DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Go, f ¥oor het Heutrale Centraie Ziekenhuis. f Uit den Alkmaarschen Raad. niniaBf!niP?ei!^fn!WmT1^5T^jaa^3 1927. ibonnementsprljs MJ vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewtjsn. 5 ct Advertenttepr. 25 et p. regel, grootere letters naar plA'tfyfmfe Brieven franoo H.V. Boek- en Handelsdr. vJi- Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, TeL Administe. So. 3. Bedactle JS<K 3& ZATERDA6 26 M A ART. FIAT AUTO-GARAGE HET adres yoor het verhureiij repareeren en stallen van auto- mobielen. Tel. 490. Scbarloo 2-4. Buitenland ,'S Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. "Wij ontvingen deze week de volgende bij dragen voor de 3e en laatste inzameling ten b*te van het Neutrale Centraie Ziekenhuis: Mej. A. J. P* f- A. A. H. te Alkmaar 10.— Mej. M. te Heiloo10.— tW. I. te Alkmaar5.— Kaartclub verboden te rooken 8.— »p. E. C. M. 2.50 K. N2.50 Dames K. 2.50 A. C. A. N. N. wegens het niet tot stand kornen van het Nederl.-Belgisch Verdrag H. te Alkmaar 10.— 10.— Totaal 72-50 Bij den penningmeester van het hoofd- eomite, Mr. Moens alhier, zijn de volgende bijdragen ingekomen: J. A. H. 10-~ Mevr. G. B25. H. J. H25.— W. de J5. A. D2.50 J. ri. V. W. S. 50.— 5.— 50.— i f Totaal 172.50 De vorige week was bijeen f 1649.60 245.— Bijgevoegd van beide ipzamelingen I In totaal dus thans 1894.60 f Het wordt een beetje eentonig, als wij er /Ike week weer opnieuw op moeten wijzen, dat het ingekomen bedrag veel te klein is en daarom zeggen wij er ditmaal maar niets over. Wij zouden alleen de vraag willen stellen, of er misschien nog meer kaartclubs zijn, waar niet gerookt mag worden. En wat het verwerpen van het Neder- landsch-Belgisch tractaat betreft, wij zijn er van overtuigd, dat er zeer vele anderen even Irerblqd over zijn als mijnheer N. N. Het eenige verschil tusschen dezen philan- troop en de anderen is alleen maar, dat eerst- genoemde in zijn blijdschap allereerst aan het Etekenhuis gedacht heeft en de anderen alleen tnaar aan het ziekenhuis denken, als hun ge- zondheid allerminst reden tot eenige blijd- Khap geeft. Wat wij bij deze inzameling nog missen, is het zoogenaamde penninkske der weduwe, de golden, het kwartje desnoods, waarop het •preekwoord van toepassing is, dat vele Ideintjes een groote maken. Het spreekt vanzelf, dat het niet alleen weduwen behoeven te zijn, van wie wij gaarne een kleine bijdrage in ontvangst wil len nemen. AUes is op het oogenblik welkom, want er ontbreken nog eenige duizenden, die toch binnen afzienbaren tijd bij elkaar moeten komen. Laat men in alle huizen nog eens aan •teenen varkentjes en andere spaarpotjes sehudden. Misschien komt er nog iets uit te voorschjjn en is er een gedienstige geest te vinden, die het in den loop der komende week sp het redactie-bureau bezorgt. De redactie heeft het altijd erg druk, maar ket is opmerkelijk, hoe veel tqd er plotseling fceschikbaar komt, *L een blijde boodscbap- per met een aardige bijdrage voor het zieken- hois verschijnt. Naar wq hopen zullen wij de volgende peek een vrij wat grooter bedrag dan heden icnaen verantwoorden. I Er behoort een zekene moed toe om zonder meer een artikei over die gemeentebegTOoting te schrijven. f Wekenlang hebben wij die begrooting tot to onderdeelen van posten uitgeplozen en on- 'der de loupe bekeken. Midda-gen en avonden Jjebben vrijwel alle raadsleden er nog eens ver- JJaezinjgspropaganda mee gemaakt en ten plotte staat dan de overzichtsschiijver voor de moei-lij'ke taak, al die zinnen en woorden hit de diverse verslagen op een groote zeef te leggen en die net zoo lang te sdi-udden tot al het onbeteekenende er uit verdwenen is en alleen de belangrijke opm-erkingen en be- sluiten als bruikbaar materlaal zijn adhter- gebleven. Wij