Wekelqkscb Ov«rzioht Gemeenteraad, Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. zsya en wordt meermalen beirap <9p cHeistal wan helm uit het duin. Er is geen motief beai om deze helm weg te nemen, want hij heeft er niste aan. Na eenige vruehtelooze waarschuwingen werd eindehjk tegen den ouden stakker prcces-verbaal opgemaakt en mcest hij nu terecht staan. Hij werd verte- genwoordigd door zijn zoon, die zijns vaders gieestestoestand niet normaal achtte en trees- de dat deze kleptomanie zich nog wel eens kon herhalen. Volgens den verbalisant heeft het geval zich na het opmaken van het pro- ces-verbaal niet meer voorgedaan. Daar hier niet is uitgemaakt, dat verdachte ontoere kenbaax is, werd hij veroordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen heehtenis Hiema shirting der zitting. Voortzetting van de behandeling van de Gemeente Begrooting. Om kwart over vier heropende Vrijdag- jrtiddag de v o o r z i 11 e r de vergadering met de mededeeling dat Mr. J. P. Bosnian, wegens griep, verhindterd .was. Spr. deelde mede, dat de vergaderig voor de bloementenitoonstelling geschorst was. Onder instemming constateerde spr. dat de tentoonstelling ex aardig uit zag. 'Het woord was allereexst aan den heer Covers, die betoogde, dat als het getij verloopt de bakens verzet moeten warden. Een rnatig tempo is daarbij echter noodig. Als 12-jarige jongen kwam spr. in 1873 in 'Alkmaar toen bet beeld onthuld werdi en het „Van Alkmaar begint de victorie" door dui- zenden monden werd gezongen. 6 October is spr. 28 jaar raadslid en als hij nagaat wat er in die 20 jaar is gebeurd, dan was het ondanks verdriet en vreugde „Houd't er de moed maar in." Met voldoening constateert spr. dat het „van Alkmaar de Victorie" bewaaxheid is ge- bleven. Thans komt er echter een kemtering. Spr. was steeds een voorstander van open- baar onderwijs en thans beleeft spr. het dat voor de derde maal in een jaar 'n aanslag op het open'b. ondterwijs wordt gepleegd. Spr. kan zich niet indenken, dat zij, die tegen coeducatie zijn, willen medewerken om het anderen op te dringen „Wat gij niet wilt enz." moest men ook hier toepassen. Spr. hoopt dat de raad een wijs besluit zal nemen en geen school' zai: opdoeken die reeds 75 jaar bestaat. Mr. Kusters is beuieuwd wat daarop het antwoord zal zijn. (Gelach.) De heer Ringers verkreeg hierop het woord voor het verder beamtwoorden van de sprekers en stelde in het lieht, dat het col lege bezuinigd wat mogelijlk is. Ten aanzien van den Koningsweg verzekerde spr. dat aanvankelijik gedacht was dozen weg een nieuwe bestrating te geven. Door de bezuini- ging Werd dit echter afgevoerd1, omdat met een herbestrating kan worden volstaan, Spr. handhaafde dit voorstel. Iemand, die geen lid is van de commissie van P. W., zooals de heer v. Drunen, kan niet zeggen, dat de leden daar gesuggereerd worden. Spr. laat in de commissie ieder lid het zijne zeggen. Over woningbouw is de commissie steeds eenstemmig geweest. .Suggestie ten aanzien van dit punt kan niet hebben bestaan. Pas in November is (te aanvrage van 'Rochdale behandeld en de behoefte is, gezien de toeneming van de bevolking, thans niet zoo groot. Het nijpt niet dennate als men wil voorstellen. Er is al een woningaanwas van 150. Wij moeten ons wel beraden of de gemeente op- nieuw voor deze zaak moet ingrijpen. De heer van Drunen