Itkmaarsche Courant Jindirtl Negen on Iwintigsts iaafgang. Zaterdag 12 Ma art. Radio-hoekje Loidensch aanteekenBoek. Stadssiieuws n voorkomen. Tijdschriften Buitenland No 80. 1927 Zondag 13 Maart. Hilversum, 1060 M. 8.30 Vrijz. Morgen- wijding uit't Geb. van dfen Ned. Prot. Bond te Hilversum. SprekerW. Golterman, over: geloofsvertrouwen en geloofskracht. B. Ronde, cello. F. Kloek, orgel. V. P. A. O. koor, onder leiding van Ferd. Kloek. 1. Al legro, uit concert no. 6, Handel (orgel). 2. iToespraak. 3. Lied 236 vers 1, 3 en 4. N. P. 'B.-bundel. 4. Toesprak. 5. Aria uit „Stabat Mater", Rossini-Liszt (cel'lo). 6. Lied 255 vers 1,2. N. P. B.-bundel. 7. Toespraak. 8. Improvisatie, Kloek (orgel). 9. Andante op. 9, Mann (cello). 10. Lied1 126 vers 3, 4 en 5. N. P. B.-bundel. 10.30—12.Dienst in de' St. Dominicuskerk te Amsterdam. De Missa de Angelis, door bet koor der kerk. Na de H. Mis het gebed voor de Kcningin. Preek door Pater Felix Otten O. P., over het on- derwerp: Het 30-jarig bcstaan der Kath. drankbestrijding te Amsterdam. De verander- 1-ijkte gezangen da- H. Mis zijn: Voor het Ky- rie: Ps.24. Voor het Evangelie: Ps. 24 en 105. Na het Credo: Ps. 118. Na het Agnus Dei: Ps. 5. 1.2.30 Concert door het Ho'- landsche trio, bestaande uit: Betsy van Bree men-Schrik, viool, H. van Wezel, cello en F:e Tabakspinder-Rceper, piano. 2.30 Namiddag- concert te, geven doer de Amsterdaiiische Orkestvereehiging. Dirigent: Frans van Diepenbeek. 5.30 Dienst in de Geref. Kerk te Amersfoort. Voorganger Ds. F. A. den Boeft. 1. Voorzang: Ps. 36:2. 2. Votum en Zegen. 3. Lezen: De 12 Artikelen dcs Geloofs, daai- na Ps. 121. 4. Zingen Ps. 121:1, 5. Gebed. 6. Inleiding preek en tekst Matth. 11:2. 7. Zingen Ps. 73:12 en 13. 8. Preek. 9. Zin- ges Ps. 116:4, 5. 10. Preek. 11. Dankgebed. 12. Slotzang Ps. 118 7. 13. Zegenbede. 14. Orgelspel. 8.Pers- en sportberichten. 8.10 „Tannhauser", romantisdie opera in 3 be- drijven van Richard Wagner. Algem. voorbe- reiding: Chris de Vos. Elisabeth, Greta Santhagens. Venus, Sophie Haasif Pieneman. ten jong herder, Annie v. Beek-Ristjouw. Tannhauser, Chris de Vos. Wolfram-, Rich. v. Helvoirt Pel. Herman, landgraaf van Thii- rimgen, Gerard Leenders. Walther v. d. Vo- gelweide, J. R. Sdbulze. Biterolf, Ed. v. d Ploeg. Hendrik de Schrijver, Herre de Vos. Reimar van Zweter, B. Lceuwin. Het zeer versterkte H. D. O.-orkest onder leiding van J. van Amerom. Dayentry, 1600 M. 3.50 Concert door de militaire band. H. Blake, sopraan. F. Titter- ton, tenor. Sir G. du Maurier leest gedichten voor. ,5.355.50 Vertellingen uit het Oude Testament (Jacob's Death). 8.20 De klokken van St. Martin in the Fields. 8.30 Kerkdienst. 9.1/5 Causerie: The Shafts-bury Hom,es and Arethusa training ship. 9.20 Tijdsein, weer bericht, nieuws. 9.35 Concert van het Grand Hotel Eastbourne. Orkest en H. Williams, bariton. 11.10 The Silent Fellowship, van Cardiff. Parijs „Radic-Paris'\ 1750 M. 12.20 1.05 Gewijde muzick en preek. 1.05—2.10 Orkestconcext. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8.5011.20 Concert. Zang dansmuziek. Langenberg, 469 M. 8.209.20 Relig. morgenconcert 11.2012.05 Concert „Den Toten des Krieges". 12.201.20 Kamermu- ziek (2 violen, viola, cello, bas, piano). 3.50 —5.20 Concert. Declamaties en zang. 7 35— 9.05 ,„Feier am V6!kstrauertage", uit de 'Hauptkirche in Barmen. Koorzang en or gelspel. 9.3010.20 Concert „Sinfonische Trauerfeier". Symphonie-orkest. Kdnigswusterhaiisen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 8.20 Morgenconcert. 11 20 Concert „Gedeiiiicfeier Volkstrauertag". 