Itkmaarsche Courant Wie is Edmund Gray Yrjjdag 25 Maarl Radio-hoekje PEU1LLET0N. Binneniand Uit het Fakement later dag, 26 Maari. Mttmrnm, 1050 M. 12.— PoMieberichfen. J.30—5.Concert door het H. D. O.-oifeest. 5.30 Duitedie les voor beginners. 5.30— Framche les vow beginners. 6.6.45 daar het H. >D. O.-ortot. 6.457 45 voor boekhouden or hafldelskennis. Potrbaberiditen. 10.30 Persberiditen. L10 Utrechtsdie V.A R. A.-avond. De Arb jing „Voorwaarts", Dir. D. F heer H. v.d. Hurt, trompet. De leer Tit v. d Hurt, begeleiding. De Gem. gogvereeraging „De Stem des Voltes", Dir. P. Aitinfc- j. Overweg, aceordeon-vtrtuoos. preker: De heer P. Moltmaker, Lid v. d. ferite Kamer en voorzitter van de Ned Ver. Spoor- en tramwegpersonieel', over: "it en zijn AJbekfersbeweging, la. The _atars Farewell, Blankenburg. b. Ko- Stephan, Beethoven (orkest). 2a. De vrijders, Isr. J- Oilman, b. Bruidlsvaart in iardanger, Kjerulf. c. Salve Regina, Ober- rffer (teoor). 3. Fant. nit de opera Orpheus die Unterwelt, Offenbach (accordeon). 4. Rede van den 'heer P. Moltmaker. Pauze. In Ke patsze kcrte toespraak door den heer S. P. d. Wou-de, 2e voorzitter van de V.A.R.A. S. Fantasie nit de opera „Faust", Tava-n. (accordeon). 6a. Fliefflodd-erke, Wierts. b. Itrijdwond der Arbeidere, Hegeraat 7a pant, van Weber's „Letzte Gedanke", Fucks Motieven uit ,,La Dame Blanche", Pam- par6 (trompet). 8a. .Kimstlerleben, Strauss, b. Internationale Marsch, Overbeek. Daventry, 1600 M 2.20 Oxford versus Cambridge. Beschrijving van den wedstrijd Muziek van dte militaire baud. 4.Arsenal versus Southampton, v» IbalweNtrijd 5. Concert door de militaire band, 6.20 Kinder uurtje. 6.05 Causerie: A garden chat. 6.20 'Dansmuziek. 6.90 Tijdsein, weerbericht, niieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie f.35 De sonates van Beethoven. Lafitte, pia no. 7.45 Lezing: This season's cup struggles. 8.05 Dansmuziek. 8.20 Beethoven-concert. Solomon, piano. Symphonie-orkest, onder leiding van A. Zem-linsky. Om 9.20 onder- broken voor tijdsein, weerbericht, nieuws 10.35 Causerie: The atom. 10.50-~12.20 Dansmuziek van het Savoy-Hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5:55 Concert door de Jazz Symphonic. 8:5011.20 Galaconcert. Jacovacci, pianiste. Bouchet, 8-jarige pianiste. Laurant, zang'. Lacroix, Right, zang. Raiter jazzbanLitva, sopraan. Mevr. Dorna, zang. De heer Mon- tei'l, guitaar. Perpignani, bariton. Langenberg, 469 M. 10.2011.20 Con cert. 11.20—12.20 Beethoven-concert. Khg- ner-kwartet. 12.501.50' Kamermuziek (fluit, vicol, hri-t). 4.20—'5.20 Beethoven-con cert. E. Grape, piano. Dr. Iran,, tenor. 6.50 „Matthaus Passion". 4 zangkoren. Ver. sted orkesten Barmen Blberfeld. 10.3512 20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M 10.506.40 Lezimgen en les sen, 6.50 „Fidelio", opera in 2 aeten van Beet hoven. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.35 4.20 Alpenliedjes. 5.20-6.10 Vroolijk con cert. 7.20 Beethoven-concert. Orkest en soli 11.10 Slot. Brussel, 509 M 4.206.20 Orkestcon cert. 8.50 Kwartet-muziek. 9.35 Les. 9.50 10.50 Dansmuziek. het apptt ontbrak, zeifs was die heer verneyen (R.