Alkmaarscbe Caurant Dinsdag 22 Maart. Radio-hoekje FEU1LLET0N. Wie is Edmund Gray 1 No. 68 1927 Hindertl negen en twintigstf Jaargang. Woensdag 23 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten 12.30—2.— Lunchmuziek door het Hall-or- Jcest, Terminus-Hotel Utrecht. Diligent: M. JNoyer. 2.-3 Engelsche kinderles. 3.— ;"4.Knipcursus. 4.4.30 Halfuurtje voor de huisvrouw. Lezing door den he^r Louwaars, jover: Opvoeding van onze groote kinderen 5.30—6.15 Concert door het H. D. O.-orkest fprans v. Schoor, bariton. 6.156.45 Een jctaatje over luidsprefcers, door den heer Corver, hooifdredacteur van de Radio-Express, fr 45-7.45 Vervolgles en conyersatieles rjuitsch. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe- jrichten. 8.10 Beethoven-avond. Mevr. R. v. d !Horst-Bleekrode, piano. De heer J. Juda, iriool. De heer J. Kinsbergen, altviool. De fceer H. v.d. Horst Jr, cello. 1. Kwartet no. 5 in C-dur. 2. Beethoven-herdenk mgsred e (door den heer O. v. Ravenzwaay Jr. (leged 5. Trio in G-dur op. 9, voor viool, altviool en eello 4. Beethoven-Herdenkingsrede (2e ged.) Trio (Geistertrio) in D-dur op. 70 no. 1. i Davmlry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- fcwartet en soiisten (contra-alt, tenor, viool, ipiano). 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.15 Voor- lezing: Pickwick-papers. 3.20 Lezing: Our '■native tonigue. 3.40 Lezing: Books to read. 4 05 Lezing: A child and its education. 4.2C -Concert. Kwartet en soiisten (sopraan, has, bariton). 5.35 Kindemurtje. 6.20 Orgelbe Rpeling in de New Gallery Kinema. 6.40 ITuinpraatje. 6.50 Tijdsein weerbericht nieuws. 7.05 Orgelbespcling (vervolg). 7.20 Lezing: Flying from te passenger's point of view. 7.315 De sonatas van Beethoven. La- njond, piano. 7.45 Lezing: Stamford Raffles. 805 Variete. G. Garney, humorist. P. Eng land' and his revellers. A. Knight, comedien ne. c. Gardner, boxing comedian. E. Burford en D. Colston, zangduet. 9.20 Tijdsein, weer bericht, nieuws. 9.55 Beethoven-concert. M. Olezewska, contra-alta Het Catterall-stnjk- kwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parifs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 1120 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5.05—5.55 Concert door het orkest Locatel.i. 00511.Galaconoert. Greet orkest, jazz- band en vacate en instrumentale soiisten. Langenberg, 469 M. 10.2011.20 Con cert. 12.50—1.50 Orkestconcert. 4 20—5.20 Pianomuziek en liederen. 7.509.20 Concert. Het grcote or kest, onder lei ding van Dr. Buschkotter. I. Helling-Rosenthal, sopraan. Dr. W. Rosenthal, has bariton. F. Olaf, tenor. 940—11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlun 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en les sen 7 35 Lezing: Beethoven. 7.50 Beethoven- herdenking. Th. Loos, voorlezing. 8.35 Sym phonic nr. 9 d-moll op. 125, van Beethoven Orkest, sopraan, alt, tenor, bariton. 9.50— 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 1.25—2.05 Kamermu- zielc. 3.35—3.50 Beethoven-concert. 3.35— 5.15 Dansmuziek. 5.206.05 Concert 6.50 9.5O „Die Jahreszeiten", Haydn, 9.50— 11.10 Dansmuziek. Brussel509 At. 8.50—10.50 Concert. Or kest en soiisten (sopraan, alt, tenor, bariton). GEVONDEN VOO'RWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle. werkdagen tusschen 11 en 1- uur, de navol- gende voorwerpen, als gevonden gedepo- neerd op 18, 19 en 20 Maart 1927: rozen- krans, rijwiel, damestaschje, schopje, collier, sierspeld. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 18, 19 en 20 Maart 1927. Portemonnaie met inhoud, T. Peperkamp, Wognumsohebuurt 6; hondenhalsband met penning, D. de Jong, Kennemerstraatweg 104; tabakspiip, D. Koeman, Polderstraat 16; wagenimocr, J. v. d. Vis, Middenstraat 29; paar wollen handschoenen, J G. Gerrit- sen, 2e Landdwarsstraat 7portemonnaie met inhoud, J. Vasbinder, Heul no. 7; be- lastingmerk rijwiel, W. Vogelaar, Tessel- schadestraat 9hoornen bril, G. v. d. Kuyt, Nieuwpoortslaan 133; meisjesjapon en staaltje, C. M. v. d. Welt, Tuipstraat 6; zil- veren sierspeld en schaartje, C. Kiewitt, Cob- denstraat 4; houten duimstok, P. Blauw, v. d. Woudestraat 35double manchetknoop, mci. Ivan, Heiloo, Siraatweg 92; zilveren bedekl. armbandhorloge; R. Abrahams, Raaksje 19; gulden (zilveren), zuster A. Geauloriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 66) Overall op den drempel zaten vrouwen, oud en jong, en haast altijd droeg haar gelaat dezelfde stompzinnige, dikwijls half dierlijke uitdrukking en zagen zij er hoogst onsmake- I'ijk uit, ongewasschen en met ongekamde ha- ren. „Deze vrouwen kennen niet anders, dan het leven, dat zij leiden," sprak de meester. „Ze verlangen ook niet anders. Ze zouden rich ongelukkig voelen, als ze r.iet hier in zulk een buurt woonden. Zij en haar kinde ren verlangen niets dan warmte, eten en drinken. Zij zijn de producten van ons ver- keerd-ingerichte maatschappij, waardoor ze van haar riel zijn beroofd. Bij een betere in- lichting konden deze menschen niet bestaan, zouden ze geen ouders kunnen zijn. Je ziet wel de kinderen en die moeders, maar de mannen zie je niet. Dat komt, die zijn nieest in de herberg, vast werk hebben ze toch niet, gewoonlijk is dit dus hun toevlucht Oude mannen zie je ook niet, want die ster- ven in den regel voor hun zestigste jaar, of amdeiB gaan ze naar het armhuis. A1 die ellende bergen we in deze achterbuurten en we meenen, dat dit niet gevaarlijk is. Maar 4ht zal eens blijken!" De andiere stem sprak toen weer: Smit, Stadszlekenhufs; medallion, P. de With, Verdronkenoord 31sdiildershemd, M. Visser, Stationsweg 15; koralen halsketing met gouden sluiting M. v. d. Wal, Overdie- straat 62; rozenkrans, P. Joon, Laat 32. Wanneer men weder in het bezdt is van het verloren voorwerp, wordt mnn verzocht hiervan kennis te geven aan' het Bureau van politie. Binneniand JAARBEURS VOOR HET DROGISTENVAK- De 13de jaarbeurs voor het drogistenvak en aanverwante branches zal gehouden wor- den van 27 tot en met 30 Augustus 1927 in het Paleis voor Volksviijt te Amsterdam. 'N KOP KOFFIE EEN „GESCHENK"? Bij resolutie van 24 Sept. 1925 No. 20 werd ter kennis van de ambtenaren der Di- recte Belastingen enz. gebraoht, dat een amb- tenakr, die het waagde om iets, hoe gering ook, van derden aan te nemen, als niet ge- schikt voor den belastingdienst moest wor- den beschouwd en dus niet op toegeeflijkheid had te rekenen. Deze resolutie zegt het Hbl., heeft veel er- gernis en ontstemming onder de ambtenaren gewekt. Terecht wees men exop van hoe weinig inzicht ze getuigde in de verhoudinr gen tusschen ambtenaren en publiek, speci- aal op het platteland. „Als ik dus op een kouden winterdag een uur of langer door de sneeuw gebaggerd heb en ik kom eindvlijk, voor het doen der beschrijving voor de per- soneele belasting op een afgelegen boerde- rij", schreef een kommies, „dan zal ik voor- taan de wouw dvs huizes moeten beleedigen, door het kopje koffie te weigeren, dat ik steeds voarheen wel heb geaccepteerd. Mooie dingen, zulke voorschriften voor de goeden onder de ambtenaren zijn ze grie- vend en de slechte elementen laten zich er toch niet door intimideeren". Dat heeft men in Den Haag