DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 62 tfonderd negen en twfntigste Jaargang 1927 DINSDAG 15 MAART Buifenland Dif nnnuner besfaat «ft 2 bladen. Den Craraat wordt ELKEN AVOND, behalvt Zoo- en reestoagea, oftgegeTen. IbonnonentaprfJ* bi] rooraftbetaJing per 3 naandea voor Aikmaax /3L—franco door M (dwelt Rifle /2M. AfaconderlQko en bcwqsnnmmers 8 cent*. PRUS DER OEWONE ADVERI tNTlEN. Per regel 0.25, bij groote conlracteo rabat Groote letter* naar pfaaterafmfa Brleven franco aan de N.V, Bock* en HandeladrnkkcrQ r/b U£RA», COSTS# ft t0OX) Voordan C 9. Oirectenri O. H. KRAK. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* DE TOESTAND IN CHINA. Een uitsluiiing te Hankau. Volgens een vertraagd telegram uit Han kau zijn de arbeiders daar ter stede uitgeslo- ten als gevolg van de onredelijke houding der vakvereenigingen, die ermede gedreigd hebben de fabrieken te bezetten en 24 leiders benoemd hebben tot het opstellen van een £lan voor het financieren en het leiden der ibrieken. Em politieke overwinmng voor Tsjang Kai Sjek. Vertraagde telegrammen uit Hankau mel- <Jen dat generaal Tsjang Kai Sjek een belang- rijke politieke overwinning op de extremis- ten heeft behaald in de nationalistische re geering. Zij zeggen dat Hioetsjien, de minis ter van Justitie, onverwijld naar het buiten- land vertrekt en dat een andere extremist naar het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek is gezonden, terwijl vcrscheidene andere ex- tremisten ontslagen zijn. De houding van japan. Sjidehara, de minister van buienlandsche zaken, verklaarde in antwoord op gestelde vragen, dat Japan niet van plan was, op het oogenblik zijn concessies aan China terug te geven, omdat het voor een dergelijke daad den tijd nog niet gekomen acht. Hij zeide verder, dat hij het niet nuttig achtte, dat Ja pan zijn bemiddeiing aanbood tusschen Noord- en Zuid-China. In antwoord op een andere vraag zeide Oegaki, de minister van oorlog, dat Japan nog niet het transport van troepen naar Sjanghai onder het oog heeft gezien, doch de regeering is voornemens, de bezetting van de vier honderd Japanners in Noord-China te vergrooten. De herziening der verdragen. Wellington Koo heeft in een verklaring aan de buitenlandsche pers gezegd, dat de eiseh tot herziening der verdragen niet door een bepaalde partij, maar door geheel China wordt gesteld, waarbij er gevaa; bestaat, dat een nieuw op gelijkheid berustend ver- drag door een toekomstige regeering zal worden geloochend. China overweegt niet een beroep te doen op den Volkenbond of op het Permanent Hof. De houding der Ver. Staten ten opzichte eener herziening van hun verdragen met Chi na achtte hij nog niet zoo duidelijk als de houding van sommige andere landen. Met Belgie, Japan en Frankrijk wordt op bevredi- Sende wijze over nieuwe verdragen onder- andeld, met Spanje zal spoedig een confe rence worden geopend, terwijl Britsch-Chi- neesche studie-commissies zijn ingesteld om de problemen van teruggave der concessies en net afstand doen van de ex-territoriali- teitsrechten te bestudeeren. De Kantonneesche minister van buitenland- ache zaken, Tsjen, heeft de hoop uitgespro Jcen, dat de Vereenigde Staten niet dezelfde fout zullen begaan als Engeland, door on- derhandelingen te beginnen over herziening der verdragen tegelijikertijd met de nationa listen en Peking. De nationalistische regee ring, zoo zeide Tsjen, is de eenige regeering ran China. Indien de Ver. Staten trachten te- gelijk met de militaristisiche, onbevoegd.e en niet-representatieve schijn-regeering van Pe king te onderhar.delen, zouden zij de nationa- listen ten zeerste krenken. Treuri'ge toestand te Hankau. Omtrent de militaire situatie in China meldt de coriespondent van de „Observer" te Sjanghai, dat verwacht wordt, dat Nan- ling binnen drie