iinnenland Boom, R.K., handelsagent, Langestraat OV, naar Amsterdam. N, J. Galema, Kenne merstraatweg 31; naar Amsterdam. J. Petelski, E.L., ass. huish., Kennemerstraat- y/eg 11, naar Duitschland. T. Roos, G.K., diensihodp, Emmasti-aat 50, naar Ermelo. J. Luppe Kleinofen, R.K., ass. huish., Lan gestraat 102, naar Duischland. C. S. Hofman, R.K., Stuartstraat 23, naar Zaan dam. D. de Jongh, N.H., fabr. arb., Bloemstraat 24, naar Nijmcgen. K- van 't Veen, N.H., sig.maker, Roehdalestraat 33, naar Blaricum. J. Woudenberg, N.H., handelsreiz., Zocherstr. 30, naar Amster dam. A. Oudes, N. H., depothouder, Luttik Oudorp 62, naar Ouderp (N.H. G. Zee, Stationsweg 33, naar Heerhugo- waard- P. B. Holzmann, H. E. L., mach. N.S., Stationstr. 64, naar Amsterdam. D. Boot, timmerman, Geest la, naar de Bilt. C. M. Daalder, N.H., aannemer, Emma- straat 58, naar Velsen. Tr. Schuijt, N.H., Stationsv/eg 104, naar Velsen. P. G. Kroon, D.G., l.l.telef., Stationstraat 15, naar Zaandam. N. H. Slinger, N!. H., iKennemerstraatweg 37, naar Zaandam. H. J. Rijnaarts, R.K., kinderjuffrouw, Cos- terstraat 25, naar's Gravcnhage J. F. A van Veen, R.K., timmenrEikelenbergsir 66, naar Oudorp (N.'H.) S. A. van Bu diem, R.K., verkoopster, Paijglop 23, naar 'Hoom. H. N. Reijalt, R.K., kapper, Lan gestraat 78, naar Hilversum. M. Tijtnes. N.H., 1.1. verpleegster, Patemostenstraat, Zvviteerland. M.' Bonhoff, V.E., kantoor- j bed., Koorstraat 19, naar Almelo. E. M Plakman, N.H., dienstb., Nassaulaan naar Valburg. E. A. Wokke, R.K., dienst bode, Kennemerstraatweg 39, n. Wagenin- gen. E. C. Roobeek, R.K., dienstbode. Metiusgracht 10, naar Wieringen. H. de Heij, H.A., hoofdcond. Ned. S»p., K. van 't Veerstraat 25, naar Amsterdam. M. J. Admiraal, R.K., dienstbode, Ooster- kolkstraat 5, naar Bergen (N.-H.). P. J van der Bil, G.K., broodibakker, Anjelier j straat 10, naar Oudorp. C. Kok, N.H., los .werkman, Lombardsteeg 19, naar Heiloo. ;G. C. Kuijpers, R.K., metselaar, Heiliglane i-30, naar Oudorp. G. Pittana, R.K., graniet worker, Eikelenbergstraat 9, naar Italie. A, E- Kerkhoven geb. de Komng, 2e Kabelstr 16, naar Noord-Amerika. J. Quant, R.K. boerenknecht, Kennemerstraatweg 145, naar Uitgeest. A. Dekker, R.K., slagerskn-echt Spoorstraat 54, naar Bergen (N.-H.). P. C, M. Simons, R.K., kleermaker, Koningsweg 1 naar Leiden. G. Ekkers, N.H., timmerman Wognumsche bu urt 15, naar Loenen. C. A F. Harzing, R.K,, kellner, Middenstraat naar Amsterdam. G. van Vliet, machinist Bergerweg 61, naar Ned. Oost-Indie. H P. Heesterbeek, R.K., kruideniersbediende Enidsen 103, naar Bergen. P. J. Hofman los arbeider, Heiliglandi 30, naar Egmond a Zee.. C. J. Boschman, N.H., andarbeider, Hoeverweg 8, naar Bergen. C. C. Jonker dienstbode, Westerweg 31, naar Heiloo. N. Boschman, N.H., slagersknecht, Houttil 11, naar Akersloot. T. Hitdering, D.G. huishoudster, Nassaulaan 39, naar Broek op Langendijik. S. de Jong, N.H., arbeider N. S., Koningsweg 21a, iiaar Leeuwarden. M. Pieters, R.K., dienstbode, Eikelentergstr. 46, naar Heiloo. P. Korver, N.H., bakker Heemraadstraat 9, naar Bergen (N -H.) I. E. Stap, Nassaulaan 28, naar Amsterdam E. J. Karssen, H.A., stoffeerder, v. Leeu wenhoekstraat 31, naar Velsen. P. Eilan der, N.H., winkelbediende, Spoorstraat 71 naar Beverwijk. A. H. van Beusekom N.H., rechter, A. R., Egmonderstraat 18, n Arnhem. N. Kaag, R.K., boerenknecht Heilooerdijk 30, naar Abbekerk. P. C, Schagen, R.K., Schermerweg 38, naar Lands- meer. A. L. Lindeboom, R.K., handels- reiziger, Langestraat 33a, naar Hoom. L. Middelkoop, wegwerker N.