nu toch blijik- baar ook ingezien, althans dezer dagen is een nieuwe resolutie ter kennis van de ambtena ren gebracht, inhoudende, „dat een volstrekt verbod voor geschenken aan te nemen ge- handhaafd moet blijven, maar dat de toepas- sing daarvan niet mag leiden tot de interpre- tatie, dat onder alle omstandigheden het aan- nemen van een kop koffie, een sigaret of een sigaar wordt aangeboden uit beleefdheid en het weigeren daarvan niet bevorderlijk zou zijn aan de goede verstand'houding met het publiek, bestaat tegen het aannemen daarvan geenerlei bezwaar". LEVEND KALF MET DRIE POOTEN. Kalveren met vijf of zes pooten zijn hoewel ze niet bepaald elken dag ter wereld komen niet zoo'n heel groote zeldzaam- heid. Thans echter is op et bedrijf vap den heer R. Middelveld te Hoogeveen, een kalf geboren met drie normale pooten, waarop het dier „naar omstandigheden" vlug voor- uit kan komen. Als curiosum is het nu eenige dagen oude dier naar de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht opgezonden. OPLICHTERS. De Bloemendaalsche recherche heeft een goede vangst gedaan door twee personen aan te houden, die reeds vele ingezetenen van Bloemendaal en omgeving de dupe heb ben doen worden van hun oplichterspraktij- ken. Beiden waren elegant gekleed. De een deed steeds het woord en stelde zich als L. of V. (namen van bekende vooraanstaaxide per sonen in Nederland) voor en vertelde gepen- sionneerd officier van het Nederlandsehe leger te zijn, maar thans deedl hij nog dienst aan de kanselarij. Ze zamielden geld in voor een collega, die in financieele moeilijkihedien verkeerde en ze wild^n den man met dat geld aan een zaakje helpen. Op de ldjst, die hij aanbood, hebben aanzienlijke faimlies voor groote bedragen geteekend. De andere per- soon placht buiten te wachten. Vrijdag kwa- men beiden bij een dame aan den Potgieter- weg te Bloemendaal, doch deze vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. Het mocht de politie gelukken beide personen aan te houden. Het b'eken te zijn J. A. van R., 64 jaar en P. A. E., 57 jaar, beiden wo- nende te Amsterdam. Ze zijn in het huis van bewaring te Haarlem ingesloten. De z.g. philanthropen hadden reeds meer dan 1000 op hun lijst verzameld. UIT DE M E T A A L NIJ VERH'E ID Zaterdag heeft te Utrecht weer een be- spreking plaats gehad tusschen het dage- lijksch bestuur van den Metaalbond en de besturen van de R.-K. en Christelij'ken Me- taalbewerkersbond over het door deze bonden ingediende ontwerp collectief arbeidscon- tract. Het bleek, dat de vorm, waarin de ge- noemde bonden hun voorstel omtrent het persoonlijk minimum-loon hadden ingekleed, „Daarvoor hebben wij de politie. Zulke gevaarlijke lui zouden er niet minder gevaar lijk op worden, als ze voor niets te eten kre- gen en vrij mochten wonen. Ze zijn zoo ge- worden door hun eigen slechtheid en on- deugden en die van hun vaderen, dus moeten ze dan ook maar hebben, wat er bij staat. Een dergelijk ontembaar element blijft ge vaarlijk. Maar, om ze te beklagen en over hen te treuren, is dwaas en nutteloos. Mr. Gray had voor die alien een woord. Hij ging vrij overal binnen, en sprak ze toe, steeds met zijn leerlinge naast zich. ,,'t Is als in een bijeenkorfzei Elsie, die nog nooit zoo'n dkht-bevolkte buurt gezien had. „Toch zijn het alien menschen kind, men schen van denzelfden aanleg als jij. Ze ken nen dezelfde behoeften, hebben dezelfde ver- langens, lijden dezelfde smarten. Wat maakt je gelukkig: Als je warmte en voedsel hebt in voldoende mate en niet te veel hoeft te werken. Zooals ik de wereld ingericht wil zien