Alkmaarsche Csirant HET MIDDELI ADVERTEERT EN DE ALKMAARSCHE COURANTI Nft4iN negen m twintigs!® laargang. Woensdag 16 Maart. Radio-hoekje Reeiitssaken JtEllLLETON. Wie is Edmund Gray Bisineiiiaiid 1927 Donderdag 17 Maart. miversum, 1060 M. 12.— Politiebericlrten. I,30—4.30 Uurtje voor wees- en rtdketmui- jpm 5.—€.45 Concert door bet H. D. O.-or- Gt. Jan Nielanid!, piano. 6.457.45 Begm- fldcn van iet Burgerlijlk Recht en van het fjaaiddarecht. 10.30 Persberichten. 8.10 Aan- gluiting van den Stadeschouwtmrg te Am- Caecilia-concert. Orkest ooder lea- van Pierre Monteux. Soliiste: Mevr wer-Reddittgtus. Ouverture Euryan- ber. Symphonic B. kl. t. (Onvolto-oi- 5e), Schubert. Aria's uit de cantate no. 57 «n 151, Bach (Zang). 7e Symphooie van Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. De hand van H. M. Royal Airforce en sohsten <contra-alt, tenor, cello). 12.05 Gedichten van Tennyson. 1.20-2.20 Gramoiooranu- jjfik. 2.45 Voorlezing: Moby Dick. 2.50 Le- ■yiniQ-Before and after the war. 3.20 Even- •OTw van de Westminster Abbey. 4.05 Le- ring: On imagining things. 4.20 Orkestcop- cert 5.20 Causerie: Up hill and down dale. 5 35 kinderumrtje. 6.20 Concert. Dayentry- kwartet. 6.35 Landbouwberichten. 6.40 net 'D a vent rv-kw ar tet6.50 Tijdsein, weerfoericht, weuws. 7.05 Causerie: Ladies Golf. 7 20 Lezing: The tournament. 7.35 De pianosona- tes van Mozart. Pianomuziek. 7 45 Lezing: Nature's camouflage. 8.05 Dansmuziek 8 20 B. B. C. Nationaal concert. Koor. Or kest (150 musiei), order leiding van A Honegger en G. Hoist. Om 0.35 onderbioktm door de weer- en nieuwsberichten. 10.20 Le zing: Wanderings in Australia. 10.35—12.20 •Dansmuzieik. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 1O50— II.20 Nieuwsberichten en muziek. 12.50— 210 Concert. Orkest. 5.055.55 Kinder- uurtje. 9.05—10.50 Concert. Orkest en voca- Langenberg, 469 M. 10.2011.20 Con- eert 12.50—1.50 I'amermuziek (piano, viool, cello). 4.20—5.20 Concert. Liederen, koor- zang en instrument, soli. Orkest, alt, sopraan. Daarna dansmuziek in Gollners Guten Stu Hamburg, 394.7 M. 11.50^-1.20 Orkest- concert. 3.35—4.20 Kamermuziek. 4.20— 5 20 Trio-concert. 5.20—6.20 Dansmuziek. 7 20 Radio-cabaret. Zie Koniaswusterhausen Brussel, 509 M. 5.20-6.20 K'-nderuurtje. 8.50 Orkestconcert. 9.5510.50 Dansmuziek. VOOR DEN PO'LITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 14 Maart. TEN'U ITVOERLEGGING VOOR- WAARDELIJKE STRAF. De proeftijd van P. D., een voorwaardelijke veroordeeling, is met 1 jaar verlengd. MELKVERVALSCHING. De verdachte Ahtje W., die indertijd te recht stond ter zake bovengemeld feit, is ver- oordeeld tot 350 boete subs. 2 maandeu hecht., zulks conform den eisch van den offi cer. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES De gtdetineerde verdachte H. W. Sw. stond terecht ter zake diefstal van eenige rij- wieiplaatjes, die hij op verschillende dagen in de maand Januari 1927 te Alkmaar zich wcderrechtelijk heeft toegeeigend. De rijwiel- plaatjes waren respectievelijk het eigendom van de heeren Himmelreich tn Haitema, mej. J. A. Wortelboer en den jeugdigen timmer- man Frederiks. De officier vorderde 3 maanden gevange- nisstraf. De reclasseering heeft afwijztnd geadviseerd met betrekking tot het opleggtn van eai voorwaardelijke straf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, orr. Thomas, is niettemin toch zoo vrij op een voorwaardelijke verocrdeeling aan te dringen subsidiair een lichtere straf, met af- trck van voorarrest. Ten slotte beval pleiter zijn client in de ciemeniie van den politie- rechter aan. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest. HELING. De 19-jarige schildersknecht Fred, dc V. te Alkmaar, thans gedetineerd, stond daarop terecht ter zake het feit, dat hi} vcordeel heeft getrokken uit de opbrengst van de door vori- gen verdachte ontvreemde rijwielplaatjes. Deze heeft aan een rijwielbewaarder de ge- sto'.en plaatjes voor 5.25 verkocht, zooals Geautoriseerde vertahng naar het Engelsch van Walter Besanl, door Mej. E. Hoogewerf. Deze ontdekking nu was het, waar ze zich zoo zeer van onder den indiruk voelde. Er was geen medeplichtige, niemand had de post hoe veil te onderscheppen, niemand had dingen in de safe behoeven te goochelen: de chef zel- ve had de brieven ontvanigen en zelve de cor- respondentie gsleid, als Edmund Gray, of Ed mund Gray had, onbewust, gehandeld voor Edward Dering. Het leek zoo eenvoudig en zoo begrijpelijk, en was toch zoo onmogelijk!.Elsie was geen zie'kundige, ze wist niets van ziekten van den geest. Ze zei enkel na wat ze had gezien en gehoord: „De man is gek." Toen overlegde ze eens, hoe ze het best zou handelen. De identiteit van mr. Dering en Edmund Gray moest vastgesteld worden. Dit was eenvoudig genoeg. Ze hoefde maar zijn kantoor binnen te gaan met enkele getui- gm en te zeggen: „U wilde immers, dat wij Edmund Gray ♦ntdekken? Nu, ik heb hem gevonden. En u is de man Hij zou het ontkennen. Hij wist er zeker niets van. Dan zou ze haar getuigen nader- fefj reepen. Allereerst Athelstan's commission- frtj neweerde, aocli vorgens ae aagvaarding vooi" 4 Verdachte de V. heeft van dit be- drag 2 als aandieel ontvangen. raj had geen zin in een voorwaardelijke veroordeeling. Eisch 3 maanden geyangenisstraf. Mr. Thomas zeide, dSt- ver<?affite vroeger anders over een voorwaardeBfke veroordee ling heeft gedacht. PWter yrjgeg clementie voor dezen verdachte. Vonnis 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte zag van het hooger beroep af. VERDUISTERING. De voortvluchtige verdachte Anne K., tliaes in Belgie en voorheen te Alkmaar aan den NieuwlandCrsingel in een pension ver- toevend, moest zich verantwoordtci ter zake verduistering van een costuum en een regen- jas, ten nadeele van de firma Ooeck, bij wie verdachte destijds als winkelbediende in dienst was. Hij heeft aan den ondlerzoekrech- ter te Antwerpen het feit erkend en zulks schriftelijk bevestigd in een brief, gericht aan den officier van justitie te Alkmaar. Verdach te is thans gedetineerd in de strafgevangenis te Antwerpen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit. spraak a.s. week. KIP GEDOOD. De 30-jarige landbouwerszoon Joh. K te Anna-Paulowna heeft een aan den getuige Teunis Korver toebehoo-rende kip den nek ofn- gedraaid1. Ook zou hij getracht hebben met het kadaver van een zieke kip den pluimvee stapel van Korver te besmetten. Getuige wenschte schadevergoeding voor de gedoode kip a 3.50. Verdachte vond dit hoog. De kip was oud. De officier vorderde voor het z. i. zeer ernstige feit 50 boete of 50 dagen hecht. Verdachte werd veroordeeld tot 50 boete of 1 maand gev. met toewijzing der gerecla- meerde schade tot een bedrag van 2.50. VOORTGEZETTE ZAAK. VERDUISTERING VAN EEN RIJWIEL. Verder werd behandeld de zaak tegen de 60-jarige Adriana v. E., huisvfouw van M. H. te Alkmaar. Deze heeft een op afbetaling gekocht rijwiel voor het haar eigendom was, verpand. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Verdachte werd niet veroordeeld, docli de politierechter vertrouwde er op, dat zij het rijwiel zal inlossen en doen toekomen aan den eigenaar. VALSCHE AANGIFTE. De niet verscheaen verdachte J-oh. O. heeft op 11 December bij den gem een te- vel d wac h - ter Bos te Nibbixwoud en diens collega, den rijksveldwachter aangifte gedaan, dat hij door 2 onbekende personen was aangerand en misliandeld, terwijl zij hem hadden beroofd van een portemonpaie met geld. Na onder- zoek bleek, dat die aangifte valsch was, het- welk door den aangever ten slotte was er kend: Verdachte heeft een iatastischen geest niet alleen, doch het gefingeerde verhaal moest ook dienen om te verbloemen dat hij niets had verdiend. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 14 dagen gev. VERDUISTERING VAN VERZEKERLNGSPREMIeN. Dc arbeider Joh. R. G. te Oudkarspel stond terecht ter zake verduistering van pre- mien, hem door de verzekerden ter hand ge- stcld, tot een bedrag van 32.86. Verdachte was kort geleden aangcsteld als agent van „St. Willebrordus" te Utrecht a: heeft nim- mer iets afgedragen. Hij erkende hetgeen hem was ten laste gelegd. Verdachte houdt meer dan goed voor hem is van uitgaan. De officier vorderde 2 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, onder voorwaarde, dat hij de toegebrachte schade vergoedc-n zal Vonnis conform den eisch: 2 maanden voorwaardelijke gevangenistraf met 2 jaar proeftijd en bijzendere voorwaarden. BEDELARIJ. De niet aanwezige Sij'brandus K. heeftf op 31 Januari te Ooster-Blokker in het openbaar gebedeid door aan Aagje Rood, huisvrouw van Jan Hes, e.u aalmoes te vragen en aan te nemen. Hij is een vaste klant. Last veroor- zaakt de man niet. In deze strafzaak is ook de heer Jan Hes als getuige gedagvaard. Hij verk-laarde de cent in kwestie aan zijn vrouw ter verdere ovei'levering ter hand te hebben gesteld. Eisch 2 dagen hechtenis. Vonnis vrijspraak. WEDERSPANNIGHEID. De 27-jarige Gerrit P. te St. Pancras heeft zich op 24 Februari met geweld verzet tegen den rijksveldwachter H. Visser, toen deze hem aanhield ter zake het rijden zonder licht Hierbij bleek, dat verdachte ook niet in het bezit was van een rijwielplaatje. Visser wilde alsnu het rijwiel in beslag nemen, waartegen verdachte zich met geweld verzette. E)eze nair, die immers verklaard had, dat hij zelfs na acht jaren en meer, den heer zou herken- nen, die hem had gestuurd, om den wissel te inn en. „Wie is die man, commissionnair?" „Dat is mr. Gray." Dan de eigenaar van zijn kamers: „Wie is die man?" „Dat is mr. Edmund Gray, nu al negen jaar lang mijn huurder." Dan zou ze mr. Langhorne vragen„Kent u dien heer?" „Het is mijn buurman, mr. Edmund Gray." En de wekster, die zou zeggen: „Ik heb nu al negen jaar voor dien heer gewerkt Hij is heel vriendelijk en gul, en zijn naam is mr. Edmund Gray." En de menschen uit het zaaltje, die zouden eenparig antwoorden: Dit is mr. Edmund Gray, onze prediker en onze leeraar." En zijzelve zou haar getuigenis afleggen: „Ik ben bij u op de kamers geweest. Ik heb uw lezing gehoord in uw zaaltje, te midden van al deze menschen. En u is Edmund Gray." Dit was heel makkelijk. Ze kon opeens te voorschijn treden met al die verklaringen, die zelfs sir Samuel moesten overtuigen. Toch was er een moeilijkheid bij: de ont dekking zou immers verschrikkelijk zijn voor iemand, die zich voor den meest-achtens- waardigen procureur uit Londen hield, dat hijal vele jaren gek was! Goede h«- mel, hoe kan een woord van drie letters zoo veel ellende uitdrukken! Wei eigenaardig, dat woorden, die zoo veel beduiden, in den regel eenlettergrepig zijn. We denken slechts aanGod, haat, vrees, blij, gek, goed, slecht, heeft later den rljlcsveldwachter zijn exeuus aangeboden. Hij kwam van zijn werk en wil de zijn fiets niet graag missen. Eisch 20 boete subs. 20 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. VOORDEEL TREKKEN. De bejaarde grondwerker Corn. B. te Hoorn stond als souteneur terecht. E>eze zaak werd -.uiteraard met gesloten deuren behan deld. Verdachte werd veroordeeld op eisch van het O. M. tot 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Hierna sluiting der zitting. VOOR DE ROTTE R D A M SCH'E RECHTBANK. Dinsdag heeft in hooger beroep terecht festaan de 20-jarige verslaggever J. d. V., ie