-H. tram, Vis- scherslaan 18, naar Schermerhcrn. - T. Krak N.H., Voordam 10, naar Amsterdam. J. S Veldstra, N.Hbedrijfsleider, Schoolstraat la, naar Gulemborg. A. C. Franse, R.K. Uitenboschstraat 34, naar Delft. J. W Jansen, N.H., dienstbode, Oudegracht 102, naar Apeldoorn. J. M. P. van Camp en, R.K., priester, Breedstraat 9, naar Schiedam C. Bakker, N.H., landbouwersknecht, Om- val 16, naar Graft. S. J. Takes, N.H., tim merman, Tuinstraat 59, naar Hoorn. W. Lui-ks, R.K., schoenmaker, Keizerstraat 19, naar Oudorp. C. Koetzier, N.H., bediende gr. vaart, Perronstraat 13, naar Amsterdam. E. J. Nicotaas, R.K., agent R. v. A., Verdr. oord 12, naar Haarlem. J. A. Overtoom, R.K., Scheteldoekshaven 8, naar Nederlandsch Oost-Indie. F. Keesen, R.K., schipper, 2e Kanaalstraat 10. naar Hennaarderadeel. C Zeeman, N.H., brievenbesteller, St. Anna- straat 15, naar Broek op Langendijk. J. C. Hartkamp, Nassauplein 31, naar Amsterdam. A. van Vriesland, N.H., reiziger, Leeg'h waterstraat 33, naar Gouda. INGEKOMEN PERSONEN. J. van Joolen, gymn. leeraar, Emmastraat 43 van Appingendam. W. C. Rdjndorp, G.K., huish., Kennemerstraatweg 154 van Zaandam. J. Dane, G.K., reiziger, Laat 67a van Amsterdam. H. Aaldering, N.H., spoorwegbeambte, Eikelenbergstraat 41a van Arnhem. F. Erich, R.K., chem. wasch. Tulpstraat 18a van Oudorp. A. J. Kruk, N.H., dienstbode, Westerweg 34 van Bergen. A. C. Zoetelief, R.K., dienstbode, Land- straat 3 van Heemstede. M. Mes, R K., dienstbode, Achterd'am' 8 van Hoorn. M 'A. W. Berentzen, R.K., zonder, Nieuwlander- singel 55 van Arniiem. A. E. Kerktiover.- de Koning, zonder, 2e Kabelstraat 16 van Noord-Amerika. J. Ludeke-Mosk, zonder, Luttik Oudorp 39 van Oudorp. J. Zut, R.K., los arbeider, Wolfpad 3 van Frankrijk. -W. Kaan, D.G., zonder, Steijnstraat 4 van Utrecht. S. Tuithof, zonder, Asterstraat 6 van Heldier. J. Verver, R.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 3 van Castricum. J de Vries, N.H., zonder, Stuartstraat 81 van Heiloo. G. J. Couvee, N.H., zonder, Ca- beljoustraat 12 van Oegstgeest. M Leij- graaf-Moras, R.K., zonder, le Kanaalstraat 6 van Oude Nieaorp. P. J. Sman, R K Ihulp in de huishouding, Raaksje 4 van Am sterdam. C. Porssius, winkeher in sigaren, Schoutenstraat 8 van Amsterdam. M. B?- gemann, E.L., kinderj. Emmastraat 91 van Bergen. J. J. Dirkson, R.K., dienstbode, Hoeverweg 7 van Egmondibinnen. M. T Dijkshoom, D.G.,. dienstbode, Lindenlaan 65 van Beemster. G. Zee, zonder, Stations weg 33 van Hilversum. Th. Munier, G K., zonder, Kennemerstraatweg 90a van Helder uerritsen, N.H., bureauchef, Wilhelmi- nalaan 24 van Nijmegen. P. C. Bos, R.K., timmerman, Baansingel 46 van Beverwijk. G. van Schaik, R.IC, stc-ker, Emmastraat 1'2 van Zijpe. A. K. Stam, D.G., leeiiing verpleegster, Pateraosterstraat 14 van 's Gravenhaige. E. van Urk, G.K., leerling- verpleegster, Paternosterstraat 14 van Haar lem. W. Visser, N.H., leerling verpleeg ster, Paternosterstraat 14 van Zeist. D Knessen, G.K., dienstbode, Pateraosterstraat 14 van Workum. G. S. M. Kop, N.H., leerling verpleegser, Paternosterstraat 14 van Dordrecht. J. B. Mulder, chef-mech. Egmonderstraat 6 van Belgie. P. Zwart, G.G., zonder, Ricardostraat 6 van Enschede D. de Leeuw, N.H., chauffeur, Vrouwen- straat 1 van Zijpe. G. J. Bominaar, R.K onderwijzer, Nassaulaan 30 van Laren. W. R. Elema, N.'H., zonder, Emmastraat 64 van Hengeloo. L. Valkenburgh, N.H., zon der, Langestraat 40 van Leiden. F Kui- per, L. d. H. Off. L. d. H. Limmerhoek 40a van Amsterdam. P. C. Schagen, R.K zonder, Schermerweg 38 van Oudenbosch. J. J. H. Philippo, R.K., boterbezorger, v. d. Kaaijstraat 46 van Schoten. J. A. van Eerden, N.H., zonder, Zocherstraat 9 van Nederl. Indie. D. van Helden, N.Hzon der, Pclderstr-aat 111 van Weesperkarspel. A. G. de Lange, R.K, buffetj. Houttil 5 van 's Gravenlhage. M. Cuijpers, ass. huish Boterstraat 6 van Belgie. A. de Haan, R.K., dienstbode, Laat 101 van Hoogkars- pel. T. Brondei", N.H., apoth. ass., Lari gestraat 1 van