zullen ze dit niet zoo good hebben, en ze zullen ook even goed genot vinden in de beoefening van kunsten en wetenschappen en zullen hun gedachten lat'en gaan over veel, waar ze nu geen besef van hebben. Maar ze zijn alien precies als jij. En vooral in een op- zicht: Ze hebben even zeer behoefte aan lief- de" Hij zweeg een oogenblik, maar toen Elsie niets zei, ging hij voort: „En dit zijn nog niet eens de aller-onge- lukkigsten, velen van hen hebben het zelfs zoo druk met zakjes en doozen plakken en lucifers en voetkussens maken, dat ze er niet eens den ti»d van kunnen nemen, om op te het dagelijksch bestuur van den Metaalbond over zijn principeele bezwaren heeft doen heenstappen, en inzake de werkliedenvertc- genwoord'iging een vorm gevonden werd, die zijn principieele hezwaren heeft opgeheven. 'Het dagelijksch bestuur van den Metaal bond zal thans een tegenvoorstel formulee- ren. WIE IN 1926 IN IN'DIe ZIJN GEKOMEN. USt Batavia wordt d.d'. 21 Maart door Aneta gemeld: In 1926 zijn 4000 Neder- 1 anders, 1400 andere Europeanen, 900 Ja- ■panners, 42000 Chineezen en 3200 andere Oosterlingen in totaali 52000 personen. In die binnen gekomen. Het aantal Chineezen is, in vergelijking met andere jaren, in ver- band met de troebelen in China, met 12,000 personen toegenomen. Velen koesteren den wensch, de leden van hun gezin naar Indie te late© komen. GROOTE BRAND. Uit Padang wordt d.d. 21 Maart door Aneta gemeld: Bij een hevigen brand' is de hel'ft van Ramipah in het Tebing-Tinggische afgebrand. De schade wordt geraamd op f 2,140.000. Hiervan was slechts voor 36,000 verzekerd. BRANDE'N. Te M'usselkanaal is Zondagnacht het huis van gebroeders Meyer afgeibrand. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is een begin van brand ontdekt in de rijwielfabriek van de firma H. in de Boterstraat te Schie dam. De brandweer was dadelijlk tar plaatse en bemerkte, dat de vloer van de derde verdie- ping in brand stond. Na een uur was men het vuur meester. De brand is ontstaan bij de moffeloven, doordat men een- gasvlam ver- zuimd had uit te draaien. DE LIMBURGSCHE INDUSTRIE. Ten gouvernementohuize te Maastricht heeft VTijdagmiddag een conferentie plaats gehad, welke bijgewoond werd door den Commissaris der Komngin in de provincie Limburg, de leden der Ged. Staten, mgi'. dr. Poels, aen heer Defesche, direoteur der So- ciete Ceramique, den heer De Neree tot Bab- bericht, gedelegeerde dier N.V. Kristal Unie Maastricht, en den heer Kaanen, bestuurder van den R. K. fabrieksarbeidersbond St. Wil- lebrordus. De vergadering werd gepresideerd door den Commissaris der Koningin, die meedeel- de, dat de bijeenkomst was belegd ten einde te overwegen, wat het provinciaa-1 bestuur voor de Limburgsche inaustrie zou kunnen doen, in het biizonder voor de steeds in groo- ter moeilijkheden verkeerende Maastrichtsche industrieen. De moeilijkheden in de Maastrichtsche aardewerk- en porcelein-industrie werden door den heer Defesche uiteen gezet; de heer De Neree tot Babberich schetste den toe- stand der Maastrichtsche glas-industrie. Ver- der werd't woord gevoerd door mgr. dr. Poels en den heer Kaanen, waarna de heer Defesche mededeelde, dat wanneer de Maas- trichtsdhe industrieen in staat werden gesteld hun prodUctie op het peil van voor den oor- log te breagen, geen verhooging van ver- koopsprijzen zal noodig zijn, d'och men eer- der tot verla'ging ervan zou kunnen over- gaan. Na afloop der Conferentie had er een verga dering plaats van Gedeputeerde Staten. Het Limb. Dgbl. vemeemt, dat zij de overtuiging hebben opgedaan, dat een spoedig ingrijpen