7/ Ptrijseke Uneven. Zeefijdingeii Buitewiand De meest hinderlijke kwaal HULDIGING VAN POSINE A. SIMONS—MEES. Zaterdagmiddag om half 5 heeft in Den Haag ten huize van mevr. Josine A. Simons Mees in het Prinsevinkenpark te 's-Gra- venhage een intieme huldig-ingsplechtigheid plaats gehad. Een deputatie, bestaande uit eenige letterkundigen en bestuursleden der WereldbiMiotheekvereeniging, boden de schrijfster een fraaie door den heer Georg Rueter, geschilderde oorkonde aan. ONZE GEZANT TE BERLIJN. Hr. Ms. gezant te Berlijn, baron Gevers, heeft het voomemen te kennen gegeven, bin- nenkort, in verband met zijn leeftijd, zijn ambt neer te leggen en den diplomatieken dienst te verlaten. FAMILIEDRAMA. In een huis aan de Jacob v. d. Doesstraat te 's Gravenhage bewoond door de familie v. V. heeft zich Zaterdagavond een familie- drama afgespeeid. Bij den heer en mevrouw v. V. woont de 73-jarige vader van de vrouw des huizes in, deze kreeg Zaterdagavond om een kleinig- heid ruzie met zijn schoonzoon. Hij werd driftig, wond zich zeer op en voordat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotseling een revolver getrokken en loste drie schoten op zijn schoonzoon. Een daarvan trof hem in den schouder. Op het lawaai drongen eenige buren de woning binnen en toen deze zagen wat er gebeurd was, waarschuwden zij oogenblikke- lijk de politic. Deze was spoedig ter plaatse en de commissaris der afdeeling gaf last den dader te arresteeren. De heer van V. is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet kvensgevaarliik. De Crt. meldt hierover de volgende bijzonderheden: In den laten Zaterdagavond heeft zich alhier een familiedrama afgespeeid. Het ge- beurde in de Van der Doesstraat, ten huize van de familie Van V.. De inwonende 73-jarige schoonvader Van der V. had vaak twist met zijn schoonzoon Van V. Ook heden.avond bij het diner was dit weer het geval, en betrekkelijk over een kleinigheid liep deze oneenigheid zoo hoog, dat zij ontaardde in een handgemeen, waar- bij de oude heer Van der V. plotsciing uit een waschtafel een revolver te voorschijn haalde en op zijn 46-jarigen schoonzoon een aantal schoten losten, waarvan er twee trof- fen, een aan den linkerarm en een aan de finkerheup. De dader vluehtte dadelijk de deur uit. De getroffene wercl in niet levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het ingestelde onderzoek bleek de politic, dat de dader zich naar buren aan den overkant van de straat had begeven, waar hij werd ge- arresteerd. Hij bekende zijn daad volledig. De revolver is in beslag gen omen. Het politioneel onderzoek wordt geleid door een commissaris van de afdeeling C den heer Kramer. -Naar wij vernemen, zegt het bled, was de toestand van den getroffene, Zondagavond bevredigend. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN GEZAGVOERDERS BIJ DE BINNENVAART. Zaterdag werd te Rotterdam onder voor- zitterschap van den heer A. Elffers Jr. uit Haarlem de algemeene ledenvergadcring ge- houden van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart. Besloten werd o. a. zich tot de regeering te wenden met het verzoek maatregelen te ncmen om te komen tot toezicht op de binnen- vaart ter be&cherming van de opvarcnden der binnenvaartuigen. Medegedeeld werd, dat het diploma voor schipper bij de binnenvaart, waarvcor de ci- schen zijn geformuleerd door het Onderwijs- fonds voor de Binnenvaart, door de regee- ring is goedgekeurd als certificaat van "be vel veering aan boord van schepen bij de Rijnvaart. ONGELUKKEN. Zaterdag is de 7-jarige J. C. B. van het M eiland, toen hij hard een winkel uit kwam loopen, welke winkel is gevestigd op den hoek van de Groene Zoom en het Krielerf alhier tegen de auto van dr. S. terecht gekomen. Dr. S. constateerde een seliedelbreuk en heeft het