ketswmmkmgm Aspirin ic£wTJii„Dg°l>w,i3n v<"g* geven dikwijls aanleiding tot kon- vatten en verergering van rheuma- liek, jicht en ischias. Maar gelukkig geven de tahlettcn Onmiddellijk verlichting der pijn. werpen spreekt vanzeh. De Christelijk Historischen allien zich evenmin als vroeger aan de verantwoorde- Hjkheid voor de deelneming aan en den steun .van een zoodanig te vormen kabinet onttrek- 'ken, wanneer daartoe op hen een beroep ■wordt gedaan. Het zwaartepunt van de actie der partij ligt echter niet daar. Ook in dit opzicht is er een eigen politieke opvatting welke we, ■aldus spr, op het voetspoor van onzen grooten voorganger, de Savornin Lohman, widen blijven volgen. De politieke partij, die meer dan ooit een groot aandeel heeft in den ang van het po litieke leven, heeft nochtans geen zeggen- schap over de vorming van een kabinet. Een van de dingen, welke onze tijd voor ailes noodig heeft, is, dat de verantwocrdelijkheid kan worden thuis gebracht, waar ze be- hoort Dit geldt ook en niet het rainst voor de politiek N& goedkeuring van de rekening en ver- antwoording van den pe.mingmeester is een huishouaelijke bijeenkomst gehouaen. Na de pauze waren verschillende door afdeelingen ingediende voorstellen aan de orde. In handen van de Tweede Kamerfractie is gesteld een voorstel-Doetinchem, lui-dende: De u'nie doe in het belang van een recht- yeardige belastingheffing, stappen bij de re- gtering, opdat het aan landbouwers verp-und worde, bit het berekenen van hun jaarlijksch jlikomen in mindering te brengen hetgeen als toon wordt ui-tgekeerd aan inwonen-de min- oerjange eigen kinderen, die een plaats als arbeider in het bedrijf innemen. Een voorstel-Voorburg, luidende: „De Unie make studie van het vraagstuk van an- nexatie van kleine gemeenten door aangren- zende groote gemeenten, en bepale haar hou- UC(W. ding ten opzichte van het belangnjke vxaag- uenng^ van het onderwijs een eerste plaats in eilandenrijk in tal van kleine rijken en rijkjes uiteen vail en, die onderling steeds verdeeld zouden zijn. Degenen die de macht in han- den zouden hebben:, zouden er op allerlei wij- zen misbruik van maken. Een van de eerste dinigen, die wij in Indie te doen hebben, is den inlander tegen den inlan der te beschermen. Als een van de oorzaken van de jongste onlusten hoort men telkens noemen de jongste bestuursreorganisatie, waarbij het aantal Europeesche ambtenaren beperkt, en het aantal inlandsche ambtena ren uitgebreid werd. Dit heeft ten gevolge gehad dat het communisme heeft kunnen voortwoekeren oiidter de bevoiking zonder diat het Europeesche besiuurscorps veel daarvan bemerkte. Bovenal heeft het de zoo noodige voeling tusschen de bevoiking en de Euro peesche ambtenaren verminderd. Als wij trachten de toestanden en de ver- houdingen waaruit bet jongste verzet zich heeft ontwikkeld, eenigszins nader te leeren kennen, moeten wij letten op de volgende fac- toren. le. Het lage ontwikkeiingspeil der inlan ders maakt het gemakkelijk onder hen onte- vredenheid te zaaien, vooral als het ideaal van de vrijmaking van alle overheersching daarbij als lokmiddel dienst kan doen. 2e. Van Moskou uit is een geweldige pro paganda gevoerd, die geen middel schuwt om haar doel te bereiken. Deze propaganda be- doelt in den diepsten grond omverwerping van alie gezag en alien godsdienst. 3e. De Ned.-Indische regeering heeft veel te lang lijdelijk toegezien. Vooral is het een onvergeefiijke fout geweest. dat zij aan uiterst gevaarlij'ke elementen wien in Ned.