- do Lzol die rt? de we( zss z°q( de LrvariTO die altlfd gsod vas Vdl? De meesfe huidkwalen zijn hinderlijk, aoch krabben verergert de kwaal. Ctami<Me!lijke verlichting wordt echter verkregen bij aan- wending van Foster's Zalf, en bij voortgezet gebruik verdWijmt dte huidaandoening. Foster's Zalf wordt sedert jareni aanbevolen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per dqps, 1per tube. bet Je philosofische eieren had gewerkt. Op bet oogeniblik zijn er 130 buizen te weinig, terwijl er 104 in aanbouw zijn. Ms er geen vervangingsbouw plaats heeft, zal bet tekort voortdurend grooter worden. Door de kleinere gezinnen, wordt met een- zelfde getal inwoners steeds een grooter aan- tal woningen noodig en als er geen 30 pCt. onbewoond is, blijven de huiseigenaren een macht houden om de huur hoog te houden Nog deed spr. uitkomen, dat de 200 door paniculieren gebouwde buizen, waarvoor 200 premie per woning was gegeven, ver- kocht wordeni en niet verhuurd. Spr. vond bet waterleidingpotje volkomen jbruikbaar. Alkmaar behoeft niet aitijd voor de toekomst te zorgen. Het is zeker verdedig- •baar, om dat potje in 10 jaar op te gebrui- jken. De loonen konden dan gelijk blijven en "de belasting moet dan maar met 2 punten fverboogd worden. k Ook wilde spr. iets meer progressie, al .wilde bij niet een zooaanige regeling, dat de rijken de gemeenten verlaten. Spr. oordeelde, dat Mr. Sluis een beetje .terug gekrabbeld was inzake de loonsver- .1 aging, blijkbaar vindt bij het niet goed, dat door Alkmaar de roep gaat, dat hij voor loonsverlaging is. t Mr. Sluis: Het gaat om de waarheid. c> Oe beer WesterhofU bent terug ge- krab'beld. Mr. Sluis Heelemaali niet. u" De beer Westerhof: Nu ben je orakel van Delphie. Mr. Kusters verwijt hem dit niet. bent bet zoo dikwijls. fc De beer Westerhof: U kunt van (■niet alles krijgen. Mr. Sluis wil ook op de ^loonen bezuinigen, als op andere dingen be- zuinigd wordt en bezuiniging op andere din- ■gen is noodig, dus is hij het volgend jaar voor loonsverlaging. Mr. Slu is Dat is niet waar. Eerst moet er 10 mille af van plantsoenen en geen uitgaven voor een stadshuistoren. Jelui wilt het geld tweemaal uitgeven. De heer Westerhof betoogde, dat Mr. Kusters in de financieele commissie de man voor de bezuiniging was en de heer Vogelaar in den raad. Z. i. had de heer Vogelaar ten onrechte verwijten tot spr. gericht. Aan de heer Klaver was slechts de keuze, om de boel zoo hoog op te schroeven, dat het niet mogelijk is, of de zaak zoo vast te zetten, dat men niets kan doen. Als u aldoor wilt bezui nigen, is de eenige uitkomst, dat voor het bij- zonder onderwijs de tafel gedekt blijft en voor het openbaar de kruimpjes zijn. Mr. Kusters: Vertelt U nu eens, hoe? De heer Westerhof: De exploitatie geeft als maatstaf de onkusten per leerling. De opheffing van de Handelsschool brengt uw onderwijs echter geen nadeel, wel het openbare. Als er een openbare Ulo-school kwam, gin- gen de kosten per leerling niet noemenswaard naar beneden. Voor het openbaar was het een nadeel en uw onerwijs bleef in tact. Mr. Kusters: Dat is slechts tijdelijk het geval. De Voorzitter: Dat is nu van de baan. De heer Westerhof: Het blijft zoo. Ik- had het voorbeeld noodig. Mr. Kusters: U kunt toch niet ont kennen, dat naar mate het aantal leerlingen per klas grooter wordt, de onkosten per leer ang gelijk blijven. De heer WesterhofHoe het ook wordt, gij behoudt uw twee scholen en irijgt hetzelfde bedrag. Wij zijn er tegen. de Vlassen vol te stoppen. Het ging over het >1 echter worden van het openbaar onderwijs in aantal scholen. Spr. wil een nieuwe school in de toekomst op de plaats van de oude aan den Konings- weg, en een nieuwe aan den Westerweg en dit kan alleen, als er geld is en pas dus op, dat men de gemeente niet te nauw