Alkmaarsche Oourant Wie is Edmund Gray as a a a a WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEGINNEN. a DaaG Henderd negen en fwintigsto Jaargang, Woensdag 30 Maart. Radio-hoekje Stadsnieuws JbEUlLLETON. n r as0[ HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON 1SBS □iaaoiaiDiDiDiDiDlaiDiOnoDaionioninninin ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A S. OP DIT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAAN DEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. Donderdag 31 Maart. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui- ron. 5.6.46 Concert door ihet H. D. O.-or- kest. A. Jozini, tenor. 6.467.46 Beginselen van >het Burgerlijk Recht en van het Handels- reidht. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberich- ten. 8.10 Een avond in Wageningen. Het Ste- delijk muziekcorps. Dir. De heer E. Elsenaar. Wageningsch Studentenorkest. Dir. Prof. Dr Uwen. Chr. Gem. Zangver. „De Hofstem", Dir. F. J. O. Zutphen. Mannenkoor „Werk- mansluisf', Dir. W. Roussel Gem. Koor „Tot steun in den strijd*', Dir J. Zwolsman. Mevr. Dido Ziiidberg-J'kvr. Stride van Linsohoten, sopraan. Mevr. M. Heymel-Luinenburg, piano. De heer R. A. L. Lincklean Arriens, viool. De heer J. H. A. Ferguson, cello. De beer A. v. Ham, fluit De heer E L. Hey, solo tuba. Saxophone-kwartet uit het Sted. Mu- zidkdorps. Rede van Prof. Ant te Wechel, Rec tor nragnificus der landbouw-hoogeschool. Dav entry, 1600 M. 11.20 Concert. David Bors-orkest en solisten (contra-alt, cello, duet.) 12.05 Voorlezing door Leo Mar+he 12.20 Concert (vervolg). 1.202.20 Gramo- foonmuziek. 2.45 Voorlezing: Moby Dick. 2.60 Lezing: A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On the Benefit of the doubt. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Up Hill and Down Dale. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daven- fry-kwartet. 6.35 Landbouwberichten. 6 40 Davenfrykwartet. 6.36 Landbouwberichten. 6.40 Daventrykwartet. 6.50 Tijdsein, weer- bericht, ndeuws. 7.06 Causerie. 7.20 Lezing: Roman finds in London. 7.36 De sonates van Mozart. 7.45 Lezing: The coloration of animals. 8.05 Dansmuziek. 8.20 B. B. C. National Concert. Het National Orkest (150 musici), onder leiding van E. Ansenmet. Om 9.20 ooderbroken door pers- en weerberich- ten. 10.35 Lezing: Queen Charlotte Isiands 10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoy- Hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Concert. Orkest en de heer Bernonville, zang. 5.055.55 Kinderuurtje. 9.05—11— Concert. Frag- menten uit „L'Ami Fritz" en de opera-oomi- que „Fortunio". Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 10.20111.20 Con cert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Orkest en sopraanzang. 8 209 55 Opera- en operette-avond door het orkest. 10.1011.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M 1.50—7.05 Lezimgen en les sen. 7.50 Brahms-avond. Orkest. Koor en H Gajewska, alt. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M 11.501.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.35 4.20 Kamermuziek. 5.206.10 Dansmuziek. 7.2011.10 „Rokoko in Ritzebiittel", Plat- Duitsch zangspel in 3 acten. Daarna d'ans- muziek. Brussel, 509 M. 4.205.05 Orkestconcert 5.056.20 Dansmuziek. 8.509.35 Orkest concert. 9.359.50 Never More", 1-ader. 9.5010.50 Dansmuziek. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Weimg rooskleurige toestand in alle bedrijven. Het dezer dagen verschenen versing van. de K. v. K. over 1926 is boekje geworden van meer dan 100 bladzijden, d.i. weer uit gebreider dan het jaar te voren, een bewijs dat de werkzaamheden en bemoeiingen der Kamer geregeld toenemen. Voor net district der Kamer, omvattend1 39 gemeenten met totaal 145241 inwoners, is 1926 geen gunstig jaar geweest. In de Inleiding wordt o.m. gezegd: „Holland's Noorderkwartier mag zich nog steeds verheugen een belangrijk centrum te zijn voor den handel in zuivel- en tuinbouw- producten. Gedurende tal van jaren beijveren de pro- ducenten zich om door levering van goede kwaliteiten den naam van het Noordhol- landsche product hoog te houden, terwijl de Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. Nu zou de waarheia uitkomen en zouden ze alien hem aanvallen, en het zou zijn chef moeten verteld worden. Wie zou dat doen? En hoe zouden ze het doen? Toch moest het gebeuren. En wat zou er dan wcrden van den ijaijverigen bediende? En als de oude heer Dering dlt nu van zichzelven wist, hoe zou hij dan op zijn kantoor blijven werken? Neen, dan was alles zeker uit! Hij zelf Checkley zou weggestuurd worden en de chef zou naar huis gaan en daar blijven, met een assistent. Hoe zou hij het uithouden zonder werk? Wat zou hij den heelen dag uitvoeren? Met wien zou hij praten? Abes was nu afgeloopen! Alles! Daar stond hij dan nu als verplet, nederig en kleinmoedig afwachtend een berisping. „Ben je ziek, Checkley?" vroeg mr Dering. ,Daar zie je net naar uit. Wat scheelt er dtn aan?" - „Neer., ik ben niet ziek", antwoordde hij, met holle stem en met droevig hoofd-schud den. ,,Of ja. misschien ben ik ook wel ziek Ik wilde vanochtend uw tafel voor u in orde nanoeiaren onverflauwd er naar streven daarvoor een goed afzetgebied te vinden. In het afgeloopen jaar ging dit opnieuw met groote moeilijkheden g^paard. De ver- zenders hadden nl. te kampen met hooge ta- riefmuren in vele Rijken, lage valuta's elders en. al ware dit nog niet genoeg, zelfs met een invoerverbod voor een onzer belangrijke exportartikelen. De exporteurs beschikken ongetwijfeld wel over het noodige aanpassingsvermogen, doch zoo snel de bakens te verzetten bleek veelal niet mogelij'k. Geen wonder, dat onder den druk dezer omstandigheden de raarkt daalde, de zuivel- boeren een ongunstige periode doormaakten1 en de fmancieele resultaten van den tuin- bouw in Noordholland van dien aard waren, dat naar middtelen wordt gezocht, om den blinders steun te verleenen. Het bl'oembol len bedrij f werkte weliswaar bevredigend, doch deze cultuur, alhoewel van groote beteekenis voor het district, is nog met dermate uitgebreid, dat daardoor de al- gemeene toestand kon worden goed gemaakt Gelukkig is de valuta-stabiliteit in de Eur ope esc he lander* in zullc een mate terng- gekeerd als sedert het uitbreken van den oor- log nog niet het geval was, doch er zijn- wei- nig andere factoren die er op wijzen, dat de afzet binnenkort Hotter zal gaan. Het ligt niet in den aard: van den Noorcv hollander zich spoedig te laten ontmoedigen. Dit zou ook niet baten! Wel moeten deze te- genslagen hem echter tot de leering strek- ken, dat hot nu de hoogste bjd wordt alles in het werk te stellen om te trachten een goed afzetgebied te behouden. Het stemt ot groote vreugde, dat de Pro- vinciale Staten in de vergadering dd. 2 Fe- bruari 1926 besloten tot den aanie gder nieu we scheepvaartwegen in het noordelijk deel van Noordholland over te gaan, waarin, vol- gens ons oordeel, de voornaamste voorwaar- de voor de ontwikkeling van de welvaart in dit bij uitstek vruchtbare deel van Noordhol land schuilt. Ook de kraehtige terhandneming van den aanleg der Zuiderzeewerken zal ongetwij'feld ertoe bijdragen den bloei dezer streek ie be- vorderen. Tegenover deze waarlijk grootsche plan- nen, ter verbetering van den economischen toestand, sicken wel erg somber af de pogin- gen van de Posterijen om het postverkeer te vereenvoudigen, alsmede een actie van ande re zijde om de handelsscholen te ATkmaar te doen opheffen. De Kamer heeft gemeend in 'beide gevallen voor de economische belangen van haar dis trict in de bres