DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bloemententoonstelling Dancing Hotel Toelast. m 71 flondcrd negen en twintigste Jaargsiug Aftonacmenfsprijs bJJ voornltbetallng per 8 ntaanden f!.-, fr. per poet f2.50. Bewljsn. 5 et Advertenticpr. 25 ct. p. regel, rrootere letfere near - Brier en franco N.V. Boek- en Handelsdr. yJl Hems. Coster Zoon, Toordam C9, TeL Adminfafr. So. 8, 5o TRIJDAG 25 MAAKT. Buitenlsand V.m, CBDETTMSCHOSL. Binnenlancl DM mtmmer besfaaf off 2 blades. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE TOESTAND IN CHINA. Nanking gevallen. Offideele berichten dat Nanking gehomen {b. De Noordelijken hebben Nanking ont- puimd en op versdiillendc pjaatsen begint feet gepeupel te plunderen. f Britache en Amerikaansche 'oorlogssche-pen hebben thans een bombarderaent geopend die streek, die aan den heuvel (waarheen de buitenlanders gevlucht waren) grenst, ten sinde evacuatie der buitenlanders mogelijk te maken. Afdeelingen marine-troepen zijn ontsdieept ten einde assistentie te verleenen. De Kanrtontroepen zijn Nanking binnen- gerukt, bijna zonder tegenstand te ontaioe- fen. Deze ofiverwachte overwinning der zui- delijken zou te danken zijn aan een regeling met Tsjoeng-tsjang. De terugtocbt der Sjangtoeng-troepen Werd een haast'igc, verwarde vlucht. De heer- ichappij der Sjangtoeng-soldaten in Nan- png is gekenmerkt geweest door plunderin- gfen en wreedhcden. I j In Sjanghai. In Sjanghai is bet rustig, maar ofschoon het vechten heeft opgehouden, was de nacht in de Ohineesdhe Had verre van normaal. In Tsjapei worden thans de dooden begraven. De verkoolde liiken en de ruines, die hier overal ziet, bieden een gruwelijken aanblik. De regen heeft de groote branden gebluscht. Pe ziekenhuizen gijn vol met gewonden, Er beerscht nog een gedeprimeerde stemming, doch zij wordt geleidclijk beter. Uit brtrouwbarc bron verluidt, dat de alge- meene staking te Sjanghai heden eindigen Sal. jpei Tsjoeng-Sji heeft blijkbaar bij de eer- ste achennutselingen met de radicalen in de Kwomintang de overwinning behaad en de gematigden krijgen de overhand. De minister van buitenlandsche zaken, Tsjen, zal naar gemeld wordt, spoedig te Sjanghai aankomen, ten einde regelingen te treffen voor onderhandelingen aangaande de nederzetting. Woensdagnacht zijn 800 man Bmtsche troepen van het Devonshire-regiment aange- Icomen, Tweeduizend gevangen genomen Noorde lijken zullen spoedig voor repatrieering naar Tsjingtao gezonden worden. De Cantonnee- uen zuiveren Woesoeng, waar niet ernstig gevochten wordt, daar de Noordelijken vluch- De vaj. van Nanking. De „British United Press" zegt, dat de toe- stand te Nanking is verergerd. Britsche en Amerikaansche kanonneerbooten onderhiel- den een geregeld vuur rondom de terreineu van de Sandard Oil Company, waarin de vreemddingen hun toevlucht zochten. Zij trachten dit terrein schoon te vegen en te ma ken, dat de Kantonneezen de kleine groep, die daarbinnen is, niet kunnen bereiken. Brit sche en Amerikaansche troepen, die geland zijn om te trachten hen te ontzelten, pro-bee- ren nu door de vijandelijke linie heen te bro ken, die op IVi mijl afstand van dlen oever is gepasteera. Het blijkt volgens „Centrail News", dat na het vertrek van de Noordelijke troepen de aanwezige Kantonneesche ongeregelde troe pen, met machinegeweren gewapend, totaal uit den band sprongen. Er ontstond een artil- lerieduel met de schepen, en de vreemdelin- gen, die geevaqueerd werden, kwamen onder net vuur, zoodat