-Indie geen vrijhcid van beweging kon worden gegeven, vergund heeft dit land te verlaten en buiten Ned. Indie haarden van communistische agitatie te vormen. Het verloop van deze revolutie-poging heeft duidelijk getocnd dat deze binnenland- sche vijand alleen in Indie nog niet zoo ge- vaarlijk was, zoolang staat is te maken op leger en vloot. Wanneer echter een buiten- landsche vijand met een binnenlandschen zou kunnen samenspannen, zou de tcestand zeer critiek kunnen worden. Daarom is voor Indie de gang van zaken in China van zoo groote beteekenis. Ontwapening is bij dezen stand van zaken wel het allerlaatete wat vcor Indie zou zijn aan te prijzen. De verwerping van de Vloot wet blijft voor Indie een bedenkelijke zaak. Moge onze huidige regeering ook zonder Vlootwet wiilen doen wat noodig is tot ver- sierking van onze Marine, vooral met het oog op Indie. Verder moet thans in de eerste plaats in Indie het recht zijn loop hebben en moeten de schuldigen streng worden gestraft. Als de rechterlijke macht thans doodvonnisen uit- spreekt, moge de landvoogd dan niet de wet buiten de practijk stellen door steeds gratie te verleenen? Wat Indie thans echter vooral noodig heed is terugkeer van het vertrouwen Daar- om is het drijven van enkele groepen ter lin kerzijde in ons Parlement, om wantrouwen tegen de Regeering te zaaien, zoo onverant- woordelijk. Onder de geneesmiddelen, die verder in koor worden aangeprezen, neemt de bevor- ook de belasfflngoruK in 111016 in het alge- m.i.en zwaarder is dan in Nederland. Ook inleider hoopt dat we zoo spoedig mogelijk zullen komen tot het geven van zoo groot mogelijke zelfstandigheid, maar die zal niet mogen beteekencn losheid van, into gendce! een hechter verbonden zijn met Ne derland. Met nationalistisch streven verwaar- loost spr. geenszins, maar hij zou niet zoo- ver wiilen gaan, dat hij wenscht dat de in landers weer aan hun eigen tyranniiseerende vorstenhuizen worden overgeleverd. De mogelijkheid tot vruchtbare besitrijding van de misstanden, waarop de heeren v. Dalsem en Teune gedoeld1 hebben, is iets van een verre toekomst. De misstanden bestaan voornamelijk waar Oosterlingen met Ooster- lingen te maken hebben, het is vooral noodig om de inlanders tegen de inlanders te be schermen De vergadering is daama gesloten. Ingezoraden sfukken (Buiten verantwuojdeLijkheid van de Re- da die. De ojiname in deze rubriek bewi-jst eeenszins dai de -edaetie er me.de i.nslemt.) stuk", zal nader worden behandeld,' doch niet op deze vergadering. De afdeeling Driebergen Rijzenbutrg had een voorstel ingediend, strekkencte o.m. om het H. B. uit te noodigen een herzieniog van het program te ontwerpen, in het bijzonder van de Artikelen, handelend over het onder wijs. Het H. B. zegde toe aan dit voorstel te gelegenertijd aandacht te zullen w'jden. De aftredende leden van het hoofdbcstuur, de heeren J. R. Snoeck Henkemans. H. W. Tilanus en dr. J. Th. de Visser, zijn bij ac- clamatie herkozen. Hierna kwamen in behandeling verechil- tonide voorstellen tot statutenwijziging. Indie en Nederland. Daarna was aan de orde de bespreking van het onderwerp: „Indie en Nederland hetwelk dr. W. Th. baron v. Boetzelaer van 'Dubbeldam heeft ingeleid. Hij ging daarbij uit van die ^watting, dat wij eigenlijk niet moeten spreken van Indie en Nederland, maar van een Oost Indisch en een West-Indisch naast een Europeesch Ne derland. Spr. wil thans beantwoorden de vragen: Wat zou Nederland zondier Indie, en wat zou Indie zonder Nederland zijn? Wat de eerste vraag betreft, wijst spr. op de geweldige crisis, welke Nederland in de taatste 12 jaren heeft moeten doormaken; de geweldige uitzetting van onze staatsuitgaven, oe daarmede samenhangende