DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Monderd negen en twtntigste Jaargang 1927 DONDFF Afci Uit het Pariemeni Buitenland 24 MAART 110. Dit nornmef Desfaaf off 2 blades. mm Den Conranf word! BLKBN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aftgegeven. ibonnemenfsprijs bij vooraltbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door ftet geheele Rijk 2.50. Afzonderlljke en bewfjsnuminers S cents. PRUS DER GEWONB ADVERf CNTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Qroote letters aaar pfaafsrtrfnte Brieveo franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerQ r/b flCRMf. C09TBR ft itfQll, Voordam C9L Dtrectenn a H. KRAK. Telef-nr. Admtntstrafle 3. TaJefoonnr. Redadle 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N- ADEMA. ZIJ, DIE ZICH 1 APRIL A.S. OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAAN DEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. 'Den H a a# 23 Maart 1927. De heer De Vos Van Steenwijik (C.H.) was bed'en de laatste spreker in de Eerste Kamer voor minister van Karnebeek het woord ver- kreeg om de aanneming van het tractaat met Belgie te bepleiten. De heer De Vos toonde rich men wist het trouwens vooruit een verwoed tegenstander van het tractaat, en in een uur heeft hij het wetsontwerp aan 'n ver nietigende kritiek onderworpen, uiteengezet d'at ons land er cijnsplicMig aan Belgie door zou worden, dat wij natuurlijke voordeeleo zouden prijageven zonder tegenprestatie dat het hem liever was, dat de minister heen- fing, dan dat dit voorstel werd aangenomen. rcuwens het ware wel zoo goed geweest als de minister reeds vroeger ware heengegaan Dan zou het misschien nog mogelijk zijn ge weest een betere regeling tot stand te bren- gen. In ieder geval Mijlft de heer De Vos ho pen, dat het der regeering later mogelijk zal zijn een betere regeling met onze zuidelijke buren tot stand te brengen. Minister Van Karnebeek heeft daarna een rede van eenige uren gehouden orn het trac taat toe te lichten en te verdedigen. Het is uii dten aard der zaak ondoenlijk in enkele regels Ben onderzicht te geven van de welsprekende rede van mr. van Karnebeek. Opmerkelijk was evenwel in't begin den ietwat hoogen toon, dien hij tegenover de Kamer deed hoo ren, 't leek bijna op 'n afstraffing, omdat zij niet evenals de Tweede Kamer met zijn voor stel wilde meegaan. De minister ontkende, dat er iets gdieimzinnigs in het spel zou zijn. verklaarde, dat er niets achterbaks gehouden was en de minister steeds op hetzelfde stond- punt als in 1920 is blijven staan, zich heeft fahouden aan wat toen in beginsel met elgie was overeengekomen. E)e minister heeft uitvoerig het z.g. Scihel de -regime verdedigd1 en vervolgens uiteenge zet, dat het Moerdiijikkanaal in de toekomsl aan Amsterdam geen, pan Rotterdam slecht weinig nadeel zou kunnien berokkenen. Bij wijze van verlokking decide hij daarbij mede, dlat als het tractaat wordt goedgekeurd, zoo wel Belgie als Frankrijk de surtaxes d'entre- p6t zal laten vervallen. Het was ongeveer vijf uur, toen de minist zijn rede eindigde met een kort beroep op de Kamer ten eindte het tractaat tocih aan te ne- men, en toen achtte de Voorzitter het beter op dat oogenbTik niet te laten stemmen. Hij stelde de stemming tot morgen, Donderdag, om half twaalf aan de orde. Dan zal dus het beslissende woord vallen. 'De Tweede Kamer heeft heden de behande- ling van het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen order zeer matige belang- stelling, ook van de zijd'e der Kamer zelve, voortgezet. De algemeene beschouwingen zijn reeds geeindigd, een veertigtal, dat intusschcn nog wel groeien zal. De week zal er zeker wel mee heengaan. 'DC TOESTAND IN CHINA. De oniruiming van Hongkong. 