DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. B. V. 6, Voor hot Kentrale Centraie Ziekenhuis. Schitterende sorteermgMantels, Japonnen, Stofien, Damsshoeden Mantelcostnines^ m lonv&aile's. Jflonderd nes:eii en twintisrste Jaarsrans? 1927. Aborniemcntsprys MJ voornltbetaUug per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct AdrerteiitJq>r, 25 ct p regal, grootare letters naar Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herins. Coster Zoon, Voordam CO, TeL Atimioiatr. So. 3. Eedactie So. 83* ZATERDAG 12 MA ART. M. P.1°9-- J. P. N. LANGESTRAAT 41-43 Uit het PaHen en t Buiferalanii 60 Ok unffuurr oesfaat ntt 3 blades. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. tmmmm Wij ontvingen deze week de volgende bij- dragen voor de 3e en laatste inzameling, ten bate van het neutrale centrale ziekenhuis: Onder motto „AIs vorige jaren" van den heer V. f Mej. A. Z. te L. Uit een spaarpotje C. T. te Alkmaar Belangstellenden te Egmond aan Zee Opbrengst rebus op-Moeders verjaardag J. B. te Alkmaar J. N. te Alkmaar N. N. te Schcorl N. N. te Egmond aan Zee Mej. A. te Alkmaar Mej. v. d. M. te Heiloo Straatmuzikant Bal Masque te Heer-Hugowaard Heer-Hugowaard Liquidatie dub te aan Zee N. C, alhier De J., alhier Van D., alhier 10.— 1 12.— 50.— 96.69 4.05^ 100 100.— 1.50 50 10 2.50 Egmond 1.20 27.35 y3 10.- zijn voorstel tot opheffing van ,drie-en-dertig kantongerechten van de baan te helpen. Ver- worpen is het voorstel niet, maar de Kamer heeft met 46 tegen 26 stemmen aang lomen een motie van den heer Van Scha-k (R.-K), waarin aan den minister verzoht wordt alvo- rens men vender gimg met de -behandeling van het ingediende otwerp, a te gaa de mogelijk- heid aa de kaiitonrechters meer werk te ge- ven door hunne bevcegdheid omin burgerlij'ke zaken te besbssen uit te breiden. Thans mo- gen zij slechts oordeelen over vorderingen van ten hoogste 200, doth het denkbeeld is geopperd om dit bedrag op ten minste 400 te brengen. De eenige die met minister Don- ner het ontwerp tot opheffing verdedigde, was de heer Heemskerk, die het indertijd als minister had ingedi-end, doch hij erkende, dat de nood der schatkist, die indertijd aanlei- ddtiig tot de indieninig had geleid, nu niet meer aanwezig was. Minister Don-ner gaf dit niet toe en toen nu fluitend geluid door de luchtlagen sneed. Even boven den grond opend-e het valscherm zich gedeeltelijk, doch te laag. De val was te snel en werd doodelijk. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN SCHOOL, De „New-York Herald" meldt uit Mosko-u, dat in een school in het dorp Koravaikar, in de provincie Dwina, brand is uitgebrokcu. De lichamen vaft 27 kinderen en volwassencn zijn tcruggevonden, doch 40 personen wor- den nog vermist. DE „TIMES" OVER FRANKRIJK S DEFENSIE. De Times" zegt in een beschouwing over de wet voor de organisatie van het land in tijd van oorlog, 'deze week door de- Fransche Kamer aangenomen: Het blij'kt, dat Frank- rijk besloten is tot elken prijs zijn veiligheid te verzekeren en dat sedert een Duitsche na tional istische regeering aan het bewind is ge- cultureel gebied worden gedwongen. De re geering heeft deze kwestie ook in den rijks- raad ter sprake gebracht, zooals het haar goed recht is, aangezien sinds de opheffing van de financieele zelfstandigheid der landen, de hoogte van het bedrag, dat de verschil- lende landen krijgen, afhangt van het finan cieele beheer