dagen in handen van de na- tionalisten zal zijn, daar de beweging stroomafwaarts zulk een voortgang heeft ge- waakt, dat hun troepen thans binnen vijftig K.M. van deze stad staan. Intusschen bevindt maarschalk Soen (Tsjoeanfang zich te Nanking, waar de Noor- i^telijken trachten zooveel mogeiijk geid van hem loe te krijgen. Zijn meeate officieren zijn ran plan, naar de nationalisten over te loo- pen. Men verwacht niet, dat Tsjang Tsoeng- jtejang zal trachten de provincie Kiangsoe Ywaarin Sjanghai ligt) te verdedigen on men M van meening, dat hij zich slechts in Sjang hai zal staande houden totdat hij over vol- kioende gelden beschikt. Zoodra Tsjang dit heeft bereikt, zal hij, volgens genoemden cor respondent, Sjanghai verlaten en ^en natio nalisten toestaan de stad binnen te trekken. Tsjang zal trachten de beweging langs Noordelijken oever van de Jang.'se ver- er uit te voeren, om daardoor de actie van F»jang Tao-lin in Honan te ondersteunen. Zooals reeds gemeld, heeft Tsjang Tiao- foean. de militaire gouverneur van Anhwei, ISch eenigen tijd geleden van de Noordelij- ken afgesdieiden; zijn troepen zijn eehter i*1 Zulk een deplorabeleh toestand, dat zij te al- tilde door Tsiang Tsoeng-tsjang overwel- i kunnen worden. Volgens berichten uit Hankau doet Tang, aan het hoofd yan het gemeentelijk be- ■^lur is geplaatst Chif heeft te Oxford gestu- 10 m k met eea EagejscJse getrouwd) al het mogelijke om den toestand te verbeteren. Hij wordt echter voor zijn diensten niet be- taald ei zal binnenkort de stad verlaten. De handel staat geheel stil en de straten van de voormalige Britsche concessie, die altijd een model van reinheid waren, zijn thans sine- rig. De positie van Sjanghai. Een bericht uit Sjanghai meldt, dat op Zondag nabij Woe Kiang hevig is gevochten tusschen de nationalisten en de Sjantoeng- troepen. De Zuidelijken leden zware verlie- zen. Het gevecht duurde nog tot laat in den namiddag voort. De Kantonneesche troepen, zegt een ander bericht, zetten hun opmarsch naar Nanking voort. Zij bevinden zich thans op 30 mijl afstand van deze stad. Nanking ligt op 170 mijl noordiwestelijk van Sjanghai en als het wordt ingenomen is Sjanghai naar de land- zijde van het Noorden afgesneden. Generaal Sjang moet door den loop der gebeurtenissen zeer verontrust zijn. Hij houdt krijgsraad met zijn generaals en het heet, dat hij erover denkt Sjanghai op te geven. Plunderingen. Uit Sjanghai wordt aan de „Daily Tele graph" geseind, dat er in de Chineesche wijk te Sjanghai een groote verontwaardiging heerscht tengevolge van de uitspattingen, waaraan zich de Sjantoengsche troepen schuldig maken. Zij zouden een tiental win- kels geplunderd hebben. Vele winkeliers hou den uit vrees voor de troepen, die al sedert lang een slechte reputatie hebben, hun win- kels gesloten. De politic staat machteloos tegenover deze troepen. Naar Kanton overgeloopen. Een Chineesche marinemacht, uit drie krui- sers en negen kleine eenheden bestaande, welke voor Sjanghai voor anker lag, is naar de Kantonneezen overgeloopen. Erkenning van de Kantonregeering. Reuter meldt uit Washington, dat in diplo- matieke kringen het gerucht loopt dat de Sovjets hebben besloten de Kantonneesche regeering te Hankau als de facto regeering in China te erkennen. Een nieuwe aanval. Naar uit Peking aan de „Evening Stan dard" wordt gemeld, worden honderd en bom- men op Tsjengt sjau in Honan geworpen, hefgeen wellicht als een voorspel dient te worden beschouwd van een aanval der Feng- tien-troepen. Generaal Tsjang-Hsoe-liang, ,de zoon van Tsjang Tso-lin, die persoonlijk den aanval der Noordelijken leidt, heeft aan zijtn troepen bevel gegeven. Tsiengtsjau binnen vijf dagen te bezetten en met dif doe 1 rukken zij thans op langs den Loenghaispoorweg uit Tsjoengmau en Zuidelijk van de Gele rivier af langs