Bamrsirfeis. Een zegen voor de menschheid, In en om de hooldstad. JRe© h t sag a k e iii Sfasfisnieuws Nu gaf zwart mat in twee zetten Hoe' OPLOSSING PROBLEEM No. 139 van H. D. 'O Bernard (W. Morn. News 1903). Wit: Ka2 Tel en h4 Le4 Pe8 pi b3, ei, f4. Zwart: Kef pi a3 64 d6 e7 en ho. 1. Tal (ontruimingszet, hoewel zonder directe drciging). I- Kf5 2. Dbl! mat. 1. d5 2. Ld3! mat. 1e6 (e5) 2. Pd6 mat. Goede oplossing ontvangen van den heer D. dc Boer te Alkmaar, Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem No. 954 (auteur Boissinot) Stand. 23Z^- 14 sch- °P: 2, 3, 8/13, 15, 18, 19, 21, «^01Lsdl' op; 24- 2®' 29, 30, 32, 33, 34, 36, ?7, 38, 48. Oplossing. 1. 36—31 l. 27:36 2. 37—31 2. 36 27 •3. 30—25 3. 19 39 4. 28 19 4. 39 37 5. 48—42 5. 13 33 9- 42 4 6. 33 42 7. 25—20 7. 15:24 8. 4:47! De wedstrijd om hei kampioenschap van Nederland is geeindigd met de overwinning svan R. C. Keller. De nieuwe kampioen is een nog foetrekke- lijk jeugdig speler.'Hij telt pas 21 jaren, is van geboorte Arnhemmer. Reeds op 18-jari- fcgen leeftijd behaalde hij het kampioenschap van Gelderland. In datzelfde jaar vestigde hij |zich te Amsterdam, en door zich aan te slui- --ten bij het V. A. D. kreeg hij al spoedig aan- raking met de sterkere meesters. Hij speelde allemaal in hetzelfde jaar van zijn succes in Gelderland in 1924 mee aan den wed strijd om het kampioenschap van Amster dam en kwam gelijk aan met Damme en Haye. "In den herkamp plaatste hij zich drie. Hierop volgde zijn strijd om den meester- titel, welke eindigde in een gelijke aankomst met Duitz. Voordat de herkamp om den titel plaats vond, keurde het bestuur van den Ne- derlandschen Dambond hem waardig uit te komen in den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland 1924/25. waarin ook Duitz mocht uitkomen. Met Vos bezette hij toen de tweede plaats, wat hem afvaardi k ging naar den weastrijd om het wereld- kampioenschap te Parijs in Juni 1925 be- zorgde. In zijn herkamp met Duitz sloeg hij dezen gedeeldeerd en won den meestertitel. Kort voor den wedstrijd in Parijs wist hij lief kampioenschap van Amsterdam te beha- len voor Vos en Herm. de Jongh. In Parijs bezette hij achter Bizot en Fabre de derde plaats, hiermede het be=te resultaat der mede- spelende Nederlanders behalend. Hij heeft nu na een jaar rust beslag gelegd op den kampioenstitel. Keller heeft een staat van dienst achter den rug, waarop hij trots kan zijn, en dat in zoo korten tijd. Hij is nog steeds lid van V. A. D. in de 13e ronde werden de drie partijen door zwak spel verloren. In de partij DammeKeller was na den 38stefi zet .van zwart de volgende positie be- teikt. -2w. 10 sch. op: 12,13, 14, 16/19, 21, 23. 24 Jedete jijder aan verzwakte nieren, d»e gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, be- hoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge- bruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders biacht. het 25-jarig s-ucces stempelt dit mermidael tot een waren zegen voor de menschheid. Ook gij tunt daarvan profiteeren. Begin sog heden met het gebruik van Foster's Rug- jwjin Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezond- Seid er door verbetert! Hoe de rugpijn af- neemt, hoe de pijn in uw Iedematen en spie- ren vermindert, hoe spoedig uw nier- en olaasstoormssen verdwijnen. Door het ver- sterken van uw zwakke nieren raakt gij be- vnjd van urioekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't met uit. Laat de trage nierwerking met van kwaad tot erger worden. Begin ca- dehj'k met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. i iaaR££iasic nieren te hulp, waardoor het moed weder behoorlij/k gczuiverd en vesr- rijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. rosters Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch oij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en be- vatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geei etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacou. 8. 