van het rijk. De werkelijk noo- dige maatregelen voor de veiligheid van het rijk zouden niet lijden en er zouden geen mi- litaire nad-eelen omstaan, m-eent de Pruisische premier, indien op de veel te hooge rijksweer- begrooting grooie bezuinigingen werden aangebracht. Overigens staat hij op het standpunt, verkiaarde minister Braun en na hun toetreden tot de rijksregeering dcen dat toch ook de Duitsch-nationalen, dat de beste veiligheid voor het rijk bestaat in verzoening met alle buurstaten. Ten soitte trok hij nog een vergeiijking .tusschen de uiterst geringe bedragen, welke het rijk den Pruisischen staat ter beschikking Totaal Bij den penningmeester van 481.80 het hoofd- comite, Mr/Moens alhier, zijn de volgende bijdragen ingekomen: Wed. J. H. L. E. H. J. W. 5. J. M100. Sigarenwinkelier25. A. If W. de L Sch. D. H 1 N. Totaal 543. fn -totaal is dus thans bijeen 1024.80. Er is dus al een aardig bedrag ingekomen, maar nog lang niet genoeg, om het tekort van f 10.000 te dekken. Egmond aan Zee heeft zich bij deze eerste inzameling al bij- zonder goed gehouden. Daar mogen andere plaatsen in onze omgeving nog wel eens een ▼oorbeeld aan nemen. Maar Alkmaar zelf moet ook beter uit den boek komen. De laatste loodjes wegen wel het zwaarst, maar het zou toch te betreuren zijn, als aan de toegezegde 150.000 nog enkele duizenden bleven ontbreken. Zoc dicht bij de veilige haven mag dit scheepje niet meer stranden. Wij hebben nog" een toezegging van 1000, die uitbetaald zullen worden, zoodra de aan- besteding in onze courant gepubliceerd is geworden. Den Haag, 11 Maart 1927. De eerste verdediger van het Tractaat met. Belgie heeft zich heden dcen hoorende Chr Hist, senator van Wassenaer van Cafwijck. Op zijn gewone gemoedelijke wijze heeft hij zijn medeleden trachten duidelijk te maken, cfat het werkelijk niet zoo erg was wat er werd voorgesteld. Het Moerdijikkanaal is ook voor onze sdieepvaart noodig, Rotterdam blijft een voorsprong houden boven Antwer- pen, en als het kanaal inderdaad een gevaar voor Rotterdam wodt, zal dit er wel wat op vinden om daaraan te ontkomen. Amsterdam zal als stukgoedhaven heelemaal geen nadeel ondervinden. Dan moet men niet vergeten, dat Rttedam veel beter geoutilleerd is dan Antwerpen en dat deze laatste stad niet be- reikbaar is voor schepen met grooter diep- gang dan 10 Meter, wat met onze Nederland- sche havens wel het geval is. En de kosten van aanleg van een kanaal behceven wij niet te drage als wij niet willen. Ik weet niet, of Minister Van Karnebeek den heer Van Wassenaer zeer dankbaar zal zijn voor zijn verdediging van het voorstel, maar het was nog al vermakelijk den heei De Vos van Steenwijik oj ietwat demonstratie ve wijze te zien weggaan aan de pers iheeft hij uitdru'kkelijk doen weten, dat hij een demonstratie bedioelde toen zijn partijge- noot en oude studiemakker zijn verdediging begon. Zoo misdadig is het toch niet, den minister bij te vallen, vooral niet als het gaat op de wijze als de heer Van Wassenaer deed Overigens hebben zich slechts tegenstan- ders doen hooren: eerst de heer Briet (A.R die zijn rede van den vorigen dag voleindig- de, daama de heer Rink jV.B.) toen de heer Van der Lande (R.K.), en alle sprekers kwa- men er met kradht tegen op, dat hij aan de band van Belgie zouden loopen en bovendien nog de kosten goeddeels zullen hebben te be talen. Het vertoog van de Kamer van Koop- handel van Antwerpen