den Peking-Hankau spoorweg. NA DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Chamberlain, is uit Geneve te Louden teruggekeerd. In een interview zeide hij, dat de Volkenbond krachtiger werd. De slotzit- ting, waarin het Saar-probleem werd gere- geld, zou een of twee jaar geleden een geheel anderen afloop hebben gehad. Hij was van meening, dat de regeling een zeer goede was, daar elk der partijen verkregen had, wat zij het meest op prijs stelde en had afgestaan wat zij het gemakkelijst kon prijsgeven. Men weet, dat overeengekomen werd dat de Fran sche bezetting binnen drie maanden zal ver dwijnen en dat de spoorwegbewaking door de bestuurscommissie van het gebied kan worden verminderd. Naar aanleiding van de oplossing van de Duitsche schoolkwestie met Polen, zeide Chamberlain, dat zij het teeken was van een bevredigende ontspanning tusschen Polen en Duitschland, en te hopen en te gelooven, dat zij zou leiden tot een be- vredigdende regeling van de andere, nog steeds onopgeloste kwesties. De uit'gebreide raad werkte uitermate goed. Het feit, dat er gedurende de juist geeindigde vergaderingen geen geheime groepsvergaderingen hebben plaats gehad, wijst er op, zeide Chamberlain, hoe anders de verhouding is geworden tus schen Duitschland en ons zelf sedert Locar no. Stresemann mocht men gelukwenschen met de zeer nuttige en geslaagde vergade- ring. De Berlijnsche pers toont zich tot dusverre in haar commentairen over de resultaten der jongste vergadering van den Volkenbonds- raad gereserveerd. Alleen de Hugenberg- bladen maken van de gelegenheid gebruik om zich t'egen Stresemann te keeren, wien zij verwijten, dat hij Duitschland wederom een nederlaag heeft bezorgd. De Fransche pers is over het algemeen in genomen met de resultaten van Geneve. Men neemt aan, dat de Saar-kwestie, die op zich- zelf eenvoudig is, gemakkelijker geregeld zou zijn, wanneer Stresemann niet den indruk had moeten wekken, om redenen van binnen- ladsch-politieken aard, dat hij voor't stand- punt van Berlijn flink oplcwam. De Duitsche delegatie ter raadszitting is gistermiddag te Berlijn teruggekeerd. Waar- schijnlijk zal dr. Stresemann vandaag aan het rijkskabinet een verslag uitbrengen over de onderhandelingen te Geneve. In een resolutie is op den partijdag der* Sociaal-Democraten van het Saargebied ver- klaard, dat bet resultaat der onderhandelin gen te Geneve niet bevredigend is. Het congres der Duitsche sociaal-democra- ten in het Saargebied heeft aan den Belgi- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, een telegram gezonden, waarin bme dank wordt gezegd voor den steun, dien hij te Geneve aan de wenschen der Staats- bevolking heeft verleend. Inzonderheid wordt Vandervelde's voorstel levendig toegejuicht, om zoo spoedig mogeiijk een tweede Duitsch lid in de regeeringscommissie vcor het Saar gebied te benoemen. In een resolutie betreffende de resultaten van Geneve wordt er op gewezen, dat het compromis, van het standpunt van het recht beschouwd, onvoldoende moet worden ge- noemd, maar dat'men daarin nicttemm een etappe moet zien op den weg der Duitsch- Fransche verzoening, met als einddoel, dat het Saargebied weder geheel bij Duitschland komt. KERENSKI IN AMERIKA. Een oorveeg. Zaterdagmiddag heeft een eigenaardig in cident plaats gehad in het Century Theatre te New York toen de gewezen Russische pre mier Kerenski op het tooneel verscheen om een redevoering uit te spreken. Tijdens de toe- spraak trad 'n monarchistisch gezinde vrouw naar voren, met een bouquet in de hand, dat zij den spreker schijnbaar wilde overhandi- gen, maar in plaats daarvan gaf zij Kerenski een oorveeg. Gedurende Kerenski's verdere toespraak werd hij telkens door een vloed van interrupties van monarchisten en communis- ten onderbroken, ooch dit alles liet Kerenski