dfQ tsonctorfifd gQneQrad LYSMA borsomd word. stellen op de grond, polderlasten en Hoog- ibeeniraadsGhapslasten. Op een vraag van den heer Heijnes deelde de voorzitter nog mode, dat het huis zuidelij- ker zal warden gezet, omcfat de toegang naar de gemeente schuur breeder wordt De voorzitter wilde nog bepalen, dat de slooper van he^ huis een hek voor de af- schdding plaats. De heer S m i t vond dit niet noodig. De voorzitter gaf een nadtere toelich- ting van zijn voorstel. Voor de gemeente zal het een ietsje minder opbrengst geven. De heer Smit oordeelde dat het hek zeker 100 zal kosten. Spr. meende, dat de bouwer van de woning ook het hek moest zetten. De heer K u ij n gaf de voorkeur aan een hek van harmonicagaas. De voorzitter wilde den bouwer vrij- heid laten een mooier hek te plaatsen. Z. h. s. werd tenslotte het voorstel aange nomen. De heer Smit wilde een erfpacht van 5 per jaar plus lasten. De voorzitter wilde de erfpacht stel len op het bedrag van de lasten, zonder meer. De heer Smit vond dit een bevoorrechting De heer D e B o e r Het is toch aardig als een anibtenaar zelf een woning bouwt. De heer S m i tMaar moet hij anders bouwen. Het voorstel van den voorzitter werd met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de wethouders en de heer Heijnes. B. en W. zullen een openbare inschrijving houden voor het sloopen onder bepaling, dat de slooper eeri hek zev van het overblijvende hout. Mevr. SIooten oordeelde de beslissing een voordteel voor de gemeente. Voor 20 jaar kon er in het huis nog een dokter wonen en nu is het huis in zoo'n toestand, dat het veel zou moeten kosten voor opknappen voor er een arbeider in kon wonen. Spr. vreesde, dat bij een dergelijke voort- gang over 20 jaar de onderwijzerswoning aan de beurt was. De voorzitter vreesde dit niet. Spr. was met de toestand van diens Woning op de hoogte. Benoeming van een lid in plaatselijke com- missie voor toezioht op het lager onderwijs, vacature-J. Stekelbos, die moet aftreden om- dat hij heeft opgehouden lid-ouder te ziin, Aanbevolen werd de heer J. Pi Ikes. Bij1 ac- ciamatie werd de voorgediragene benoemd. Herziening electriciteitsbedrijf. Het laatste punt der agenda was een voor stel tot herziening van de stroomleverings- verordening G. E. B. Namens de in de vorige vergaderitig beweerde commissie deelde wet- houder Posch mede, dat er op het bedrijf een zware last rust, waardoor het niet mogelijk is alien te bevredigen. De commissie wist, dat hetgeen ze zal voorstel len een mindere ontvangst zal geven, doch meent tocih het voorstel te moeten doen. Ook wenscht de commissie de aflossing van 1600 op 1000 te brengen. Zij meent dat in verband met de gedane aflossingen Gad. St. daartegen geen bezwaar zullen ma- ken. Ook meent de commissie, dat de over- gangsbepaling niet gemist kan worden. De commissie wil voor 1 lichtpunt de garantie op 40 K.W.U. stellen, voor 2 op 50, voor 3 op 60, voor 4 op 75, voor 5 op 90, voor 6 op 100, voor 7 op 110, voor 8 op 120, voor 9 en 10 op 130, voor 11 en 12 op 140, voor 13 en 14 op 150, voor 15 en 16 op 160, voor 17 en 18 op 170, 19 en 20 op 180 enz. De stroomprijs voor krachtgebruik wil de commissie op 20 cent stellen. Hierdoor zal de schade 85 zijn. Wanneer de aflossing 600 minder mag zijn, dan zullen de ontstane onkosten wel te vinden zijn. De heer Posch betoogde, dat het voor stel gedaan werd om te voorkomen, dat men afnemers verliest. De