DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 58 Houderd ncsren en twintierste Jaarsransr 1927 DONDEKDAG 10 MA4RT Uit het PaHement Buitenland Dit nnmmer besfaat uit 2 bladen. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, nltgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50t Afzonderlljke en bewTjsnummers 5 cents. aHMMaHn PRfJS OER OEWONE ADVCRICNTIENi Per regef 0.25, bij groote contracten rabat Qroote letter# oaar plaatsrnfmfs. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Haadelsdrokkerjj r/b COBTKR 0 tOOR Voordam C9. Dlrecteurt O. U. KRAK* Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactle 33. tioofdredacteuri Tj. N. ADEMA* Postgiro 37060. 111 iiuam iiiiiiinniwi'M i' i Deo Haagt, 9 Maart 1927. De Eerste Kama- heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling vain het tractaat met Belgie. Er waren bij den aanvang der vergadering 23 sprekers ingeschreven en er zullen er nog wel een paar bij komen, zoodat zeker de helft der Kamerleden het woord ova het veelbesproken tractaat zullen voeren voor de minister van buitenilandsche z,aken aan het woord komt. Het zal dus nog zeer de vraag zijn of het de volgende week tot stem ming zal komen. E>e belangstelling was heden zeer groot. Niet alleen, dat bijna alle leden waren opge- lcoinen, maar op de beide tribunes zat een talrijk publiek. In den loop van den dag be- gon evenwel de belangstelling te tanen. Niet ieder is trouwens zoo sterk van hoofd, dat hij eenige redevoeringen van een paar uur met onvermoeide aandacht kaoi aanhoorea. Daar moet men journalist voor zijn! We hebben heden vier sprekers gehoord van uiteenJoopende richting, doeh alien te- genstaeders van het tractaat. De rij werd geopend door den heer Henri Polak (S. D. A. P.), die geen kwaad genoeg van het trac taat wist te vertellen en den minister Van Kamebeek menige parlementaire onaange- naamheid toevcegde. Hij werd opgevolgd door den heer De Muralt (V. B.), die uit het- zelfde vaatje tapte. Bovendien vei'klapte hij uit de afdeelingen het geheim, dat slechts twee der sprekers, die daar het woord hadden gevoerd, zich voor het verdrag hadden ver klaard. De derde spreker was de Noord.Bra- bantsche fabrikant Blomjous (R. K.), die, mis- schien wel tot verrassing van sommigen, zich ook al als tegenstander van het verdrag ont- popte. Het slot van den dag werd gevormd door den heer Van der Hoeven (C. H die slechts een deel van zijn volumineuse rede tegen het verdrag heeft kunnen voohlezen. Morgen zet hij haar voort. In de Tweede Kamer is het heden kalm en rustig toegegaan. De vergadering Is begen- nen met recntsherstel te bezorgen aan den heer H. J. Gorter, eervol ontslagen referenda- ris van het Departement van Kolcnien. De heer Gorter kantte zich tegen een hervorming aan het departement, strekkende om de af- deeling Pensioenen, aan welker hoofd hij stond, te combineeren met de afdeeling Comp- tabiliteit en dan tevens in het vervolg de pensioenen door den Postcheque- en Giro- dienst te laten betalen. Hij achttc dat niet in het belang van den dienst en meende, dat de daarmee beoogde bezuiniging te duur zou worden gekocht. Het einde van den strijd is gewcest, dat men van zijn jaarlijksch verlof gebruik maakte om de beoogde reorganisatie door te voeren en toen hij weer in September 1921 op zijn bureau verscheen, werd hem aangezegd, dat hij met 1 Januari d.a.v. eer vol ontslag zon krijgen, maar dat men hem in afwaching daarvan a 1 vast verlof toekende. De heer Gorter was d&arover ten zeerste ontstemd en zocht zijn recht. Hij kwam ten aotte met een adres bij de Tweede Kamer en een oommissie onderzocht de zaak, doch kwam niet verder dan tot de conclusie, dat men den minister van kolonien zou verzoe- ken den betrokkene mede te deelen, dat hem ten onrechte ongevraagd verlof was ver- leend. Dat was den heer Joekes (V. D.) niet voi- doende. Hij meende, dat de