er verscheidene hunncr ge- wo id of gedood zijn. De Europeesche vrou- wen en kinderen hebben Nanking reeds eeni- ge dagen geleden verlaten. Een aantal Amerikanen, die de wijk na- men in de gebouwen van de Standard' Oil Cy. te Nanking, werden gedood tengevolge van het bombardement door de Kantonneesche troepen. De beriehten uit Nanking zijn uiterst gehaarsch tengevolge van het doorsnijden Van dfe telegraafdraden. Het Britsche stoomschip „Poyang" is met Amerikaansche en Britsche uitgewekenen uii Nanking te Sjanghai aangekomen. De uitge- wekenen waren van alles beroofd1. DE STRIJD OM ALBANIe. De permanente administratieve commissie van de Fransche social is tische partij heeft fce- iloten het verzoek te doen om op 2 April het bestuur van de socialistische intemationale te Brussel bijeen te roepen, ter bespreking van het incident Italie-Joegoslavie. 1 tali'i bevredigd. De „Corriere della Sera" noemt den t'oe- stand, nu de regeering te Belgrado ophelde- ringen heeft gegeven en het incident inzake de beleediging van den Italiaanscenli gezant te Belgrado is bijgelegd, volkomen bevredi- gend. In Italiaansche diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de bereikte oplossing enkel en alleen moet worden toegeschreven aan de door Mussolini gevolgde politick, die de algemeene instemming der overige bij het conflict gei'nteresseerde mogendheden heeft gevonden. Het diplomatieke succes der Italiaansche regeering wordt ook erkend door de vertegen- woordigers van die staten, op wier vriend- Schap en bescherming Joegoslavie bij zijn Eocatie tegenover Italie meende te ktmtien len. De achting die aan Italie's buiten- sche politiek aJgemeai wordt betuigd, is door het bereikte succes nog vergroot. De Europeesche kanselarijen hebben ingezien, dat het fascistisch Italie iets geheel anders is dan het Italie van den eersten na-oorlogstijd. Tot zoover het agentschap. Uit Italie's bonding kunnen twee conclu- sies worden getrokken. Ten eerste schijnt Italie vastbesloten te zijn, de Albaneesche regeering van Achmed btiy Zogoe onder alle omstandigheden te handhaven. In de tweede plaats wijst Italie het op grond van zijn positie van groote mogendheid van de hand, om bij een con flict een kleineren staat, de bemiddeling van den Volkenbond of van een andere organisa- tie toe te staan. Dit zal in de toekomst in het oog moeten worden gehouden. De Italiaansche bladen beschonwen alge- meen het conflict als bengelegd. Albanie dankt Mussolini. De Albaneesche gezant te Rome heeft Mus solini dank betuigd voor de aan Albanie ver- leende politieke ondersteuning. Engeland doet voorstellen. De Joegoslavische minister van buiten- landsche Zaken, Peritsj, ontving Woensdag den Engelschen gezant te Belgrado, Ken- nard, benevens den Italiaanschen gezant te Belgrado, generaal Bordrero. Met den Engelschen gezant had Peritsj een langdurig onderhoud, dat betrekking had op de bijlegging van het rtaliaansch-Joego- slavisch conflict. Hieromtrent wordt verno- men, dat Engeland het voorstel heeft gedaan de kwestie in tweeerlei opzicht te regelen. In de eerste plaats zullen volgens dit voor stel de door Italie aan het adres van Joego slavie geuite besckuldiging van oorlogstoe- bereidselen aan de Albaneesche grens wor den nagegaan door een militaire commissie der in den Gezantenraad te Parijs vertegen- woordigde mogendheden. In de tweede plaats stelt Engeland voor, om het gevaar dat in de Albaneesche kwestie schuilt, door een Joegoslavisch-Albaneesch pact