had1 ook gesproken over de loonregeling in verband met de pensicenat- trek en betoogd, dat er dan minder betaalid wordt als in het particulier bedrijf. Spr. ontkent dit. De voorstelling van den heer van Drunen is niet juist. Hij vergeet vier periodieke verhoogingen. Als men, als de heer Vogelaar, een gemiddeld aanneemt, Ikrijgt men een ander ciifer. Spr. betoogde nog dat de cijfers van den heer Vogelaar zeker niet geflateerd waren. Komende tot de vraag van den heer Bosman, ten aanzien van het uitbreidingsplao, zeide spr. dat het niet gaat zooals deze wilde. Straks wil men ook andere voorstellen eerst beoordeelen voor het college zijn meening vast legt. De gang van- zaken is dat het naar de commissie van P. W. gaat als B. en W. het eens zijn geworden. Daarna komt het in de Prov. Commissie. Heeft dezen zich er mede vereenigt, dan is daar pas de tijd voor open- bare behandeling. Ieder raadslid heeft dan nog vier weken cm keninis van de zaak te nemen en er Kan dus niet gesproken worden van eenige dagen. Het verschil van ranting in de kosten van de Twudjverweg, volgens gemeentewerken en de Provinc. berekening, is ontstaan omdat de Prov. Waterstaat den weg smaller projec- teerde en de bruggen niet" verbreedde om het de naburigg gemeenten gemakkelifker te maken, hoewel ook dit geen succes had. Ten aanzien van de plantsoenen deed spr. uftkomen, dat men dit jaar al veel op de bloe- men heeft bezuinigd. Ook daarom is de bloe- mententoonstelling sympathiek. De voorgestelde verbetering van de Vis- scherslaan was volgens spr. voldoende. Het had geen zin, er meer aan te besteden, dan wordt voorgesteld Spr. weet niet, wat de heer Veen onder een arbeidersstraat verstaat. Men kan het be- grip arbeider nauw en ruim nemen; spr. was echter van oordeel, dat er aan de verbetering van arbeidersstraten veel was gedaan. Ter staving van deze bewering noemde spr. tal van straten, die verstraat waren geworden in 1925 en in 1926. Spr. oordeelde dan ook, dat niet vol ge- houden kon worden, dat de arbeidersstraten stiefmoederlijk waren behandeld. De Berger- hout beschouwde spr. als een vaderlijik erf- deel, dat nooit verkocht mocht worden, al had Alkmaar nog zoo veel geld noodig. Instemming. Ten aanzien van de subHdie der bewaar- school sloot spr. zich aan bij het betoog van den heer Vogelaar. Spr. vraagt zich af, waar- om de neutrale groep niet met de christelijke kan zeggen: „Wij zullen de school toch niet te niet laten gaan". Spr. herinnerde aan de opening van het tehuis voor vrijzinnigcn. bij welke opening gezegd is, dat het uit moet zijn met het praatje, dat Vrijzinnigen, voor hetgeen zij voorstaan, geen geld bijeen kunnen brengen. Spr handhaafde dan ook het voorstel, om de subsidie te vermindereu. Als aangetoond kan worden, dat door de samenvoeging van bedrijven bezuiniging kan worden verkregen, dan wil spr. zijn stem daar aan geven. Beantwoording door Wethouder Westerhof. Het woord was hierop aan den weihouder van onderwijs, den heer Westerhof, die be toogde, dat hij ais minderheid in het college, bepaaldelijk stelling moest nemen tegen de door de finanoieele afdeeling gewilde bezui- nigingen. Als in den geest VogelaarKusters be- sluiten worden genomen, zullen alleen voor verplichte uitgaven gel den te vinden zijn en komt het hierop neer, dat de bijzondere schoolbesturen hun scholen krijgen, hoe be- nard