DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor hot Meutrale Centraie Zitkenhnis. No. 68 Honderd nesren en twintigste Jaarsranar 1927 ZATERDAG 19 MA ART Uit het Paplement H&iiieniapdi Binneniancl Dif ntimmn bestaar sit 3 blades. Dew Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en FeestdagenaHgegeven. Abonnementsprijs bQ vooruitbetaJing per 3-maandeo voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.501 AtzonderlUke en bewqwiuntmers 5 cent*. PRUS OER OEWONE ADVER i ENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contraden rabat Qrooto letter* aaar ptaafsnrfmt* Brieveo franco aan de N.?. Boek* ca HandelsdrutterQ r/k tUgMftt C09TIM HMMfc Voordam C 9. Directeun O. H. KRAK. Telef.nr. Administratis S. Telefoonnr. Redactie 33. Poatgiro 37060. fioofdredacteurt Tj. N. AOEMA* Wij ontvingen deze week de volgende bij- dragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van bet neutrale centraie ziekenhuis: P. K. te Heer-Hugowaard 10.— C. G. D. v. d. K. te Heiloo 5. N. N. te Egmond aan Zee 47.80 P. te Rijswijk- 5.— N. N. te Egmond15.— Oud-Egmonder10.— Belangstellenden te Egmond 25. Mej. J. te Alkmaar5.— Totaal f 122.80 Bij den penningmeester van het hoofd- eomite, Mr. Moens alhier, zijn de volgende bijdragen ingekomen: N. H. K. te V Mej. A. G. M. E. k. B. ft. K. W. K. A. At. L. v. T. M E. A. J[. J. 25.— 2.— 100.— 2?.— 25.— 25,— 100.— 25— 100— 25— 50. Totaal De vorige week was bijeen Bijgevoegd van beide inzamelingen 502. 1024.80 'f 624.80 In totaal dus thans 1649.60 Wij behoeven er zeker niet op te wijzen, dat er nog heel wat meer gegeVjn meet worden, om het tekort van f 10.000 te kunnen dekken. Er zijn vele belangstellenden, die van mee ning zijn, dat nu de Raad de plannen gced keurde, het niet noodig is, nog iets te geven, omdat het ziekenhuis er nu zeker komt. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat de stoT- ting van 150.000 door particulieren eei. der voorwaarden is, waarop de Raad de stichting van het ziekenhuis gcedkeurde. Komen de ontbrekende 10.00C dus niet bijeen, dan komt het ziekenhuis er niet. Er moet minstens f 150.000 zijn. Komt er meer binnen, welnu, des te beter, want het is alles thans een zuiver financieeie kwestie ge- worden. De bouw van de zenuw-inrichting werd voorloopig uitgesteld, uifsluitend uit bezuinigingsoverwegingen. Hoe meer geld er binnen komt, des te eerder zal ook de zenuw- inrichting er komen. Uit bovenstaande opgave blijkt wel, dat er althans bij cnze courant deze week veel te weinig is ingekomen. Er moet nog even flink aangepakt worden. Laten alien, die zoolang met ons voor dif ziekenhuis hebben gestreden, dat bedenken en ons hun gave nog dezer dagen doen toe- komen. Egmond heeft zich weer schitterend ge- houden. Een voorbeeld voor andere gemeen ten een voorbeeld zelfs voor Alkmaar. Wij hopen van harte, dat wij in ons vol- gend Zaterdagnummer heel wat optimisti- scher gestemd kunnen zijn. Ten slotte nog de verblijdende mededee- ling, dat deze week zich een stadgenoot bij ons vervoegde, die de toezegging deed, f 250 voor het ziekenhuis te betalen, zoodra de aan- besteding daarvan in onze courant gepubli- eeerd is geworden. Den Haag, 18 Maart 1927. De voornaamste gebeurtenis in de vergade- ring van heden van de Eerste Kamer is zeker geweest de rede van den hefer Colijn (A-R.) ten gunste van het tractaat met Belgie. De beer Colijn is een bij uitstek duidelijk spreker, er is iets paedago-gisch in zijn wijze van voor- dratgen en dat is vooral opgevalien bij het ded van zijn uitvoerig betoog ten gunste van de aanneming van