12 35 Liederen en gedichten van gevallen dichters. 3.50.5.20 Concert. Solisten (orgel, so praan, cello). 7.50 Concert „Dem Gedacht nis der Gcfallenen". Orkest, koor en decla maties. Hamburg, 394.7 M. 8.3510.15 Morgen concert. 10.5011.50 Orkestconcert. 12.25 1.05 Orkestconcert 1.051.50 Kamermu- ziek. 3.254.25 Orkestconcert. 4.506.50 Vroolijk concert. 7.2010.05 „Requiem" van Mozart. Koor, orkest en orgel. Brussel, 509 M. 8.50—10.50 Galaconceri Orkest en solisten. Om 9.50 onderbroken door Causerie. Maandag 14 Maart. Hliversum, 1060 M. 12.Politieberichten. 3.304.30 Vrcuweithalfuurtje door Mevr. Rhemonda. 4.30— 5.Lezing door den heer W. Graadt v. Roggen, secr.-gen. van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht, overLien jaren jaar- beursactie. 5.-6.Kinderuurtje door Mevr Ant. v. Dijk. 6.056.45 Concert door het H. iD. O.-orkest. 6.457.16 Tuinbouw-half- vurtje door den heer D. Admiraal, over Steeds bloem.n in den hof. 7.157.45 Engel- sche les voor beginners. 7.45 Politieberichten 10.30 Persberidbten. 8.10 Een avond in IJmuiden. Flarmoniever. „Concordia". 2. Re de door den heer F. J. H. Schneiders, Dir. vani het Staatsvisschershavenbedrijf. 3. Gem. zangver. „Looft den Heer", Dir. J. de Nobel 4. De beer Ph. Vlessing, cello .solo's, met pianobegeleiding van Mej. Vlessing. 5. Cla- rinetsolo d'oor den heer H. Oostewaal, met pianobageleiding. 6. Manner koor „Zang- Lust", Dir. H. Prelage. 7. Kamermuziekver „Kutistkring", Dir. S. Vlessing. 8. Declama ties door den heer J. F. A. Jungbroeker 9 <Harmonika-solo door den- heer C. Zwanen- burg. 10. Arb. Mandolineclub „Excelsior", Dir. J. W. Raadsman. Davefttry, 1600 M. 11.20 Concert. Daven- trykwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12.05 Het Shaftesbury Singers man- nenkwartet. 12.20 Concert (vervolg). 1.20— 2.20'Orgelconcert. 3.15 Voorlezing: Sailing alone1 round the world. 3.20 Lezing: Borneo. 4.20 Dansmuziek. 4.35 Lezing: The move ments of living creatures. 4.50 Dansmuziek 5.20 Hiuishouapraatje. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Orkestconcert. 6.45 Causerie. 6.50 Tijd sein,: weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestcon cert. 7.20 Literaire critiek. 7.35' De senates van Mozart. Pianomuziek. 7.45 Frhtisclie vocrlezing. 8.05 Muziek- en zng uit ..Goeden ouden t^d1". 9.20 Tyd- sem, weerbeifctit,'nieuws. 9.35 Debat over: Boarding v. Day Schools. 10.20 Variete. H •Haworth en A. Wessley, syncopatie comedy J. Sayes, humorist. A. Penn, imitaties. G. Doncaster, liedjes in dialect. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs ,fcadio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Nieuwsberichten en muziek. 12.50-- 2.10 Concert. Orkest en Mile. Demonthy, zang. 5.065.56 Concert. Declamaties, zang en piano- en vioolinuziek. 9.05—10.'50 Con cert. Orfkest en solisten. „Zampa", opera van Herold. Langenberg, 469 M 10.2011.20 Orkest concert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4.20 5.20 Orkestconcert. 7.358.20 Declamaties van Walter Flex. 8.2010.20 Lichte muziek Orkest en Th. Sarata, viool, 10.3511.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 1.506.15 Lezingen en les sen. 6.20 „Margarete" (Faust), opera in 5 acteni van Gounod. 9.50—11.50 Dansmuziek Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Orkestconcert. 4.205.15 Liedjes bij de l'uit. 5.205.50 Orkestconcert 6.20 (Zie Kunigsw.) Brussel, 509 M. 8.50 Concert. Orkest en zang. Om 9.50 onderbroken voor Stenogra ph ieles. 