onbeworgen. OMZETTING VAN ZONNESTRALEN IN ENERGIE. Naar uit Leningrad wordt gemeld, heeft prof. Weinberg een instrument uitgevonden om zonnestralen in energie om te zetten, welk instrument reeds een capaciteit van 100 P.K. ontwikkelt. De Telg. teekent hierbij aan: Dit telegram is vrij vaag, maar toch te be- langrijk om het niet af te drukken. De orga- nische wereld heeft zich sinds de schepping onledig gehouden met het omzetten van zon nestralen in energie. En de ontzielde resten van flora en fauna, die we opdelven in den vorm van bruin- of steenkooi en aardolie, zijn eigenlijk niets anders dart „ingemaakte" zonne-energie. Aan dezen voorraad dreigt een einde te komen, zoodat het rechtstreek- sche omzetten van zonne-energie in motori- sche kracht, het groote pro'bleem der nabije toekomst is. MOSKOU OVER BESSARABIe. Naar de correspondent van de „Echo de Paris" te Geneve meldt, heeft de sovjet-re- geering aan het secretariaat van den Volken bond een protest gezonden tegen de ratifica- tie door Indie van het protocol van '20. De Russische regeering verklaart, dat de onder- teekenaars van het protocol op onreehtmatige wijze beschikt hebben over Russisch grond- gebied en dat zelfs de Russische emigre's in dit opzicht de houding van de sovjetregee- ring goedkeuren. Aan het slot van de nota wordt verklaard, dat de definitieve toewijzing van Bessarabie aan Roemenie de kiemen voor een toekomsti- gen oorlog in zich si uit. ITALIAANSCH COM MUMISTEN- PROCES GEelNDIGD. De bijzondere rechtbank te Rome voor de verdediging van den staat heeft in den afge- loopen nacht na een behandeling van ver- scheidene dagen het proces tegen verschillen- de Toscaansche communisten beeindigd. Alle beklaagden op twee na, die bij gebrek aan bewijs werden vriigesproken, werden schul dig of medeplichtig bevonden aan de misdrij- ven van samenzwering en aanhitsing tot klassenhaat en omverwerping van de staats- macht. De schuldig bevonden beklaagden werden veroordeeld tot straffen loopende van 1 jaar en 10 maanden tot 14 jaar ge- vangenisstraf. HET BELGISCHE STaATSPERSONEEL IN ACTIE. Zondagochtend had te Brussel een manifes- tatie plaats tegen de regeeringspolitiek. in zake de loonen van ambtenaren en bedienden. Vijf- a zesduizend ambtenaren van alle dien.' sten en rangen, v/aaronder velen in uniform, namen aan de betooging deel. Na afloop der manifestatie had een mee ting plaats, waarop een zestal ambtenaren met zeer groote seherpte onkwamen tegen de ,.liongerloonen", die aan het personeel wor den tcegekend en tegen de „aalmoes" waar- niee de regeering heopt. de ambtenaren dit jaar te paaien Ter kenschetsing van den toe stand, waarin 't Belgische staatspersoneel verkeert, waren in den optocht spandoekeu gedragen met opschrift en waarop onder meer een beambte was voorgesteld, die door zware vuist wordt neergedrukt. Op de mee ting werd een motie aangenomen, waarbij werd opgekomen men opkwam tegen de regeeringspolitiek, die d'e ambtenaren op salarisgebied onderdrukt, onder't voorwendsel de begrootingen in 't evenwicht te houden. Geeischt werd, dat de salarissen ten minste verdubbeld zouden wor den. VROEGERE DUITSCHE SCHEPEN. De regeering van Uruguay heeft aan de agenten van H.oulder Brothers de vroegere Duitsche schepen overgegeven, die zij tijdens den oorlog requireerde, waardoor zij de des- betreffende kwestie met Groot-Brittannie uit de wereld helpt. Vemomen wordt, dat de schepen zullen verkocbt worden ten behoeve van de regeering van Groot-Brittannie, die de opbrengst op de Duitsche schadevergoe- dingen zal afschrijven. EEN VERZOENING IN HET ROEMEENSCHE KONINGSHUIS? Naar van goed ingelichte zijde verluidt, is door bemiddeiing van het Joegoslavische ko- ningspaar een verzoening tusschen den voor- maligen kroonprins Carol van Roemenie en zijn ouders tot stand gekomen. Carol