ftlli ma arse lie Courant Met Dr. Van der Sleen ep rats. Etoderd Negen en Twlntigsfe Jaargang. Zaterdag 26 Maart. ';p tftadio-hoekje In en om de hoofdstad. Rechtszaken xxxxi. 1927 Zondag 27 Maart Hilversum, 1050 M. 8.309.30 Morgeri- Spontert. Frl. Lujsc Lauenroth, nit Berlijn. gjaho. Frl. Oisi Toth de Kisker, sopraan la Praaludium in C-dur, Bach. b. Praeludium fce. 2. c. Fuga no. 2 (piano). 2a. Pieta S ig nore, Stradella. b. Die Ehre Gottes, Beetho ven (sopraan). 3. Rede door den hoer A Ver- Bieulen, over: Een zaaier ging uit om zijn ptaad te zaaien. 4 Davidlsbundler no. 11 D- pjur (piano)5. Busslied, Beethoven (so praan) 6a. Largo omesto, aus Senate op. 10, 3, Beethoven, b. Adagio cantabile, aus ate Pathetique (piano.) 9.50 v.m. Kerk- in Gebouw Salvatori te Amsterdam, strede van Ds. J. C. Aalders. 1. Orgelspel. J. Vsorzang Ps. 116 11. 3. Votum en Ze- jren. 4. Vcorlezing van de Wet des Heeren, rfaarna rang Ps. 65:2. 5. Schriftwoord van pchttldhrergeving Ps. 130:3,4,7 en 8. 6. Ge- jied. 7. Voorlezing uit de Heilige Schrift 2 fior. 4:1-15. 8. Tekstlezing Jesaja 62:1. 9. rnleiding tot de Predikatie. 10. Middenzang. fs. 98:1 en 2. 12. Predikatie over: De ge- peente Gods en hare toekomst in profetisch Edit. a. Wat dat inhoudt aan heerlijkheid. b pat dat vergt aan verantwoordelijkheid. c. vat dat biedt aan verwadhtingen. 12. Toe- (praken. 13. Dankgebed. 14. Slotzang Ps 53:6. 15- Slotzegen. 16. Orgelspel. 1.230 Concert Zaflg-matmee door de Vereeniging Eons Hollandsch Lied1", te Den Haag, onder jading van J. D. v. Ramshorst. Mevr. A. v. fcamshorst, mezzo-sopraan. A. Goedman, be- Weleiding- Zangclub „Con Amore". 2.30 Na- kiiddagdoncert door de Amsterdamsche Or- fcestvereeniging in Artis te Amsterdam, onder jfeiding van Frans v. Diepenbeek. 6.Kerk dfienst in bet Gebouw van de Evang. Gemeen- te te Amsterdam. 1. Zang, Lied no. 128:1,2 en 4. 2. Votum. #3. Lezen 2 Korinthe 5:11- 21. 4. Gebed. 5. Zang, kerkkoor „Emma- suel", Ps. 84:1,2 en 6. 6. Korte inleiding jioor Ds. P. v. Vliet, over: Jezus en de Zon- |aar. 7. Zang, Lied no. 436 (Gez. 1901-3) 8 Rede van Ds. Joh. v. Petegem. a. Jezus en de onfeekeerde zondaar (Pilatus). 9. Zang, Ifcd no. 473:1, 2 en 4. 10. Rede van Ds. P v. Vliet. b. Jezus en de verharde zondaar (Judas). 11. Zang kerkkoor Emmanuel" Hij is onze vrede. 12. Rede Ds. W. D. Lint- hout. c. Jezus en de berouwhebbende zon daar (Petrus). 13. Zang, kerkkoor „Emma- nuel", Die d'orst heeft kome. 14. Danken 15. Zang: Lied no. 625:1,3,4 en 5. 16. Zegen 8.Persberiehten en sporiuitslagen. 8.10 „De Hugenoten". opera v. de Meyerbeer. Margareta van Valois. Jeanne Bacilec. Va lentine, dr. v. den Graaf de St. Bris. Grea Santhagens. Urbain, edelknaap v. Margare ts, Helene Cats. Racul de Nangis, Jules Moes. De Tavannes, Herre de Vos. De Cosse, A. Hendriks. De Thore, M. v. Reen. Bois Rose, Jac. Cauveren. Graaf de Nevers, Anton 'Dirks. Graaf de St. Bris, Paul Pul. Dav entry, 1600 M. 3.50 Concert door de ntilitaire band en het London and North- Eastern Railway koor. 5.405.50 Vertellin- gen uit het Oude Testament (The giving of the law). 8.20 Orgelconcert van de St. Bo tolph's kerk. 8.35 Kerkdienst. 9.15 Cause tie- The mental after care association. 9.20 Tijd sein. weerbericht, nieuws. 9.40 Liszt-Pro- gramima. B. Baillie, sopraan. E. Schulhoff, piano. Symp'honie-orkest. 11.05 Epiloog. Pariis „Radio-Paris"1750 M. 12.20 I.05 Roorzang en preek. 1.05—2.10 Con cert. Orkest en zang. 5.20 Vasten-preek door Pere Sanson uit de Notre Dame Paris. 8.35 9.35 Concert. Mme. Menant, Liedjes v. d ska at met jazzbandbegeleiding. M. Lan deaux, gedichten. Campbell en Conndy, En- gelsche liedjes. Mme. W. Coudray, zang 'Mme. Huberval, declamatie. 