dringend noodzakelijk is en dat zij de noodige sta-pen bij de regeering zullen doen, om verbetering in den toestand te brengen NEDERLANDSCHE KINDEREN' UIT DUITSCHLAND. WedCr is een groep van 30 Nederlandsehe kinderen, door de zorgen van het Nederland sehe Roode Kruis in het Kinderhuis te Kat- wijlk gedurende 6 weken ondergebracht, op 5 Maart naar Duitschland teruggekeerd. De gewichtstoeneming dezer kinderen is gemiddeld 2.75 K.G. geweest. Enkele kinde ren zijn nog in Nederland achtergebleven. Op 8 Maart is het Kindertehuis opnieuw beh'ckken door 33 jeugdige landgenooten. Na deze 33 staan er nog 24 uitgezcchte en ge- keu.de kinderen voor een later transport ge- rced. Er komt echter ruim 900 voor deze laatste groep tekort. Het hoofdbestuur van het Nederlandsehe Roode Kruis, (Princesse- gracht 27, 's-Gravenhage, Postgiro 22120), dost daarom nog eens een beroep op den Ne- derlandschen weldadigheidszin DE PO'SITIE VAN VERPLEGEND PERSONEEL. De Certtr. Ned. Ambtenaarsbond heeft de zer dagen een adlres gezonden aan den minis ter van binnenlandsche zaken, waarin gewe- zen wordt op het feit, dat de organisatie bij haar pogingen om verbetering te brengen in kijken, terwijl ik met hen praat. De ellendig- sten zijn degenen, die niet werken will en en die den heel en dag maar leegloopen en ste* ten." „Maar meester, wat zult u met zulke men schen nu bereiken met uw stelsel? Zal het degenen, die niet willen werken, nu ijveriger maken?" )VLIet zal ieder de vruchten van zijn eigen arbeid schenken, het zal iederen man een vak doen leeren en werk hebben voor iederen werkwillige. Degenen, die niet kunnen wer ken kunnen zal het opsluiten tot aan hun dood. Zij zullen geen kinderen krijgen, daar- dood zullen er niet zooveel geestelijk mis- vormden zijn. Deze straat is vol lessen, die ten duidelijkste aandringen op vemietiging van den eigendom." Nu stond de meester ineens weer stil voor een vrouwtje, natuurlijk ook met een kind in de armen, en er mogelijk nog afge- tobder uitziend, dan zijn overigen bescherme- lingen. Is het nog altijd hetzelfde: hij wil wel wer ken, maar hij kan geen werk krijgen geen mensch wil iemand in dienst nemen, die zoo ongelukkig is geweest. Mijn eenige troost is, dat hij zich tenminste niet bedrinken kan, als er geen geld is." „Haar man was klerk," lichtte de meester toe, „en zij hoorde cok tot dien stand, maar hij bestal zijn chef en heeft een paar jaar gevangen gezeten. In onze maatschappij zou dit niet kunnen voorkomen. Niemand zou in verzoeking worden geleid tot diefstal." De andere stem sprak weer: ,,Wij komen vooruit door onze deugden. Zii raken achtaruit door hun ondeugden. Laat den rechtstoesfand van verplegena personeer, dikwijls stuit op economische bezwaren van de betrokken gestichten. Veelal zijn zelfs maatregelen getroffen, die tot strekking heb ben het aantal vastaangestelde gediplomeer- de verplegenden tot eeni minimum te beperken en zeer vei'antwoordelijk werk te leggen in handen van leerlingen. Een uitzondering vormen hier de Prov. Ziekenhuizen van Noord-Holland, waar men bij het treffen van bezu nigingsmaatregelen rekening heeft willen houden met den eisch: zooveel mogelijk geschoold personeel aan de inriehtingen te verbinden en waar men der- halve het redht op vaste aanstelliiTg en het behoud eener levenspositie intact heeft ge- laten. Deze in Noord-Holland gevolgde methode is slechts een bevestiging van het door erva- ring verkregen inzicht, dat en zulks geldt inzoindeilheid voor manmelijke verplegenden wier arbeidisterrein zich tot nog toe niet bui ten de gestichten strekt men slechts