15 Februari 1927. Ontwapening. De president der Vereenigde Staten, heeft, zooals men heeft vernomen, een balletje op- geworpen om op den weg naar vlootontwape- ning, nu vijf jaren geleden te W'ashington ingeslagen, een schrede verder te gaan. De Conference te Washington ging alleen over omlogsschepen van boven de 10000 ton; men sprak van „kapitale schepen". De drie voornaamste zeemogendheden, Brittannie, Amerlka, Japan, besloten zich beperking op te leggen in dea bouw dier kapitale schepen naar de verhouding van 5 5 3; de kl'einere mo.gendheden zouden naar haar schaal het- zelfde d'oen. Er is verschillend over deze ges- te van Coolidge geoordeeld. Engeland praat er over met minzame voorzichtigheid en een schijn van aanmoediging. Frankrijk acht het denkbeeld vrijwel waardeloos en is geneigd er een politieken zet in te zien, voor binnen- landsch gebrui-k, in verband met de komende Presidentsverkiezingen in Amerika en om den indruk van oor 1 ogszuchtigheiddien Coolid- ge's bestuur in de Mexicaansche aangelegen- heid heeft gewekt, te verzachten of zoo moge- lijk geheel te doen verdwijnen. Japan schijnt zoo een fc-eetje tusschen deze twee gevoelens in te staan. Men weet, dat de Volkenbond reeds een paar jaar commissies aan het werk heeft, die den weg moeten bereiden naar een Inter nationale conferentie voor algemeene ontwa pening, te land zoowel als ter zee. De beraad- slagingen dier commissies hebben ernstige meeningsverschillen onth-uld tusschen de Brit scihe en de Continentale opvatting. Er is wei- nig vooruitzeht, dat men in Geneve spoedig tot overeenstemming zal komen, ofschoon dat vroeg of laat toch zal moeten gebeuren, daar de mogendheden zich bij't Covenant van den Volkenbond hebben verbonden de ontwapening door te zetten. Het meeningsverschil tusschen Brittannie aan den eenen en Frankrijk en Ita- lie aan den anderen kant vloeit natuurlijk voort uit het groote verschil in sa-menstelling en geografisehe positie dier landen. Nationaal egoisms heeft in de zaak der ontwapening zooveel te zeggen, dat men niet voor pessi mistisch gehbuden kan worden, indien men vreest, dat men nimmer tot een vergelijk kan komen. Engeland nodi Amerika hebben veel belang bij ontwapening te land. Engeland, nog aanzienlijk meer dan Amerika, heeft het grcctste belang bij ontwapening ter zee, in dien zin, dat het er nimmer toe zal overgaan, tenzij hetgeen voorloopig niet is te ver- wachten de waarborgen voor vredc buiten alle Irwestie afdoende zijn Maar het spreekt vanzelf, dat Engeland wel graag mee wil doen, waarbij Engeland toch zeker zoo zai blijven scharrelen, dat het op zee de baas blijft. Flet Amerikaansche idee is nu blijkbaar de in 1922 aanvaarde begin-selen uit te strek- ken tot kleinere schep-en, in het bijzonder kruisens en duikbooten. Het is de groote vraag of men hierin overeenstemming zal ku'nntn bereiken. In de eerste plaats kan men rekenen op onVerzetteJijkheid van den kant der kleinere mogendhedeh, die vooral in de duik- boot haar verdedigingsmiddel zien tegen mogelijlke agressie van de .groote. In de twee- de plaats meent Brittannie dat het veel meer behoefte heeft aan kruisers en duikbeoten en andere vormen van snelle en lichte oorlogsbo dems, dan alle andere mogendheden, daar het als eilandrijk met '"n groote koopvaardiivloot een aanzienlijk grooter aanvalsdoel biedi dan die anderen. Onder die omstandigh-eden, die buitengewoon z^vaar wegen, kan het niet ge- makkelijk zijn voor een nieuwe conferentie van Washington een voor alien bevredigende verhouding van zeebewapening te bepalen. Teekenend voor de houding van Brittannie in deze kwesties is, dat hot immer de leiding heeft willen nemen