9.3511.20 Concert. Orkest Mario Cazes. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Morgen- wijdrng. 12.201.20 Beethoven-concert (so praan, piano, viola. 3.104.05 Voetbalwed- strijd. 4.205.20 Vocaal concert door kna- penkoor. 6.508.50 Ouverture Leonore III en 9e Symphonic van Beethoven. Orkest, koor en so listen'. 8.509.35 Vocaal concert. 9.50 1120 Dansmuziek Kbnigswusterhausen, 1250 M. en Berlljn 484 en 566 M. 8.2010.50 Morgenwiidirig. 10.50 Symphonie-Bilaasconcert, tot 12.30. 3:505.20 Orkestconcert. 7.50 Populate con- cert. Orkest en A. Alexandrowa, sopraan 9.5011:50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 8.35—10.15 Morgen- wijdiug. 10:5011.50 Harmonic-concert 12-251.05 Orkestconcert. 1.051 50 Ka- mermuziek. 3.35—7.10 Orkestconcert. 7.20— II.10 Concert. Van Minnezangers en schoone vrouwen. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.206.20 Dansmuziek. 8-5010.50 Gala-concert. Orkest en Mme Zelikson, zang. j Maandag 28 Maart. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichter. 3.304.30 Vrouwenuurtje door Mevr. Rhe- inonda. 5.6.Kinderuurtje door Mevr. 'Ant. v. Dijk. 6.-6.45 Concert door het H. !DO.-orkest. 6.457.15 Tuinbouw half- tuurtje door den heer Jacob Smits, over: De ♦etedbenis van de boomkweekerij in't alge- BSeen en den export orazer producten in't bij- jiptldetr. 7.1!57.45 Enigelsche les voor be- jpeaers 7.45 Pol'itieberichten. 10.Persbe- WtokR. A.J0 Kamermuziek door het Hiilser- fHfo, NsBtaaiKie uit de heerenWilly Hulser, Jufian Gumpert, viool. Carl Klein, Mevr. Hovyd KraussrAdema, zang. Werlcen ran Beethoven, Mozart en Schubert. Divtniry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- at at soffeften (sopraan, bas, piano). 12.05 Diurtten. 12.20 Concert (vervolg). 1.20— f .26 Orgelcmcert met cellobegeleiding. 3.15 Couriering: Sailing alone round the world. nJO 'Lezing: India. 4.05 Dansmuziek. 4.35 "Xjging: The movements of living creatures 4.90 DSinsanuziek. 5.20 Huishoudpraatje. *^35 KiBderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 fljdaeo, weerteericht, nieuws. 7.05 Orkest- fanccrt.- 7 20 Causerie. 7.35 De senates van tfcwrf. 7y48 PrattChe vocrlerimg. 8.06 Het Casano-Odet en University College Students Songs Poetry. S. Fischer, sopraan. 9.20 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 9.40—11.20 „Kis- meU, een Arabische nacht in 3 acten van E LnobloCk. 11.2012.20 Dansmuziek, Parijs ,ftadio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Concert. Orkesl en Mme. Allard, zang. 5.055.55 Concert. Declamatie. Mite. Dufour, zang. Pianomu- ziek. 8.50—11.— Fragmenten van „Cosi fan tutte", opcra-comique van Mozart. Langenberg, 469 M. 10.20—11.20 Con ceit. 12.25—1.25 Orkestconcert. 4.20—6.20 Orkestconcert. 8.20—9.45 Humor in <te mu- ziek Orkest, koor en solisten (sopraan, alt, tenor, bariton, bas), 10.—11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 1.50—7.05 Lezitlgen en lessen. 7.35 „tobetanz", tooneel- spel in 4 acten- van O. J. Bierbau® en L. Tbuille. Verstericte Dr«dener Orkest. 10 05 —11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25—2.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Zang miet cellobegeleiding. 5.205.55 Orkestconcert. 7.20—0.20 Vocaal concert. Pianobegeleiding. Brussel, 509 M. 4.20—'5.05 Orkestconcert. 5.056.20 Dansmuziek. 8.209.10 le act5 van de operette „Seppel". 