CI emeenteraad, Fi*oifinciaaS raleiews Rechtszaken BSwrcenBand Aspirm-Tobletten „<Bayeb" In origineele verpakking met der oranjen band. Maar vergeet ook niet de pijnlijke plaatsen te mas- seeren met S p i r o s a 1- oplossing tf&ap*" het eenige J ienk aan de dimes Bakker en Wasterval, die eenbijdrage van de burgerij hebben ge vraagd en bracht eveneens dank aan de bur- gerij, die hiervoor spontaan heeft geofferd. (Applaus). De voorzitter was aangenaam ge- troifen, doch had liever gehad dat men hem met doze aangename verrassing in kennis ge- steld had. Nu was hij geheel onvcorbereid, doch aanvaardde onder dank het scliitterend blijk van medeleven van de burgerij, dona teurs (trices) en ouders van werkende leden. Spr. hoopte, dat het hem gegeven moge zijn lange jaren getuige te zijn van de triomf van D. O V. E. S. en voor diet bestuur zou dit blijk van medeleven een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Varen vele moeders meegekomen om hun ikmderen ook aanstonds thuis verder wat leiding te kunnen geven. Op bijzonder duide- lijke en aardige wijze werd verteld wat de kinderen alzoo kunnen bereiken met gewone ripolin-verf hoe zij zeii oud speelgoed er weer mee kunnen opknappen en alle mogelij- ke oude ding en, van aanewerk, van glas, van steen, zelfs blikken trommels met beschil- deren kunnen omtooveren in iets gezelligs bruikbaars. Een oude lekkende pan was eens alleraar- tigst aan den buitenkant beschilderd, de ooren verguld, en maakte als bloemen- of plantenbak voor b.v. varens, een alleraar- digst effect Benoodigd zijn in de eerste plaats waterverfpenseelen, voor grover werk no 4 of 5, voor fijne lijstjes en teekeningen no. 1 en ripolin-verf, die al in den handel te krijgen zijn voor 0.15 per potje, terwijl dan, wan- neer het naar wensch lnkt, op de verlang- lijst kan kcpien een doos met allerlei kleuren voor f 2.40. Mevr. Smits heeft toen allerlei" modellen voorgedaan, vaasjes, platte schaaltjes, pa- pierkleuren en heel eenvoudig blaaswerk Het was allemaal zeei eenvoudig en kon door elk kind worden nagedaan, terwijl men aan de fantasie en de smaak den vrijen loop kon laten. (In het eigen orgaari van de ver- teniging zal alles nog eens precies verteld jvorden). De resultaten overtroffen dan ook die verwachtingen toen het jonge volkje aan den gang toog. Een jury van 7 dames had eeer zeker geen gemakkelijke taak om te be- oordeelen wat het aardigste gedaan was, en het was bijna ondoenliik een 25-tal uit te zoeken, dat voor een prijsje in aanmerking kwam. Met verrukte gezichten passeerden alle me- dewerkslers de revue. Zij, die gecn prijs be- aaalden, kregen een Heine troostprijs of wat lekkers. Het was een bijzonder goed geslaagde tardige middag; de kinderen hebben geno- ten, de moeders waren er ook echt in, het be stuur had veel voldoening en zeker wel het meest de leidster, Mevr. Smits, die tenslotte alle eer en dankbaarheid toekv/am. Een trom mel Alkmaarsche Jongens, haar door de pre- iidetne als herinnering meeegegeven, was het blijk van waardeering voor den arbeid van Mevr. Smits. UIT HEILOO. In de ccmmissie van advies voor de ver- kieziug van leden van den gemeenteraad zijn voor de R. K. kiesvereeniging „Recth en Plicht" de volgende heeren gekozen: M. Sen- geis, W. Tamis, G. S. Koomen, M. Dekker, J Terhorst, P. Hoetjes, W. Groot, A. Dek ser Azn. en J. C.van Zaal. Gisteravond heeft genoemde commissie ver- zaderd en besloten een 10-tal candidaten op het politiek advies te zetten en de bedoeling is, dat leden der kiesvereeniging ook nog