de financien ook zijn en dat het open- baar onderwijs beknot wordt. De arbeidersbevolking wordt hiervan de dupe. De christelijiken krijgen onverkort hun deel en het bekorte restant is voor 't open- baar, terwijl er voor sociale wetgeving niets blijft. Spr. meent, dat >r"e wethouder van fi nancien vaak te ver ging met zijn streven naar overschotten, doch toch wil hij erken- nen, dat er zonder overschotten niet gere- geerd' kan worden. Voor een gezonde ontwikkeling der stad oordeelt spr. het streven van den heer Klaver dan ook noodlottig, Een begrooting ingesteld op overschotten kan er slechts langzaam afkomen en doelbe- wust stuurt de R. K. fractie het er op aan om ons het adetmen onmogelijk te maken. Spr. waarschuwt de linksche meerderheid dit te helpen voorkomen. Hij kan nog niet aannemen, dat de geheele R. K. fractie geheel zoo zal doorgaan, zij zullen ook de arbeiders hun deel moeten geven. Het betoog van den heer Ringers ten aanzien van den woningbouw ging in tegen zijn eigen vroegere stellingen. Het werkprogram van B. en W. houdt steun aan vereenigingswoningbouw in en in de vier jaar is er niets aan gedaan dan het laatste 3e plan Rochdale. Als men het for med stelt, dan besloot de raad ook tot het 2e plan van Rochdale. De heer R i n g e r s: En Volkshuisvesting fen de Tienewal. De heer Westerhof: De berekening is, dat er per jaar 200 woningen moeten bijko- rnen. In het rapport staat dat er behoefte is aan 130 woningen er zijn zeker 70 krotwoningen, zoodat aan het eind 28 een 600 nieuwe wo ningen moeten zijn. Door den wil van den hr. Ringers werd het 3e plan Rochdale van 100 op 58 gebracht. De Voorzitter was wel voor 100. Het plan moet nu nog worden goedge- keurd. De inspecteur heeft nl. uitgevonden dat de woningen kleine tr iddenstandswonin- gen zijn en spr. heeft alleen hoop, dat ze door het meevallen van de aanbesteaing er toch, zulllen komen. Spr. had niet geweten dat er in Alkmaar in 1927 nog velen wonen, zooals de Allan Crt. schreef. Geen enkele krotwonioig wordt hier afgekeurd. In de oorlogsjaren was dit niet mogelijk. Daarom kan men behalve voor groote en t. b. c. gezinnen niet doorgaan met 20 tot 30 pet. op de woning bij te leggen. Voor den gewonen bouw zal men niet ver der kunnen gaan dan overheidsvooorschot waarvan de rente wordt vergoed. Het belang van een goede arfoeiderswo- ningbouw, ook uit zedelijkeidsoogpu n t stel de spr. in het licht. r (Het is geen oog hebben voor de ellende van het proletariaat, als het college zich ten deze aanzien van het werkprogram afwend. Spr. stelde in het licht hoe Amsterdam in deze een loffdijk voohbeeld geeft. Mr. Leesberg: Naar verbouding zijn er in Amsterdam meer krotwoningen. De heer Westerhof: Hier wordt er geen afgebroken. Mevrouw Westerhof: Scharloo. Mr. Kusters: Je vrouw is het niet met je eens. De heer Westerhof voortgaande be toogde als men zoo wil doorgaan dan vraagt men waar de menschen moeten wo nen, als men Alkmaar tot bloei wil brengen Waar is de grond vocr arbeiderswoningen. Mr. Leesberg: De boerderij Buren. De heer Westerhof: Bouwrijpe grond is er niet. Het 2e plan Rochdale moest nog worden uitgevoerd, toen de grond niet beklonken was waarom nu de huizen reeds scheuren. De heer Ringers: Het behoeft niet overal opgehoogd te worden. De heer Westerhof is voldaan als men aanvaardt dat er in eind 1928 500 nieu we huizen