9.15—10.50 Or- kestconcert. Om 9:50 een lezing. CCXXVIII. Het bespelen van den Stads- schouwburg. Amerikaansch toerisme. Daar is „Rumor in casa" met betrekking tot onzen Stadsschouwburg. Verleden week is die eigenlijk zoo opeens „uit de lucht ko- men vallen", toen de Raad had te beslissen over de vraag aan welken gegadigde voor de komende drie jaren het recht van bespelen van den Stadsschouwburg, onder de voor- waarden, vastgelegd! in het z.g. „cahier des charges" wie geeft ons een goede, korte Nederlandsche uitdrukking voor ieA3, dat van doen heeft met de Nederlandsche tooneel- speelkunst in den hoofdschouwburg der Ne derlandsche hoofdstad? zou worden toe- gestaan. Een vraag was het eigenlijk niet, aange- zien slechts een gegadigde naar het optre- den op het Leidsche Plein had gedongen, t.w. „Het Vereenigd Tooneel" onder directie van Verkade en Verbeek, die gedurende de drie laatste jaren daar gevestigd zijn geweest en die zulks zal wel door niemand ontkend kunnen wordien veU goed en knap werk hadden gedaan; ik behoef slechts te herinne- ren aan „Jeanne d'Arc" en „Een van ons", om maar niet meer uit het gespeelde programma te noemen. Het had er alles van weg, dat „Het Ver eenigd Tooneel" zonder verder veel discussie wederom den „zegen" van de wijzen in het Stadhuis oftewel in het tijdeldjk „Stadhuis", genaamd Militiezaal, zou krijgen. Zelfs een verhoogd subsidie van tiemfuizend gulden was toegestaan, zulks in verband met den reeds voor dien door den Raad uitgesproken wensch, dat de contracten met het artisten- personeel zouden worden afgcsloten voor een jaar en niet voor negen maanden, iets waarvoor natuurlijk heel veel te zeggen valt, ook al moest er dan op de stedelijke subsidie nog een „schepje" worden opgelegd be- zuinigen is wel iets, waarover hier altijd bar veel gesproken wordt, doch als het er op aan komt, doet onze Raad er over het algemeen toch nog niet veel aan. Dan, laten we maar aannemtn, dat hier die verhoogde subsidie tei. voile gewettigd kon heeten; wanneer de ffemeente er een eigen Stadsschouwburg op na wil houden en zich bovendien wil bemoeien met cfe wijze waarop die geexploiteerd wordt, is zij ten slotte wel genoodzaakt bij het stellen van voorwaarden ten aanzien van het engageeren van de artis- ten, ook te zorgen, dat de directie, die deze artisten behoorlijk heeft te bezoldigen, daar- toe in staat zal wezen. Maar daar was het niet mede uit, want op eens ontstoncl de „Rumor", waarop ik in den aanvang wees. Het Katholieke lid van den Raad, de heer Wierdels, kwam n.l. ver- klaren, dat hij en zijn partijgenooten voor het toelaten van „Het Vereenigd Tooneel" zouden stemmen, aangezien zij van de direc- teuren de stellige verklaring hadden gekre- gen, „dat hun gezelschap geen slukken zou opvoeren, die voor sommigen k wets end zou den zijn". Daar had men het verbazing in den Raad; eischen van verschillende kanten te hooren ,;hoe dat in elkaar zat". Wat be- griipelijk was. Want, blijkbaar had men zich in Katholieke kringen danig geergerd Over de opvoering van- „De Gevangene" en was dit voor de Katholieke fractie in den Raad aanleidintr geweest om van de heeren Ver kade en Verbeek een schriftelij'ke verklaring uit te lokken, w^irin deze te kennen gaven, dat het nooit in hun bedoeling had gelegen, noch zou liggen, om stukken te laten opvoe ren, die, voor welke partij dan ook, kwet- send zouden kunnen zijn. Zoodanige verklaring was wel is waar heel btvreaigend voor de Katholieken, maar het zou er in de toekomst toch wel iets van hebben, dat de door den Raad gemachtigde tooneel-directie bij de keuze van tooneelwer- ken rekening zou houden met de wenschen der Katholieke fractie en zeer wel mogelijk zou zijn, dat deze zich verzetten zou tegen een stuk. hetwelk voot anderen dan Katho lieken niets afkeurenswaardigs zou bevatten. Hier had men wel niet te doen met d i r e c t e Katholieke censuur over het speel-program- ma in den Stadsschouwburg, doch't had er toch iets van. Het is dan ook z6o geloopen, dat het bespelingsrecht aan de directie Ver kade en Verbeek nog niet is