83 en wint. 1 er oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 955 van M. Boissinot (Fr.) Zw. 6 sch. op: 12, 13, 19, 23, 25, 45 en dam op 36. w. 10 sch. op: 27, 28, 32, 33, 37/40, 45, 49 Wit had thans het spel in handen. Hij be- echikt over meer vrije zetten. Het spel verliep echter als volgt: 1. 2. 3. 4. 1 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 37—31 27—22 32—27 40: 7 7— 2 2 24 33—29 24—19 19—37 29—24 37-41 49—43 7. 8. 9. 10. 11. 12. 21—26 18 :36 23 :34 36-41 17—21 21 32 32—38 41—47 47—36 3631 38—42 31—36 w. 5 sch. op: 24, 32, 34, 39 en dam op Een heel mooie opgave! In onze volgende rubriek oplossing. geven wij de Wit geeft op. In de partij NoomeLochtenberg was na, den 44en zet van wit deze stand bereikt: Zw. 10 sch. op: 9, 11, 13, 16, 17, 20, 21, 25, X). 35. W- y:m WW;- imz,Wfo.W£ W. 10 sch. op: 18, 22, 28, 29, 32, 34, 37, 38, 19, 44. Zwart vervolgde nu met: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 32 12 29 20 34 :25 44 35 22 11 12- 8 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 21—27 20—24 25 14 354C 11—17 13:31 16; 7 VOOR DEN KANTONRECHTE'R. rnrvr fitting van 11 Maart EEN SLORDIG WETSARTIKEE Na een 14 daagsche iiist was de publieke helangstelling in de strafzitting lets hoven het gewone peil. Aangevangen werd met een zaak fegen een autoreparateur te Heerhugo- whard, die op 26 Februari een aantal, meer dan 8, jeugdige personen naar de mis sietentoonstelling had1 vervoerd en daarvoor had gebruikt een autobus, die de laatste ja ren met was goedgekeurd. Hij ontsnapte te A.kmaar niet aan het spiedend oog der po- li tie en moest zich nu wegens het gebruik van een niet goedgekeurde autobus verant- woorden. Geeischt werd 10 boete of 10 da- gen hethtenis, waarna zich een interessanf juridasch debat tusschen den ambtenaar en den verd. van verdachte, mi". Dr. Keulemans uit den Haag, ontspon. Deze rechtsgeleerden mochten onderling op verschillende punten verschukn, dcch zij waren het roerend met elkaar een®, dat het wetsartikel, waarover de zaak liep, zeer slordig is geredigeerd. Aangezien een principieele bes'Iissine werd verlangd, zal de Kantonrechter over 14 dagen uitspraak doen. VADER IN >T GELIJK GESTELD. Heden, werd ook voortgezet een zaakje be- treffendte de leerphchtwet contra een land- bouwer te N.- en Z.-Schermer, die zijn dochtertje Anna niet geregeld naar school had gestuurd omdat zij zwak en ziekelijk was. Gehoord werd dr. Heringa van Oterleek verklaarde, dat't bewuste meisje indei'- daad een te zwakke gezondheid genoot om de op geruimen afstand gelegen school ge- rege.d te bezoekenDe vader werd daarop van rechtsvervolging ontsiagen. DEN VERKEERDE TE PAKKEN. Vnjgesproken werd een chauffeur uit t laarlem die te Uitgeest was bekeurd ter za- ke het visschen in verboden water. Blijk- baar heeft hier een persoonsverwisseling plaats gehad. De in beslag zal aan den ten onrechte veri verschalker worden terug gegeven. ONGEVRAAGDE DIENSTEN ZIJN NIET AANGENAAM. De vijf tuinders uit Castricum, die op eigen initiatief waren aangevangen met de dempmg van een reeds in drogen toestand" verkeerend slootje, hebben, na verhoor van den gemeenteveldwachter Bleijendaal en den gemeente-opzichter Slob tol aan St Bu- reaucratius moeten betalen. Zij hadden zeer zeker vergunning gekregen voor het dem- pingswerk als zij ook maar hadden