het tractaat ter wille van een betere veiihouding van ons tegenover Belgie en tot bestrijding van het Belgisdi, annexion jsme. Daar zat werkelijk een over-, tuioende kraoht in. Intusschen maakte de spreker zioh geen illusies omtrent de gevol- gen van zijn woorden; hij verklaarde ronduit, hij niet geioofde, dat pieidooien ten gun ste van kit tractaat tegensta-nders er van tot '-od-e gedachten i^udtn Iruasen brengen, maar niettemin wilde hij zijn stem er voor motiveeren. Voor het ontworpen Moerdijk-ka- naal kcesterde hij niet veel vrees. Het zal be- vorderlijk voor An-twerpen's handel zijn, maar aan dien van ons land geen ernstig af- breuk doen. Over de andere hoofdpunten zei- de de heer Colijn niet veel, alleen hoopte hij van den minister nader ui-t-leg omtrent de re serves betreffende de Schelde te krijgen, nu prof. Gerretson in versdiillende bladen ge tracht heeft aan te toonen, dat er omtrent die reserves een geheimzinnigheid wordt in aclit genomen, welfce niet door den beugel kan. Maar reden tot tegenstemmen zag hij niet in dit punt. Dat hadde heer Janssen (R.-K.) wel ge- vonden. Over het algemeen verklaarde hij zich een vcors'tander van het tractaat, maar indien de minister geen voldoende ophelde- ring zou kunnen geven omtrent mogelijke ge- heime onderhanctelingen in zake de Schelde, zou hij zij stem niet kan het tractaat kunnen geven. Vermelden wij mede nog een rede van den heer Lindeyer (S.D.A.P.), die als goe<i Zeeuw een heftig tegenstander van het trac taat verklaarde te zijn en vlak daarop een rede van den heer Hermans, een partijjgenoot van hem,, die een even overtuigd voorstander van de overeenkomst was als b.v. de heer Wibaut den vorigen dag. Als sprekers hebben zidh ook nog doen in- schrijven de heer Smeenge (V.-B.), die zeker met als voorstander het woord zal voeren, en de heer De Vos van Steenwijik, leidei' der Chr Hist, fractie, die zich reeds als een heftig te genstander van het tractaat heeft doen ken- men en van wien verluidt, dat hij met een mo- tie in den zak loopt om den minister van Buiteniandsche Zaken te verzoeken de onder- handelingen ever het tractaat te hero.penen. Men weet al bij voorbaat, dat minister Van Karnebeek daar niet aan denkt en liever heen gaat, nfaar intusschen zou hem op die wijze een aangenamer terugtocbt zijn bereid dan dpor de, verwerping, waarvan zeifs de -heer Colijn, naar hij verklaarde, overtuigd is DE TOESTAND IN CHINA. De val van Nangking verwacht. De val van Nangking wordt elken d'ag verwaght.. Kenteekenend is dat de Sjantoeng- sche troepen aan. de aanvalkn der Zuidelijken slechts zwakjes weerstand bieden. De postdiensl. De buite-rilandsche handelaren in China maken zich ongcrust over het feit, dat de poster-ijen. in -emkcle deelen onder de controie der nationali-sten staan. De nationalistisdie regeering; ofschoon gekant tegen het recht van Peking om de pubiieke diensten te con- troleeren,"erkentjhet belang van een centraie controie van. dep postdienst, doch is klaar- blijkelij'k niet bij machte te verhindei'en, dat de-arbeiderssy-ndicaten in de afgelegen dis- tricten de posikanroren volgens hun ideeen controleeivn. In'enkele gevallen zijn de bui- feniandsche postdirecteuren vervangen door manddtarisseh d'er Kwomintang. Met over- wicht der extremisten heeft de vrees vergroot, dat de doeltreffendheid en integriteit der postdienst wont aagetast. Verl-aten de Amerikanen Sjanghale Volgens de' „New York Herald" heeft de Amerikaahsche consul te Sjanghai zijn land- genooten aangeraden de stad te verlaten. Naar aan de Engelsche bladen wordt