kunnen one heel best voorstellen, dat, BU d% beslissingen reeds bekend zijn, de be- elling voor de begrootings^iebattea overal beneden het vriespuot gedaa-ld is en wij vragen dan ook nederig excuus voor onze brutaliteit er ijskoud zou men in Alkmaar zeggen over te schrijven, alsof men nog algemeen nieuwsgierig zou zijn er diverse bij- zonderheden van te vernemen. De eenige verzachtende omstandigheid is, dat wij het ook niet voor ons pleizier doen en dat de journalistiek haar dienaren wel eens minder aangename pliditen oplegt, waaraan helaas niet is te ontkomen. Wiji schrijven dus over de begrootintg voor 1927, dat will zeggen over de begrooting die voor September van het vorig jaar aan den Raad moest wordlen aangeboden en waarover voor Jamuari beslist had moeten worden. Nog zelden is men daarmede zoo laat ge weest als thans en ware het niet, dat Burg, en Weth., voornameldjk wat het ooderwijs be treft, met eenige ingrijipende voorstellen wa- ren gekoimen, ware het niet tevens het jaar der verkiezingen voor den gemeenteraad, er zou ongetwijfeld voor deze begrootingsdiscus- sies een minieme belangstelling geweest zijn. Immers, wat geeft het, een verdwijnend college en een verdwijnenden Raad a Iter lei besohuldigingen naar het hoofd te werpen en beloiten voor de toekomst af te persen, als men weet, d'at in den loop van d'it jaar elke verantwoordelijkheid van deze lichamen voor hun verrichtingen in deze bestuursperiode automatisdi eindigt. Weldra zal een nieuwe Raad wellicht een andere samenstelling toonen, weldra zullen kersversche wethouders ons met een geheel nieuw werkprogramma, een geheel nieuwe troonrede verbiijden en het is d-us eigenlijk belachelijik thans nog veel woorden aan het beleid van het oude bestuur der gemeente te verspillen. Het zou belaehelijfk zijn wanneer niet de datum der raadsvefkiezingen nog maar door weinige kalenderblaadjes aan onze blikken werd onttrokken. Wanneer niet ieder raadslid allereerst hoopte, dat hij; zelf zal herkozen worden en daarna, dat met hem zoo mogelijk meer frac- tiegenooten dan vroeger in de zaal der stede- lijlke vroedschap zullen verachijnen. Waar kan men beter eigen onkreukbare eerlijkheid, eigen politieke voortreffelijkheid en anderer minderwaardigheid demonstree- rni dan in de raadSzaal voor twee voile tri bunes met kiezers en kiezeressen en voor di verse verslaggevers, die zieh overwerken, door te trachten zooveel mogelijk van de wijze woorden der afgevaardigden vast te leggen om ze in duizenden krantenexemplaren aan alle belangstellenden in stad en omgeving te kunnen toezenden. iDit is het vierjaarlijiksche schouwspel waarin men den overheerscihenden invloed van den machtigen fciezer voelt, waar men frij wel ieder raadslid ziet opzitten en pootjes ge ven en de ooren ziet spitsen, opd'at geen enkel woord van his masters voice hem ontgaan zal. Het zij! zoo. Eens in de vier jaar is de ver- zameling van kiezers, wier stem men de pu- blieke opinie noemt, oppermachtiig. Eens imi de vier jaar bedelt men sterker dan coit om de gunst en de recommandatie van ieder wien de wet het recht toekent uit de can- didaten voor onzen raad de(n) uitverkorene zijns harten in het stemhokje „zwart" te ma ken. Er is kens in overvloed, mannen en vrou- wen van diverse kleur en levensrichting, de- mocratisch of reactionnair, er is voor elck wat wils. En weet men niet wat ze waard zijn, weet men niet op wel'ke wijze ze in de komende vier- jarige periode het welzijn van de stad en ha re inwoners zullen behartigen, welnu, de al- gemeene beschouwingen voor de gemeente- beigrooting geven een staaikaart van politieke beiofteni, waarin elk iets naar keuze zal kun nen vindlen De eene partij: kondiigt haar werkzaamhe- dten aan met Turksche trom en fanfare, de andere doet het op beseheidener