-K.) met behulp van een verpleegster, daar hij gerui-men tijd afwezig was geweest weigens een emstige ongesteldhdd, versche- neo om zijn stem tegen het tractaat uit te brengen. Minster Van Karnebetk heeft, zouder blijk te geven van eenige ontroering, den uitslag van de stemming vernomen, en nadat eeniac leden, w«aronder ook tegenstanders, hem ae hand1 hadden gedrukt alls een hulde voor zijn bekwaamheid, is hij heengegaan. Natuurlijk stelt hij zijn portefeuilte ter beschikking van de Koningdni, het kan niet anders, en zijn ootslagaanvrage zal aangenomem worden, wat ook vanzdf spreekt, maar zoolang geen opvolger voor hem zal zijn gevonden. zal hij de Buitenlandsche Zaken van ons iana blijven behartigen. De Tweede Kamer heeft heden, also! er geen vuiltje aan de lucht was, de behaude- ling van de herziening van de wettelijke be- palingea op de naanuooze vennootschappen voortgieet en nog niet beeindigdi. Ik zal den lezers niet onthalen op -een uitvoerig over- zicht van de beraadslagiingen over aeze ma- terie, doch enkel de aandacht vragen voor twee punten, welke niet enkel juristen zullen interesseeren, d'aar zij ook voor gewone za- kenmenschen van beteekenis zijn. Bij de nieuwe regeling vervalt de konin- klij'ke goedkeuring van de statuten of akte van oprichting. In de plaats daarvan komt een verklaring van den minister van justitie, dat hij geen bezwaar tegen de akte van op richting heeft, en die verklaring kan alleen geweigerd worden op gronden ontleend aan de openbare orde of het algemeen belang. De heer Van Aalten (V. D.) stelde nu voor aan de belangiiebbenden gelegenheid te geven van een weigering der goedkeuring in hooger beroep te gaan bij het gierechtshof. In een kortstondig geding zou dan het gerechtshof moeten uitmaken, of de minister wel terecht ziju goedkeuring aan de statuten had om houden. Met groote meerd-erheid heeft de Tweede Kamer echter dit denkbeeld ver wo; pen, nadat de minister van justitie, bijge- staan o. a. door den oud-minister Heemskerk, uiteengezet had, dat een dergelijk beroep praktisch overoodig was, en dat bovendien cp deze wijze aan de rechtspraak een oordeel werd gegeven over daden van de uitvoerende maclit. In de tweede plaats heeft de Kamer na uit voerig debat geweigerd mee te gaan met het denkbee'ld van den heer Van den Tempei (S. D. A. P.) om niet aileen in de wet voor te schrijven, dat de vennootschap haar balans en winst- en verliesrekening bij het bureau van het Handelsregister moet ter inzage leg- gen voor iedereen, maar dat tevens wettelijk de vormen van die stukken zou worden be- paald. Zijn redeneering, dat zonder dwin- gende bepalingen cmtrcut den vorm van een balans of een winst- en verliesrekening, een h-andig zakenman er toch in kan zetten wat hem lust, werd door de Kamer niet aamvaard. Men vond blijk'oaar een dergelijke regeling te r eel inmenging van de overheid in het par- ticuliere bedrijf. Morgen worden de besprekingen voortge- zet. De Eerste Kamer komt eerst Woensdag bijeen om dan de begrooting van dit jaar te beliandelen. Den Haag, 24 Maart 1927 Het voorstel tot goedkeuring van het trac taat met Belgie is hedenvoormiddag door ue Eerste Kamer verworpen. Het was te verwachten minister Van Karnebeek had zeker niet anders vermoed nadat de heer Colijn een der voorstanders, het hem /had voorzegd. Maar toch onderstellen wij, dat hij niet vermoed zou hebben, dat de meerderheid tegen het tractaat zoo groot zou zijn: 33 te gen 17 stemmen. Tweederden van de Kamer was tegen het tractaat gekant en tot de te- genstemmers behoorden vden, die ten voile overtuigd zijn van de indexdaad groote be- kwaamheden van den beer Van Karnebeek, maar het in het landsbelang achtten cm aan deze overeenkomst hun stem te onthouden. Tegen