car>- didaten stellen. In alphabetische volgorde zijn gesteld: 1. A. Dekker Azn., 2. H. j. Gie- lis, 3 G. Heijoe, 4. N. op den Kelder, 5. G. S. Koomen, 6. j Ligthaart, 7. J. Opdam, 8. J. Schuijt, 9. J. Sengers, 10. J. C. van Zaal. De verkiezing voor de groslijst heeft plaats op 3 April en zal volgens puntenstelsel geschie den. De gymnastiekvereeniging „D. O. V. E. S. (Door Oefening vlug en sterk) gaf A'censdagavond een uitvoering in „De Rus- tende jager". De voorzitter, de heer J. G. Groot, opende de avond (bedoeld als feestavond voor dona- teurs (trices) en ouders en heette alien wel- kom, inzonderheid de gemeenteraadsleden e» dc pers. Spr. betreurde het, dat de burgemeester verhinderd was en bracht dank aan den Raad vocr het afstaan van een lokaai, wat men evenwel had moeten verlaten, daar het niet geschikt was voor alle oefeningen. Nu heeft men een ander lokal gehuurd en spr. deed een beroep op den Raad om steun en hoopte eenmaal zoo ver te komen, dat de gemeente een gpmnastieklokaal aanbied. (In- stemming). Doordat het aantal donateurs is geklom- men tot 210 zal op twee avonden een voor- steliing worden gegeven, omdat het lokaai te klein is om 400 donateurs en ouders plaats te bieden. Verder bracht spr. dank aan mevr. Vrijer, •tie bij de repetities en ook dezen avond haar gewaardcerde medewerking verleende als pianiste. Nauwelijks was het scherm gehaald en stonden de gymnasten opgesteld, of dc hear Heijt trad naar voren en bood de op 27 No vember 1925 opgerichte vereeniging een vaandel aan. De afwerking van het vaandel is geheel af en de uitvoering is een uiting van kunstzin. Spr. bood dit vaandel aan na- mens de burgerij, om uiting te geven van hun sympathie voor het wakkere bestuur, '4at veel doet voor de lichameliijke oefeningen. ,d»t verband bracht spr. een woord van lerna werd de vaandelgroet gegeven, waarna de photograaf een photo nam en het programma werd afgewerkt. Onder leiding van mej. Tr. Langenberg en den heer J. de Bakker werd vlug gewerkt. Meerdere nummers we'rden correct uitge- voerd. Het programma gaf aan: Cursus adspir- meisjes (brug), cursus meisjes (oefening van de plaats), cursus meisjes (rietjes), cursus meisjes (brug), adsp. meisjes (rei), heeren (stok-oefeningen), jongens 812 jaar (ruit- springen), jongens 1416 jaar (halter-oefe- ningen), jongens 1214 jaar (tremplin hoorepringen), heeren le graad (brug). Na de pauze werd gegeven asp. meisjes (halters), heeren 2e graad (brug), dames (knotsen), jongens 14—16 jaar (brug), cursus meisjes (vrije oefeningen), jongens 12—14 jaar (stok-oefeningen), adsp" meisjes (brug), heeren (tremplin paard), dames ,aans), hee ren (groepen). Niets was onbeproefd gelaten om de uit voering te doen slagen (en gezicn het korte bestaan van de vereeniging) is dit een suc- ces geweest. De be!ichting met Bengaalsch vuur gaf een fantastisch gezicht. VROEG VOORJAAR. Men schrijft ons uit Egmond aan den Hoef: Gisteren ving ik bijna een mooien bruinen vlinder. Mijn zoontje zei, 't was een „Atian- tic" of zoo iets. Is dat niet vroeg, een mooie vlinder op bloeiende sneeuwkiokjes. INBREUK OP HET AUTEURSRECHT. Voor de rechtbank te Arnhcm heeft terecht gestaan W. W., musicus te Tiel, ter zake dat hij, als directeur van het Tielsch Kinder- zangkoor. ter gelegenheid van een uitvoering van dat koor in Musis Sacrum te Arnhem op 25 September 1926, o.a. drie stukken heeft doen ten gehoore brengen, waarvan hij wist, dat het auteursrecht was overgedragen aan het Bureau voor Muziekauteursredit te Amsterdam, zonder toestemming