in het zoeken naar een op- lossing. Zelfs nu is er in Engeland nog niets te bekennen van een constructieve gedachte voor dte behandeling van het probleem, een gedachte, die van dien kant zoo nuttig zoa zijn. De reden is natuurlijk, dat men er geen hart voor heeft. Engeland, Amerika en vlootpolitiek. Coolidge's voorstel is juist gekomen in den tijd, waarin men de Britsche vlootbegrooting tegemoet kan zien. Over die begrooting is al het een en ander bekend geworden. En een analyse van den Britschen vlootbouw sedert de conferentie van Washington leert, dat de geest van de overeemkomst te Washington niet al te wel heeft gevaren. Indien het vloot- program tot 1930 volledig tot uitvoering komt en.de Britsche Admiraliteit zal het zeker niet tegenbouden dan zullen in de acht jaar na Washington 83 oorlogsschepen (kanonneertoooten en hulpsclhepen niet meege- rekend) aan de vloot van het Britsche Rijk zijn toegevoegd, kosten 90.000.000 pd. ster ling. Vooral de kruiseihouw is belangrijk Er zijtn op het oogenblik 14 kruisers onder constructie. De Vereenigde Staten hebben er vijf onder handen, Japan acht, Frankrijk drie en Italie twee. Engeland is dbs slechts vier sdiepen ten achter bij het totaal der an dere mogendheden- tezamen. Dit heeft Enge land in Amet ika het verwijt op den hals ge- haald, dat het de leiding heeft genomen in een nieuwe jadht voor bewapening ter zee en dat het de belofte den zoogenaamden „One Power Standard" (aanbouw naar de behoefte van een mogendheid) in acht te nemen, heeft gebroken. In overeenstemming met zijn machtspositie in de wereld houdt Engeland vol, dat het in kruiserbezit de andere mogend heden moet overtreffen. Een en ander wil niet zeggen, dat het standpunt, dat Brittannie in neemt, voor zijn positie erg onredelijk is, het wil alleen zegojen, dat de toestand, zooals men dien nu ziet, allerminst bevorderlijk is voor die door alle wereldburgers zoo vurig gewenschte wapenbeperking. De St.Vitus-dans. Londen is de laatste maanden weer eens in den greep van een rage. Het is algemeen be kend hoe gevoelig dleze enorme stad is voor rages van allerlei slag. Zij heeft zich een twintigtal jaren geleden onsterfelijk belache- lijlc gemaakt met diabolo, om slechts een voor- beeld te noemen. De huidige rage kan men waarnemen, overal waar menschen wachten op treinen, omnibussen of trams en in't alge meen allerwege, waar het normale gedraaf der gemeenscbap even vertraging ondervindt. Men (maar de men zijn Vooral vrouwen, die vlugge, langbeenige, dartele vrouwen van dezen tijd) staat eenvoudig niet meei- stil En het lijkt of het publiek over de geheele linie aangegrepen is door St. Vitus-dans. Het is een zonderling verschijnsel, en ook een beetje verontrustend, indien men het nader be schouwt en er over nadenkt. Een belangrijk effect van onze besehaving is geweest, dat zij ons heeft geleerd ontroeringen te bedwingen. Wie op straat in tranen uitbarst, wordt voor een dwaas aangezien en wie in't openbaar te bard schreeuwt of te veel spektakel maakt, wtkt weerzin of verdenking. Aanstoot geven, in welken- vorm ook, is ongemanierd. En toch, St. Vitus heerscbt nu allerwege in die eens zoo onaandoenlijke drukte van de Londensche straten, op de perrons der stations, in „tea shops" en winkels. De Charleston heeft het gedaan. De Charleston moet de levensdans van onzen tijd zijn, de fceweging, die het best den m'Odernen geest uitdrukt en die on-weer- staanbaar is voor hen, over wie de moderns geest het vaardigst is gewordten. Dat zijn on- getwijfeld de vrouwen, die dansend doer de wereld gaan