DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 59 Honderd negen en fwinti^ste Jasirsraner 1927. HboMiementsprljs bij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar pbsMitli Brieven franco NX Book- en Handelsdr. v.hu Herms. Coster Zoon, Yoordam Cy, Tel. Administr. No. 3. Bcdactlo No. 6S» VEIJDA® 11 MAAKT. Uit het Parlemsnt Buitenland Dtt nommer nesfaat uit 2 blades. Direcfenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haa-g, 10 Maart 1927. De Eerste Kamer neemt er blij'kbaar den tijdl voor om tot een beslissing te komen over ■het Verdrag met Belgie. Want als het zoo doorgaat als op de eerste twee vergaderingen, kunnen er zelcer nog wel een paar weken ver- loopen voor bet tot stemming komt. Hebben we gister twee en een halven spreker gefioord," heden is het verloop nog trager geweest. De halve spreker van gister, de heer Van der Hoeven (C.-H.). Deze hceit heden't gansche gedeelte van den vergadteriijd' voor de pauze in beslag genomen tot beeindiging van zijn uiteenzetting, dat aanneming van 't traetaat een onheil voor ons land zou wezen. Na de pauze heeft zijn partijgenoot prof, de Savornin Ldhonan in een langdurige re devoering gewaarschuwd tegen het verdrag als een inbreuk op onze souvereine rechteR, als te onereus voor ons land, als volstrekt geen voldoening aan de andere partij gevend, als een vergrssing des ministers eindelijk. En toen kwam' de derde spreker, de heer Briet (A.-R.), die zich ook al cntpopte als een fheftig tegenstander van het traetaat. Morgen zal hij dat nader uiteenzetten. Het sprekerslijstje is thans tot vijfentwmtig gestegen: heden hebben zich er nog twee la- ten insehrijven. In de Tweede Kamer is heden goedgekeurd het wetsvoorstel tot regeling van de steu'nver- leening aan mofoilisatieslachtqffers. De po gingen van de zdjde der soeiaal-democraten en Vrijz. Democraten gedaan cm een gunsti- ger regeling voor de betrokkenen te verkrij- gen qiieten af op de weigering der meerder- hdd om met hen medc te gaan. Toen hebben zij ten slotte maar in de voorgedragen rege ling berust en zoo is dfeze zonder stemming ten slotte aangenomen. Daarna heeft de Kamer hare goedkeuring gehedht -aan een regeling van het staatstoe- zicht op de vervaardiging en't in den handel brengen van sera en vaccins, geneesmiddelen, welke dborgaans door inspuiting moeten wor den toegediend en ndet vallen onder de wet op de artsenijibertidkunde. De beraadslaging er over Hep slechts over enkele details. De rest van den dag heeft de Kamer be- steed aan het wetsvoorstel tot opheffiftg van 33 kantongerechten, dodh het halfdozijn spre- kers, dat zich heden heeft doen hporen, is er, de een al sterker dan de ander, volstrekt te gen.' Men vindt, dat de bevoIking van hei platte land er slechter door wordt, de reriht- spraaik er door zal lijden en dat het voor de schatkist beteekent wat een boon in een brouw- ketel is; de paar ton, die er door bezuinigd zal worden, vallen in het ndet tegenover de millioenen van de geheele Staatsbegrooting Morgen wordt er verder over gesproken maar ik heb me laten vertellen, dat minister Donner een harden dobber zal hebben om het voorstel et door te krijgen, dat bovendien aan vele jonge juristen een hinderpaal in den weg zal leggen bij bun poging om bij de rechterlijke macht carriere te ma-ken. DE TOESTAND IN CHINA. De houding der Kanton-regee- ring tegenover de buiterdanders. De correspondent van de Times" te Sjanghai meldt, dat die nationalistische re- geering (de z.g. Kantonneesche regeering dus) een verklaring heeft gegeven omtrent haar houding ten