van dat bureau. Dit bureau gaat uit van het Genoot- schap van Nederlandsche coinponisten en de vereeniging van Muzi-ekhandelaren. Verdachte verklaarde, dat hij wel met het Bureau over deze zaak ha dgecorrespondee^d en gevraagd, hoeveel uitvoering der bewuste stukken hem zou kosten, doch toen hij geen antwoord kreeg heeft hij drie der nummers toch maar op het programma gezet. Getuige A. D. Looman, directeur van het Bureau voor Muziekauteursrecht, verklaarde, dat verdachte van begin September 1926 af voor goed was uitgesloten van gebruikma- king van het repertoire van het Bureau. Als redfn daarvan gaf getuige op, dat verdach te zelf voorwaarden wilcfe stellen. xZou dit worden toegelaten, dan zou er willekeur ko men. Het bureau bepaalt de bedragen, ver- schuldigd voor uitvoering van stukken van zijn repertoire, naar de draagkracht der be- trokken vereeniging. Overge'.egd moet wor den een staat betreffende den financieelen toestand der vereeniging Verdachte gaf cen andere lezing van het geval. Valgens hem was hij door het bureau uitgesloten, omdat den heer Looman de toon van zijn brieven niet beviel. Getuige Looman weersprak dit. De substituut-officier van justitie, tnr. I.asonder, meende dat het beter ware geweest als deze zaak in der minne was geschikt. Toch is spr. tot vervolging overgegaan, om dat hij meende, dat klager penig recht daar- op heeft. Spr. eischte 25 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis. Verdachte verklaarde dat hij zich volko- men wilde onderwerpen aan de Auteurswet en te voelen voor een Bureau voor Auteurs- rechten. Het is echtsr bedenkeHik, wanneer aan het hoofd van dat bureau een persoon staat, die onbeperkte volmacht krijgt. De di recteur van het bureau mistvolgens verdach te naast zijn vele goede eigenschappen, de noodige soepelheid. De directeur treedt wil'le- keurig en provoeeerend op. Zoo is het een der vereenigingen, waarvan verdachte direc teur is, verboden voortaan gebruik te maken van het repertoire van het bureau, omdat zij in een formulier dat zij tot vier keer toe op- nieuw heeft moeten invullen en met de hand- teekening* bekrachtigen, geen donateurs op- gax, die zij inderdaad ook niet bezit. Het is voor verdachte een levenskwestie. of de heer Looman het recht heeft op persoo.ilijke gronden het repertoire van het bureau te ver- bieden, wat deze volgens verdachte, die ter staving daarvan eenige feiten aanhaalde, wel doet. Verdachte verzocht ten slotte, dat de rechtbank er relcening mee zou houden, dat hij de overtreding niet heeft gedaan om de wet te ontduiken, maar alken noodge- dwongen. De ui'spraak werd f epaald op 29 dezer COMMUNISTISCH RAADSLID VOOR DEN POLIIIERECHTER. Het Rotterdamsch communistisch raa< G. v. B is eenigen tijd geleden tezamen met een partijgenoot, C. v. K., wegens weder- spannigheid, door den politierechter bij ver- stek veroordeeld tot 2 weken gevangenis- straf. Van dit vonnis zijn beiden in verzet ge- komen. Gistermorgen is voor de Rotterdam- sche rechtbank hun zaak opnieuw behandeld Aan v. B, en K. was ten iaste gelegd, dat zij zich op 31 Decemner 1926 op de markt aan de Goudschesingel wec(grspannig betoond hebben tegenover de marktmeester. den heer. T. J. J. Velders, die verdachte v. B. wege»re ordeverstoring en verzet voor den hulpoffi- cier van justitie wilde geleiden. Het bezwaar van v. B. tegen de verk'arin- gen van den marktmeester bleek te zijn, dat deze zich niet aan hem heeft bekend gemaakt. en zich ook niet ligitimeeren wilcle. Voorts ontkende hij eenige der ten