heer Gorter on- rechtmatig was bejegend en dat hem eerher- stel was verschuldigd in den vorm van ten wederopneming in den Staatsdienst Na eenig debat heeft minister Koningsberger er- kend, dat de behandeling van den heer Gor ter niet is geweest gelijk dat behoorde, ver- fclaard, dat hij een hoogen dunk had van de bekwaamheden van den betrokkene en dat hij bereid was hem te schrijven, niet dat zijn verlof onrechtmatig was geweest men was daartoe ten voile gerecntigd geweest maar dat er niets oneervols in had gelegen. Bovendien verklaarde de minister zich bereid iu overleg met zijn ambtgenoot van financien te trachten den heer Gorter een ander baantie te bezorgen. Hiermee was de zaak prachtig in orde en de heer Gorter zal zeker niet ver- zuimen den heer Joekes een daflkbetuiging te zenden. Dat heeft het Kameblid wil aan hem verdiend De rest van den mid'dag heeft de Kamer be- steed aan de behandeling van het wetsont- werp tot regeling van de uitkeering van tege- moetkomingen aan zoogenaamde mobilisape slachtoffers. Voor de heeren Oud (V. D.) en K. ter Laan (S. D. A. P.) gin-g het voorstel, een uitvloeisel van een indertijd door de. Ka mer aangenomen motie van den heer Ter Laan, niet ver genoeg, omdat het geen recht op uitkeering gaf. maar deze het karakter van gunstbetoon bleef behouden, terwijl .boven dien de in uitzicht gesielde uitkeeringen te laag waren. De heer Oud kwam met een mo tie ten gunste van een nieuw wetsontwerp be- ter in den geest van de aangenomen motie- Ter Laan, terwijl de heer Ter Laan en amen dment indiende om de uitkeeringen belang- rgk, zeffe boven de militaire pensioenen, te verhoogen. Minister Lambooy heeft de voordracht, met kracht van argumenten verdedigd, en mor gen zal de behandeling van het voorstel worden voortgezet. DE TOE ST AND IN CHINA. De agitatie der spoorwegarbeiders. De pogingen van arbeiders-agitatoreo om een spoorwegstaking uit te lokken worden krach' g gesteund dooi de Sjangtoengsche troepen, die gewelddaden plegen op spoor- wegpersoneel en den treinendienst over het algemeen verstoren. Vandaar dat het leger in Sian+oeng niet gunstiig wordt beoordeeld en dat verschillende spoorvegfoeambten naar de nation ahsten overloopen. Plunderaars. In Woehsi nam de toestand gisteren een ernstige wending toen de menigte een in- landsch douanekauioor binnendrong en dft pkmderde De buitenlandsche vrouwen en kinderen vertrekken naar Sjanghai, de mianhen staan gereed om zoo n„oc*ig terug te trekken. Aner:kaansche petroleumianken in beblag genomen. Drk petrcleumbooten van de Standard Oil weike in het groote kanaal van Hantsjau naar Tientsin liggen, zijn door de strijd- krachten van maarsehalk Soen in beslag ge- nomen. De Kanionneezen trekken naar het Noorden. De zich vaak tegenspreikende berichten, weike te Sjanghai ontvangen worden, v/ijzen er c-p dat de beweging der Kantonneesche troepen zich verder in noordelijike richting ontwikkelt. Naar wordt geloofd is hun doel Soetsjau, 50 mijil bewesten Sjanghai, alsmede belang- rijke spoorwegpunten. Ook Sjansi laat Tsjang Tso-lin in den steek. Naar de „Chicago Tribune" uit Sjanghai verneamt, is de gouverneur van de provincie Sjansi, generaal Jen, naar de tegenstanders van Tsjang Tso-lin overgeloopen. Sjansi is een der N. W. provincies van China en Jen's besluit zou een opmarsch van Feng Joe- sjiang nakr Peking zeker vergemakkelij ken De overblijifselen van Soen Tsjoean-fangs leger worden thans door generaal Li ten N.W. van Sjanghai geconcentreerd. Men ver- waclht, dat ook deze troepen zich bij de Zui delijken zullen voegen. Een complot? Uit Sjanghai wordt gemeld dat een ster- ke Chineesche politiemacht een inval heeft gedaan in het kantoor van de belangrijkste Chineesche persorganen om bewijs-materiaal te vinden voor een complot van 10.000 pro- Kantonneesche Chineezen, die naar het heette de politieposten en de Internationale