door den- Kantonrechter te Gouda wegens overtreding van de Spoorwegwet was veroor deeld tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Bij het spoorwegongeluk onder Zoeter- meer-Zegwaard was verdachte wegens het loopen op de spoorbaan bekeurd. Hij zeide thans het appel te hebben willen intrekken, maar wilde graag nog een en an- der zeggen, waartoe hij ter zitting van het kantongereeht te Gouda geen gelegenheid had genad. Op den avond van het ongeluk was hij als verslaggever door zijn redactie naar Zoeter- meer gezonden, hij had toen getracht, omdat het eerste berieht had gesproken van eer. gebroken as, zoo dicht'mogelijk bij den ont- spoorde wagens te komen. Eerst had een in- spectcurtje hem gezegd, dat hij daar niet mocht zijn, later hacfeen veldwachter hem weggeleid. Met een map van de Telegraaf, was hij teruggegaan en toen had men oncrer de bekende omstandigheden een foto geno- men. Dat hij brutaal zou zijn opgetreden ontkende verdachte. Om het principe zou hij het noodig vinden, dat geen straf zou wor den opgelegd. Het O. M. meende dat het vonnis moest worden bevestigd. Verdachte heeft een over treding begaan, hij mocht niet op de spoor baan loopen. Als verdachte op last van zijn redactie daar geweest is, moet de redactie dien gulden boete betalen. Toegang tot spoorwegongelukken moet de journalist aan de sipoorwegautoriteiten vragen. De Journa- listen Kring moet een algemeene regeling zien te treffen. De president tot verdachte, lachend: De kantonrechter heeft u nu veroordeeld tot 1 boete. Als u weer zoo'n overtreding begaat, krijgt u waarschijnliijik een zwaardere straf. Misschien wel 2. SCHEEPSBRAND. Het Nederlandsche stoomschip Billiton, van de Stoomvaartmij. Nederland, op weg van Beira naar Rotterdam-, is Dinsdagmor- gen met brand in het voorruim te Genua aan- gekomen. De brand is beperkt tot het tus- schendek. Men heeft het vuur in bedwang. Nader wordt gemeld, dat de brand aan boord van het stoomschip Billiton is ge- bluscht. ONDER DE AUTO. Maandagniiddag kwam een met 5 ton ben zine beladen auto-tankwagen van de A. P C. langs den ringd-ij-k van de gemeente Haar- lemmermeer. Nabij het stoomgemaal De Lijnden wilde de chauffeur, een jongeman uit Amsterdam, de kluft afrijden om den Hoofdweg te nemen. Hij deed dit met een te groote vaart, zoodat het hem niet gelukte den zeer scherpen draai te maken. De rechter- wielen van den tankwagen kwamen in den berm van den weg, waarin zij wegzakten, met gevolg, dat de geheele wagen omsioeg en de chauffeur er onder beklem-d raakte. Hij kon eerst ongeveer een half uur later onder den zwar-en wagen worden vandaan gehaald de levensgeesten waren toen al geweken. Het lijk is naar Amsterdam vervoera. GRAF SCH ENN IS Te Ermelo, op de Veluwe, heeft een erger- lijke grafschennis plaats gehad. Eenige jongelieden kwamen Zon-dagmor- gen tot de ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag het graf van een jeug- dige vrouw geheei geopend was. Verder was het deksel der lij-kkist met geweld verwijderd, zoodat het lijk in zijn geh-eel ziehtbaar was. Onmiddellijk verwijderde de politie denieuws- fierigen van dc begraafplaats. Spoeciig warn de burgemeester, die te Nunspeet woonachtig is, ter plaatse en gelastte, nadat eenige foto's genomen waren ten dienste van de justitie, het weer in orde brengen van het graf. Omtr-ent den daders tast men in het duis- ter. Alleen hebben eenige inwoners Zater- dagavon-d omstreek.5 11 uur iemand gezien, die, voorzien van een spade, in de nchting van de begraafplaats fietste. Een duidelijk hel, thuis, huis, vrouw, kind, leed, feest, wijn, kusWaarschijnlijk zijn het cok de oudste woorden, die al bestaan sinds onheuglijke tijden. En nu moest mr. Dering meegedeeld wor den, dat hij gek was! Dit