moeten zijn. De arbeiderswoninigbouw moet worden voortgezet. Hier scheiden geen politieke gren- zen. Het is hier een algemeen belang. r Het noodlot doet de kleinste woningen het meelt in prijs vefhoogen. De anflsten leven door den wil van de raadsleden onbeschermd, terwijl door het in het leven roepen van een verordening de menschen beschermd kunnen worden. Spr. zag gaarne, dat de rakd zijn oordeel uitsprak over de heele afbraak van een goede wetgeving. De particuliere bouwers maken misbruik van den nood der tijden. Dit leeren de heeren van de huizen op het Ooievaarsnest. Bij ver eenigingsfaouw is particuliere winst uitge- schakeld. Spr. heeft geen bezwaar tegen particulie- ren bouw, mits er voldoende huizen zijn, want dan rogeit de prijs zich naar vraag en aan- bod. Het voorstel van het bevorderen van het stedenschoon ook in arbeiderswoningbouw schatte men niet gering en spr. achtte het noodlottig cm niet met den vereenigingsbouw door te gaan. Als men zich vast legt op een bepaald hef- fingspercentage, dan is verhooging van be- lasting niet mogelij'k, maar zal men niets meer kunnen doen en versteend de boel. Spr is ook niet voor belastiugverhooging, zooals uit het ingediende voorstel blij'kt. De welvaart van Alkmaar wordt bedreigd als mien de door Mr. Kusters ingeluidde poli tick volgt. Men moet leeren de pclitiek te volgen, die ook de belangen van de kleinen dient en niet alleen die van de gegoeden. wier belangen altijd gediend worden. Aan den heer Govers bracht spr. dank voor zijn steun, verleend bij het behoud van het openbaar onderwijs. Mr. Kusters: Meen je dat? De heer Westerhof: Wis en zeker Hij was het die de Handelssdhool tegen jelui in hielp be^ouden. Spr. vecht ook voor de meisjes-uloschool, omdat hij het verkeerd vindt alleen oog te hebben voor de belangen van eigen groejp. Voor algemeene belangen zijn de soc.-dem. steeds te vinden. Als Mr. Sluis de motor wil zijn voor de loonsverlaging. M. S l u i s: Dan heeft u mij slecht be- grepen. Ik heib bedoeld nooit de loonen als sluitpost te nemen en alleen te bezuinigen als het over de gehede linie gebeurd. De heer Westerhof Over de vraag, wanneer't noodig wordt zijn wij juist ver- deeld gehouden. 'tis hier 'n bewust streven om de loonen dfer gemeentewerklieden naar bene- den te halen en dit terwijl in onze streek tal van gemeenten in navolging van de provincie niets aan verslechtering deden. Alleen Bo- mans gaf in de staten geluid voor loonsverla ging, doch kwam daar op terug. Men zal op het verschil in de financien van Alkmaar en de provincie wijzen, doch Alkmaar is finan- deel geen slechte gemeente. Spr. gaf dit na- der aan. Elke gemeente heeft de slechte gevol- gen te dragen van de daling van het belast- baar inkomen. De wethouder van financien had dat het eerst moeten voorzien, doch wij zijn er alien schuldig aan. De theorie, eerst het inkomen vaststellen en dan de uitgaven geldt voor een buishouding, doch niet voor een gemeente. Spr. is niet tegen reddijke be zuiniging doch wel tegen bezuiniging op noo- dige dingen. De Voorzitter schorste hierop de vergadering tot half 8. Avondvergaderin g. Afwezig Mr. J. P. Bosman en de heeren Govers, Plevier en Mr. Kusters. In de avond vergadering deelde de voorzit ter mede, dat het college had vergaderd en met de grootst mogelijke meerderheid had be- sloten om het voorstel tot opheffing