wijze, op de politieke kermis maakt ieder voor eigen tentje op de meest passende wijze reclame en de udtslag der verkiezingen zal straks wel bewij- zen, aan welke zijde die grootste kiezersvanigst dUs het meeste succes is te boeken. Het ligt geenszins in onze bedoeling den nog wat onzeker zwaaienden weerhaan in de een- of andere richting een duwtje te -geven Wij gunnen alle partijen een zoo groot mo gelijk succes, at gelooven wij dat, ondanks alle politieke reclame der laatste da gen, de nieu we raad in hoofdzaak van d'ezelfde samen stelling als de oude zal zijn, hoewel de parle- mentaire geschiedenis van deze goede ge meente leert, dat men over vier jaar weer even hard naar een nieuwen raad zal verlangen, als men dlit ook op het oogenblik doet. Genoeg hier over. Het is thans onze plicht in vogelvluc'ht nog een blik op de begrootingsdiscussies te werpen en vast te leggen wat daaruit ten slotte als practisch resultaat naar voren is gekomen. En daarvoor dient allereerst even aan- dacht gewijd aan een tweetal besluiten, die de begrootingsbesciiouwingen vooraf gegaaa zijn, namelijk de instelling van een nieuwen rang ter gemeentesecretarie en het ontwerpen van een straat van Kerkplein naar Nieuwe- sloot, de zoogenaamde Principeweg waarvan het principe nu weg is. Het scheppen van de nieuwe functie van hoofdcommies-redacteur ter gemeentesecreta rie, op een salaris van 4100 tot 5400, is aan het initiatief van de zoogenaamde commissie-Vogelaar te danken'. Deze commissie wel eens oneerbiedig de begrafenis-commissie genoemd scheen se- dert langen tijd zelf in den grafkelder der doodgeboren colleges verdwenen te zijn. Men hoorde er althans niets anders van dan dat zoo nu en dan een paar volwassen raadsleden, als politie-agenten in een nacht- kroeg, onverwachts een inval deden op een of ander gemeentebedrijf om met het horloge in de hand te controleeren of de directeur- hoofdambtenaar wel precies op tijd op zijn bureau kwam. Intusschen schijnt de commissie begrepen te hebben, dat zij in den loop der jaren ook eenigen blijk van practischen arbeid moest ge ven en de nieuwe hoofdcommies-redacteur, die eerlang ter secretarie zal verschijnen, is een harer geesteskinderen, zeker de eerste en waai'schijnlijk ook wel de laatste, daar het te voorzien is, dat v66r de nieuwe verkiezingen de commissie-Vogelaar ontbonden zal wor den verklaard onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan onze ge meente bewezcn. Wat den Principeweg betreft, hi} is een grootere broer van de Krebbesteeg, hoewel zij tegelijkertijd in den Raad zijn geboren. In een zelfde raadsvergadering werd des- tijds besloten de Krebbesteeg te verbreeden en in principe tot den nieuwen weg te beslui ten. De Krebbesteeg is na dien een keer of zes om beurten verbreed en versmald al thans wat de beschikkingen van den Raad betreft en een soort harmonica-steeg ge- worden. De Principeweg is tot dusver altijd meer principe dan weg geweest, maar aangezien het principe door de laatste raadsbeslissing thans in een vast besluit' is veranderd, zal weldra een 65 meter'lange en 12.5 meter breede straat de Koorstraat met de Nieuwe- sloot verbinden, waardoor een toegangsweg naar de veemarkten wordt verkregen, waar over verscheidene raadsleden zich uiterst vol- daan verklaard' hebben. De kwestie van den Twuyverweg is in zooverre opgelost, dat men van plan is, hem voor 50.000 in behoorlijk bruikbaren staat te brengen en aangezien met uitzondering van Sint Pancras de Langedijker gemeen- ten haar eigenbelang boven het gemeen- schapsbelang blijven stellen en botweg weige- ren voor den door hare ingezetenen meest ge- bruikten weg eenige tegemoetkoming te ge ven, heeft de Alkmaarsche Raad uit de gru- welkamer der mid 'eleeuwen de pijnbank weer opgezocht, om hen op hardhandige wijze