heer S 1 o o t e n had zich in de com missie het recht voorbehouden, zijn zienswij- ze naar voren te brengen. De commissie is eenstemmig, dat het moeilijk is en dat niet ieder bevredigd kan worden. De eigenaardigheid is, dat de beter gesitu- eerden gelijk worden gesteld met arbeiders. Spr. wil voor zulken een hoogere garantie stellen. Spr. wilde een soepele teopassinig en niet een a priorie vasthouden aan de rechtsgron- den. Spr. constateert, dat er maar een uitweg is verhooging van tarieven en daar kan niet toe worden overgegaan. De fractie stelt diaarom voor het bedrijf aan het P. E. N. over te doen en stelt voor om het krachtstroomge bruik niet vrij te laten, doch voor 1 P.K. op 60, voor 2 P.K. op 100 en voor 3 P.K. op 150 te stellen. De voorzitter had de zaak buiten de commissie om bestudeerd. Spr. conclusie was, dat het opleggen van een garantie die duidelijk te hoog is, een on- nechtmatige daad genoemd moet worden. Om het bedrijf toch boven water te houden is de verhooging van de K.W.U. de eenige oplossing. Spr.ymeent ook, dat er geen uit zonderingstarief voor een deel. van de ge meente mag komen. Voorts meent spr. ook, dat de bestaande netten niet in een ongunsti ger conditie mochten komen. Spr. gaf een overzicht van het verbruik en stelde in het licht, dat gebleken is, dat de la gere te hoog belast waren, dat de middel- klasse tamelijk juist belast was en dat de hoogste klassen 'hooger kon, doch dit zou weinig geven. Spr. was het gebleken, dat met een ver laging van de le klassers er nog 13 men- schen blijven boven de verlaagde garanties. Dit zit in de alleenwonenden en voor die alleen wonende personen wilde spr. de le klasse op 20 Kilowatt garantie stellen. Voor de anderen op le klasse 40, 2e 50, 3e 60, 4e 70. 5e 80 enz. Spr. wilde de krachtgebruikers tot een ga rantie verplichtei van het gebruik in het af- geloopen jaar vermeerdeid met 1/5 van de tot nog toe voor hem geldende garantie Dit brengt op krachtgebruik een verlies van f 76 tegen 85 bij het voorstel van de commissie. Gaat spr. voorstel tot verlaging van de zeven le klassen, een gelijkblijving van de middelklassen en een verhooging van de hoogste klassen door, dan krijgi men een ont- lasfing van de dorpen en eer. zoo weinig mo- gelijke outlasting van het nieuwe gebied. Od het licht krijgi spr. een verlies van 1 f 1098 op kracht f 76 en op alleenwonenden 240, of totaal 1354, Tot en met de 6e klasse betalen de men- schen een vermindering van 8 tot 0.50, wanneer de kilowattuurprijs met 7 cent ver- hcogd wordt. Spr.. gaf een uitvoeiige uiteenzetting van de door hem ontworpen rege.ing. Tal van menschen hebben van de verhoo ging van de Kilowattuurprijs geen last. De last komt alleen ten nadeele van de hoogere klassen. Spr. concludeert, dat door de voorgestelde verlaging van de garantie het verlies gevon- den kan worden door een kilowatuurprijsver- hooging van 7 cent. De garantie wordt dan voor de le klas 40 Kilowatfuur, voor de 2e 50, 3e 60, 4e 70, 5e 80, 6e 70, 7e 80, 9e en lOe 100, 15e en hooger 170 en met daarboven voert spr. geen hoo ger in. De heer S1 o o t e n oordeelde, dat de voorzitter aan de eene kant geeft en aan de andere kant neemf. De heej^D e I> o e r deed uitkomen, dat iemand in de le klasse met het voorstel van de commissie f 10 bevoordeeld wordt, doch met dat van den voorzitter slechts f 7.50. De heer S m i t was er tegen, dat de over- gangsbepaling kwain te vervallen. De