ge- meld hebben -de -nngelsche bezettin-gstroepen nog meer gedeelten van d-e Chineesclie wijk te Sjanghai bezet. Te London cntvangen berichten melden, dat de Chineesclie vioot inderdaaa naar de Kantonneezen is overgegaan. De sch-epen bij Wamgsji hebben de Kantonneesche vlag gehe- schen. Fe Wcepbe is de voestand betrekkeiijk goed en de Chineesclie commumsren trachten 'den' aarival te herhalen. De noordeiijke tree- ,pe nlijden. zware nederlagen tegen de Kan tonneezen ,omdat er- drie vroegere generaals van Tsjang zijn overgel-oopen. Bijna zondcr tegenstand trekken de Kantonneezen nu tegen Tsjang-tsjceng op en dreigen de communica- tics van het noordeiijke leger geheel af te snijden. De bevolking van Nanking vlucht reeds, uit roes, dat de Sjantoengsche soldaten buiten- sporigheden zullen begaan en dat de toe- stand nog erger zal worden, als de troeepen naar de stad worden teruggedreven. Men meent, dat als Nanking in handen van de Zuidelijken vait, Sjanghai hun vanzelf ook in handen zal vallen, aangezien zij te Nanking den spoorweg beheesrehen, die Sjanghai met het noorden verbind't. EEN WERVELSTORM IN ARKANSAS. Naar Reuter uit Benton in Arkansas meidh heeft een wervelstorm daar in de omstreken groote schade aangericht. Er zijn acht men- schen omgekomen en 15 gewond. VERLORE'N VERGIFT. Het verliezen van buisjes met vergiften schijnt in Engeland plotseling een rage ge- worden te rija: Thane komt uit York .weer het bericht, dat de loopjongen van een plhar- maceutische fabriek een pak met buisjes ta- bletten morphinesulfaat vogr onderhuidsche inspuiting-en verloren. heeft. Het -pak hield twaalf buisjes in, ieder met 20 tabletten van het vergift. DE MOOR'D OP RATHENAU. Te Stockholm is de Duitscher Franz von Schoeken gearresteerd, van wien men ver- moedt, dat hij Walter von Rathenau heeft vermoord. Hij zal vermoedelijik over de —ens worden gezet en zich dan jiaar Danzig be- geven. EEN TYP HUS EPI DE MIE Te Moutreal heerscht een typhusepidemie, welke vennoedelijk veroorzaakt is door den verkoop van besmette melk. Sinds 4 Maart zijn 512 gevallen van typhus aangegeven, waarvan 88 in de laatste 24 uur. De epide- mie is niet kwaadaardig. Tot d'usver zijn er 15 patienten overleden. UITSLUITING IN DE DUITSCHE AARDEWERK-INDUSTRIE. In verband met een wilde staking in de aardewerk-industrie, die in enkele fabriekem is uitgebroken en waarbij door de arbeiders ei- schen met betrekking tot de loonen en den ar- beidstijd zijn gesteld, heeft een aantal werk- gev. ;'s-organisaties in deze industrie in Beie- ren, Tl.iiringen, Silezie en Midden en Noord- Saksen bcsloten, hun fabrieken met ingang van 26 dezer te sluiten. Ten gevc-ige van de- zen maatregel zullen 33.000 arbeiders op straat komen te staan. EEN COMPLOT TE KOWNO. Volgens een telegram uit Reval aan het „Berliner Tageblatt" zou er te Kowno een samenzwering van militairen zijn ontdekt, die de tegenwoordige Litausche regeering ten va iwilden brengen. De betrokken officieren zijn in hechtenir genomen. Men beweert, dat deze samenzWeriiig in verband staat met d-e ccncantratie van Poolsehe troepen aan de Poolsch-Litausche grens. De Poolsehe troe pen zouden onmiddellijk Litauen binnenruk- ken, zoodra daar onlusteii uitbraken. EEN SPIO'NNAGEZAAK? Reuter meldt uit Loden dat een zekere Co lin Mayers, een voormalig scheepskapitein, wegens schending van de wet inzake het be- waren van officieele geheim-en, gerechtelijk vervolgd wordt. De zaak werd door dten rech- ter van instructie acht dagen vtrdaagd, die echter ewigert deb ekliaagde onder borg in vrijheid te