Alkmaarsche Courant Wie is Edmund dray EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Binsdag 8 Maart. Radio-hoekje Lendeiscli aantssfeeiiboefe. FED1LLET0N. <*o. 5B 1927 Itnftrd negen en tointlgsn jaargang, Woensdag 9 Maart. HHversum, 1050 Al. 12.— Politieberichten. 2.3-03.— Engdsche les voor kinderen. 3. 4.— Kmpcureus. 4.—4.30 Halfuurtje voor de Huisvrouw. Mej. S. A. J. F. Doets, over: Kin- derepel. 4.366.16 Concert door het H. D. O.-orkest. Soliste: Mevr. Leopold-Draper, piano. 6.166.45 Lezing dcor den heer P fiofman, over: Business research (Weten- ziohappeliik bedrijfsonderzoek)6.467.45 Vervolgles en conversatieles Duitsdh. 7 45 politieberichten. 10.30 Persberiditen. 8.10 ijjphrisbel. Radio-avond. De heer Bas, tenor f* fevr. Cante, zang met begeleiding. Mej L. auenroth, piano. De heer Joh. Wolff, viodl. Mej. P. A. Beugen, piancbegeleiding la. Franzdsische Suite E-d'ur, Bach. b. Fantasie Impromptu op. 66, Chopin (piano). 2. Duet ait het Oratorium „Die Jahreszeiten", Haydn (sopraan en tenor). 3. le ged. van de rede van den heer F. L. v.d. Bom, over- De IMensch in ambadht en industry. 4a. Sonate 5 F-dur, Handel (viool en piano), b. Gavotte, Rameau. 5. Kirch-en Arie, Stradella (so praan). 6. Impromptu op. 17 No. 3 G-moli, Weissmann (piano). 7. 2e ged. van de rede 8. Allegro de concert, Terschak op. 147 (viool en piano). 9. Aria uit Walkiire van Wagner (tenor). 10. Impromptu op. 24 no. 3 Wille Bribing (piano). 11. An den Fruhling, Grieg (piano). 12a. O, Heer die daer dcs hem-els tehte spreyt. b. Wilt heder. nu treden voor God den Heere (tenor). Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry lcwartet en solisten (contra-alt, bariton, viooi, piano). 1.20—2.20 Grkestconeert. 3.16 Voor- lezing: Pickwickpapers. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3.40 Causerie: Some books worth reading. 4.06 Lezing: National House keeping. 4.20 Met Daventrylavartet en solis te (bariton, sopraan). 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Orgelbcspeling door R. Foort. 6.40 Tu>n- p-raatje. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7:05 Orgelbespeling. 7.20 Lezin.g: Interna tional Affairs. 7.35 Pian-ocomposities van Bach. 7.45 Lezing: Marlborough. 8.06 Con cert. De militaire band en A. Burch, bariton. R. Gourley, humorist. 9.20 Tijdsein, weerbe richt, nieuws. 9.3611.20 „Peer Gyn-t', dram, gedidht van Ibsen. Muziek van Grieg. Orkest, koor en solisten. 11.2012.20 Dans- muziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.oO 11.20 Nieuwsfcer'.chten en muziek. 12 50— 2.10 Concert. Orkest en zang. 5.06—5 55 Orkestconcert. 9.0510.50 Concert. Orkest en solisten. Langenbcrg. 469 M. 10.2011.20 Con cert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.509.40 „Die Kronbraut sprookjesspel van Strindberg. 9.50—10 20 De 6-daagsche wielerwedstrijden in Dort mund. 10.20—11.20 Dansmuziek. K.dnigsv?usterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 Voorlezme door F. Rolo-ff, L. Lama 8.50 Senate c-moll, Handel. Sonate G-dur, Bach, voor fluit, viool en piano. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M 1.26—2.05 Kamer- muziek. 3.50—5.15 Dansmuziek. 5.20—6.10 Vroohjk concert. 7.20 Beethoven-avond Bet Rath-je-kwartet. 9.06—11.10 Ka-mermuziek. Daarna dansmuziek door de FTiedermause. Brussel, 509 M. 8.50—10.50 Peter Ber.oit- concert. Gem. koor „Arti Ve-cali" en solisten. 