nederzeiting hadden willen aanvallen Be- wijzen werden niet gevonden, maar de politie hoopt hiermee een waarschuwing te ^hebben gegeven. Britsch stoomschip aangekomen. Een afdeeling Chineesche soldaten heeft te Woehsue, ongeveer 20 mijlen boven Kioe- kiang, een Britsch stoomschip genomen. Een Britsche destroyer heeft het schip later beneden Hankau aangehouden en het naar die haven teruggebracht, waar de Chineezen onder escorte in de concessie werden aan wal gezet. De Britten te Itsjang Volgens de „Daily Chronicle" hebben de Britten te Itsjang vierkant geweigerd den eisch van den Chineeschen Arbeidersbond in te willigen om hun kanonneerboot daar ter plaatse terug te trekken. Te Tsjoenking, dat evenals Itsjang aan den Jangj^e ligt, zijn opnieuw betoogingen tegen de Britten begon- nen. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. In de Dinsdagochtend gehouden zitting van den Volkenbondsraad werden de zeven punten der agenda in zeer suel tempo afgr- handeld, zoodat de zitting weinig meer dan een half uur in beslag nam. Op voorstel van den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken, Be- nesj, werd besloten, de kwestie van een orga- nisatie voor tijden van crises op de agenda der volgende Volkenbondsvergadering te plaatsen. De Assemblee zal dan een beslis- sing moeten nemen, die de verplichting voor alle kden van den Bond obligatoir maakt, om in tijden van crises den arbeid van den Bond met alle hun ten dienste staande middelen te vergemakkelijken. Des middags hadden in de vertrekken der Duitsche delegatie besprekingen plaats tus- schen Stresemann en Vandervelde en Strese mann en Chamberlain. De Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken verklaarde, dat zijn onderhoud met Chamberlain voor een deel betrekking had op de wederzijdsche con cessies der regeeringen te Berlijn en te Lon den met betrekking tot de oolitiek iegens Sovjet-Rusland. Stresemann heeft gisteravond een diner aangeboden. Briand, die aan een lichte bron chitis lijdt, moest de uitnoodiging afslaan. De zitting van gisterochtend heeft slechts kort geduurd. Met betrekking tot de kwestie van de legale gositie der staten, weike hun contributie voor het Bondslidmaatschap niet op tijd voldoen, werd door den rapporteur Titulesoo verslag uitgebracht. Deze sprak de meening uit, dat de ver plichting tot betaling der contributies valt ender de sancties, vervat in art. 16 van het Statuut. Wanbetaling dfer leden-staten kan derhalve leiden tot automatische vervallen verklaring van het lidmaatschap, daar deze handelwijze duidt op het voornemen de uit het Statuut voortvloeiende verplichtingen niet na te komen. Dit rapport zal aan de Verga dering worden voorgelegd. De Raad ging hierna in comite-generaal. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG VAN BESSARABIe. Over de ratificatie door Italie van het ver drag van 1920 inzake Bessarabie, schrijft de diploniatieke medewerker van de „Daily Te legraph", dat aan deze daad van Mussolini bijzondere beteekenis moet worden gehecht, daar zonder de Italiaansche ratificatie het verdrag niet was uit te voeren. Thans is de mogelijkheid voor Roemenie geopend, om bij den Volkenbond stappen te ondernemen en Rusland als aanvaller te laten verklaren, in die het Roode Leger ooit weer de Bessarabi- sche grens modht overschrijden. De Russ>- sche regeering zal niet goed te spreken zijn over de merkwaardige houding van Musso lini, aangezien zij eruit kan afleiden, dat Rome niet lianger aan den goeden wil der Sovjets gelooft en tot de overtuiging is geko men, dat de groote mogendlheden in Europa zich tegen het Pan-Aziatisch streven van Moskou vast aaneen moeten sluiten. De Italiaansche pers juicht de ratificatie van het verdrag van Bessarabie door Italie van harte toe. In het algemeen verwacht men ervn een toenemenden irivloed van Italie in de Balkan. Het bericht omtrent de Roem-eensch-Ita