inschroeft. Spr. misgunde de onderwijsgelijkstelling niet, maar vordert, dat rechts de gemeente ae mo- gelij'kheid laat, om ook openbare scholen te stichten. Dit vordert de patificatie. Ook het openbaar onderwijs moet zijn kans hebben. Als de heer Vogelaar belangstelling heeft voor het openbaar onderwijs, dan moet hij belangstelling voor dit onderwijs hebben in al zijn geledingen. Spr. voelt het meest voor het openbaar on derwijs, doch ook voor het onderwijs in het algemeen. De zorg voor het openbaar onder wijs berust het meest bij links en daarom zal de Vrijheidsbond zich voor de toekomst heb ben te herzien. Spr. wilde voorloopig het aantal leerlingen ,voor het voorbereidend onderwijs tot 1000 beperken, door den toelatingsleeftijd iets op te vceren. Mr. Sluis: een bewaarschool voor oude- re kinderen. (gelach). De heer Westerhof gevoelde wel iets voor het voorstel om de electriciteit met 1 Jeent te verhoogen. De V. B. en de S. D. A. P. fhebben in den raad echter geen meerderheid. ?Spr. bepleitte het heffen voor opcenten op de vermogens belasting en op het bebouwde. Efnkomen uit kapitaal verkregen, dient zwaar- 'der belast te worden dan dat uit arbeid ver kregen. Voor f 16000 tot 30000 is het maar bij tflO opcenen 2 per duizend. Spr. gaf toe, dat het voor de kleinsten wat moeilijk drukt. Het is echter niet mogelijk om dit naar tiraagkracht te regeren. 30 gemeenten in N.H. met Haarlem voorop doen dit en de toestand van Alkmaar vordert dit. Spr. wil nog bekijken om de electrici- teit met 1 cent te verhoogen. Uitvoerig be toogde spr. de wensehelijkheid om het water- leidingspotje voor 10 jaar aan te wenden. Ook spr. was met den heer van Drunen van oordeel, dat de politie-organisaties niet catagoraal van het G. O. bij de politic wees voering van het G. O. bij de politic wees de spr. dus toe. Met mr. Kusters meende spr. niet, dat de V B. te veel invloed in het college had. Zon- der compromissen was een college niet moge lijk. Met nadruk betwistte spr. dat de ver- deeldheid in vorige colleges minder grooter was. Nagenoeg heeft het college zijn geheele programma uitgevoerd en de gevoerde cri- tiek is dus onhoudbaar. Mr. "Leesberg was bovendien het meest mlncterheid in het col lege. Een overeenkomst is aitijd beter, doch als men die niet kan bereiken, moet men met een minderheidsvoorstel komen. Spr. hoopte dat de heer Klaver door zijn toelichting tot andere gedachten was gekomen. Mr. Sluis: u bedoelde blijkbaar meer dan de heer Klaver dacht. De heer Weesterhof betoogde in ant- woord op een vraag van Mr. Kusters dat' hij met tevreden is voor de S. D. A. P. in Alk maar een meerderheid heeft. Een beetje meer democratic in het college was echter wel ge- wenscht geweest. Het kon echter minder ge- weest zijn. De Wethouder van de bedrijven Mr. Lees- berg kwam er tegen op, dat de heer Wester hof hem in de R. K. fractie ten aanzien van het onderwijs aan de eene zijde had geplaatst en de overigen aan de andere zijde. Er is ten aanzien van het onderwijs geen verdeeld'heid. Wij zijn ons het woord van Nolens bwust, dat wij ook voor het openbaar onderwijs hebben te zorgen. Het feit, dat de heer Westerhof kans heeft gezien op de begrooting van onderwijs 22000 te bezuinigen, bewijst, dat de .osten per leerling der openbare school de maatstaf zijn. De winst uit de bedrijven, oordeelde spr. een financieele politick, doch de prijzen van de producten zijn een automatische rem. Het vorig jaar is er een uitkeering uit de bedrij ven gedaan. Zijn de prijzen goed dan kan dit. Of niet gewenscht is een lageren gasprijs voor verwarming, ten aanzien van het gas is de toestand niet zoo rooskleurig. Men kan niet lager gaan. Men moet zeggen, dat het concurreerend product de laatste jaren zoo goedkoop is, dat gas niet beneden produc- tie prijs kan geleverd