1 Maart 1927. Het raadsel der kousen. Ik herinner re-ij een program-teeke-ning voor het Parijsche Bal Tabarin, vervaardigd door den onlan-gs gestcrven Adolphe Wdlette, schilder van Mccitmartre. De teekening stri de den tric-mf van het been voor, meer m het bij-zo-nder het vrouwenbecn; en de voorste' ling was wel in overeenstemming met het- geen dit Bal Tabarin te zien gaf. Men weet, die triomf eens tot een danszaal in Mont- martre en tot de dansmeisjes( van het revue - tooneel beperkt heeft zich nu uitgebreid over de gansche wereld, en geen kunstenaar laat zich nu bszieien dcor zulk een gewoon verschijnsel als openbare vrouwenbeenen Wie er zich wel door laten bezielen zijn de mannen van den handel, die er naar zicii laat begrijpen aitijd op uit zijn massa-ge- woonten uit te buiten. De handel in zijden Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 84) „Dezelfde hand moet steeds bezig zijn ge- iweest. En, als het dan niet Checkl-ey is ge weest, die behulpzaam was, wie moet het dan zijn? En met welk een boosaardigheid tracht hij niet de schuld op een ander te wer- pen!" „Dat komt, omdat hij bang is, dat hij de •chuld krijgt. Hij is immers de eenige, door .wiens hand alle brieven gaan." „Checkley is de eenige die het kan gedaan hebben." „Juist. Hij voelt, dat de menschen het zoo oioeten opvatten en dit maakt hem zoo vree- •elijk bang. Daarom liegt hij zoo hartgron- dig, als het hem maar mogelijk is, om de ver- denking op 'n ander te werpen. Jij en George houden hem voor schuldig. Neen, ik niet. Als ik den schuldige moest vinden, zou ik van een heel ander plan uitgaan." Athelstan had werk te verrichten, waar- door hij onmiddellijk na het ontbijt uit moest. Toen Elsie dus alleen was, begon ze weer over dat vreemde slaapwandelen op klaar- Hchten dag van mr. De-ring te denken, over zijn voortdurende buien van vergeetachtig- Sreid, over de dnigen, die op zijn tafel en in <fe safe werden gevonden en die alle verband hielden met Edmund Gray. Checklev kan kousen moet een van de bloeiendste van de wereld zijo Maar geen fabrikant en geen distribuant, die uit het ware hout is gesne- den, mag ooit voldaan zijn over den gang van zijn bedrijf. Dankbaar wel, voldaan niet. Daarom zwoeren zij samen tegen de moderne vrouw en lanceerden de vondst van de drie kousen. Kousen, meenden zij:, moesten niet meer in paren gaan maar in dri-een. Zij schil derden het ijdde meisje het beeld voor oogen van een kous, een openbare kous, waarvan een steek was losgegaan. Een verschrikke- lijk beeldMaar de derde kous zou haar red den, de finesse en de keurigheid van haar „onderdanen" intact houden. Het geval van de drie kousen is overge waaid uit Amerika, waar de vrouwen van vreugde heeten te d-ansen en te zj-ngen om de vondst. Maar het verschijnt m-ij als een raad- selachtige zaak. De listige advertenties, die er straks voor zullen hebben gezorgd, dat alle Engelsche vrouwen haar kousen bij arieen in plaats van in paren koopen, verklaren, dat de vrouw het voorbeeld moet vollgen van den au'to-mobilist, die een reserve band mcedraagt op zijn voertuig en die er niet over denkt al zijn banden weg te gooien, wanneer er een is gesprongen, zooals de vrouw beide kousen weggooit, waneer er een in gaten of .