verzwaring van den belastingdruk, de slagen, aan ons nationaal vermogen toegebracht door het na genoeg waardeloos worden van tal van be leggingspapierenen op den sterken aanwas .van onze bevoiking. Een van de belangrijk- ste factoren die het Nederland mogelijk heb- Iben gemaakt om deze schokken to boven te komen, is Indie geweest, hetwelk ons met zijn ontzaglijke rijkdommen voor een financieele catastrophe heeft behoed. Wij mogen aanne men, dat de laatste jaren jaarlijks tusschen :>350 en 400 millioen gulden aan Nederland is toegevloeid als rente van ongeveer 3000 ^millioen gulden van ons nationaal vermogen, dat in Indische fondisen belegd is. Ook de cijfers van invoer en uitvoer tus schen Nederland en Indie bewijzen duidelijk .dat onze betrekkingen tot Indie in deze tij den voor ons land van het grootste belang izijn. Dit klopt geheel met de ervaring in i>uitschland waar men algemeen het gemis aan kolonien erkent als een van de ernstig- ste hinderpalen voor het economisch herstel. Wat ware er dus van onzen handel, onze nijvarheid, onze scheepvaart, gekomen zon der Indie. Hoeveel jongelieden, voor wie hier geen toekomst is, vinden er een in Indie. Zou Jute dit ons koloniaal bezit ook geen uitkomst kunnen brengen voor het steeds nijpender vraagstuk der overbevolking? Anderzijds heeft Indie aan Nederland veel, ja, alles te danken. Werd Indie niet over- heerscht door Nedlerland, .dan zoude een an- dere mogendheid het overheerschen. Trok Nederland zich thans van Indie terug, en nam geen andere natie daarna onze plaats in, dan zoude er letterliik niets van terecht komen. Zelfs de S. D. A. P. durft de leuze: Indie los van Nederland! niet zoo uit te leg gen dat dit onmiddellijk moet geschieden. Aan zichzelf overlaten, zoude het enorme van wij, alaus spr., wenschen daarbij nog meer nadruk te leggen op de opvoeding. Van het hoogste beiang is ook de bevordedng den lnlandschen landibouw. Maar al deze dingen zullen Indie niet brengen wat bet behoeft zonder het Christen dom. Op het gebied der zending is er in Indie nog ontzaglijk veel te doen. Hoe meer de in landsche christenen zijn wat ze zijn moeten, des te grooter zal hun invloed op hun ras- genooten zijn en des te minder zal het op hun aantal aankomen. Spr. Desloot met den wensch, dat er in de m«er en meer naast Nederland een zeltstandig Indie opbloeie, nauw door ban- vriun ^chap en trouw aan het moe derland verbonden. RnSfi1' aanl€i ding van de rede van Baron v. De heer v. d. Broek merkte op, dat de ^aatebudgetton van voor 1914 niet met de tegenwoordige mogen worden vergeleken, omdat sindsdien dd uitvoering van zooveel nieuwe kostbare sociale wetten er op komen rLvt Peze fprePr vraaffi hoe inleider denkt over de verhoudmg tusschen de belas- ting door de inlanders, en de belasting door de cultures opgebracht. Ds. Voorsteegh stelt de vraag of het moge- lijk zou zijn Indie los te doen worden Nederland met behoud van de ban-den van vriendschap en trouw tusschen beide landen. De heer mr. v. Dalsem meent, dat de inlei der een psychologischen factor heeft verge- ten, nl. de ontivaking van het Oosten, het nationalistisch streyen. Wat in China gebeurt is alleszms te begrijpen; Engeland had 10, 20 jaar vroeger zoo vrijgevig als thans je pns China moeten zijn. Wij moeten in onze koloniale politiek onze roeping voor oogen houden, en ons er rekenschan van geven dat als wij aan de inlanders onc'i wijs en bes'cha- v:ng brengen, de consekwentie hiervan is dat ze naar zelfstandigheid' zullen streven. wanneer het onderwijs en de beschavino- door ons gebracht, daartoe voldoende zu'ien hebben doorgewerlct, dan