te moeten springen. Het ver- kregen resultant, nl. het benoud1 van de han delsscholen, acht zij een groot voordeel voor dit gewest." Na een opsomming van de namen der le- den met van het jaar van aftredingen, 'n ver melding van de samenstelling der commis- sies volgen dan mededeelingen over het Han- delsregister. Er hadden in 1926 nieu we in- schrijvingen plaats tot een totaai van 706, zoodat er op 31 Dec. 6094 dossiers waren (er werden 337 handelszaken opgeheven en 'bij 777 traden wijzigingen in.) De Kamer verscharfte 9043 inlichtingen tegen 7505 in 1925. Van de 75 faillissementen in het dis trict der Kamer (v. j. 91) eindigden 8 door accoord, 11 door insolventie en 21 door op- heffing, terwijl 7 werden vernietigd. De rekening en verantwoording over 1925 sluit met 26183,64, de begroobng 1927 met 23279,38 met een vermoedelijk over- schot van 1037,75 en 350 voor onvoor- ziene uitgaven. Uit't lijstje van de werkzaamheden der Ka mer blijkt op hoe verschillend terrein wordt gewerkt: verkeer, wegenvraagstuk, post-, tele- graaf- en telefoon, scheepvaart, handel en industrie, allerlei wetten e. d. Voor al deze zaken werden adressen gestuurd aan de re- geering of andere auforiteiten en dikwijls was een gunstig resultaat het gevolg. Uitvoerig worden de Zuiderzeewerken in het vers'ag besproken. Van de voornaamste takken van bestaan zijn overzichten in het verslag opgenomen. Wij ontleenen daaraan het volgende: De kaasproducbe in N.-Holland bedroeg 18,756,194 kilo, waarvan 16,669,263 kilo door farnieken en 2,086,931 kilo door zelf- kazers. De hoop wordt uitgesproken, dat de bemoeiingen om gunstiger invoerbqjalingen van Spanje te bedingen, in 1927 succes mo- gen hebhen. Naar gecondenseerde melk was veel vraag en een loonende prijs kon over het geheel bedongen worden, zoodat de resultaten van het bedrijf dooreen genomen niet tot ontevre- dertheid stemmen, ofschoon die ver achter staan bij 1925. De groote hoeveelheden stapelproducten van het winterseizoen 1925*26 in de streek Langendijk, Warmenhuizen en Omge- uit AmerHca en oe reeds vroeg mgevaflen vorst. Niet slechts de diverse koolsoorfcn be- haalden in verband daarmede redelijke prij- zen, doch ook de kleine voorraad wortelen vond loonende afzet, terwijl de uien even- eens een bevredigend resultaat oogstten. De zomerproducten hebben het in het jaar *26 niet goed1 kunnen bolwerken. In de eerste drie a vier weken zetten de vroege aardappe- len goed in, daar Engeland toen op de markt was. Zoodra echter de Engelsche vraag op- hield en deze geheel van Duitschland moest komen, waren de dageiijksche aanvoeren te groot, zoodat de aardappelen niet meer loo- nend van de hand konden worden gezet. De opbrengst van de zomer- en nerfstkool was uitermate slecht. De prijzen waren d°r- mate nadeelig, dat de ver afgelegen landerij- en niet in staat waren de producten winstge- vend aan de veilingen aan te voeren. Een ge volg hiervan is geweest, dat de aanvoer aan de veilingen be'trekkelijik klein bleef. De prij zen waren desondanks buitengewoon laag. .Slechts, toen in den aanvang van October de zuurkoolfabrieken volop begonnen te werken, kon de herfst-witte-kool 'n goeden prijs ma- ken. De z o m e r-bloetnkooi deed het beter, deze kon althans een bevredigend resultaat behalen. De herfj t-bloemkool heeft het echter weer slecht gemaakt, daar de oogst mislukte. Op kleine schaal is een begin gemaakt met glascultuur, doch waar deze zeer duur is, mag worden verwacht, dat daaraan niet spoedig belangrijke uitbreiding zal worden gegeven, of nog beter gezegdj niet zal kun nen worden gegeven. Of deze cultuur in de toekomst op grooter schaal zal worden toe- gepast, is een vraag, waarop thans nog geen antwoord te geven is. De voorraden winter- producten zijn ook deze campagne, waaron- der te verstaan