leek haar eerst de eenige weg uit de moeilijkheid. Hoe kon zij nu dit vreeselijk nieuws meedeelen aan haar voogd, die altijd zoo vriendelijk voor haar was geweest, zoo vol zorg Zou ze haar broer Athelstan in den arm nemen? Maar die was er veel meer op gebrand, om de zaak maar opgelost te krijgen, dan om den slag tegenover mr. Dering te verzachten. Het dan George opdragen? Wat zou ze doen? Mr. Dering was gek. Niet voortdu- rend, maar nu en dan, soms iederen dag, soms met t'usschen poozen. Die soort waan- zin vertoont zich in allerlei vormen. Sommige filosofen beweren wel, dat wi] alien gek zijn, op een enkel punt, maar och, als we dit van elkaar dan maar niet weten, dan hindert dit ook niet in den omgang. Maar dat mr. Dering, die nog al heel trotsch v/as op zijn intellect zich nu zou moeten la- ten zeggen, dat hij gek was, dit zou hem verpletterend, beleedigend klinken in de ooren. Hoe zou Elsie het toch aanleggen om den ouden man zooveel mcgelijk te sparen? Op den ochtend kuste Athelstan haar goe- deranorgen. „Weetje nog Elsie, wat je gisteravond zei? Dat wij er gerust op konden zijn, want dat het was volbracht. „Dat is ook zoo, ik weet er alles van. Ik signalement van dezen man kon echter niet worden opgegeven. Alle po-gingen worden aangewend om te trachten, dezen persoon op te sporen. DE MOORD TE OVERSCHIE. Mr. E. J. Heyda, de verdediger van J. V., 19 jaar, veroordeeld wegens doodslag op J. M. Hoogerbrugge, voorafgegaan door dief stal, in den nacht van 16 op 17 Mei in de woning der Hoogerbruggen aan den Hofweg onder Overschie en de vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. G. Holsteyn, zijn bel- den in hooger beroep gegaan van het von nis van de rechtbank, waarbij V. is veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf. OVERREDEN. Gistennidda-g is in de Anna Paulowna- straat bij de Laan van Mcerdervoort te Deu Haag de 12-jarige P. y., wonende in de Kerk- laan te Sclieveningen, met zijn fiets gevallen. Hij werd door een vuilnis-auto der gemeen-fe- reiniging, die achter hem reed, overreden. De jcflgen krteg een wiel van de auto over zich heen en werd zwaar gewond. Hij is in het R. K. ziekenhuis opgenomen, waar hij kort na aankomst is overleden. Gistermiddag is op het goederenemplace- ment te Deventer de rangeerder W. K. «<oor een spoorwa-gen overreden, zoodat hij ern- stig werd verwond. Een zijner voeten moest worden afgezet. SPOORWEGPERSONEEL. Gister is te Utrecht een bcsturencongres gehouden van de vier samenwerken-de bonden onder leiding van den personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen. in zake de dienst- en rusttijden. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, sprak, naar de N. R. Ct. meldt, een ope ningswoord, waarin hij gewaagde van den ernstigen wil van het personeel om een ein- de te maken aan de wijze, waaro-p de direc- tie de laatste jaren de bepaiingen van het A.R.D. toepast, en van wat er dient te ge- schieden om een nieuw A.R.D. te ontwerpen, dat de vormen van de 48-urige werkweek nadert. De heer J. Vteenhuijsen (B.A.N.S.) be- toogde o.m. dat regeering en directie in waardeering van het personeel te kort ge- schoten zijn. Hij merkte op, dat art. 85 B thans reeds zoo wordt uitgelegd, dat er Zon- dagsdiensten zijn van 9 u. -15 v.m. tot 11 u. 15 n.m., met 4 uur rust. Spr. zeide dat de be- oordeeling van den arbeid, met betrekking tot zijn voortdurenden of inspannenden aard, reeds zoo gewrongen is, dat slechts voor enkele kantoren art. 86 kan worden aanvaard. Er kan dan ook niet krachti-g ge noeg geprotesteerd worden tegen het systeem van zonder behoorlijk onderzoek herrubricee- ren van art. 86 naar art. 89, regelendie den 8-urigen resp. 9'A urigen wferkdag. Inzake de rusttijden wees spr. er op, dat die voor