Barsingerhom. J. Bakker, Ger., reiziger, Hdligland 10 van Belgie. J. E. Roet, R.K., ass. huishoudster, Houttil 64 van Edam. W. J. Karsten, R.K., tui- nier, Koningsweg 55 van Berkhout. N. M. Botterop, N.H., werkster, Westerweg 36 van Beverwijk. A. W. Waals, N.H., zonder, Landstraat 37 van Helder. T. Schoenma ker, R.K., dienstbode, Spoorstraat 42 van Grootebroefk. A. M. van Helden, N.H., leerling bankw., Zeglis 49 van Weesperkar spel. A. Tijsen D.G., apoth. ass., Stuart straat 84 van Haarlem. H. van Diepen, R.K., los arbeider, Baangracht 12 van War- menhiuizen. J. K. Bebingh, Rem., verte rw., v. d. Meystraat 7 van Groningen. M. Ven, E.L., zonder, Westerweg 112a van Amsterdam. J. J. van Weerdem N H,, landbouwknecht. Hoeverweg 8 van Emmen. M. G. Tol-Homan, zonder, Landstraat 42 van Amsterdam. S. J. Takes, N H., tim merman, Tuinstraat 59 van Hoorn. A. IJpma, R.K., verpleegster, Emmastraat 12 van Wonseradeel. J. Groot, N.H., dienst bode, Vierstaien 2 van Beemster. B. Daalder, N.H., zonder, Emmastraat 59 van Haarlem. N. Tamis, R.K., stoker wasch- inr., Achterom 7 van Heiloo. M. Lont, D.G., zonder, C. W. Bruinvisstraat 3 van Wieringen. N. de Vries, N.H., waschkn., Koningsweg 69 van Oudorp. W. Bleeker, R.K., los arbeider, Verl. Landstraat 21 van Oudorp. A. M. Dekker, R.K., dienstbode, Perronstraat 7 van Bloemendaal. J. Ha- velaar, N.H., timmennan, v.d. Woudestraat 60a van den Haag. G. de Jong, R.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 39 van Heer- hugowaard. H. B. Sunder, R.K., slager, Emmastraat 7 van Purmerend. J. Hoo- genbosch, R.K., bloemi-st, Steijnstraat 47 van Oudorp. P. Veimeulen, N.H., metaaldr. Ornval 6 van Schoten. N. Jonker, N.H., huilp in de huishouding, Keizerstraat 14 van Amsterdam. R. D. Huijnink, N.H., vol. mach. fabr., Kennemerstraatweg 62b. van Hengelo. C. H. Sm-it, R.K., vischkoopman, v.d. Kaaijstraat 5 van Maastricht. A. Kui- per-Peperkamp, R.K., zonder, Boomkampstr. 46a van Egmondbinnen. P. Punt, K K-, timmerman, Paardenmarkt 6a. van Hoorn. M. L. C. Germ van Reijendam, R.K, zon der, Mient 23 van Leiden A. Breed1, R.K., dienstbode, Westerweg 270 van Petten. A. Straatsma, Ger., los arbeider, Eikelenberg straat 38 van hot Bildt. E. M. Gi%en, R.K., dienstbode, Hoeverpad 24 van Noord- scharwoude. P. Nonnekes, kapper, Kraan- buurt 8 van Beverwijk. L. J. die Bruin, N.H., bakker, Kerkpilein 2 van Zuidschar- woude. B. Bosch, R.K., sigarenmaker, K'ein Nleuwland 5 van Kampen. T. Kroon N.H., dienstbode, Voordam 1 van Oudkars- pel. P. C. Machieisen, R.K., dienstbode, Stationsweg 7 van Amsterdam. A. H. Gee- vers N.'H., dienstbode, Snaaimanslaan 127 van Winkel. W. H. Stegers R.K., dienst bode, Bergerweg 16 van Oudkarspel. H van Bokhorst, N.H., kapper, Paijglop 23 van Frankrijk. A. Metselaar, R.K., dienstbode, Meerweg 12 van Schoten. M. Poel, R K verpleegster, Emmastraat 12 van Castricum. M. A. Veldt, R.K., leerling-verpleegster, Emmastraat 12 van Akersloot. M. W Kuijs, R.K., zonder, Clarissebuurt 25 van Schermerhom. op ceaigen afstand was neergezet, is de bran- dende auto, door duwen, verder van de ont- plofbare stoffen afgereden." „Vreesde u ernstig gevaar?" vroegen wij. „Ja, mooi was het niet, wij wonen hier fei- telijk tusschen de kruithuizen, en de auto ge- raakte ook tusschen twee munitiemagazijnen, al liggen die op eenigen afstand, in brand. Het vuur had het houten bovenstuk achter de chauffeurszitting reeds vernield, de as- bestplaat werd warm en de zeilen kap werd ook aangetast. Toen de wagen was weggerc- den is de brand, die onder den caburator zijn haard had, met aarde gebluscht; een blusch- toestel heb ik niet zien bezigen, doch op die mededeeling kunt u geen peil trekken. „De twee mannen van de artillerie-inrich- tingen begonnen dadelijk den wagen af te breken. Eenige uren