Hlkiiarsclie Courant 1 m z Alkmaarschs Huishid- en Industrisschsel. y r Mde Bakker die vraegdrbrssd n? °q\ Taken, daiT is bef Bostb slocbtb fLYSMA smakor?.. iilp en iwinngsn iiargang. Zaterdag 19 Jfaart. Aanglfta voor de rolgende w opleidingeit en cursussen: ifeensdags en Vrijdags 9-11 en 2—37* uw tot en met 8 April e.k. In en om deliooidstad. Heciiiiszakeai 1927 VOORBEREIDENDE KLASSEN f 35.— P«r jaar of minder. Huishoudklasse van 2—6 uur n.m., 0.25 per week. Opleiding Costoumnaai-eu f 50.—, f 35. of minder per jaar. Opleiding Leerares Linnen- en Cosfuum- naaien, Nijverh Acte Na., f 150.— per jaar, (bij voldoende deelname), eischen van toela- ting 3 jaar M. O., dipl. U. L. O. of derg. Opleiding Hulp in de Huishou^ing, 60. per jaar. Opleiding Kinderjuffrouw (Dipl. Tessel- aciiade), 50.— per jaar ..bij void, deelname Opleiding Hnishoudkundige (aanvang September), f 150.— per jaar. ZOMERCURSUSSEN: Cursus Fijne Keuken (zelfwerklessen, dus klein aantal deelnemers), 6 lessen f 7.50, Vmjddags of's avonds, aanvang direct en met Mei. Costuumnaaien (damescursus), 3 lessen p. week, .40 lessen 30.—. Knippen Dames-bovenkleeding, 12 lessen, f 6.-. Goedkoope Cost, lessen, 2 lessen per week, 0.40 per week. Gcedkoope Linnenn. lessen, 1 les p. week, f 0.40 per week. Linnennaaien Dames-onderkleeding, 20 les sen voor f 10. Kantklosseu, 12 lessen, 15.—. Weven en Egyptisch Vlechten. JAARCURSUSSEN (per kwartaal te ver btrtden): Linnennaaien of/en Verstellen, 1, 2 of 3 les sen per week, 5.—, 8.75 of 11.25 per ■kwartaal. Fraaie Handwerken, 1 les p. week, f 11.25 per kwartaal. Teekenen en Ontwerpen, 1 les per week, 7.50 per kwartaal. Vaccinebewijs bij aangifte overleggen. Inlichtingen en prospectus worden gaarne verstrekt door de Directrice, J. F. BEUMER. Zondag 20 Maart. Hilversum 1060 M. 0.45 v.m. Dienst in de Geref. Kerk te Kralingscheveer. Voorganger: Ds. H. Veldkamp. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zang: Ps. 100:1,2. 4. Lezen: De Wet dts Heeren, daarna Jes. 53. 5. Gebed 6. Zingen Ps. 116:2,3,5. 7. Tekst 1 Petrus 1:17b,IS,19. 8. le ged. preek. 4e Lijdenspre- dikatie. TfieimaVerlossing door een lamp, of jnenschelijke krachten en gcddelijke onmacht 0. Zingen Ps. 146:6. 10. 2e ged. preek. 11 ■Dankgebed. 12. Zingen Ps. 2:7. 13. Zegeu 14. Orgelspel. 1.30 Het Hawaiian Radio vijftal, bestaande uit de heeren Chris de Vos i'Jr... Hawaiian guitaar. Eng. Schclten, Ha waiian guitaar. Jan de Vos, bas-guitaar Chris Seeger, Ukelele. 2.30 Namlddag-concert, te geven door d:e ■'Amsterdamsche Orkest vereeniging in „Artis" te Amsterdam. Dirigent: Frans v. Diepen beek. 6.45 Vrijz. Uitzending uit het Gebouw van den N.P.B. te Hilversum. Spr.Ds. O vd. Veen, Wieringen. Ferd. Klcek, orgel en het V. P. R. O.-koor. 1. Preludium en Fuga in E, Bach. 2. Votum. 3. Lied 257:1 en 2 (Ps. 42:1 en 3). 4. Voprlczing. 5. Lied 47:1 en 7 (Gez. 273:1 en 11). 6. Preek. 7. Impro visatie (orgel). 8. Lied 185:3 (Gez. 180:5). 9. Sluiting. 8.Persberichten en sportuit- slagen. 8.10 Concert door het H. D. O. orkest ondcr leiding van Willem v. Warmelo. Wet- ken van Schubert, St. Saens en Mendelssohn. Coba Rijneke, piano. Daventry, 1600 M. 3.50 Licht orkest-pro- faimma. Orkest en A. K. Winter, sopraan Isaacs, piano. 5.35 Vertelliitg uit het Oude Testament: The flight from Egypt ,5.506.20 Kinder-kerkdienst 8.20 Stndio- kerkdienst. Het Acton Brotherhood mannen- koor. Het Hammersmith Brotherhood Orkest. 