dan over geschikt en toegewijd personeel kan be- schikken, wanneer men het mogelijk maakt het verplegen van psychische zieken als een levenstaak op te vatten, terwijl de elders ge volgde methode, die aan de verplegersfunctie een twijfelachtig en tijdelijk karakter geeft, er toe leidit, dat de gestichten warden beschouwd als toevluchtsoorden, hoe eer, hoe beter te verlaten en de verplegingsarbeid als een werk, waarbij toewijding en belangstelling aohterwege kudnen blijven. Dat zulke opvattingen aan een goede ver pleging niet bevorderlijk zijn en dat het op- leiden van jonge mannen uit de arbeiders- klasse tot een beroep, dat zij straks nergens zullen kunnen uitoefemen, uit een maatschap- pelijk oogpunt moet worden veroordeeld, be ll oeft geen betoog. Te be treuren is dan ook aldus het adres dat blijkbaar niet gezooht is naar moge- lijikheden om de door C. N. A. B. bedoelde gedupeerde verplegenden te werk te stellen in zoodanigen werkkring, dat de door hen te verrichten arbeid meer past bij de door gedi- plomeerde verplegenden genoten opleiding Daar intussehen deze zaak in het belang van verpleging en verplegenden en uit alge- meen maatschappelijk oogpunt dringend een opiossing vraagt, verzoekt de C. N. A. D. den minister maatregelen te nemen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat de voor vele ge stichten geldende bezwaren geheel of gedeel- telijk zouden worden opgeheven. Een eerste stap in deze richting zou zijn de installing van een commissie, bestaande uit deskundigen, o. w. vertegenwoordigers van vakorganisaties en gestichtsbesturen. Deze commissie zou zich b.v. kunnen uit- spreken over: a. het aangeven van regelen betneffende de oprichting en uitbreiding van ziekeninridhtingenb. een unificatie van den kostprijs der venplegingc. onderlinge uit- wisseling van geschoolde krachten; d. tewerk- stelling van gediplomeerde verplegenden op andere daartoe geeigende posten. A ME RIK AANSCHE STUDENTEN IN ONS LAND. De Amerikaansche studenten, die nu al eenige maanden bezig zijn een wereldreis te maken, zijn Zondagavond te Rotterdam aan- gekomen. Een extra-trein bracht hen uit Brus sel regelredht naar de terreinen van de Hol land'Amerika Lijn, waar de studenten zich weer aan boord van de „Rijndam" begaven, welk stoomsch'ip hen al dien tijd had gehuis- vest. Het was wel iets bijzonders, zegt de Crt die lange passagierstrein midden over de Wilhelminakade te zien rijden; uit elk por- tierraampje staken eenige hoofden van Amerikanen, die blijikbaar benieuwd waren iete meer van de Maasstad te zien. Voorloo- pig zagen zij echter niets dan de loodsen der Holland—Amerika-lijn. Toen de trein tot vlak voor de „Rijndam" gereden was, begon de „ontscheping" uit den trein en de inscheping op de „Rijndam". Het werd een gedraaf met koffers en pakjes waar op etiketten uit alle werelddeelen geplakt wa ren. Van de vijfhonderd studenten waren min- stens de helft jonge dames, die maar zelf met haar zware bagage moesten sjouwen, een en kele maal geholpen door een gedienstig lid van het personeel der H.A.L. Een studentje liet haar koffers maar liggen en bracht eerst twee gele peppen, welke zij ste- vig in de armen geklemd had, aan boord Merkwaardige typen waren er overigens onder die studenten, mannen met lange., haast slepende jassen en lichte linnen broe- ken, slappe hoeden en uilenbrillen „au Ka- rel'tje". Sommige bovendien met het beroemde maille snorretje. Anderen zagen er echter heel gewoon uit en token allerminst op Amerika- nen. De dames waren meest leuke types som- migen in sportcostuum met korte rokjes schoe- die