later zijn lading en auto- overschot door een Hembrugauto wegge- haald. De sergeant bedankte mij voor mijne hulp en vroeg of ik, bij hei onderzoek -naar de sciiuldvraag, als getuige zou willen optre- den. Ik stemde daarin toe en werd dien-tenge- volge eenigen tijd later door iemand'van de rijksrecherche, gestationneerd aan de Hem- brug, opgezocht. Hij vroeg mij of ik eenig denfcbeeld had aangaande de oorzaak; ik antwoordde ontkennend. Wei zei ik hem dat ik het als leek gevaarlijk vond dat die muni- Bij een ban-kinstelling werd n.t een valsche qu'itantie op naam van een grcote firma aan- geboden, waarop-de aanbieders zich een be- drag van 4500 wisten te laten uitbetalen. Er v-erliep-en dagen voordat de onrechtmatige uitbetaiing werd ontdekt. De kwitantie was voorzien van een nagemaakt stempel der fir ma, alsmede van de valschelijk nagemaakte handteekening an een der firmanten. NEDERLANDSCH INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING EN STEDE - BOUW. De afdeeling Stedebouw van het Neder landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw te Amsterdam hield Zaterdagmid- dag in gebouw Heijstee haar jaarvergade- l'ing, welke geleid werd door mr. dr. Focke- ma Andraea, burgemeester van Utrecht# BRAND IN EEN SANATORIUM. Te Horn bij Roermond brak gistermorgen, omstreeks half zeven, brand uit in het vrou- wen-paviljoen van het sanatorium voor tu- berculose-lijders van het Limburgsche Groene Kruis. Door snel ingrijpen van het personeel kon al het meubilair tijdig in veiligheid worden gebracht. Men slaagde er in a lie in het pa- viljoen liggende patienten in andere pavil- joens van het sanatorium onder te brengen. De motorspuit uit Roermond, die inmiddeis tiewagens, die hier toch dagelijks den pol-1 op het terrein van den brand gearriveerd EEN GROOTE RAMP VOORKOMEN. Het Hdbl. laat eenige ooggetuigen van het gebeurde in den Grooten ljpolder aan het woord: Landbouwer Stolwijk vei'telde: „Het gebeurd1 in den namiddag van den 16den September 1926. „Op een stuk lan^i gelegen op eenigen af stand van den Noorderweg in den Grooten ljpolder was mij tractordorschmachine aan het werk, twaalf of dertien knechts waren er ook aan den arbeid. Ik bevond mij in een ooerderij op eenigen afstand, zag plotseling vlammen slaan uit een munitie-auto die van bet patronemnagazijn, waarbij sergeant Berghuis woont, op weg was naar de artiile- rie-inrichtingen. Er voor bevre^sd dat er een ontploffng zou plaats hebben, die ook voor mijn dorschmachine gevaar zou opleveren, rende ik. naar de machine, zette die stop en zag dat het volk in het land zich met groote sneiheid vcrwijderde. Ik zag, toen ik naar het bouwiand toeiie-p, dat de sergeant en de chauffeur van den munitiewagen de armen ophieven in de richting van de knechts, zij moeten cok iets hebben geroepen maar wat, kon ik niet verstaan, al begreep ik dat het een soort van waarschuwing was, om te vluchten. Nauwelijks had ik do dorschmachi ne stopgezet of ik "zag sergeant en chauffeur weer op den auto toeloopen," zij begonnen aan de achterzijde den wagen te lessen. Ik ging onmiddellijic helpen, sergeant Berghuis zei: „Flink zoo", en „gauw mannen, want het is een gevaarlijke lading". Wij brachten er met gezamenlijke krachten twee groote gevulde kisten uit, ze voelden ten minste zwaar aan, benevens eenige kardoezen. Nadat de lading der van en naar de kruithuizen, doorkruisen, een kap van zeildoek hebt:n. ,,Is het zeil door de zon om zoo te zeggen „uitgedroogd", dan is het bij het minste wissewasje, onmididellijk in brand". „Ja", antwoordde de rechercheur, „i-k heb ze dat aan de Hembrug a] zoo dik- wijls gezegd, maar ze trekken er zich niets van aan!" Cornelis de Regt, landbouwersknecht, was op dien middag van den 16den September 1926 op het land bij den