'De Amerikaansche kanonneerboot „Isabel" is van Hankau naar Nanking vertrok'ken. De uittocbt der vrouwen en kinderen uit Nanking duurt voort. De vluchtelingen vertrekken naar Sjanghai per koopvaardijschip teikens als de gelegenheid zich voordoet; de overigen nenuen de wijk aan boord der Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen. De Chinee- »che inwoners trekken eveneens uit de stad wag. Geimeld wordt dat de nationalisten on- dter de muren van Nanking zijn. Een manifest van Pai T sjing lis'. Pai Tsjing Hsi, d'e bevelhebber der zuide- Jijke troepen te Sjanghai, heeft een manifest igepubliceerd, waarin hij de buitenlandsche smperialisten veroordeelt en verklaart, dat Sjanghai niet alleen een sterke basis zal wor- der. van het Ghineesche nationalisme maar ook van de wereldrevolutie. Hij voegt er even wel bij;,, dat de bevolking een oud'erscheid moet maken tusschen aanvallen op het imperialis- me en op de buitenlanders; zjj moet de bui- tenlanders niet beleedigen en hun eigendom- men niet vernielen. Pai Tsjing Hsi dringt aan op arbitrage ter vermijd'ing van stakin- gen en keurt buitensporige arbeiderseischen, die zouden leiden tot de algeheele sluiting dier fabrieken af. Pai Tsjing Hsi deelcle den consul-generaal van Groot-Brittannie, Frankrijk en Japan mode, dat hij1 van plan is, het leven en de be Jittingen der buitenlanders te beschermen en gteweld en ongeregeldhedten te onderdrukken Een veldslag. Tsjili en bevelhebber van de Sjantoeng- en Tsjili-troepen, heeft vol'gens de Times, aan het hoofd'kwartier der Noordelij'ken gemeld, dat er een veldslag woedt te Tsjoejoeng en Lisjioe, waarbij het offensief dier Zuidelijken is afgeslagen. Hij verklaart, dat meer dan 2000 Zuidelijken gedood zijn en d'at zijn troe pen' er 3500 gevangen hebben genomen, ter- wijl hij 18 kanoonen en 300 geweren heeft b'uitgemaakt. Te Sjanghai. Zooals gemeld is cfe toestand in Sjanghai beter geworden na aankomst van de nationa- lisfcische troepen. In de wijk Tsjapei zijn reeds verscheiden Chineesche winkels ge- opend. Het aantal Chineesche slachtoffers bij de botsingen met de Britten bedraagt een hon- dcrdtal doodien en gewonden. De stakinigstoestand is onveranderd. De Chtineesc'he douanebeambten zijn door vrees- aanjaging genoopt in staking te gaan. E)e Poftugeesche regeering heeft bevel ge- geven van Macao onniiddellijk oorlogsmate riaal en twee vliegmachines naar Sjanghai te zendten, terwijl van Mozambique uit een contingent inboorlingen-troepen moet worden gezonden. Een aantal geblincteerde autamob.'elen pa- trouilleert door de internationale concessie Sjangtoencrsche troepen zijn er eigentijk niet meer; eenigen hebben de wapens neergelegd en zijn in de concessie gebleven, anderen heb ben zich aan de Kantonneezen overgegeven. De communisten verspreiden propaganda- matenaal ond'er de buitenlandscihe troepen, waarin zij er op aandringen zich bij d'e we- reld-revolutie aan te sluiten. Dinsdag zijn er vele art+i-Kantonneezen bij Poeioeng gesneu- veld. Hlet Britsche mcederschip voor vliegtuigen van het Devonsbire-regiiment vertrekt daar- „Aro-os" zal heden van Hongkong naar Sjanghai vertrekken. Ook het eerste hataljon heen. Britsche onderhandelaars in het. nauw. De bladen melden, dat twee Britsche staf- officieren, burggraaf Gort en kolonel Hey- wood, de Britsche consul-generaal Sid Sidney Barton en de commissar i s-,genera a 1 van den gemeenteraad, majoor Hilton Johnson leelijk in het nauw hebben gezeten toen zij in ant- woord op een uitnoodiging een bezoek brach- ten_ aan d'en generaal der Kantonneezen midden in de Chineesche stad, ten einde zoo spoedig mogelijk een vriendschapeplijk con tact te vestigen met de nieuwe militaire auto- riteiten. Zij moesten door reusachtige opge- wonden menschenm'enigien heen en'keerden, na overleg te hebben gepleegd, ond'er nationa- listisch escorte terug, toen hun auto werd te- gengehouden door een optocht van studenten. Op de treeplank staande, spraken agitators de m-enig-te toe en d'rongen er op aan dat de vreenudelingen zouden word en ter dood ge- bracbt. De uitleggingen van den tolk