verleend, want B. en W. verklaard'en, dat zij eersi: nog eens wat nauwkeuriger wilden bekijken datgene, wat genoemde directie eigenlijk aan de Ka tholieke fractie had toegezegd: immers, de tooneeldirectie zou zich te houden hebben aan hetgeen de Raad of B en W. zouden be- palen en niet daarnaast beloften kunnen doen aan welke fractie in den Raad dan ook. Het geheele geval is ontegenzeggelrk merkwaar dig en leerzaam tegelijk voor alle gemeente- besturen, die schouwburgen hebben te ver- pachten en bespefings-voorwaarden vast te Teggen. Immers, een eigertlijke tooneel- censuur kennen wij niet in ons land; er is geen bepaalde autoriteit van Riiks- of ge- meentewege aangewezen, die -een tooneel- stuk heeft te beoordeelen, kin vSroordeelen, voor het ten tooneele zal worden gebracht. Wij kennen alien het beruchte artikel 188 on- zer Gemeentewet, hetwelk zegt, dat „de po litic over schouwburgen, enz. behoort aan den Burgemeester en dat deze waakt tegen het doen van de met de openbare orde of zedelijkheid strijddge vertooningen". Dat is geen censuur als zoodanig, doch die burge- meesterlijke macht gaat dikwerf ver genoeg, gezien de herhaalde malen, dat in vele ge- meenten de burgemeesters gemeend hebben de opvoering van een of ander tooneelwerk men herinnere zich maar Heijermans' „Allerzielen" te moeten verbieden. Er zal zeker heel wat op een tooneelwerk aan te merken moeten zijn v66r wij er ons kunnen indenken, dat een burgemeester van Amster dam de opvoering van dat werk beslist ver bieden zou, te meer dus is het begrijpelijk, dat de Raad niet kon goedkeuren, dat vol- gens de verklaring der Katholieke fractie in haar midden, deze indirect onmogelijk zou kunnen maken het opvoeren van een haar on- welgevallig werk in den stedelijken schouw- burg op bet Leidsche Plein dat zou de censuur beteekenen op de meest ongewensch- te wijze. De heele geschiedenis doet feitelijk de vraag rijzen of een lichaam als de gemeente- raad zich wel in eenig opzicht dient te be moeien met de vraag wat degenen, die den Stadsschouwburg mogen bespelen, al dan niet mogen opvoeren, zelfs zou men zoo ver kunnen gaan te vragen of eigenlijk niet alle subsidie uit den booze is, omdat aan dat ge- ven van subsidie rechten kunnen worden ontleend om over de tooneel-exploitatie ook mede te spreken. Doch hoe dit allcs zij, we hebben nu eenmaal die censuur van art. 188 onzer Gemeentewet; we hebben voor de bi- oscopen reeds een Bioscoopwet en commis- sies, die de films beoordeelen of veroordee- len; daamevens nog voorwaarden te moeten aanvaarden van een Katholieke Raadsfractie of welke andere partij-fractie dan ook, is zeker te veel gevergd en we zijn benieuwd hoe B. en W. en de Raad ten slotte aan die partij-„censuur" in den Stadsschouwburg zullen weten te ontkomen en de vrijheid van de tooneel-directie aldaar, zij heete „Het Ver eenigd Tooneel" of hoe dan ook, in het aan- staande speelseizoen niet aan te knellende banden zal worden gelegd. Het huidige seizoen loopt allengs ten einde; wanneer het lenteweer zo6 blijven zal, als het zich juist op, 21 Maart heeft in- gezet, zullen de Amsterdammers spoedig meer voelen voor hun koffiehuis-terrassen aan het Rembrandtplein en elders, dan voor schouwburg-bezoek. En dan is ook het vreemdelingen-„seizoen" spoedig weder aangebroken. Deze week is het reeds inge- zet door een bezoek van een paar honderd Amerikaansche studenten van beiderlei kunne, die voor het vertneerderen van hun algemeene kenni-. een wereldtocht doen met het van de Holland!Amerika Lijn gechar- terde stoomschip „Rijndam", waarbij het „doen" van Nederland ook deel van het pro gramma uitmaakte. In deze stad stond voor hen aangeteekend een rondtoer; een bezoek aan het