worden en voor centrale verwarming kan men zonder den factor per- soneel te stelien, de concurrentie niet door- staan. Gezien de prijzen der electriciteit en de gevoerde politick kwam het spr. niet geoor- loofd voor om het electrisch met 1 cent te ver hoogen. Over het grondbedrijf verwees spr. naar het stuk van den heer Keeom, dat een ver- sterking was van zijn standpunt en waarbij hij zich aansloot. Spr. zag ook geen kans om zelfs voor een jaar 22000 extra uit het bedrijf te halen. De verordening laat dit niet toe en voor wij- ziging van de#verordening gevoelt spr. niet. Aan den wethouder van financien was de taak om een sluitende begrooting aan te bie- den, De voorzitter schorste hierop de ver- gadering tot 8 uur. AVONDVERGADERING In de avondvergadering waren de publieke tribunes bezet met een il'ink aantal belang- stcilenden. Afwezig Mr. J P. Bosnian. Het woord was allereerst aan mej. Ca- r e 1 s, die de middagzitting niet had kunnen bijwonen. Zij betoogde, dat het niet juist ge- argumenteerd' was met te zeggen, dat de Neutrale Bewaarschool ook met 31 moet toekomen als de Bijzondere dit ook kunnen. Spr. wees in dit verband op de verplichtin gen, door de Neutrale Bewaarschool aangc- gaan. Ten aanzien van de niet vervulling van de functie van informator bij den Armenraad betoogde zij, dat dit meer een gevolg was van een te grif inwilligen van een verzoek van den burgemeester om deze functie niet te vervul- len. Zij hoopte dat het bij de volgende be grooting anders zou zijn. De heer T h o m s e n verklaarde, dlat het't beste was om het komende tekort van het volgend jaar te dekken. Mr. Sluis Als het dan maar tijdig ge- beurt. De heer T h o m s e n Daarvan zal ik wel ontslagen zijn. Mr. Sluis zag dat niet in. Spr. oordeelde de kans wel groot dat de heer Thomsen weer op zijn zetel kwam te zitten, tenzij de heer Bosnian die plaats zou innemen Mevr. Westerhof: Dat zit nog. (Ge lach). De heer Thomsen ging voort en be sprab het betoog van den heer Vogelaar. In antwoord op diens vragen zeide spr., dat hij in de raadsvergadering had belufsterd, dat men er weinig voor voelt om de Meisjesschool op te heffen. De canon voor de erfpacht van de gronden van de Cadettenschool was bo vendien vrijgekomen. Mr. Sluis: Sinds wanneer? De heer Thomsen Sinds de vorige vergadering. Mr. Sluis Dus voor den 17en. Waar- om dan de vorige week geen voorstel gedaan om liet voorstel in te trekkien? De heer Thomsen: Ik zeide reeds, dat ik ook de stemming in den raad beluistera had. Nog stelde hij in't licht, dat voor een ver- hoogden pensioenaftrek niet de goedkeuring van Ged. Staten noodig was. De getaxeerde waarde van de gronden was geen fictieve, doch een reeele waarde. Spr. nam aan, dat die waarde niet minder is dan de getaxeerde. Steeds brachten de gronden meer op dan die getaxeerde waarde. Mr. Leesberg: De grond aan de Tie- nenwal. De heer Thomsen: De laatste grond leverde misschien een klein verlies op, dat betreft echter een klein ongunstig gelegen stukje. Wat is de effectieve waarde als de getaxeerde waarde een fictieve is. Hetgeen op de vergadering van dirccteuren van grondbedrijven over uitbetalingen naar voren was gekomen, werd door spr. evcncens besproken. Spr. wees er op, dat men het daar niet eens was, doch een commissie benoemde om de zaak te onderzoeken. Ten stelligste ontkende spr. op grond van art. 11 van het Grondbedrijf, dat het bedrijf door het voorstel werd benadeeld. De rente- beta ling moet volgens dat artikel ophouden, zoodra de boekwaarde hooger is dan de ge taxeerde waarde. Het volgend jaar is er weer taxati>e. Het gaat dus om een jaar en van ren- tcbijschfijving is nog nimmer sprake gewees Een ernstige benadeeling van het Grorr"^ drijf is dus niet mogelijk. In antwoord op de vraag van den heer Kla ver bleef spr. er