liaansche overeenkomst heeft te Belgrado diepe verontwaardiging gewekt. Van gezag- hebbende zijde wordt verklaard, dat de over eenkomst een zeer ernstige kwestie vormt, vooral nu meri aan den vooravond staat der conference van de Kleine Entente. Een ver- brddng der Kleine Entente in verband met deze aangdagenheid wordt evenwel zeer on- waarschijnlijk geacht. Volgens een bericht uit Boekarest wordt de ratificatie van het verdrag door Italie aldaar als een overwinning der politiek van Averescu beschouiwd. Men is er in Boekarest ten zeer ste over voldaan, dlat Roemenie's positie naar buiten thans aammerkelijk versterkt is. DE TOESTAND IN NICARAGUA. De Amerikaansche kruiser „Henderson" is met 1600 marine-soldaten aan boord tej Managua aangekomen. Een strijdmacht van 135 man zal naar Magatalpa worden gezon- den om dte Amerikaansche belangen daar te beschermen. In het Britsche Lagerhuis is verklaard dat, naar officieele schatting, de waarde van de Britsche eigendommen in de speciaal door dm burgeroorlog bedreigde Nicaraguaansche steden op 500.000 pd. str. bedraagt. OOMMUNISTEN EN SOC- DEMOCRATEN. Het centrale comite van de communistische partij in Oostenrijk, die zoo klein is dat zij bij de laatste verkiezingen geen enkel man- daat verkreeg, heeft zich tegenover de soriaal- democratische partij bereid verklaard om bij ed eerstvolgende verkiezingen geen eigen candidatm te steller^, maar op de soc.-demo- craten te stemmen, indim de soc.-dem zich willen verplichten een aantal communistische voorwaarden te aanvaarden. Deze eischen zijn volgens het Hbl. o.a. ontwapening van de bourgeoisie, bewapening van het proleta riaat, verkorting van den werktijd, verhoo- ging van alle loonen, verhooging van de werkloosheid-uitkeeringen met 25 pet., en een bondgenootcnap met Sovjet-Rusland. De communisten verwachten voor 12 Maart a-n-t- woord. Natuurlijk denken de soc.-democraten er niet aan, op dit voorstel in te gaan. WE GENS HET NABOOTSEN VAN STIJL VE'ROORDEELD. De rechtbank te Marseilles heeft een be- langrijk vonnis gewezen aangaande de rech- ten van schitders. De schilder Etreine Laget, wiens naam bekendheid heeft gekregen door het schilde ren van Rhonc-landsc1-appenhad een En- gelsche schilder, mr. Blake, die in de buurt van Aries werkt, gedagvaard wegens het na- bootsm van zijn stijl. De adivocaat van La,get voerde aan, dat Blake opzettelijlk de wdjze van werken van den Fransc'hen schilder had nagevolgd om hieruit voordeel te trekken. De rechtbank was van dezelfde opvatting en veroordeeTde Blake tot een boete van 100 frs. en 300 frs. schadevergoeding. Boven dien moest het vonnis op kostcn Van den ge- daaode in de plaatselijke bladen afgedrukl worden. DE LENINGRADSCHE SOVJET TEGEN DE KATTEN. De sovjet van Leningrad heeft de uitroeiing van alle zwervende katten gelast en de bond van huidenhandelaars in ae stad biedt een bedrag gelijk aan 1.20 voor ieder ingele- verd katlevel. In antwoord op protesten van de dierenlie- vende bevolking verklaart de sovjet, dat de katten de ergSte voortplanters van de dolheid zijn, terwijl de huidenhandelaars hunnerzijds beweren dat „de kat em vies dier is en er bo vendien groote behoefte is aan kattenvellen voor de vervaardiging van bontjassen". DE LEIDER DER WILNASCHE PUTSCH-POGING VRIJGESPROKEN. De krijgsraad1 heeft luitenant Olin, den lei- der van de pulsch-poging te Wilna vrijge- sprokm, op grond van het rapport van den rechtskundige, volgens hetwelk Olin psycho- paath is en zijn daad in em toestand van dronkenschap, zonder zichbewust te zijn van de beteekenis zijner handelingen, heelt ver- richt. Olin is naar een sanatorium overge bradht. DE UITVINDER VAN DE OCARINA. Ui{ Venetie wordt gemeld, dat dm laatsten nacht van het canaval, toen een gemaskerde stoet door de stratm van het dorp Camisano trok, em der oudste inwoners, de 97-jarige heer Louis Silvestri, zich te ver uit