ten gunste van het Tractaat werd vooral door aen heer Van der Land'e met goede argumenten ontrafeld Dinsdag worden de bcsprekingen voortge- zet. Dat ze dan nog die week zullen afloopen, sdhijnt niet goed1 denikbaar, ook al houdt de Eerste Kamer zich aan hare gewoonte niet te replioeeren. De Tweed's Kamer heeft heden den minis ter vac Jushiie het d&pldzier aangedaan om de motie-van Schaik was aangenomen, vroeg hij niet alleen schorsing van de beraadsla- o-ingen over dit ontwerp, maar ook over het volgende, dat bedoelde het personeel van eeni ge rechterlijke colleges uit te breiden. Hij had daarvoor nu geen geldi, beweerde hij. De Kamer heeft daarna een begin gemaakt met de behandeling van het wetsvoorsel om het tekort van ongeveer 12I5.0|00 in de ad ministratieve kosten van de toepassing van de Land- en Tuinbcuwongevallenwet te ver- halen op de aangeslote crganisaties. ten aantal leden hebben bun stem hiertegen laten hooren, daar het toch niet ,a_angaat het oor- spronkelijk geraamde bedrag van 25 UUU zonder iets van zich te laten hooren re over- sdirijden, maar bovendien al vooruit te bepa- eln, dat die overschrijding geregeld zal voor- komen en door de organisaties betaald moet worden. Dinsdag worden die beraadslagmgen hier- over voortgezet. DE BRITSCHE MAR1NE- BEGROOTING. Bij de bespreking van de Britsche marine- begrooting deelde minister Hoare o.a. mede dat twee nieuwe luchtschepen in aanbouw zijn, die in staat zijn, meer dan tweehonueia volkomen uitgeruste mannen te vervoeren, evenals een compbet eskader vhegmachmes. Het arb-eiderslid van het Lag"ei'hins, Lee Smith, die critiek cefende op de luchtvaart- begrooting, zeide dat Groot-Brittanme een nieuwen bewapeningswedijver met Frankrijk begon. Lee Smith bepkitte radicale voorstel- len voor de voorbereidende ontwapemngs- conferentie, die een beroep zouden doen op de verbeeldiing der wereld. Baldwin zeide, uat hij een persoonlijk on- derzoek had ingesteld naar de kwestie del ongelukken bij de militaire luchtvaart en zeide dat het percentage ongelukken, te wijten aan oorzaken, die hadden kunnen worden opgeheven, zeer klein was. De voor- naamste oorzaak van de ongelukken moest worden gezoeht in het menschelijk element. Het meerendeel der ongelukken komt voor in de eerste twee jaren na het examen der bestuurders. Hij vroeg het Lagtrhuis, geen publicatie te eischen van de technische bi- zonderheden der mgelukken, die het moreel der luchtvaart zou deprlmeeren. EEN DOODENSPRONG. Dezer dag en deed korporaal East op het vliegveld van Biggen Hill ni Kent een po- ging om het record voor het dalen in een Earachuut te verbeteren door op 6000 voet oogte uit-een vliegtuig te springen Devlie- ger stortte echter, zonder dat de parachuut zich opende, op e enstraatweg r.eer en was dadelijk dood. Velen waren getuigen van het verschrikke- lijke ongeluk. Het vliegtuig was tot in de wolken omhoog gestegen, toen werd gezien hoe een kleine figuur zich ervar? losmaakte. Niemand1 maakte zich ongerust, toen de pa rachutist lager en lager viel. Flij zou immers de parachuut eerst openen op een hoogte van eenige honderden meters boven het vliegveld. Maar korporaal East viel lager en lager En naarmate hij lager kwam, werd de val- snelheid zoo groot dat het lichaan met een komen, de bezorgdheid versterkt is voor de positie, waarin Frankrijk zich bevinden zal als de bezettingslrpepen asm den Rijn wor den