en haar dansend veroveren. A', hetgeen niet wegneemt, dat men dit vertoon van ongebreidelde „zelf-expressie" met ge mengde gevoelens aanschouwt, 't belachelijk en verwaand vindt en 'n wat hinderlijke ma- nier om te laten weten dat men lak heeft aan de openbare meening. Maar het is misschien niet goed het verschijnsel zoo te zien. Jonge menschen hebben eenig recht om zich, zoo als dat heet, uit te leven. En wanneer dit ge- schiedt op zulk een onschuldige en milde ma- nier als charlestonneeren in het openbaar is het misschien wat zuur er aanstoot aan te ne men. De nieuwe scbuifelrage verschijnt ons inmiddels als 'n sterk symptoon van moderne rustdoosibeid, waarvan de schoenmakers het meest profijt trekken. Hulpeloos in den mist. De eohte Londensche mist heeft de laatsie jaren veel aan substantie en kwaliieit verlo- ren. Dat hebben wij met diepe vreugde kun- nen vaststellen. Maar het blijkt nu, dat de kwa-ntiteit, anders gezegd de duur er van mateloos is toegenomen. Het grootste deel van Engeland benevens het Kanaal zijn vijf dagen lang in dichten mist gehuld geweest; en wij waren hulpeloos aan de omstandigheden over- gel everd. Den mist kan niet dte schuld treffen van het verschrikkelijk spooiwegongeluk bij Hull; maar afgescheiden daarvan is hij verant- woordelijk geweest voor allerlei ellende en verwarring. Bij- het helderste weer kunnen er aanvaringen zijn op zee, maar alleen bij een mist als dtezen hoort men van schepen, die in het druk'ke Kanaal zijn verlaten, terwijl de machines bleven loopen of van een bemanning in d'e bo-oten, die haar schip later" weer intact terugwond. De spoorwegdlenst was natuurlijk heelemaal in de war en men kon zijn bewon- dering voor de machinisten niet onderdrukken wanneer zoo nu en dan toch nog een trein, doer series van knalsignalen heen, een station bereikte. De algemeene indruk, dien men van de jc-bstijdingen kreeg, was dat het vol gebro ken automobielen, omnibussen en vrachtwa- gens lag langs de landwegen. Als altijd was het aantal verkeersongelukken, fataal of min der fataal, zeer aanzienlijk. Het sterkst treft onder deze omstandigheden de hulpeloosheid Bij overstroomingen of zelfs bij aardbevinger kan men iets doen om het kwaad te bestrijden. Maar bij mist zit men met de handen in den schoot, evenals in het haar. De wetenschap, die ons groote weldaden heeft bew-ezen, is klaarblij kelijk niet bij machte ons van deze verschrikkelijke mist-bezoekingen te verlossen. KAASCONTRoLE-STATION „NOORD-HOLLAND". In het Landbouvvhuis v-ergaderde gister- middag het Kaascontroie-Station onder voor- zitterschap van den heer G. Nobel. De vergadering was goed bczocht. In zijn openiogswoord sprak de v o o r z i t- t e r den wensch uit, dat de belangen van het Station op prettige wijze zouden kunnen wcrden behaodeld, waarna de secretaris, de heer Ir. de Waal, ,de notulen las, die onver- anderd werden goedgekeurd. Ten aanzien van het ledental werd medegc- deeld, dat dit op 1 Januari 1926 bedroeg 695, n.l. 50 kaas- en boterfabrieken, 57 kaas- fabriekm en 588 ze'.fkazende boeren. In den loop van 1926 traden nog 36 nieuwe le- den toe, n.l. 32 zelfkazende boeren en 4 kaasfabrieken, terwijl drie kaasfabrieken wer den stopgezet en 1 kaas- en boterfabriek be nevens 12 zelfkazende boeren uittraden, zoo- da t het ledental op 1 Januari 1927 bedroeg 715, ni. 49 kaas- en boterfabrieken, 58 kaas fabrieken en 608 zelfkazende boeren. Verder is nu in 1927 nog toegetreden de kaasfabriek „de Hoop" te Wieringen, Stroe, benevens de „Ceres" te Starnmeer. De voorzitter constateerde met