van de meisjesschool terug te nemen. De heer Ringers zeide, dat hij de minderheid was die de opheffing wilde hand- haven. De heer Westerhof vervolgde hierna zijn rede en betoogde, dat als men aan de grens is van de belastingverhooging en met grond kan worden aangenomen, dat door meerdere belastingverhooging de gegoeden de gemeente zouden vurlaten, de winst uit de bedrijven als een noodzakelijk kwaad geac- cepteerd moet worden, als de loonen voor de werkers in de bedrijven goed zijn. Spr. vond het funest, dat aangekondigd is door mr. Sluis, dat een vermindenng van de loonen aanvaard moet worden bij een bezui niging over de geheele linie, zooals trouwens thans geschiedt. Mr. S 1 u i s is het daarmede niet eens en zal het wel aantoonen. De heer Westerhof ging voort en be toogde dat z. i. de moeilijkheden van den huishoudelijken dienst overwonnen kunnen worden. Met de heer oietsma was spr. het eens, dat er een verkregen recht is van de ambtenaren op het bestaande loon en dat alleen maar bij absolute foice majeure daar aan getornd mag worden. In het stuk van de meerderheid van het college las ook spr. reeds een aankondi- girg van loonsveriaging zonder dat iemand denkt „met loonyerlaging doen ik minder mijn best'," maakt toch een loonsverlaging het arbeidsvermogen minder. Reeds Ford toonde aan dat koopkracht noodzakelijk is en dat men de koopkracht bij loonsverlaging drukt. Al degenen die zeggen dat de loonen in ge- meentedienst boven het particulieren bedrijf uitgaan, vergeten, dat geen werkman in het vrije bedrijf er aan denkt mede te werken de loonen in het cverheidsbedrijf te helpen ver- lagen, cmdat zij weten, dat de werkgevers daarin aanleiding vinden om ook hun te ver- lagen. Campbell schreef in de Telegraaf, dat bij 'n verhooging van de loonen de arbeidskosten dalen, al zijn er grenzen. Spr. oordeelde dit juist Als de noodige efficiency wordt betracht, dan is de betaling van hoog loon mogelijk. Spr. ontkent de absolute ncodzakelijkheid van de verhoogde pensioenbijdragen. Nog slechts 9 van 30 gemeenten hebben S'A pCt. pensioen aftrek. In verscheidene gemeenten is nog geen en kele verslechtering ingevoerd, ook niet bij de provincie. De verhoogde pensioenaftrek wordt ook niet door de in de cijfers gerechrvaardigd, al vertoonen deze een kleine daling. Voorts be toogde spr. dat een stuklcon slechts bij een garantie van een minimum loon aanvaard kan worden. Hetgeen de gemeente-arbeiders voor hun gQzin ontvangen om van te leven gaat weinig uit boven dat in het particulier bedrijf, al geeft spr. toe, dat ze beter verzekerd zijn van een onbezorgden ouden dag. De voorzitter bracht het gemeenteperso- neel wcorden van lof in zijn nieuwjaarsrede, doch van vriendelijkheid kunnen ze niet le ven en zeker is met die vriendelijkheid in strijd de vermind'ering van het loon met 20 pCt. Met den heer Sietsma meent spr. dat er geen houdbare reden is het loon te verlagen. Er is een hcoger indexcijfer geweest maar dat was tijdens de buitengewoon hooge oor- Icgsjaren. Spr.'s fractie zal tegen de verhoogde pen- sioen-aftrek stemmen en hij hoopt dat ook de minderheid van de raad dit eveneens zal doen. Komende tot hetgeen gez gd was over de vejhouding in het college, vroeg' spr. of er vroeger colleges waren die het altijd eens waren. Het door mr. Kusters van spr. aangehaal- de gezegde bewijst dat toen