gezorgc voor een behoorlijke rioleering. Nu moesi dat stuk uitgedroogde sloot dienen voor ar- watering. De kantonrechter nam genoegen met de clef mi tie van den opzichter en veroordeelde ;eder der verdachten tot 3 boete subsidiair 1 dag hechtenis. NIET GOED UIT ZIJN COGEN OEKEKEN. Een werkman uit Alkmaar zocht ontspan- ning in een henge partijje op baarsjes, waar- voor hij de vischrijke wateren van N. Schar- woude had uitgekozen. Hij kwam echter met zijn vischtuig in het door de firma Vlug gepachte vischwater tereeht, waardoor hij nog vlugger dan vlug werd bekeurd. Hij werd veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis, doch de kantonrechter in aan- I ONAANGENAAM GEVAL. j Een Alkmaarsche melkboer leverde goed- koope roomboter aan een zijoer klanten, wel ke roomboter bleek uit margarine te zijn sa~ mengesteld. De arme melkboer liep er echter leelijk in, daar zijn afneemster de echtgeooo- te was van een keurmeester der Alkmaarsche keuringsdienst. De man zat er xi'U geweldig mee in. Volgens zijn opgave had hij die goedkoope boter besteld bij een firma te Am sterdam op aanradten van zijn zwager. Als dat zoo is, mag deze ook wel iets bijdragen in de 20 boete die aan den verdachte werd opgelegd. EEN MISLUKTE GRAP. In een der Hotel-cafe restaurants, die Alk maar rijk is, bevond zich op Z'ondag 7 No vember in de dancing een individu uit Am sterdam, dat de aanwezige bezoeksters ont- haalde op 'n soort iranen venvekkend stink- goed, waardoor eenige der dames zoo wer den aangedaan, dat zij nog eenige dagen aan de oogzenuwen leden. Tegen den fiau- wen grappenmaker, die niet heel gunstig be kend staat en door den verbalisant een ver- dacht type werd genoemd, werd een straf- vervolging ingesleld en veroordeelde de kan tonrechter hem heden tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. ONZINDELIJKE ZUIVELBEHANDELING. Een 43-jarige veehouder uit Lirmnen stond terecht wegens aiievering van melk, die blij- kens_ het onderzoek veei vuil bevatte en bo- vendien niet zuiver was, door bijvoeging van melk, geproauceerd door een koe met een zeeren uier. Dezen niet al te zindelijken koeboer stond heden terecht en werd nogal kras onder han- den genomen. Geeischt werd 200 boete of 30 dagen hechtenis, welke strenge straf door den kantonrechter werd gereduceerd tot 80 boete of 30 dagen hechtenis. TWEE DAGEN VRIJ LOGIES Een ontegenzeggeiijk ijvenge, doch in de lankmoedigheid dex autoriteiten al te goed vertrouwende slager, wiens vet slachtvee eenmaal de bloeiende weiden van Argentinie begraasden, had voor de zooveelste maal zijn personeel in verboden werktijd aan het werk had gezet en stond nu terecht als reci- diveerend arbeidswet-overtreder! Hij was helaas het tijdperk der geldboefe reeds ont- groeid en werd nu veroordeeld tot 2 da°"en principieele hechtenis. TERNAUWERNOOD AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Een leerling-monteur uit Middien-Beem- ster had op 30 September opdracht gekre- gtm -een Chevrolet chassis te brengen naar Nieuwe Niedorp. Hij had plaats genomen op de benzinetank en bestuurde vandaar het voertuig. Alles ging goed, doch op den Midaenweg te Heer-Hugowaard gekomen, kwam hij eensklaps met een behoorlijk vaartje tegen een boom aan, reed een tele- foonpaal dwars door midden en verbrijzelde zijn voertuig daarop verder tegen een an- deren boom. De chaufteur zelf werd van zijn ongemakkelijke zitplaats geslingerd en stoof eenige meters ver over den weg. Hij mocht van geluk spreken, dat hij het er heelhuidsch at orach t, doch ontsnapte hij ook ongedfeerd aan het ongeval, aan de handen der justitie omnsaptehij niet en stond hij dus heden te recht ter zake artikel 15 der Motor- en Rii- wielwet. Verdachte beweerde, dat hij moest uithalen voor een groote autobus en nadat hij was geslipt, het stuur was kwijt geraakt. De gc- tuigen hadden echter nergens een bus gezicn Zij beweerden dat verdachte met een snelheid van 60 a 70 Kilometer had gereden. De postbode Boekensteijn was van meening, dat hij zelf, doordat hij het gevaar nog tijdig op- merkte. bij het oprijden met zijn rijwiel van den B.