laste gelegde handeiingen. Dit laatste ^as ook't geval met verdachte v K. 1 De marktmeester bleef bij zijn procesver- baal en de verklaringen in de vorige zitting afgelegd. Terwijl hij met v. B. die zich hevig verzette, bezig was, is v. K. tusschen beide gesprongen, waardoor getuige den verdach;. te v. B. moest loslaten. Daarop heeft v. K. den marktmeester tegen den muur geduwd. Het bleek dan verder, dat v. B. gewoonlijk op de markt was om propagandaboekjes te verkoopen. Aangezien het den marktmeester gebleken was, dat de aanprijzing dezer boek jes slechts een dekmantel voor politieke rede- voei ingen was, had hij met den directeub van het marktwezen afgesproken dat aan v. B. geen standplaats meer zou worden verleend en dat hij van de markt verwijderd zou wor den. Verdachte B. voerde aan, dat getuige nog nooft de boekjes gelezen heeft, dius niet kan zeggen of hij er propaganda voor maakte of niet en ten tweede, dat op den bewusten 2a- terdag de marktmeester hem aangevallen heeft, nog voor dat hij gesproken had. Toen de getuige bij zijn verklaringen bleef. be- schuldigde verdachte hem van meineed. De situatie was inderdaad niet duidelijk en toen ook uit de verklaringen van de beide agenten, die ten slotte den marktmeester "te hulp geschoten waren, bleek, dat verschillen- de feiten meer opheldering behoeven, werd de zaak naar de zitting der volledige Kamer verwezen. Een aantal aanhangers van v. B. volgden op de publieke tribune den loop van het ge- ding; ze verlieten na afloop luid stampend de zaal urn buiten hun leider op tc vangen, waarna men gezamenlijk weg trek. V e r v o 1 g. VERBETERING VAN EN TOLHEFFING OP DEN TWUIJVERWEG. B. en W. doen in bijlage 34 het voorstel om, nu de Langendijker gemeenten we'ger- achtig blijven om in de kosten voor de ver- betering van den Twuijverweg bij te dragen, dezen weg volgens plannen van den hoofd- ingenieur der Prov. Waterstaat voor reke- ning van Alkmaar te verbeteren, kosten 50.000.— en aan de Krocn het verzoek te richten oiri tot dekking van de kosten 'n tol- geldheffing te mogen invoeren zooals die voor Zaandijk is goedgekeurd met bijvoe- ging van een heffingsrecht van 234 ct. voor een rijwiel". De heer Sietsma vroeg of wel de noo dige aandacht aan de wet op de wegenbelas- ting was geschonken. Uit het oog mag niet verloren worden dat door een tol de wegen- gebruikers tweemaal het kind van de reke- ning worden. Spr. gaf aan wat onder het primair- en onder het secundairnet, volgens de wet, wordt verstaan. Nu is de Twuijverweg wel een tertiaire weg', doch dit staat nog niet vast en er is dus kans dat de weg nog o-p de wegenlijst ge- plaatst zal worden, als maar aan drie voor waarden wordt voldaan, nl. niet s'luiten voor motorrijtuigen, verkeerende in goeden toe- stand en geen tolheffing. Spr. meent dat het wel mogelijk is door het instellen van een wegschap de onwillige Langedijker gemeenten te verplichten. Spr. herinnerde wat de prov. deed ten aanzien van den Zaanlandschen communica- tieweg, al had de vorm zijn sympathie niet. Spr. wil Ged. Staten verzoe'ken den weg op de weglijst te plaatsen en een wegschap voor den weg' in te stellen. Spr. verwacht, dat Ged. Staten daarvoor te vinden zijn. Gezien de groote bezwaren, die spr. heeft tegen tolheffing, wil spr. aan- houding van de bijlage. Op verzoek van Mr. S 1 u i s werd het punt tot behandeling in gesloten zitting aan- gehouden. Gemeentebegrooting. Vastsblling gemeente-begi'ooting en de be- groctingen van de takken van dienst voor 1927 (bijlagen Nrs. 150 van 1926 en 31). Bij dit punt komen in behandeling: a. het voorstel tot wijzigimg der Verorde- ning op het heffen van opcenten op de Ver- mogensbelasting (bijlage Nr. 152 van 1926). b. idem tot verlaging van het suibsidie voor het bewaarschoolonderwijs (bijlage Nr. 156 van 1926). c. idem tot opheffing der u.l.