het tractaat stemden9 Katholieken, 6 Vrijbeid'sbonders, 6 Christelijk-Historischen, 3 Anti-Revolutionnairen, 2 Vrijzinnig-Demo- craten en 7 leden van de S. D. A. P., van een partijstemming is dits geen oogenblik sprake. Aandacht verdient, dat geen der leden op 09) Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. Hij achrikte. „0, alweer die Edmund Gray! Zie je wel, het is toch altijd Edmund Gray!" „Hij is nu een vriend van mij. Ik ken hem pas een paar weken. Hij denkt niet geheel, zooals u. Maar het is een goede man. Daar wij in droomen vreemde dingen doen, kan u wel handelen en spreken en denken als Ed mund Gray." „I-kspreken en denken alsMaar droom ik dan? Vergeet ik dan weer? Edmund' Gray is de man dien wij vinden wil- kn". „Ik heb hem gevonden", zei Elsie kalm. „Den vervalscher; als hij de vervalscher k!" „Neen, ncen. Maakt u nu niet meer vergis- •ittgen. Binnen een paar dagen zult u de waarheid hooren. Zoudt u graag Edmund Oray zien? Wilt u met mij, naar zijn kamer aui? Wanneer u daar ook maar aangaat, t u, vensta mij wel, u hem thuisnrinden." „Netn. Ik ken zijln leerstellingen. Dwaze HOL L A NDSCH E MAATSCH AP PIJ VAN LAN'DBOUW. Aan het verslag van de een dezer dagen gehouden vergadering van het diagelijksch bestuur van de Hollandsche Maarschappij van Landbouw is het volgende ontleend: In het ressort van de Maatschappij zulien twee neutrale lagere landbomvscholen wor den gesticht n.l. te Sominesdijk -en te Pur- merend. Met dit besluit van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is de ver gadering zeer ingenomen. Geinformeerd zal worden naar den cen- tralen aankoop van radiotoestellen. De secretaris-penningmeester, ir. T. P. Huisman, d-eelt mede, dat de rekening over 1926 sluit met een voordeelig saido van ruim 2C,00. Met het oog dp de wenschelijkheid, dat de zich steeds uitbreidende afdeeling land- bouwboekhouden, zichzelf ongeveer zal kun- nen bedruipen, zal aan het hoofdbestuur worden voorgesteld de tarieven te herzien. D-e commissie voor stalverbetering in Noord-HoLand heeft bericht gezonden, dat reeds verscheiden aanvragen om advies bij haar zijn ingekomen. Zoowel voor weidebe- drijven als voor bouwbcdrijVen. In verband hiermede wordt besloten die naam der com missie te veranderen in „Gebouwen-commis- sie". Tevens wordt besloten aan ir. Smeding, rijkslandbouwconsulent te Schagen, te ver- zoeken, in de commissie voor Noord-Holland zitting te nemen. verlang er niet naar, lem te ontmoeten. Wat bedoel je met die „vergissingen"? Zijn er soms twee Edmund Gray's?" „Neen. Maar een. Hij is de man, dien zij niet kunnen vinden. Ik zai u laten zien als u wilt, wat voor soort man hij is". „Neen. Ik verlang geen socialist te zien. Ik zou hem maar kwetsen in zijn gevoelens. Je -bent geheimzinnig Elsie. Ken jij dien man met zijn vreeselijke leer der gelijkheid? Je zegt, dat het een goed mensch is en je wilt, dat ik hem ga op zoeken? Wat ter wereld be- duidt dit toch alles?" „Ja, dit beduidt heel wat, waarde voogd Allereerst beduidt het, dat u uw eigendom teru-gkrijgt en dat de verden-king zal afgeleid worden van onschuldigen en dit alles nog voor Woensdag, naar ik hoop, wanneer het mijn trouwdag zal zijn en wij alien gelukkig moeten wezenr". „Zaldie Edmund Gray daar ook bij zijn?" „Hij heeft het beloofd. En als u nu met mij mee wilt gaan naar Gray's Inn, dan zal ik u de kamers laten zien van Mr. Edmund Gray". „Neen, neen. Dank je Elsie. Ik verlang