915 Causerie: The „GoLd Digger". 9.20 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 9.35 Beethoven's Mis in D (2e helft)Koor en symphonie-or- kest van Cardiff. E. Suddaby, sopraan. M Fostea, contra-alt. P. Jones, tenor. H. Hey- aer, barton. 10.35 Orgdconcert door R Goss Oustard. 10.55 Epiloog. Parijs „Radio-Paris"1750 M 12 20— 1105 Koorzang en preek. 1.052.10 Orkest concert. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8.5010.50 Concert. Dansmu- jsek en zang. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Concert. "10.5011.50 Koorzang. 12.20—1.20 Ka- Manmuzidc (piano, viool, cello). 4.20—5.20 Citherocueert. 7.359.20 „De vogelkoop- Jan", operetta in 3 acten van- Zeller. 9.40— 11.?0 Dansmuzfck. j Kfinigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 8.209.40 Relig. Morgen- '.eoocert. 10.50—11.40 Militate concert. 11.40 —12.30 Max en Paid, humoristeru 12 30— Sl.50 Concert (piano en fluit). 3.50—4 50 Or- 'lasstconcert. 5.20 „Siegfried", van Rich Wagner. 9.9011.50 Dansmuziek. iHmmburg, 394.7 M. 8.36 Morgenwijding ♦0 50—11.50 Openludteconcer t12 25— ■1.05 Orkertcoocert. 1.051.50 Kamermu- 4.28 Vrooli^c concert. 4.§0-h6.50 orkestconceft. 7.20—11.10 ,;Hasemann's Tochter", volksstuk in 4 acten. Brussel, 509 M. 8.50 Galaconeert. 9.50 kezing. 10.1010.50 Galaconeert (vervoig) Maandag 21 Maart. Hilversum,1060 M. 12.— Politieberichten. 3.30—4.30 Vrouwenuurtje, door Mcvr. Rhe mondia. 5.6.Kinderuurtje, door Mevr. Ant. v. EHjk. 6.05—6.45 Concert door het H D- O.-orkest. 6.457.15 Tuinbouwpraatje. Lezing door den heer Dix, over: Voorjaars- bloemen- en wat verder straks aan de bloem- bollen in turn en buis zal zijn te doen. 7.15— 7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Po litieberichten. 10.Pei'sberichten. 8.10 Een avondi in Bergen-op-Zoom. 1. Kon. erkend Fanfarecorps „Arbeid Adelt", Dir. C. G. Go- vaarts. 2. De 3 medewerkende zangver., on- der leid-ing van den heei' H. J. Schutte. 3. Causerie door den beer J. H. Sloff, over: Ber gen op Zoom en omgeving. 4. Ohristel. Zang- vereeniging „Excelsior", Vrederust. Dir. H. J. Schutte. 5. Vioolsolo door C. M. Stuben- rauch. Pianobegel. van Mej. N. de Kok. 6a Mej. K. Wijnmalen, alt. 6b. De heer J. Fon- tein, fluit. 6c. Sextet v. d. Afd. Bergen-op- Zoom van Toortkunst (sopraan, alt, viool, cello, fluit). Pianobegeleiding Mej. N. de Kok. 7. Gem. Zangkoor Ned. Herv. Genieen- te. Dir. EI. J. Schutte. 8. Mevr. P. Tieman- Brand, sopraan. Mej. K. Wijnmalen, alt. Mej. N. de Kok, piano. 9. Bergen-op- Zoomsch strijkorkest. Dir. M. Verbarendse 10. Gem. Zangver. „Crescendo", Dir. H J Schutte. 11. Haononiever. „Eendraeht maakt macht", Dir. J. Horst. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwhrtet en solisten (sopraan, bas, bariton, viool, piano). 1.202.20 Orgelconcert. 3.15 VooriezingSailing alone round' the world 3.20 Lezing: The Balkan States. 4.05 Dans muziek. 4.35 Lezing: The movements of li ving creatures. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Huis- houdpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Or- kestconcert. 6.45 Radio-bulletin. 6.50' Tijcl- sein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert 7.210 Dram, critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. Lamond, piano. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 „For the, love of Mi'ke(ropho- ne). Uit oude en nieuwe revues, vroolijke ran- ziek en zang. 9.