naar het voorbeeld van het Italiaansch- Albaneesche verdrag van Tirana definitief te bezweren. Naar het schijnt, is het Engelsche voorstel echter zoowel bij Italie als bij Joegoslavie op tegenstand gestuit. In Joegoslavische militaire kringen was men a priori van meening, dat de door de re geering aan de pers der geheele wereld ge- richte uitnoodiging tot het instellen van een onderzoek te ver ging. Volgens de opvatting in deze kringen kan zulk een onderzoek slechts vanwege den Volkenbond geschieden en mag zich dit dan niet slechts tot Joego slavie beperken, doch moet het zich eveneens tot Italie uitstrekken. Het toelaten van zulk een onderzoek is evenwel door Italie van de hand gewezen. Peritsj is Woensdag door koning Alexan der in audientie ontvangen. De Italiaansche en Joegoslavische regee- ringen verschillen in haar opvattingen over den toestand in Albanie. De Italiaansche re geering beweert, speeiale rechten met betrek king tot dat land1 te bezitten, welke Albanie feitslijk tot een Italiaansch protectoraat zou- den maken. De Joegoslaven protesteeren ech ter tegen deze bewering en de Fransche re-- geering schijnt hun-zienswijze te deelen. Zoolang de juiste beteekenis der verklarin- gen van den GezantenTaad van 1921 en van het verdrag van Tirana niet in gemeenschap- pelijk cverleg is vastgesteld, blijft de kans op moeilijkheden bestaan, zegt een mededeeling uit Belgrado aan de Tel. Het ziet ernaar uit, dat de mogendheden de eene of andere for- mule zullen moeten aannemen om dit feit tot klaarheid te brengen. Tot dusver schijnen de onderhandelingen zich echter noggeheel be- zig te houden met de kwestie van een onder zoek naar de juisfheid der Italiaansche be- schuldigingen tegen Joegoslavie. Te Belgrado zijn 25 jachtvliegtuigen gesfa- tionncerd, om zich te belasten met de veilig- heid in de lucht. De Albaneesche gezant te Rome, Gamil Dino, vertrok gister naar Tirana in gezel- schap van den Pauselijken internuntius in Albanie, Pietra. Naar de te Belgrado verscbij-nende „Vre- mee" meldx, is de Zuid-Slavische regeering voornemens dezer dagen een nota te zenden aan eenige bevriende en verbonden regee- ringen, waarin ze nadere gegevens omtrent de militaire toebereidselen van Italie mee- deelf. De Zuid-Slavische regeering zal er in haar nota op wijzen, dat deze maatregden een on middellijk gevaar voor alle buurstaten van Italie beteekenen en een internationale en- quete verlangen. In verband met de voorgenomen rondzen- d big dezer nota wordt medegedeeld, dat se- dert de mislukking van den Novemberop- stand in Noord-Albanie de naar Zuid-Slavie gevluchte insurgenten grootendeels zijn ge- interneerd en wel in het centrum des lands, waar zij levensmiddelen in natura ontvangen. Circa 1500 man bevinden zich echter aan de grens en dezen ontvangen geldelijke onder steuning. Naar aanldding van deze verschillende be- handeling intervenieerde de regeering van Tirana te Belgrado, waar men verklaarde, dat men die hulp verleende, welke met het oog op den toestand het wenschelijkst was. De Albaneesche regeering was door dit ardwoord niet bevredigd en deed aan Italie een desbctreffende medadieriing. DE BURGEROORLOG IN NICARAGUA. Het departement van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de regeering van Diaz van Nicaragua bij het department van oorlog 3000 geweren, 200 mahinegeweren en drie millioen patronen heeft aangekocht teneinde die liberalen te bestrijdem. RUSSISCHE PROPAGANDA TEGEN GROOT-BRITT ANNIe. In het