zal een cndcrhoud hebben met koning Ferdinand in Italie, waar laatstgenoemde op 22 Maart zal aankomen. De koning zal vergezeld worden door de koningin van Roemenie, het Joegosla vische koningspaar en de voormalige kroon- prinses Helene. Of deze verzoening ook gevolgd zal worden door Carol's terugkeer naar Roemenie en of hij weer in zijn oude rechten hersteld zal worden, staat nog niet vast. MEXICO EN DE VEREENIGDE STATEN. Na een conferentie met den Mexicaanscben president Calles verklaarde Manuel Tellez, de Mexicaansche gezant bij de Vereenigde Staten, dat hij onverwijld naar Washington zou terugkeeren. Hij uitte de hoop, dat spoe dig overeenstemming tusschen Mexico en de Vereenigde Staten tot stand zou komen. Ooiangs werd gemeld, dat de Vereenigde Staten de terugroeping van Tellez hadden geeischt, doch het Amerikaansche departe- epa ment van buitenlandsche zaken ontkende dit. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK STIJGENDE. Op 10 Maart waren er bij de verschillen- de werkloosheidsfondsen 81.916 werkloozen ingeschreven of 975 meer dan de week te voren. Bij de werkloosheidscrisis in Maart 1921 bedroeg het maximum aantal onder- steunde werkloozen 91.225. Dit aantal is toen geleidelijk gedaald tot het in Januari 1926 slechts 547 bedroeg. Begin December 1926 was het 1396 om van toen af sprongs- gewijze te stijgen tot het huidigt aantal. GEVANGENISCENSUUR. De „Frankf. Z." klaagt over de willekeur bij de gevangeniscensuur. Zooals de toestand thans is, hebben de directeuren ver gaande vrijheid om te beslissen wat aan de gevan- genen mag worden ter hand gesteld. Bij ce abonneering op kranten, voor politieke ge- vangenen toegelaten, doen de gevangenis- directeuren een keuze en oefenen bovendien op de toegelaten bladen censuur. Zoo ver- neemt het blad o.a. het volgende: In het tuchthuis in Brandenburg krijgen verschillen- de politieke gevangenen de „F. Z." Nu heeft de directeur in een reeks nummers geheele kolommen, die handelden over het beruchte proces van Maagdenburg, onleesbaar ge- maakt. lets dergelijks kan, meent de „F. Z-", niet door den beugel ;zulk een politieke cen suur acht het blad ontoelaatbaar. Het be- toogt, dat, omdat de justitie in het begin van dat proces geen al te fraaie rol heeft ge- sipeeld, dit geen reden mag zijn een en ante- voor de gevangenen te verbergen, immers de rust en orde in de gevangenis lijden onder zulke lectuur niet, en alleen die overweging mag toch voor de directie richtsnoer zijn. Het blad vindt het wel heel eigenaarig, dat de directie den gevangenen, die ontslagen worden, verbiedt gecensureerde bladen ihee te nemen. HET DUITSCHE RIJK VOOR MILLIOENEN BENADEELD. Te Mains en Oppenheim zijn ontduikingen van invoerrechten op groote schaal aan den dag gekomen. Er moeten namelijk meer dan twintig wagons zuivere spiritus zijn inge- voerd, zonder dat invoerrechten zijn'betaald; de spiritus werd daarbij als minderwaardige witte wijn gedeclareerd en door een bekende firma te Oppenheim geimporteerd. Het be- drag, waarvoor het Rij'k is benadeeld, moet in dfe millioenen loopen. DE MOORD OP DEN BELGISCHEN LUITENANT GRAFF. Een Rtuter-bericht uit Geneve meldt, dat Stresemann zijn Belgischen ambtgenool Vandervelde in kennis heeft gesteld van het antwoord uit Berlijn inzake de kwestie-Graff. De Duitsche regeering meildt, dat het Pruisi- sche minsterie de beslissing ueeft genomen, gehjel conform andere dergelijke Bcslissin- gen. De maatregel zou dezelfde geweest zijn mdicn het slachtoffer een Duitscher ware ge weest. Stresemann betuigde Vandervelde namen* de Duitsche regeering zijn leedwezen over het feit, dat de Belgische regeering het gebeurde uit de pers had moeten veraemen. Dit leed wezen wordt des te meer gevoeld, omdat Bel gie in deze aangelegenheid blijk van groote rechtschapenheid heeft