bij', dat de financieele roe- stand van de gemeente kerngezond is. Sober- heid in de huTshouding dient echter te wor den betracht, wat niet wil zeggen, dat zaken die het economisch belang moeten dienen niet bevorderd dienen te worden. Het inzenden van plannen die groote finan cieele offers vorderden, had spr.'s instem ming destijds niet. Tegen den heer Govers, die zich meer be paald had tot een discussie met Mr. Kusters, voerde spr. aan, dat hij van oordeel was, dat een discussie met hem elders beter op zijn plaats was. De heer Govers had niets gezegd, wat tot deze opmerking aanleidog gaf. De heer van Drunen: Evenals d heer Bosnian buiten de orde was. is thans ook de heer Thomsen buiten de orde. Mr. Sluis Bemoei je niet met de bour geoisie. Be heer Thomsen zeide nog, dat hij met het voorstel tot verhooging van premie- aftrek kon medegaan, omdat z.i. er verband mioet blijven tussohen hetgeen het particulier bedrijf en de gemeente betaalt. Aan den heer Westerhof verklaarde spr diat hij een opheffing van het vervolgonder- wijs wel als een maatregel ten nadeele van het openbaar onderwijs beschouwde, waarom 'hij daarom niet wildfc medegaan. Spr. herinnerdfe er nog aan, dat de heer Westerhof in een vergadeding van B. en W. op 8 April 1924 uit een oogpunt van co-edu- catie voor opheffing van de meisjesschool was. De beer Westerhof: Als er een ande re voor in de plaats kwam. De heer Thomsen: Neen, mijnheer Westerhof, opheffing zonder meer uit een oogpunt van co-educatie. Ik heb hier de notu - len (Gelach). Spr. betoogde nog, dat in het college de heer Westerhof ook nog betoogd had, dat voor 't christelijk vervolg-onderwijs 30 genoeg was. Het voorstel van B. en W. gaat er boven uit. De Voorzitter verklaarde ten aan zien van het politie-voorstel, dat hij het voor het gezag van de politic niet wenschelijk oor deelde de politic in het G. O. op te nemen Spr. zag liever, dat het bleef zooals de ge mecntewet hei heeft bedoeld. Het ging spr. echter als den heer Thomsen bij de meisjesschool. Als de raad er zoo bij- zonder prijs op stelt, dan wil hij geen moei- lijkihed'en met den raad en is hjj bereid zich er bij' neer te leggen. Hij1 las echter liever rechtspositie van het personnel inplaats van salarissen en a r be ids v n orwaarde n Mr S 1 u i s: U geeft dan maar toe als wij wenschen. De heer Westerhof: Het is in zijn in- houd hetzelfdfe. De Voorzitter: Laten wij het maar laten staan, zooals het er staat. Spr. ver klaarde nog dat hij zich los wil maken van de toelichting in den raad door den heer Wes terhof gegeven. Hij wil zich nog bsraden hoe het worden moet. Ten aanzien van een her- ziening van de kaderlijsten, zeide de voorzit ter, dat het bezwaar was in de praktijk een vaste formatie te handhaven. Dikwijls vormt het een beletsel voor den dienst. Ten aanzien van de rijwielen. herinnerde spr. den heer Sietsma aan de memorie van antwoord. Deze aanigelegenheid zal aan een onderzoek worden onderworpen. Wat de 20 fietsen bij de politic betreft, deelde spr. miede, dat er in de memorie een vergissing staat. De 4 nieuwe die aange- schaft worden, zul'len vier oude re moeten vervangen, zoodat het aantal 16 is. Inzake het ziekenfonds oordeelde spr. dat de heer Sietsma blijkbaar over meer inlioh- tinigen besdhikt. Voor een paar jaar verklaar de het fonds de risico voor het opnemen van de armenpatienten niet te kunnen dragen. Als 't mogelijk is heeft spr. geen bezwaar, omdat het bezuiniging en verbetering kan geven. Aan den heer van Drunen decide spr. mede, dat er tegen een drankwetcommissie wel eenig 'bezwaar bestaat. In dit verband citesr- de spr. een ontwerp voor een nieuwe drank- wet. De plaatselijike com missies worden opge- heven omdat dit instituut als mislukt moet worden beschouwd. Over de samenstelling van het college, antwoordde spr., dat hij zich weinig geroepen gevoelt zich daarover uit te laten.' Spr. heeft samen te werken met de wethouders die de raad kiest. Spf. h<jopt, dat de- nieuwe raad er in zal slagen om even prettige wethouders te lciezen om mede samen te werken, als men thans deed. M r.