menschen lijden. Hun lijden zal de rest van ons wijzer maken. Kom niet in opstand tegen de groote wet, die lijden schenkt als gevolg van slechtheid." Hierop begon de meester een toespraak zij- nerzijds, meer uitsluitend tot zijn leerlinge gericht, maar waarbij hij steeds meer in vuur geraakte, zoodat zich een heele groep van luisteraars om hen heen gevormd had. Om den hock van de straat kwam naderbij- geslopen een jonge man van het onver- valschte misdadigerstype, met schichtigen bjik, sluipenden gang, gebogen houding, on- natuurlijk groote oogen en spierwit gelaat Hij nam eens even een overzicht, want een dichte menigte levert in den regel een uitste- kende gelegenheid, om z'n sjag te slaan. Maar de spreker had opgehouden, het grcepje ging dan ook uiteen en wat de mees ter nu zei, was in waarheid uitsluitend tot zijn leerlinge gericht. „Deze straat biedt inderdaad een uitste- kende leerschool. „Vriend," sprak hij toen den ongelukkige toe, ,,zou je voor een keer eens een shilling eerlijk willen verdienen?" De jonge man keerde zich schichtig om en zijn scherpe oogen flikkerden op het gezicht van het geldstukje, ofschoon deze wijze van verdienen hem niet de ware leek. „Waarmee?" vroeg hij. „Met mij enkele vragen te beantwoorden. Waar ben je geboren?" „Waar ben je grootgebracht? Hier, in deze straat?" - „Ja „Je hebt toch zeker, gelijk met de anderen de school bezocht?" Hij knikte. nen met platte hakken anderen in bontman- tels en met hoeden als men hier maar weinig opmerkt. Enkele oudere dames waren er ook bij, waarschijniijk echtgenooten van de pro- fessoien. Het duurde circa drie -kwartier voor alien aan boord1 waren en ieder v/eer zijn eigen hid had gevonden. Den verderen avond zijn de studenten aan boord gebleven. Maandag zul len zij, zoo men weet Rotterdam bezichtigen; Dinsdag en Woensdag komen Den Haag en Amsterdam aan de buurt, waarna zij Don- derdag naar Hamburg vertrek'ken. De N. R. Crt. meldt: Gistermiddag zijn de deelnemers aan de Floating University college cruise s.s. Rijn- dam ontvangen ten stadhuize. Met burge- meester Wijifoma waren in de groote burger- zaal aanwezig de wethouders mr. A. de Jong en F. L. D. Nivard en de raadsleden mevf. Doorman'Kielstra, mejuffrouw Meijer, de heer mr. J. A. de Visser, dr. C. H. Kleipoo! en A. Bos; de gemeente-secretaris mr. M. Smeding; de administrateur, chef van het kabinet van den burgemeester, mr. A. Th. Peiffer. Voorts was de Amerikaansche gezant, de heer Richard A. Tobin overgekomen uit de residentie; was er de Amerikaansche con- sul-generaal hier te stede, de heer Edward A. Dow. Dan gaven de professoren van de Handels-hoogeschool Boerman, Drucker, Verkade, Sneller, Polak en C. W. de Vries van hun belangstelling blijik; waren kapitein Lieu we van de Rijndam met zjjn echtgenoote en de heeren K. v. d. Zeyden en M. J Kor- pershoek Jr. van de d'irectie van de American Express hier ter stede, die de regeling van het bezoek aan ona land heeft, bij de ont- vangst aanwezig en waren de senaten van het Rotterdamsche Studentencorps, van den Rotterdamsichen Studentenbond, van de Ka- tholieke Studentenvereeniging Sanctus Lau- rentius en van de Rotterdamsche Vrouwelijke Studenten-vereeniging opgekomen om hun Amerikaansche collega's te begroeten. Te ongeveer half vijf kwamen de gasten de burgerzaal binnen, waar burgemeester Wyte- ma hun het weLkom toeriep. Voor vandaag stand voor de groep studen ten, die Maandag een bezoek aan de fabrie- ken van Van den Bergh hebben gebracht, een bezoek aan Amsterdam op het programma. Te 8 u. 53 vertrekken de ongeveer 250 dames en heeren