en het escorte baatten niet. Er kwamen zelfs reeds beulen, maar er kwam in tijds versterldng van de lijfwacht opdagen om den toestand te redden. Later gingen de consul-generaal en Gort er. vergezeld van een priester en twee Roode Kruismannien op uit om nonnen en kinderen te redden uit een klooster waarvoor zij te voet door hot gebied' gingen, waar franctiteurs aan bet schieten waren. Zij werden door de troepen tegengehouden en keerden terug, hoewel de nonnen en kinderen sedert in vei- ldgheid zijn gebraoht. Het Britsche en het Fransehe oonsulaat-ge- neraal te Sianghai zijn er gistermorgen in .geslaagd in contact te 'komen met den bevel hebber d'er Kantonneezen Pai Tsjing Hsi, die verklaarde voornemens te zijn de orde te handhaven. De Vindictive" niet beschoten. Offideef wordt door Ratter gem-eld, dat er niets waar is van de mededeeling, dat de Brit sche kruiser Vindictive" beschoten is van den oever der rivier en dit vuur beantwoordde. Ook een Noordelijk echec in Honan? Het Berliner Tageblatt" verneemt uit Pe king, dat de bladen aldaar d'en val van Sjanghai tot dusver verzwijgen. Volgens te Peking ontvangen berichten zouden de Noor- d'elijiken ook in Honan teruggeslagen zijn, waarbij Kaifeg, de hoofdsiad aan de Hoan- g'ho, verloren ging. Rusland iubelt. Gevolg gevend aan telegrammen uit' Mos- kau, hebbeni, naar de Times meld't, alio pro vinciate autoriteiten in Sovjet-Rusland een „spontane uitbarsting van volksenthousiasme" georganiseerd ter viering van het binnenruk- ken der Kantonneezen in Sjanghai. In ver- schillend'e fabrieken hebben de arbeiders het werk neergelegd. Met banieren bagaven zij zich naar vergaderingen onder het zingen van revolutionnaire hederen en het uiten van krete als „Weg met het Engdsclie, AmaJ- kaansche en Japansche imperialisme in Chi na." Voorzicbtigbeidshalve werd er geen mel ding gemaakt.van Frankrijk, in verband met Vergaderingen in verschillendie steden zon- den groeten aan de „Chineesche broeders", waarin werd aangedrongen op voortzetting van den strijd tegen dte vreemdelingen. De leidere van de Komintern verklaarden in hun redevoeringen, dlat de wereldrevolutie ip het oogeblik schoone vooruiczichten heeft, wan- neer de Chineesche kanieraden zich slechts niet ondierwerpen aan den invloed der gema- tigden. DE STRI JD OM ALBAN'Ie. Diplomatie'ke besprekingen zijn gaande over den toestand aan de Adritische Zee tus schen Groot-Brittannie, Frankrijk en Duitschland, de drie mogendheden, aan wie de Italiaansche regeering dezer dagen een nota zond. i In Britsche kringen is men van meening, dat het aanbod' van den minister van buiten landsche za'ken van Joego-Slavie, om een on- partijdig onderzoek naar den stand van za- ken in te laten stellen, een groote ontspan- ning in den toestand1 heeft te weeg gebracht, en er bestaat wel neiging om dit aanbod te accepteeren en militaire deskundigen ter plaatse een onderzoek te laten instellen. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis zeide Camberlain, dat naar zijn meening, welke hij baseerde op de door hem ingewonnen informatics, een beroep op den Volkenbond; niet noodig zal zijn. De Italiaansche bladen verwerpen alge- meen het denkbeeld van een internationaal onderzoek.Zij hellen steeds meer over naar de opvatting, dat de Italiaansch-Zuidslavi- sche spanning het gevolg is van manoeuvres der vrijmetselaars tegen het fascisme. Het meerendeel d'er Fransche bladen con- stateert, dat kans bestaat op een accoord tus schen Rome en Belgrade en algemeen wordt op de noodzakelijkheid gewezen het Alba- neesche probleem op vriendschappelijike wij ze tot oplossing te brengen. Naar de „Petit Parisien" meldt, heeft Mus solini Briand dank gebracht voor diens ad1- viezen aan de regeering te Belgrado om ge- matigdheid te betrachten. Bij deze gelegen heid heeft Mussolini hem de verzekering ge- geven, dat niets zal worden ondernomen, dat de situatie ingewikkelder zou