de wintercampagne 1926— '27, buitengewoon groot, zelfs overschrijdm deze voorraden die van de laatste wintercam pagne '25'26 met ongeveer 1090 wagons van 10.000 K.G. (volgens inventarisatie, ge- houden op 15 December '26). Voor Nieuw- jaar is de afzet van winterproducten al zeer slecht geweest, hetgeen verband houdt in de allereerste plaats met het buitengewoon zach- te weer en ten tweede ermede, dat de vraag uit Amerika op verre na niet zoo levendig is geweest als die in de wintercampagne '25 '26. Ook zijn de vooruitzichten op het oogenblik ven-e van gunstig. De vraag is ab- soluut niet evenredig aan de voorraden. Wat betreft die tuinderij langs de duinstreek Hei- loo, Limmen en Castricum ook daarvoor was de toestand in 1926 ongunstig. Vooral aard- beien, hadden een slechten oogst en maakten als hoofdproduct lage prijzen. Op de veilingen der Langendijker Groen- ten Centrale te Broek op Langendijk werd in 1926 geveild voor 3.090.832.44 (v. j. 3.702.429,65), de Noordermarktbond te Noordscharwoude 2.930,970,38 (3.243,562,43), Centr. veilingsvereen. War- menhuizien e.o. 885.492.65 (f 917,899.42), Alkm. Exp. veiling 262.366.49 289,641,69), Winkel 44.015.70 f 41.000) Voor de landfoouwers is 1926 zeer on gunstig geweest. Alleen voor de groote be drijven in den eigeniijken landibouw, den graanbouw, was de toestand gunstiger. Voor het vetweidersbedrijf, dat geleide- lijk meer in de verdoikking geraakt, waren de uitkomsten slecht, in het bijzonder van de schapenweiders. In het melkveehoud'ersbecirijf waren deze, tengevolge van de lage kaasprijzen geduren de de zomennaanden en de lage veeprijzen in het najaar, van dien aard, dat zeer velen met verlies werkten en het overige deel wei- nig of geen voordeel behaalden. De productie steeg. Het mond- en klauw- zeer werd veel minder en goedaardiger dan in't vorige jaar. De ongunstige buitenlandsche financieele toestand, heeft een dusdanigen invloed op den afzet uitgeoefend, dat de veehouders in groote moeilijkheden geraken. Hooge land- en huurprijzen, stijgende be- astingen, alsmede hooge kosten van exploi- tatie, zijn de overige oorzaken van de slechte uitkomsten van het bedrijf. Bij ae nadeelen, aan den groentenconser- vemhandel toegebracht, in bet jaar 1925 door de verlaging onzer invoerrechten op corrser- ven, heeft ook de stand van den Franschen en Belgischen franc in het afgeloopen jaar mede gewerkt om het bedrijf te desorgani- seeren. Ongekend groote hoeveelheden ei^wten en boonen. asperges, selderie etc. kwamen in 1926 over onze grenzen en vormden een groote moeilijkheid om in Nederland de fabricage van groenten-conserven loonend uit'te oefenen. VOORDAM C 9, ALKMAAR, TEL. 3 ongun- en de kleine voorna- dat de fabrikanten tuinder niet meer buitenlandsche con- ving konden tot redelifke prijzen worden af- gezet. Die bevredigencle prijzen werden in de hand gewerkt door de zeer levendige vraag Het spreekt van zelf, voor hun artikelen den konden betalen dan de currentie veroorloofde. Ook het exportbedrijf ondervond de ge- volgen van de franc-daling. De resultaten der Noordzeevisscherij, maken, maar ik kon het niet, waarlijk, ik kon het niet gedaan krijgen. Ik had een gevoel, of ik nooit meer lets voor u zou kunnen doen. Na zestig jaren diensttijd valt dit hard, bitter hard!" Hij trad nu op de tafel toe en begon werk- tuigeiijk dc papieren te schikken. „Niemand dan ik neeft aan uw tafel ge raakt, al zestig jaren iang! En nu is het verschnkkelijk hard voor mij, om te denken, dat een andere hand dit voor u doen zal, en het net zoo goed zal doen naar u meent Dat krijgen wij voor onze trouwe diensten!" Hij legde nu de papieren allemaal ver- keerd, omdat zijn oude oogen dof waren van ongewone vochtigheid. „Ik begrijp je vanochtend niet, Checkley. Heb je ook onaangenaamheden