Noorderweg, bij de dorschmachine van Stolwijk werkzaam. „Het zal omstreeks drie uur geweest zijn, toen uit den bedoelden munitie-auto de vlam men sloegen. De sergeant van het patronen- magazijn en de chauffeur sprongen er af, zwaaiden met de armen en riepen ons toe: „Menschen berg je, denk om je leven!" „U begrijpt, wij liepen als hazen, maar op zoowat v-ijfti'g meters afstand, ging ik lig gen bij een sloot, zoodat ik van verre kon zien wat er gebeurde. Een oogenblikje later zag ik dat sergeant en chauffeur terugkwa- men, een stuk van de kap brandde toen al. Zij begonnen aan de achterzijde de lading te lossen, even later kwam mijn baas Stolwijk er ook bij. Zij werkten hard met hun drieen en sjouwden kisten en projectielen van groote afmeting weg. De wagen is, na te zijn ont- laden, weggeduwd, de militairen zetten daarna het blusschingswerk met een spuit. die slootwater en bagger opzoog en met het op de vlammen werpen van aarde voort. Zii bra-ken later de verbrande houten deelen van den auto en smeten die in de $loot. De ser geant heeft later op den middag nog ver- klaard, dat het hachelijke oogenblikken waren geweest". DE ESPERANTOBANKBILJETTEN. De kaarder Crt. schrijft: Zooals men weet, is te Laren een bank op- gericht, de Un-iversiteit Spesmilia Banko, die biljetten uitgeeft, welke met Esperanto-op- schriften zijn gediukt, als initernationaal be taalmiddel bed-oeld zijn. Deze Banko heeft een circulaire verspreid, waarin wordt ge zegd, dat getracht zal worden op den duur een N. V. te vonnen, met een kapitaal van 120.000, waarvan een vierde als goud-re- serve bij de Ned. Bank zal worden gedepo- neerd. De belangstelling, die deze "poging zoowel bij Esperantisten als daar buiten heeft gewekt, heeft ons aanleiding gegeven eens na- der navraag te doen en wel ter meest bevoeg- de plaatse: bij de Nederl. Bank zelf, welker naam wel zelden in verband met zulke gerin- ge bedragen gen-oemd zal zijn, evenmin als dergelijke bescheiden getallen ooit tot steun van een grootsche wereldbeweging gediend zulilen hebben. Veel aandacht is op de Ned. Bank aan de zaak nog niet besteed. Mocht de goudvoor- raad worden aangeboden, dan kon men eens verder zien, n.I. of die wel zou worden aan- vaard. Want wat is het geval? Deze biljetten mo- gen eigenlijk niet in omloo-p worden gebracht. In „de wet en statufen van de Nederlandsche Bank" van 22 Dec. 1863, he laatst bekrach- tigd: in de Bankwet 1919, komen de volgende bepalingen voor: Geen circulatiebank kan worden opge- richt en geen buitenlandsche circulatiebank mag hare bankbiljetten hier te' lande in om loop brengen, anders dan krachtens een bii- zondere wet en op den voet en de voorwaar den bij zoodani-ge wet te stellen. Onder circulatiebank wordt verstaan, elke inrichting, bestetmd om bankbiljetten uit te geven of in omloop te brengen". Nu is aan dit verbod geen strafbepaling verbonden, zoodat men ook niet tegen de uit- gifte kan optreden. De aanbieding van den goud-voorraad zal echter wel uitblijven. Al zijn de ondernemers van de Esperantobank nog zoo te goeder trouw, van de toestandlen in den interaationa- len geldhandel hebben zij zich al zeer onvol- doende op de hoogte gesteld. Hej is schier onmogelijk om met vreemd geid in een of ander land betalingen te doen. Ons Holi^ndsch geld heeft hier een goeden naam,'maar op reis kunnen wij het in het ge- wone verkeer niet kwijt. En accepteeren wij Hollanders hier de zoo sfflide Amerikaansche dollars? Immers ook niet. Men stelle zich nu voor dat men met Esperantobiljetten zijn be talingen wil doen! Zelfs geen wisselkantoor zou ze in ontvangst nemen-, omdat het ze zeer laslig weer kwijt zou raken, of ze zouden ge- dekt moeten worden door een Bank, die met vele millioenen werkt. Doch al zou de Espe- rantobeweging nog zoo