aanzien van Sjanghai. Zij herhaalt daarin, dat zij de buitenland sche concessies terug wenscht te verkrijgen door onderhandeling, niet niet door geweld En zij merkt hierbij op, dat onder geweld dan ook moet worden verstaan georganiseer- de onlusten eener volksmenigte. Redevoerin- gen of aansporingen tot boycot ea, die den vrede en de. openbare orde niet direct versto- nen, moeten echter worden toegelaten. De nationalistische regeering verklaart verder, dat onderhandlelingen met de buiten- landsche mogendheden alleen zullen mogen worden gevoerd door gevolmachtigden van den Kantdnneeschen minister van buiten landsche zaken. Een waarschuwing dus <fat geen enkele overeenkomst van buitenlandsche mogendhe den met de noordelijken zal worden erkend. De oneenigheid bij de Kwo- mintang. Dezelfde correspondent maakt ook nog melding van de verdeeldhcid, die in het kamp van de Kwomintang zou zijn ontstaan tus- schen den linker- en den rechtervieugel. Aan de verslagen van een op 21 Februari door den kantonneeschen opperbevelhebber Tsjang Kaisjek gehouden rede, ontleent de correspondent, diat deze -militaire aanvoerder zich tegen de extremisten in de Volkspartij verklaart. In het bijzonder kwam hij op te gen het feat, dat een deel van de leden der Kwomintang te Hankau een nieuwe bewe- ging zijn begonnen en zich als de eigen-lijke leiding van de Volkspartij zullen opwerpen Zij streven er slechts naar het volk te mis-, leidten ten einde uit de leiding van de partij diegenen te verdrijven, wier denkbeelden niet met de hunne overeenstemmen. Dat het daarbij bok speciaal tegen zijn persoon gaat, blijkt wel uit het vervolg van de rede, waarin Tsjang Kaisjek ten sterk- ste opkomt tegen de communistische bewe ring, dat hij eigenlijk de rol van' een Chihee- schen Napoleon zou wil-len spelen. Integen- deel, zegt d!e generaal, i-k geloof dat juist Hsoe Tsjien, dte extremistische minister van justitie, autocratische neigingen heeft. Deze tegen de communisten gerichte uitla- tingen van den opperbevelhebber, hebben nu op hun beurt een uitbarsting van woede on der d-e communisten tegen hem ten gevolge gehai. Agitatie naar hat noorden. Een c.antal afgezanten der Zuidelijken ko men naar het Noorden om daar onlusten uit te lokken onder dte arbeiders. De a-utori- eiten nemen alle mogelijke voorzorgsmaat- regelen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de vreetn- delingen Ning-Po hebben geevacueerd. Er waren vreemdelingen beleedigd en er wer- den herhaa-ldelijk anti-Britsche demonstraties gehouden, waarbij de Chineezen gebruik maakten van het feit, dat er geen oorlogs- schepen aanwezig waren. E>e Chineezen had- den nu weer een grooten tegen de vreemde- ingen gerichten optocht georganiseerd. De vreemdelingen besloten daarop de stad te verlaten. De Brttsche coneessie te Tientsin. Locker Lampson, onder-secretaris van het departement van buitenlandsche zaken, heeft in het Britsche Lagerhuis medegcdeeld, dat er thans besprekingen gaande zijn tusschen de Britsche regeering en Wai-Psia-Poe betref- fende de Britsche coneessie te Tientsin. De onlusten in Woehoe. Woensdagavond hebben er ernstige onlus ten plaats gehad in Woehoe, een stad aan den Yangtse, op 180 mijl bewesten Sjanghai. De menigte plunderde een douanekantoor en blokkeerde er eenige Europeanenwoningea De Europeaansche vrouwen en kinderen wer- den door het Britsche stoomschip „HShasi" opgenomen. De gouverneur van Anhoei, die, naar on- langs werd gemeld, naar de Kantonneezen is overgeloopen, zond een aantal troepen, dat echter ctivoldoende was om de orde te