gehad met mr Austin of met een van de anderen?" „Neen, neen Maar alleen, ik ging liever uit mijzelven ziet u, dan dat ik er uitgezet werd! Dat is alles!" „Wie zou je dan er uitzetten? Wat bedoei je Checkley? Wat ter wereld bedoei je daar toch mee? Ben ik dan niet de chef hier? Wie zou je nu er uit kunnen zetten?" U, sir! U kunt het en u zult het dan ook doen, en ik zou liever uit mijzelven gaan. als u het mij niet kwalljk neemt. Ik ben wel een heel gering man, maar den hemel zij dank heb ik toch nog wel genoeg, om van te leven ,.Ik zal je eens wat vertellen. Checkley Je deed beter, nu naar huis te gaan en wat ie rusten. Je bent overstuur. En op onzen leef tijd kunnen we dat niet meer hebben. Ga naar huis en hcud je gemak. Oude vrienden scheiden niet zoo licbt als je wel denkt!" Mr. Dering sprak zacht en vriend-elijk. Men moet immers wat geduld hebben met zoo'n ouden geaienstige. Checkley huilde en snikte als een kind van vier: „U begrijpt het niet. O neen, u begrijpt het niet! Het komf, door wat ik gisteravond zag." „Wonderlijk! Wat zag je dan? Een geest- verschijning?" „Erger dan een geestverschijning. Wie geeft nu om een geestverschijning? Geesten kunnen een mensch niet van zijn plaats dringen en maken, dat hij uitgelachen wordt Het was een man dien ik zag niet een geest- j verschiining!" Mr. Dering nam zijn stoel en scheurde vast een enveioppe open: „Als ie nu verstandige taal praten kunt, dan zal ik luisteren Intusschen geloof ik, dat je waarlijk beter deed, met naar huis te gaan en een paar uren te rusten. Je zenuwen zijn geschokt. je weet haas: niet, wat je zegt." „Het was in Gray's Inp gisteravond Bij toevalOm acht uur Hij sprak met horten en stooten, zijn chef nieuwsgie- rig gadeslaand. „Bij toeval. Niet door spion neeren. Op weg naar mij-n club, naa- de Sa'utation. Gaande door South Square Niet denkende aan iets. Om mij heenkijkend, achte- loos." welke nagenoeg uitsluitend door motorbot- ters werd uitgeoefend met het trawlnet, wa ren iets beter dan het vorige jaar. De visscherij in de zeegaten en het Mars- diep, viel niet tegen, dank zij de ruime ansjo- visvangst. Haring werd door de trekkers met dien zegen weder minder gevangen, daartegen was de ansjovisvangst de eerste weken van het seizoen zeer goed. I>e prijzen liepen door de groote vangsten terug, doch bleven steeds loonend. De garnalenvangst, welke gewoonlijk al leen in den winter wordt uitgeoefend, is dit voorjaar laat geeindigd en in den nazomer reeds weder begonnen door zeilvaartuigen van Texel, terwijl de motorbottens zich met dit bedirijf alleen in de wintermaanden bezig- houden. E>e vangsten waren redelijk en de prijzen goed. Sardijn (sprot)-visscherij was niet stig. De palingvangst was ongunstig prijzen regelden zich niet naar de vingst. De schelpvisscherij bepaalde zich melijk in de wintermaanden tot alikruiken en wulken. De vangsten waren redelijk gotd en de prijzen vooral van wulken geregeld hoog Naar mosselen voor consumptie was geen groote vraag, wel als eendenvoer en naar zaadmosselen. Oesters schijnen van de ban- ken verdwenen, slechts een enkel exemplaar werd nu en dan gevangen. De vraag naar visch voor binnenlandsch gebruik was niet groot, terwijl de export naar Belgie en Frankrijk geregeld verliep. De lage valuta maakte den handel echter moeilijk en dikwijls kwam dlt voor de Neder- landsche verzenders schacelijk uit. De export naar Engeland en Duitschland ondervond geen belemmeringen, alhoewel de nadeelige gevolgen van den oorlog in den handel nog zeer goed merkbaar bleven. Gedurende 1926 zijn door het gemeentelijk zeegrasbedrijf te Wieringen in totaal ver- zonden: 4538 balen a 50 K.G. (v. j. 12078 balen) gemaaid zeegras, vertegenwoorddgen- de een waarde, berekend naar groothandels- prijzen, van f 24.355.50 66.632.37^). De