Voorzitter stelde in het licht, dat hij zooveel mogelijk alle onbillijkheden uit den weg had pogen te ruimen. Met zijn voorstel komt men voor velen tot een belangrijke verlaging, voor niemand tot een sterke verhooging en voor het bedrijf met een goede uitkomst. Mevr. S1 o o t e n betoogde, dat velen niet gebaat zijn en gedwongen zullen worden, lichtpunteni weg te n-emen. De Voorzitter oordeelde, dat als men een tarief wil maken zonder aanzien dies persoons dit een grondslag is. Mevr. S 1 o o t e n oordeelde, dat de boe- ren arbeiders met een garantie van 40 meer dan voldoende belast worden. Degenen, die boven de fOO gaan, moeten per Kilowattuur minder betalen. De Voorzitter stelde in het licht, dat de menschen beneden de 5 lichtpunten zeer verlaagd worden. De middenmoot van 8 a 9 lichtpunten blijft gelijk, terwijl de hoogere klassen practisch niet veel hooger belast worden. De heer D e Boer vond een verhooging van de Kilowattuurprijs met 7 cent niet ge- wenscht. Voor de &rbeiders vond hij de ver- betering zoo klein. De heer H e ij n e s noemde een geval, waarbij eimand met 4 lichtpunten volgens de door den voorzitter voorgestelde regeling nog 4 meer krijgt te betalen. De Voorzitter vroeg, of de heer Heijnes een geval op het oog had. Dit bleek niet het geval, waarop de voorzitter aan het betoog practische waarde ontzegde. De heer H e ij n e s betoogde, dat dege nen, die hun garantie gebruikten, meer moes- ten gaan betalen. De heer S1 o o t e n vreesde, dat met dit voorstel de menschen w-eer gingen inkrim- pen. De Voorzitter wilde allereerst beslis>- sen, of men de grondslag lichtpunten of een persoonlijke aandag moest nemen, zooals de heer Slooten wiide. r De hee-' S1 o o t e n gaf een toelichting op zijn voorstel. De arbeidersklasse en de alleen wonenden worden met spr. voorstel belangrijk ver laagd. Spr. geheele opzet was een aanslag van personen op grond van het verbruik in vorige jaren in hun maatschappelij-ke situatie Op verzoek van verschillemde leden, gaf spr. een opsomming van de door hem voor de afnemers gestelde garanties. De algemeene indruk was, dat de heer Slooten hiermede goed werk had geleverd. De Voorzitter nam aan, dat de aan- slagen juist gedaan waren. Ze misten evenwel rechtsgrond en spr. oordeelde het moeilijk, om een dergelijke re geling in een verordening vast te leggen. De heer Slooten wilde zich er we! aan wagen, om dit voor elkander te brengen. De heer S m i t betoogde uitvoerig, dlat de te maken regeling n-iet ten koste van Groot- Schermer en Driehuizen mocht komen. De Voorzitter was het hiermede eens en had daarnaar evenals de commissie en de heer Slooten gestreefd. De beer Smit mocht z. i. echter niet ver- geten, dat het wettelijk niet mogelijk is, om net bedrijf, anders dan als een gemeentebe- drijf te beheeren. Uitvoerig werd over de verschillende rege- lingen gediscussieerd. D-e raad voelde ais geheel de moeilijkheid, om een regeling te scheppen, die de afne mers bevredigt, en het bedrijf door de eerste moeilijke jaren heen helpt. De discussies leenden zich niet voor een weergeving, omdat ze meer een bespreking inhielden van hetgeen de verschillende af nemers hadden gebruikt en een vergelijking vormden van het verbruik voor verschillende personen bij de drie regelingen. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Boer, werd tenslotte het voors; el van den 'heer Slooten c.s., om telken jare op grond van het verbruik in de maatschappelijke wel- stand en de omvang van het gezin het aan- tal te garandeeren Kilowatt-uren voor de af nemers vast te stellen. Verder heeft de raad voor' 1927 overge- nomen de door den heer Slooten opgestelde garantie-aanslag (kohier). Met algemeene stemmen is aangenomen het voorstel van den heer Slooten c.s. om aan het P. E. N. te vragen, tegen weike voor- waarden het P. E. N. het G. E. B. wil over- nemen. Bij de rondvraag vroeg mevr. Slooten Smit met het oog op de a.s. verkiezingen verzacbting van het verbod inzake aanplak- king op gemeente-eigendOmmen. De Voorzitter was genegen dispen- satie te verleenen door voor elke bonafide partij ruimte op de borden bescbikbaar te stellen. Tegen net plakken op boomen en pa- len zou spr. zich blijven verzetten. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente voltailig Na opening deelde de voorzitter mede dat le. de Bouwvereeniging het laatste stuk onbebouwd terrein hedt verkocht en dat nu het rijksvoorschot is afgelost. De gemeente heeft moeten bijdragen 495.49; 2e. dat er dezen winter meer werkioosbeid is geweest dan het vorig jaar. Door de ge meente is getracbt zooveel mogelij-k werk te geven. Het Polderbestuur heeit nog al wat aan de wegen laten doen, waarin de gemeente volgens overeenkomst heeft bijged'ragen; 3e. dat de zomertijd zal aanvagen 15 Mei a.s. en zal eindigen 2 October; 4e. dat de gemeentebegrooting reeds voor Januari j.l. goedgekeurd terug is ontvau- gen. Van B. en W. van Barsingerhorn was de begrooting ontvangen van den Vleescbkeu- ringsdienst kring Barsingerhorn over de eer ste 9 maanden van 1927. Deze sloot in ont vangst en uitgaaf op 6950. De raming is gemaakt over 9 maanden, omdat op 1 Octo ber a.s. opnieuw zal beslist moeten worden oi op dezelfde voorwaarden enz. zal worden doorgegaan. Een gemeente heeft zich terug getrokken. B. en W. stelden voor in beginsel te beslui- ten de samenwerking te behouden. Er zijn 9 gemeenten gecombineerd, waarschijnlijk zul: len nog een paar gemeenten zich wenschen aan te sluiten. De heer Speets vond de uitgaven nog al lioog, in vergelijking met de ontvangsten. De voorzitter lichtte een en ander toe. Van het gemeemtebestuur van Alkmaar was een circulaire ingekomen betreffende het zie- kenhuis in de Cadettenschool en waarbij te- vens erkentelijkheid werd geuit voor den ont vangen steun. Van den Keuringswarendienst te Alkmaar was een afschrift der rekening 1925 ontvan gen, weike een eindcijfer aangeeft van 9858.74V2- De balans geeft een eindcijfer van J 106.472.15y2. Al deze stukken werdten voor kennisgeving aangenomen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de stemming voor den gemesenteraad is bepaald op 18 Mei a.s. Van den heer Daan Kaan was een verzoek ingekomen om ontheffing der hondenbelas- ting, omdat hij het geheele jaar geen bond heeft gehad. De ontheffing werd verleend. Van den heer A. Borst was een verzoek- schrift ingekomen om ontheffing van het be- paalde bij art. 38 alinea 1 der Bouw- en Wo- ningverordening. De voorzitter lichtte toe, dat het beer eft het bouwen van -een varkensboet, wat door B. en W. is geweigerd, omdat het een houten hok zou worden tegen een bestaande boet, die volgens de verordening van steen moet zijn. De laatste zin van dat artikel luidt evenwel: In bijzondere gevallen kan ontheffing wor den verleend. Als bijzonder geval wordt opge- geven dat de heer Borst huurder is en dat