stellen, zulks naar aanleiding van een mededeeiing der politic. Omtrent den waren aard der beschuldiging wordt geen enkele meded-eeling verstrekt, men getooft, dat zij betrekldng heeft op diiik- bootphnnen De beklaagde verliet drie maand'en geleden de oorlogsmarine en trad bij de wapenfabrie- ken van Vickers in dienst. tone te plotter gevallen. Beidie inzittenden, ee nluitenant-bestuurdter en een korporaal- mecanicien, zijn gedood. Naar Wolff uit Laurahuette meldt, zijn op de mijnen Ricihter en, Ficinus 260 man op- gezegd, die alien lid zijn van de Duitsche vakvereenigngen of hun kinderen naar de Duitsche school zonden. Onder hen bevindea zich ook gemeenteraadsleden. De ontslagenen zullen zich tot de gemengde commissie wen- den. Tweeduizend Poolsehe arbeidtersfamilies zullen naar den staat San Paulo etnigreeren. MAILVLUCHT NAAR MARSEILLE. Het Haagsche Aneta-kantoor meldt: Het vliegtuig H-NADP, van de Kon. Luchtvaart Mij., me: als eersten bestuurder Beekman en als tweeden bestuurder Tepas, beiden van de K. L. M., en voorts met den werktuigkunddge Bruinestein aan boord, is vanmorgen 3 uur 5 min. va® Waalhaven ver- trokken. Als passagiers bevonden zich aan boord mej. v. d. Stadt, die om 12 uur met de Indra- poera van Marseille vertrekt naar Indie, ven der de heer Poons uit Rotterdam, die reeds ver over de 100 reizen met de K. L. M heeft gedaan en zich thans naar Nizaa begeeft, to dr. Groeneveld Meijer, als secretaris van het comite Vliegtocht Nederland—Indie, dat deze mailviucht heeft georganiseerd. Boven- dien bevonden zich 112 K.G. mail aan boord, hetgeen overeenkomst met ongeveer 7000 brieven, bestemd voor de Indrapoera. Als passagier bevond zich ten slotte nog in het vliegtuig een foxterrier, die zich in Nizza op een tentoonstellin-g moet laten kijken. Het weer op de route naar Marseille was redelijk, doch niet zoo mooi, als de weervoor- speliingen hadden doen verwachten. Door- dat ook de Engelsche radio-stations Croydon en Puiham opengebleven waren, heeft het radio-station Waalhaven tot Dijon voeiing kunnen houden met de vliegers. De laatste positiebepaling was om 6 uur 50 min. van morgen, toen zij zich bij Dijon bevonden en door het woikendek waren gedaald, omdat de route verder helder was. Voor Dijon heeft het toestel een langen tijd boven de wolken, buiten zicht van de aarde moeten vliegen. Het vliegtuig is te 9 uur 42 min. Fransche tijd (dat is 1C uur 2 min. Nederlandsche tijd) te Marseille aangekomen. DE STAKINGSBEWEGING IN POLEN. Volgens een bericht uit Warschau zijn de bemiddelingspogingen van de regeering zon- der resultaat gebleven. Met ingang van mor- gen is thans de algemeene staking in Lodz afgekondigd. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Gisterochtend is brand uitgebroken in een voormalig fort te Konigsbergen, dat thans dienst doet als strafgevangenis. Doordat het vuur zeer snel om zich heen greep, konden de op de eerste verdieping ondergebrachte gedetmeerden niet meer langs de trap wegge- voera worden, zoodat men zich genoodzaakt zag het traiiewerk der celvensters te forcee- ren om de gevangenen iangs dozen weg in veihgheid te brengen. yekn hunner waren reeds bewueteioos geworden door den hevi- ger rook, zoodat zij door middci van zuur- stof-appara-ten weer tot bewustzijn mioesten worden gebra-cht. Een aantal gevangenen be- kwam brandwonden. ACTIE TEGEN HET „DROGE REGIEM". Er b-.gint zich thans te Helsingfors een actie tegen het „d-roge regiem" af te teekenen. In de lokalen is een manifest verschenen, on- derteekend door tal van vooraanstaande per- sonen van verschillende politieke beginselen, waarin wordt aangedrongen op d!e afschaf- fing van de tegenwoordige probibiiie-wet, en om deze te vervangen door een andere, meer elastische, regeling, weike meer raneluit bij de momentee! gevoelde behoefteit. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te Perpignan heeft de drie gebreders Morelia, die deel hadden uitge- maakt van de Catalaansche samenzwering en uitgewezen waren, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat zij in Frankrijk ge bleven waren. De gezworenen te Tours hebben een Itailiiaansche van 47 jaar, die haar 56-jarigen man vermoord had, vrijgesproken. Een vlieomachine (bommenwerper) uit Aberavon jjj Wales is op 4e kust bij Folkes- VECHTPARTIJ IN EEN RAADSZAAL. De avondvergadering van gister van den Rotterdamschen gemeenteraad begon met een vechtpartij, wat gelukkig in een raadszaat een zeldzaamheid is. De N. R. Crt. vert eh er het volgende van: Even voor den aanvang van de zitting komt de heer Coremans de raadszaal binnen met zijn vrouw. Hij is opgewonden, had reeds voordien den heer Warmenhoven (voorzitter der huurcommissie, die d-e op- zegging van de huur van zijn huis had be- handeid) te lijf wiilen gaan, haa gezegd bloed te willen zien vloeien, pr het mes in te zullen steken enzen beklaagt zich nu over de behandeling, die hem gisteren te beurt is gevallen, toen hij de raadszaa, niet wilde verlaten en er proces-verbaal tegen hem is opgemaakt wegens verzet tegen de poiitie. Ais de burgemeester binnen is gekomen, brengt deze de vrouw van Coremans onder het oog, dat zij de zaal moet verlaten. De heer Coremans zegt opgewonden tot den burgemeester, dat deze hem gisteren de boeien heeft laten aandoen, Als de heer •Luhrs iets tegen den heer Coremans zegt, begint deze den heer Luhrs te duwen, waar op plotseling een vechtpartij ontstaat tus- schen Coremans en den heer Hermans. De eerste siaat den tweede een blauw oog, en de huid daarboven stuk. Coremans vait over de tafel der stenografen heen en smijt den heer Hermans een glas met water en een vloeirol naar het hoofd, die hij van de tafel van den burgemeester neemt Toegesnelde rechereheurs verwijderen Coremans uit de zaal. Zijn vrouw gaat huilend en gillend mee. Coremans is later naar het hoofdbureau van poiitie gebracht, waar hern een verhoor is afgenomen Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt ter zake van eenvoudige mis- handeling. Dit incident veroorzaakt zooveel opont- houd, dat de vergad-ering eerste tegen 9 uur heropend wordt. POSTERIJENBEGROOTING 1927. In dd memorie van ant woord beantwoordt de minister ontkennend de vraag, of hij be reid is een gunstiger regeling voor den Zon- dagsdienst (in den zin van uitbreiding) te treffen en voor verschillende gemeenten het aantal bestellingen op weekdagen uit te breiden. Tegen wederinvoering van de stempeling (met plaats, datum en uur) op de achterzijde der correspondence door het kantoor van b'estemming-bestaat bezwaar, daar het nut er van niet overredig is aan de arbeid&kostgt TOELATING LEERLINGEN SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De aangifte van leerlingen voor bovenge- noemde school zal bij het Hoofd dier school in het gebouw in het Victoriapark kunnen plaats hebben op Maandag 21 en Dinsdag 22 Maart t.k, telkens van 45 namiddags. De kinderen moeten op dten datum van toe- lating, t.w. 1 Mei e.k., 6 jaar oud zijn. Inentingsbewijs en geboortebewije (even- tueel trouwboekje moeten worden medege- bracht.) Alkmaar, 19 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. Het is waarschijniij'k, dat