teruggekokMi. Frafilcrijk voe'it terecht, dat geen voorzorgsmaatregelen tegen de ramp van een invasie cverdreven zijn en dat alel lasten en opofferingen, die deze voor- z orgs in aatr eg e 1 en eischen mogen, gemakke- lijker te dragen zijn dan de kans alleen van een oorlog op Fransch grondgebied. DE AANGEHOUDEN RUSS1SCHE KOERIERS. Sir Percival Phillips, de correspondent van de „Daily Mail" te Sjanghai, verneem,! uit betrouwbare bron uit Nanking, dat een cauwgezei onderzoek der communistische li- teratuur, welke te vocrschijn is gekomen uit de diplomatieke bagage der Moskousche agenten, die aan boordT de medepassagiers waren van mevr. Borodin, tal van anti-Brit- sche documenten aan het lieht heeft gebracht, bestemd om onder de bevolking te worden verspreid. De Pekingsche correspondent van de „Shangtung News" meldt, dat de drie gear resteerde koeriers zouden zijn t'erechtgesteld, terwiil mevr. Borodin onder bewaking staat van de Chineesche auforiteiten. De tweede nota der Sovjet-regeering inza- ke de inbeslagneming van het stoomschio „Pamyat Lelina" is in energieke bewoorein- gni gesteld. Zij brengt: ter kennis van de re geering in Peking, dat elke schending van de veiligheid der koeriers de Sovjet-regeering zou verplichten tot buitengewone maatrege len. (Als het bericht over de tcrechtstelling juist is, zal men dus „buitengewoue maatre gelen" door Rusland zien toegepast). Een telegram uit Peking d.d. 11 Maart zegt: Naar aanleiding van de nota der Sovjet- regeering met betrekking tot de ,Pamjat Le nina" heeft Wellington Koo den zaakgelas- tigde der Sovjets de verzekering gegeven, dat de gearresteerde Russische afgezanten te Tsji- nanfoe gezond en wel zijn en goed behandeld worden. T-elegramm-en uit tuitenlandsche bron zgg- gen, dat m-evrouw Borodin eeraer als- een voorhaam gast werd ontvangen dan als ge vangene. OVERSTROOMING IN ARGENTINA. Bij een overstroo-mirg in de .provincie Joe- joey zijn meer dan vijf personen omgekorre- De materieele schade is zeer groot en de spoorwegverbinding met Bolivie is verhro- ken. DE PRUISISCHE PREMIER- HEKELT DE DUITSCHE RljKSWEER- BEGROOTING. Onlangs h-eeft de Pruisische premier Bruan voor de spciaiistische Studenten. in de Berlijns-che universiteit een rede gehouden over de hooge uitgaven voor de rijksweer. waarover hij hog a! wat heeft mo-eteti hoo ren. Thans heeft hij in de begrootingsconinrs- sie van den Pruisischen Landdag hefzelfde onderwerp behandeld. Daarbij heeft hij ver klaard, dat de geheelc Pruisische regeering op bet standpunt staat, dat de buitengewoon ver gaande vrijgevigheid van het rijk ten op- - zihhte van'de riiksweerbegrooting in de meest kfasee tegenscelling staat tot de. bezuinigin gen, v/aartoe de verschilfende iaiiden op elk stelt voor het z.g. „Sofort"-program (on- middellijek ontginning van woeste grondeu in het Oosten van het land ter kolonisatie) en de overmatige opvoering van de rijksweer- begrooting. WIJZIGING IN DE ENGELSCHE DOUANE-INSPECTIE. De Engelsche douane overweegt de moge- lijkheid om de bagage van reizigers van het coninent niet meer bij aankomst te Dover te vicitce.cn, maar in den trein tusschen deze plaats en Loncl-en. Zooals in Frcnkrijk reeds geschiedt tusschen Calais en Parijs. Zij beseft dat een dergelijke maatregel een belangrijke faciliteit zou beduiden voor de vrcemc lingen, die Engeland bezoeken, maar inerkt het d-epartement der douane op het Engelsche douane-onderzoek