bij eventueele eindiging van de huurovereen- komst hij het hok zou moeten aehterlaten. Na eenige discussie, waarbij bleek dat het hok reeds is gemaakt, werd goedgevonden de gevraagde ontheffing te verleenen, doch daaraan de bepaling te verbinden dat bij het eindeHer huurovercenkomst het hok verwij- deru moet worden. In het verslag van de commissie van toe- zicht op het lager onderwijs werd o. m. mee- gedeeld, dat het aantal leeflingen is vooruit- gegaan en thans 129 bedraagt en dat het 8e leerjaar met 8 ieerlingen is begonnen. Door omstandigheden zijn daarvan 5 vertrokken, terwiji de overgebleven 3 ieerlingen successie- velijk zijn weggebleven. De wensch werd uitgesproken, dat de ouders wat meer mee- werkten. Verder werd gevraagd aansehaffing van enkele stoelen en tafeltjes ten behoeve van het onderwijzend personeel. B. en W. vroegen machtiging van den raad deze aan te schaffen. De kosten zullen ongeveer 30 a 40 bedragen. De machtiging werd verleend. Het verslag van de commissie tot wering van schooiveruim luidd'e eveneens gunstig. Daruit btek, dat slechts 15 ogeoorloofde verzuimen zijn genoteerd. Hierna volgdfe een voorstel van B. en W. tot het vragen van toestemming aan de Kroon voor heit stellen van eischen betreffende het vetgehalte, waaraan de te verkoopen melk moet voldoen. De voorzitter deelde mede, dat de directeur van den Keuringsdienst van Waren een nieu we bepaling in de verordening wenscht opge- nomen te zien, luidende: Het is verbodsn melk te verkoopen lager dan met 2.75 pet. vet. B. en W. gevoelden er veel voor in begin- sei te besluiten dit artikel aan het bestaande toe te voegen. Met algemeene stemmen aange nomen. Dan volgde een voorstel van B. en W. in zake bekrachtiging van alle overeenkomsten door B. en W. gesloten ter uitvoering van raadsbesluiten betreffende burgerrcchterlijke handelingea. Uit een ontvangen circulaire van de ver- eeniging van Nederlandische Gemeenten bleek, dat mgevolge een adres van den Hoogen Raad dergelijke besluiten op eenigszins losse schroeven zijn komen te staan. Hoewel de voorzitter het voor onze gemeente nu niet di rect noodig oordeelde, meenden B. en W. toch goed te doen om vroeger genomen be sluiten te bekrachtigen en B. en W. te mach- tigen ook voortaan te nemen besluiten te be krachtigen. Ook dit voorstel vond algemeene instemming. Het vol-gende punt was: Benoeming stem- bureau Provincial Staten en gemeenteraad. De beide wethouders, de heeren Sleutel en Koster, werden als leden en de heeren Speets en Waiboer als plaatsvervangende leden ge- kozen. Voorzitter is - de burgemeester. Punt 5 was: Regeling bezoldiging school- schoonmaaksters. De voorzitter deelde mede, dat beide schoonmaaksters met 1 Maart zijn vertrok ken, waarna een oproeping is gedaan voor 2 andere. Het loon was 1.50 per Zaterdagmid- dag. Er is nu een nieuwe aanbicaing gdko- men, doch het loon vond men te laag, er werd 2 gevraagd. B. en W. vroegen nu machtiging arbeids- overeenkomsten met 2 nieuwe werkkrachten aan te gaan tot hoogstens 2 per week per persoon. Na eenige discussie werd aan B. en W. machtiging verleend te handelen naar bevind van zaken. De voorzitter deelde nog mede dat van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten* was ingekomen een circulaire betreffende aansluiting aan de Ad vies commissie van Noord-Hollandsche Gemeenten inzake bouw- ontwerpen en uitwerkingsplannen. Werd in handen gesteid van B. en W. Het