Rijks- museum, allereerst natuurlijk bedoeld tot be- zichtiging van de „famous Rembrandt", die ze voor hun dollars-millioenen misschien gaarne in „Gods own country" zouden ha- len indien ze er ooit een kans voor zou den krijgen! Verder natuurlijk een bezoek aan de ook in hun land beroemde diamant- slijperij der firma Asscher. Oelukkig maar, dat die groote diamantbewerkingskunst nog steedls het wereldbedrijf bij tiitnemendheid in onze goede stad is en vooral de Amerikaan sche vrienden zal blijven trekken. Daarmee zal dan, na een lunch bij „Kras", Amsterdam door hen „gedaan" zijn en zullen zij, in hun land teruggekeerd, in elk geval weder bij kunnen dragen tot propaganda van ons land tegenover reislustige landgenooten. Amsterdam allereerst, daarnevens Den Haag en Rotterdam, en laten we maar hopen ook onze provinciesteden, zullen eerlang in de. Vereenigde Staten nog meer bekend'heid krijgen, nu inderdaad de reeds lang han- gende plannen het toerisme naar ons land in Amerika zelf krachtig aan te moedigen, verwezenlijikt staan te worden Door de sa- menwerking van onze Nederlandsche Spoor- wegen, de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" en de „Nederl.- Amerikaansche Kamer van Koophandel" daarbij officieel en door particuliere licha- men gesteund, is reeds een bekwaam ambte- naar der spooi-wegen, die zijn sporen als be- middelaar bij het internationaal verkeer. zoo- wel hier als door langdurig verblijf buitens- lands reeds lang verdiend heeft. de heer G. H. Ravelli, aangewezen te New-York voor het toeristen-verkeer naar ons land krachtige propaganda te maken. Het tijdstip voor dit opfreden schijnt zeker uitnemend gekozen, vooral met het bog op de aantrekkelijkheid, die Amsterdam en ons land zullen hebben in het Olympiade-jaar. En als de "'oofdstad van dat toenemend toerisme profiteeren zal, zul len ook onze mooie en belangwekkende pro- vincie-steden er allicht mode profiit van trek ken en daaronder niet alleen Marken en Volendam. SINI SANA. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 25 Maart. DE MESTSCHIPPER VEROORDEELD. De voortgezette behandeling van de zaak tegen een Egmondsche mestschipper, die de bewoners van het Mallegat had getrakteerd op een lading mest gedurende den Zondag, pakte niet uit in het voordeel van den ver- dachte. Hij werd in de verwachting dat het feit zich niet zou herhalen, veroordeeeld tot 0.50 boete of 1 dag hecht. DE ZACHTE SPIEGEL VOOR ANDEREN. Nog altijd heeft dte kantonrechter nalatige zegclplakkers te berechten, Ditmaal weer eenige landbouwers. Om te beginnen met den heer J. H. K., uit Stompetoren, die ondanks de ontvangen waarschuwing van een ambte- naar van den Raad van Arbeid te Alkmaar, toch in gebreke was gebleven tijdig de ver-J eischte zegels te plakken voor zijn knecht A. de Groot. Zijn verontschuldiging, dat hij de zegels wel in huis had, maar niet had kunnen vinden. was geen voldoend motief tot vrijspraak en derhalve werd hij, daar het 35 overtredlingen betrof, veroordeeld tot 35 X X 1 boete subs. 35 X 1 diag hecht. MET DE VOLLE MAAT GEMETEN. Een fruitkweeker en tuindier uit Heerhugo- waard, P. de G., moest zich verantwoorden wegiens het verzuim rentezegels te hebben geplakt voor zijn knecht IJven, welke over- treding 32 keer was gepleegd. Voorts had de adjunct-commies van den Raad van Arbeid, die had geconstateend, dat de landbouwer, on danks de ontvangen waarschuwing, toch in gebreke was gebleven, tevens opgemerkt, dat een dienstbode en een andere knecht niet in t bezit waren van renteboekjes, waaruit hij moest concludeeren, dat deze tuinder met veel medewerking betoonde voor de richtige toepassing der Arbeidsverzekeringswetten. De verdachte werd dan ook door den