaan, een recht, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een recht; I9de toer: een omslaan, drie recht, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, eer, overhalen, een omslaan; twee steken recht tezamen breien; 21ste toer: een omslaan, vijf recht, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, 1 overhalen, een omslaan, een over- een omslaan, zeven recht, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een omslaan, twee steken recht tezamen breien; 25ste toer: een omslaan, negen recht, een omslaan, een overhalen, een omslaan, een overhalen, een recht; 27ste toer: een om slaan, drie recht, een omslaan, een overhalen, een recht, twee steken recht tezamen breien, een omslaan, drie recht, een omsiaan, een overhalen, een omslaan, twee steken recht te zamen breien; 29ste toer: een omslaan, der- tien recht, een omslaan, een overhalen, een recht; 31ste toer: een omslaan, drie recht. twee steken recht tezamen breien, een om slaan, een recht. een omslaan, drie recht, een omslaan. een recht, een omslaan, een over halen, drie recnt, &n omatean, twee ««en recht tezamen breien; 33ste toer: e6n om slaan, twintig recht; 35ste toer: teten omslaan, negen recht, een omslaan, 66n recht, Wn om slaan, vijf recht, 66n omslaan, 6£n recht, ttn omslaan, drie recht, een omslaan, twee recht Toer 36 gaat dus weer recht en dan is de ster van de Kap gereed; Uw werk moet nu> 189 steken tellen. Thans vangt u aan met het pauweveer- motief, dat den rand van de kap vormt. Het patroon dat ik u opgeef werkt u 21 maal in de rondte en tusscnen de patroontoeren val- len drie rechte toeren. 37ste toer: een omslaan, teen recht, teten om slaan, drie maal twee steken recht tezamen breien, teten omslaan, teten recht, teen omslaan, teten recht; 41ste toer; teten omslaan, teten recht, een omslaan, drie maal twee steken recht tezamen breien, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht; 45s!e toer: een omslaan, teten recht, teten omslaan, eten recht, drie maal twee steken recht tezamen breien, teen recht, teten omsiaan, eten recht, eten omslaan, een recht; 49ste toer: teten omslaan een recht, teten omslaan, vier maal twee steken recht tezamen breien, teten omsiaan, teten recht, teen omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht; 53sle toer: teten omslaan, teten recht, een omslaan, vier maal twee steken recht te zamen breien, teten recht, teen omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, teteu omslaan, teten recht; 57ste toer: teen omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, viermaal twee steken recht tezamen breien, teten recht, teen omslaan, teten recht. teten omslaan, teten recht, teten om slaan, teten recht. 61ste toer: teten omslaan, teten recht, teten om slaan, teten recht, teten omslaan, vijfmaal twee steken recht te zamen breien, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten om slaan, teten recht; 65ste toer: teten omslaan, teen recht, teten omslaan, teten recht, teten om slaan, teten recht, vijf maal twee steken recht, te zamen breien, teten recht, omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht; 69ste toer: teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, vijf maal twee steken recht te zamen breien; teten recht, teten omslaan, teten recht, teen omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht; 73ste toer: teten omslaan, een recht, teten om slaan, teten recht, teten omslaan, zes maal twee steken recht te zamen breien, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teen recht, teten om slaan, teen recht, teten omslaan, teten recht; 77ste toer: teten omslaan, teten recht, teten om- 73ste toer: ten omslaan, teten recht, teten ora-, steken recht te zamen breien, teten recht, teten omslaan, eten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht; 81ste toer: teten omslaan, teten recht. teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht, zes maal twee steken recht tezamen breien, teten recht, teten omslaan, teten recht, teten omslaan, teen recht, een omslaan, teten recht, teten omslaan, teten recht. Is de kap nog niet groot genoeg naar uw zin, dan kunt u dit patroon herhalen. Ten slotte breit u die toeren recht en kant het werk af; daartoe haakt u in iedere twee breisteken, teen vaste. Tusschen de vasten haakt u drie kettingsteken. Als het gebreide overtrek ktaar is, spant u het met zorg en goed gelijk over een wit zijden glad gespannen kap. U heeft voor het breiwerk 50 gram Fichu- wol noodig, donkerlila of rozeroode, of goudgele of wat voor kleur u wenscht, maat vooral niet te lichte tint. Hoeveel winkels hebben we hier? Dienstboden en uitgaan. De ontploffing. We waren van den Dam af de Kalverstraat ingeslenterdi, mijn vriend uit de provincie en ik. Ter hoogte van den Heiligenweg onge- veer gingen we een sigarenwinkel binnen om onzen rookvoorraad aan te vullen en onzen weg vervolgende naar het Rembrandtplein, zeide hij„Heb je wel opgemerkt hoeveel si- garenwinkels we op dien kleinen afstand, welke wij nu geioopen hebben, gepasseerd zijn? Je begrijpt niet hoe al die menschen er een bestaan in vinden". Ik bracht er tegen in, dat sigarenhande- laars, althans volgens hetgeen mij door iemand, in den tabakshandel vertrouwd, was verteld, over het geheel nog niet zoo slecht af zijn, want dat er in hun bedrijf goed ver- diend wordt, maar ik voegde er dadelijk bij, „dat ik voor de juistheid der bewering, als oningewijde in het vak, niet wilde instaan." ,,'t Is mogelijk dat je gelijk hebt", sprak hij, „ofschoon, het is zeker volkomen juist, dat de eene helft van het menschdorr ni^E weet hoe de andere helft bestaat, en mij is het bepaald een raadsel, hoe al die winke- liers, die ongetwijfeld op hooge huren en hooge belastingen zitten, er komen. Zulks geldt ongetwijfe.d voor elke plaats in ons land, maar mij dunkt voor Amsterdam toch wel allermeest, want ik sta telkens als ik hier kom verbaasd over het aantal winkels van allerlei aard, die ik hier zie en hun aantal neemt toe in alle deelen der stad. Heb jij er een flauw idee van hoeveel sigarenwinkels er b.v. te Am terdam zijn me dunkt't ioopt in de duizenden." Ik moest erkennen, dat ik niet op de hoogte was en er liever „geen gooi" naar durfde doen, doch meende dat duizenden" sigaren winkels mij toch wel wat hteel veel leek. Toen de provinciestad-bewoner weder naar zijn tehuis was afgereisd, ben ik toch eens gaan snuffelen, hoe het met dat Am- sterdamsche winkelbedrijf gesteld was; de provinciaal had me nieuwsgierig gemaakt en ik kon me gemakkelijlk laten inlichten door het rapport omtrent de in 1925 gehouden woningtelling, hetwelk onlangs door den di- recteur van den gemeentelijken woningdienst is uitgebracht. Ge zult u herinneren, dat er nog maar kort geleden in den Raad Buflc een scherp debat is gevoerd over het feit, dat de credieten, die voor die woningtelling waren toegestaan, zoo belangrijk overschreden wear- den Of dat noodig is geweest. laat ik thans daar, maar het kan niet ontkend, dat het uit gebracht rapport, althans het deel er van dat verschenen is, want het is nog niet eompleet gepublkeerd, een belangwekkenden fcijk geeft op het geheele woningvraagstuk der hoofd stad en ook op het winkelbedrijf. Want is een aan het rapport toegevoegd aanhangnel zijn staten opgenomen, die veroekien fafi

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9