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Our plans for broad casting the grand national and the boat race. 9.5511.20 „My programma", door A Bar rister. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Concert. Orkest en Mm. Kerlane, zang. 5.055.55 Concert. Dedamaties, viool- en pianomuziek en Mme. Coudray, zang. 9.05—11.„Le Convive", spol in 1 acte. A. Werelowska en Yvonneck, zang. Lcngenberg, 469 M. 10.2011.20 Con cert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4.205.20 Kamertnuziek voor blaas-instrumenten 7.50 9.20 Noorsche gedichten en Iiederen. M Leithner, R. Rieth, declamatie. A. Frankel, zang. Gedichten van Jacobsen, Iteen, Ham sun. Liederen van Grieg en Sinding. 9.44 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 1.507.05 Lezingen en les sen. 7.50 Sonate voor piano C-dur op. 53. Beethoven. 8.20 „C-dur Mis", koor, orkest, soli, Beethoven. 9.50!11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Lente-concert. 5.20—5.50 Vroolijik con cert. 7.2011.10 Literair-muzik. kamerkunsf Brussel509 M. 8.20 le acte v.d. operetta „Prima Donna". 9.15—10.50 Orkestconcert, comedie. CCXXVII. De stadsarchivaris overteden. Een en ander in verband met zijn verscheiden. Amsterdam heeft in de vorige week zijn stadsarchivaris ten grave zien dragen. E>r. Joh. C. Breen, die dit ambt meer dan vijf jaren had bekleed, is na een kortstondige ziekte de eeuwige rust ingegaan. Gedurende den tijd, dat hij met de zorg van het bijhou- den van het archief der stad Amsterdam was belast, heeft hij ongetwijfcld er veel toe bijgedragen om oude merkwaardage geschie- denis voor het nageslacht te bewaren. Dr. Breen was voor het archivaris-ambt van deze stad zeker de meest gewenschte persoon, dien men zich denken kon. Amsterdiammer van geboorte en in zijn geboortestad opgeieid, kwam hij dadelijk na voltooiing ziiner stu dies ran het archief, waar Mr. W. R. Veder tec. t nog aan het hoofd stend en kon hij zich ten voile voor zijn taak inwerken. Hij deed dat met groote liefde voor de hcoidstad, waar hij tot zijn dood werkzaam is gebleveu. Niet alleen dat hij gedurende zijn arcliivaris- schap deugdelijke hervormingen tot stand bracht, hij legde reeds in de jaren, toen hij adjunct-arehivaris v/as, menig siuk geschie- der.;s van Amsterdam vast in verschillende geschriften, niet het minst in het dcugdelijke jaarboek van het Genootschap „Amstelcda- mum", van welk lichaam hij van de oprich- ting in 1901 bestuurslid en secretaris is ge- weest. Welke beteekenis hij voor dit Genoot schap heeft gehad, is wel het best gebleken nu ongeveer twee jaren geleden, toen deze vereemging ter gelegenlidd van het 650-jarig bestaan van Amsterdam de schitterende His- torische tentoonsteHing in Rijksmuseum en Stedelijk Museum heeft gehouden, een ten toonsteHing, waarvan Dr. Breen, althans wat betoeft het geschiedkundig en topografisch gedeelte Amsterdam betreffende, de ziel is geweest; nooit te voren was zulk een merk- waardig en voor ieder duidelijk overzicht van de geschiedenis van Amsterdam in de meest uitgehreide beteekenis gegeven de stads archivaris mocht zich daarvan zeker voor een deel dte eer toeiekenen, ook al verkeerde hij in het gelukkig geval, dat zijn medewerker in deze, de voorzitter van „Amstelodanum", Prof. Burgmajis, ook een der beste geschied- kenners van Amsterdam was, beide rnannen vulden elkaar prachtig aan. Reeds door die tentoonsteHing alleen heeft Dr. Breen zich een naam gemaakt, die door de Amsterdam- mers