het spoorwegpersoneel reeds be- -langrij'k korter zijn dan voor hen, die zich op de Arbeidswex 1919 mogen beroepen. De Arbeidswet spreekt van een vrijen dag van 36 uur; het spoorwegbedrijf laat slechts 30 uur als rusttijd toe en dat nog onder de on- gunstigste omstandigheden. Blijkbaar stoort de directie zich er niet aan dat door de voortdurende inkrimping van de kaders de dienstpraestatie moet ver- zwaard worden; dat de jaarlij-ksche verloven slechts met groote moeite en vaak met on- derbreking kunncn verleend worden. Ten slotte betoogde spr., dat het spoorweg personeel het recht heeft voldoening te eischen voor de grootere inspanning, die de vroege en late diensten aan zijn physiek ver- mogen stellen, in den vorm van een korteren arbeidstijd. De heer F. A. P. Landskroon (Nederl. weet, wie die eerste cheque teekende, wie den commissionair naar de Bank stuurde, wie de brieven ontving, wie ze in de safe legde, wie van die overdrachten schreef, wie de brieven ontving, kortmo, het heele geval bedreef! Ik kan nog vandaag de hand op hem leggen zoo dit noodig is." „Met voldoende bewijzen?" „En met een leger getuigen. Je kunt er van op aan! Maar, om iemand te sparen, die er zoo allereerst bij betrokken is, toe, geef me dan nog een paar dagen, misschien een week. Misschien dat ik in dien tijd een manier weet te beden-ken, waardoor ik niet zoo lomp en plompweg met de waarheid hoef te voorschijn te treden." „Denk eens aan, wat de oude schurk een kwaad heeft bedi'even!" „De oude schurk? O, je bedoelt Checkley?" „Natuurlijk, wien anders?" „Nu nog eens dan Athelstan. Je kunt er zeker van zijn, dat het geval is ontdekt! Zelfs Moeder zal' moeten erkennen, dat er geen twijfel mogelijk is." Athelstan kuste haar met een: „Zooals je wilt, kind! Ik heb nu al acht lange jaren gewacht, licht, dat ik nu nog een week geduld zal hebben. Dan kan ik toch ook weer eens spreken van mijn familie. En kan ik naar Californie teruggaan met het een en ander, dat ik bezit. Ik kan dan ook vriendschap sluiten, ja, zelfs liefde verklaren, als dit op mijn weg ligt. Voel je wel Elsie, hoeveel mij daaraan gelegen is?" Daarmee nam hij afscheid van haar efl begaf zich aan zijn werk. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel) zeide o.m. dat voor het spoorwegpersoneel a s basis van zijn dienstijdregeling een maxi mum van 114 uren in de 12 werkdagen ot can gemiddeld 9 'A uur per dag geoorloofd wordt geaeht. Er is, aldus spr., met de diensttijden van het spoorwegpersoneel een eigenaardig spel gespeeld. Na de nieuwe rangschikking var het personeel onder art. 89 is de directie overgegaan tot belangrijke kaderinkrimping. Daardoor is de door de nog overgeblevenen te verrichten arbeid zeer veel inspannendx geworden. Nagelaten is evenwel om, nadat deze kadervermindering had plaats gevon den, den daardoor outstanen toestand op- nieuw te onderzoeken. Wat eenmaai onder art. 89 was gebracht bleef, een enkele ult- zondering daargelaten, onder art. 89. Met enkele cijfers toonde spr. aan in welke mate de arbeid van het spoorwegpersoneel sedert 1921 is verzwaard. Spr. somde daarna een aantal aadere grieven tegen de toepassing van de tegen- woordige regeling op. o.a. de slecht geregel- de wekelijksche rustdagen, de lange nac-ht- diensten en het misbruik dat gemaakt wordt van de bevoegdheid om tweemaal in de 14 dagen den onafgebroken rusttijd tot 10 uren in te krimpen, door deze bepafing te gebrui- ken voor dienstovergang van nachtdienst op laten dienst of van laten op vroegen dienst Tegenover de bewering van directie en regeering, dat het spoorwegpersoneel niet voortdurend inspannend werkt, merkte spr. op, dat voor zoover dit door bijzondere om standigheden voor sommigen al het geval mag zijn, daartegenover staat, dat van