her- stellen. De bemanning van den Britschen tor- pedbjager „Wolsey" hielp, met steun van den Amerikaanschen torpedojager „Preble", de vluchtelingen aan boord van de „Shasi." De Britsche kruiser „Emerald" werd uit Nan king naar Voehoe gezonden om de Britsche eigendorrimcn te beschermen. Latere berichten zeggen, dat dte Chineesche autoriteiten de orde herstelden en dat Tsjeng Tsjin, de bevelhebber van een der zuidelijke legers, is gearriveerd en den toesand meester is geworden. Het is niet duid-elijk hoe de ongeregeldhe- den ontstonden, ofschoon volgens sommige berichten de Chineezen poogden het Indi- Chineesche stoomschip „Kotetwd" voor troe- pentransporten te gebruiken, dbch hiervan op tactvolle. wij'ze door een Britsche marine- afdeeling werden afgehouden. Rust aan hit front Op alf.e fronten is het als gevolg van val- lenden regeo rustig. JE VOLKEN BONDSR A AD BIJEEN. De pogingen van de financieele volken- bpndscommissie om de moeilijkheden inzake de Internationale geldleening voor Danzig nog tijdens deze zitting van den Raad tot op lossing te* brengen, heeft resultaat gehad Volgens de thans getroffen regeling heeft Poien voor 22 pet., Danzig voor 51 pet. en Duitschland voor 9 pet. deel in het tabaks monopolie. De rest' is onder verschillende an dere staten verdeeld. De Joening bedraagt 40 millioeti gulden en geschiedt onder de auspicien van den Volken- bond-. D. Raad van den Volkcncond hield gister- morgen een opeobare zitting, welke bijna uit- sluitend was gewijd aan economische en fi nancieele goedkeuring van rapporten nopens bevredigende vorderingen, in den loop van 3 maand-en verkregen bij de vestiging van Bul- gaarsche uitgewekenen, de hervorming van hot bank- en geldwezen in Estlatid, een lee n-ing aan EstCand. Na afloop van de debatten hield Strcs-e- mann een rede, waarin hij het goede recca- structiewerk van den Volkenbond prees, dat de door den oorloy't zwaarst getroffen lan- dhn weer opheft. Wij moeten voor oogen hou- deti, vervolgde hij, dat all-e pogingen om op c-ulturecl en humanitair gebied vooruit te ko men, niet van blijvende waarde zijn, wanneer niet tegeliikertij-d de mogelijkheid wordt ge- scha-pen, dat hot door den "oorlog veretoorde financieele en ecanomische evenwicht der we- relc weer hersteld r^ordt. Het za<! de taak der economische wereldconferentie zijn, daarnaar te streven. Ik voel mij gedrongen, zei Str^ semann verdlr, vast te stellen, dat de arbeid van den Volkenbond, naast dte groote idealen van cultureeten en humanitairen aard, bo- venal ook practisch-e vraagstukken te dicnen heeft. Ik hecht er aan als president van deze zitting alien, die aan het hulpwerk en den re- con tructiearbeid hebben medegewerkt, mijn oprcchten dank te betuigen. DE AARDBEVING IN JAPAN. Ofschoon nog niet met zekerhcid kan wor den vastgesteld, hoeveel menschen er bij de jongste aardbeving zijn om-gekomcn, staat het vast dat het aantal mecr dan 2000 bedraagt. De zuidwestelijke v/inden, die thans over Japan waaien en die met zware regens ge- paard gaan, verhcogen de ellende der dak- loozen, wier aantal de 50.000 zou overschrij- dcn. Het aan land brengen van levensmidd?