Britsche Hoogerhuis heeft Danesfort de aandacht gevestigd op de jongste publica- ties van de communistische partij in Groot- Brittannie over de gebeurtenissen in China. Spreker zeide, dat deze campagne deel uit- maakt van de geweldige samenzwering, die in de geheele wereld door de Sovjet-regeering wordt op touw gezet ten einde een debacle van het Britsche Empire te veroorzaken. Desborough, die namens de regeering ant- woordde, zeide, dat de minister van binnen- landsche zaken zorgvuldig alle gevallen on- ddrzodd;, die te zijner kennis werden ge- bracht. De communistische publicaties zijn editer zoo handig opgesteld, dat de juridi- sche raadgevers van de Kroon gelooven, dat vervolgingen niet tot een resultaat zullen lci- den. Wat Rusland betreft, gelooft dte regeering niet, dat een verbreken der betrekkingen met Rusland zal leiden tot een vermindering van de communistische aanvallen in Groot-Brit- tannie. DE EG-KEIZER WEEK NAAR DUITSCHLAND? Naar men weet treedt op 21 Juii a.s. de wet tot bescherming der republiek buiten werking. Daar de rijksregeering op grond van par. 23 van deze wet ex-keizer Wilhelm het vierblijf in Duitschland kan ontzeggen en deze mogelijikheid met de buitenwerkingtre ding der wet ophoudt te bestaan, maakt men et zich in republikeinsche kringen ernstig be- zorgd over, dat keizer Wilhelm na afloop van de wet naar Duitschland terug zal kee- rem DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. In de voorbereidende commissie der ontwa- peningsconferentie heeft de Nederiaxidsdie gedeiegeerde Rutgers een rede gehouden, waarin hij zich namens de Nederlandsche de- legatie aansloot bij het initiatjef van Lord Cecil, dat kan helpen u.- werkzaamlreden der commissie te bevorderen. Hij steide er prijs cp hulde te brengen aan Boncour, die on- danks zijn aarzeling de procedure-methode van Cecil heeft willen aannemen en de ideeen der Fransche delegatie heeft saamgevat in een voor-ontwerp. Dank zij die initiatieveu zal het mogelijlk zijn zonder vertraging een discusise te beginnen, welke zich niet verliest in vagi- formules, maar zich concentreert op dc kern en op de noodige details d'er kwesties, die om een oplossing vragen De Nederlandsche delegatie wenscht zoo- veel mogelijk bij te dragen om resultaten te verkrijgen, die de publieke opinie der geheele wereld het recht heeft om er van te verwach ten. DE ZOON VAN EEN BELGISCH EX-MINISTER GEARRESTEERD. De Parijsclie politic heeft de hand gelegd op een gentkman-boef, naar wiens spoor men langen tijd tevergeefs gezocht had. Onlangs was een kla-cht ingekomen, dat te Dinard de bank-employe Pruvost zijn verloof- de, de 17-jarige dcchter van een vooraan- staand reeder uit St Malo had geschaakt, niet zonder haar eerst eenige tienduiziendeu francs van haar ouders te hebben laten weg- nemen. Na zijn vertrek was gebleken, dat hij niet slechts als Pruvost, maar ook als Dahan en onder nog andere ma-men aan verschillende correspondentie-adressen bekend was. In het bezit der klacht, kwam de politic er nu ach- tcr, dat „Pruvost" ook te Parijs een jong mcisje had ontvoerd tegelijk met een bedrag van 80.000 francs, dat haren ouders toebe- hocrdc. Verder terugzoekend, bespeurde men, dat het spcor van zijn vergrijpen t ot in Bel gie liep, en nu bleek ook weldra, dat de ge- zochte in werkelijkheid Robert Antoine Avaert hertte en de zoon was van den voor- maligen Belgischen minister van oorlog van dien naam. Avaert was, ondanks zijn herkomst uit een zeer goede Belgische