^-KTi s ters: Dat n.oeten wij maar di- looven. (Gelach). De Voorzitter beantwoord'de nog den heer Veen over zijin opmerkingen inzake het laten drukken buiten da gemeente bij on- georganiseerde patroons. Men mag niet af- hariKeiijK woraen van een Tyrannic Hi een be drijf. De clientele is in het drukkersbedrij'f te veel overgeleverd aan de organisaties. Als een niet-Alkmaarsch drukker voor een lager bedrag insdhrifft, dan meenen wij het te moe ten gunnen. De z.g. ongeorganiseerden zijn thans ook georganiseerd. (Gelach). Spr. oordeelde, dat mej. Carels ten aanzien van den armenraad de zaak zuiver gesteld had. Verdere discussie hierover is daarom op deze plaats overbodig. Spr. bracht hierna de ingediende moties in stemming. De heer Westerhof merkte op, dat ten' aanzien van de ongeorganseerde pa troons en het drukwerik hij een minderheid in het college vormde. De Voorzitter bracht in stemming het voorstel van de Soc.-Dem. omtrent het Waterleidiag-kapi taal Dit voorstel werd verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Voor stemden de soc.-dem. en" de heer v. Slingerland. Hierop werd gestemd over het voorstel om de opcenten op de vermo- genebelasting te verhoogen met 1O0. Dit voor stel werd verworpen met 10 tegen 8 stemmen. Voor de soc.-dem., de V. D. en de heer van Slingerland. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om den pensioenaftrek met 5 pet. te verhoogen en te brengen op 8V2 pet. Dit voorstel werd aangenomen met 10 te gen 8 stemimen. Tegen de soc.-dem. de V.D en de heer van Slingerland. De heer Westerhof deed het voor stel om de bebouwde eigendommen met 5 op centen te belasten en den pensioenaftrek on 6y2, pet. te stelien. Mr. Kusters oordeelde dit niet mo gelijk. Dit voorstel had eerder gedaan moeten worden. De Voorzitter was het hiermedf eens. De heer Westerhof dead hierop het voorstel om het bebouwd van 4 op 414 pet. te brengen. Daardoor wordt het mogelijk om den verhoogden aftrek 1 April te doen in- gaan. De Voorzitter achtte ook dit niet mogelijk. Het voorstel vervat in bdjlage 29 is aangenomen en dit houdt een verhoogden pen sioenaftrek vanaf Januari in. Deheer Westerhof: U bracht het in stemming om het op 834 pet. te stelien De V oorzitter had het geheele voorstel in stemming gebracht. De heer Vogelaar steunde het voor stel om de terugwerkende kracht te laten ver- vallen. De heer Klaver kon zich er beter me de vereenigen om het aangenomen voorstel met April zonder meer te laten ingaan. De heer Thomsen vond de wijize van do-en niet juist. De heer Westerh of: Wij kunnen toch wel voor een jaar besluiten het bebouwd op 44 pet. te stelien. MrSluis had geen bezwaar tegen 412 pet., doch wilde dit niet voor een jaar. Het moet toch komen en gaat er nooit af. Mr. Leesberg stelde in het licht, dat in December ree^ besloten was om de amb- tenaren te waarschuwen, dat een besluit van terugwerkende kracht gegeven zal worden. Spr. vond dit geen politiek. De Voorzitter was het hiermede eens. Er was blljkens de discussie in het ge heel niet oyer gesproken. Spr. wilde dus eerst een stemming of dit voorstel wel tcelaatbaar was. Mr. Sluis was overtuigd, dat de raad S34 pCt. heeft bedoeld, maar niet, dat de raad heeft willen coupeeren om de terugwerkenue kracht terug te nemen. Met 11 stemmen tegen 7 stemmen werd be sloten, het voorstel toelaatbaar te verklaren. Tegen: de heeren Thomsen, Ringers, Lees berg, Kusters, Govers, Bak en Klaver. Het voorstel-Westerhof, het bebouwde voor 1 jaar met 434 pCt. te belasten, werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Ringers, Kusters, Thom sen, Leesberg, Govers en Bak. In stemming kwam hierop de motie inzake den woningbouu. De heer Westerhof betoogdenog.dat de particuliere woningbouw even goed een kans zal krijgen. De motie werd verworpen met 13 tegen 5 stemmen, die der Soc.