oogst van 1926 was middelmatig groot, doch van zeer goede kwaliteit. Er was nog zeegras van den oogst 1926 in voorraad en het aanbod was derhalve grooter dan .de vraag. Mede door de lage prijzen van het ge- vischt zeegras, was daarom de handel in ge maaid zeegras zeer stug; 1926 was een on gunstig jaar. Naar ruwe schatting zijn in 1926 te Wie ringen bereid 16.600 pakken gevischt zee gras ad 50 K.G. De handel is traag, zoodat nog een belangrijke hoeveelheid in de pak- huizen van de zeegras-exploitanten aanwezig is. De toch reeds niet te ruime oogst van ge vischt zeegras werd, doordat in den storm- nacht van 9 op 10 October vooral op Texel groote hoeveelheden zeegras weder door de zee werden teruggenomen, tot een zeer laag cijfer gereduceerd. Deze gei'inge hoeveelheid kon, ih hoofd- zaak door de onbeteekenende vraag in het buitenland, slechts voor een deel worden verkocht, meerendeels tegen verliesgevende prijzen. Het afgeloopen jaar is voor de kweekerijen in het algemeen niet ongunstig gewee§t, of schoon de uitkomsten belangrijk minder wa ren dan in het vorige seizoen. Bij den aanvang van de campagne waren de prijzen, voornamelijk van hyacinthen en tulpen nog hcog, doch deze vroeg bedongen prijzen hebben zich niet kunnen handhaven, vooral wat de tulpen betreft, die in het voile handelsseizoen sterk daalden. Met name de „In South Square, Gray's Inn. Dat is de plaats, waar die Edmund Gray woont, de man, dien wij niet kunnen vinden." „0, Heere, Heere!" riep de oude klerk. „Is het mogeiijk! Daar keek ik op naar de vensters van nummero 22, de kamers van Edmund Gray, zooals u weet." „Ja, dat geloof ik wel." Het gelaat van mr. Dering gaf geen blijk van eenigerlei ont- roering „Ga voort." „Aan het venster zag ik Edmund Gray „Eigenaardig! Je hebt hem gezien! Maar waarom ook niet?" „Den man, dien wij alien zoo zeer verlan- gen te vinden. Den man, die den wissel ver- valschte en de brieven schreef en de papieren van waarde kreeg, daar zat bij." „Een kwestie van identiteit. Hoe kende je hem, daar je hem toch niet gezien hebt?" Deze vraag negeerde Checkley. „Hij kwam vijf minuten later beneden-, ter wijl ik nog altijd naar de vensters boven keek. Hij ging het plein over, het had er veel van, of hij in de richting van Bedford Row ging." „Die bijzonderheden doen er niet veel toe Maar nog eens-, hoe kende je hem?" „Jk heb den agent gevraagd, wie die heer was. Hij zei, dat hij mr. Edmund Gray heet- te. En de krantenman wist het ook Die zei dat ledereen mr. "dmund Gray kende ..Zoo kent iedereen hem? Nu. Checkley ik vind niets bijzonder in het feit, dat jij eea Darwintulpen vertoonden een sterke prijs- daling, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan den overvloeddgen oogst van dit artikel. De hyacinthen-prijzen konden zich wel goed handhaven en stegen zelfs nog aanmerkelijk, daar er veel vraag naar dlt artikel kwam. De voornaamste oorzaak van deze prijsstijging is echter wel de uyaeinthen-ziekte, het z.g.n. „geel", welke ziekte veelvuldig voorkwara, met het gevolg, dat duizenden bollen onge- schikt waren voor den handel, waardoor er een tekort ontstond. De narcissen hebben geen noemenswaar- dige fluctuaties ondergaan en van een sur plus was hoegenaamd geen sprake. De prij zen waren op het eind van het seizoen zelfs eenigszins oploopend. Bijgoedartikelen, zooals crocus, anemonen, ranonkels, scilla's etc. waren goed prijshou- dend, met uitzondering van de irissen, welke op een bepaald moment teveel werden aan- geboden, hetgeen tot prijsdaling leidde. De exporthandel heeft zich in Limmen en omgeving weer belangrijk ontwikkeld. Skandinavie, Duitschland en Engeland zijn goede afnemers geweest van bloembollen. Frankrijk en Belgie bleven door de lage valuta's zeer ten achter en de export naar deze landen verminderde