is minder vluchtig dan het Fransche en de spoorreis DoverLondon is veel korter dan die van Calais naar de Fransche hoofdstad. Voor Pulman-treinen echter wordt uitvoe- ring van den, nieuwen maatrege'l zeer wel mogelr": geacht, en de spcorwegmaatschappij is ten gunste van de wijziging gestemd. DE ZAAK MILLER—DAUGHERTY. Koloncl Thomas W. Miller, gewezen be- heecder der buitenlandsche eigendommen in de Ver Staten, is door het federale hof te New York veroordeeld tot 18 maanden dwangarbeid en een boete van 5000 dollar De rechter weigerde de zaak nog eens te be- handeleh, omdat er nu reeds tweemaal over geprocedeerd is. Miller is. zooals men weet, samen met Harry M. Dougherty aangeklaagd wegens sc.mc.uzvccring am de regeering te bedriegen Oxer de schuld van Daugherty konden de jurys het evenwel niet eens worden, zoodat men hem heeft mceten vrijlaten. Er bestaan nu plannen om de zaak van Daugherty een derde maal behandeld te krijgen, want men acht het niet billijk dat Miller veroordeeld 'en Daugherty vriigelaten is. Miller zal naar gsmeld wordt hooger beroep aanteekenen en zijr, zaalr zoo noodig voor het Hooggerechts- hef der Ver. Staten brengen. DE AAPDBEVING IN JAPAN. De jongste rapporten van het ministerie van binnenlandsche zaken deelen. mede, dat be'- aantal slachtoffers der aardbeving 2687 'cr.ien en 6443 gewonden fcediraagt. Tien- i "ici hrizen zijn verwoest. SUZANNE LENGLEN IN FRANK RIJK TERUG. Dezer dagen keerde Suzanne Leuglen na boar la drrige tournee in de Vereenigde Staten, in de ouderlijke woning terug De aankomst aan het station te Nice toonde een op -allend contrast met vorige ontvangsten, toen zij steeds werd opgewacht door een oe -en-drngende menigte van lieden, die cp een handteekening iacht maakten. Ditmaal was er geen muziek, ontbrak zelfs het rcode tapijt. Nu zij beroepsspe-elster is geworden, denkt men er niet meer aan haar huldigen. Een vriend met een ruiker, een 1 flier de en twee andere belangstellenden scbenen de eenigen te zijn, die van haar komst v isten. Suzanne's vader was ziek en d-e drukke wedstriidprogramma's hidden de andere tennis-slachioffers op de banen. KORTE P-EPJCHTEN. Reuter geeft uit Tokio de officieele bevestiging van het aanvaarden, door Japan, van de uitnoodiging der Ver. Siaten tot het houden eener conference tusschen Enge land, Amerika en Japan ter bespreking der bewapening ter zee. Naar uit Rome wordt gemeld, zal Mussolini binnenkort den tiki van „Hoofd der Regeering" aannemen. Een door de censuur veriraagd tele gram uit Athene meldt, dat bij een botsing met de troepen gisteravond drie stakers wer den gedood en tvaalf gewond. De Internationale Kamer van Koop- handel zal eindte Juni te Stockholm bijeen- komen. Ongeveer 800 deelneirers worden verwacht. De Raad van den Volkenbond ham een resolutie aan, waarin deelneming wordt be- tuigd met het lot der slachtoffers van de aardbeving in Japan. AUTO VAN DEN DIJK. Donderdagmiddag kwamen de heeren E. Bredfwoud, wethouder van publieke werken der gemeente Zwolle, ir. P. Wolffensperger, ingcrieur van den provinci&leri waterstaat van Overijssel, J. Remders, fabrikant, alien te Zwo'le, in een auto uit Arnhem. Op den IJseldijk tusschen Olst en Wijhe werd de auto, toen hij langzaam een karretje pas- seerde, dat links van den weg stond, door een vrachtauto, uit de richting Wijhe komen- de, naar den rand van d-en cfijk gedrongen. De berm zakte onder het gewichf