vol- doeningj dat thans alle fabricken in de pro- vincie bij het Station zijn aangesloten. Aan de orde was hierna de verkiezing van een lid en van een plaatsvervangand lid van den Ra-ad van Beroep. Aftredend waren de beeren J. Mesdag te Leeuwarden en H. Ruij- ter te Arnhem, die herkozen werden, Inzake het huishoudelijk reglement stelde het bestuur de volgende wijzigingen voor: In art. 1 na C in te lasschen een nieuw lid d. Er voor zorg te dragen, dat als regel Wie den krachtigen, aan- pr genamen smaak van King- Ij pepermunt nog niet kent uit eigen erraring en een proef iz Dwil nemen, lette bij het koopen op de drie woordeny D King-extra strong, l~| welke op elk tablet moeten LJ en 6. KUIPERS te Alkmaar. alle door htu bereide kazen met een gewicht van 1 of minder dan 1 K.G. per stuk, min- stens gedurende 6 dagen na de bereiding in hunne fabriek of te hunnen huize beschikbaar zijn voor de monsterneming. Aan art. 4 toe te voegen een nieuw Md: De zelfkazende boeren zullen, wanneer zij gedurende een boekjaar niet zelf kazen en hiervan uiterlijk voor 1 Juni hebben kennis gegeven aan het Bestuur van het Station, dat jaar geene contributie behoeven te betalen. In het eerste jaar dat zij dan weer zelf gaan kazui, wordt de contributie berekend over de productie van het laatste jaar, dat zij zelf ge- kaasd hebben. De heer Jongejans vreesde, dat dan toch kleine kaasjes ongecontroleerd de dear uit gaan. De secretaris oordeelde dit bezwaar niet zoo groot. Men weet wel wie de kleine kaasjes maakt. Hoofdzaak is dat er een regel wordt vastgesteld. Met algemeene ^temmen werd deze wijzi- gin-; aangenomen. Het tweede voorstel werd na een uitvoerige bespreking door het bestuur terug genomen. Aan de orde was hierop de exploitatiereke- ning over 1926 en balans per 31 December met accountantsrapport, rapport der finan- cieele commissie en voorstel van het bestuur om aan de leden te restitueeren 25 pet. van de door hen over 1926 betaalde contributie. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 70088.38. Het voordee- lig saldo bedraagt 14076.44. De accountant, de heer J. G. Oosterbeek, had een uitvoerig rapport ingediend over de balano en exploitatierekening, op grond van welk rapport de financicde commissie tot goedkeLring adviseerde, waartoe werd beslo ten. Punt 7 was de begrooting voor 1927, die in ontvangst en uitgaaf een bedrag aanwees van 57420.49 met een post van 320.49 voor onvoorzien. Conform vastgesteld. De bij dragen der leden zijn geraamd op 45000. De totale kaasproductie met merk bedroeg in 1926 18.756.194 K.G., terwijl dit in 1925 was 16.977.856 K.G., een vermeerdering dus van 1.778.338 K.G. Er kan contributie wor- den geheven over een totale productie van 18.922.871 K.G. In verband met art. 4 van het huishoudelijk reglement volgt hieruit dat voor 1927 het- zeifde contributieschema als voor 1926 heeft gegolden. Het bestuur stelde nu voor, de bijdragen per 100 K.G. kaas vol gens het bestaande schema vast te stellen en wees daarbij nog op de op een na laatste alinea van art. 4 van het huishoudelijk reglement: „Het minimum bedrag door een aangeslotene in een zekere klasse over zijn geheeie productie te betalen is gelijk aan het maximum dat een aangeslotene der lagere klasse lean hebben te betalen". De voorzitter zette de wenschelijkheid van het schema van het vorig jaar uiteen. Het is beter, als dit mogelijk is, weer iets te restitueeren. De heer V el d s t r a vroeg of het niet be ter was een klassewijziging aan te brengen. De secretaris wilde dit wel in het be stuur overwegen. De voorzitter zegde