kan tonrechter met meerdere gestrengheid beje- gend en veroordeeld tot 32 geldboeten elk van if 2, te vervangen door 32 X I dag hecht DE PATROON IS HIER VERANT- WOORDELIJK. Een houtwarenfabrikant uit Rotterdam, wien de levering was opgedragen van de winkelkasten en toonbanken in het gebouw van Vroom en Dreesmann te Alkmaar, had voor de monteering van deze winkeiopstanden eenige arbeiders buiten den wettelijken tijd laten arbeiden, terwijl ook in het gebouw geen arbeidslijsten aanwezig waren. De fa- brikant beweerde, dat zijn bed'rijfsleider Mengclkamp deze maatregelen had uitge- voerd, doch daar hij had verzuimd dezen be- drijfsleider verantwoordelijk te stellen, draai- dc de patroon er voor op en werd mitsd'ien tot 5 X 2 boete of 5 X 1 dag hecht. veroor deeld. AL TE VEEL IJVER SCHAADT. Een veehouder te Uitgeest was op 2 De cember leelijk gesnapt door een ambtenaar van den Keuringsdienst, daar bleek, dat het ter onderzoek genomen melkmonster niet minder dan 38 procent water bevatte. De melkleverancier beweerde nu evenwel, dat niet hij, maar zijn 12-jarig zoontje dte schul- dige was. Die had buiten medeweten van zijn vader de taak van melkwasschen uit mis- plaatste ijver voor het bedrijf, op zich geno men. De rechter nam evenwel een dtergelijke ver- dediging maar niet voetstoots aan. De zaak werd 14 dagen uitgesteld, ten einde een on derzoek in te stellen naar de antecedenten van den verdachte en de waarheid van zijn verweer. EE'N SCHELVISCHJE WAARMEDE GEEN KABELJAUW WERD GEVANGEN. Een bejaarde tuin- en veehouder te Heiloo moest zich eveneens in de positie van ver dachte presenteeren, omdat hij op 21 Decem ber melk ter aflevering in voorraad had, die door toevoeging van water in bruikbaarheid was verminderd. De oude heer hield een zeer ingewikkeld betoog, maar dat tot con- clusie had, dat hij enkele druppels water had gebezigd om het melkschuim van den emmer- rand af te spoelen. Het scheen echter wel dat die enkele druppels waren aangezwollen tot een formeele regenbui en deze regenmaker werd nog zeer clement veroordeeld tot f 45 .boete of 15 dagen hecht. DE VORMEN NIET IN ACHT GENOMEN. (Nooit meer dan in deze tijden is het spreekwoord van kracht, dat ieder burger ge- acht word't de Wet te kennen. Zoo stond he- den weer een jeugdig grossier van den Zij- dam te Alkmaar terecnt, omdat hij met zijn auto die benauwde gracht had bereden zon der daar toe vooraf vergunning te hebben gevraagd. Deze vergunning wordt alleen ver leend aan personen, die op 'Zij- of Voordam hun zaken hebben. Verdachte was met die bepaling onbekend en werd nu de dupe van zijn gebrek aan ken- nis van de Alkmaarsche Politieverordening, welk hiaat in zijn juridische opvoeding hem kwam te staan op 1 boete of 1 dag hecht. DEZE GROND IS TABOE. Een meelmolenaar te Alkmaar had op 18 Maart met zijn vrachtauto gereden op het Luttik-Oudorp, alwaar zulks is verboden. Dit feit was niet onopgemerkt gebleven aan het alziend oog der politic, zooals bleek uit des meelmolenaars verschijning in pontifi- caal als verdachte. Weliswaar beweerde hij diplomatisch, dat hij niet vooruit, doch slechts enkele meters achteruit den verboden grond had bereden, doch dergelijke spitsvondigheden vormen geen mogelijkheden tot vrijspraak en dus zal ook deze molenaar zijn 1 pop boete hebben te offeren, wil hij een 24-urig verblijf in het bckedne staatslogement „De houten lepel" ontgaan. NIET VOOR VERBETERING VATBAAR. Een nog jeugdig visscherman uit Egmond aan Zee, die op droevige wijze is verslaafd aan den alcohol, werd op 8 rebruari te Alk maar in de Gasthuisstraat in beschonken toe- stand aangetroffen en in arrest gesteld. Na zijn ontnuchtering gaf hij den wachtcomman- dant ook nog een