-Dem. De heer Sietsma trok zijn voorstel tot verhooging van den electriciteitsprijs in. In stemming kwam hierop de kwestie van het grondbedrijf. De he.er V 0 g e 1 a a r had bezwaar tegen de automatische rentebijschrijving, doch was er niet tegen om voor dit jaar het bedrijf met f 22000 te belasten. De meerderheid nam dit vporstel over, mits aan het college werd overgelaten den juisten vorm er voor te vinden. Mr. Leesberg oordeelde, dat men niet kon stemmen over een voorstel, dat geen vorm had. De voorsteller moet maar met een voorstel komen. De heer Thomsen zeide, dat het wel uit de winst kon komen. Spr. weet zeker, dat het regelmatig betaald kan worden, dit voor- stel-Vogelaar overgenomen door de minder heid van het college werd aangenomen met 11 stemmen tegen 7. Tegen de R.-K. en Mr. Sluis. Mr. Kusters zeide ten aanzien van de Bewaarschool, dat zijn fractie het voorstel deed, om de subsidie per leerling met 2.50, inplaats van met f 5 te verlagen. De wethouder van financien betoogde, dat dit een verschil maakt van f 1500. Dit kan gevonden worden uit den canon van het zie- kenihuis. De meerderheid nam dit voorstel over. De heer Westerhof deed het voorstel de subsidie op 36 te laten. Dit voorstel werd verworpen met 10 stem- men tegen 8 stemmen. Voor stemden de Soc.-Dem., de V.-D. en de heer Govers. Hierop volgde de artikelsgewijze behande- ling. Mr. Sluis was overtuigd, dat het ar- chief wat goedkooper kon en verzocht den wethouder van financien, dit na te gaan. Spr. zou anders het volgend jaar met een verla- gmgsvoorstel komen. Op gezag van des- kundigen geloofde spr., dat het wel lager kon. De heer Veen stelde naraens zijn fractie voor, om overeenkomstig het voorstel van de bewoners yan de Visscherslaan de verbete ring uit te voeren, zooals verzocht was. De heer Ringers handhaafde zijn mee- ning, dat Let voorstel van B. en W. een doende verbetering zou brengen. Het voorstel werd verworpen. Voor de Soc.-Dem. Ten aanzien van de Koningsweg werd mef dezelfde stemverhouding besloten. Deheer Govers verklaarde, dat dooi hem beoogd wordt het vuil van het wobn wagenpark af te leiden naar de spoorsloot. De heer Ringers zegde onderzoek toe. De heer Sietsma verwees ten aanzien van het hoofdstuk onderwijs naar het voor loopig verslag en het afwijzen van leerlingen voor de Handelsavondschool. B. en W. had- den 7 leerlingen terug gezonden om splitsing van klassen te voorkomen. Spr. bevreemde dit. De kosten zijn 1000 per klas, waarvan 400 voor de gemeente komt en spr. wil graag bezuinigen, doch is niet voor deze be zuiniging. De heer Westerhof had splitsing ge vraagd. Hij betreurde het met den heel Sietsma. De heer Westerhof verdedigde de volgende motie: De ondergeteekenden, Leden van Uwen Raad, stelien U voor te besluien, om aan de plaatselijke Muziek-Vereenigingen, welke in staat en bereid zijn per jaar minstens 2 con- certen in den Stedelijken Muziektuin te geven, aan deze een subsidie te verleenen van 250 per jaar. G. VEEN, J. WESTERHOF, H. v. DRUNEN. Spr. deelde mede, dat men in het college het Muziekkorps, nu de leden een offer brach fen. Een aanvraag van de and re corpsen mag niet achterwegen blijven. Het gaat hier over twee corpsen. Mr. Kusters waarom mogen de andere twee niet mee doen? De heer Weesterhof. Het moet aan- hoorbare muziek zijn. Het kan dus ten hoog- ste 1000 kosten en het geldt hier het steu- nen van de kunst. De heer Thomsen bestreed krachtig het voorstel om nieuwe subsidies te verleenen, terwijl