van dezen tijd niet zal worden vergeten. Waarmede natuurlijk niet mag gezegd zijn, dat hetgeen hij binnen de muren van het ar- chicfgebouw deed en waarvan de buitenwe- reld de beteekenis niet dadelijk begrijpen kan, mag worden onderschat. De taak van den gemeente-archivaris van dezen tijd is vennocdelijlk oneindig ondank- oaaraer dan zij was voor aegenen, cue naar vervulden, laat ons zeggen voor het begin dozer eeuw. Logene, die in de geschiedenis van de stad zjner inwoning behng stelt, is, wat de vorige eeuwen betreft, grootendeels op het stedelijk archief aangewezen, wanneer hsij nasporingen wil doen; daar moeten ma nuscripts, bewaard gebleven voorwerpen, platen en prenten hem den weg wijzen en de wijze, waarop dfe archivaris dat alles ordende, is daarbii voor den navorscher van de groot- ste beteekenis. Maar degenen, die studie vail cen of ander willen maken bnzen tijd befref- fende, wenden zich niet meer in de eerste plants tot het archief zij zocken hun hulp- bromien in stedelijke en particuliere biblio- theken en in de leggers der nieuwsbladen, en vermoedelijk zullen velen, die later op een of ander gebied over dozen tijd willen schrij - ven, ook allercerst de genoemde hulpbronnen raadplegen. Voor de oudere geschiedenis van deze stad echter is het stedelijk archief een onmisbare vraagbaak en daar was de nu ontslapen archivaris steeds een betrouwbare gids, dien we hier nog lang zullen missen. Wanneer ik hem nu en dan eens ontmoette en we zoo spraken over de veranderingen der hoofdstad, die ons beider liefde altijd heeft gehad, was ik steeds verbaasd te kun- nen opmerken, hoezeer Dr. Breen de gesctee- Ds ll/UUl^ me op de daken gekregenreusachtige letters, die telkens van kleur verandcren en's avonds p tal van punten der stad schitteren on .oral daar, waar zij over een gracht zicht- \uir zijn en in het water afspiegelen, dik- crf een aardig effect maken, ook al maken uie reusachtige dak-staketsels op den dag otn heel leelijken indruk. Want, in „de hoogte" wordt Amsterdam er niet mooier op. Er is een tijd geweest, in de dagen toen't ondergrcndsche telefoonnet der geineente ncg niet gereed was, dat al die te lefoonpalen over gansch de stad vcrspreid lang niet tot verfraaiing bijdroegea, thans kan men overal in de stad op de daken een steeds toenemend aantal radio-masten zien 't is alsof het bezit van radio tegenwoordig geen geld kost, wanneer men ziet hoe overal in die nieuwere stadswijken, waar zeker niet het meest krachtig-financieel deel der Amster- damsche burgerij woont, dat aantal radio- masten op de daken buitengewoon groat is. Tot dusverre schijnt men er nog niets op gevouden te hebben om's avonds al die mas- ten ook aan electrische reclame dienstbaar te maken, maar wie weet of niet te avond of morgen een ondernemende reclame-maker op het denkbeeld komt op die wijze iets te ver- dienen; dan zal Amsterdam er 's avonds door dtergelijke dakverlichtingen nog eigen- aardiger uitzien dan nu reeds met al die kleu- rige electrische advertentien op dakrekken, ain trampalen en tramwagens het geval is. De geschiedSchrijver, die een paar eeuwen na ons zal leven, zal mischien in hetgeen nu „nieuw archief" is, maar dan ook „oud-ar- chief" zal geworden zijn, wanneer hij over het maatschappelijk leven van onzen tijd iets vcrmelden wil, daar putten om te gewagen van de wijze, waarop de neringdoenden dei twintigste eeuw hun waren aanprezen door lichtreclames, zooals