het raam boog m van een hoogte van 15 meter ter aar- de etortte. Hij was op slag dood. Siivestri had een vermogen van verscheide- ne millioerten. Tot zijn dertigste jaar was hij een eenvoudig boerenarbetders, maar-op dier leeftijd had hij, groot muziekliefhebber, de buitenkans, een uitvinding van beteekenis te doen: hij vond n.l. de ocarina uit. Dit instru ment bezorgde zijn ontdekker diens groot for- tuin. DE AARDBEVING IN JAPAN. Het Japansche ministerie van binnenland sche zaken meldt dat er bij de aardbeving in het district Tango 1699 personen werden ge- dood, 3535 huizen instortten m 3426 huizen door brand werden vernield. De overlevmden in Mineyama verklaren dat alle huizen der stad bij den eersten schok instcrftten, de bewoners onder de puinhoopen -bedelvend. Onmiddel'lijk daarbp volgden de branden. Na em tusschenpoos van- dertig minutm voltooide een tweede kradhtige schok de ver- woestmg, de kreten van de stervenden en ge- wonden verstikkend. De redding was heel moeilijk; de lijken van het meerendeel der Slachtoffers zijn verkoold. Gemeld wordt, dat de helft der bevolking van vijfduizend zielm te Mineyama of ge- dood is of gewond. De stad is door de aard beving en brand zoo goed als verwoest Honderden iniwoners van Miyazoe tracht- ten in booten naar zee te komen, anderen vluchtten naar het opm veld. Een vliegma- chine nam ongeveer dertien klaarblijkelijk verwoeste aorpm waar. Uit Osaka wordt gemeld, dat het thans ze ker is dat de aardbeving uit em oogpunt van hevigheid en omvang veel erger is gewees1: dan die van 1925. De provincie Tango is economisch van wei nig belang De zijde-industrie is er de eenige nijverheid m ze dient uitsluitend voor binnen- ianosch gebruik. Handels- en industrieele centra als Osaka. Kobe, Kyote en Nagoya hebben hevige schok- ken doorstaan, doch het officieele onderzoek toont aan dat de verliezm en schade onbetee kenmd zijn. Het zakenleven gaat gewoon door. De Nederladsche koningin heeft aan den keizer van Japan een telegram van deelne ming gezondm in verband met de nieuwe ramp, velke Japan door de jongste aardbe ving heefr geboffen. Volgens de jongste officieele cijfers zijn er door de aardbeving 2275 personen gedood en 3441 gewond. Er zijn 3606 huizen geheel door brand vernield en 3113 door de aardbe ving. De keizer en de keizerin hebben 51.000 yen geschonken als steun voor de slachtof fers. Em hevige zuid-westen wind waait boven Japan, gepaard gaande met zware regens, waardoor de elelnde der slachtoffers van de aardbeving nog verergerd wordt en het red- dingswerk bemoeilijkt wordt. Het aan lane brengen van levensmiddtelen door torpedoja- gers heeft mm moeten staken door de hooge zeeen. Te Mineyama zijn tijdelijke beschut- tingsplaatsen opgericht. Toen cte reddings- brigades daar heden kwam-en, vonden zij de overlevenden van de ramp doornat en soms verst-ijfd van kou, zittend op de overblijfselen wat ems hun huis was. Versehrikkelijke too- neelen speelden zich af bij het identificeeren der -lijken-. De spoorwegen bieden vrij vervoer aan voor alien, die de getroffen streek willen ver laten; velen ma-ken daarvan gebruik. Anderen echter, versuft door de ramp, blij- ven over de puinhoopen dwalen als in een d'roo-m. De branden, die gistermorgen nog smeulden, werden ten slotte door de slagre- gens geheel gebluscht. Er worden in het geteisterde gebied nog steeds aardtrillingen waargenomen, doch die dragen gem ernstig karakter. Naarmate het opruimingswerk vordert, vujdt men steeds meer slachtoffers. De gou verneur van Kioto meldt, dat in zijn gebied, dat vrijwel de geheele geteisterde streek om- vat, 2275 personen zijn gedood en 3441 ge wond. Japansche journalisten beweren, dat dit cijler wellicht verdubbedl zal worden als het totaal aantal slachtoffers kan worden vast- gesteld. De gemeenteraad van Tokio heeft gister groote voorraden levmsmiddelen naar het geteisterde