vol- strekt niet persoonlijk -kennis te maken met een socialist." „Hij heeft kamer9 op de tweede verdie- ping. Een daarvan is zeer ruim en goed1 ge- meubileerd, met twee vensters die op het Plein uitkijken. Het is niet zoo'n heel mooi P.lein, want ze hebben er geen plantsoen Als datum voor de algemeene vergadenng in April wordt vastgesteld 29 April. Als datum voor de algemeene vergadering in September wordt vastgesteld Donderdag 15 September. De tentoostelling der ontvangen- de' afdeeling Eiland IJsselmond'e zal duren van 14 tot en met 17 September. Vergadering van de aardappetcommissie. In de on-der leiding van den heer P. Jas gehouden vergadering van de aardappekom- missie uit de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn een paar voorstellen van het eentraal-comite voor keuring van gewassen besproken. Besloten werd, perceelen aardap- pelen, welke voor de A-klasse in aanmerking komen, in <fe B-klasse te plaatsen, indien binnen een afstand van 10 M. een aarda-ppel- perceel voorkomt, dat bij eventueele keuring op plantenziekten zou moeten worden a-fge- keurd. Verder stelde het comite voor, rassen, wel ke vatbaar zijn voor aardappel wratziekte, te beginnen met 1927, niet meer voor de keuring aan te nemen en 28 rassen van de lijst af te voeren. In het algemeen kan de commissie zich met de strekking va# dit voorstel vereenigen. Doch zij meent, dat het comite beter zal doen, de 28 rassen nog niet van de keuring van 1927 uit te sluiten. Zoo'n gewiditig be sluit dient h. i. op zijn minst een jaar tevoren bekend te worden gemaakt. DE MOOR'D AAN HET BEZUIDEN- HOUT IN DEN HAAG. De beide particuliere detectives, die in de zaak van den moord op mejuffrouw Wilk een onderzoe'k hebben ingesteld, waarvan de resultaten bekend geworaen- zijn, hebben den volgenden brief gezonden aan- den minister van justitie: Ondergeteekenden, W. J. Lauwers en L. J. W. Stahlecker, beiden wonende te *'s-Gra- venbage, verklaren hierbij, dat indien uwe excellence te zijner tijd de uitgeloofde 4250 aan hen zou toewijzen voor het verstrekken van mededteelingen inzake den moord aan het Bezuidenhout, zij hiervan reeds bij voor- baat afstand doen en deze ter beschikking stell-en van den man van het slachtoffer en van de familie Polak, die zich gefuimen tijd het lot van de kinderen van Wilk aantrok. LOBO-BRAAKENSIEK. GEDENKTEEKEN Voldoende aan den algemeen uitgesprokeu wensch, heeft het comite voor een gedenktee- ken voor't echtpaar Lobo-Braakensiek afge- zien van het plaatsen van een grafmonu- ment. Door de loyale medewerking van het gemeentebestuur is het comite nu in staat gesteld, een flinke bronzen plaquette aan te brengen in een der foyers van den Stads- schouwburg te Amsterdam. De opdracht tot het vervaardigen van deze plaquette is verstrekt aan den Amsterdam- schen beeldftouwer Marinus Vreugde. Het comite heeft het voomemen, de plech- tige onthul'ling te doen geschieden op den herden-kingsdatum van het noodlottig spoor- wegongelu'k, 9 September a.s. OPLICHTIN'G. In begin 1926 is te Rotterdam opgericht de commanditaire vennootschap tot exploita- tie van onroerende goederen Het Ambaoht, door J. A. R. en B. A. C. S. R. was aan- vankelijk beheerend vennoot en in deze hoe- danigheid heeft hij in Mei van het vorige jaar een bouwterrein ond-er Charlois van de gemeente te koop gevraagd. In Juni werd hem dit terrein voorloopig gegund, waarna hij den grond onmiddellijk met winst ver- kocht. Toen