toenemen, dan nog zou de vraag rijzen, is een internationaal be- taalmiddel voorlocpig noodig, nu we dit eigenlijk bezitten»in den intemationalen cre- dietbrief. Deze lost immers alle moeifijkheden op, verbonden aan de versehillende nationale raunten. In elk land1 ter wereld wordt een in- krnationale credietbrief gehonoreerd, zoodat men zich zonder veel geld op reis kan bege- ven en zich in den vreemde van het daar in gebruik zijnde betaalmiddel kan voorzien. OPLICHTING. Naar Het Volk meldt, houdt de Amster- damsche politic zich bezig met het onderzoek naar een onlangs te Amsterdam gepleegde oplichting. was, alsmede de brandweer der gemeente Horn, wistec uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het vrouwenpaviljoen brandde echter geheel uit. Het sanatorium is op beurs- polis verzekerd. Omtrent de oorzaak van en brand tast men nog in het duister. Vermoedelijk is het vuur door kortsluiting ontstaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor: Het reddingswerk verliep in de grootste orde, OPLICHTING. Door een bankinstelilng te Amsterdam is een kwitantie, groot 4500, uitbetaald, wel ke betaalbaar was gesteld door een assura- deursfirma. Toen deze laatste firma eenige dagen later er haar bankafrekening ontving, vroeg zij aan de bank opheldering over deze uitbetaiing, daar zij van een dergelijk be- drag niets afwist. Er is toen gebleken, dat hier handige oplichters in het spel waren. De kwitantie was gesteld op den naam Jan sen, in agenturen. Voor de betaalbaarstelling had men de handteekening van een der pro- curaiiehouders nagemaakt en bovendien van een stempel gebruik gemaakt. Een dergelijk stempel is echter niet bij de assurantie-firma bekend en werd dus voor deze oplichting ver- vaardigd. Bij de politie is aangifte gedaan en deze heeft gevonden. bij welke firma het stempel is gemaakt. Echter van de daders ontbreekt op het oogenblik nog elk spoor. VALSGHHEID IN GESCHRIFTE. Eenigen tijd geleden monsterde een Neder landsche zeeman op een te Rotterdam liggend Noorsch stooms-chi-p, dat naar Engeland was verkocht. Zooals gebruikelijk is, kreeg hij van den kapitein een noot, ter waarde van een halve maand gage, welke noot betaalbaar zou zijn, zoodra het schip in zee was. De zeeman verkocht de noot voor zijn vertrek aan een cafehouder aan den Schiedams-chen dijk. Tegen den tijd, dat het schip zou vertrekken, ging de zeeman aan boord, maar hij von a het logics zoo smerig, dat hij niet wenschte te blijven. Hij verliet het schip en maakte de reis niet mee. De cafehouder. die de noot wil- de verzilveren-, toen het schip in zee was, k\vam tot de onfdekking, dat zij niet werd uitbetaald, omdat de man, op wiens naam de noot was gesteld, gedeserteerd was. Eenige dagen later kwamen eenige zee- lieden in het cafe met -het verzoek, een noot te verzilveren. De cafehouder weigerd-e dit, omdat hij er al meermalen was ingeloo-pen en liet als bewijs daarvan de bewuste noot zien. Of een van de zeelieden daarop deze waar- delooze noot heeft weggenomen, of dat de cafehouder hem deze heeft gegeven, is niet opgehelderd, maar in elk geval is d-e noot van eigenaar veranderd. Weer eenige dagen later werd bij een loge- menthoudster op Katendrecht een noottev verzilvering aangeboden, welke op naam stand van denzelfden Nederlandschen zee- man, maar iret een ander schip -en een ande- r-en datum van vertrek. Bij onderzoek bleek der logementhoudster, dat dit genoemce schip inderdaad binnen enkele dagen van Rotterdam zou vertrekken, en daarom had zij geen bezwaar, geld op de noot te geven, te meer niet, omdat zij van den aanbieder, zekeren D. S. C., al meer een noot had gekoeht en ailes toen in orde was gebleken Toen zij evenwel de noot wilde verzilveren, bleek, dat de noot ongeldig was. Een Neder- lander van