met twee extra-treinen naar de hoofdstad. Om 6 uur ongeveer keeren ze te- rug. De tweede groep gaat's morgens naar de marg arinefabrieken en 's middags per auto, na Rotterdam te irebben bezichtigd naar Den Haag, waar het Vredespales en het Huis ten Bosch in oogensohouw worden genomen. Woensdag brengt de groep, die de hoofd stad nog niet heeft gezien, een bezoek aan Amsterdam en de andere groep maakt dan den autotodit naar Den Haag. De Donderdag is voor de studenten heele- maal vrij. Het ziet er naar uit of ze voor een groot deel dezen dag op het vliegveld Waal- haven zullen door'orengen. Een veertigta! heeft er zich al voor een tochtje in de lucht laten boeken. Dancing Pschorr is zoowat als vast pied a terre voor de dames en heeren gekozen, 's. avonds zullen ze daar elkaar ontmoeten. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Het Genootschap Nederland-Engeland heeft Zaterdagavond in Den Haag een maai- tija gegeven ter eere van lord Granville, don oniangs in Nederland benoemden gezant, en lady Granville. Het feest werd gepresideerd door oud- minster Colijn, voorzitter van het genoot schap, naast wien het hoofdbestuurslid, de gravin Van Limburg Stirum, had plaats ge nomen. Er waren meer dan 50 gasten. KORTE B'ERICHTEN. Zondag is te Haarlem de vierde algv- meene vergadering van de arbeiders-vereeni- ging voor lijkverbranding gehouden, onder voorzitterschap van den heer Andries de Rosa. Prof. dr. H. P. Blok heeft een intree- rede gehouden als buitengewoon hoogleeraar in de Egyptische en Voor-Aziatische kunst- geschiedenis aan de universiteit te Utrecht over „Ontleening en Invloed". Te Amersfooi't is Zondagmiddag aan den Heiligenbergerweg nabij het Zwane- water een kinderlijkje gevonden, dat vermoe- delijk reeds eenige dagen in de sloot had gelegen, in een stuk krant gewikkeld en in een doos gepakt. De marechaussee uit Leus- den heeft het lij'kje in beslag genomen. Te Vug'ht heeft gistermorgen bij mist een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en de met kalveren geladen kar van voerman M. Backx uit Liempde. Backx werd gedood. De kar werd in een sloot geslingerd. De bestuurder van den auto is zeer lic'nt ge- wond. De Nederlandsehe zwemster, mej. Ba ron, verbeterde te Brussel het wereldrecord op de 400 M. sehoolslag. „Wat voor vak heb je geleerd?" „In het geheel geen." „Je vader was zeker een dief Al weer een knik. „En je moeder een dievegge?" Op alles dezelfde treurige bevestiging, nn ook nog op die laatste vraag: „En je broers en zusters hebben waar schijniijk alien dit voorbeeld gevolgd? Hier heb je je shilling." De arme gedegenereerde schuifelde weg. „Vader, moeder, het geheele gezin leeft van diefstal. Waar geen eigendom is, is ook geen diefstal mogelijk. In onze maatschappij kan een dergelijk schepsel niet geboren wor den, zulke ouders als hij had kunnen niet bestaan in een wereld, waarin de eigendom vervalt." „De vemietiging van den eigendom," sprak de andere stem, „zou onmiddellijk ge volgd worden door de geboorte van den eigendom. De macht om te scheppen en uit te vinden, die eenmaal niet valt weg te ne men, is immers ook een vorm van eigendom. Geen wet kan tegen dezen natuurlijken aan leg worden uitgevaardigd, een wet kan de menschen ook niet tot ijver aansporen. Een wet kan niet verhoeden, dat de geestelijk- vlugge voordeel behaalt op den geestelijk- trage. Laat die zedelijk diep gezonkenen hun leven uitleven, al is het ook dat ze van dc eene gevangenis in de andere komen: dit strekt de wereld tot afschrikwekkend voor beeld." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5