ik daareven noemde. Hij zal moeten erkennen, dat het reclames waren van hun tijd, die men niet alleen kon zien te Amsterdam, doch in elke stad, waar dan ook, van eenige beteekenis, maar hij zal, indien hij ook nog een paar eeuwen verder ferug kijkt, vermoedelijk hetzelfde getuigen wat wij nu reeds leunnen zeggen: dat die iy- pischfe uithangborden der vorige eeuwen iets echt-Amsterdamsch te zeggen hadden. En dat veel van dat aardige oud-Amsterdamsche nog bewaard is gebleven, hebben wij te dan- ken aan rnannen, zooals Dr. Breen er een was; mannen, die wij noode missen. SINA SANA. denis van Amsterdam, ook topografisch, ge- regeld bijhield, wat in een stad als deze, die zich in die laatste jaren naar alle streken van het kompas zoo verbazend heeft uitgebreid, lang geen kleinigheid is. Het was alsof de stadsarchivaris het geheele stratenplan van het aller-nieuwste Amsterdam geheei in het hoofd had, iets wat zelfs niet het geval is bij de politie-agenten. Ik heb nog den tijd ge- kend, dat eigeniijk elte Amsterdamsche poli- tie-agent elke straat en steeg kende, zelfs in buurt IJ-IJ en het Muiderpoort-kwartier, die toen de nieuwe stadsgedeelten bij uitne- mendheid waren. Thans is zulks niet meer het geval, is het ook bijna niet meer van hem te vergen en haalt de politie-man, wanneer de vreemdeling hem naar een straat vraagt, die hij niet weet, uit zijn „uitrusting" een straat- namen-boekje te voorschijn, waarin hij kan opzotken waar de gevraagde straat te vinden is; dergelijke boekjes worden ook langs de straat, met name bij het hoofdpostkantoor,^ verkocht; maar de overleden archivaris scheen de Egging van elke nieuwe straat te weten. Ik herinner mij een middag, dat ik met hem eenigen tijd rondging op de Historische ten toonsteHing van 1925 en hij er op wees, dat zoo-vole oude uithangborden van Amsterdam verdwenen waren en nog steeds verdwenen, iets wat hij bctreurde, omdat deze borden zoo typisch v/aren voor de economische ge schiedenis der hoofdstad. Nu Dr. Breen voor- goed is heen gegaan, kwam mij die opmer- kiug weer voor den geest, toen ik dezer da gen door de stacl ging. Ik had er in de laat ste tijden zooveel aandacht niet aan geschon- ken, docli nu ik er op ging letten, merkte ik ook op, dat het aantal dier oud-Holandsche uithangborden buitengewoon verminderd is. Hier en daar ziet men ze nog wel als symbool van een tabaksverkooper, die „De Wilde- man" 't liefst uithangt; van den bakker, die een brood of een groote krakeling op zijn bcrd heeft uitgebeeldhier en daar wijst de kop van een gaper nog op een winkel van drogist of apot'heker, of bengelt het koperen sch'.erbekken in den wind aan den gevel van een barbierszaak, maar het aantal van derge lijke aanduidingen is gering geworden. De beteekenis, diie deze uithangborden en gevel- steeucn soms hebben gehad voor de geschie denis der Amsterdamsche burgerij want dikwerf is uit het uithangbord de familie- naam ontstaan en indertijd heeft an ter Gouw, toen hij ova- uithangborden sehreef, zulks. duidelijk aangetoond is nu nog in het archief te vinden, maar de nieuwerwet- sche „uithangborden" zullen voor het nage slacht vermoedelijk niet zooveel meer te zeg gen hebben. Immers, de Amsterdammer neringdoende van onzen tijd adverteert zijn bedrijf niet meer op het uithangbord, doch kondigt zich met groote letters aan op zijn reusachtige spiegelruiten, of door middel van keurige electrische aankondigingen aan