^.ad ders" is. U moet me niet vragen, lezer, waar de logika sohuilt in deze redencering. Ik ver- tel u slechts wat de advertenties zeggen, die ook zeggen, dat de draagster twee maal zoo lang doet met drie kousen dan met een paar. De reekning, die tot deze uitko-mst leidt, kan niet die van Bartjes zijn en ik twijfel met velen aan de juistheid er van. De directeuren van het Londensclie revue-tooneel, die de zijden kousen bij vole honderden paren koo pen voor de danseressen laten zich door het verhaal van den reserve-band niet lolcken. On- zin,_ zeggen zij; de „reserveband" moet mee in de wasch, wil hij in de kleur van het drie- tal blijven passen; en wasschen, even goed als het weefsel weg. Het is beter twee maal kousen te koopen als men geld genoeg heeft vier of zes maal twee; dat maakt re serves-, indien men ze van gelij-ke kleur loopf Dat is gezonde praat, zou ik zeggen. Maar zullen de vrouwen dien p-raat tot dm hare maken? Griilen beheerschen de mode en gril- len kennen de lokica niet. Dat weten de gui- ten, die verantwoordeiijk zijn vocr deze nieuwigheid. En ze hebben reeds gepo-cht, dat de nieuwe dwaasheid een gouden oogst zai opleveren voor de kousennijverheid. Dat kan niet beteekenen, dat de vrouwen minder be- hoefte zullen hebben aan kousen, wanneer zij er drie in plaats van twee gaan koopen. Hoe meer ik over deze dri-e-ko-usen-puzzie pie- ker, hoe sleehter ik het vooredel er van kan z:en. Er is, dunkt mij, maar een afdoende ma- nier om het vraagstuk van de enkele kous, indien het een vraagstuk is, te behandelen. Alle modes zijn slechts herleviogen van oude modes. Oude prentc-n verteilen ons, dat de menschen kousen van verschilende kleur heb ben gedragen in een of ander tijdperk van de geschiedems. Laat die mode terugkeeren. La ten de vrouwen haar kousen koopen, niet bij paren of bij drieen, maar bij eenen, in alle kleuren van den regenboog. Laat een stout- moedige vrouw mode maken door te verkla ren, dat dit ,t,he last word't" is in de kousen- niode, 'n groene kous en 'n blauwe kous aan 'n paar beenen, of een witte en een zwarte, of een roode en een paarsche en alle andere va riaties. Dat lijkt me de oplossing. Wat zou enze diehter-kouseiTfoonman Vondel van dit geval hebben gezegd! De zoen. Scmmige vrouwen hebben de walgelijke ge- wconte haar schoothondj-es te zoen-en. hen derzulken kreeg als fcelooning voor de lief- koozing een beet in haar tandvleesch en stierf aan bloedvergifting. De lijkschouweL, die de corzaak van den dood moest vaststellen, ver- klaarde, dat het een vieze- gewoonte was schoofchondjes te zoenen. Daar' zullen de m-seste menschen het wel m-ee eens zijn Af- gescheid-en van hygiemische overwegingen, die zwaar wegen, is het onaangenaam een uit sluitemd men®chelijken vorm van liefkoozing to-egepast te zi-en op een beest. Het beest zelf vmdt het waarschijnlijk ook onaangenaam, maar 'f kan hdaas niet op redelijke manier uitdrukking geven aan zijn bezwaren. De lijk- schouwer gin-g nog verder en verklaard-e oat kussen onder menschen al erg genoeg was Daar zullen velen het waarschijnlijk niet mee eens zijn. De oude Puriteinen vonden alles wat een mensch vreugde .verschafte zonde. Het was een dor en sober inzi-cht, dat noch- tans recht k-on d'oen gelden op eerbi-ediging, omdat het voortkwam u-it kraclhtige godsdien- stige overtuiging. Het is moeilij-k den puritei nen der hygiene dezelfde eerbiediging te ge ven. Het lijikt er vaak op alscf de mannen der gezondheidsleer van de wereld een even dorre woestenij willen ma-ken als de somberste brieven niet op tafel en