het college ook verdeeld was. Spr. betoogde dat een college niet gelijk kan zijn. Wie geen compromis wenscht kan geen samenstelling van een college als eenheid mogelijk achten. Zonder compromissen is er geen samenle- ving mogelijk. Er is maar een uelijkdenkend conege mogelijk en dat is een rood college. Een college van R.K. bestaande uit de heeren van Slingerland, Klaver en mr. Lees berg kan niet gelijk denken en ook een college van Vrijheidsbonders viel ook zeker als droogzand dit leert de U. L. O. school. Een college van Chr. Hist, was zelfs niet mogelijk zonder mr. Sluis, diie rekend zich ook nog democraat, doch de heer Vogelaar is toch grooter democraat. Mr. Sluis: Ook in uw partij denkt men niet gelijk, dat leert Wibaut en Stenhuis. De heer Westerhof: Bij ons is het dus zelfs moeilijk en een gelij'k denkend col- t lege is dus niet mogelijk. Komende aan de Bewaarschool betoogde spr. dat de gemeente allereexst te zorgen heeft voor voorbereidend lager onderwijs. Ook daarvoor moest de gelijkstelling komen. Er was een voorstel van spr. en Mr. Leiesberg om de school over te nemen. Mr. Kusters kwam echter met zijn compromis om zooveel oer leerling te geven. Dit werd aangenomen. De menschen hebben zich erop ingesteld1 en nu komt men met verlaging. Spr. begrijpt in dit opzicht de heer Vogelaar als man van veel studie niet. Gaat men in de richting die de heer Rin gers aangaf, dan krijgt men den slechfen toe- stand op onderwijsgebied bij rechts, waar het onder heeft gezucht. In moderne arbeiderskringen offert men reeds veel op ander gebied en spr. is dan ook nog eerder voor een tusschenvoorstel om 36 per leerling te geven voor een maximum van 1000 kinderen, dan voor de verlaging. Ook bestreed spr. het betoog van den heer Vogelaar ten aanzien van het compromis in het G. O. over de 3A pet. aftrelc. Tegen Mr. Kusters beweerde spr. dat hij als roode wethouder had bewezen voor het onderwijs over de geheele linie te kunnen zorgdragen. Ook een wethouder is in zijn werkmoge- lijkheid begrensd door de hulp van de ambte naren. Spr. was een poos gehandlcapt, omdat de secretaris voor hem geen ambtenaar be- schikbaax had. De argumenten voor het behoud van de Meisjesschool meende spr. te kunnen laten rusten. Uitvoerig betoogde spr., dat ook de politie het instituut van het G. O. niet onthouden mocht worden ten aanzien van de rechtsposi- tie. De stem van den heer Klaver hierover was hem sympathiek en nog mooier zou spr. het vinden als de voorzitter dit zdf instelde. Niemand in den raad zou er dan bezwaar te gen hebben en het streven er naar is er dus. Ret zou een goeden dag zijn voor dfe politie, als de burgemeester dit instelde. De heer Plevier' kwam ter vergadering. De heer Westerhof oordeelde, dat de schreeuw naar bezuiniging uit den mond van den heer Sietsma vreemd klonk. Hij moest dit maar overlaten aan de Vrijheidsbonders en ook dfe katholieken hebben het doel de poli- tiek te benutten voor allerlei doeleinden en hebben dus een andere taak dan den bezuini- gingstoestand in te luiden. Spr. merkte nog op, dat de heer Sietsma ook voor de Langestraat en de Koorstraat had gestemd. Dat de heer Sietsma zich verzette tegen den verboogden pensioenaftrek ver- beugde spr.vAls hij een weg wist om de 1 verlaging per kind op de leermiddden te vin den, dan zou spr. dit gaarne doen, maar ook hij moest 22000 bezuinigen en voor een jaar acht hij een verlaging van 1 per leerling mogelijk. 