kunnen ma- ken. OPHEFFING DER MILITAIRE CONTRoLE IN HONGARIJE? Vclgens in officieele kringen te Belgrado ontvangen berichten heeft de Gezantenraad te Parijs de opheffing der mlitaire controle in Hongarije goedgekeurd. In d'iplcmatieke kringen aldaar verluid't, dat de regeeringen van de staten der Kleine Entente aan den Gezantenraad hebben mede gedeeld, dat zij tegen deze opheffing geen prineipeele bezwaren hebben, indien Honga rije aan zijn ontwapeningsverplichtingen heeft voldaan. De Kleine Entente beschouwt de opheffing d'er militaire controle in Hon garije zelfs noodzakelijk vCor het herstel dei normale betrekkingen tusschen de midd'en- Europeesche staten. EEN PRETTIGE GEVANGENIS. De directeur van de gevangenis te Neu- munter in Holstein is wegene b-egunstiging van een gevangene veroordeeld tot 200 Mark boete subs. 1 maand gevangenisstraf. De reeds grijze'gevangenisdirecteur, zoo deelbsde Hamburgsche'correspondent van het „Ber. Tag." mede, had een merkwaardige voorliefde voor den wegens medeplichigheid aan den moord op Rat'henau tot eenige jaren gevangenisstraf vercordeelden luitenant Brandt getoond. Zoo moet deze herhaald'elijk met d'en directeur op stap zijn geweest en verdler wandelingen hebben gemaakt; op een van die tcchten werd een kiek van Brandt gemaakt. Zelfs werd Brandt een ontmoeting met een jong meisje mogelijk gemaakt. Ook nam Brandt deel aan feesteliijkheden van het gevangenisperspneel. Over het algemeen had de gevangene een idyllisch leventje in de ge vangenis. Maar de f'oto heeft alles bedorven. Toen het schandaal bekend werd, is Brandt overgebracht naar een andere gevangenis, ter wijl de directeur geschcrst en vervo'lgd werd. TEGEN DE 2EESCHUIMERIJ DER CHINEEZEN. Het Britsche moederschip Hermes" en twee kruisers ondernamen gistermorgen een expeditie tegen le, zeeschuimers en hun be- faamde schuilplaats in de baai van Bias. De schuimers hebben zich den laatsten tijd n.l. aan vele roofpartijen schuldig gemaakt. De schepen keerden des avonds van hun met suc- ces bekroonde expeditie terug. De schuil plaats der schuimers werd zonder fcloedver- gieten vernield. huis genomen; daar hij echter ook met haar niet in vrede scheen te kunnen leven, nam hij het besluit met zijn minnares en kinderen uit het leven te verdwijnen. Op het bed van de geheel met gas gevulde woning vonden de agenten Wollenberg, die zijn beide zoontjes in zijn armen had, de vrouw lag in een an- der bed, op haar borst lag het portret van Wollenberg. Het kleine dochtertje lag in haar eigen bedje; alle 5 waren dood. NIEUW INCIDENT IN DE oKOEPSJTINA. Uit Belgrado wordt gemeld: Dinsdagavond zijn in de Skoepsjtina de debatten beeindigd over de rede, van den Joego-slavischen minister van Buitenland sche Zaken, Peritsj. Het standpunt van den minister werd door de meerderheid van het Huis goedgekeurd. Voordat tot stemming werd overgegaan vond wederom een incident plaats. De Mace- donische afgevaardigde en bekende schrijver Rosjowitsj, die een fel tegenstander van den Albaneeschen gezant te Belgrado is, liet zich in heftige bewoordingen uit over den Alba neeschen president, Achmed bey Zogoe en den Albaneeschen gezant, Zena bey. Achmed bey Zogoe verweet hij, dat hij den overleden Joegoslavischen premier Pasjitsj had bedrogen, dat hij geld van Joe- goslavie had aangenomen en heele wagens vol geld naar Albanie had overgebracht, om dan naderhand Joegoslavie te verraden. Ook aan Zena bey verweet hij Joegoslavie te hebben bedrogen. De voorzitter riep den spreker herhaalde- lijk tot de orde en ontnam hem ten slotte het woord. De voorzitter verklaarde, dat in toon- aangevende kringen te Belgrado het Itali- aansch-Joegoslavisch conflict reeds als geli- quideerd wordt beschouwd, en wel met vol- tedi-g sucoes voor Joegoslavie. ARBITRAGE IN DE SOLINGSCHE METAALINDUSTRIE. Naar gemeld wordt is in de Solingsche metaalindus'tiie een scheidsrechterlijke uit- spraak gevallen, kracht-ens welke de 48-urige werkweek met 5 uur overwerk v-ertengd wordt, zonder dat op grond hiervan aan- spraak kan worden gemaakt op loontoeslag. Zoodra bij wet of verordening de arbeidstijd in het rijk opnieuw geregeld wordt, zal deze regeling opgezegd kunnen worden. Naar verluidt zal ze op 1 April a.s. van kracht worden en kan zij op z'n vroegst op 31 De cember a.s. opgezegd worden. 