-school voor meisjes (bijlage Nr. 7). d. idem tot'onttrekking van een bedrag aan en tot storting van een bedrag in het re- servefonds voor bijzondere doeleinden (bijl^ ge Nr. 21). e. idem tot wijziging der Verordening be treffende het gemeentelij'k grond'bedrijf (bijla ge Nr. 23). f. idem inzake verhaal van pensioensbij dragen (bijlage Nr. 29). g. idem inzake het Stedelijk Muziekkorps en subsidie-aanvragen van onderscheidene muziekgezelschappen (bijlagen Nrs. 79 van 1926 en 30). h. dc begrootingen voor 1927 van: het Burgerliik Armbestuur, liet Stadsziekenhuis en net Burgerweeshuis (bijlage Nr. 12); 2. den Armenraad (bijlage Nr. 13). Mr. S 1 u i s wilde in de le plaats een enkel wcord zeggen over de late behandeling van de begrooting. Spr. gaf toe, dat wie de niemorie leest, toe meet geven, dat het uiterst moeilijk was. De oorzaak lag dieper, n.l. de moeildjkheid om de begrooting sluitend te ma ken. Spr. oordedde, diat Alkmaar de laatste ja ren boven zijn stand heeft geleefd. Spr. vroeg of de wethouder van financien het met den voorzitter eens was dat de toestand van <fe gemeente kerngezond is. 250.000 is er te- kort en verschillende bezuinigingen incestcn worden aangebraeht en de inkomstenbelas- ting zal 14 pet. moeten worden verhoogd, hoewci het percentage al hong is. De schroef wordt dit jaar intens aangedraaid. Toch vend spr. den toestand niet hopcloos, al lij- dai wij een beetje aan griep. B en W. willen schokken opvangen en al is het gewaagd, B. en W. veel geld toe te vertrouwen, dan gevoelt spr. daarvoor, om dat het niet goed is direct den bodem van de scbatkist te zien. De ellende begint z. i. het volgend jaar. Dan mist men 970.000. Spr. specificeerde dit bedrag. Daarfegenover staat een vermindering voor de leeningen van 30.000. In 1930 zal het gevonden zijn, mits men tusschentijds geen nieuwe leeningen sluit, waar spr. voor vreest. Spr had gaarne gezien dat B. en W. met concrete cijfers warep gekomcn, om den raad te waarschuwen. E)e wethouder van fi nancien waarschuwde wel, doch had zich scherper moeten realiseeren. Het idee combi- natie van bedrijven is wel belacheijlk ge maakt, doch op dit gebied was z. i. wel wat te doen en het verdiende de belangstelling van B. en W. W. om niet opgehaiigen te worden aan den kapstok „commissie Voge' laar." Ten aanzien van de subsidien oordeelde spr. het verkeerd, dat voor vele zaken het geld1 in hoofdzaak komt van de gemeente. Als spr. weer terugkomt, waar hij niet zeker van is, dan zal hij toch gaan in de rich ting van subsidieeren n.l., steunen door de gemeente. Ook wil hij bezuiniging over de geheele linie op de looncn onder de oogen zien, al is hij democraat genoeg om het niet alleen op de loonen te zoeken. Ten aanzien van het dansen, wat hij op zich zelf niet verkeerd vond, wilde hij toch, gezien de tegenwoordige dansen, op scherper maatregelen aandringen. Er moet een veror dening komen, opdat de meisjes, die .toch binnen gaan, ook hoofdelijk strafschuldig zijn, als ze beneden den gesteld en leeftijd zijn. De heer V o g e 1 a a r oordeelde dat het er veel van heeft dat het college tot den toe stand van 1924 wil terug keeren. Voor de late indiening van de begrooting waren ver- ontschuldigingen aan te