zullen we lan-gs lijnen van geleidelijkheid in onze kolonien moeten zien zelfstandige landen. De heer Wilbrink vraagt of de Nederland- sche regeering er niet voor verantwoordelijk is te stellen, als er misstanden heerschen welke de inlanders zoo bang maken voor alle contact met bijna altijd knevelende inlandsche ambtenaren. De heer Teune sluit zich hierbij aan. Hij meent ook dat de Arbeidsins-pectie in- Indie zich zal moeten uitbreiden ver buiten de taak tot welke ze zich thans vrijwel beperkt: het oefenen van toezicht op de nalevihg van het koelie-contract. De voorzitter vreest dat inleider den in- druk gevestigd heeft van teveel nadruk te *eggen op de financ'eele belangen van Ne derland bij Indie. Wij zijn. aldus de voor zitter, geroepen om voor Indie te zijn als een voqgd voor zijn -pupil; een voogd die ce geldmiddelen van zijn pupil zoo beheert dat zij hem ten goede zullen komen wanneer hij ze'fstandig zal zijn geworden. Baron v. Boetzelaer v. Dubbeldam beant- woordt de gemaakte opmerkingen. HJj ont- kent dat de belastingdruk on de inlanders ONDERWIJS AAN BLINDEN, Het hestuur van „Bartimeus", Chr. Blin- deninsfituut te Zeist, stelt het zeer op prijs, om het on-derstaande onder de aandacht der lezers te brengen. Door d-en aard van hun gebrek zijn blinde kinderen zeer aan hun plaats gebonden en hebben zij een geringt lichamelijke ontwik-ke- ling. Het kost soms jaren, om ze zoover te krijgen, dat ze geschikt zijn om het onderwijs met vrucht te kunnen volgen. Minder be- gaafdheia? Volstrekt niet. Heel wat anders. Ieder, die kinderen heeft, weet, dat bij het gees-telijk nor-male kind er een oogenblik komt, dat het behoefte krijgt aan meer ont- wikk-eling. De oudere broertjes en zusjes le zen: hij kan het niet. Teen hij drie was, stel de hij zich tevreden met imitatie: hij nam cen kran-t, desnoods op d-en kop, en las ook Maar zoo tegen het vijfde jaar begint hij tot het inzicht te komen, dat dit toch niet het ware is. Broertjes en zusjes gaan naar school, en hij wil er ook graag heen. Dat is de tijd, waarop met het onderwijs kan worden begonnen. Als echter het kind niet op tijd zijn voe- ding van den geest krijgt, wordt de wer'king ervan verslapt. Stel u voor een kind, dat uur in uur maar in een hoekje zit, den ganschen lieven dag Moeder heeft wel wat anders te doen; het eten moet op tijd klaar zijn en het huis-houden wacht. De andere kinderen gaan naar school of hebben hun b-ezigheden. Wat zou er dan van zulk een kind terech-t komen? Dit gebeurt echter niet; ook al zouden ouders hun kind zoo wiilen verwaarloozen, dan dwingt de leerpliehtwet ze aan de geestelijke voeding van hun kind te den-ken. Bij de blinde kinderen is dit mi d'ikwijls anders. De ziende broertjes en zusjes zijn naar school, maar hij, de stumper, hangt maar wat om, en versuft hoe langer hoe meer. De geest wordt niet ontwikkeld, en zoo blijft hij in elk opzicht achter, en glijd-t zoo zachtjes aan den huiselijken krin-g en het actieve leven uit. Gelukkig zijn er vele ouders zoo vers-tan- d-ig, dat ze wel zorgen voor on-twikkeling er: ook bijtiids, zoodat hun kind wordt geplaatst op een Instituut, waar het onderwijs krijgt, dat op hem is berekend. Een gewone school toch kan maar heel weinig met deze kinde ren beginnen. Dit houdt al op met vertellen, versj-es leeren en wat hoofdrekenen. Maar waar het eigenlijk om gaat, lezen en- schrlj- ven e.d., dat kan een gewone school moeilijir doen. „BarEmeus" is voor al deze dingen ingericht, daar is de plaats. Maar nu de keerzijde der medaille. Eenige jaren geleden bijv. kreeg ons schoolhoofd bericht, dat er op een dorpje