van den auto weg. Hij sloeg over den kop en bleef ha'verwege in een heg en knotwilgen han-* gen. Met moeite konden de inzittenden met behulp van den chauffeur uit den met het portier naar boven liggenden auto komen, terwij lpersonen uit de omgeving het voertuig vast hidden, opdat het niet nog verder van den dijk naar bened-en zcu vallen. De heer Reinders fcleek het zwaarst gewond, aan --en been. Hij moest in het ziekenhuis te Zwolle verbonden worden. Alle drie kregen hoofdwonden, die niet ernstig zijn. De auto werd zwaar gehavend. Tegen den chauffeur van c!en vrachtauto is proces-verbaal opge- maakt. KON NEDERT MIL VOOR TUiN- BOUW EN PLANTKUNDE. Vrijdagmorgen is in de bovenzaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur en deelnemers aan de winterbijeenkemet van de Koninklijk Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en een aantal genoodigden de tentoonstellirig van blceiende' bolgev/asscn en an der bloemen, die ter ge- legenheid van de winterbijeenkemst gehouden wordt, geopend door den heer J. L. Bouwer, directeur van hout- en plantsoenen. Deze sprak een korte openingsrede uit Het moot- ste van deze tentoonstelling is, zeide spr., dat er geen prijzen toegekend worden. Het is niet noodzakelijk gebleken, prijzen aan zulke tentoonsteilingen te verbinden, want er is een overst-elpen-de hoeveelheid bloemen binnen gekomen, meer dan op andere tentoon- stellingen, waar wel prijzen beschikbaar vcaren gesteld. De voorzitter van het hoofdbestuur jhr. G. F. van Tets noemde het schitterend wat men in de maand Maart tot stand heeft kunnen brengen. Het doet de flaam der bloe- m-enstad Haarlem alle eer aan. Nam-ens he* hoofdbestuur dankte spr. voor de keurige ontvangs-t en s-prak de hoo-p uit, dat vele deze mooie expositie zullen bezoeken. De openingsiplechtigheid werd o.a. bijge- woond door de echtgenoote van den burge- meester, mevrouw Maarsehalk. De zaal, waarin de tentoonstelling gehou den wordt, ma^kt een schitferenden indruk. VEROORDEELD. De jeneversmokkelaar E. V. uit Princen- hage, op wi-en indertijd een s-ensationeele jacht is gemaakt, is Donderdag door de rechtbank te Breda wegens weigering van visifatie en ongedekt vervoer van gedisti-i- leerd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, een geldboete van l-OO, bij niet betaling te vervangen door 25 dagen hechtenis, en nogmaals een geldboete van 160, te vervangen door 25 dagen hechtenis. TUBERCULEUZE WEEZEN. Voor de tuberculeuze patienten -van Zand- bergen heeft het Rijk, met het oog op de iso- latie, een barak beschikbaar gesteld, die, ondanks de po-gingen der dire-die, naar -deze schrijft, een triest oord blijft. Een oplossin-g zou zijn een eigen landhuisje, met open veranda, uitziende op den weg, als afzonder- lijk onderdeel van „Het Treeker Bergje". Hiertoe is 8600 noodig en de directie (post- rc'kening der administrate van Zand berg en is 15426) verzendt omzendbrieven, om door financieelen steun deze som bij elkaar te brengen. LUCHTDIEN'ST LONDEN—AMSTERDAM. Uit Londen wordt gemeld, dat de Luftha'tl- se voornemens is, den prijs voor de reis Londen—Amsterdam van vier tot drie pond te verlagen, in het begin van de volgend/ maand, wanneer de zomerd-'ensicn beginnen De reis kost dan minder dan de overtocln eerate kias per boot. ALKMAARSCHE COURANT. I z_2.50_ H. O. B. 1.— 1.— 300.— Opening Voorjcars Zomerselzoen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1