voeren, maar toch ontkomt men er niet aan dat er bij de ver- traging factoren werkzaam waren, die men wel kon uitschakelen. Hij gaf dit nader aan. De samenstelling van het college was vol gens spr. ook een oorzaak van de vertraging. Hij staafde deze zienswijze door het citeeren van de memorie van toelichting. Spr. vroeg of het niet beter was een college samen te stellen, dat het eens was over de te voeren politiek. Stellende de vraag of het college aan de verwachtingen hadbeantwoord, oordeelde spr., dat het verschil van opvatting vaak oor zaak is geweest van stagnatie in het be- stuursbeleid. Ook de compromis-oplossingen hadden spr. sympathie niet. Was met 'n ander college gezien de samenstelling van den raad een vruchtbaarder werkzaamheid mogelijk? Gezien de samenstelling van den raad moet erkend wcr:len, dat er veel voor te zeg gen is, dat in het college de verschillende richtingen vertegenwoordigd zijn, Erkend moet worden dat het college veel heeft afgedaan, al heeft de wijze waarop dit ging, cpr. insteniming niet. Komende tot de opmerking over de wijze van behandeling der begrooting in den raad oordeelde spi. het van belang, dat bij mon- delinge behandeling meer vrijheid wordt ge geven over andere dan over de genoemde onderwerpen het woord te voeren. Besprekend die in de afdeeling gestelde vraag over het georganiseerd overleg bij de politie, zeide spr., dat dit bij dezen tijd past, waarom hij gaarne vernam welke be zwaren tegen invoering er van zijn. Komende tot de linancieele politiek oor deelde-spr., dat men onderscheid moet ma ken tusschen de financieele positie der ge meente en de moeilijkheden bij het tegen- woordig bebeer. De kapitaalspositie van de gemeente is ge- zond, al geldt dit niet voor de huishoudelij- ke positie. De begrooting was te veel bekeken van den financiee.en kant. Een lid dat voor opnef- fing of vermindering is, is nog niet voor op heffing van die instellingen Spr. herinnerde aan de behandeling van de begrooting 1926 met een motie van spr. om de f 25000 extra uitkeerirtg te laten staan. Deze motie ging om advies naar de commis sie en in afwijking van't advies bleven B. en W. prijs stellen op de extra uitkeering. De raad ging mee en Meruit leert men, dat juist in jaren waarin het stellen van een limietge- wenscht is, er geen rekening mede wordt ge- houden. Ruim f 7 per hoofd trekt Alkmaar uit retributien. Slechts enkele gemeenten gaan daar boven, doch die hebben nog andere be drijven. Met de uitkeering voor electrisch en gas staat Alkmaar aan de spits en toch kunnen de prijzen vm-geleken worden met dfie van an dere plaatsen. Een woord van hulde aan den directeur der licbtbedrijven is dan ook op zijn plaats. Spr. oordeelde echter, dat men met de retri- buties aan de bereikbare grens is gekomen. Kcmcnde tot het grondbedrijf betoogde spr. op gezag van een deskundige, het onge- wensch'te om het bedrijf te belasten met de geschatte waardevermeerdering. De Voorzitter betoogde dat B. en W. dit ook niet doen. Zij willen rente over het verschafte kapi'taal. Mr. L eesb'erg: B. en W. willen ook wel een belasting van de geschatte meerdere waarde. De Voorzitter was het daarmede niet' eens. De heer V o g e 1 a a r was van meening dat volgens bijlage 23 B. en W. wel een rente willen voor de geschatte waardevenneerde- ring. De Voorzitter verzocht overleg- gimg van het schrijven. Mr. S 1 u i s vond dat wel vaststond dat ook deze deskundige pas een bepaald bedrag aan de gemeente 'ten goede wil laten komen, a!s er winst gemaakt was. De heer