familie en zijn optreden van perfecten man-van-de-wereld, een gesle- pe-n oplichten en stond als zoodanig ook te boek bij de Belgische justitie. Hij had in Bel- gie reeds vijf jaar uitgezeten, evenals twee jaar in Frankrijk. Toen hij daarna door de Fransche justitie weer aan Belgie was uitge- l-everd, was hij te Brussel aan zijn bewakers ontglipt en naar Parijs gegaan. waar hij zijn flesschentrekkersbestaan hcrvatte. Gewapend met al deze gegevens viel het de Parijschc politic niet all te moeilijl; meer, Avaert op de hielen te komen. En nu is hij gearresteerd, iuist toen hij geld incasseerdc bij een Parijsche bank. In zijn woning werd ook het laatstelijk ontvoerde m-eisje gevonden. VERSNEDEN BENZINE, DIE GOED VOLDOET. De correspondent van de Tel. te Berlijn schrijf t 'Een strafprooes in Moabit tegen den koop- man Heinz von Lehn, die van omvangrhken zwendel met automobielen verdacht wordt, heeft een zeer sensationeele wending geno men. Lehn had beweerd een revolteerende uit- vindSnig op het gebied der motor-brandstof ged'aan te hebben, welker exploitatie hem in staat gesteld zou hebben al zijn verplichtin- gen na te komen, wanneer men hem niet 25 Januari 1.1. had vastgegrepen. De rechtbank achtte termen aanwezig om verdachte in de gelegenheid te stellen zijn bewering waar te maken. Daartoe werden hem en den eigenlijken uitvinder van de nieu- we motorbrandstof, ingenieur Kaisler uit Miinchen, in die reditszaal te Moabit de be- nood'igde chemicalien en apparaten ter be- sdhikking gesteld. Beidfen togen aan den ar- beid en mengden benzine, benzol, spiritus en zes andere geheim gehouden stoffen met 22 procent water dooreen. De getuigen- djeskundigen zagen tot hun groote verwonde- ring, dat het water inderdaad volkomen opge- nomen werd door het mengsel. Op de binnenplaats van de rechtbank werd daarop dteze bed'rijfsstof in de volkomen leeg- gemaakte tank van een daarvoor in der haast gerequireerd'e Berlijnsche taxi gegoten en ver- voltgens werd' buiten het gebouw proefgere- den. Deze proefrit slaagde volkomen. Het gewichtigste van deze zaak is, dat het menigsel maar 2i2 pfennig kosten zal, tegen de 3'0 d 35 pfennig, die benzine-benzol-meng- sels kosten. Welken invloed deze proeftocht op de straf-procedure zal hebben, staat nog niet vast In ieder geval is geconstateerd, dat benzi ne en benzol onder tcevoegimg van andere stoffen met water kan worden aangelengd, zic'h daarmede volkomen verm'engt en bij ge- bruik van normale bougies zonder residu ver- gast. Hetgeen tot nog toe nimimer waargeno- men is. Zatepdag 26 IHaapi FLORALIA. Zondag 27 Maarf FLORALIA, Winterfuinmatine. Toegang 30 cent, belasting inbagrepen. DE VEEMMOORDEN. In 'het veemmoord-proees-Wils heeft de ambtenaar van het O. M. tegen vier der be kiaagden de doodstraf geeischt, n.l. tegen ludt. Schuiz, tegen den onderofficier Klapp- roth en twee andere onderoificieren. Tegen luit. von Poser werd dtrie jaar tudithuisstraf geeischt, terwijl de officier van justitie voor de bdde andere beklaagd'en vrijspraak vroeg wegens gebrek aan bewijs. KO'RTE BERICHTEN. In verband met de mogelijkheid van een gewapend conflict tusschen Italie en Joego- Slavie is er van Roemeensche zijde op gewe zen, zoowel te Rome als te Belgrade-, dat van een dergelijk conflict alleen Bulgarije voor- deel zou kunnen trekken. In Centraal-Europa zou dit de ergs-te gevotgen kunnen hebben HET NED.-BELGISCH TR ACTA AT. Voor het Kamergebouw op het Binnenhoj. Nu gisterochtend, zoo meldt de N.