ventje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Daar is het kind kort wa aankomst overleden. KORTE BERICHTEN. Te Enschede is Vrijdagmiddag op de Oldenzaalsehestraat het 5-jarige dochtertje van den heer Bakker aldaar, dat uitweek voor een luxe-auto, onder een uit tegenoverge- stelde richting komende autobus geraakt. Met een ernstige schedclbreuk. is -het kind in hope- loozen toestand de ouderlijke woning binnen- gedragen. Tengevolge van het in den slaap door- slikken van een gedeelte kunstgebit is te Ber- gambacht overleden de heer C. V. Zaterdagochtend heeft op de paarden- markt te Gorinchem een 36-jarige paarden- drijver uit Utrecht een zoodamgen slag van een paard tegen de hartstreek gekregen, dat hij terstond dood neerviel. Het lijk is naar het ziekenhuis gebracht. De minister van arbeid, handel en nij- verheid heeft het advies van den Hoogen Raad van Arbeid gevraagd omtrent een voor- ontwerp van wet tot wijziging van de Ar- beidewet 1919. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter van den raad, een bijzondere commissie uit den raad1 in te steMen, die om trent dit voorontwerp praeadvies zal uit- •brengen. Deze commissie zal vermoedelijk eind Maart vergaderen. Een zeventienjarig meisje van den heer S. G. te Kromtnenie, dat verleden Zondag- ochtend bij het aanmaken van een kaehel in brand was geraakt en met ernstige brand- wonden overdekt naar het ziekenhuis aldaar was overgebracht, is, hoewel haar toestand zich de eerste dagen niet ongunstig liet aan- zien, gisterochtend aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. In de biljartwedstrijden te Haarlem vestigde Dommering een nieuw wereld- record. Bij de vertooning van „Boefje'' in den Grooten Schouwburg te Rotterdam zijn An nie van Ees, de heer Brusse en vele mede- spelenden gehuldigd. Het Geldersch comite inzake het Neder- landsch-Belgische verdrag heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden. Op 10 dezer zal opnieuw een proef ge- nomen worden met verzending van de Indi- sche mail per luchtpost. Men verzoekt, aan de N. R. Crt., te berichten, dat mevrouw Magda Janssens hare verbintenis bij de N. V. „Het Vereenigd Tooneel" niet wenseht te vernieuwen en dus het volgend speelseizoen geen deel meer zal uitmaken van dat gezelschap. Vrijdagavond heeft te Leiden Prof. Dr W. B. Kristensen, hoogleeraar in de geschie- denis der godsdiensten in het algemeen en de phaenomenologie van den godsoienst aan de Leidsche Hoogeschool, voor de Maatschappij der Nederladfeclie Letterkunde een lezing ge- hot<den over: Hendrik Ibsen en de antieke tragedie. Een landbouwer te Boornbergum heeft Vrijdag reeds een spreeuwennest met eieren gevonden. Na tevoren reeds zijn technischen proef- tocht te heibben volbraeht heeft het stoomschip Simon Bolivar, het nieuwste schip van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat- schappij, Zaterdag zijn tweeden in al'le op zichten geslaagden tocht gemaakt van Rotter dam naar IJmuiden en verder naar Amster dam, gedurende welken het schip door de op drachtgeefster is overgenomen van de wed waar het gebouwd is, de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij. STOOMV A ARTLl JNEN STV. MIJ. NED'ERLAND. Kangean 5 Maart v. Bat. n. Havre te Amst. Roepat (thuisr.) 5 Maart v. Bat., v. Londen, te Amst. Karimoen 5 Maart v. A'dam n. Hamb. Krakatau 5 Maart v. Amst. n. Bat. Manoeran (uitr.) 5 Maart te Port Said. Singkep (thuisr.) 5 Maart te Suez. STV. MIJ. OCEAAN. Adrastus 2 Maart v. Yokohama n. Rott. Teiresias, v. Japan n. Amst., 2 Maart v. Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang 5 Maar: v. Bat. n. Rott. Slamat (uitr.) 5 Maart v. Colombo. Tjerimai 5 Maart v. Bat. te Rott. Toba (thuisr.) 