gebied gezonden. Verder zijn ten- ten, dekens en bedden gezond'en. De hulpverleming in het geteisterde gebied wordt uit-ermate be'emmerd door de moeilijke werkzaamheden voor het herstel der spoor- wegverbindingen. De grootste spoorwegbrug in Japan is vernield. Talrijke aardscheuren in het bergachtig gebied leggen aan de re- paratiewerkzaamheden moeilijkheden in den weg, terwijl vele wegen versperd zijn. Bij het instorten van eenige zijdeweverijm te Amino zijn talrijke arbeiasters gedood. Voorts zijn te Mineyama bij het instorten van een hotel twintig personen, die aan een feest deelnamen, onder de puinhoopen omge- komen. De beroemde bezienswaardigheid, de land- tong van Amanohasjidatie is daarentegen slechts door een paar aardschokken bescha- digd. Elke verbittding met het aardbevingsgebied is door de verwoestin-gen, die de regen heeft aangericht, voorloopig onmogelijk geworden. EEN KOERIER GEARRESTEERD. Een draadloos bericht meldt, dat volgens de bladen op het station te Wilna een Rus- sische koerier werd gearresteerd, wien der- tigduizemd vlugschriften der Derde Interaa- tionalc werden afgenomen, waarna de koe rier weer werd vrijgelaten. Volgens een an der bericht betrof net een koerier van het Letlandsche ministerie van buitenlandsche za ken. TEXTFELSTAKING IN POLEN. Het grootste deel van de textidarbeiders te Lodz en omgeving is gisterm in staking ge- gaan. Het aantal stakers in Lodz alleen be draagt 80.000. Nergens zijtn tot dusver inci- denten vborgevallen. DE VLOTEN DER NOORDELIJKE KONTNKRIJKEN. De Stockholmsche burgemeester Lindha- gen heeft bij den Zweedschen Rijksdag een voorstel ingediend om inplaats van de voor- gestelde uitbreiding der vloot met de andere Scandinaafsche staten onderhandelingen te opmen over em vermindering der vloten in aansluiting met de totstandgekomen ontwa pening van Duitschland. HONGARIJE EN DE ZEDELIJKHEID. In de hedm gehouden zitting van het Hon- gaarsche Huis van Afgevaardigden verklaar de de minister van Binnenlandsche Zaken, in antwoord op de ioterpellatie met betrekking het wetsontwerp tot bescherming der zeden, dat kunst niet uitsluitend bestaat uit het weergeven van naaktfiguren. Vooral voor de opgroeiende jeugd is het heel moeilijk, aldus -de minister, uit te makea, of dergelijke voor- steriingen ware kunst bieden, daar het haar aan onderscheidingsvermogen ontbreekt. Men dimt echter te. verhinderen, dat de ziel der jeugd besmeurd wordt. De ouders wachten reeds tientallm jaren op deze wet, (he zonder overlast ten uitvoer zal worden gebracht. KORTE BERICHTEN. Er wordt een wetsontwerp inzake de Zuid-Afrikaansche diamantvelden verwacht, hetwelk het z.g. „rush"-stelsel zal afschaffm en door een stelsel van het toewijz-en van concessies bij loting zal vervaogen. Blijkens een draadloos bericht uit Was hington zullen de „Vernon" en ^Agamem non", de voormalige Duitsche sehepm, die in dm oorlog werden prijs gemaakt, gei'nspec- feerd worden met het oog ze te herstellen en weder in dienst te brengen. Volgens een telegram van het Zwit. Tel. Ag. besloot de Volkenbondsraad om de AI- gemeene Verkeersconfermtie op 23 Augus tus van dit jaar te Geneve bijeen te roepem De vakvereenigingen hebben besloten, em einde te maken aan de spoorwegstaking onder het personeel van de lijn Bengalen-— Nagpur, waarbij 15.000 arbeiders betrokkm waren. Het conflict was op 14 Februari j.l. uitgebroken. In Bulgarije zijn gister 130 politieke ge- vangenen een eetstaking begomnen, om op deze wijze hun invrijheidstelling te bewer- ken. Bij de medische faculteit van de hooge- school te Wilna tradm gistev Poolsche stu- denten hardhandig op tegen Joodsche toe- hoorders. In een dorp in Oost-Galicie is een uit vijftig personen bestaande bruiloftspartij door alcoholvergiftiging ziek gewordm. Tien per sonen ojn inmiddels gestorven. LKMAARSGHE OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1