- R. Ct., voor de allerlaatste ronde van de behanae- ling van het Belgische verdrag, was er dan toch wel zeer groote belangsteling van het publiek buiten het Kamergebouw. Zeker een paar d-uizend menschen hadden zic-h zoo dicht mogelijk voor de ingangen ervan sa- mengedrcngen. Maar de politie hield een br-eede ruimte oipen en voor het verkeer tus schen de twee poorten van het Binnenhof werd de rijweg geregeld' sfhoongeveegd. Motorrijd'ers en zelfs bereden politie kwamen daaraan te pas en nog viel het moeilijk dd -belangstellenden in hun doorsluipingslist-en te achterhalen en te beteugelen. Tot z-elfs op de trappen van de Ridderzaal sto-nden velen reikhalzend uit te zien naar het aankomen van de ministers en de Kamerleden, en ce fo-n-tein tegenover den ingang van de publie ke tribune was ook dicht bezet met nieuws- gierigen. Teg-en het begin van de zitting groeide die m-enigte nog mer'kbaar aan. Voor den toegang tot de publieke tribune ston-d sinds gisterochtend vroeg een lange file van menschen te wachten. Verkeerspolitie hield er de orde in en zag toe, dat er geen handel in trrbune-kaart-en werd gedireven. In -een enkel geval bl-eek deze toch voorgekomen te zijn; iemand, die voor enkele guldens een kaart had temachtigd -en zich er vervolgen-s mee in veiligheid gebracht had onder het pub-'iek, werd op het laatste oogenblik no-g achterhaald. Anderen, die eerlijk in de file gewa-cht hadden, mocht-en, toen de zitting, klokslag halftwaal-f, geopend was, naar bin- nen gaan voor hem bleef de deur gesloten Het wachten op d'en uitslag was niet lang. Slechts wei-nige minuten na half twaalf kwamen reeds weder velen, die op de publieke tribune de stemming hadden gevolgal, naar buiten. Een man, die hoogst o-pgewonden bleek, riep den uitslag uit: 3317, en onmid- dellijk vloog het sesultaat over het heele Bin nenhof. Een paar jongelui hi-even een hoera aan, dat door velen in h-un naaste omgeving werd overgenomen en nog een paar maal werd er op dezelfde manier „gech-eerd". Een formi- dabel gedrang naar den ingang ontstond; men wilde blijkhaar nog bizonderheden ver- nemen. Ook naar de zijd'eur onder de colon nade, waaruit men waarschij-nlijk hoopte mi nister Van Karnebeek te zullen zien komen, drong d-e mcnigte gew-eldig op. 'En even had de politie waarlijk moeite om ZATERDAdAYOND VRIJ ENTREE. ZONDAGMIDDAG VRIJ ENTREE. ZONDAGAVOND 25 CENT. Recht van toegang voorbehouden. d-en tobstand meester te blijven. Zij wist ech ter de al-te-enthousiasten terug te dringen en den weg weer vrij te maken voor de Kamer leden en de ministers, die spoedig gaande- weg het Kamergebouw begonn-en te verlaten. Fotografen en filmoperateurs waren op dit oogenblik' heviger in actie dan ooit. Alleen minister van Karnebeek liet zich niet zien, ten ministe niet zoolang wij er waren. Van eenige verdere ckmonstratie was geen sprake. Om een uur of twaalf begon de m-e- nigte al sterk te verloopen. En hiermee was d'an ook dit historisch oogenblik alweer voorbij. Een telegram van Belga uit Brussel meldt; Een diplomatiek medewerker van Belga heeft zich op de hoogte gesteld van den in- druk, die in zekere Belgische officieele krin- gen gewekt was door de verwerr^^ van het Nederlandsch Belgische tractaat. Die indruk is er een van zeer levendig leedwezen. Men betreurt er, dat de gevallen beslissing onvermiijdelij'k tot g-evolg zal hebben, dat de o-ntwikkeling van de sam-enwerking tusschen de twee landen en de internationale politiek en met name in het kader van den Volkenbond