-iseweg op den Middenweg op het tiip- pertje was ontkomen aan een hem dreigende yerplettering door het woest rijdende voer- uit. Totdat, geleidelijk en steeds meer in ver- 1 Tot houding tot de verbetering der verk ei;<-mid- delen, tal van stadgenooten zicl'i m die ge- meenten gingen vestigen en allengs de nood- zakelijkheid van het toevoegen der kleinere buurtgemeenten aan de hoofdstad diiidelijk werd. Ge weet, Amsterdam heeft zich in den loop der laatste kwarteeuw heel wat toege- voegd, zooveel, dat men zich wel eens gaat afvragen of de „laatste happen" niet wat te groot en wat te schrokkig geweest zijn, zoo- dat we ze niet goed „verorberen" kunnen, d.w.z. die toegevoegde stukken eigenlijk niet kunnen geven datgene waarop ze feitelijk, omdat ze Amsterdamsche belastingen mogen betalen, rechten kunnen doen gekfen. We hebben zooveel „geannexeerd" naar aile kan- ten uit, dat we naar het Westen heen bijkans de naaste buur van Haarlem zijn geworden, nu ook die gemeente onlangs door de Tweede Kamer „begiftigd" werd met stukken van merk:ng nemende dat zijn patient cte karpers met rust had gelaten, was zoo vriendelijk leruggave van dec in beslag genomen hen°el te gelasten. tuig. Ete verdachte werd gewezen op zijn roekclcos optreden en veroordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis EEN DURE DAG! Een expediteur te A.kmaar moest terecht staan wegens het verzuim rentezegds te plakken voor drie werknemers gedurende het iijdsverloop 1925 en 1926. Dit verzuim kwam hem heden duur te staan en wel op 83 geldboeten van 1 subs. 83 dagen hechte nis. DE WET EN OOK DE DORPSWET MOET GEHAND'HAAFD WORDEN Een loodgieter te Castricum had het dur- ven wagen, het interieur van zijn perceei te wijzigen, zonder daarvoor vergunning te vra- gen van het gemeentebestuur van zijn steeds m schoonheid en groote stads allures vooruit- gaand dorp Deze nonchalance werd hem he- den aangerekend op 1.50 boete of 1 dag hecntenis. HEERLIJK VOORUITZICHT VOOR DE ALKMAARSCHE FOTOGRAFEN. Een catehouder te Alkmaar stond terecht omdat hij op 23 Februari een persoon, die op de z.g. „zwarte lijst" stond en dus het cafe- bezeck was ontzegd, bier had getapt. E>e cafehouder had zichzelf gedupeerd, aange zien ten opzichte van den verboden klant, politiehulp was imgeroepen. De verdachte erkende het feit, doch veroiitschuldigde zich met te zeggen, dat bedoclde ingeschrevene op de zwarte lijst hem onbekend was. Het zou nuttig zijn in deze uitgeslotenen van bacchus tempe.^ io- to's te doen uitreiken. De kantonrechter vond dit v/el een orig;- neel idee en veroordeelde den gedaagde tot de minst mogelijke straf, 0.50 boete of 1 dag hecht. CCXXVI. De stad Amsterdam en haar buur- gemeenten. Vroeger laat ik zeggen in het begin van deze eeuw nog was de belangstelling, die we te Amsterdam voor de om deze stad gele gen gemeenten koesterden, met name voor degenen, die niet vlak „naast de deur" wa ren, met buitengewoon groot. Zeker, Haar- lem en het mooie Kennemerland daaromheen Gooi- en Eemland en ook nog de Vechtstreek^ al had die haar roem als gezocht lustoord der patricische Amsterdammers van de vori ge eeuwen reeds wat overieefd, waren zeer gezocht in de zomermaanden, maar voor 't