eenige paedagogische lessen over samenwer- king van gemeenten toe te dienen. Het komt gelulckig niet dikwijls vooi-, dat B. en W. zich in besluiten uit bijlagen van keizerlijke decreten van 1811 moeten bedie- nen. Dit laatste is een veeg teeken en blijkt dan ook noodzakelijk voor iets zoo hopeloos ouder- wetsch als een tolheffing. In den jare 1927 sticht Alkmaar een tol- gaarderswoning op den Twuyverweg en een oude juffrouw met een neepjesmutsje uit het eerste geslacht der „Opstandigen" zal bij het passeeren van elken wielrijder en autobestuurder uit haar huisje kornen en na het in ontvangst nemen van enkele penningen den afsluitboom openen en het voertuig door- gan^ verleenen. Het zou te dwaas zijn om er over te spre- ken ware het niet, dat die zelfde neepjes- mutsjuffrouw als een levend protest tegen de schrielheid der Langedijker gemeentebesturen bedoeld is. Sint Pancras heeft deze plagerij uitge- dacht en Alkmaar heeft ze dankbaar van het kleine broertje overgenomen en zal ze in practijk brengen. Elke gemeenife kan den tol afkoopen en zoo zullen B. en W. de besturen der weigerach- tige gemeenten dwingen te betalen wat zij niet vrijwillig hebben willen bijdragen. Hopelijk breekt spoedig de tijd van samen- werking aan en zullen tolboom en neepjes mutsje als curiosa dezer dagen voorgoed naar het gemeente-museum kunnen verhuizen. De laatste maanden zullen den burgemees- ter onzer gemeente wel geleerd hebben, dat spreken zilver maar zwijgen goud is. Hoe minder men zegt, hoe minder men te verantwoorden heeft en er is biijkbaar niets gevaarlij'kers om over te spreken dan missie tentoonstellingen en de toestand der ge- meente-financien. De laatste zoo heeft de burgemeester in zijn steeds girooter wordende nieuwjaars- speech gezegd zijn kerngezond. En waar de begrooting in mineur getoonzet is en van het -begin tot het eind-e een jammerklaeht over bezuiniging en gebre-k aan financien is geworden, is het geen wonder dat diverse raadsleden gevraagd hebben waarin dan eigenlijk dat kemgezonde onzer gemeentelijke ge-fdmiddelen wel is gel-egen. In alle toonaarden en uit alle hoekeij der raadszaal zijn daarover vragen gesteld tot ten slotte, na een verklaring van den wethou- der van financien, gebleken is, dat zoowel de optimisten als de pessimisten gelijk hebbfen, daar de kapitaal-dienst der gemeente er bui- gewoon goed voors-taat, maar wij in een depressie-tijd leven waarin de huishoudelijke dienst heel wat hoofdbrekeos veroorzaakt. Men verwijt het college, -dat het in zich zelf verdeeld is, een verwijt, dat to-ch eigen lijk ongemotiveerd is. Het is todh vanzelf sprekend, dat men vooral in verkiezingstijd geen unanieme beslissingen kan verwachten van een groep mannen, die uit twee Vrijheidsbonders, een Katholiek, een Chris-telijk Historicus en een Sociaal-Democraat bestaat. Hoe zouden zij zich alien in het oog hunner kiezers blameerem wanneer zij over alle voorstellen van het college een gelij-ke en gelijkvormige meening bezaten. Wi-e een tijger, een kat, een vogel, e-en spin en een vlieg in een hok samensluit, kan met reden verwachten, dat na eenigen tijd een of meer dezer gevangenen voorgoed ver dwenen zullen zijn en al zij-n B. en W. heel wat minder geva-arlijk voor elkaar, toch is het volkomen begrijpelij'k, dat na elke college- vergadering blijkt, dat zich een mearderheid -en een minderheid gevormd heeft, die het hopeloos met elkaar oneens zijn. Eerlijk gezegd, vinden wij dat nog zoo erg niet, omddt het eigenlijk niet meer dan vanzelf sprekend is. Een college dat het onderling eens is, en een raad1, die in roerende eenstemmigheid alle voorstellen aanneem-t, zijn voornamelij-k in verkiezingstijd, onbestaanbaar. Wat zou de Raad vervelend1 zijn en hoe zouden wij aan copie moeten komen als alle Vroede vaderen en moederen