dien naam had niet op dat schip gemonste-rd. De politie werd in de zaak ge- moeid en bij een scheikundig onderzoek van de noot bleek, dat het dezelfde was, die in het bezit is geweest van den cafehouder van den Schiedamschendijk. De nieuwe eigenaar had met een chemische vloeistof enkele woorden laten verdwijnen en daar andere voor in de plaats geschreven. Langs scheikundigen weg is het evenwel gelukt, die oude woorden weer te voorschijn te brengen en zoo is het bedrog uitgekomen. De laatste aanbieder vaij de noot werd aangehouden. Bij huiszoeking werden in zijn woning enkele fleschjes aangetroffen, welke e-en vocht inhielden, dat, als het in goeden staat is, geschikt is, geschreven woorden te doen verdwijnen. Het vocht was, toen de poli tie het vond, evenwel al ondeugdelijk gewor- den. De fleschjes zijn in beslag genomen, en C. is ter beschikking van den officier van justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. DE BEROOFDE WISSELLOOPER. Zooals men zich zal herinncren, zegt de N. R. Ct., heeft op 18 Januari j.l. de 5'0-jari- ge wissellooper J. v. V. bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de St. Laurensstraat te Rotterdam is beroofd van een groot bedrag, dat de dieven gestolen zouden hebben, na dat zij een scheur in zijn overjas hadden ge- sneden. Deze man is toen op grond van ver- moeden van het opzettelijk doen van een val sche aangifte aangehouden en opgesloten. Hij zit nog steeds in het huis wan bewaring. Een onderzoek naar het verdwenen geld heeft nog geen resultaat gehad. Wel is gebleken, dat de wijze, Vaarop de snede in de jas is toegebracht, het vermoeden kan wettigen, dat de man dit zelf heeft gedaan. Het on derzoek wordt voor tgezet. - 1 ONDERZEEBOOT IN HET ZEEGAT VAN VLISSINGE'N. Omtrent het ongeval, aan een Nederland sche onderzeeboot in het zeegat van Vlissin- gen overkomen, meldt het Nederl. Correspon- dentiebureau in Den Haag: Donderdagmiddag werd gedurende een vaartocht, die ten deele onder water plaats had,*aan boord van Hr. Ms. O. 6 vastge- steld, dat een reeds bestaande speling tus schen koppeling en as van de dieselmachine zoo was toegenomen dat het zaak was, geen verdere vaartochten te ondernemen, alvorens deze speling was weggenomen, waarom de commandant omdraaide, teneinde door het Oostgat naar Vlissingen terug te keeren. lets bijzonders deed1 zich daarbij niet voor. - Blijkbaar heeft het varen van deze onder zeeboot, dat, in verband met den toestand van de zee, boven water, doch met gesloten lui- ken plaats had/ op den Nederlandschen loods van een passeerend koopvaardijsc-hip den in- druk gemaakt, dat iets met deze boot niet in den haak was en hem aanleiding gegeven, hiervan dadelijk melding te maken. Van Vlissingen uit zijn daarop op eigen risico drie sleepbooten naar buiten gegaan, terwijl de ondercommandant der marine maatregelen nam, eveneens hulp te bieden. Aan dit laatste werd geen gevolg gegeven, omdat intussehen reeds bericht van Hr. Ms. O. 6 was ontvangen, dat zij naar de haven opstoomde en geen hulp noodig had. Van een draaikolk is aan boord van Hr. Ms. O. 6 niets gemerkt en van eenige rume aan boord is geen sprake geweest; evenmin is er reden geweest voor eenigen angst. De kleine noodige herstelling aan de even- genoemde koppeling heeft met eigen middelen plaats. De boot kan Maandagmiddag weer varen. VATEN VET IN BESLAG GENOMEN. De belastingambtenaren te Roosendaal hebben een partij van 150 vaten vet in beslag genomen die aanvankelijk waren gewaar- merkt als „niet bestemd voor menschelij-k voedsel", welk merk later was veranderd. De partij is ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Roosendaal. WHO IS WHO? F. P., de man die geruimen tijd heeft ge- simuleerd doofstom te zijn, die in het zieken - huis aan den Coolsingel