belangrijk. Ofschoon de uitkomsten in het bloembol- lenbedrijf niet zoo gunstig waren als in het vorige seizoen, kunnen de resuitaten toch be vredigend genoemd worden, terwijl de voor uitzichten evenmin een ongunstig beeld ver- toonen. Hooge productiekosten, veroorzaakt door net langdurige winterweer, waardoor veel moest worden bijgevoederd, gepaard gaande I&ngzaain voortzcttcnde daling der prijzen van vette lammeren en overhouders, voorspelden voor de rexelsche schapenfokke- ri] met veel goeds voor de lammerenmark ten. Toen een veertien dagen voor die markten tngeland het invoerverbod voor versch vleesch nitvaardigde, was men op Texel zeer pessimistiseh gestemd. Toch vielen de ge- maakte prijzen op de markten van 1? en *25 Mei rroga! mee. De daarop volgende mark- ten kenmerkten zich door vluggen handel met steeds terugloopende prijzen. De verkoop der ,,oude mokken" begon zeer aat, met stuggen handel en lage prijzen, later verhep deze handel tamelijk vlot, met oploopende prijzen. Bijna alle Texelsche woi werd verkocht voor f 1.40 per K G. Slechts een groote par ty door verschillende eigenaren in com hi- natie verkocht. bracht f 1.50 per K.G. op. er 'n een vraag naar ^.Stamboekooien en -rammen", in 1926 was deze, als gevolg van den doffen toestand van net schapenfokfeers-bedrijf, zeer gering. Het jaar 1926 was voor de Texelsche scha- penfokkers dan ook verre van rooskleurig, want, al was het aantal geboren lammeren over t algemeen grooter dan in't vorig jaar. het eindeijfer kan daardoc-r niet worden "oed- gemaakt. De aanvoer van lammeren op de 6 groote markten was 3215 stuks meer aan in 1925. welk cijfer ongetwijfeld grooter had kunnen zijn. ware het niet, dat verschillende fokkers gercserveerd bleven- omdat zij hoopten, dat net Engelsche invoerverbod zou worden inge- trokken. Deze hoop bleek echter ijdel Vergelijken wij de wolprijzen, die hid werden bedongen, met die, welke mid-zomer op de Engelsche binnenlandsche wolveilin- gen werden genoteerd, dan kan Hollands Noorderkwartier van geluk spreken Ho.e /oede sorteering wordt beloond, toonde de N. Hollandsche Wolfederatie door hare verkoopen o.a. van de tweede helft ge- man zag, die zoo bekend is, in ,,the Inn". Dit araagt niets bij tot onze vooriichting. Dal hij bestaat, weten wij reeds. Maar welk aandeel zoo hij een aandeel heeft hij ons geval bezit, blijft nog steeds een heim. Tenzij je wat meer ontdekt hebt "Neen" mompelde hij. „Dat kan niet." „wat heb je gedaan", toen je tot de ont- uekking kwam, dat het de man was^" „Niets". niets? JA onder de gegeven om- standigheden zou ik ook eigenlijk niet we ten, wat je kon gedaan hebben." „En toen ging hij weg." „Zoo. Heel belangrijk! Maar Checkley, dit verhaal verklaart in bet minst niet je vreem- de opgewondenheid van dezen ochtend. Heb je nog iets meer te zeggen? Ik zie, dat dit wel zoo is; maar het schijnt je bijzonder moeilijk te vallen er mee te voorschiin te komen." De klerk aarzelde. „Kent u Gray's Inn ook?" vroeg hij einde- lijk. „Ik geloof, dat ik er wel eens geweest ben Al jaren geleden. Waarom?" „Maar is is er dan toch nief onlanog geweest?" „Neen, zeker in geen veertig jaar, of daar- omtrent. Waarom?" „Ik dacht. dat uzelve mr. Edmund Gray misschien kon ontmoet hebben, op zijn ka mers kon zijn geweest. of zoo!" (Wordt vervolgcf) nog xFZy •P IN SOVENOENOEMO GEVAL HEBT OU WELL1CHT ORUKWERR NOODIO. VOOR ALLES BEHOORT OIT TE GETUIGEN VAN SMAAKVOLLE. NETTE AFWER* KINO. IMMERS. OE EERSTE INORUK IS OIKWULS BESLISSENO, OOOR OOEO UITOEVOERO ORUKWERK KRIJGT OIJ EEN CLIENTELE. DIE GUNSTIG OVER UW ZAAK OENKT EN ER VERTROUWEN IN STELT. AAN U. OIT LAATSTE NIET BESCHAAMO TE MA. KEN; HET EERSTE (HET ORUKWERK DUS). VERZOR. OEN WIJ VOOR U. VLUO. NETJES EN BILUJK. in

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5