4 Maart v. Sabang. JAVA—BENGALEN LIJN. Bondowoso 5 Maart v. Calcr« ta n. Java. JAVA—NEW-YORK LIJN. Tydeus, v. Bat. n. New-York, 4 Maart te Sin gapore. HOLLAND—AUSTRALIA LIJN. Arendskerk (uitr.) 5 Maart v. Port Said. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Oostkerk (uitr.) 3 Maart te Vladiwostock. Gemma (thuisr.) 4 Maart v. Genua. Salabanka (uitr.) 4 Maart v. Genua. HOLLAND-BRITSCH-INDIe LIJN. Koudekerk (thuisr.) 4 Maart te Antw. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boeroe (Jnuisr.) 4 Maart v. Marseille n. Antwerp en. Gcrontalo (uitr.) 4 Maart te Algoabaai. Heemskerk (thuisr.) 5 Maart teJCilindini. Randfontein (thuisr.) 4 Maart v. Las Palmas n. Southampton. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Albireo 6 Maart v. West-Afrika te Rott. Albireo (thuisr.) 4.Maart v. Havre. Delfland (uitr.) 4 Maart te Accra. Eemstroom 3 Maart v. Accra n. Lagos. Scheldestroom (thuisr.) 4 Maart te Grand Bassam. Jaarstroom (thuisr.) 4 Maart te Lome. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine, v. Rott. n. Vancouver, 2 Maart te Los Angeles. Nieuw Amsterdam, v. New-York n. Rott., 7 Maart v.m. te Plymouth. Spaamdam, v. Vera Cruz n. Rott., 5 Maart v. Havana. Blommersdijk 4 Maart v. Rott. te New- York. Edam, Rott. n. New-Orleans, 4 Maart te Tampico* Moerdij-k v. d. N. Pacifickust n. Hamb. en Rott., 3 Maart v. Glasgow. Rijndam 4 Maart v. Algiers te Malaga. KON. NED. STB. MIJ. Aknelo 5 Maart v. Chili, 1. v. Duinkerken, te Rotterdam. Berenice 4 Maart v. Tarragona te Valencia. Doros 4 Maart v. Gibraltar n. Amst. Ganymedes 5 Maart v. d. Levant, 1. v. Algiers, te Amst. Hebe 5 Maart v. Valencia te Rott. Iris 4 Maart v. Gibraltar n. Barcelona. Oranje Nassau (thuisr.) 3 Maart te Curasao. Orpheus 4 Maart v. La Pallice. n. Amst. Pluto 4 Maart v. Valencia n. Rott. Rhea (uitr.) 4 Maart te Ponta Delgada. Breda (uitr.) 3 Maart te Corral. Copenhagen 4 Maart v. Hamb. te Bremen. Has 4 Maart v. Kopenhagen n. Amst. Neptunus 5 Maart v. Rott. n. Gibraltar. Stella 4 Maart v. Messina n. Palermo. Strabo 3 Maart v. Amst. te Bordeaux. Tellus 5 Maart v. Venetie te Triest. Ulysses 5 Maart v. Rott. n. Algiers. (Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). De moordende stad. Parijs, einde Februari. De vreemdeling, die voor zijn genoegen een paar weken in Parijs komt doorbrengen, heeft meestal geen flauw begrip ervan hoe wreed en moordadig deze meedoogenlooze stad voor velen kan zijn. Zeer vaak gebeurt het, dat bezoekers, d'ie met een min of meer welgevulden geldbuidel hier de Opera en den Moulin Rouge, de Champs-Elysees en Montmartre afduinen en van de armoe alleen den bedfelaar langs de stoep van het koffie- huis of hoogstens een al even onecht. want door een reisbureau speciaal voor hen in elkaar gezet „apachen-bal" gezien hebben. zeer vaak gebeurt het, dat ze mij vragen: Wordt er ook wel gewerkt in Parijs? zijn er hier nu ook nog menschen die werken? Niet alleen wordt er door 999 van de 100f> Parijzenaars gewerkt en gezwoegd, er wordt ook wel honger geleden en armoe. Tienduizenden zijn n deze groote stad dage- lijks de wanhoop nabij. Nergens voelt men zich zoo hulpeloos eenzaam en van God en menschen verlaten als te midden van deze geweldige menigte. En gemiddeld honderd el- ken dag geven er den strijd op, om spoor- loos te verdwijnen. Is het niet tragisch? Is ze niet om te ver- vloeken, die helsehe stad, die met gelonk van booglampen en neon-licht de krachtige, ge1 zonde jongens en meiden uit hun dorpen lokt, wier klatergoud, beloften van fortuin en roem, van Boheem-leven en „amour libre" dag en nadlit treinen vol vreemdelingen hun levenden inhoud doen uitstorten in de sta tions, onafgebroken, ononderbroken ster-rit vanuit de verste uitboeken der aarde? Velen zijn daar geroepen, dooh slechts zeer weini- gen uitverkoren. Op de honderdduizend is er misschien een die een beroemd kunstenaar, een welgesteld