0®«raal &}oe Joe-poe, foep'tn vaa j de ondcrhandermgen over ecu haodelsover- FAMILIEDRAMA. Door buren g-ewaarschuwd drong de poli- tie gister de in het noorden van Berlijn gele- gen woning van den 27-iarigen spoorweg- employe Wollenberg binnen. Deze was on- lan.gs door zijn vrouw verlaien daar hij haar bedroog. De man die met zijn drie kin deren vain 5 jaar, 3 iaar en 4 maanden was achtergebleven. had- daarop zijn minnajes ia SPIONNEEREN UIT LIEFDE. Voor de lie coiTectionnsele Kamer te Pa rijs is de spionnagezaak voorgekomen, waar bij de spoorwegbeambte Charton, luitenant David en zijn minnares Mathilde Tardieu te- trokken zijn. Op de beklaagdebank zaten alleen Charton en Mathilde Tardieu, daar luitenant David, die oestijds wegens oplichting naar Duitsch land was uitgeweken, slechts wero uitgele- verd om v/eg ens oplichting te worden be- rechi. De zaak werd destijds ontdekt, doordat Mathilde tardieu zich namens David, die in Dusseldorf in hechtenis zat, tot kapitein De- vaux van de Hoogere Krijgsschool wendde met het verzoek om inlichtingen over de gas- verdediging, de tanks en de zware artillerie. David, zoo heette het, zou spoedig naar Ma- rok'ko vertrekken en wilde r.u vast de noodi- ge kenhis vergaren teneinde snelle promotie te maken. Hij kende kapitein Devaux goed uit de oorlogsjaren, vandaar dat hij zich tot hem richtte. Kapitein Devaux vond het geval verdacht, gaf eenige cppervlakkige inlichtingen en liet een onderzoek instellen. Het bleek dat David zich in Duitschland bevond, waar hij onder den naam van Heinrich Muller spionnage- diensten deed voor Duitsche rekeuing. Tegeliikertijd vi-el ook Charton door de mand, die eveneens voor David spionneerde. Hi: werd op weg naar Duitschland aange- troffen met militaire documenten en een plan van het station van Sens bij zich. Mathiide Tardieu verzekert alelen uit lief-, de voor Davia te hebben gehandeld. Zij hoop-' te door het verechaffen van inlichtingen hem land verdienstelijk te maken, en alduS mis schien zijn vrij'heid terug te krijgen. DE BESSARABISCHE KWESTIE. Sir Austen Chamberlain ontkende gister met nadruk in het Lagerhuis, d'at de Engel- sche regeering zich tot de Italiaansche regee ring had gewend met het doel, deze te bewe- gen tot ratificatie van het verdrag van Pa- rijss van 1920 betreffende Bessarabie. EEN NIEUW VEEMMOORD-PROCES. Terwijl het veemmoordproces-Wilms, zon- aer dat althans in dte groote lijnten veel nieuws heeft opgeleverd, ten eiride loopt (aan het einde van de week wordt het vornnis verwacht), is te Gieszen alweer een nieuw soortgel'ijk proces begonnen. Beklaagden zijn thans de chauffeur Scnwmg, de gep. luitenant v. Salomon en de oud-redacteur van den '„Stahlhe!m'', Heinz, U1V11S, beschukjigd in den nacht van 4 on g Maa'rt heeft^ 1922 op den gep. luitenant Erwin Wagner een moordaanslag te hebben gedaan. De gebeurtenissen, die aan het proces ten grondslag liggen, vielen voor in den tijd vlak voor den moord op Rat'henau. Tocnmaals werd in de nabijheid van den Grooten Vijvei bij Bad-Naueheim een zwaargewonde onge veer 30-jarige man, in doorweekte kleereu, geyonoen en naar het ziekenhuis gebracht. Hij beweerde dor drie personen, met wie hii rranldort kennis had gemaakt, tegen den grond gestagen en btrooid en vervolgens in den vijver geworpen te zijn. Enkele dagen later wist Wagner, zoo heette de gewonde zich uit het ziekenhuis te verwijderen. Vier jaar lang bleef hij verborgen; 1.1. Juni werd hij in Frankfort ontdekt. Waarom hij zich verborgen heeft gehou den, bhjkt