overige ging de belangstelling van den „door-scee" Amsterdammer daarlieen niet omliggende gemeenten; we grenzen nog niet direct aan Haarlem, maar wie weet hoe spoedig ook dat eens gebeuren zal en als we dan aan die stad vast-gegroeid zullen zijn danmaar zoover zijn we nog niet. Ik wilde er slecbts dit mede zeggen, dat wij, Amsterdammers, door allerlei redenen nteer belang stellen in omliggende gemeenten dan weleer, en in menig opzicht gezamenlijke be- langen hebben. Dat geldt ook in niet geringe mate voor Gooiland; ik wees daar reeds meer dan eens op en heb reden zulks ook nu te doen vanwege gebeurtenissen der laatste dagen, die voor Amsterdam al even veel be- teekenis hadden als voor de genoemde „bui- ten"-streek zelve. Een daarvan was van zeer tragischen aard het overlijden van den zoo bekwa- men, sympathieken, vooral in deze stad en Gooiland bekenden orchest-dirigent, Johan Schoonderbeek. Diep betreurd wcrdt hij door alien, die hem persoonlijk kenden en zijn gemis zal steeds gevoeld worden door al de genen, die bewenderd hebben de wijze, waar op hij bun deed begrijpen de gewiide muziek van Bach. Schoonderbeek had' zich bij het kunstlievend publiek in de landstreek, v/aar hij geboren was en zijn grootste werk deed, en niet minder bij de Bach-vereerders der hoofdstad, een cerezuil gesticiit. r Gedurende al die jaren dat hij in de Groote Kerk te Naarden eerst de zomerconcerten dirtgeerde, daarna op den Goeden Vrijdag door de wijze waarop hij Bach's „Matthaeus Passion" ten gehoore wirt te doen brengen, de scharen naar de oude stad deed stroomen heeft hij in niet geringe mate er toe biigedra- gen Gooiland didder te brengen tot Amster dam. Wie ooit heeft aanschouwd hoe de treinen uit de hoofdstad scharen kunstver- eerders en kunstvereersters brachten naar het station NaarcenBussum; gezien heeft die reeks van honderden automobielen, die uit Amsterdam en tal van andere plaatsen de vestingstad binnenkwamen op den dag, dat Schoonderbeek zijn grootste taak ging volvoeren, zal men begrepen hebben van welk een invloed deze man voor het muziekleven te Amsterdam en van Gooi- en Eemland is geweest, maar ook, dat dit deel des lands mede door hem aan beteekenis gewonnen heeft. Een andere gejjeurtenis, welke tocnt, dat Amsterdam bij Gooiland steeds meer en meer belang krijgt, is het feit, dat men te Bussum bezig is een groot gebouw in te richten als agentschap van de „Amsferdamsche Bank." Wanneer groote financieele instellingen het no. ...g achten zich te ves... plaaf-, wordt daarmede zeker wel het beste bewijs geleverd, dat deze een toekomst heeft. Met het gemeentebestuur van deze stad is de ge noemde Bank het nu eens geworden over den bouw van haar nieuwen hoofdzetel aan de Utrechtsche straat tusschen Rembrandfplein en Heerengracht. Het is een geweldige ver- andering, die deze belangrijke verkeersweg door de stichting van dit nieuwe gebouw der „Amsterdamsche Bank" zal ondergaan. Vol gens hetgeen de teekeningen te zien gaven zal de hoofdstad wederom een instelling rij- ker worden, die het Handel-Maatschappij- paleis aan de Vijzelstiaat naar de kroon steekt. We hebben in de laatste vijf-en-twin- tig jaren hier heel wat grootsche bouwwer- ken, het financienwezen betreffende, zien ver- rijzen. De hoofdzetels van Twentsche Bank en Kasvereeniging aan de Spuistraat; de Beurs voor den Effectenhandel aan het Beursplein; de Rotterdamsche Bank aan het Rokin-stille zijde; het nieuwe gebouw der „Nederlandsche Handel-Maatschappij"; het groote Rijksgiro-kantoor aan den N. Z. Voorburgwal en nu weer, binnen een paar jaar, het verrijzen van den nieuwen zetel der Amsterdamsche Bank" zij vormen samen een