in het N-oorden een blind- kind was. Het bleek inderdaad waar te zijn, dat er een jongentje van 7 jaar was, dat geheel blind geboren was. Maar de ouders waren niet bereid het kind af te staan. Korfen tijd later wera iemand uit de buurt verzocht, zijn invloed aan te wenden om het kind geplaatst to krij gen, zonder resultaa-t. Een poosje later, kre- gen de oudiers nog eens bezoek van een pre- dikan-t, die het werkelijk zoover bracht, dat vader en moeder het n-ut van onderwijs voor hun kind begonnen in te zien. Maar to-en kwam de moeilij-kheid pas, want de jongen zelf bedankte hartelij-k om naar Zeis-t to gaan; en hoe de bewuste m-ijnheer en vad-er en moeder oo-k praatten, hij hield zijn kleine beentje strak en weigerde beslist. Verted en jaar hebben we nog eens de gelegenheid ge had de ouders te laten bezoeken, doch het resultaat is nihil. De jon-gen is nog steeds thuis en gaat het versnuffingsproces in, dat wij straks al beschreven. Elk jaar wordt zijn aanleg om te leeren al me-er en meer afge- stompt en hij wordt een voorwerp van zorg voor Diaconie en- burgerlijk armbes-tuur, in- plaats van een menseh, die met blijdschap zelf den kost of een deel daarvan verdien-t en in zijn vrijen tijd zijn geest ontwikkelt of ont- spant met geschikte lectuur. Dat men dus in de kringen der blinden zelf als in die dergenen, die op een of andere manier hen verzorgen of opleiden, er op uit uit is om een eind to maken aan- deze mis standen, laat zich begrijpen. Met groote blijdschap werd in onzen kring dan oo-k vernomen, dat de Inspscteur van het Buiten-gewoon Lager Onderwijs een onderzeek instelde naar het aantal blinde en doofstomme kinderen, dat op een school behoorde te zijn en er niet was. Kort geleden werd ten kantore van den Ins-pecteur een ver- gadaing gehouden, met vertegenwoordigers van het stoofstommen- en blindenonderwijs. De Inspecteur deelde de voorloo-pige resulta- ten mede van zijn onderzoek, waarbij ont- steilende gevallen van verwaarloozing ter sprake kwamen, kinderen bijv. d;e den heelen dag te bed lagen, armen en beenen door ja- renlang niet gebruiken hoog en stijf opge- trokken, haast geen m-enschen meer. Soms waren er ouders, die hem niet eens wild-en te woord- staan. Groot was de waardeering van de aanwezigen voor al het werk, zoo ge- heel belangeloos cfoor Dr. Vein Voorthuyssn in het belang d^zer stumpers verricht. Oo-k had hij zich in verbinding gesteld met de Inspecteurs van het gewoon Lager Onder- wijs, die vaak op de scholen met dergelijke kinderen in aanraking komen. Ofschoon de cijfers nog niet voiledig wa ren, bleek er toch wel duidelijk uit, dat nog heel wat dergelijke -Hnctoren van leer- plichtigen leeftijd zijn, die geen onderwijs genieten. Ook bleek dat de ouders van hun absol-ute vrijheid vaak misbruik maken door een kind veel te kort op school te laten. Men was het ter vergadering er dan ook geheel over eens, dat er op een of an-dere manier diende te worden ingegrepen. Met goede woorden zijn blijkbaareniet alle ouders te bewegen hun kinderen af te staan, groo- tehjiks tot nadeel van de betrokken kinderen. De Inspecteur zal zijn pogingen voortzetten om een wettelij'ken weg te vinden om de na- latige ouders tot hun plicht te brengen. We mogen deze zaak wel onder de aandacht van de autoriteiten- brengen, die invloed ten goe de op deze zaak kunnen oefenen. Voor al dergelijke blinde en ook slechf ziende kinderen en jongelieden tusschen 5 en 2-0 jaar is er plaats op ons Chr. Blindenin- stituut „Bartimeus" te Zeist. Daar kunnen ze alles leeren om opgeleid te worden to nuttige leden der maatschappij. We zouden ieder