overweging daar van voor het volgend jaar toe. Het schema werd hierna ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Op een vraag van den heer K a a ij decide de voorzitter mede, dat de gesloten lee- ning voor de Vereeniging „het Kaasmerk" is afgelost. Er zal een fabriek worden gesticht, waarvoor de middelen uit de reserves zijn verkregen. De prijs voor de merken, die aan- vankelijk 1U cent was en thans 1/2 en 0.4 cart bedraagt, zal in de toekomst nog- wel meer dalen. Van verschillende kanten werd nog de wenschelijkheid betoogd om de conrole meer op een wijze uit te voeren die tot samenwer- king tusschen controleurs en leden leiden zou. Uit het oog mocht niet worden verloreo, dat het een vrijwillige controle was. Het bestuur antwoordde, dat op kleine overtredingen allereerst waarschuwinfen voilgen. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers- (geefsters) en werknemers(neemsters). Ge- cpend van v.m. 91 en n.m. van 45 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Dondterdagavond van 78 uur. Zaterdags alleen van 91 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven 1 banketbakker, 3 bankwerkers, 1 bedrijfs- leider, 1 boekbinder, 2 boerenarbeiders, 4 broodbakkers, 1 chauffeur, 1 electricien, 10 (1) grondwerkers, 1 hotelbediende, 6 kan- toorbedien-den, 2 kellners, 1 ketelmaker, 3 kleermakers, 1 kok, 1 letterzetter, 1 machine- zetter, 2 magazijnbedienden, 2 (1) metse- laars, 4 meubelmakers, 1 monteur, 10 (3) opperlieden, 7 (2) pakhuisknechts, 1 piano- hersteller, (1) plaatwerker, 2 reizigers, (1) scheepstimmerman, 5 schilders, 6 schippers, 1 1 schoenmaker, 49 (7) sigarenanakers, 2 si- garensorteercfer, 2 (2) smeden, 1' siukacroor, 14 (3) timmerlieden, 3 (1) tuinlieden, 1 voe- ger, 2 winkelbedienden, 1 wissellooper, 70 (20) losse arbeiders, 1 werkster. Geplaatst: 1 electricien, 2 grondwerkers, 4 metselaars, 1 opperman, 2 schilders, 1 steenbikker, 1 timmerman, 2 buffetjuffrou- wen, 5 meisjes voor bediening en 1 werkster. Gevraagd: werksters. y Alkmaar, 12 Maart 1927. 4, De ambtenaar voornoemd, A. KLEIJMEER. GEMEENTEBUREAU VOOR ADVIES BIJ BEROEPSKEUZE. DOELENSTRAAT. Geopend op Maandag- en Donderdag- avond van 7—8.30 en op Woensdagmiddag van 24 uur. Adlvies kosteloos. Het Hoofd van dten dienst, J. G. HAREMAKER. Op den Uitkijk is weer de wereld ingegaan met een reeks bijdragen die naar inhoud en strckking aller belangstelling ongetwijfeld weer zal trekken. De bekende West-Friesche novellen schrij ver, die heer U. G. Dorhout, die door zijn iv;teressante bijdragen in meerdere tijdschrif ten langzamerhand, in alle kringen zijn le- zers zal gevonden heoben, schreef een ar- tikeltje over de kaas en haar bereiding, onder de titel„Van kazen en kaaskoppen. Van het artikel over „Rembrandt en zijn Bijbelsehe Kunst" werd wederom een vervolg afgedrukt. Ds. A. G. Wolf leverde dtezen kear een be- schouwing over „Friederich Nietzsche en het Christendom", terwijl van de hand van prof, dr. A. van Veldhuizen een bijdrage over een gedeelte van Drenite en de daargehouden kampen werd afgedrukt Verder bevat dit nummer, behalve een inte- ressante novelle van ds. W. J. J. Velders, ge- titeld: „Van een Peerdenmarkt", een popu- laire studie over: „Het Landhuis" met eeni- ge fraaie foto's verlucht, van Ir. Daan Janssen. LIEFHEBBERIJ VOOR HET BEULS- BAANTJE. Te Praag is de betrekking van beul door het met pensioen gaan van den huidigen func- tionaris vrijgekomen. Op den oproep om candidateti zijn niet minder dan 59 sollicitaties binnengekooien. Hieronder bevindt zich een sollicitatieschriji