er diezelfde op- vattingen op na hielden. Algemeen wordt dankbaar geconstateerd, dat het college in de afgeloopen bestuurs- periode veel werk verric'ht heeft. Bij'na de voor vier jaar uitges-proken troonrede is afg-ewerkt en het eenige dat de gemoede- ren in dezen tijd nog warm ho-udt, is de strijd voor behoud van het openbaar onder- wijs, in welk teeken waarsc'hijnlijk door de linksche partijen de aanstaande strijd bij' de stembus zal worden uitgevochten. In theorie zijn zoowel de Vrijheidsbonders, de Vrijzinnig-Democraten als de Sociaal- democraten de steunpilaren onzer openbar-e scholen. De heer Thomsen heeft het laatste jaar niet steeds de zijde gekozen van hen, die onze openibaxe scholen tegen elken aanslag beschermd wenschen te ,zien. H-ij was voor opheffing der Handelssehool, voor opheffing der Meisjessc-hool, voor subsidie-verlaging der Bewaarschool en diesondanks voor vrij- willige subsid-ieverleening aan een katholieke onderwijsinrichti-ng. 't Is -fcegrijp-elijk. dat vele Vrij-heidsbon-ders van oordeel zijn, dat hij als hun vert-egen- woordiger een anderen koers had moeten volgen, dat men hem verwijt wat van den r-echten weg te zijn afgedwaa-ld en in vreemd vaarwater te zijn verzeilH. Ja zelfs, dat men van hem zegt, dat hij in de .n-etten van recht- s-che partijen v-erstrikt i-s geworden Wij- -hebben te dikwijls zijn houding be- critiseerd, te vaak tegen een verder gaan op dien weg geprotesteerd, te m-enigmaal voor de -bedreig-ing van de openbare school g-e- waarsch-uwd, dan dat wij niet openlijk de houding van dezen afgevaardigde zouden mogen afkeuren. Maar erkend dient daamaast, dat hij zij h-et dan in aanhank-elijkheid aan het o. i. verk-ee-rde consequent is gebl-even en tot het bittere -einde zijn bel-often aan anderen gesta-nd- heeft gedaan, V-eel m-eer te laken is de houding van mr. J. P. Bosman, den Vrijheidsbond-er, die zich des-t'ijds even fel als de heer Thorn-sen teg-en de Handelssehool verklaard heeft, die ons in de nog versch in bet g-eheugen liggende da gen van strijd op zoo unfai-r-e wijze heeft aan- gevallen, dat wij aan hem een apart artikei gewijd hebben en die nu poseert als steun- pilaar en verdediger van bet openbaar on- derwijs. Die openlijk dank uitspreekt, dat hij niet is alszijn eigen fractie-genoot, zijn medestander van nog maar weinige maan den geleden, di-en hij, nog voor een der an deren daartoe was overgegaan, voor de oogen zijner kiezers aan den scbandpaal ten toon wil-die stellen. Dat is een weerzinwekkende vertooning, die oorzaak zal zijn, dat d-e Vrijheidsbond, wiens houding de laatste dag-en in alle krin- gen onzer -burg-erij reeds ernstig becritiseerd wordt, nog meer van zijn toch reeds sterk v-ermind-erde populariteit zal verliezen. Tem-eer, wanneer waar blijkt, dat ook de heer Govers zich meermalen in de verkeerde richting op sleeptouw heeft la-ten nemen en eerst door his masters voice wak-ker geschud, al-s verd-edig-er van ons openbaar onderwijs in het strijdperk is gestreden. Trouwens, -het is van algemeene bekend^- heid,_dat wat er acht-er de schermen gebeurt, heel iets anders is dan wat men op "het too- neel ziet. Booze tongen beweren, dat zelfs de heer Westerhof in principe aanvankelijk voor subsldieverleening aaa een kath. lyceiun geweest is, wat natuurlijik ten voile zijn recht is, maar eenigszins vreemd aan doet, wanneer men ziet, op welke wijze bij daar- tegen thans te ve-lde is getrokken. Wij blijven van m-eening, dat het stichten van elke nieuwe onderwijoinrichting in Alk maar zooveel mogelijk steun verdient, onver- schi-llig, van welke groep die stichting uit- gaat Maar dat het daarnaast niet opgaat, f 6000 subsidie voor een kath. lyceum te voteeren, wanneer men tegelijkertijd voorstelt,. uit be- zuinigingsnoodzaak een openbare meisjes- school