er onmogelijk door wordt gemaakt. Voorts m-erkt men op, dat de verwerping van het tractaat door de Eerste Kamer volstrekt niets oplost. De vraagstukken, die het tractaat had opgelos-t, blijven imm-ers in hun geheel aan de orde. De bewoordingen, waarin de mo gendheden ze in 1919 hebben oms-chreven be- houden hun voile waarde. De openbare mee ning in Belgie is eenparig besloten de vol- maakt wettig-e eischen te handhaven, aange- zien het metterdaad vitale kwesties betreft, waarvan de economische toestand van Belgi6 afhangt. Het lij-dt geen twijfel, dat de regeering met alle noodige vastgeradenheid de voldoening zal nastreven welke Belgie het recht heeft te verwachten. Het cntslag door minister Van Karnebeek aangevraagd. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Koningin ontheffing gevraagd van zijn functie. Geen persconfereniie. Naar de N. R. Crt. uit goede bron ver- neemt, moet het bericht, dat in enkele bladen is verschenen, als zou binnenkort een pers- conferentie met den minister-president naar aanleiding van de verwerping van het wets- ontwerp tot goedk-euring van het Belgisch tractaat plaats hebben, als onjuisl worden beschouwd. Belgische stemmen. De correspondent der N. R, Crt. te Brussel m-el-dde Al bleek men in de Wetstraat alhier de ver werping door de Eerste Kamer der Staten- Generaal van het Nederlandsch-Belgische verdrag te verwachten, toch bracht het be- richt, dat bij d-en aanvang der Kamerverga- dering reeds bekend was, in ministerieele'en parlementaire kringen een vrij diepen indruk teweeg. In de omgeving van den minister van buitenlandsche zaken, Va-ndervelde, werd mij verzekerd, dat deze verwerping met een gevoel van groote teleursteiling werd verno- men, minder om de economische en maierT eele voordeelen, welke de Belgische regeering ervan verwachtte, dan om de mogelijkheid in de toekomst een nauwere economische en staatkundige politiek met Nederland, vooral in den schoot van den Volkenbond, te voe- ren. De Belgische regeering zou van zins zijn, naar ook in de parlementaire wandelgangen werd verzekerd, zich op Frankrijk en Enge land te beroepen, maar geen der ministers, door de journalisten daarover ondervraagd, meende dit gerucht te ku-nnen ontkennen of bevestigen. Zij a-ntwoordd-en alleen maar dat de regeering eerst overl-eg moet plegen en haar houd-ing nog niet definitief heeft be- paald. Uit particuliere gesprekken met Kamer' leden der verschillende partijen bleek even eens, dat de meesten onder hen ontstemd zijn. De Vlaamsche nationalisten verborgen evenwel hun voldoening niet. Aan -buitenlandsche zaken werd ook ver zekerd dat minister Vandervelde niet ge- meend heeft om deze reden van zijn reis naar Weenen ter bijwonin-g van herdenking al- daar van den ho-nderdsten verjaring van d-en dood van Beethoven af te zien en hedennacht nog naar Oostenrijk vertrekt Van eenigen indruk op het Brusseleche pu bliek door het nieuws verwekt, was heden- avond niets te merken en nagenoeg nergens werd over de verwerping van het verdrag gesproken. Dit bevestigt nogmaals, dat al leen in politieke en sommige economische kringen belangstelling voor het verdrag be st ond. De m-eeste avondbladen wijdeil naast de te- legrammen uit den Haag nog een beschou- wing aan deze gebeurtenis. De (Antwerpsche) Nieuwe Gazet sehrijft: Holland heeft het tafellaken doorgesnedew. Het meet het maar weten Onze regeering is tot uiterste toegevin-gen gegaan, Zij heeft ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1