de gemeenteraad in Februari j.l. officieel zijn goedkeuring aan de gunning hechtte, was d: grond inmiddels al in de vi-er-de hand geraakt. Dadel-ijk nS de b-eslis- sing van den raa-d, ging S die in Augustus 192'' R als beheerend vennoot was opge- volgd, den gicnd opnieuw te koop bieden. Hij heeft daarbij onderhandeld met een dame uit de Rhynvis Feithstraat, die den grond van S. wi'ide koopen. S decide haar mee, dat de verkoop bij notarieele acte moest geschie den en dat bij 3400 provisie zou krijgen. Hij vroeg en krreg van d.- dame voorloopig 1000 uitbetaald. De dame, in de vaste overtuiging, dat zij eigenares van den grond was gtworden, liet er een bord op plaatsen, wsarop het terrein in zijn geheel of in per ceelen te koop werd aang-eboden. De werke- lij-ke eigenaar van het terrein was natuurlijk ten hoogste ver-baasd, toen hij dit bord op zijn terrein aantrof en hij liet het onmiddellijk verwijderen. Er werd een politiezaak van gemaakt, de eentrale recherche werd in het geval gemoeid en ten slotte kwam uit, dat S. niet de minste rechten op het terrein had kunnen doen gelden. Hij werd daarop aan- gehoud-en. S. ontkende ten stelligste geweten te hebben, dat zijn voorganger den grond had verkocht. Uit het onderzoek meende men evenwel voldoende bewijzen te hebben, dat hij het wel geweten heeft. Er is proces-verbaal tegen S. ©pgemaakt ter zake oplicbting en heden is S. naar het huis van bewaring over- gebracht. van gemaakt, in het midden, en de huizen zien er ook wat vuil en verveloos uit. Daar zit hij op den avond en sclirijf er, en houdt er zijn overpeinzingen. Soms geeft hij er mij ook onderricht, maar dat is pas iets nieuws. Op den oefctend is hij daar v-eelal tusschen negen-en en twaalven. Hij heeft een oude werkster, die zoog-enaamd zijn kamers schoonhoudt." Op heel zachten toon vertelde ze hem dit alles in de hoop dat zijn geheugen nu zou terugkeeren en hem den toestand zou doen begrijpen: „Het zijn prettige kamers, is't niet?" ging ze voort, terwij-1 ze uit de spanning van zijn bli-k meende op te maken, dat hij ook zijn best deed, zich te herinneren. „Daar zit hij alleen te werken, naar hij overtuigd is aan d-en vooruitgang van de wereld Het is een biizonder goed mensch." Opeens schoof hij zijn stoel achteruit en sprong op „Is dat mijn leerlinge, die ik hoor spre ken?" Het was zoo plotseling, da: Eitie zelve er van schrikte. „Kind", sprak hij half-vermanerd. „Je ziet bleek. Komt dat van de warmtc? Ga nu naar buiten, daar is het koeler. Laten wij naar de kamers in Gray's Inn gaan. Die or.de baas, die Dering zit hier den hee'.-m dag De grond is er bezaaid met het gouc', dat hij ver-jient Laten we maar heel zaclit spreken. want hij kon nog wel eens in het k a nicer bier naast SIC TRANSIT. De Gennania maakt gewag van een eigen- aardig bal, dezer dagen te Berlijn gegever. Deelnemers waren ad'ellijke Russische uitge- wekenen van een bepaald beroep: chauffeur. Ofsciioon er niet anders dan graven, prinsen en „Fiirsrten" werden toegelaten, waren er niet minder dan 600 aanwezigen, met hun dames. Allen waren op t sierlijkst uitgedost. Om zes uur's ochfends verwisselden de man nen hun galacostumes voor het chauffeurs- pakje en togen aan het werk. MISHANDELING. 