die dingen niet in de safe hebben gelegd. Elsie keek op de klok. Het was even over negenen. Ze liep naar haar kamer zette haar hoed op en ri-ep een vigilante. Ze was er o-m half tien. Checkl-ey legde, als gewoonlijk, alles bij zijn chef op tafel klaar. Het jonge meisje voelde zich getroffen op het zien van den oud-gediende die nu al zes- tig jaar lang, -ederen ochtend, vol ijver en naijver, deze plichten waarnam. Ze stond in het aangrenzend kantoor, maar sloeg hem gade door de open deur. Toen hij klaar was, trad hij het vertrek binnen, waar zij zich bevond en zag haar. „0!" mompelde hij. „Is u dat? Ja, maar hij is er nog niet. Als u mr. Dering wenscht te spreken, dan is u ook vroeg genoeg. En de nieuwe deelgenoct is er natuurlijk nog niet. Want' die haast zich nooit zoo! Mis- schien wilt u er even bij gaan zitten en de krant inkijken? Hier heeft u de Times. Hij zal hier zijn, om kwart voor tienen." Checkley ging ook zitten en nam een pen. Maar die legde hij gauw weer neer en begon te praten: „We zitten in moeiiijkheden, miss. Niet dat u daar iets aan doen kunt! Dat zeg ik niet. Maar het wordt hoe lan-ger hoe erger. Want het is niet genoeg, dat ze den chef bestolen hebben, ze gaan hem nu ook nog bespotten Ze leg-gen brieven op tafel, gea-dxesseerd aan dien Edmund Gray. Ze doen de safe open en leg-gen er dingen in, die behooren aan Ed mund Gray. En we zijn niet meer zoo jon-g, als we eens waren, dus d2t gaat ons niet in de kl-eeren zitten! We zijn ook niet meer zoo orompt Soms komen we wat laat en soms godsdienstleeraar, en zonoer de compensatie, f die de laatste U belooft in het hiernamaals. j Gelukkig heeft de kus als menschelijke lief koozing een burgerrecht verkregen, dat hem niet meer kan worden ontroofd, ondan-ks alle hygienisten. Indien de overijverige beginsel- ruiters er ooit in zouden si agen ons een af- keer te geven van zoenen, zouden wij die sdhoonste gedichten der eeuwen in een ander licht gaan zien. De gewoonte is zoo oud als het menschelijk gesladht, indien het waar is, dat Helena van Troje voor de uitvinding ver antwoordeiijk was. Desiderius Erasmus, geen Puritein, al had1 hij ook het een en ander te maken met de Hervorming, heeft in een van zijn brieven aan een vriend gezegd, hoe pret- tig het in Engeland was, waar mooie meis-jes den vreemdeling welkom heetten met een zoen. Shelley, met zijn kosmiscih voorstel- lingsverm-ogen, heeft gezien, dat alles in het H-eelal elkaar kust en bij zag niet in, waar- om hij- een uitzondenng zou zijn in dezen be vredlgenden toestand. Hoe zouden wij over Perk en Gorter denken,, indien wij kussen walgel-ijik vonden? Er is geen reden te veron- derstellen, dat de dichters de praktijk beter beoefen-den dan hun in woordkun-st minder begaafde med-emenschen. Wel heeft dichterlij ke geestdrif-t aan de kus-gewoon-te als het wa re wijding verschaft, zoo diep dat haar voort- bestan verzekend is. De Britsche Jaarbeurs. De British Industries Fair" groeit met de jaren, in vedzaj-di-ghei-d, in afmetin-g en in be- lan-g. Dit jaar zijn er niet minder dan 902 stands in de White City" in Londen en 600 in Birmingham, waar de fabrikaten van de zware niiverheid, ijzer- en staalwaren enz meer in het bijzonder zijn ondergebracht. De Londen-sche ,,Fair"', die gonst van drukte. verschijnt ons als een kradhtig bewijs van den wil der Britsche fabrikanten de schade van een zwart 192-6 te boven