- lcn, door torpedojagers aangebracht, moest word-en gestaakt wegens de hooge zee. Ten- ten, die in allerijl in Mineyama waren opge- slagen, zijn omvergewaaid. Hartroerende tooneelen spelen zich nog steeds in die geteis- terde gebieden af. Tijdens de aardbeving was het ijzig koud weer. Het dorp Amino, met zijn bevolking van 4000 zielen, werd vrijwel geheel ver- wcest. Een nieuw gebouwde schouwburg stortte in, waardoor een brand ontstond, die 200 menschen het leven kostte. Taf van vluchtelingen brachten den nacht in de sneeuw door. Volgens de jongste door het ministerie van binnen landsche zaken gepubliceerde cijfers is het aantal slachtoffers van de aardbeving als volgt: gedood 2458, gewond 4107, vermist 88. Zesduizend huizen zijn door het vuur ver- woest, tweeduizend hujzen zijn zwaar be- schadigd, DE AANG EHOUDEN RUSSEN IN CHINA. Jacob Borodin, de bolsjewistische raads- man der Kantonneesche regeering, wiens echtgenoote door den gouverneur van Sjang- toeng op een Russisch schip werd gearres- teerd-, is in Engeland onder den naam van George Brown bekend. Hij heet eigenlijk, volgens de „Daily News", Michael Grusen- berg. In Augustus 1922 werd hij als George Brown in Glasgow gearresteerd wegens zijn bolsjewistische agitatie. Hij werd gevangen gehouden totdat de Russische handelsdelega- tie er zorg voor had gedragen dat hij het land verlaten zou. Voor dat hij naar Glasgow kwam had hij in de kolenbekkens van Wales gevoerd* cn voor de regeering te oskou gespienneerd. Tegelijkertijd trad hij op als adviseur der Britsche communistische partij en stond in contact met Cook, den se- cretaris van den Britschen Mijnwerkersbond. Voor zijn toetreden tot het bolsjewisme was hij journalist. Hij studeerde aan Duit- sciic hoogescholen en later aan de Harvard University in Amerika. Reuter meldt uit Sjanghai, dat het juist is, dat de Britsche autoriteiten het verzoek heb ben ontvangen om bemidddend op te treden in het incident met mevr. Borodin. Zij kou ken echter niets doen, daar de zaak alleen de Sovjet-regeering en Tsjang Soen Tsjang aangaat. Naar uit Peking gemeld wordt, heeft de sovjet-regeering op het Chineesche departe ment van buitenlandsche zaken een protest- nota doen overhandigen tegen de arrestatie van mevr. Borodin en dte Russische koeriers. Het bericht, dat de regeering in Peking vroegere Russische nota's zou hebben gefie- geerd, is in strijd met de feiten. Generaal Soen-Tsjoeang-Fang heeft onmiddellijk een rap-port opgcvraagd over de redenen der ar- restatie. Het stoomschip „Pamiat Lenin a'', dat den lsten Maart met mevr. Borodin en de Russi sche koeriers aan boord in beslag werd gen-o men, wordt thans als transportschip der Noordelijke troepen gebruikt. De consul-generaal der Sovjets, die 8 Maart naar Nangking vertrok om de invrij- heidstelling van mevrouw Borodin en haar Russische medereizigers te verkrijgen, tele- grafeerde, dat Tsjang Tsoen Tsjang hem had medegedeeld, dat de zaak te Peking zal wor den geregeld. De consul-generaal verklaarde. dat nadat hij de Sovjetvlag aan boord van het schip had gebracht, men het een Chinee sche naam gaf en het met drie kanonnen b-e- wapende. Hij verklaart verder dat een door- zoeking van het schip niets opleverde en dat het getuigenis van den gezagvoerder zal worden onderzocht met het oog op het zen- den van een nieuwe piotestnota. RUSSISCHE VERKIEZINGS- CURIOSA. De verkiezingen in Sovjet-Rusland' toonen verschilleh-de curieuse verhcuding-en aan, die West-Europa niet kent. Zoo bijv. vertelt de „Koiiisomofiskaja Prawda" het volgcnde ver- haal In het dorp Peresto-wo hebben de boeren tot voorzitter vaa den dorpssovjet een zeke- ren Bjelow gekozen, die deze ben-oeming heeft aanvaard, onder voorwaai"de, dat de gemeen- te hem 5 kopeken per persoon zal betalen. Eerst vzerd de afgetreden voorzitter gevraagd of hij d-eze functie ambieerde. Hij vroeg ech ter zeven kcpekcti per persoon. Toen werd Bjelow gekozen. Om dit te begrijpen moet men weten, dat de Russische boeren het