te Rotterdam is ver- pleegd en daar eindelijk door den mand is gevallen, waarbij is gebleken, dat de man een Hongaarsche bakker is, die een zeer roman- tisch verhaal heeft gedaan omtrent zijn avonturen, welk verhaal moeilijk te contro- leeren viel, is door bemiddeling van den vreemdelingendienst, thans naar Boedapest vertrokken. Zijn poging om naar Amerika te gaan, waar hij filmacteur hoopte te worden, is dus mislukt. DE STATENVERKIF.ZINGEN Het lioofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering maakt bij zijn actie voor de Statenverkiezingen gebruik van een vragenlijst, aan de candidaten vcor te leg- gen, waarbij de urgentie van premievrij staatspensioen op den voorgrond wordt ge steld. BEGRAFENIS PROF: MR. L. W. C VAN DEN BERG. Zatetdag heeft te Delft in stiilen eenvoud, doch onder veler belangstelling, de begrafe- nis plaats gehad van het stoffelijk overschot van oud-burgemeester prof. inr. L. W. C. van den Berg, oud-lid der- Eerste Kamer, oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid- Hoiland. Nadat ten sterfhuize een korte rouwplech- tigheid was geiiouden, welke geleid werd door ds. Hertault, voorganger van de Waal- sche gemeente te's Gravenhage, zette de lijk- stoet zich omstreeks half drie naar de be- graafplaats Jaffa in beweging. Op de lijkbaar waren acht bloemstukken bevestigd, w.o. ^fn van de Waalsche ge meente en een van de Vereeniging Oranje- dag, waarvan de overledene eere-voorzitter was. Voorts ware; aan het lijkkleed de ridderorden van den overledene gehecht. De lijkstoet nam zijn weg langs het stad- huis, waarvan de gcrdijnen neergelatyi wa ren, waar een oogenblik werd stilgehouden en namens de gemeente, door den oudsten bede een bloemstuk werd neergelegd. De wethouders sloten zich bij den stoet aan. Bij het passeeren van het politiebureau op de Oude Delft, bracht het polltiecorps, dat daar onder commando van inspecteur Aafjes stend opgesteld, een eerbiedigen groet. Op de begraafplaats Jaffa bevqnden zich, toen de stoet daar kwam, vele belangstellen- den, vooral uit ambtelijke kringen. Nadat de kist boven de groeve was ge- plaatst heeft o.a. de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, het woord gevoerd. OPLEIDING EN BEROEPS- VERANDERING VAN ONGESCHOOL- DE ARBEIDERS. De minister van arbeid, handel en nijver- heid, cverwegende dat het wenschelijk is ge bleken in verband met de bestrijding en voor- koming der werkloosheid, een commissie in te stellen, welke hem van advies kan dienen met betrekking tot maatregelen voor oplei- ding en beroepsverandering van ongeschool- de en minder geschoolde arbeiders, heeft een commissie van advies ingesteld voor oplei- ding en beroepsverandering van ongeschool- de en minder geschoolde arbeiders en in deze commissie benoemd, tot lid en voorzitter: de heer A- Fokner, directeur van den rijksdienst der werkloozenverzekering en arbeidsbemid- deling. EEN OVERWEG IN DEN SPOORWEG TILBURG—DEN BOSCH. I De minister van waterstaat heeft Zater- dag een bezoek gebracht aan een overweg' in den spoorweg TilburgDen Bosch. De opheffing van de bewaking van dien over- weg is, reeds lang in overweging, doch stuit op grooten tegenstand. Met het oog op de ook na herhaald onderzoek liinrecht tegen- over elkaar staande inzichten der plaatselijke en provinciale autoriteiten, eenerzijds en van spoorwegdirectie en rijkstoezicht anderzijds, wenschte de ministei- den toestand bij diet overweg persoonlijk in oogenschouw te ns- men. De minister, die vergezeld was door - den chef van de afdeeling vervoer- en mijtt- wezen van zijn departement, M r. Silvergieter Hoogstad, werd door het lid der Eeme Ka mer den heer Blomjou6 per auto naar den overweg gebracht. waar xteh nog ee*ge btmrim. is

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6