te ko-men en de wereldmarkten, voor zoover zij die hebben verloren, terug te winnsn Het bestuur van deze Jaarbeurs heeft naar alle windstreker. duizende uitnoodigingen gezonden. En de uitslag is geweest, dat n-iet minder dan 34 lan-den gezelschappen handelaars naar de poorten van de „White City" hebben gezon den. Nederiand-srs zijn aitijd de eerste en trouwste bezoekers. En Ameri-kanen, Fran- schen, Italian-en, Spanjaarden, Grieken, Ja- panners en Ohineezen zijn gevolgd. De En gelsche pers schrijift met geestdrift over d-e ge- dane za-ken, ten deele natuurlijk om de natie moed te geven, maar toch o-o-k, omdat de „Fair" w-erkelij-k een s-ucces is. Dat is een re den voor intematicnale ver-heugenis, omdat het een symp-toom is van groeiende welvaart en kcop-kracht. De ruime zalen van de Whi te City" geven zulk een verbijsterende ver- sdheideniheid van arti-kelen en fabrikaten te zien, dat men er wat van duizelx. De gemid- delde mensch kan ook moei-lijk uitmaken of alles dat als novelty" wordt aangeboden, werkelijk ni-euw is. Maar nieuw zijn zeker de iennisrackets, waarvan het slagnet uit zijden draad bestaat. Ik zag er ook roestvrije naal- den, zeep vervaardigd uit vulkanische aarde (een inzending van Nieuw-2.ee!and), onbreek- baar vaatwerk, enz. De al-gemeene opvatting is, dat er dit jaar op de Jaarbeurs meer za- ken zijn gedaan in een week dan het vorig jaar in veertien da-gen. ft** SHI Binneivlanel EEN GEMOEDELIJKE GEMEENTE. Toen Dmsdag in Overslag (Z.-Vl.) de eer ste raadsvergadering in dit jaar was afge- loopen, heeft men heel gezellig den pot ver- teerd, in casu het door de raadsleden ontvan- gen presentiegeld. Men had botje bij botje geiegd, een lid gaf een paar konijnen, een tweede aarda-ppden, een derde boter, een vierde weer wat anders en zoo kon men goed- koop een souper aanrichten. M-en had het gezelschap nog wat uitgebreid en oo-k de twee notabelen van het dorp, den hoofdonder- wijzer en den gcmeenteveldwachter, aan ta fel genood. COLLECTEBUSSEN. Uit Dordrecht schrijft men aan d eN. R. Ct.: Het gemeentebest-uur van Dordrecht heeft vijftig koperen collectebussen laten vervaar- digen, waarop een nieuwe vinding is toege- past. De ondervin-ding bij het collecteeren heeft geleerd, dat inzamelen met open s-chaal in den regd meer opbracht dan met een ge- sloten bus. De inspecteur der lichamelijke opvoeding alhier, de heer J. P. Biera, heeft nu een bus bedacht, die eigenlijk bestaat uit een schaal, overdekt met glas, zoodat gezien kan worden, wat er geeollecteerd- is en wat als nieuwe gift geofferd wordt. B. en W. stellen deze bussen ook beschik- baar voor particuliere vereenigingen, die schijnen we gedurende een poosje niet precies te weten, wie we ijn en waar we zijn. O, 't is niets, dat zal wel weer voorbijgaan als die ellende ook geleden is. Maar denk eens aan, wat een schreeuwende on-dankbaarheid miss! Niet, dat ik het u kwalijk neem. Maar u zult er toch ook wel van afweten van de el lende, die we hier cp het oogenblik doorma- ken." Elsie antwoordde niet. Ze had ook niets te zeggen. Ze kon met den ouden k'erk immers n-iet b-espreken, aangaande de bewuste zaak. Toen h-ield Ch-eckley zich weer, of hij vol ijver aan het pennen ging. Maar de ochtend was heet, het was d-oodstil op het kantoor. Niemand zal het den ouden man dus kwalijk nemen, dat zijn pen al lan-gzamer ging, dat zijn hoofd achterover viel in zijn