V o g e 1 a a r wachtte nadere uit- eenzetting van t college af Voortgaande be- sprak hij de subsidie voor het bewaarschooi- onderwijs. Hij oordedde, dat over de waar deering van dit onderwijs geen verschil was, doch z. i. was het verwijt aan dat deel van den raad dat voor vermindering is en dus te gen continui'teit in de heslissingen, onge- g.'ond. Spr. citeerde de discussie waarbij tot de verleende subsidie werd besloten en stelde in het licht, dat niet onderzocht kon worden hoe de subsidie in het beeld! van de begroo ting bezien moest worden. (De zitting duurt voort). Emelka, ddhr.de B. V., had voorgesteld, zidt1 leverdn de voorstellen, van den heer de B. V. wilde beoordeelen. Na de verwoesting van het pand Heerengracht 285 zijn de boeken daar ge. bleven, wat eerst eenige dagen geleden ter ken. nis van de justitie is gekomen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Haarlem is wc ierom aan de orie gekomen de kwestie van de onbewaakte overwegen. De kamer. heeft een correspondence gevoerd met de di- rectie van de Nederlandsche Spoorwegen; daarin schreef de directie a.o.: „Alle thans onatgesloten of onbewaakte overwegen zijn stuk voor stuk nauwkeurig, zoowel door ons als vanwege den minister van waterstaat be zien en wij ontkennen dat er een zoodanige overweg in Nederlaod is, waar, indien het publiek er maar eenige aandacht aan wenscht te wijden en eenige voorzorg neem., het uit- zicht onvoldoende kan worden genoemd". De commissie voor verkeer en vervoei uil de learner stelde nu voor, aan den minister, van waterstaat een briet te schrijven, waarin de kamer uitspreekt dat zii zich niet kan ver- eenigen met het stanupunt van de directie der spoorwegen inzake de beoordeeling van de vraag\Oi een overweg bewaakt moet zijn. De kamer meent dat bij het onbewaakt laten van spoorwegovergangen financieele argu- menten aanwezig moeten zijn, en derhalve naast de overweging of bewaking niet nood- zakelijk is, ook de omstandigheid dat bewa king aanzieniijke financieele lasten meebrengt in aanmerking moet worden genomen. Is dit laatste niet het geval, dan meent de kamer dat bewaking in vele, misschien ir. alle ge val! en behoort te worden toegepast. Den minister wordt gevraagd, of hij zich met deze opvatting geheel of gedeeltelijk kan vereenigen. Mocht dit het geval zijn, dan meent de kamer dat haar rapport wellicht aanleiding kan geven, de bewaking van ver schillende overwegen opnieuw in overwe ging te nemen. Zonder eenige discussie werd besloten, de zen brief aan den minister te zenden. STICHTING VOOR LANDONTGINNING EN CULT1VEERING. Woensdag is ten kantore van notaris C. F„ J. Brands te Amsterdam de acte van oprich- ting verleden van de Stichting^voor landont- ginning en cultiveering in Nederland De opzet van deze stichting geschiedde naar aanleiding van toestanden in Drente, waarom in overleg met Drentsche autoritei- ten vermoedelijk ook de eerste werkzaamhe- den in deze provincie zullen beginnen. De bedoelirig van de Stichting is, mede te werken aan de algemeene volkswelvaart in ons vaderland, meer speciaal door landont- ginning en cultiveering. Voorzitter dezer stichting is mr H. Smeen- ge, lid der Eerste Kamer. Wcesl verstandig en zoeki genezing door gebruik van Want Spirotal adslid DE ONTPLOFFING AAN DE HEERENGRACHT TE AMSTERDAM. Het onderzoek door deskundigen vanwege de politie naar dc oorzaak van dC ontplofi'ing aan de Heerengracht heeft, naar de N. R. Crt. mer&T, geen ancler resultaat opgeleve-d dan d« aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat de ontploffing ontstaan is na c.n als gevolg van den brand. Zeifontbranding van films, nl gesloten trommels geborgen, is uitgesloten. Hef ontstaan van d:n brand in het huis is niet ver» klaard; de constructie van den vloer van het sousterrein boven den kelder was van dien aard, dat het onaannemelijk is, dat in het korte tijdsverloop tusschen het uitgaan van de famii lie de B. V. en de ontploffing deze vloer zou zijn doorgebrand als gevolg van het vail v..