lid-zijn van een col lege als een karwei besch-ouwen. Het gebeurt dan ook, dat zij het om de beurt zijn en dat er utrijd gevoerd wordt over de vraag wiens beurt het is lid van' den gemeenteraad te worden: iedereen d-oet zijn best om de eer aan e-en ander te gunnen. Vaak worden men sclren, die voor geen ander werk geschikt zijn, gehuurd om lid van den sovjet te worden. Dit is het gevolg van het sovje-regime. Dr. bceren-leden van de dorps-sovjets worden door de stadscommunisten op onbehoorlij!;e wijze behaodeld en krijgen vaak opdrachten, die veel tijd eischen en niets met de bclangen van de gemeente te maken hebbc*:. EEN GROOTE LOONACTIE IN POLEN TE WACHTEN. In verband met de beweging onder de tex- tielarbeiders meldt de correspondent te War- schau van „de Koln. Z.", dat volgens het or- gaan van de nationale arbei-derspartij, d.i. de meest gematigde groep van de arbeiders- klasse, de huidige actie in de textielindustrie slechts het begin is van een algemeene loon- beweging, welke de Poolsche industrie voor de borst heeft. Een feit is, dat sinds den zo- mer '26 het leven voortduren-d duurder is ge worden. Door een en ander is een toestand ontstaan, die ook in regeeringskringen met bezorgdheid wordt aanschouwd, daar men bevreesd is, dat de rust, welke de beweging thans nog kenmerkt, niet gehandhaafd zal worden als de staking langen tijd voortduurt. Ook is men bang voor besmetting van andere takken van industrie, terwijl het gevaar dreigt, dat, bij sterke toeneming van het toeh reeds groote aantal werkloozen, de commu nisten aanmerkelijk aan invloed zullen win- nen. STAKING DER VAKARBEIDERS TE ATHENE. Een telegram uit Athene deelt mee, dat de vakvereenigingen in staking zijn gegaan om de regeering te dwingen hun verzoek om op- schorting der betaling der huren en tot het geven van faciliteiten voor de betaling der belasting, in te willigen. Ook de auto-chauffeurs hebben het werk neergelegd. De pogingen van de regeering om de sta king te doen eindigen zijn gelukt. NA 20 JAREN TUCHTHUISLEVEN VRIJGELATEN. De Duitsche „Liga fiir Maischenrechte" del-t mede, dat begin 1927 een gevangene in de oentrale gevangenis te Bochum, die we gens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld was, zich tot dte vereeniging wetidde. Hij beweerde onschuldig te zijn. Na onderzoek stelde de vereeniging voor, de le venslange tuchthuisstraf te wijzigen en den man, die sinds 20 jaar in het tuchthuis zat, dadeiijk in vrijheid te stellen. Aan dit ver zoek is in zooverre voldaan, dat het Pruisi- sche minister van justitie onderbreking van de straf vol trekking heeft gelast en den man om te beginnen voorwaardelijk in vrijheid stelde. GASPARD DE OLIFANT. Gaspard, de 19-jarige olifant uit d-en „Jar- "din d'Acclinatia" te Parijs, die uit een flesch kan drinken en op een harmonica spelen, is niet meer. Sedert eenigen tijd waren zijn bewakers, zelfs niet zijn oude oppasser uit Hannover, hem niet m-eer de baas. Hij werd met den dag wilder, sloeg met zijn slurf een ieder, die binnen zijn bereik kwam, verbrijzelde eens met zijn achterpoot den voet van een oppas ser, slbeg zijn hek stuk. In een woord men ken hem niet meer aan. Het gemeentebestuur van Parijs besloot doordat hij met zijn hoofd tegen den riool- gas gevuld, een uur daarna was hij gestor- ven. IN EEN RfOOL DOOR DEN REGEN OVERVALLEN. Een werkman was Dinsdagmiddag met eetiiige a-nderen bezig aan het afbreken van een muur in het riool, dat onder Fleetstreet te Londen doorloopt en in de overdekte rivier de Fleet uitmondt, die in de Theems uitkomt. Het begon plotselinig