laatste punt: „Vaststellmg kohier hon- den-belasting", werd in comite behandeld. Bij de rondvraag vroeg de heer Speets ver- lichtig van den geheelen Mclenweg. Hij wenschte dat B. en W. onderzoek zouden doen naar de kosten en onderhandelingen aanknoopen met verschillende lichamen, om dan zoo mogelijk in een volgende vergade- ring met een goed omlijnd voorstel bij den raad te komen. De heer Blaauboer achtte verlichting van den Molenweg niet noodig. Alles wat des nachts langs den weg gaat moet licht heb ben. Ook wethouder Sleutel kon n-iet met den heer Speets meegaan Doen we't aan den Mo lenweg, zeide spr., dan krijgen we ook spoe- dig aanvragen van andere wegen. Bijplaat- sing van een lantaarn om het einde der hui- zen te bereiken, kan wel good zijn. De voorzitter had tegen het doen van een onderzoek geen bezwaar.Wat de heer Blaau boer heeft gezegd is een beginsel waarover gesproken kan worden en wat spoed betreft in verband met de beharding der wegen kan het nog Vel zijn, dat het Polderbestuur met den Molenweg nog wel een jaar zal wachten. Als voorzitter van B. en W. wil ik gaame een onderzoek instellen en ik geloof ook wel, dat de heeren wethouders daar tegen zijn, doch persoonlijk wii ik nog wijzen op de gevolgen van het verlichten van een weg, waar nog geen huizen staan. De heer Speets meende, dat de afstand waar geen huizen staan zeer klein is en dat de kositen van verlichting van dat gedeelte niet zoo hoog kunnen zijn. Door den heer Blaauboer werd nog gewe- zen op het onbeschermd zijn van de electri- sche gcleidingen aan de huizen aan den Barsingerweg en zou gaarne zien dat bij het electrisch bedrijf werd aangedrongen op ge- isoleerd draad. E>e vooriztter zou daaraan voldoen. Hierna sluiting. UIT SCHOORL. Aan den Gemeenteraad van Schoorl is het volgende adres gezonden: Onder voorbehoud van alle rechten op schadeloosstelling ben ik zoo vrij U in over- weging te geven art. 34, eerste alinea van de verordening op het bouwen, sloopen en wonen in de gemeente Schoorl, zoodanig te wijzigen, dat iemand, die kan aantoonen, goed en vol doende drinkwater te zijner beschikking te hebben, niet behoeft aan te sluiten op den transportbuis der Pro-/. Waterleiding. Het verloop van het proces, wat B. en W. gem-eend hebben ons te moeten aandoen, we- gens niet aansiuiten bij de Prov. waterlei ding, heeft ons duidelijk gemaakt, dat volgens genoemde verordening, ieder inwoner van Schoorl, zonder ondenscheid, verplicht is bij de Prov. waterleiding aan te sluiten. Op 21 Januari j.l. deed de Kantonredhter uitspraak in deze zaak. Het slot van het von- nis luidt onder meer: „dat in afwijking van andere verordenin- „gen niet is opgenomen dat het voldoende in „voorraad hebben van goedgekeurd drinkwa- ,ter de aansluiting aan de waterleiding niet „noodig maakt, zoodat alle beschouwingen „over de kwaliteit van het bij bedoeld perceel „aanwezige drinkwater achterwege kunnen Ten overvioede bevat art. 34 ook geen be paling dat B. en W. van de verplichting toi aansluiting aan de waterleiding vrijstelling kunnen verleenen. Volgens de bouwverorde- ing is dus iedere inwoner van Schoorl, be- houdens dan degenen die wat ver van den transportbuis afwonen genoodzaakt bij de Prov. waterl. aan te sluiten. Ook dan wan neer bewezen kan worden dat er goedgekeurd drinkwater -aanwezig is. De feiten hebben bewezen dat B. en W. meermalen in strijd met genoemd artikel heb ben gehandeld en