ven van een geestelijke en een van een vrouw. Laatstgenoemde schrijft, dat zij een moderne vrouw is. Als er vrouwelijke domine's, vrou- welijke juristen en vrouwelijke gezanten zijn, waarom zou dan ook niet een vrouw de func- tie van beul kunnen uitoefenen, aldus luidt haar vraag. IN 6 MIN'UTEN TIJDS TER DOOD VEROORDEELD. In een spanne tijds van zes minuten is gister door een Londensche rechtbank een geval van moord berecht. Een 26-jarige ma- gazijnbediende, beschuldigd op 21 Ftebruari zijn meisje in een coupe van een Londenschen locaaltrein met messteken vermoord te heb ben, bekende kort en nadrukkelijk en wi'lae zijn verdediger niet toestaan voor hem te pleiten. Zes minuten nadat hij de beklaag- denbank was binnengekomen, werd het doob- vonnis uitgesproken, dat hij onbewogen aan- hoorde. Hij had zes jaar met het meisje ver- keering gehad. Sinds Kerstmis'was er een verkoeling over haar gekomen, wat hem tot de daad bracht. DE AANSLAG OP IKONONOF. Volgens een W.B.-bcricht uit Sofia sfaai de aanslag op Ikononof, den chef der politieke politie, die bij de arrestatie van een verdacht individu door een bom werd gedood, biiiten de politiek. Thans verneemt de „Matin" uit Sofia, dat de politie talrijke personen in de hoofdstad en in de provincie heeft gearresteerd in ver band met den moord op de chef der politie. Daarbij is het tot een vechtpartij tusschen gendarmen en boeren gekoinen, waarbij ge- wonden vielen. De autoriteiten, die dus blijkbaar wd ge- looven aan de politieke beteekenis van dea moord, verklaren op het spoor te zijn geko men van een belangrijke communistische be- weging, welke tegelijkertijd tot uitbarsting moest komen in verschillende landen van dea Balkan. IDENTITEITSKAARTEN VOOR 1 VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK. De Senaatscommissie voor de financial heeft het regeeringsvoorstel goedgekeurd^ waarbij bepaald wordt, dat voor het afgeven of vernieuwen van een identiteitskaart voor vreemdelingen 150 franc (vol tarief) of 20 franc (verminderd taxief) moet worden be- taald. De kaart zal worden geeischt van iederea vreemdeling, die langer dan twee maanden in Frankrijk verblijft, en moet elk jaar wor den vernieuwd. ANALPHABETEN IN ENGELAND. Eigenlij'ke analphabeten, menschen, die in plaats van hun naam te schrijven volstaan met een kruisje te zetten zijn in Engeland vrij talrijk: op een vergadering van de Fede ral Lectures Board, enkele dagen geleden te Londen getiouden onder voorzitterschap van sir J. Forbes Robertson, decide mr. Si John Ervine een en ander mede, over het analpha- betisme onder de recruten. Onder de 19-jari- gen, bestemd voor de Guards, waren 70 pd. „half"-analphabeet, d.w.z. niet boven de kennis van een schoolkind, terwijl 14 pd. vol- komen analphabeet was. Van de Iersche re cruten konden 36 pd. slechts lezen en schrij ven. Hij voegde hieraan toe, dat dit onvol- dcende resultaat niet hoofdzakelijk te wijten is aan de groote klassen en andere voor hd onderwijs schadelijfce invloeden, daar de ijver der onderwijzers die bezwaren wel wetea te overwmnen. Spr. schrijft het toe aan het ©p- houden met het onderwijs op het 14e jaar en aan de bezigheden en vermaken, waarmede de jeugd tusschen 14 en 20 jaren zich ojp- houdt. De meerderheid van de leerlingen, cue de scholen verlaten hebben, worden aan roo- tine-arbeid te werk gesteld, waarvan geea kennis gevraagd wordt. Opstellen door de re cruten geschreven onder het opsdhrift ,,Waar- om wil je soidaat worden?" laten zwn, dat de TABLET STROM STRONG

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9