'De gebr. v.d. H., kooplieden te Goorle, be- schuldigd van mishandeling van een onbezol- digden rijksveldwachter, dien zij met een mes hdbben gestoken, zijn gister door de recht- bank te Breda,, overeenkomstig den eisch, ieder veroordeeld tot 1 jaar en zes maan- den gevangeniSstraf en betaling van de civie- le votxierinig. MINISTE-RRAAD EN DE PORTE FEUILLE VAN BUITENL. ZAKEN. Gistermiddag had er een ministerraad plaats. Naar "de N. R. Grt. vemeemt, zal vermoe- delijk niet een minister ad interim optreden, maar zal naar alle waarschijulijklieid minis ter van Karnebeek aan het cfepa-rtement blij ven -tot zijn opvolger benoemd is. EEN SPOORWEGONG'ELUK. Wcensdagavond is bij het binnenrijden van den tunnel bij Schu-ls in Zwitserland de locomotief van den van St. Moritz komenden sncltrein tegen een geweldig rotsblok opgere- d'en en gederailleerd. De machine werd tegen den tunnelwand in elkaar gedrukt, waardoor werd voorkomen, dat de trein in den afgrond stortte. De machinist en d'e stoker werden ge- dood, zes passagiers gewond, onder wie twee ernstig. BR AND EN. Te Maastricht is Woensdagavond brana uitgebroken bij den laudbouwer Grothausen, aan den Glacisweg. De stallen en- een zolde- ring van het woorthuis zij-n verhrand. Het vee werd gered. De oorzaak van den brand i3 onbekend Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. Te We-ert is Woensdag aangehouden, als verdacht van poginig tot doodslag, de 39- jarige woonwagenbewoner P. J. K. Een ■rowningrevolver; geladen met 7 scherpe pa- tonen, werd op hem gevonden. De 71-jarige L. E. is Dinadagavond on der de gemeente Bedum door de duisterxris misleid in een gracht bij een boerderij ge- raal't en verdronfcen. Het lijk is later opge- haald. De mijnwerkers van Veld'hoven en Teu- nissen waren Woensdagochtend op de mijn Oranje- Nassau 111 te Heerlerheide bezig met het zetten van een betimmering in een der ondergrondscbe steenkoolgangen. Plotseling stortte het dak ir. en viel een groote steenmas- sa naar berreden, waaronder v. V. bedolven werd. T. wist zich te redden, v. V. was op slag dood Hij was woonachtig te Heerlen, 28 jaar oud en vadei van 3 kinderen. Te He!den is Woensdag overleden de 26-jarige landbc.uwer H. T., die Zondag een trap van een paard tegen het hoofd had ge kregen Ppovinciaal nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE Bij vonnis van den krijgsraad voor de landmacht is de dienstplichtige J. V., uit deze gemeente, wegens dienstweigering veroor deeld tot een gevangenisstraf van 10 maan- den, met ontsla-g uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. UIT OTERLEEK. Gisteravond vergaderde ten huize van den heer O. de Vries de Vrijz.-Dem. kiesvereeni ging „Oterleek-Stompetoren". De opkomst was goed te noemen. Voorzitter was de heer K. Zwiep. Notulen en jaarverslag van den secretaris werden onder dankzeggin-g goedgekeurd. Ui het jaarverslag van den penningmees- ter stippen wij aan, dat de ontvangsten be- droegen, het saldo vorige jaar inbegrepen, 69.77i/2, de uitgaven 20.7iy2, saldo dus 49.06. Naar aanleiding van dit gunstige resultaat werd besloten een bedrag beschikbaar te stel- Icm aan de Federatie voor de a.s. Statenverkie- zingen. Bij het hiema gehouden referendum werd de lijst vor de a.s. gemeenteraadsverkiezing si.mengesteld als volgt: 1. S. Heringa, 2. C. Boeder, 3. A. Hoog- land, 4. P. Slot, 5. J. Dekker, 6. Jb. Wage- naar. 7. Jb. Hop, 8. S. Hoogvorst. Hicma werd de vergadering gesloten. UIT OUDORP. Door de Protestan-tsche kiezers is de vol gende candidatenliist opgemaakt voor den gemeenteraad: zijn". Hij nam zijn hoed en hanischoenen. Uit kracht der gewoonte sloot hij de