men bestaande gesubsidieerde vereeni- gingen heeft moeten verlagen. De heer Govers keurde ook he tvoorstel af. Hij oordeelde, dat men dan alle Zonda- gen bezet zou krijgen. De heer Bak ken het voorstel niet steunen waar de heer Westerhof uitzondering wilde maken. De heer Westerhof beoogde geen en- kele uitzondering te willen maken. Hij wil het aan ieder corps geven, dat bereid en in staat is 2 uitvoeringen te geven. De heer Bab gevoelde er nu wel iets voor. Mr. Leesberg betoogde met klem, dat het voorstel verworpen moest worden. Om in dezen benarden tijd nog eens 1000 te geven veroordeelde spr. De heer Ringers was er ook ten zeerste tegen. Mr. Kusters deelde de zienswijze van de heeren Leesberg, Thomsen en Ringers. D heer Westerhof verwonderde zich oyer den hartstochtelijken tegenstand. Mer dient de kunst uit het volk te steunen en op onze begrooting staat er ongeveer niets. Spr. deed nog een beroep om het toe te staan. Aan R. K., Christelijken en spr. zijde zal het een goeden indruk maken. De heer v. Drunen betoogde, dat het de schuld van de corpsen niet was, dat ze buiten de subsidies staan. De voorziter sloot zich nan bij de heeren die zich tegen hadden verklaard. Men had bezuiniging toegepast op zaken die de sociale nood voorzien. Kunst is toch een zekere luxe, en aangeno men was, dat men geen nieuwe susidies zou verleenen. Spr. begreep mr. Kusters niet, de wethouder van financien had wel degelijk uit laten komen, dat de huishoudelijke diensl nijpende was. De muziek-motie werd hierop verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Voor de soc.-dem. en de heeren Bale en v. Slingerland. Mr. K u s t e r s» verzocht met het oog op de consequenties stemming over het voorstel r m den rector een telefonische aansluiting te geven. Over het voorstel staakten de stemmen. Voor d;e soc. dem., de wethouders en mr. Sluis. Mr. Kusters tot Westerhof: „was dit ook een aanslag op het openbaar onderwijs?" De heer Westerhof het was een twij- fel geval (gelach). De heer Govers had gehoord, dat de telefoon al was aangelegd. (gelach). Het voorstel om de opcenten op de vermo- gingsbelasting tot 70 te verhoogen, gaf den heer Govers aanleiding te verklaren, dat hij zou voorstemmen cm be begrooting sluitende te maken. Zonder hoofdelijek stemming werd het voorstel aangenomen.* Het voorstel inzake het onttrekken vaa 14287 aan het reservefonds voor bijzondere doeleinden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij den post „vernieuwing en onderhoud bruggen" betoogde de heer Govers, dat hij het betreurde, dat voor de enkele dagen dat het verkeer stagneert 42000 wordt geofferd voor een brug. De heer Klaver onderschreef wat de heer Govers had gezegd. Hij vereenigde zich met het voorstel-Govers, onder voorwaarde, dat de brug aan de Bierkade bij de Vlotbrug voor zwaar verkeer werd gesloten. Dc voorzitter oordeelde dit juist be* zwarend. De heer Ringers betoogde, dat de brug te zwak is. Men weet niet wat het met de nieuwe aansprakelijkheid zal kosten. De heer G 0 v e rs oordeelde, dat de hrug, die al driemaal vernieuwd was tijdens zijn verblijf in Alkmaar, sterk genoeg was. De heer Ringers Alles is daar ver- breek en het zou gek zijn de brug daar niet te verbreeden. Mr. Sluis vond het niet zoo noodig. De brug kan versterkt worden, zonder dat het 42000 moet kosten. Het voorstel om de brug te vernieuwee werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. De heer Govers betoogde verder, dat ds uitgaven om het beeld van mevrouw Bos- boom Toussaint achteruit te halen, niet ge daan behoefden te worden. Spr. deed het voorstel den post te schrappen. Mr. Leesberg kwam het ook niet nood- zakelijk voor om het beeld te verplaatsen, In dien bocht had spreker nimmer een on mi] r

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6