ouder, die dergelijke kinderen heeft, drin-gend wiilen vragen: stuur ze ons toch. E-n aan hen, die zulke kinderen of jongelie- den jn hun om-geving hebben, vragen" we: Geef hun adressen oo aan het Instituut „Ba- timeus" te Zeist en help mee, opdat ze. daar worden op-genomen. Het is zooveel mooier dat ze vrijwillig komen, dan dat weld'ra de Regeering zou genoodzaakt zijn, dwang- maatrege'en te gebruiken. Moge er op deze v/ijze onder God's zegen nog iets kunnen wcrden gedaan om het droevig lot der blin den te verbeteren. Ds. J. VON'K. Voorz., Maass-luis. Ds. J. D. WIELENGA, seer.. Hoofd-d'orp. PraviracSaa! er UIT BEVERWIJK. De Coop. Tuindersvereeniging „Vrije Gioenten- en Fruitveiliin-g" hield Woensdag jaarvergad-ering in hotel „De Zen". Tegenwoordig waren 176 afgevaardigden en inbrengers uit Beverwij-k, Heemskerk, Wijk aan Duin, Velzen, Assendtlft, Schoten, Cas- tricum, Limmen en Heiloo, benevens de tuin- bouwvereenigingen Heiloo en Assendelft. De voorzitter, de heer D. Kruithof, opende de bijeenkomst met eon hartelijk welkcm, in- zonderheid aan de Prov. Commissie voor de veilingen uit Noord-Holland. In zijn overzicht over 1926 liet spreker uit- komen hoe ongunstig 1926 is geweest voor de tuinders. Vcor 1927 is gegronde hoop op be- ter, daar alle voorraden zijn verbruikt en er nu reeds vraag komt uit het buitenland. Na de notulen kwam in behandeling de ex- ploitatierekening. Deze gaf aan in lasten en baton een bedrag van f 22.504.36 en een winst van 3023.58. De balans op 31 December gaf aan in be- zitting en schuld 649.60.62. De omzetcijfers zijn iaag. Aan ardbeicn is geveild voor een bedrag van 194.557.50, aan bessen voor 6772.18, aan groenten voor 222.883.66, .of pl.m. 55 pet. lager dan het vorig jaar wat aordbeien betreft. Dc voorzitter lichtte den omzet en de cij fers toe en hierna werden alle bescheidtn goedgekeurd. Dc aftredende bestuursleden, de heeren D. Kruithof, H. van Dorp en P. Waagmees ter-, wcrden herkozen en in de vacature G. Bak werd gekozen de heer J. Venus te As sendelft, als commissaris werd herkozen de heer J. Klinkenberg. Daarna kwam aan de orde de regeling om- trent veiling met aangesloten vereenigmgen n.l. Heiloo en Assendelft. Voorheen hadden deze vereenigingen een vast nummer. Dit heeft tot ontevredenheid geleid, omdat de le den dan lang moeten wachten. Thans stelde het bestuur voor een verspringend nummer te geven. Hierover werd druk gediscuseerd, de afge vaardigden van Hei-loo pleitten voor een sce- pele toepassing, omdat, als men willekeurig €ike auto's ophoudt, dit* kostbaar wordt, vooral voor aardbcien. Besloten werd deze aangelegenheid door het bestuur te laten regelen voor zoover het aardbeien betreft. Voor het overige werd werd een verspringend nummer goedge keurd. Bij liet punt „Liquidatie van de T. A. C. (Tuinbouw Aamkoop Centrale") zette de voor zitter uiteen, dat het Centraal Bureau voor dc Veilingen alles wil overaemcn, dus ook de schuld. Indien dit werd goedgekeurd, zou statutenwijziging noodig zijn, waartoe dan op ae eerstvolgende vergadering een voorstel z,3i komen. Aldus besloten. Mcdedeeling werd gedaan dat de Kenne- mcr M..rktbond geen sloffen meer aankoopt op nsico. Er kunnen evenwel thans worden besteld door middel van d-e vereeniging. Het bestuur stelde voor om met de Bever- wijfeche feesten, als er o. a. een tuinbouwten- toonstelling komt met een collectieve inzen- ding uit te komen. (Instemming) De voorzitter bracht hierna in behandeling de aitikelen in de te Beverwijk verschijnende biaden van de hand van Fl. van de Kolk. We worden daarin verzocht om er het bijltje maar bij neer te