handelsman wordt. De ande ren lijden weliswaar niet alien schipbreuk, doch ook de bescheidenste illu-ies verwezen- lijiken zich maar bij zeer weinigen. En dan nog na wel'k een inspanning, ellende, angsten en zorgen. Men kan aannemen, dat van de duizend er zevenlhonderd ontmoedigd, ont- goocheld na korter of langeren tijd "met de kous op den kop naar huis terugkeeren. Twee- honderd zijn er wellicht, die daartoe de fut of de middelen niet hebben en hier blijven rond- scharrelen, met een vcortdurend knagend heiimwee, tusscKen hangen en wurgen. Van de honderd die overblijven zijn er misschien twintig die een betrekking vinden en een be- scheiden carriere maken, vijftig die als on- ;gewenschte bezoekei's over de grenzen gezel worden, tien die in de gevangenis verzeild raken, vijf die goed terecht komen, vijf die in ziekenhuis of krankzinnigengesticht eindigen. En tien zijn erdie verdwijnen. Geviucht? Vermocrd? In de Seine? Verdwenen Twee, drie keer per week klopt aan mijn deur een jongen die uit Holland komt om in Parijs werk te zoeken. Aan bet Consul a at zitten er dikwijls 4 of 6 tegelijk in de wacht- kamer. Welk een reeks teleurstellingen wach- ten hen! De Staat, die hun allerlei moeilijkhe- den in den weg legt en vooral in deze periode van werkelcosheid, hun alien arbeid, in de stad althans, vrijwel onmogelijk maakt De patroon, die zelf bedreigd wordt met een bcete als hij hen engageert. De nijd en af- gunst van him Fransche collega's. Het kari- ge en ongewone eten; de bedompte bedorven lucht; de nauwe, vuile en dure slaapkamers, vcor wie het thuis zoo gezellig en proper was gewend. Voor het begrip gezellig'' heeft degeen, die de Fransche taal maakte zich niet cms d£ moeite gegeven een woord te zoeken Ge kunt, in het Fransch, zelfs niet zeggen wat gezellig is. Ik kij'k ze aan met medelijden, de dappere stumperts die hier werk komen zoeken Ge- not, zinnenroes, inspiratie, schoonheid zoo ge wilt, dat is allemaal te koop in Parijs Wie hier met een gevulde beurs komt kan het geld goed besteden, nuttig of aangenaam naar verbiezing. Dooh wee hem die om geld hier te halen komt. Hij1 vindt alle deuren ge- slotn. - Dezer dagen zag ik een welsprekend sta- iistiekje: In 1919 werden er bij den Service des Recherches dans l'lnteret des Families (Dienst van opsporingen in het belang der gezinnen, aldus genaamd in tegenstelling met den dienst van o-psoringen in het belang der Justitie aan de Politie-Prefectuur 32.500 gevalk-n aangegeven van personen die ver dwenen waren. In 1920: 31.500 gevallen. In 1921: 29.400. In 1922: 29.836. In 1923: 28.927. In 1924 29.65-6. In 192-5: 29.830. In 1926, verkden jaar: 30.175. Dat beteekent een kleine honderd per dag. Twintig inspec- teurs van politic houden zich oniledig met de zware taak al deze verlorenen op te sporen. Gemiddeld vinden zij er een terug op de drie. Twintigduizend verdwijnen er spoorloos, elk jaar. Natuurlijk zijn dat niet uitsluitend men schen die de worsteling hebben opgegeven zond-er een woordje achter te laten. Velen zijn erbij die gewelddadig verdonkeremaamd zijn. Allerlei gevallen zijn er onder: echtgenooten die genoeg hebben van hun wederhelft en uit de echtelijke woning verdwenen om hun vrij- heid te hernemen ofzich in andere ketenen te doen smeden; vrouwen en meisjes, wegge- voerd als „blarake slavinnen"; kinderen die op avontuur uittrebken. En steeds een groot aantal abnormalen en vagebonden, die niet kunnen wennen in't keurs van een geregeld maatschappdijk leven. Een typisch geval uit deze laatste categorie heeft zich nog onlangs voorgedaan. Drie maanden lang zociht de politic, op verzoek van die familie, een eerzaam plattelandsnota- ris, spoorloos verdwenen zonder een cent mee te nemen die hem niet toekwam en terwijl hij alle dessies in de beste orde had