3,50 per leerling was zeer voldoen de en een verlaging van 1 per leerling voor een jaar kan wel. Mr. Sluis: In uw eigen systeem had u die 1 op een andere manier moeten vin den. De heer Westerhof wenschte den heer Sietsma met zijn voorgestane verhooging van gas en electra niet te volgen. Men verhoogt den gasprijs alleen in den uitersten nood. Spr. gelooft niet, dat de door B. en W. ge wilde verhooging "iemand de gemeente uit- jaagt. Toen het laag was heeft spr. ook geen toevloed van bourgeois geconstateerd. Spr. vreest van een verhooging van den gasprijs een vermindering van het gebruik. Hij neemt zelfs aan, dat verlaging van den prijs de winst niet zal doen dalen omdat het verbruik zal toenemen. Men moet den kant uit van de toepassing der beste machines, om daar- docr de winst te verhoogen. Met betoog van den heer van Drunen had spr. met genoegen gehoord. De manier waar- op de heer Bosman den heer Thomsen venvij- ten had gedaan, had spr.'s afkeuring. Hij kon er nu niets van zeggen, omdat hij niet aanwe- zig was. Met mej. Carets was spr. 't ten aan zien van den Armenraad eens. aestaat nu geen gevaar meer en daarom wil spr. volstaan met het te betreuren, dai het R. K. Armbestuur zich van den Armenraad had al- gescheiden. Een uitgifte van een brochure, waarin een opsomming over de onderwijsinrichtingen wordt gegeven, mag spoedig verwacht wor den. Dat Mr. Kusters geen critiek op zijn onder- wijsbeledd had uitgeoefend, verheugde spr Ten aanzien van het vrij geven op 31 Au gustus, betoogde spr., dat op dien dag nooit is vrij gegeven. De nieuwe vondst van den heer Kusters om vrij te geven als er geen feest is, vond spr. zotternij. Als er feest is zal hij er niet aan denken om het vrij geven tegen te houden. Nu voelt hij er niets voor. Spr. kwam hierna tot het adres van de Middenstands-organisatie. In hun memorie vond spr. gegevens die met de zijnen samen- vallen, zooals het aanwenden van de uitkee- ring van het waterleidingbedrijf. Het leiding- water is duur geworden. Spr. betreurt het niet, omdat daardoor de dorpen voorzien konden worden. De heer G o v e rs kwam ter vergadering De iheer Westerhof betoogde uitvoe rig de wenisdhelijikhedd om de uitkeering van het waterleidingbedrijf in 10 jaar op te gebruiken. Voor de toekomst wil ook spr. wat doen. Over 50 jaren heeft de gemeen- schap milioenen aan huizen die dan afge- schreven gijn. Hij deed een beroep op (Ten raad de uitkeering van het waterleidingba- drijf aan te wenden. Nog besprak spr. hetgeen in de afgeloopes vier jaar tot staij^ kwam Spr. hoopte, dat het college er voor te vin den zal zijn' om meer belasting naar draag- kracht door progressive doorvoering in het le ven te roepen. Namens de fractie deed spr. hierna het vol- gende voorstel: De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen voor te besluiten: a. de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen tot 100; b. de belasting op de gebouWde eigendom- men te verhoogen van 4 op 5 pCt.; c. de Hbofdelijken Omslag te verhoogen van 0,65 tot 0,67 pCt. d. het waterleidingkapitaal van 271.000, dat in 1926 is gebruikt voor buitenge- wone aflossing van eene leening, vrij te maken door tot genoemd bedrag eene nieuwe leening aan te gaan, het kapitaal daarna tijdelijk te beleggen en het over een tijdsverloop van 10 jaren in dier voege in de gewone middeien der ge meente op te nemen, dat in 1927 f 55000 en in de overige jaren telkens 1/9 ge-' deelte van het overblijvende gedeelte van het kapitaal wordt verbruikt, en hiertegenover de voorstellen tot opheffing der U. L.