leggen, omdat enze belangen met worden gediend bij het C. B. voor de _eilmgen. Spr. toonde de onhoudbaarheic! niervan aan en zei, dat hij geen vriend is van d? organisaties. Hij gaf over deze zaak n^T woord aan den heer W. Balk, secrefcaris van de Prov. Commissie vcor de Veilingen, uit Alkmaar Deze zette eerst uiteen hoe z. i. de ongunstige toestand in onze branche is ontstaan. Er zijti echter teekenen die er op wijzen, dat 1927 beter zal zijn, evenwel moet men niet te optimistisch zijn, want wel is het waar dat alle aardbeien zijn verwerkt, doch zijn ze verkocht? Spr. wekte op tot meer or- ganisatiegeest, opdat alle gasten leden wor den. (Applaus.) Spr. schetste voorts hoe de tuinbouw ach- feraan komt bij de regeering. In den Haag weet men niets van ons; een tuinbouwtellimc 'f. gehouden sinds 1912 en de gegevens, die wij noodig hebben, moeten nu via de or ganisaties geschieden. Spr. wekte op o-m een groote kracht te vormen door de organisa ties, om de regeering van ons goed- recht te overtuigen. (Applaus). L. een breedvoerig betoog zette spr. uiteesi de onjuiste voorstelling welke is gegeven over de werking van het Centraal Bureau Spr. legde er den nadruk op, dat aan geen enkele cultuur de voorkcur wordt gegeven m toonde dit nader aan. Als de bedoeling van de gewraakte artikelen noemde spr. de vernie- t'ging van de mooie veilingsorganisatie. Hij zou gaame, op een openbare vergadering, met den schrijver van gedachten wisselen en de onhoudbaarheid van zijn bewering aan- toonen. Spr. eindigde met een opwekkend woord om de organisatie te steunen. (Applaus). Na gehouden rondvraag werd een verlo- fang gehouden. UIT WARMENHUIZEN. Bij Kon. Besluit van 11 Februari is onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. L. Koenen, benocmd tot hoofdeommies bij de Algemeene Landsdrukkerij en wel voor de drukkerij-ad- mmistratie van genoemde instelling. De heer Koenen was reeds als tijdelijke kracht in deze functie werkzaam. UIT SCHERMERHORN. Tot directeur van de zangvereeniging j,Voonut" is benoemd de heer H. J. Saal te Broek op Langendijk. UIT WINKEL. Een dnejarig kind van den heer Krap al- h.ier is gisterinorgen a-1 spelende in het West- einde van een waterstoep in de Voorsloot ge vallen. Het kind was al naar liet midden ge- dreven voor het werd opgemerkt. Aan het flinke optreden van den heer J. Klaver die direct te water sprong, is het te danken dat't kind behouden is. UIT WIER1NGERWAARD. Sinds eenige dagen is er een begin ge maakt aan de voorbereiding der fundeering voor den te maken watertoren aan den Mo- 1 inweg alhier. Er is een rend gat gemaakt van 21 Meter diameter, vaarin ongeveer 500 piilen van 18 Meter lang zullen verdwijnen. Di: werkje gebeurt met een stoomheimachine en een blok van 650 kilogram. De vorige week werden in 4 i/k dag 40 palen e in gesla- gcn. De toren, die van beton wordt gemaakt met een mantel van meiselwerk daaroinheen, en -en nokhoogte van 46 Meter heeft, zal 10CO kub. Meter kunnen bevatten. Aanneemster is de firma Vriens te Breda. Naar men ons meedeelde zal het geheele werk ongeveer een jaar duren. UIT HOORN. In de gister gehouden vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State is ongegrondver- klaring van de ingebrachte bezwaren goed keuring verleend aan de door het departe- nient van oorleg voorgenomen oprichting van twee patronen-bergplaatsen in de gebouwen van den landstorm in de Pakhuissteeg te Hoora. UIT STOMPETCREN. Op uitnood-iging van de Vrijz. Dem Kies- vereenlging te Oterleek trad de heer D. Kooi- man van Purmerend, Dinsdagavond in cafe Reuses alhier op, om te spreken over: Staten- verkiezing