en een bewaarschool te doen ver- dwijnen. Dan is het tijd, de voorstanders van ons openbaar onderwijs te wapen te roepen, dan is h-et tijd, tegen eenzijdige bevoorrechting te velde te trekken en het is met groote vol- doening, dat wij constateeren, dat Burg, en Weth. het voorst-el, de meisj-esschool op te heffen, hebben ingetrokken en dat nader over- leg in d-e fracties er toe gel-eid heeft, het be- waarschoolonderwijs zooveel levensmoge- lijkheid te verschaffen, dat het voort-bestaan der neutra'e school thans wel als zeker mag worden aang-enomen. PILSOEDSKI SLUIT DE SEJM. Uit Pilsoedski deelde Donderdagavond den Sejmpresident Rataj plotseling mede, dat de regeering had besloten de Sejm voorloopig te sluiten. Hij liet Rataj vrij ten aanzien van den datum der sluiting, maar hij drong er op aan, dat deze uiterlijk Dinsdag zou plaats hebben. Pilsoedski beloofde de Sejm in de tweede helft van April weer bijeen te roepen. Onder de in het Sejmgebouw aanwezige afgevaardigden heerschte over dit regeerings- besluit nog al opwinding. NIEUWE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Naar de „Prager Presse" verneemt, zijn Frankrijk, Polen, Roemenie, Joegoslavie, Belgie en Tsjechoslowakije doende een inter- parlementaire unie te vormen. Elk der aangesloten staten zal een natio nal groep vormen, terwijl iedere groep in drie commiss-ies zal worden onderverdeeld, namelijk een politieke, een cultureele en een economische commissie. Het doel dezer interparlementaire unie i« de aaneensluiting van de parlementaire groe- pen van die landen, die gelijke of overeen- komstige belangen op bedoelde gebieden heb ben. I De unie zal worden geleld door een be stuur, dat gevormd zal worden door de voor* zitters der nationale groepen, terwijl de voor- zitters der commissies den raad der interpar lementaire unie vormen. 1 De unie houdt zich bezig met de actueele kwesties ter handhaving van den vrede en ter positieve samenwerking der volken. De constitueerende vergadering der Tsje- choslowaaksche groep heeft reeds plaats ge- vonden. DE OVERBEVOLKING VAN ITALIS. i Jacques Seydoux betoogt in de „Petit Pa- risien", dat met de eventueele oplossing van het Albaneesch incident de eigenlijke hoofdkwestie niet van de baan is. Dia hoofdkwestie is: Italie's overbevolking. Di' is volgens Seydoux een zaak, die recht- streeks den Volkenbond raakt. Indien zij niet methodisch en wetenschappelijk wordt bestudeerd, zal Italie politieke middeien, d, w. z. geweld ^ebruiken, en dit zou uiteraard den wereldvrede verstoren. Leefden wij in een periode, waarin men verder gevorderd was met het gebruik der Volkenbondsmiddelen, dan zou Italie zelf het vraagstuk voor den Bond hebben ge- bracht. De kwestie der overbevolking is ei een, die niet slechts voor Italie acuut is, maar ook voor Duitschland en Polen, even- eens landen met een bevolkingsoverschot, dat zij niet kunnen voeden. Frankrijk heeft Italie reeds een ontzaglij- ken dienst bewezen door vrijwel de helft van de Fransche emigratie op te nemen, Maar er zijn nog genoeg gebieden, die eee arbeidzame en matige bevolking zouden kunnen gebruiken. Op den duur, zoo besluit Seydoux, zal men het vraagstuk wel voor den Volkenbond moeten brengen, want de heele wereld heeft er belang bij. EEN PROTESTSTAKING. De Tsjecho-Slowaaksche mijnwerkers heb ben heden een staking van 24 uur gehouden als protest tegen het wetsontwerp der regee ring tot saneering van de ondersteuningskas der mijnwerkers. Aan de staking nam ca. 80 pCt. van alle personeelen deel. Ettelijke ver- gaderingen werden gehouden; de rust werd' nergens gestoord. (Bedoeld wetsontwerp schrijft voor een verhooging van de contri- butie der mijnwerkers voor de sociale verze- ALRMAARSCHE SOURAN kp.rinfrL

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1