valschen naam op. De ver dachte is reeds ettelijke malen veroordeeld, zoodat alle clementie voor hem werd uitge- schakeld en de kantonrechter hem 3 dagen principale hechtenis oplegde, benevens op- zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. VERBODEN L05PLAATS. Een vrachtschipper te Broek op Langendijk had op 19 M.aart zijn lading afgezet op de Prins Hendrikkade aldaar, hetgeen hem was verboden en waartegen de veldwachter Nieuwenhuis hem bereids reeds had gewaar- schuwd. De Prins Hendrikkade, die door de afsluiting van den beruchten Twuijverweg zeer druk wordt bereden door autobussen en andere voertuigen, is thans niet meer de rustige plek, waar een schipper zijn vracht- goederen kan lossen en een vrachtauto kan plaatsen om die goederen verder te vervoe- ren. Hij werd dan ook veroordeeld tot 2.50 boete subs. 2 dagen hecht. SGHRIFTELIJKE VONNISSEN. Jacob Z. te Heerhugowaard, overtreding Keuringsreglement op de autobussen, 10 boete subs. 5 dagen hecht. Het betrof hier het vervoer van passagiers met een niet- goedgekeurde bus. Corn. Wilh. W. te Limmen, overtreding Bakkerswet, betreffende nachtarbeid en niet aanwezigheid van een arbeidslijst, 5 X 1 boete of 5 X 1 dag bechteais. Cap Comorin en omgeving. Cap Comorin, het Kumaria Akron van Pfo lemaeus, uiterste Zuidpunt van het eaormt Aziatische continent, dit moet altijd wel een belangrijke merkpaal voor alle bezioekeri zijn geweest. Natuurlijk verrees er al gauw, een temhpel, gewijd aan Parvati, die vaak de Maagd genoemd wordt .Parvati is de vrouw van den oppersten God Shiva en Kumaris is het Sanskrietwoord voor maagd. De tempel, die voor ons weer geheel ontoegankelijk is, heeft zeer groote afmetingen en neemt een groot deel van de granietrots, die hier den bo- dem vormt, in beslag. Maar op de uiteretc Zuidpunt staat slechts een choultry, een pel- grimsrusthuis, waar bij storm de bruisende golven tegenop spatten. Daar te slapen maakt een Hindoe al zoowat heilig. En menige oude zeevaarder zal bij het pas- seeren van deze Kaap een schietgebedje heb ben opgezonden. Door den moeson van Bab el Mandeb regelrecht hierheen geblazen kwam nu.de strijd met wind en water in de golf van Bengalen, die in den tijd da- zal- vaartuigen nog slechter naam moet hebben gehad aan onze beruchte golf van Biskaje. Thans heeft Kumaria Akron veel van zijn vroegere beteekenis verloren. Onze kompas- sen, leg- en zeekaarten doen onze groote stoomschepen zoo precies op Colombo aan- koersen, dat verkenmerken te land haast over- boddg zijn geworden. En de groote zee- schepen vermijden de ondiepte, met eilanden- keten bezette Golf van Manaar en varen om dien Zuidpunt van Ceylon. Westelijk van de kaap een zandige kust met enkele rotsen. De vijgencactus over- heerscht. Kleine witbuikige steltloopertjes reuncn langs het strand. Het is de oeverloo- per, een der grootste zwervers uit de vogel- wereld. Misschien hebben ze in Holland ge- broed (zeer zeldzaam). Misschien hier of daar onder den poolcirkel. We zagen ze ook in den Himalaya aan de Sutley en hier trekken ze in gezelschap van steenloopers en wulpen, ook oude bekendten uit Holland Oostelijk van de Kaap ligt een visschem- dbrp. Armoedige hutten, terwijl betere Brah- manenhuizen bij den tempel staan. Aan het strand liggen massa's balken, maar als wij nader komen blijken het booten te zijn. Een Zuid-Indische visschersboot is eigenlijk niets meer dan een vlot; 3, 4, of 5 balken wor den naast elkaar gebonden met cocos tou- wen. Een mastje met Latijnsch zeil kan opge- zet worden, maar gewoonlijk wordt gepa- gaaid. Natuurlijk gaat het vaartuig met een lading netten en twee of drie man half onder en half boven water, maar de constructte schijnt omslaan