en Landbouwbelangen. Nadat ae voorzitter, de heer K. Zwiep, de aanwezigen en den spreker had veiwelkomd, ving deze zijn rede aan en zette op eenvou- dige, doch duidtlij-ke wijze uiteen, den toe- stand van land- en tuinbouw in de laatste jaren, daarna het belang van de waterlei- d-ing, de electriciteit, de droogmaking der Zuiderzee en enkeie andere belangrijke on- derwerpen, o.a. het wegen- en kanalenplan. Over dit laatste werd medegedeeld, dat de kosten, pl.m. 13 millioen gulden, zullen ver deeld worden als volgt: het rij-k een y3, de provincie 1/3 en het resteerende pl.m. 2 mil lioen gulden, door vrijwillige bijdtagen, die gevraagd zulien worden van betrokken ge meenten en waterschappen. Een der Statenleaen heeft gezegd: „Als ze niet aan dit verzoek voldoen, zul'en we ze wel weten te dwingen". waarbii de heer Kooi- man opmerkte, dat gemeenten niet geclwongen lcunnen worden. Naar aanleiding hiervan deeld-e de heer D. de Boer Dz. mede, dat de n:terderheid der commissie Van Aalst, waarvan ook de heer De Boer lid is, eveneens voor dwang is. Eetie kleine mitjderheid, waarloe ook de heer De Boer behoort, zullen zich met hand en tand blijven verzetten tegen dwang Zoo :'e meerderheid niet milder wordt in hare op- vetting, zal de minderheid de commissie ver laten. Op de vraag van den heer De Boer aan den heer Kooiman, hoe deze denkt ovei dwang, zegt deze- onomwonden: „Vierkant tegen!", zoodat wat deze zaak betreft, Vrijheidabond en Vrijz. Dem Bond samen gaan. Behawe de heer De Boer maakten nog eenige heeren gebruik van de gelegenheid, vragen te stellen of nadere iniichtingen te ontvangen. Allen werden voiledig beant- woord, waarna de voorzitter, met een harte- lij-k woord van dank aan den geachter spreker, de vergadering sloot. UIT CASfRlCUAL Naar ons wordt medegedeeld, is door hei adviseerend college van de R.-K. Kiesver- eeniging alhier omtrent de gestelde candi- daten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing het volgende advies samengesteld. 1. H. Hemmer, aftr 2. P. Twisk, aftr.; 3. G. Louter, aftr.; 4. P. de Vries, aftr.; 5GF Res; 6. A. Liefting, aftr 7. J. de Nijs; 8. J. Tromp; 9. G. Kuijs. aftr.; 10. B. Res; II. P. Beentjes, aftr.; 12. G. Kuijs—Piepere; 13 C. J. Thiesshng- 14. D. C. Twisk; 15 J. B. Koopman; I6e. j. Weel en 17 W. Groot. rengevolge van dit advies treden waar- schijnhj-k niet in den raad terug de heeren G. Kuijs, thans wethouder; P Beentjes en B. Res. Tei"wijl de heer Zandbergen een her- nieuwing van zijn mandaat niet heeft aan- vaard. De heer Kuijs is gedurende de laatste 4 ja ren wethouder geweest en had aaneen meer dan 17 jaren zitting in den raad. Of er nog stemming zai gehouden worden, is tnans nog niet met zekerheid vast te stel len, omdat men niet weet of er onder de can- dioaten zijn, die zich van het politiek advies, laten afvoeren en derhalve op een alphabeti- sche lijst worden geplaatst. Door de V.-D. zijn candidaat gesteld voor de a s. raadsverkiezingen in alph. volg- orde, waaromtrent thans een referendum plaats heeft onder de leden. I. F. j Au-kes 2 Brouwer, 3. D. Hogenstijn, 4. J F, Romr-rl Hoe of de volgorde bij de olicieele indie- ning zal zijn. is nog niet bekend. Van de A.-R en S. D. A P. hoorden we rot heden nog niets, wel sc* ijnen bij de S.D A.P. wederc-m op de lijst voor te komen de aftr* dende leden, de heeren H. Schipper en T Hellinga. Let vooral op de origineele verpak- klng .Bayer" met den oranjen band en het Bayerkruis. P'lis 75 cis. fzi'11 L-" >rn1 n n /fn. 1,11 1-1 I 1 1 \X/ 11 O 1 D 11 C -1 1 \Y/:; ia ^/iaaio in.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6