den gevel van zijn perceel, of aan de tramwagens en aan de trampalen. Vooial laatstgenoemde voorwerpen zijn ten voordeele van de stede- lijfce schatkist hoe langer hoe meer redame- objecten van beteekenis geworden; ik geloof, dat er langs den hoofdverkeersweg tussehen Centraal-Station en Dam haast geen enkele trampaal meer is aan te wijzen, die niet dienstbaar is gemaakt aan een of andere re clame; 't is vclkomen „in orde" in den geest van onzen tijd, doch het oud-Amsterdamsche uithangbord was wel zoo aardig en zou ook in onze dagen niet aan de gevels der nering doenden misstaan. Daarnevens hebben we hoe langer hoe njeer groote electrische recla- VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 18 Maart. TOCH VEROORDEELD. Gedurende de voortzetting van de zaak be treffende overtreding der veiligheidsvoor- stirriften tegen de twee directeuren der Be tonmaatschappij „Condor", vooral na het verhoor van een technisch ambtenaar der Ar- beids-inspectie, werd bij den kantonrechter de overtoiling gewekt, dat deze directeur de voorschrifien omtrent de electrische geleiding in de kelders van het monumentale gebouw van Vroom en Dreesmann te Alkmaar, gedu rende de werkzaamheden had verwaar- ioosd. Hierdoor kon gevaar ontstaan voor de arbeiders en derhalve werd ieder der firman- ten veroordeeld tot 2 X 60 boete of 2 X 30 dagen hechtenis. NIET VOLDOEN AAN EEN WETTELIJKE VERPLICHTING. Een juffrouw uit Alkmaar, opgeroepen om als getoige voor het kanton-gerecht te ver- schijnen, had verzuimd aan die verplichting te voldoen, welke fout niet door de vingers wordt gezien. Haar verontschuldiging, dat zij destijds zelf onder dokters handen "zou zijn geweest en bovendien moest tobben met 4 kindertjes, laboreerende aan slijmhoest, gaf den kantonrechter geen motief haar zonder straf heen te zenden en zij werd mitsdien tot een lichte boete, maar voor de vrouw van een werklooze toch nog te zwaar, en wel tot 3 boeteof 3 dagen hechtenis veroordeeld. IN GEBREKE GEBLEVEN. Een lanabouwer uit Egmond aan Zee moest zich verantwoorden wegens't verzuim de onder zijn landgebied ressorteerende sloot behoorlijk te hebben gezuiverd van onreinhe- den, niettegenstaande hem zulks meermalen door het Polderbestuur was aangezegd. De verdachte beweerde nu wel dat het rommel was geweest van zijn buurman, maar kon dit verweer niet voldoende documenteeren, zoo- dal hij 't loodje moest leggen en tot 15 boe te of 7 dagen hechtenis werd veroordeeld. HONOER IS EEN SCHERP ZWAARD. Een betende Egmondsche stroopersfiguur moest tot straf van zijn veeivuldige Jachtwet- overtredingen een geruimen tijd duorbrengen in het Huis van Bewaring te Alkmaar. De villa te Egmond aan Zee werd dus ge- sioten ea de jonge vrouw ging zoo lang papa afwezig was, met haar 2 kinderen bij haar ouders te Alkmaar wonen, De hoed werd een- voudig achtergelaten en overgelaten aan de barmhartigheid der buren. Gevolg was dat't arme dier half dol van den honger werd en gewarlijk voor de voorbijgangers. De hond deed althans op 20 November 1926 een aan- val op een bdasting-ambtenaar en beet op 4 December daaraanvolgende een verpleegde van de Prins Hendrik-Stichting in zijn be- jaarde kuiten. De vluchtige versnapering kon het verwaarloosde lid van het geslacht canus faiuiliaris echter niet lang voldoen en het was een geluk, dat de gemeente-veldwachter hem door een welgemikt schot uit zijn ellendig bestaan verioste. De vrouw evenwel, die niet had