stoel en dat hij ins-liep. Elsie zat volkomen stil. Om tien uur hoor- de ze iemand de trap opkomen, de deur van het particuliere kantoor van mr. Dering ging open en de chef zelf trad binnen. Hij stond een oogenblik op den drempel, keek eens rond en zoodra Elsie hem zag, werd ze gewaar, dat hij an-dermaal verkeerd-e in den toestand, zooals George dien beschreven had. Zoo kwam mr. Dering's morgens gewoonlijk op het kantoor. Zijn jas was niet dichtgeknoopt, zijn gelaat droeg de weldadig-vriendelijke uitdrukking, die Elsie op het portret had aangebracht. Hij sloot de deur en trad aan het venster. Met lichten tred, zonder den ouden klerk in zijn slaap te storen, trad Elsie nu ook in het kantoor van mr. Dering en sloot de deur achter zich. De slaapwandelaar stond nog aan het venster. Ze trad op hem toe en tikte hem even STELT alles in het werk om zijn OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SL.UIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. 3Ht=iHt= voor het gebruik dan een kwartje per dag per bus beta'len. DE MAALTIJDEN OP DE MAILSCHEPEN. Naar de Ind. Ct. vemam, zal op de eerst volgende reis van het ms. Indrapoera van den Rotterdamschen Lloyd een proef geno- men worden met een nieuwe wijze van lunchen en dineeren. Evenals op de transat- lantische stoomers reeds het geval is, zal men dan tusschen bepaalde uren kunnen ta- felen, b.v. dineeren tussch-en 6 en 8 uur 's avonds. Het vaste uur voor de maaltijden wordt dan afgeschaft. Voorts zal de rnogt- lijkheid bestaan om behalve het gewone me nu, dat op de spijskaarten ver-meld staat, extra schotels te bestellen, die echter ook extra moeten worden betaald. Als de proef voldoet, zal het nieuwe systeem ook op de andere sehepen worden ingevoerd TERAARDEBESTELLING JOH. SCHOO'NDERBEEK Gistermiddag heeft de teraardebestelling plaats gehad van Johan Schoonderbeek. De stcet verliet te circa half 3 de woning aan de Comeniuslaan te Naarden. Zij bestond uit 14 volgrijtuigen-, 7 auto's en 3 rijtuigen met blcemstukken. Aan de lijkkoets waren 12 bloemstukken bevestigd. De stoet volgde den weg langs de wallen van Naarden In bet stadje werd stilgehouden voor de Groote Keck, waarvan de deuren open stonden. De organist Anton van der Horst bespeelde het orgel. Te circa 3 uur bereikte men de be- graafplaats aan den rijksstraatweg van Naarden naar Baarn. Onder de s-prekers bevonden zich oud-mi- n-ister de Visser, prof. J. H. Gunning, voor- zitter van de Bach Vereeniging. Wethouder Smits, namens de gemeente Naarden, ds. F. W. Drijver, predikant der Nederl. H-ervorm- de gemeente te Naarden, en vele afgevaar- digden van de Christdijke Oratorium Ver eeniging, Maats-chappij tot bevordering der toonkuist en andere vereenigingen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. De Vereeniging van Handelaren te Gro ningen schrijft in een adres aan de Eerste Kamer: De stemming tegen het verdrag is, nadat de Tweede Kamer het met de kleins-t moge- lijke meerderheid aangenomen heeft, steeds toegen-omen, teme-er nu is gebleken, dat er geen dran-g of d-reiging van buiten het on- bcgrijipelij-ke van het voorgestelde verdrag kon verklaren. Een verdrag, zoo eenzijdig Belgie bevoordeelend ten koste van Neder- land, dat wij het niet kunnen lez-en, zonder dat een gtvo-el van verontwaardiging zich van ons meester maakt. Wij voelen ons ge- drongen, ook onze stem te doen hooren in het breede