-, stukken vuur uit de kachel, die in di soustcr> rein stond. Teneinde het onderzoek in deze c volledig logelijk te doen zijn, heefi de justitie het uitgestrekt tot den financieelen to tane van de filmverhuur=onderneming, v, ;a he- perceel gevestig.l was. Zij heeft daartoe in be, shg genomen eenige boeken, die zich op der dag van de o-tploffing niet in het pand oevon, den, maar op het kantoor eener ender. eming in de Nes, aan welke de directeur van het agentschap der Duitsche FilmoiuLr,.eminf voor zijn zaak, die, gelijk is gebleken, minder voorspoedig ging, financieel te internsseer^.i. In verband hiermee waren de bewuste boeken eenige dagen voor de ramp naar het bovenbe, doelde kantoor in de Nes g bracht, omdat men uit de gegevens v u'-e die boeken zor op. INBRAAK TE UTRECHT. Woensdagavond tusschen 8 en 11 uur is in. gebroken in het huis van den heer Maas Gees, teranus, aan het'Van Liniburg Stirumplein te Utrecht, terwijl de familie en de dienstbode afwezig waren. De inbrekers vermoedelijk zijn het er meer dan 6en geweest hebben zich tot de woning toegang verschaft door een raampje naast de voordeur in te drukken. Zij hebben alles dcorzocht. Op de studeerka...er hebben zij in een kast een bos met sleutels, waaronder die van de brandkast, gevonden. Zij hebben uit de brandkast ontvreemd een paar effecten en een trommcltje met een gelds, waarde van ongeveer 400. Bovendien hebben zij zilveren voorwerpen medegenomen ter waarde van naar schatting 2000. Den bos sleutels hebben zij ook maar gehouden. De dienstbode is voo de familie thuisgeko. men door een zijdngang, zoodat zij van het in. gedrukte ruitje en van de plaats gehad heb. bende inbraak niets heeft gemerkt. aoen de fa. milie thuiskwam, heeft iemand van een parti, culieren nachtveiligheidsdienst haar op het in. gedrukte raampje gewezen. De politie werd on. middellijk gewaarschuwd. Deze heeft wel een paar vingerafdrukken gevonden, doch overit gens geen spoor van de inbrekers. UITZENDINGEN VAN PHILIPS. j- Uit Bandoeng wordt d.d. 16 Maart door An« ta geseind: De uitzendingen van Philips zijn nu te Weltevreden, Medan en Bandoeng goed gehoord. Dr. De Groot, hoofd van het bedrfjf der telefonie en telegrafie, heeft een telefoni. sche nota ontvangen van den heer Van der Poll, den leider van het radioonderzoek bij d« N. V. Philips Radio. AANVARING. Gistermorgen is het Rijnschip Cito, schipper Van Ballegooyen, te Rotterdam, op de rivier de Maas, ter hoogte van boei 6 in aanvaring gekomen met een vrachtmotorboot van de fir. ma Cr. Reens en Co. alhier. De Cito, welke werd gesleept door de Highland, kreeg een groot gat aan bakboordzijde en maakte veel water. De pompboot Johanna van De Wit's bergings en transportbedrijf, kwam langszij en kon de Cito drijvende houden. Met assistentie van deze pompboot isde Cito naar de Per. soonshaven ge leept. Daar zou de lading, be. staande uit 450 ton gcrst en mais, worden over* geladen, waarna het gat bij het terrain van de firma Van Waveren zal worden gedioht.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6