naar het ons voorkomt is deze afwijking ook aan de aandacht der raadsleden ontgaan immers toch is door B. en W. aan meerdere inwoners van Schoorl geJast het water te laten onderzoeken aan het Centraal Laboratorium te UtreCht met uit- zicht op vrijstelling tot aansiuiten. Ook wij hebben tegen betaling zooals iedereen, het water aan het door B. en W. opgegeven laboratorium latm onderzoeken, met het gevolg dat het rapport van dit labo ratorium, door deskundigen verschillend be- oordeeid weixi. Maar, gelioord het vonnis van den redder is er van een rechtsgeding in de ze kwestie geen sprake daar bedoeld art. 34 het bijbrengen van bewijzen van gedaagde niet toelaat. En .gezien de handelingen van B, en W., waaruit onomstootelijk blijkt, dat art. 34 in strijd is met de juiste opvatting die U heeft, zoodat wel degelijk vrijstelling tot aansluiting bij de waterleiding moet worden yerkoid, wanceer door deskundtgea is jjitge- maakt dat het water goed is, zoo zal door U ongetwijfeld de noodzakelijfcheid worden in- gezien art. 34 te wijzigen, zooals wij boven hebben omscbrevm Voorts vraag ik Uwe aandacht voor het volgende: Toen ik voor ongeveer 16 jaar „Rusthof' bouwde, heb ik moeite noch kosten gespaard om goed en voldoende drinkwater te krijgen. Toen wij na herhaaide pogi-ngen ten slotte een goede norton opbrengst hadden, heb ik het water laten onderzoeken, met als resultaat dat het door twee deskundigen als goed voor alle gebruik werd verklaard. Ik heb toen een volledige waterleiding aangelegd, met closet.? en bad. Later toen wij electriciteit kregen heb ik de bemaling per electromotor aangebradit. Uit het feit, dat ik a] dadelijk het water door de beste laboratoria heb laten onderzoe ken, blijkt mijn inzicht betreffende het gebruik van water. Met het betraehten der Volksge- zpndheid, betreffende het water, was ik dus de gemeente Schoorl een twaalftal jaren vooruit. Inplaats van hiervoor bij B. en W eenige waardeering te ontmoeten en trots dai ik de bewijzen van de deskundigen op het raadhuis deponeerde, wenschten B. en W. dat er een onderzoek van het water zou plaats hebben aan het Centraal laboratorium te Utredht. Ik moest dit zelf bekostigen. Het rapport wat ik van dit laboratorium ontving gaf alleen de analyse en geen conclusie. B. en W. zonden het rapport aan de gezondheids- comimissie te Beverwijk ter beoordeeling en ik deed zulks aan het laboratorium -der Rijks- universiteit van de Hoogleeraren, de heeren Prof. Schoorl en de Graaff te Utrecht. Met het gevolg dat de gezondheidscommissie te Beverwijk als gewoonlijk afkeurde en dat de genoemde Hoogleeraren het water goedkeur- den. De scthrifteiijke verklaringen van de bei de laboratoria iaat ik hier volgen: Pharmaceutisch Lab. der RijksUntversi* teit, Catliarijoesingel 5-5, Utrecht. Utrecht, 23 Dec. 1926. „Ondergeteekende verklaart dat hij inszagr „heelt genomen van het rapport van hel „Centraal Laboratorium der Volksgezondlheid „beti'effende het onderzoek van het water van „Rusthof" te Schoorl, en dat volgens zijn „overtuiging dit water op grond van boven- genoemd rapport niet had mogen wor den afgekeurd". w. g. N. SCHOORL. Hoogleeraar a.d. Universiteit te Utrecht o.a. in levensmiddeien. Pharmaceutisch Lab. afdeeling Pharma- CQgianhie Galenische Pharmagie en toege- paste Microbiologic. Utrecht, 28 Dec. 1926. „Ondergeteekende is van meening, dat op „grond van de gegevens betreffende de sa- ,rmensteliing