buitengewoon bewijs van de groote betee kenis van Amsterdam als financieel centrum. Of het nieuwe huis der „Amsterdamsche Bank" daar aan de Utrechtschestraat in die omgeving, te midden van al die cafe's en ho tels aan het Rembrandtplein en de winkels aan den anderen kant der straat, niet mis- plaatst zal wezen is een vraag, die eigenlijk eerst zal kunnen worden beantwoord, als het eenmaal zal staan er zijn er, die meenen, dat het daar danig ,,uit den toon zal vallen" en vooral des avonds een dopdschen indruk zal maken, doch we dienen af te wach- ten. De nieuwe zetel te Bussum zal de Bank krijgen in een huis, dat al eenige jaren „on- beheerd" stond. Het werd een jaar of zes geleden bebouwd met het doel als woonhuis dienst te zullen doen van iemand, die blijk- baar in die dure tijden uit voile beurs kon grijpen. Het moet schatten gekost hebben en werd van de openbare wegen het staat op een kruispunt gescheiden door dikke uit roode baksteen opgetrokken muren, zoodat het geheel meer den indruk kreeg van een voor een modernen ridder gebouwde sterke, dan van een moderne, maar ae nieuwste eischen des tijds ontworpen Gooische villa. Evenwel, op een goeden dag werd de bouw, alstbans inwendig, om welke redenen weet de buitenwereld niet precies en gaat haar vermoedelijk ook niet aan, gestaakt en in den loop der jaren had het er veel van, dat het ..Bussumsche fort", zooals velen het noem- den, hetzelfde lot zou beschoren zijn als des- tijds het geval is geweest met den Amster- damschen Parkschouwburg. Steen- en hout- werk zag men verweeren; de jeugd vernielde al bet glaswerk, voor zoover het er reeds in- zat; in den „tuin" achter de ,,vesting"-muren tierde s zomers het onkruid een manslengte hoog; de borden met „Te koop" werden bomwallig, want op niemand schenen ze eenige aantrekkingskracht uit te cu^fencu eenige maanden geleden bekend werd, dat het geheele perceei gekocht was door de „Amsterdamsche Bank", die daarin een Gooischen zetel zou vestigen en fhans is reeds sedert eenige weken leven en bedrijf gaande in de ruimten, die zoo lang verwaar- loosd Waren. Mer, mag aannemen, dat er da nig gewerkt wordt aan het bouwen van brandkluizen en het inrichten van kantoor- iokalen voor de bankinstelling der hoofd stad, waarmede al weder fret bewijs gele verd wordt van hoe groote beteekenis de bui- tengemeenten voor deze stad geworden zijn en velen daarvan reeds sedert lang opgehou- den hebben tot de „kleine" gemfeenten te moe ten worden gerekend. Toch zijn er odder die Amsterdamsche "Voorstcoen nog, waar eigenaardige klein- steedsche begrippen bestaan, hetgeen bewe- zen wordt in de Gooische gemeente Huizen Die gemeente is in de laatste jaren uit haar vroeger isolement verlost, doordat het zoo veel gemakkeliike verkeersverbindineen met J b"itenwerekl" kreeg - met de tram zijn de stations te Bussum en Hilversum te berei- ken, vooral de yerbinding met eerstgenoem- de plaats door de motor-trams is gemakke- lijk en bovendien wordt op werkdagen een gerege,de motor-omnibusdienst tusschen Hui zen en station Bussum onderhouden Gevolg is geweest, da> ook naar de ge- meen e Huizen de trek -ipj- Amsterdammers is gekomen; dat velen uit je hoofdstad er zich gevestigd hebben, vat niet altijd heeft bijgedragen tot het ongerept' laten "van het natuurschoon der gemeente. Maar al die twintigste-eeuw-veranderingen hebben blijk- baar nog met kunnen bevorderen, dat Hui zen geheel met zijr. tijd mede gaat. Dat ste- delingen er bouwen en zich vestigen en daar- door medehelpen de nief schitterende finan- cien van Huizen te verbeteren, is het gemeen tebestuur niet onwelgevallig, maar omna- Dusverbindingen op Zondarren