gezorgd, dat het gevaarlijke dier geen schade kon aan- brengen, stond hedken wegens overtreding van art. 425 secundo van hot Wetboek van Strafrecht terecht. Zij werd tot 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hechtenis vc oordeeld. BLOEMISTEN OOK BAKKERSGE- ZELLEN. Een koekbakkertje te Limmen mocht zich omtrent St. Nicoiaasdag in een ongewone, maar tevens hoogst gewenschte drukte ver heugtn. Hij had zooveel lekkers te bakken, dat hij het alleen niet meer afkon en een paar vrienden, arbeiders in het bloemisterijbedrijf, had gerequireerd hem daarin de behulpzamc hand tebieden. In gezelschap dezer amateur- k>ekbakkers was hij volijverig bezig met het fabriceeren van koek- en speculaasdeeg in den nacht van 4 op 5 December. Maar toen de dorpsklok het middernachtelijk uur deed hoo- ren, werd het enthousiasme in de koekbakke- rij wreed gestoord door een ambtenaar, die G'EVGNDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van pohue, Langestraat en aldaar te hewagen op alle werkdagen tussehen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 14, 15, 16, 17 Maart: gebroken tandwiei, kindertaschje, Iiondenpenning, notitieboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 14, 15, 16, 17 Maart 1927: parapluie, J. Lauwers, Payglop beilastingmerk in etui, N. P. Langereis, K. v. 't Veerstraat 11; wit wollen handschoen, C. Signor, Landstraat 9; parapl. en pakje lijfgoederen, Directie Stadstram, Dekema State, Kennemerstraatweg; rijwielbelasting- merk, C. E. Slinger, Emmastraat 97; leeren koker met foto's, C. Ursem, Doelenstraat 19; vulpen, mej. R. de Vries, Nieuwlandersingel 74; moerdop, mej. R. de Vries, Nieuwlander singel 74; bruine portern. met inhoud, P. Martens, Diikgraafstraat 17; kinderhand- schoen, B. de Roos, Krelagestraat 2A; da- mestaschje met inhoud, A. Jesse Asterstraat 16; kettinkje met sleutelsi, G. v. d. Es, Ooster- burgstraat 13; lorgnet, J. v. Heerde, Varne- broek 4; notitieboekje, J. Lover, Ritsevoort 22; mes in etuf, K. Sloting, Stuartstraat 35; br. dameshandschoen, J. Langenberg, Luttik- Oudorp 24; pijp, W. Oudhof, Westerweg 56, ring, D. Leu jes, Emmastraat 49 A; spring- touw, K. Boon, Varnebroek 26; zwart zak- mes, B. Hazes, Druivenlaan 55; houten pijp en kinder portem., A. P. Gaarthuis, Linde- laan 75; kindcrport., T. Ober, Noorderkade 32; rozenkrans met kruis, F. van Vegten, 2e Landdwarsstraat 4; portem. into. T. Peper- kamp, Wognumschebuurt 6. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van tennis te geven aan het Bureau van po- litie. verschilendoe Arbeidswet-overtredmgen con- stateerde. In de eeiste plaats stond de gele- genheidskoekbakker niet op de arbeidslijst en was de patroon zelf ook op een verboden uur aan den arbeid Voor al deze overtredingen stond de koek- bakker nu terecht en tegen hem werd gevoa> defd. ,2 x./ 8,2X/4en2X/2 boete, sufcsicuair in totaal 10 hechtenisdagen. De kantonrechter hield de uitspraak 14 daaren aan. 6 ONDER BACCHUS' INVLOED. Een 24-jarig stroohandelaar uit Spaara- dam, die op 4 Februari ook al terecht stond omdat hij met slechts 1 voorlicht had gere- den, moest nu weer als verdachte verschijnen ter zake overtreding van artikel 15 der Motor- en Rijwielwet. Hij was namelij'k op 12 De cember j.l. met zijn stroofordjc in woeste vaart te Castricum den Bakkummerweg af komen rijden en slingerde, nadat hij een vrachtrijder, die met vrouwlief op 't rijwiel- pad wandelde, bijna van de been