koor, dat tot u opklinkt uit alle la-gen van de maatschappij, in de hoop, dat de Eerste Kamer een goede borg zal blijken voor het behoud van Neerlands waardigheid en een goede verdediger van zijn rechtmati-ge belangen. HET OPPERRABBINAAT GRONINGEN. In de Maandag gehouden vergaderlng van het synagogaal ressort Groningen is als eenige candidaat voor opperrabbijn in dat ressort gestdld- de heer Davids, opperrabbijn in het ressort Friesland, ad interim in Gro ningen. OPSPORING VERZOCHT. De hoofdeommissaris van politie te 's-Gra- venhage verzoekt te worden bekend gemaakt met het adres van Kathaiina Bahr, geboren te Gelsenkircher, 29 Augustus 1898. Zij heeft o.a. e 's-Gravenhage en te Amsterdam gewoond. VOLT A-HERDENKING. Mature" brengt in herinnering, dat het Zaterdag 100 jaar geleden was, dat Alexan der Volta overfeed. Zijn ontdekking, dat een bron van electriciteit ontstaat, wanneer twee geleiders met elkaar in aanraking zijn, is het uitgangspunt geworden van de ontwikkeling der electriciteitsleer en haar toepassingen. In 1799 werd de „zuil van Volta", bestaande uit een groot aantal op elkaar gestapelde schijf- jes koper en zink, door hem bekend gemaa-ict. Cok beschreef hij het naar hem genoemde element, dat uit een staaf koper en een staaf zink, die zich in zwavelzuur bevinden, be staat. De eerste toepassingen hiervan maa-kie korten tijd later Humphry Davy, die er de electrische liehtboog en de scheikundige wer- kin f van "den electrischen stroom mede oot- dekte. In den aanstaanden zomer zal VoUta in zijn geboorteplaats Como met grooten luister wo den herdacht. Tot die plechtigheden zijo ook Nederlandsche geleerden uitgenoodigd. BEGIN VAN BRAND IN DE HOOGLANDSCHE KERK TE LEIDEN. Zondagmiddag is in een zijvertrek van de Tooglandsche kerk der Ned. Heiw. gemeente te Leiden brand uitgebroken. In dit vertrek, dat a-ls stovenbewaarplaats dienst doet, wa ren ongeveer 1000 stoven opgeborgen, waar van een 600 a 700 bij den morgendienst, die omstreeks half twaalf geeind-igd was, ge- bruikt zijn. Om half vijf zag de wed. De Bruin, die in een huisje tegen de kerk aangebouwd, woont, dat er uit de kerk een zware rook kwam. D-e koster van de kerk werd gewaar- schuwd, en deze ontdekte, dat het stovenhok in brand stond. Hij stelde zich met de poli tie in verbinding, die binnen eenige minuten met een slang op de waterleiding het eerst den brand aanviel. Pogingen om met brand- bluschapparaten den brand te dooven, had- den geen succes. Inmiddels was de brandweer met de groote motorbrandspuit aangekomen, die van den Nieuwen Rijn af met een slang den brand meester werd. Het duurde onge veer een uur, alvorens deze geheel geeind-igd was. Het dak van de stovenbewaarplaats is ge heel uitgebrand, en de helft van den stoven- voorraad is mede een prooi van de vlammen geworden. Verzekering dekt de sehade. BRANDEN. Maandagavond is brand uitgebroken in de woning van A. v. M. aan de Vlietstraat no. 69 te Rotterdam. De brand is vermoede- lijk in een kast met kleeren ontstaan. In de woning was kort te voren feest gevierd en er hingen nog enkele guirlanden in de kamer, in welke de brandende kast stond. Langs deze versiering heeft het vuur zich voortgeplant naar de gordijnen, welke eveneens vlam heb ben gevat. Gasten van spuit 8 hebben het vuur met een straal op de waterleiding ge- bluscht. De kast met kleeren, in welken kast ook wat bont lag, is geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Gisternacht ongeveer 12 uur is brand ont staan in de fabriek van katoenafva! van de firma H. Serphos aan de Hengeloschestraat te Ensehede. Het oude gedeelte van de fa briek, ter oppervlakte van ongeveer 1500 M2. brandde geheel uit. Den geheelen nacht woed op den arm. Hij schrikte en keerd-e zich om. „Wat is er van uw dienst, jon-gedame? Kan ik wat vaor u doen?" „Ik vrees van niet," antwoordde zij. Weifelend keek hij haar aan. En zich toen blijkbaar iets herinnerend, trad hij terug van lite venster, en ontsloot d-e safe. Vervo-lgens haalde hij uit zijn zak te voorschijn een ma nuscript, met een rood touwtje er om heen Elsie keek in de safe en las den titel: „De Nieuwe Menschei-d", door Edmund Gray, wat met groote letters op het buitenblad stond. Toen sloot hij de safe en stak den sleutel bij zich, waarop hij bij het venster gin-g zitten, zonder in het minst eenige aan- d-acht te schenken aan zijn bezoekster. Alles ging in z'n werk precies als dit al eens had plaats gehad, in tegenwoordigheid van Geor ge en van den ouden klerk. Tien minuten bleef hij zoo zitten. Toen voer hem een huivering door de leden, hij stond op, keek het vertrek eens rond en was weer geheel de ou-de. „Elsie!" riep hij. „Ik\wist niet, dat je hier was, Hoe lang ben je er al geweest?" „Misschien een paar minuten." „Ik moet in slaap gevallen zijn. Het is ook een warme ochtend. Je moet het een ou den man maar vergeven, kindlief! Ik heb ook zoo'n slechten nacht gehad. Steeds maar liggen tebben over al die narigheid. Ze kun nen er maar niet achterkomen. Elsie wie mij beroofd heeft. Ze beschuldigen elkaar, in plaats van elkaar te helpen. Nonsens! Checkley kon het niet doen! George evenmin. Mijn broer kwam hier met een onmogelijk „geval" geheel opgebouwd uit veronderstel- lingen en gevolgtrekkingen. Maar, in waar- heid, zijn we nog niets verder!" „Voor mij is het net zoo goed een groot verdriet geweest, mr. Dering. Ik moest het huis van mijn moeder verlaten, waar mij zeer onaangename dingen werden voorsepld van mijn aanstaande en van mijn broer. Ik wenschte dus met u, dat ze „er achter" wa ren!" Mr. Dering hing zijn hoed op, knoopte zijn gekleede jas toe en ging aan zijn tafel zitten, nog aitijd met verdri-etigen blik, „Ze plagen mij ook zoo. Gisteren legden ze twee brieven aan dien Edmund Gray ge- adresseerd, boven op de mijne. Waarom? En- kel om me te bespotten en mij te tarten, hem te ontdekken. Checkley zw-eert, dat hij ze daar niet heeft gelegd. Ik trad binnen op het oogenblik, dat hij het vertrek verliet. Wa ren er hier dan geesten rond? Eergisteren en den dag daarvoor waren er dingen in de safe gelegd!" „In de safe? En u hebt immers alleen maar den sleutel? Hoe kunnen er dan die dingen ingelegd zijn?" „Ik weet niet. Ik weet niets. Ik weet ook niet, wat mij nu weer zal ontnomen worden! Mijn huizen, mijn hypotheken. mijn lan-de- rijen, misschien mijn "praktijk?" „Kom, praat u toch niet zoo! Heeft u van- ochtend al iets vreemds gevonden?" Hij keek de brieven na. „Wat dit betreft niet. Maar, wacht, ik heb nog niet in de safe gekeken." Hij stond op en deed de kas open, Toen haalde hij er het pakje uit, dat hij er zelve, nog geen kwartier geleden, ingelegd had en riep „A1 weer Daar heb je het al we6r! Zoo plagen ze mij nu. Zoo kwellen ze een ouden man." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5