wordt er niet geduld en nu juist dezer o' p-n heeft de bur- gem aster er aan de ham: van de politie-ver- ordemng de bioscoop verboden; het hoofd der gemeente oordeelt die „nieuwigheid" niet geschikt voor de geestelijke opvoeding der gemeentenaren en de Huizer-bevolking zal zich bioscoor-henot dienen te zoeken in het gemakke lijk j!en bereikbare Bussum of Hilversum. -eval is zeker merkwaardig- genoeg vermela te worden omtrent een plaats, die hgt onder den rook van Amster- dam en Amsterdammers als forensen wenscht tojEif ril vraa# is maar of die »aan- trekkelijkheid er door dergelijke puritein- sche verordeningen wel op vermeerderen zal Misschien zal het een geluk blijken te zijn als de tick naar de mooie natuur om Huizen yeiminderen mocht; alle mooie plekken zul len dan ongerept blijven, terwijl de bioscopen dei aangrenzende gemeenten er slechts wel bij zullen varen. Toch is het voor Huizen maar gelukkig, dat het niet zoo dicht bij Am sterdam is gelegen dat het in de termen zou kunnen vallen voor „annexatie" bij de hoofd stad; ware zulks wel het geval, dan vrees ik, dat deze eurgemeesterlijke waakzaamheid voor het heil zijner burgers en burgeressen velen hunner aanleiding zou geven op spoe- dige samensmelting met Amsterdam aan te Mingen Want al staat burgemeester De Vlugr met „in de pas" bij degenen, die volle- a:ge dansvrijheid bepleiten, de bioscoop ont- neemt hij ons niet. SINI SANA. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN IE ALKMAAR GEDURENDE 1926. Op 13. Maart zal geopend zijn de apotheek van aen heer Dr. H. Hartong van Ark (firma Molenaar), Langestraat 1. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den naclit is slechs een der apotheen geopend -yC andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags "9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdtenst waargvno-men. openbare leeszaal EN BOEKERIJ. Aid. Kinderbibliotheek, voor jongens en meisjes van 816 jaar, minimum-contributie 50 cent. Uitkening Wcensdags van 1— 2% uur. Lijst van aanwinsten a Chr' v' Abcoude- Tim en Tom. (G.) a oo o" v~ Anbum Bij de schemerlamp. a P- J- Andriessen. Op Markes'ein. A 49 fi. Avery. On en top 'n iongen (G.) b 35 va. Joh. li. Been. Van Paschen - tot Pink-'ter'n (G.) Buckland. Weggeloopen. (G.) W. Christmas. Koning Most. (G.) O. Curwood. Thor de beer. H. Dominik. John Pitt, van kranten- jongen tot millionair. Ph. Exel. Rutger Moris, de trom- melslager v. d. Manhattans Edith Farmiloe. Kleine bengels. (G.) G 29 z. E. Gerdes. De zoon v. d. genees- heer EE Gras. Henk Blik (G.) B 95 C 24 C 48 D 60 E 45 F 14 12 G S a i ~TSiem Po,mP«l in Belgie. (G.) ri 77 b. Aletta Hoog. Het bock v. d. vuur- kaboutertjes. (G.) H 85 t. Th. Hoven. Tante Stanny. H 85 1 77?. Hoven. Ver van 't gym. J 28 z. Felice Jehu. Zonnekind 9r- 0. Joh. Kieviet. De club op reis. te In ~Z~ -JaePi€ Jaepie. K 60 m. Elize Knuttel—Fabius. Moed. M 29 kw. Cissy v. Marxveldt. Kwikzilver. M 29 r.Rekel. M 30 b. D. Masdorp. Bram Boeye of de reis naar de maan in 2 uur 55 min. 12 sec. n. Cornelie Noordwal. Nina Donker. Anna d-e Savornin Lohman. Levens- ernst. J. Slamperius. Lotte. 1 Ons Verteiselboek. (G.) V 68 h. A. C. C. de Vletter. Hein past op de dubbeltjes. (G.) V 78. Voor't jonge volkje. (G.) W 17 van der Wal. Echte jongens. (G.) 812 M 29 Cissy v. Marxveldt. Joop ter Eleul (tooneelstuk). H. Avery. In strange com pany. (G.) Edith E. Cut hell. The skipper. (G.) Omda. In the apple country. N 42 S 20 S 82 V 52 823. A 49 823 C 49 823 O 43 941 L 85 *G>- Louwerse. Geniustreerde Va- derlagdsche gesrJiiedenis. (GO //yy/A <//y/y yy/y. yyy/y T/^ U.'.Tl- IM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6