safe en slak den bos met sleutels bij zich. HOOFDSTUK XXVIII De ontdekking van Athelstan Op den avond van dienzelfden dag werd dezelfde ontdekking gedaan door een van ds andere hoofdpersonen, die betrokken was bij de zaak Dering! Zoodra hij terug was, had Athelstan im mers werk gemaakt van d-en commissionnair. die den vervalschten wissel had gepresen- teerd. Gelukkig herinnerde de man zich niet alleen het geval zelve, maar ook zijn were gever, wegens de gulheid, waarmee die zijn diensten had beloond. En, na acht jaar, zou d?ze ontmoeting andermaal vrucht dragen voor den eenarmige. Na het ontbijt werd Athelstan meegedeeld, dat een commissionnair hem wenschte te spreken. „Neem mij niet kwalij-k, sir", begon de man, op militaire wijze groetend, maar u heeft mij gezegd, niet waar, dat ik het u zou komen vertellen, als ik dien bewusten ouden h-eer weer had gezien?" „Juisr. Ik heb je vijf pond beloofd, als je hem vond. Is dit zoo, dan verzeker ik je, dat ik mijn bcloffe zal nakomen." „Ik heb hem gistereji geajeft. Prggigg de^ 1. G. J. Schardam, 2. J. Bruin, 3 Jac. Hel- der, 4. Jac. Blom Cz., 5. E. K. Smidts-tec Hoor, 6. C. Klerk, 7. W. v. d. Wal. UIT BERGEN. Naar we uit goede en offideele bron verne- men, is het eenige maanden in twee andere bladen gepu-bliceerde bericht, als zou dc Evangelisatie „Maranatha" alhier reeds lid en afdeeling zijn van de Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland (I Z. I. N.), onjuist. In de stauten van „Maranatha" komen eenige bepalingen voor, waardoor tot dus- verre aansluiting bij de I. Z. I. N. niet moge- lijk was. „Maranatha" zal derhalve deze statuten moeten wijzigen zoo het aansluiting bij de I. Z. I. N. wil. Het Hoofdbestuur van de I. Z. I. N. heeft dit als eisch gesteld. Do Evangelisatie „Maranatha" mag der halve thans nog niet gerekend worden tot de georganiseerde Rechtzinnig Herv. Evagelisa- ties in ons land. Democratic ook in de Staten. In een door d-e afd. Bergen der S. D. A. P. in de Rustende Jager belegde vergadering, behandelde gisteravond de heer Michels, lid van Ged. Staten, het onderwerp: „Democratie ook in de Staten. De Voorzitter, de heer L. den Das, sprak een woord1 van welkom en constateerde! dat, gezien den geest in Bergen, de opkomst nog vrij goed genoemd kon worden. Spr. deed uitkomen, dat de Statenverkie- zingen ook zeei zeker de belangstelling van de arbeidere verdienen. Spr. bracht dank aan d-en heer Michels en Mevr. Vas Dias, die zich bereid had ver- klaard, eenige gedichten te declameeren Mevr. VasDiai, gaf allereerst van Van Collum „Het lied van Genemuiden" en „Het gebed van Waalwijk". Op gevoelvol-le wijze declameerd-e ze deze weelbeteekenend-e kvens\'erzen, die in Bergen reeds eerder dodr Henry Polak en St-ernheim naar voren waren gebrachi Hierna gaf zij het gedicht van Adama van Scheltema, „De Vrouwen", waarin de dichter het verediil aangeeft tusschen dc vrouwen van vroeger en van de toekomst. Met dit gedic'-'-i oogstte de talentvolle de- clam-.trice veel succes De heer Michel s, zijn rede aanvan gende, vond het niet prettig, om na de hoog- gestemde voordrachten een rede te moeten geven, toch hoopte spr., dat ook zi]n rede den strijd voor het sociaiisme zou versterken. Dat de arbeidersklasse lauw voor een staienverkiezing is, was z. i. het grootste verwijt, wat men aan de arbeidere kon rich ten, aangezien de arbeidere geen lauwheid past tegenover een verkiezing. Onze partij heeft meer te