in het loopende jaar to: verlaging van het enkelvoudig brief- port zal kunnen woider, overgegaan, indien de bedrijfsuitkomsten daartegen geen belet- sei vormen. Een onderzoek is gaande nopens de wen- schelijkheid om voor de locale brieven een verder gaande verlaging in te voeren. Onafhankelijk van cen uitslag van dat on derzoek wordt het niet wenschelijk geacht, om in groote steden aan een particulieren on- dernemer concessie tot het vervoer van stads- brieven te verleenen. Met Let automatiseeren van telefoonnetten is reeds een aanvang gemaakt. Het lig-t in het voornemen op dezen weg voort te gaan Het vervangen van vrouwelijke telefonis- ten door mannelijk personeel verdient blij- kens de daarniede elders reeds eerder opge- dane ervaring geen aanbeveling en ligt dan ook niet in het voornemen. HAAR KIND VERMOORD. De officier van justitie van de rechtbank te Midddburg eischte tegen een 28-jarige vrouw, wo-nende te DreiscHor, zich thans in hechtems bevindende, wegens moord op haar 4 weken oud kind, een gevangenisstraf* van 2 jaar. DE NOOD IN DRENTE. De propagandacommissie voor het Drent- sche veenkind zal dezer dagen aan de colle ges van B. en W. van alle gemeenten verzoe ken, te bevorderen, dat in hun gemeente een collecte worde gehouden ten behoeve van het zwakke Drentscke veenkind, opdat alsnog zooveel mogelijk van deze kinderen nieuwe gezondheid en levenskracht zullen kunnen cpdoen. Prinses Juliana heeft haar toestem- ming verleend, haar naam aan deze collectc te verbinden, zoodat de te verkoopen bloeni de Prinses-Julianabloem zal heeten. De collecte zai gehouden kunnen wofdien op of na den 30sten April, den achttiendec veraardag van Prinses Juliana. ZIJN EERSTE MOTORRIT. Vrijdagmiddag is de kastelein C. S. van den Schiedamschen Dijk op den Westzeedijk te Rotterdam, nabij de Van Vollenhoven- straat, onder een vrachtauto geraakt. Hij reed voor het eerst op een motorfiets, in het gezelschap van een anderen motorrijder. Op den hoek van de twee wegen is hij het stum kwijt geraakt en onder den auto gekomen. Met zware inwendige kneuzingen en een ge* broken rechterbeen is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd. Daar is hij kort na aankomst, overleden. vxi 16 MAN EN 5 HENGSTEN. Volgens het „Overijselsch LandbouwblacF' heeft zich onlangs te Zwolle het „drama" af- gespeeld waarin om van 5 hengsten een pony zegge en schrijve een pony, goed te keuren de volgende personen te pas kwamen 1Voorzitter en secretaris van de prov. re- gelingscommissie. 2. Het rijkslid van die commissie. 3. E>e voorzitter der rijkscommissie (die ge lukkig in een paar functies op-trad, anders waren er nog meer geweest). 4. Vier leden der rijkscommissie. 5. Drie leden der stamboekcommiseie voor het tuigpaard. 6. Drie leden der stamboekcommissie voor het trekpaard. 7. Twee veeartsen. Alle deze 16 personen waren dus noodig om een pony-hengst goed*- en vier andere hengsten af te keuren- Men zou haast zeggen dat de qualiteit er quantiteit van de npaardenstapel in de om geving van Zwolle omgekeerd evenmfig is aan d'e qualiteit en quantiteit van hen aan wie de belangen van de paardenfokkerij zijo toe- vertrouwd. INirjVINO. Op 4 April a.s. zal eene inlijving vait dienstjlkhtigen der lidhting 1927 plaats hebben voor de bereden-artillerie (beredenen der viercte artil 1 erie-brigade BRANDSTICHTING. De poiitie te Veendam heeft Donderdag- avond gearresteerd de wed. G. N. geborea H., Van Ommelanderwijk, verdaclit van brandsuditing io 1924 aldaar. Cen dubbsl ALKHAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1