achtergela- ten. Men begreep er niets van. Tot iemand ten slotte toevallig op een goeden dag den no- taris terug vond opeen kermis, waar hij voor clown speelde op het balkon bij een cir cus-tent. Met wit-gekalkt gezicht, een punt muts op zijn kalen bol, het bui-kje geperst in een hansop met loovertjes, de dik'ke kuiten builend in witte kousen, stond hij daar met fclijkbaar genoegen de groote trom te kietelen. Hij was niet gek; alleen maar een idealist en het klatergoud van de kermis had hem aan- getrck-ken als al die anderen het klatergoud van Parijs Mn leven lang zal mij de herinnering bij - blijven hoe ik eens (vdor den oorlog) hier een vriend gezocht heb, d'ien wij verdwenen waanden. De Morgue bestond toen nog sr. natuurlijk richtten wij- daarheen allereerst on- ze schreden. In vroeger jaren was het somber gebouw- tje, op de uiterste punt van het eiland achter J Notre Dame, vrij toegankelijk voor iederen bezoeker. De bedoeling was afsehrik te wek- ken en daardoor menschen te weerhouden van zelfmoord. Doch die bedoeling werd voorbij gestreefd, doordat allerlei op" lievigc- prikkeis beluste toeristen en Parijzenaars het etablissement gingen gebruiken als een soort kosteloos griezel-kijkspel, een „musee des horreurs". Daarop besloot de Overheid, in de Morgue alleen hen toe te laten die bewiizer. konden gegronde reden te hebben om aaii te nemen dat er het ongeidentificeerd lijk lag van iemand dien zij kenden. Zoo moesf ook ik bewijzen, dat ik werkelijk een mijner vrien- den zicht. En eerst toen ik met behulp van de nocdige getuigenverklaringen dit bevredi gend had aan-getoond, en een beschrijving van het uiterlij-k voorkomen van den vermiste had gegeven, werd ik binnengelaten. In een ta-nvelijk groote zaal lagen daar, achter een glaswand op ijsblokken, een 20.- tal lijken, de meeste opgevischt uit de Seine. Het was een afschuwelijk, luguber schouw- spel, en met een ware opluchting haastte ik mij weer naar buiten, nadat ik mij overtuigd had dat degene dien- wij zochten hier tenmm- ste niet lag. Verleden jaar is de Morgue afgebroken Een vriendelijk plantsoentje versiert nu de punt van het eiland, getuige, vele eeuwer. achtereen, van zooveel ellende. En de lij'ken die op straat worden aangetroffen of opge vischt uit de rivier, gaan naar het Hotel Dieu, het groote stadsziekenhuis, om daar ter herdenking te worden uitgestald. Daar wor den van de honderd mannen, Vrouwen en kin deren die dagelijks in Parijs verdwijnen, er enkelen teruggevonden. Doch de groote meer- derheid sluimert anoniem in een graf waar niemand bloemen brengt. Of begint, ver van hier, ergens anders, waar niemand hen kent, een nieuw leven - LEO FAUST. WEL ZWAAR DOOR HET LOT GETROFFEN. Bij een begra enis een autobus te water gevallen. Het dorpje Cwm wordt in de laatste dagen wel zwaar door het lot getroffen. Zaterdag zou de begrafenis plaats hebben van twintig der om het leven gekomen mijnwerkers. Deze plechtigheid, indrukwekkend door haar groo ten eenvoud, is oorzaak geweest van een on geluk met een autobus, waarbij twee personen net leven verloren en 23 gewond werden, waarvan vier emstig. Deze autobus had een aantal personen uit Blackwood, een stad in de Tredegar-vallei, naar Cwm gebracht, ter bij woning van de be grafenis. Het ongeluk gebeurde in tegen- woordigheid van honderden personen, die den begrafenisstoet uit het dorp op weg naar de begraafplaats zagen voorbij trek ken. In dezen weg beviradt zich een S-bocht, in het midden waarvan een steenen brag ligt. Het schijmt, dat de bestuurder de scherpe bocht niet Icon maken. Hij gebruikte zijn remmen, doch de bus reed door een draadversperring langs den weg, maake een salto en viel zes meter in de diepte. In de bus bevonden zich veertig personen Er Icon onmiddellijk hulp worden verleend. De