gegeven. DORPSHAAT. Het Fransche dorpje Concizat, in het dal van de Ureuse, wem al sedert bijna drie jaar bezocht door geheimzinnige brandstichtin- gen, die veelal vooraf werden gegaan door anonieme brieven. Dat was echter niet alles: op zekeren dag bleek een put van een der bewoners vergifiigd te zijn; in een weiland werden eenige malen doosjes met vergiftigde suiker gevonden. Een boer, die wel speciaal het mikpunt dezer geheimzinnigheden scheen te zijn, trok metterwoon naar een ander dorp. Geen wonder, dat er in het dorp een atmosfeer van haat en achterdocht ontstond En het openbaar gerucht wees een 39-iarige vrouw, een „vreemdtlinge", want zij kwam uit een andere streek, als de daderes aan. De zer dagen heeft de politie haar ge.,rresteerd. Men ademt nu vrijer in Concizat. EXECUTIE BIJ LOTING. Het Boliviaansche hof heeft Vrijdag een merkwaardig vonnis geveld ten aanzien van vier mannen, die schuldig werden verklaard aan den moord op gtneraal Pando, die in 1917 president van Bolivia was. Krachtens het vonnis zullen de veroordeelden moetes ioteu, wie hunner zal worden geexecuteerd* terwijl de drie anderen tien jaar gevangems- strai zullen moeten odcrgaan. Of dit vonnis rechtvaardig kaa worden ge- noemd valt te betwijfelen. Het schijnt dat alle vier mannen even schuldig zijn en waarora dan een het zwaarst te straffca? HET HUIS VAN VICTOR HUGO. De erfgenamen van Victor Hugo hebben de stad Pariis het huis op het Kanaal-eiland Guernesey (Hauteville House heet het) ge- schonken, waar de dichter gedurende zijn bai- lingschap heeft gewoond. In dit vermaard geworden verblijf zijn Hugo's meesterwer- ken „La Legende des Siecles", „Leq Contem plations", „Les Chansons des Rues et des Soirs" en „Les Miserables" ontstaan. Onder den merkwaardigca inboedel bevindt zich een verzameling prachtig Delftsch aardewerk uit de 17e eeuw. DE AANHOUD1NG VAN MEVROUW BORODIN. Borodin cntkende dat hij den Britschen autoriteiten gevraagd heeft, ten gunste van mevrouw Borodin tusschenbeide it komen. In een interview heeft Borodin verklaard, dat de berichten, als zou mevrouw Borodin militaire geheimert voor de zuidelijken bij zich gehad hebben, ongegrond zijn. „~Zii heeft alleen onzen jongen vergezeld, die te Sjang hai school gaat en wilde, na haar moederlij- ken plicht vervuld te hebben, per boot huis- waarts keeren." Het Chineesche gezantschap te Londen heeft de volgende verklaring gepublice»rd Ten einde alle mogelijke vtrkeerde opvat- tingen uit den weg te iuim*n en om foutieve verklaringen te verbeteren, heeft dt Chinee sche regeering te Peking aan h< gezant schap medegedeeld, dat de Russiscbe gevan genen, o. w. mevrouw Borodin, goed behan- deld worden en dat alle omstandigheden, die met de kwestie in verband staan, nauw- keurig worden onderzocht, ofschoon h»*t uiter- aard vanzelfsprekend is, dat d*t onderzoek eenigen tijd in beslag zal nemen. De Russen bevinden zich thans te Tsinan- foe EEN WEERSTREVEND GEZANT. Verleden jaar erd de Estlandsche geza«t te Moskou, Birk, door zijn regeering terug- geroepen, omdat men hem verdaeht van alte groote welgezindheid ten opzichte van de sovjets. Hij weigerde echter naar Reval te komen en bleef rusfig in de Russische hoofd- stad. Thans heeft hij zich vrijwillfg te Reval bij cfe autoriteiten gemeld; hij is in de gevange nis opgesloten, doch kan niet verboord wor den wegens ernstige ongesteldheid Het heet, dat hij" onder zeer bijzondere om- standigheden in het begin van deze maand bij de Noorsche legs tie te Moskou bescher- ming is komen vragen tegen de geheime po litieke politie, die hem zou vervolgen. Uit de Noorsche legatie moet hij toen gescbreven hebben aan den Lettischen gezant. De $©v- jetautoriteiten zouden zich echter volstrekt niet tegen zijn vertrek verzet hebbea. .1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1