vrijwel onmogelijk te maken. Wel spoelt er af en toe een visscher af, maar ze zwemmen allemaal als ratten en nat wa ren ze toch al. De halve zakdoek en het koordje, waarmee die bevestigd is, hun eenige kleeding, is straks aan land ook gauw ge noeg weer droog. Maar het blijft onbegrijpe- lijk hoe deze zeelui in een hooge zee wetea te navigeeren, door de hooge branding heen te komen en in hun netten nog heel wat visch aan wal te brengen ook. Aan den wal geko- men wordt het geheel iets hooger op gedra- gen en de balken losgebonden om rotten tegen te gaan. Neen, dan is de lagunenvisscher in zijn eenboom toch nog heel wat beta- af, al is diens vischmethode even primitief als interes- sant. Een walmende olielamp voor in de boot lokt in den stillea tropennacht de visschen aan en de visscher weet ze te bemachtigen door ze in dit twijfelachtig licht met piji en boog dood te schieten. Als we langs een anderen weg het dorp uitrijden, komen wij langs de achterzijde van een klein tempeltje, niet meer dan een huisje van 2X2 Meter, waarin gewoonlijk een ruw uit steen gehouwen afgodsbeeld tie vin den is. Hier staan tegen den achterwand ge- leund twee beelden, het eene alleen de romp, het andere mist alleen de beenen. Even kijken. Het blijken ruwe, uit klei gebakken vrouwenbeelden te zijn. In het tempeTtje staat er nog een, gaaf en mooi geel en blauw ge- schilderd. Elk bedd heeft een kind op den arm. Dat is ook weer een mooie geschiedenis. De bewoners hier zijn Hindoe's hoorLeden van het volk, dat zich beroemt op de oudste be- schaving der wereld. Welnu. Wanneer een der besmettelijike ziekten, pokken, cholera of dys- senterie tientallen of zelfs honderden inwo- ners wegrukt, dan wordt door den pottebak- ker van het dorp een beeld gewrocht, dat de veroorzaakster der kwaal voorstelt. (Merk- waardig toch he, dat alle booze geesten hier vrouwen zijn. Er is eigenlijk maar een goede geest en dat is een man!) Het beeld wordt midden in het dorp gemodelleerd onder een baldakijn en onder het plengen van melk en wijn en het offeren van rijst beloofd een der voornaamste ingezetenen, meest een Brah- maau, dat, wanneer de plaag spoedig op, houdt, een koe zal worden geofferd. Houdt de ziekte op, meest doordat alle ouden en zwak« ken gestorven zijn en de sterkeren er doorheas komen, dan wordt de dame in processie naar een grenspaal van het dorp gebracht en heeft daar bij een driedaagsche feestviering het offer plaats. Het dooden van het offerdier moet natuurlijk door demand van lage kaste gebeuren. Een Brahmaan verliest zijn rang als hij bloed vergiet. Dit is zoo sterk, dat Brahmanen die meditijnen studeerden en een opera tie doen, als uitgestootenen worden be- handeld. Het offer heeft plaats met veel ceremonieel. 0.a. draagt den offeraar den kop van het of ferdier met de reChtervoorpoot awars in den bek gestoken in processie rondorn het doap Steeds draagt hij op het hoofd? vaak bij nacht en dan staat boven op den buffelkop eea brandend olielampje. Is de plechtigheid afgeloopen, dan heeft de dame van klei ook afgedaan. Het eene dorp werpt haar over de grens, het andere slaat re m stukken, een derde laat haar staan totda-t een andere de eereplaats komt innemen en zet ze dan eerbiedig achter den tempel. Eens za gen wij cen dergelijke collectie van wel hoo- tierd afged'ankte plaaggeestien (plague-amma) achter een tempel in grooten kring opgesteld- Wij hebben op den terugweg nog een paar keer in dergelijke tempels gekeken. Vaak von- den wij zulke pottebakkersproducten, een an- dermaal steenen slangengodjes. De cobra of brilslang is hier namelijk ook zeer gevreead. Weer een anderen keer een steenm koe, m

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9