groote groepen de dienstuitvoering buitenge- woon gevaarlijk is, dat naarnaast, in het hijzonder door het personeel van den buiten- dienst, in alle weersomstandigheden vrijwel onbeschut moet worden gewerkt, dat de diensten voor de meerderheid1 van het perso neel zeer onregelmatig zijn en voor een groot deel bestaan uir zeer vroege, zeer late- of nachtdiensten, dat de arbeid in het spoorwegbedrijf van groote verantwoorde- lijkheid en voor velen zenuwsloopend is, zoo dat er ongetwijfeid alle aa-nleiding is voor het spoorwegpersoneel een behoorlijken ar- beidsdag vast te stellen. De door de Nederl. Vereeniging ingedien- de voorstellen zijn alleszins redelijk Ze zijn gebaseerd op een werktijd van 96 uren in 12 werkdagen. maar houden door hun soepei- heid voldoend-e rekening met de bijzondere moeilij'kheden van het spoorwegbedrijf. Spr. aanvaardt niet, dat de invoering van deze voorgestelde Tegeling' moet afstuiten op den financieelen toestand van het spoorwegbe drijf. Het spoorwegpersoneel heeft op de invoering van een regeling als door de or- ganisaties voorgesteld, recht. Het kan zich daarbij beroepen op den bijzonderen aard van zijn arbeid, maar ook op de toezegging van den minister van arbeid in 1919 en op den geest van de conventie van Washington. De heer W. van der Kooi (Prot. Chr. bond) kwam tot de slotsom, dat de dienst en rusttijden van het spoorwegpersoneel be- denkelij-k ziek zijn. Het zal noodig zijn, dat personeel en personeelsraad alle gewenschte middelen aanwenden om tot genezing te ko men. Spr. wekte daartoe krachtig op. De heer C. P. van Oostveen (St. Raphael) merkte op, dat de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel van beteekenis zijn. voor de geheele groep werknemers. Dit blijkt duidelijk uit een der bijlagen van de memorie van antwoord met betrekking tot de begroo- ting van arbeid, handel en nijverheid, waar de minister verklaart, niet voornemens te zijn, de ratificatie van de conventie van Washington te bevorderen, o.a. op grond In een hoek van het vertrek stond de ezel, met het portret vail mr. Dering, den weldadi- ge, mr. Dering, den optimist, mr. Dering zooals zij hem veel liever zag. Elsie stond geruimen tijd naar het gelaat te kijken. „Ja," prevelde ze, „u moest eens weten, hoe veel liever u zoo is! U gelooft in het goede in den mensch en dat is een verbazende vooruitgang! Ik wilde wel, dat u altijd Ed mund Gray was! Maar hoe zal ik u dit kun- nen vertellen? Ik zal zien, dat ik, zoo gauw mogelijk, herinnering in u oproep, want het moet u meegedeeld worden." Ze had beloofd, dat ze dien middag om vijf uur mr. Edmund Gray op zijn kamers zou opzoeken. Als blijk van groot vertrouwen had hij haar den sleutel gegeven, zoodat zij vast binnen kon gaan, als hij er soms om vijf uur niet was. Ze zou dan trachten hern tot zichzelven te brengen. Ze stelde zich al voor: zijn verbazing, zijn schaamte, als hij zich daar, op eenmaai, in vreemde kamers be- vond, onder een anderen naam en vreemde leerstellingen verkondigend. Beter zou het zijn, dat maar naar mr. Dering te gaan, den echten mr. Dering, en hem op zijn eigen kan toor tot herinnering te brengen van hetgeen er had plaats gehad. Want Elsie, die niet be- kend was met dezen eigenaardigen vorm van geestesziekte, verbeeldde zich dat ze, door een tactvol ondervragen, dat beneveld brein tot het besef zou kunnen brengen van zijn fi- gureeren als socialist. (Wordt vervolgd). f M Jypn Als ge alios hobt boproefd en de energie voor uw zaak U nog nfet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract In een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wi] twljfelen niet, of dit zei U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIBDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5