doen, dan te trachten bij verkiezingen haar positie te ver- beteren, zooais de anaere partijen doen. Daarom tracht de S. D. A. P. dan ook steeds de arbeidere op te wekken tot den strijd, om zich 'e veriiJien uit de ellende. waarin ze verkeeren. Afgescheiden van de resultaten is het voor ons van meer beteekenis, dat er steeds meer steinmen op ons worden uitgebracht, al hangt dit thans, bij de evenredige vertegen- woord-iging, samen met bet aantal te verovq- reu zetels. Van geweldige beteekenis is, dat eike ver kiezing de graadmeter is van de steeds groeiende- macht der arbeidersklasse. Spr deed uitkomen, dat het thans niet meer waar is, dat de Prov. Staten van geen waarde zouden zijn voor de arbeidende klasse. Dit was wel het geval, toen de Staten zich nergens anders mede bemoeiden, dan met hetgeen de wet voorschreef en het uit- oefenen van toezicht op de waterechappen en de gemeenten, welke toezicht in hoofd-zaak nog door Ged. Staten wordt uitgeoefend. Thans is alles geheel anders ge worden, sinds de Soc -Dem. arbeidersklasse den strijd heeft uitgevochten, dat ter versterking van de aibeid-ersklasse ook politieke actie zai worden gevoerd. Noord-Holland was de eerste proviucie, waarin onze partijgenooten ook in de Staten! die jarenlang rustigjes zonder veel te pra- ten vergaderden, doordrongen. Toen de Soc. Dem. in de Staten over ar- beidsvoorwaarden van het personeel, onder- wijszaken en sociale voorzienin_gen begonnen te praten, heette het steeds: „Dat ligt niet op den weg van de Provincie". Doch niet- tegenstaande dat, steeg hun macht daar. Ook in andere Prov. St. drongen zij door en thans zijn zij zelfs doorgedrongen in de Colleges van Gedep. S'taten, dank zij het feit, dat langzamerhand de arbeidersklasse tot het besef is gekomen, dat ook die verkie zingen voor haar van belang ziin. Langza merhand is er een provinciate politick geko men, die men. voor 25 jaar niet heeft kunnen denken. Er is een spreekwoord„Rood is duur"; spr. wil dit zoo vertalen: Wie demo- cratische politick wil voeren, heeft geld noodig Hierna behandelde spr. het provinciate be- zelfde oude heer is het, die mij toen naar de Bank heeft gestuurd. Hij is natuurlijk cuder ge worden. Kijkt niet meer zoo opgewekt en loopt ook langzamer, maar ik kende hem da- delijk." „Weet je dat heel zeker? Want een gelijke- nis, niet waar „Ik zou er op durven zweren, sir. Sterker kan ik het nu niet zeggen." „Neen, dat is zoo! En wanneer heb je hem dan gezien?" „Tusschen zessen en zevenen. ik had een boodschap gedaan voor iemand in the Strand en ging den kortsten weg door Lincoln's Inn terug. Net toen ik dicht bij the Fields was, zag ik daar, op nummer 12, uit de deur ko men precies den ouden heer, dien u zoekt. Toen hij de trap afging, kende ik hem imeens. Ik wachtte nog even op den hoek, of hij mij ook herkennen zou. Hij keek mij wel heel strak aan, maar hij herkende mij toch niet. Hij zag er niets opgewekt uit. Misschien heeft hij zijn geld verloren". „Kwam hij uit nummer 12 zei je? Wel, dat is het kantoor van Dering en Zoon Wat be- teekent dat?" „Ik dacht zoo bij mezelven, ziet u, dat een banknoot van vijf pond toch heel wat meer was dan de achttien stuivers, die ik met de andere boodschap zou verdiene-n en dus volg de ik den ouden heer op geruimen afstafld." (Wordt yexvolgd). - i 8^ an. it 1027 mUMM flfli |a«f«a M M sMNVTv iN|on W IWHI'lglri JWigavvgi

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5