begrafenisstoet zelf was ruirn vier K. M lang. De plechtigheid werd naar schatting door honderdd-uizend personen bijgewoond. Bijna de geheele mijnwerkersbevolking uit de vallei van Monmouth was tegenwoordig. Speciale treinen en omnibussen brachten tal van personen aan uit Newport, dat op 24 K.M. afstand van Cwm ligt. WAAR ZOLDER-SCHUITEN AL NIET GOED VOOR ZIJN. Een week geleden in den nacht van Zater dag op Zondag, werd te Amsterdam ingebro- ken in een magazijm van machinerieen, geves tigd Warmoesstraat 14. De dadei' maakte ge- bruik van de vele zolderscbuiten, welke in het Damrak aan de achterzijde gelegen zijn en verbrijizelde een ruitje. Zoodoende kon hij den grendel lichten en zich tot het kantoor toe- gang verschaffen. Hier maakte hij met een sleutel de brandkast open en stal er een be drag van een paar honderd' gulden uit. Het is de politic thans gelukt den dader te arresteeren. Heden is hij ter beschikking van de justitie gesteld. ERNSTIGE GASVERG1FTIGING. Te Ratibor heeft een hevige gasvergifti- ging plaats gehad. Vrijdagavond waren er reeds zes dooden, terwijl 24 personen zwaar ziek zijn. s Morgens hadden arbeiders bij twee huizen een hevigengaslucht geroken. De politic en brandweer werd gealarmeerd en deze drongen met zuurstofapparaten de huizen binnen. Vrijwel op alle etalages von- den zij de bewoners geheel bewusteloos te bed. Vijf hunner waren reeds dood; de ove- rigen werd-en onder zware vergiftigingsver- schijnselen naar het ziekenhuis gebracht. Heele gezinnen zijn door de ramp getrof fen. In een woning zijn een vader, moeder en een kind gedood, in de andere een moeder met haar kind. Oorzaak van de catastrofe is waarschijn- lijk een lek in de gasleiding. MASSA-VERGIFTIGING DOOR METHYL-ALCOHOL Te Nolosiniece, in de Karpathen, zijn tach- tig personen na het gebruik van methyl- alcohol, die in de plaats van brandewij-n was verkocht, ziek geworden. Zeven personen zijn ten gevolge van de vergiftiging over leden. EEN GOEDE VANGST. Een draadi bericht uit New-York meldt, dat op 300 mijl afstand van de kust in den Stillen Oceaar. op een vaartuig bertag is ge- legd en, geconvoyeerd door regeerings- schepen, te San Francisco binnengebracht. De gezagvoerder is met 19 Ieden der be- manning in arrest gesteld. De kapitein ver- klaarde zeer vertoornd, dat hij het in beslag nemen van zijn schip beschouwde als een oorlogsdaad tegenover de republiek Pana ma, alwaa-r het vaartuig staat ingeschreven. Het schip vervoerde voor ottgeveer een inillioen spiritualien en had tevens aan boord een welgestelden, voortvluchtigen misda- diger, op wiens opsporing, in verband met een door hem gepleegden moord, door de Amerikaansche justitie zeer veel prijs gesteld werd. DE MOORD OP LU1TENANT GRAFF. Uit S:ettin wordt aan de „Vorwarts" ge- meld, dat het doodvonnis, in Juli 1924 door de rechtbank van gezworenen daar ter stede uitgesproken tegen de vroegere politiewacht- meesters Kaws en Engeler wegens moord op den Belgischen luitenant Graff, door het Pruisische minis' erie in tien jaren gevange- nisstraf is veranderd. EEN RAMP OP MADAGASCAR. Een cycloon heeft de havenplaats Tama- tave op Madagaskar volkomen verwoest. De schade wordt geraamd op meer dan 100 millioen francs. Zes schepen zijn er bij ver loren gegaan, n.l. 14 Fransche, een Noorsch en een Britsche schoener. Er kwamen 500 personen om het leven. POLITIECENSUUR IN HONGARIJE. De Hongaarsche autoriteiten hebben een strijd op leven en dood aangebonden met de onzedelijkheid. De poiitiecensuur viert hoog- tij. De correspondent van de „Frankf. Z." deelt er eenige staaitjes van mede. Bijna dagelijks worden in boekwin-kels, bij kunsthandelaars enz. razzia's gehouden. Zoo bracht de ,,zwarte bende'' ook een be- zoek aan twee der voornaamste kunstzaken van de hoofdstad. Een beeld