-scnool voor meisjes, tot verlaging van het subsidie voor het bewaarschoolonderwijs en tot verhoo ging der penrioenbijdxagen van het ge- meentepersoneel te doen vervaden. Alkmaar, 18 Maart 1927. get. J. WESTERHOF— KOOPA1 H VAN DRUNEN. D PLEVIER. G. VEEN J WESTERHOF. TOELICHTING. Meer ontvangstfen: Verhooging opcenten vermogens belasting tot 100 f 15900 Verhooging opcenten gebouwde eigendommen tot 5 14000 rond f 30000 Meer uitgaven en mindere ontvangsien Opheffing U. L.-school vervalt f 3500 Subsidieverlaging bewaarschool vervalt 3000 Voorstel pensioenbijdragen vervalt 32500 De vei'hooging der inkomstenbe- belasting blijft beperkt tot 0,67, waardoor minder wordt ontvan- gen 2/3 van 70000 46000 rond f 35000 Het verschil van l'5000 te vinden uit het Waterleiding-kapitaal. Mr. Kusters kwam ter vergadering. De heer West r h o f betoogde nog, dat het niet aangaat. dat deze raad een belang- rijke beslissing als de verhoogde pensioen aftrek invoert. Dit was een te donker einde van een tamelijk verlichte periode. van ter Amsterd&msche leurze qenoteerde londsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbonwcrediet. °/n 3 V. lllv* 1701/, 3>* FONDSEN. J 2 Maart 1* Maart I Maart 1" Maart 6 obi. N.V.S. S 1000 1922 6 idem f 1000 1923 5 idem 1000 18 i'A idem 1000 17 4 idem f 1000 '16 41* O.-Ind. 1000 '26 A 6 Vi idem 1000 '22 6 idem 100 •23 5K idem 1000 '21 D 5 idem 1000 17 Koloniale Bank Ned. Ind Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Philip Gloeilamp Anaconda Comm. Studebaker I Comm. Steel Cult. Mij Vorstenl. Handelsver. A'dam Tavasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Gecons. Holl. Olie Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Tatavia Tab. i Deli Maatij Senembah 5 obi. Holl. Spoor '15/'25 5 obi Staatsspoor T5/'25 South Pacific Union Pacific Prolongate f lOM/w 1021/16 101 i/s 99 948/8 Oto/ie 103 s/g 10 4 5/g 10IS/16 10Ci/4 263l/, 176 161 383s/, 95 51 162 lOOi/j 74Hk 394 3641/, 2611/, 3901/, 361 3671/, 359 801^ 136 195 190 465 451 434 1007/8 101 HOM 1699, I06t/g 102 1011/, 99 941/4 9516/ie 1048/, 1017/8 1001/, 252 1758/, 160 3838/, 95 V, 51V* 162 191 7341* 385V, 3 IV, 264 3877* 363 367»/e 358 88 135 193 188 4641* 447V, 4271* 100iVw 100"*, 110 170 3* 1061* l02i/i# 101 8/, 99 941/, 901/8 1018/g 104 5/g 101 7/g 10C»8 2596* 1251, I6OV11 381 94 51V4 1627* 188 7358/, 382 V, 3624* 2631* 3877* 361 354 355 88 135 1927* 190 465V, 4428/, 427 101 112 170 3»/4 1061/8 102 1011* 987/g 048* 961* 1061/g 102 1017* lOOl* 260 1758/, 1607* 378 941* 50n/u I621 187 733 384 362 2638* 3861* 362 354« 3591* 881* 133 1921* 1891/, 465v4 4431* 4288/, 101 101 110* 1691* 3* 17 Maart 106 102 ICH/4 99 947*8 96'*,, 1036*, 1C4i* 10U6*, 1001* 2561* 175 1608/, 378 941/, 51 1651* 185 727 384 3601* 263 3651* 362V, 36iy, 360 90 133 191 187 4641* 446 4321* 101 101 112 169«* 3»A 18 Maart 1061*, 102 101V, 99 941/, 957* 1031* 1048* 10118*, 1001* 254 1751* 1601* 385 94 508/, 1661* 184 V, 7261 382 360 262 3338/, 358 3561* 356 90* 133 1918* 187V4 4698* 4418/, 4288* 101 101

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 10