had gere- den, met een veel te groote bocht de Mient op zoodat hij tegen een rechts van den weg staanden, met 1 paard bespannen bakkers- wagen optornde en dezen wagen eenige ma- terieele schade bezorgde. eD onhandige chauf feur had nog de meeste praatjes, maar het bleek duidelijk, dat hij die welbespraaktheid had ontleend aan de door hem in verschillen de herbergen genoten consumptie. Hij maakte hedeu ook al geen schitterenden indruk, aao- gezien hij de getuigen, die nog geen woord hadden gezegd, van valschheid besehuldigde De kantonrechter schattc- dezen verdachte dan ook op de juiste waarde en legde hem, gelci op den ernst van het feit, een gestrenoe steaf op. In de eerste pilaats f 10 boete of 10 dagen hecht., voorts intrekking van ziitj rijbewijs voor den tijd van 6 maanden en ten slotte betaling der toegebrachte schade aan de brooden- en kadetjeswagen tot een bedra°- van 40.50. ST. BUREAUCRATIU5. cen autobusondernemer van Noord- en Zuidscharwoude op de Rijp stond terecht om- d it hij, toen zijn compagnon onverwachts uit de firma was getreden, niet behoorlijk had tennis gegeven van deze uittreding aan het gemeentebestour van de Rijp, Weliswaar had de verdachte die kennisgeving gedaan, doch met in den wettelij'ken vorm, zooals in de Rijp werd verlangd. De burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer, die niet zoo iiselijk for med is, had wel met die kennisgeving °enoe- gen genomen. Do ambtenaar, het formede recht van de gemeente erkennende, eischte nog 8 boete of 4 dagen hechtenis, maar de kantonrechter achtte bet feit te onbelangrijk en legde seen straf op. EEN GEURIGE GESCHIEDENIS. Een vrachtschipper op Egmondbinnen had op 11 December j 1. op de losplaats te Eg mond aan den Hoef een lading mest gedepo- neerd, zonder te zorgen dat de reuk behoor lijk werd gecamouflieerd door het aanbren- gen van zand. De sehipper, deswege geverba- liseerd en heden als verdachte opgeroepen. beweerde, dat deze mest daar slechts voor kor.en tijd was neergelegd en zoo spoedig mogelij'k was "weggereden naar de plaats van bestemraing. Hij had tot dusverre met dit ora- tio pro domo zooveel succes, dat de zaak werd aangehouden tot a.s. week, ten einde den veldwachter Kramer als getoige te hoo- ren. EEN VERKEER9ZONDE. 1 Hierop verscheen al weer de stroohande- iaar uit Spaarndam als verdachte, ditmaa!, omdat hij op 23 December te Castricum op do Bakkeummerweg, dien hij met zijn breed opgeladen ford bereed, geen gelegenheid ge geven had aan een hem achierop rijdende luxe auto hem te passeeren. Verdachte ont- kende en zeide: ik kom dus tot de condutie dat ze maar 200 Meter achter me hebben ge- reden, maar ik heb nooit geen signalen ge- hooTd. Ondanks dit indrukwekkend vei"weer werd deze hardnekkige verkeerszondaar tot 10 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. VOORBEELDIGE POUT I-CONTR6LE Een 22-jarige schildter uit Alkmaar moest terecht staan voor een feit, dat hem ongetwij fcld al heel wat slapelooze nachten heeft ge- k-ost. Hij had n.l. in den nacht van 2 Januari een ladder onbeheerd op de Baangracht ach tergelaten. Gelukkig liet de kantonrechter genade voor recht gelden en bepaakle stral op f 1.50 boete of 2 dagen hechtenis. SENIELE KLEPTOMANIF.? Een 75-jarige voormaHige vrachrscbt^per van Alkmaar op de Egmondeo schijnt dea laatsten tijd niet wd meer bij hei hootd h f V •V.vv'v; -1 1 1 V( CO

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9