van de Venus van Milo werd in beslag genomen. Ook Rubens bleek in de oogen der censoren geen genade te kunnen vinden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Met het gevolg, dat het geduld van de kunsthandelaars thans is uitgeput en besloten is tegen een dergelijk optreden krachtig te protesteeren. Ook de schouwburgen en bioscopen ont- snappen niet aan het waakzaam oog. Midden in een dansnummer in een variete klon-k het bevel: tot hiertoe en niet verder eerst moe- ten de dames zich behoorlijk kleeden. In een bioscoop, waar de film „De dochter van den Tsaar" werd gedraaid, werd de voorstelling verboden, op grond dat de fami- lieaangelegenheden van de vorsteiij-ke huizen niet voor het publiek gebracht mogen wor den. Van democratische zijde zal in het parle- ment worden gei'nterpelleerd, omdat „de handhaving van de zedelijkheidsverordening indruist tegen d-e geestelijke vrijheid en door het optreden van de politie het geheele voor- schrift belachelijk word-t gemaakt. Verlanga wordt de opheffing van de poii tiecensuur. EEN STUDENT DOOR EEN VROUW GEVANGEN GEHOUDEN. De recherche te Boedapest houdt zich met 'n raadselachtige aangelegenheid bezig, waar bij een jong student door zijn minnares ge durende vele maanden op zijn kamer gevan- gen is gehouden. 'De student had namelijk een kamer ge- huurd -bij een notarisvrouw, wier man naar de provincie was overgeplaatst echter geen woning kon vinden, had hij zijn vrouw in Boedapest achtergelaten. De student, aan wien door de vrouw niet werd toegestaan zijn kamer te verlaten, heeft zich reeds een- maal van haar bevrijd door het venster van zijn kamer stuk te slaan, waarna hij zich langs een bliksemafieider op straat liet zak- ken. Hij keerde toen naar zijn ouderlijk huis terug, doch na verloop van een paar weken werd zijn verlangen naar de notarisvrouw zoo hevig, dat hij naar haar terugkeerde. De affaire wekte eerst opzien, toen de moe der var. den student maandenlang niets meer van haar zoon vernam. Zij begaf zich daar- om een naar dagen geleden in gezelschap van een familielid naar Boedapest om haar zoon op te zoeken. De notarisvrouw weigerde ech ter haar binnen te laten. Daarop begaf de moeder van den student zich naar de politie, die haar twee rechercheurs medegaf, doch ook thans wilde de vrouw haar niet binnen- laten. Toen daarop de rechercheurs met geweld de woning binnendrongen, troffen zij de vrouw aan, die zich voor de gesloten deur naar de kamer van den student had opge- steld en den beambten den toegang wilde versperren. De rechercheurs drongen ook deze kamer binnen en venden daar den student, die zich in een toestand van de grootst mogelijke ver- waarloozing bevond en volkomen onver- schillig was, voor wat er om hem heen gebeurde. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze aan gelegenheid voor de notarisvrouw nog on- aangename gevolgen hebben. EEN BEDWELMDE VERGADERING. Te Keighley hield een slagersvereeniging een vergadering in een hotel. Spoedig nadat de bijeenkomst begonnen was, werd een hond in de kamer ziek; daarna een der spnekers en vlak daarop vielen eenige leden bewusteloos op den grond. Ongeveer twintg menschen geraakten be wusteloos; naar buiten gebracht, kwamen zij met behulp van doctoren spoedig bij. Men vermoedt, dat door kortsluiting er zich gassen ontwikkeld hebben bij het ver- branden van het isoleeringsmateriaai, waar- door de bedwelming werd veroorzaakt. Film ster (met groote tegenwoordigheid van geeet): „Vlug, een ladder! een verslaggever! een lotograafl" (London Opinion) Fester's Atom verkrijgbaar voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillcn geven baat vanaf de eerste dosis Een ide- aal laxeermiddel voor oudeo van dagen Maagpillen 4 f 0.65 per Bacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7