hard te regenen, waar- op den arbeiders werd gelast zich naar de naastbijzijnde uitgangen naar de straatopper- vlakte te begeven. De vad-er van den arbeider was op straat bezig en riep zijn zoon toe zoo gauw mogelijk naar boven te klauteren om aan den vloed te ontkomen. Juist to-en hij een mangat bereikte werd de werkman door den stroom meegesleept, die weldra drie voet hoog stond en een groote snelheid had. Hij wist zich een tijdlacig boven water te houden en liet zich door den stroom meevoeren. Men nam aan, dat hij in de Theems zou tereclrt komen, waar de politic en brandweer in bcoten hem opwachtten. Agenten stonden haG ontkleed gereed cm naar hem te duiken, als hij verscheen. Toen men hem na een half uur nog niet zag, werd besloten in de rivier te dreggen. Intusschen waren de manga ten langs het riool geopend en vond men den werkman levend in een boch-t van het riool op 25 yards van de plaats, waar hij wegge- spoeid was. Na over een korten afstand tc zijn meegsle-ept. was hij verdo-ofd geraakt .doordat hij met zijn hofd tegen den riool- wand b-otste. In de bocht van het ricol had hij bov-mdien cen arm an een been bezeerd. Hij had zich in die bocht dicht tegen den wand aangedrongen, zoodat het water hem niet kon wegkrijgen. Hij was n-og bij kennis teen men hem redd-e, maar in het ziekenhuis, waarheen hij werd overgebracht, bleef hij langen tijd bewsuteloos. HET VOORSTEL VAN COOLIDGE. In het Britsche Lagerhuis werd Baldwin de vraag gesteld, of hij, nu door het weige- rend antwoord van de regeeringen van Itali en Frankrijk op het voorstel van Coolidge dict'.s oorspronkelijke bedoeling dus niet kon worden ten uitvoer geiegd, niet bereid was schikkingen te treffen voor een conferentie tusschen Japan, de Vereen-igde Staten en Groot-Brittannie. Baldwin gaf hierop ten antwoord, dat, waar het initiatief van de Vereenigde Staten is uitgegaan, men zal moe ten afwachten welke stappen door de Ameri- kaansche regeering te d'ezer zake v.:llen wor den gmomen. ZWARE OVERSTROO-MINGEN IN FRANKRIJK. De zware regens der laatste paar dagen en het smelten der sn-eeuw in de bergen hebben in verschiM-en.de streken van Frankrijk over- stroomingen veroorzaakt. Alle dorpen Iang: de oevers van de Lot staan onder water, evenals het lagere gedeelte van de stad Cahors. Soldaten zijn te hulp gesneld en trachten de inwoners in booten in veiligheid te breitgen. Sed-ert 18fifc heeft men overstroomingen in dezen omvang in Frankrijk niet gekend De Loire, de Allier, de Dordogne en de Adour zijn alle buiten haar oevers getreden. Vele wegen zijn onbegaanbaar. De Rhone is bij Valence vier meter boven haar gewoon peil gestegen. De Seine bleek hed-enmorgen om negen uu-r in 24 uur tijds twee voet gestegen te zijn. Langs de zeekust hebben hevige storm-en gewoed en er hebben verschillende kleine schipbreuken plaats gehad. Een kerktoren in het dal van de Orb is onigewaaid. waardoor verscheidene der aang-renzende huizen geheel vernield werden. Een draadlooo station nabij Lorient heeft noodseinen opgevangen van het Britsche stoomschip .,Apsley Hall", dat op 8 K M. buiten d-e Pont des Baleines aan de Noord- westkust van het eiland Re in nood ver- DUITSCH JOURNALIST AANGEHOUDEN. Naar de „Popolo di Roma" meldt, is de Berlijnsche journalist Elius, d'ie eenigen tijd geleden in de ..Berliner Illustrierte Zeitung" een rijk met foto's verlucht artikel over Italie had ge-publiceerd, te Nervi gearres teerd. Hij zal zich heden voor de rechtbank te Genua hebben te verantwoorden wegens beieediging van Mussolini en het aantasten van de