hieruit: Wagner had deelgeno- mcii begin 1922, aan de bevrijding van een in de gevangenis zittenden anderen luite nant, Ditmar. Hij had de auto bestuurd, waarin deze ontkomen was. In die zelfde af faire was luitenant Kern betrokken, die zich na den moord op Rathenau ten slotte op Buig Saaleck doodschoot. Na de bevrijdin:r van Ditmar vluchtte Wagner van stad tot stad, overal door de politie vfervolgd. Daarbii kwam hij ook te Frankfort, waar hij in groote ellende geraakte. Ten einde het hoofd t»ven water te kunnen houden, trachtte hij geld los te krijgen van partijgenooten, daar hij anders weesde in handen van de politie te vallen. Dit optreden werd door die partijgenooten als bedreiging met verraad beschouwd, zoo- dat Wagner onschadelijk gemakt moest wor den Met het reeds vermelde gevolg. In het proces zijn ongeveer 80 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Men hoopt via Wagner cfit keer het een en ander te veme- men over de beruchte organisatie C(onsul). H'ET FRANSCHE VOORSTEL VOOR ONTWAPENIN'G. De Fransche onlwerp-conventie bevat o m. de volgfende. bijzonderheden: De luchtstrijd'krachten worden volgens de totale motorensterkte berekend, waarin de reserve-vliegtuigen en de luohtscheiJen moe- ten worden opgenomen. Ook het materiaal der civiele luchtvaart moet o-nder bepaalde omstandighed-en in deze berekening zijn ver- vat. De vlootsterkte wordt niet naar scheeps- categorieen becijferd, zooals in het Engelsdie ontwerp wordt voorgesteld, doch volgens de totale tonnage, waarbij het aan elken staat zal vrijstaan deze in te deelen, zooals hem goeddunkt. Evenwel worden in een speciaal artikel de maximum-tonnage der oorlogs schepen en het maximum-kaliber voor het geschut, benevens d'e oud'erdomsgrens voor oorlogsschepen vastgelegd. De uitgaven voor de strijdkrachten van le- ger en vloot en dte voor het materiaal moeten afzonderlijk worden op-gegeven. Het ontwerp wi! de b-eperking van het materiaal voorna- melijk op gi"ond van de bested'e bed'ragen doen geschieden. Een groote rol speelt bij het F-ransche ont werp d'e permanente ontwapeningscommissie, welke zal bestaan uit een vertegenwoord'iger van elk lid van den Volkenbondsraad, bene-' vens van de Vereenigde Staten, Sovjet-Rus-. land en eventueel andere oiet-leden van dea Volkenbond. Deze coramissie zal zeer uitge- breide bevoegdheden verkrijgen, die gaan van een onderzoek van het conflict op gronci van officieele documenten tot een onderzoek ter plaatse. Te dien- aanzien wordt een nauw- keurige procedure vastgesteld, volgens welke de besluiten der permanente commissie met twee derde meerderheid moeten worden ge nomen. KORTE BERICHTEN. Door den brand zijn in de inlandsche wijk van Rangoon 600 huizen vernield; 3000 personen zijn dakloos. Stresemann verdedigde gister in den Rijksdag nogmaals zijn politick beleid; twee moties van wantrouwen werden verworpen, - Op 14 Maart waren er in Groot-Brit tannie 1.118.700 werkloozen of 25.360 minder dan de week te voren. - Er is in principe overeenstemming be-' reikt tusschen de Grieksche royalisten en dte republikeinsche leiders aangaande de kwes- tie van de weder-aanstelling van officieren. Een kafoinetscrisis is daardoor vermeden. Gedurende de laatste maanden zijn te Parijs 35 automobielen gestolen. De politie heeft vastgesteld, dat de gestolen auto's wer den uitgevoerd naar Belgie en te Brussel werden verkocht. De algemeene raad van het Britsche Vakverbond bekrachbgde het besluit om vakvereenigingsbesturen, die met de minder- heidsbeweging in betrekking staan, niet te erkennen. De „Times"-correspondent verklaart, dat de opzegging door de Vereenigde Staten van de conventie van Mexico beschouwd wordt als een ultimatum, ten einde epn han- delsverdxag te forceeren op voorwaaraen, die Mexico tot eenzelfde mate van onderwerping brengen als men met Nicaragua or feet oog LRMAARSCHE DBANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1