der aard van het water afkom- „stig van „Rusthof" te Schoorl, blijkens het rapport van onderzoek van het Centraal La- ,,bm"atorium te Utrecht, gedateerd 8 Decem- „ber 1925, geen voldoende grond aanwezij „is dit water af te keuren. w. g. W. C. DE GRAAFF Hoogleeraar aan de Rijksuniversi- siteit te Utrecht. Ik kan U verzekeren dat deze Hoogleeraren in hun vak de meest gezaghebbenden zijn in ons land. Ik breng U dit uitvoerig onder de aandacht, opdat U misschien met mij van oordeel zult zijn, dat een verdere actie tegen mij in deze water-geschiedenis de perken der redelijkheid al te ver zou overschrijden. In verband hiermede breng ik U in herinne- ring, dat U met het Prov. waterleidingbe- drijf een overeenkomst heeft gesloten waarus o.a. de clausule voorkomt dat de inwoners van Schoorl, die kunnen aantoonen goed drinkwater te beziften, niet behoeven aan te sluiten bij de Prov. waterleiding. U wordt dus niet genoodzaakt Uwe inwoners te dwin- gen tot aansiuiten, als wij maar deskundig kunnen bewijzen, dat wij van goed en vol doende water voorzien zijn. Ook is U niet verplicht U te houden aan het oordeel van de gezondheidscomm., welk oordeel niet anders bedoeld is dan als een advies. Van den Burgemeester heb ik in deze zaak geen redelijkheid mogen ondervinden. De on- meedoogemlooze letter van de wet schijot de zen man nader te staan dan de belangen zijner inwoners. Had ik van hem niet mogen verwadhten dat hij tenminste inzage nam van het vonnis van den rechter, waaruit hem dan gebleken zou zijn dat nij ten opzichte van art. 34 een blunder slaat, dat hij daardoor mij en vele anderen noodeloos onkosten en veel last heeft bezorgd en dat hij ten slotte een groote schade berokkent vanwege de ge- ruchten over slecht water op „Rusthof". Inplaats van voor dit alles excuus aan to bieden, stuurt hij ons een tweede dagvaar- ding Gaarne in afwachting. Hoogachtend, C. KRILLER Jr UIT EGMONDBINNEN. In de zaal van „De Drie Egmonden" hield de afdeeling van den V.-D. Bond een verga- dering, waarin als spreker optrad de heer F. J. Aukes, voorzitter der Federatie „Hel- der" Bij de opening herinnerde de voorzitter der afdeeling, de heer E: Vogelenzang, aan den vooruitgang in ledental, met de mededee- ling, dat de voor dezen avond bedoelden spreker, de heer Sietsma, "door familieoci- standigheden verhinderd was. Spr. heette den heer Aukes welkom en hoopte, dat het resul taat van diens woorden in het stemmenaantal bij de verkiezing van den V. D. B. merkbaar zou zijn. De heer Aukes wees op de naderende Staten- verlrieziog en't niet dan na veel moetie voor ieder verkregen recht om te stemmen, hopende d'at ieder het zich tot een plicht zou rekenen daarvan gebruik te maken, niet omdat de wet het gebood, maar om uit innerlijke overtui- ging een noodzakelijk werk te verrichten. Al laten de verkiezingen voor de Prov. Sta ten velen koud, die toch wanner loopen voor Tweede Kamer of gemeenteraad, toch is de Statenverkiezing van groot belang. Om dit duidelijk te maken volgde een uitvoerige en zeer bevatielijke uiteenzetting van de taak en de werkwijze der Prov. Staten, waarbij gelegenheid gevonden werd de rol te schet- sen, die de V. D. in den gang van zaken ge- speeld hadden en de groote macht van Ged. Staten. Na de pauze werd de causerie voortgezet met beschouwingen over de begrooting en de teuiBigingsmaatregelen der province, de

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6