nationale waardigheid van den Itali- aanschen staat. DOOR GAS VERGIFTIGD. Op de Rebenhutte te Hindenburg heeft een ernstige gas-vergiftiging plaats gehad, waarvan dertien jonge menschen het slacht- offer werden. De oorzaak is tot nu toe niet opgeheiderd, daar op de Rebenhutte geen gas wordt geproduceerd of verwerkt. Zeven slachtoffers moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waaronder vijf meis- jes. EEN STAD ZONDER BIOSCOOP. Er is in de Ver. Staten, het land van Holly wood, werkelij-k nog een stad, een van 4-7.000 inwoners nog wel, die geen enkel bioscoop- theater bezit en waar de film den ergsten vorm van contrabande vormt. Het is Brook* line, in Massachusetts. Het bestuur van Brookline wil om opvoedkundige overwegin- gen perse geen bioscopen. De notabelen, lceraren en geeslelijken gelooven rotsvast, dat het de vorming der kinderen ten goede komt als er gelegenheid tot ibioscoop-bezoek bestaat. En dus -bestaat die gelegenheid niet, in weer wil van ijverige pogingen der film- industrie om ook dit domein te veroveren. Als een inwoner van Brogkline een film wil zien, moet hij dat dus buiten de stad doen. DE POOLSCHE TEXTIELSTAKING. De staking in de Poolsche textielndjverheid heeft zich belangrijk uitgebreid. Te Lodz wordt het aantal stakers op 130.000 ge- schat. Bovendien staakt de meerdterhcid der arbeiders in de overige textielfabrieken van het district Tomaszoi en Bielitz. Te Lodz hebben zich thans ook de meesterknechts en een deel van het kan-toorpersoneel bij de sta king aangesloten. Tot dusverre heeft de be weging een rustig verloop. HET PROCES-JuRGENS. De ambtenaar van het O. M. te Berlijn heeft in het proces <egen het echtpaar Jur- gens zijn requisitoir gehouden. Tegen me vrouw Jiirgens eischtc hij wegens meineed en bedrog een jaar gevangenievtraf, met af- trek van de preventieve hechtenis (zoodat zij dus vrij zou worden). De officier verklaarde daarbij re-kening te hebben gehouden met de volgens het oordeel d-er deskunaigen ver- minderae toerekenbaarbeid van beklaagd-e. Tegen rechter Juigens werd twee en een half jaar tuchthuis geeischt wegens meineed en bedrog ond a: aftrek van de preventieve hechtenis van een jaar, benevens verlies van burgerrecht gedurende vijf jaar. Aangaande de inbraakgeschiedenis te Star- gad kwam de officier tot de conclusie, dat vreemde daders d-aarmede niets te maken hebben, doch dat het echtpaar een en ander heeft gefingeerd. Het wordt bewezen geacht, dat het schrijfbureau van beklaagfle niet is opengebroken, maar met een sleutel is ge opend. Beklaagde Jiirgens heeft minstens geweten van de z.g. inbraak. Met verh-effing van stem betoogde de officier, dat Jiirgens opzettelijk de zaak moeilijk oplosbaar heeft gemaakt, en dat hij geen recht heeft zich erover te bekla- gen, dat hij een jaar preventief heeft gezeten. Hij achtte de bewering van beklaagde, dat hij het slachtoffer van een politieke „Hetze" was geweest, geheel weerlegd. Het verdere verloop van het proces is on- verwachts tot Maandag verdaagd. Na kort beraad is besloten beide beklaagden uit de voorl-oopige hechtenis te ontslaan. DE TEXTIELSTAKING IN POLEN. De textielstaking, die in het district Lodz is geproclameerd, heeft slechts in het klein- ste deel der bedrijven weerklank gevonden. De grootere fabrieken, met name die van Widzewska, die aan 9000 arbeiders werk verschaft, en van Zyrardow verklaardten zich tegen de staking, die overigens het karakter draagt van een zuiver economisch comttid, zoodat overal orde en rust heersd?fp- ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1